Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi artık gerçeğe dönüşüyor.
Tarih: 28.12.2018 10:02:45/ 2884okunma / 0yorum

Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi  artık gerçeğe dönüşüyor.

Uzungöl Muhtarı Mustafa Tahan,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok Çaykara Kaymakamımız Salih Çiğdem ve Trabzon Büyükşehir Belediyesinin  yoğun çabaları ile hayata geçirilen Teleferik Projesinin İhalesi 25 Aralık 2018 Salı Günü Çaykara Belediyesinde gerçekleştirildi./resimler/2018-12/28/1007575218107.jpg29 SENELİĞİNE KİRAYA VERİLDİ

Gerçekleştirilen İhale sonrasında Teleferik İhalesi 29 seneliğine Kırtur Turizm İnşaat Taahhüt Elektrik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından alındı.

SENELİK 1.500 000,00 TL

Teleferik İhalesi Yüklenici Firmaya senelik 1 500 000,00 TL (Bir Milyon beş yüz bin )Kira bedeli karşılığında verildi.

/resimler/2018-12/28/1008374437690.jpgAyrıca senelik kiraya ilave olarak İhale konusu Tesis İşletmeye alındığı tarihten itibaren 1 Ocak 31 Aralık tarihleri arasında elde edilewn Yıllık Gelir payından %11,00(Yüzde on bir) pay teklifi ile seneliğine Kırtur Turizm İnşaat Taahhüt Elektrik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketine kiralandı.

İNŞAAT BAŞLIYOR

Teleferik İhale işleminin tamamlanmasının ardından Teleferik İhalesini alan seneliğine Kırtur Turizm İnşaat Taahhüt Elektrik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin 2019 Yılının başından itibaren Teleferik İnşaatına başlaması bekleniyor.

UZUNGÖL MERKEZDEN KARESTER YAYLASINA

Uzungöl ile Karester Yaylası arasında gerçekleştirilmesi planlanan Teleferik Projesi Uzungöl Merkezde Mevcut Karakol Binasının bulunduğu yerin arka kısmından başlıyor ve  Glazomat Mevkiini havadan takip ederek Osman Komları Mevkiinin üst kısmından Karester Yaylasına bağlanıyor.

/resimler/2018-12/28/1009244907402.jpgDÜNYANIN EN BÜYÜK KAYAK MERKEZİ

Evet  Uzungöl Sevdalısı insanlar olarak,Uzungöl´e Gönül vermiş olan Uzungöl Dostları olarak en büyük özlemlerimizden bir tanesi tabi ki Karester Yaylasına Yapılacaqk olan Teleferik …

Bizler bu sevdamızı seneler önce “Dünyanın En Büyük Kayak Merkezi” İsimli yazımız ile dile getirmiştik.Şimdi ise o hayalimizin gerçeğe dönüştüğünü görmek bizlere gurur veriyor.

Emeği geçen herkese teşekkürler…

İşte o Özlem Dolu Yazımız…

DÜNYANIN EN BÜYÜK KAYAK MERKEZİ

Sizlere bir şey önererek başlayacağım bu günkü yazımıza.Artık günlük ha

Yüzlerce fotoğraf var Karester Yaylası ile ilgili.Ama hepsi de karsız Karester Yaylası Fotoğrafları.Neden mi?Çünkü Karester Yaylasına kışın kimse gitmiyor ki.Karester Yaylasını kış mevsiminde kimse tanımıyor ki…/resimler/2018-12/28/1009599595493.jpgOysa her iki mevsimi de çok farlı çok özel Karester Yaylasaının…Yazı ne kadar güzel ise kış mevsimi ondan çok daha güzel.Sadece tek bir farkı var kış mevsimi,nin yaz mevsimine göre.Yazın insanların dolup taştıkları Karester Yaylası kış mevsiminde ise kimsesiz ve yalnız kendi halinde bırakılmış.Keşfedilmeyi bekliyor.

Yıl 2013…Dönemin Belediye Başkanı Abdullah Aygün´ün en büyük hayallerinden bir tanesi Karester ve Şekersu Yaylalarını kış turizmine kazandırmak.O hayal bu gün de devam ediyor./resimler/2018-12/28/1010329596179.jpgYurt dışından Dünyanın en önemli kayak Uzmanları Belediye Başkanı Aygün tarafından Uzungöl´e davet ediliyor.Ve de onların yanına Uzungöl´lü gençler katılıyor Uzungöl´den.Başta Gürkan Aygün,Merhum Ali İrfan Çakır,Turizmci Şair Mehmet İnan ve diğerleri.

Ve de Yurt Dışlından gelen Uzman Kayakçılar…

1-Adrien Coirieri

2-Romain Grojean

3-Jeremy Provost

4-Frederich Laglera

5-Kevın Guri

Birlikte Karester Yaylasına çıkıyorlar.Muhteşem doğa yurt dışından gelen misafirleri adeta kendinden geçiriyor.

Günlerce Karester Yaylasında konaklıyor Misafirlerimiz.Ve de her boyutu ile mercek altına alıyorlar Karester Yaylasını.

Verdikleri karar hepiğmize Turizm Dersi verme niteliğindedir.Merak edenler için tuttukları Rapor Uzungöl Belediyesinde mevcuttur.

Rapor aynen şöyle.Karın 6 ay boyunca yerde kaldığı,yerden hiç kalkmadığı Karester Yaylası ve de onu takip eden Şekersu Yaylası Kayak Turizmi Altyapısı bakımından Dünyanın en zengin altyapısına sahip.

Bunun anlamı şu Sevgili Çaykara Gündem Dostları…Eğer sahip çıkabilirsek,eğer alt yapı ile ilgi,li çalışmaları gerçekleştirebilirsek bizler Karester Yaylasını Dünyanın en önemli Turizm Merkezlerinden bir tanesi haline getirebiliriz.

Yazın Çim Kayağı.Kışın Normal kayak…Mevla bizlere muhteşem bir güzellik nasip etmiş.Bize düşen ise o güzelliği işleyip hayata geçirmek ve de insanların hizmetine sunmak…

UZUNGÖLLÜ GENÇLER HER GÜN KARESTER YAYLASINDA

Başta Gürkan İnci,Mehmet İnan ve Murat Özen olmak üzere Uzungöl gençleri her gün Karester Yaylasında.Her akşam çaylarını Karester´de içiyorlar dersek sanırız abartmamış oluruz.

Muhteşem tabiat eşliğinde gönüllerince  kayak yapıyor gençlerimiz.Ve de aslında kafası birazcık çalışan bizim gibi Uzungöl´e hamallık yapan insanlara aslında şu mesajı vermeye çalışıyorlar.

Biz bu güzelliğiğ görüyoruz ve de yaşıyoruz Sevgili Hocam…Lütfen sen de bu güzelliği hem Çaykara Gündem Dostlarımız ile hem de Uzungöl Dostları ile paylaş…

PEKİ NELER YAPILABİLİR?

Önce Teleferik Sevgili Dostlar.Karester Yaylasının Kış Turizmine kazandırılabilmesi için öncelikle Uzungöl Merkez´den Karester Yaylasına bir teleferik sisteminin kurulması gerekiyor.Hem Ülkemizde hem de dünyanın çeşitli yerlerinde bu tür teleferik projelerinin ve de uygulamalarının yüzlercesi mevcut.

Yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda yaklaşık 4 dakika 13 saniye gibi kısa bir sürede Uzungöl Merkezden Karester Yaylasına Teleferik Sistemi ile çok kolay bir şekilde ulaşılabileceği çok net bir şekilse görülüyor.

ALTYAPI

Hem Karester Yaylasında hem de Şekersu Yaylasında Altyapı ile ilgili çalışmalar yapılmalı ve tamamlanmalı.

Altyapı çalışmalarının da tamamlanmasının ardından ise Dünyanın en Büyük Kayak Merkezi olmaya aday olan Karester Yaylasını Turizm severlerin beğenisine sunmuş olacağız.

Ve de Karester  ve Şekersu Yaylalarının o muhteşewm yaz ve kış güzelliğini Turizm Dostları ile paylaşmış olacağız o zaman…,

Başta Sorduğumuz soruya sonda cevap vererek bitirelim yazımızı.Karester Yaylasını Kış Turizmine kazandırabilirsek eğer…İşte o zaman Goggle Amcaya Karester Yaylası diye sorduğunuzda Goggle Amca önünüze Karester Yaylasının hem Yaz hem de Kış Fotoğraflarını koyacak.Ve de hangisinin daha güzel olduğuna sizler karar vereceksiniz Sevgili Çaykara Gündem Dostları…

Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çaykaralı hemşehrimiz Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu asli üyeliğine seçildi.
Ravza´yı Anlamak
Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Muhteşem Nikâh töreni
Muhteşem Nikâh töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Denetçisi Osman Abanoz´un kızı Hümeyra Abanoz ile Doktor Enver Turan Zorlu Grand otel de düzenlenen dillere destan nikâh töreni ile mutluluğa yelken açtılar.
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Çaykara İlçemizde ilk dağıtımı gerçekleştirilen Hereford ve Aggus Irkı Büyükbaş Hayvanlar Yöremize tamamen uyum sağladı.
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu iç Denetçisi Osman Abanoz´un Mimar kızı Hümeyra Abanoz, hayatını Dr.Enver Turan ile birleştiriyor.
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Çaykara İlçemizde Yüksek yerlerdeki bazı Mahallelerimizde sezonun ilk karı bu sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlarken İlçe Merkezinde ise yağmur devam ediyor.
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı"BİR SONBAHAR RÜZGÂRI ESER DURUR BAŞIMDA"adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
-1 °C
Cuma
-1 °C
Cumartesi
-1 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi