İlginizi ÇekebilirAnahtar Kelimeler:

Çaykaralı Prof.Dr. Alaybey Karoğlu Dekan Oldu.Gazi Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Bölüm Başkanı, Çaykara ve Dernek Pazarı Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Trabzonspor Kongre Üyesi hemşerimiz Alaybey Karoğlu Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığına atandı.
 

1986 yılında Gazi üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamladıktan sonra 1990 yılında Yrd.Doç olarak Selçuk üniversitesi Eğitim Fakültesi resim bölümü başkanlığını üstlendi. 1994 -Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Bilin dalında Doktorasını tamamlayan Karoğlu, 2006 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümünde Doçent oldu. 

2011 yılında Profesör olarak Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bölüm başkanı olarak görev yaparken, kadrosu Gazi üniversitesinde kalmak şartı ile YÖK tarafından 1 Şubat 2013 tarihinde Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığına atandı

Prof.Dr. Alaybey KAROĞLU KİMDİR.

Doc.Dr.Alaybey Karoğlu 20.05.1961 yılında Çaykara ilçesinde doğdu, ilk ve Orta öğrenimini Çaykara`da tamamladı (1978) . Aynı yıl Ankara Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümünü kazandı.

1983 yılında mezun oldu. 1983 -1985 Milli Eğitim Bakanlığı Tunceli-Pertek Pınarlar Ortaokulu`nda Resim Öğretmenliği yaptı. 1985 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Fakültesi Ağrı Eğitim Yüksekokulu`nda Resim Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Bu görevini 1988 yılına kadar sürdürdü.

1986 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Prof. Dr. Oluş Arık danışmanlığında `Türk Resminde Eleştiri` konulu tezi ile Yüksek Lisans yaptı. 1988 -1990 yılları arasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümünde Resim Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Resim dalında Sanatta Yeterlilik belgesi aldı.

1990 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümünün kurucu Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanlığı görevini sürdürdü. 1993 yılında askerlik görevini yaptı. 1996 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü`nde Sanat Tarihi Bilim Dalı`nda "Türk Resminde Yeterlilik" konulu tezi ile Doktora diploması aldı. 5846 sayılı kanunla kurulan kısa adı GESAM olan Türkiye Güzel Sanatlar Eseri Sahipleri Meslek Birliği Yönetim Kurulu Üyesidir. Jüri üyelikleri yaptı. Üçü yurtdışı olmak üzere yurt içinde 100`den fazla yarışmalı ve karma sergiye katıldı. Kişisel sergiler açtı. Resmi ve özel koleksiyonlar ile müzelerde eserleri bulunmaktadır.
  


Haber Kaynağı: Çaykara Gündem Gazetesi