22 Yıldır Bir Araya Geliyorlar!
Erzurum ılıca Yavuz Selim İlk öğretmen okulunun geleneksel yıllık Toplantısının 22´ncisi Trabzon´da gerçekleştirildi.
Tarih: 3.7.2018 11:41:37/ 1560okunma / 0yorum

Pulur Köy Enstitüsünden Yavuz Selim Öğretmen Okuluna 1942 de 2000 dönümlük bir arazide Pulur Köy Enstitüsü olarak açıldı. 1954 yılında ismi değiştirilerek  Pulur İlk Öğretmen Okulu oldu. 

Mehmet Yetenç müdür olduğu 1958 yılında ismi tekrar değiştirerek Yavuz Selim İlk Öğretmen Okulu adını aldı. 1978 yılına kadar yetiştirdiği sayısız öğretmenleri yurdun her köşesine dağılmış olmamıza rağmen aramızdaki kardeşlik, dostluk ve dayanışma bağları hiç kopmadı. Aksine giderek pekişti.21 yıldır Türkiye´nin çeşitli illerinde bir araya gelerek sürdürdüğümüz bu güzel geleneğin 22. Yılını İlimiz Trabzon da gerçekleştirdik./resimler/2018-7/3/1148460336952.jpgİsmail Mor un öncülüğünde  Erdinç Ertuğrul ve Hasan Basri Bal´dan oluşan tertip komitesi 5 aylık bir çalışma sonunda 28-29-30 Haziran günleri, Vakfıkebir Uygulama Oteli  bünyesinde Vakfıkebir ve Çarşıbaşı Öğretmen evleri ile  arkadaş evlerinde 400 ün üzerinde öğretmen emeklisinin bir araya getirmeyi  gerçekleştirdiler. Etkinlik 1 Temmuz günü davullu zurnalı, kemençeli horonlu eğlencelerle noktalandı

28 Haziranda otele giriş, kaynaşma ve sohbetle başlayan program 29 Haziran günü 20 araçlık bir konvoyla ve özel araçlarla Uzungöl´ e çıkılıp öğlen yemeği yendi. Uzungöl de Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok un yaptığı kısa hoş geldiniz konuşması gurubumuz tarafından  çok güzel bir jest olarak kabul gördü./resimler/2018-7/3/1149046274736.jpgAkşam müzik eğlence programı ile devam eden kaynaşma 30 Haziran günü Atatürk Köşkü- Ayasofya Müzesi ve Sera Gölü  ziyareti, Akçaabat Körfez de öğlen köfte yemeğin akabinde Maçka Meryem Ana gezisi yapıldı. Meryem Ana dönüşü aynı okulda okuyan Abisi Cemal Âşık´la ziyaretimize gelen Eski Devlet Bakanı Eyüp Aşık gördüğü ortam karşısında şaşırdığını söyledi. Ve : “ 400 ü aşan bir öğretmen kitlesini bir araya toplayıp böylesine bir organizasyon için söyleyecek bir kelime bulmakta  zorlanıyorum. Çok şahane ve süper demek bile yetersiz kalır. Bu  havayı gördükten sonra hükümete bir mesaj vermek gerektiğini düşünüyorum. Bu okullar  yeniden açılmalı. Öğretmen olacaklar 10 yaşında kararını vermeli ve  ihtiyaç olduğu kadar öğretmen yetiştirilmeli.” dedi.

Seçimlerin yeni yapıldığı bir ortamda farklı siyası görüşlere sahip olmamıza rağmen önceki birlikteliğimizde olduğu gibi şimdi de  hiç siyaset konuşulmadı. Anılar dile geldi sadece.

Yavuz Selim Ailesi olarak  her yıl düzenlediğimiz bu etkinliğe bu yıl sadece Burhanettin Yılmaz öğretmenimiz iştirak edebildi. Bursa- İzmir ve Erzurum´dan gurup halinde, İstanbul, İzmit Samsun, Mersin, Ankara, Balıkesir illeri ağırlıklı, diğer  birçok ilden de özel araçları ile , uçaklarla gelenlere ek Trabzon dan iştirak edenleri de eklediğimizde sayımızın 450 ye yakın olduğu görüldü.(En eski öğrencimiz 1957 mezunuydu) Son gecemiz gala  gecesi. Tüm sanatçıları aramızdan olmak üzere müzik eğlence halk oyunları eşliğinde devam etti. Gelecek yıl toplanma yeri olarak Erzurum  oylanıp kabul edildi.    

Haber: Fahri Düzenli

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yıldır Araya Geliyorlar
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gezen Sinema Çaykara´da
Gezen Sinema Çaykara´da
2018 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkıları ile Öğrencilerimiz ile buluşturulan Gezen Sinema Ekibi 20 Kasım 2018 Salı Günü Çaykara İlçemizde Öğrencilerimiz ile buluştu.
İki Anne Bir Oğul
İki Anne Bir Oğul
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ İKİ ANNE BİR OĞUL” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Trabzon Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 3´ncü uluslararası müzik ve dans araştırmaları sempozyumunda Çaykara Folklor Rüzgârı esti.
İnani Öğrenciler İle Buluştu
İnani Öğrenciler İle Buluştu
Uzungöl´ün Önemli Turizmcilerinden aynı zamanda Fotoğraf Sanatçısı ve Şair Mehmet İnan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Organizasyonu ile Şiir Dinletisi ve Sohbet Etkinliğinde öğrenciler ile bir araya geldi.
İnani´den Güzel Bir Şiir
İnani´den Güzel Bir Şiir
Uzungöl´lü Genç Turizmci,İş adamı ve Fotoğraf Sanatçısı aynı zamanda Şair Mehmet İnan bu defa farklı bir şiiri ile karşımıza çıkıyor.
Nerede O Eski Forodigocular!
Nerede O Eski Forodigocular!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer´in 80 Yaşındaki Annesi Ayşe Tuncer ile Çaykara İlçemizde Son 100 Senenin Forodigo Öyküsünü Konuştuk
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10. Trabzon Günleri etkinliğine katılarak, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
Trabzon´un fethinin 557. yıldönümü kutlamaları ve Trabzon tanıtım günleri etkinliklerinde Çaykara ve Dernekpazarı stantları büyük ilgi gördü.
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
Genel Başkanlığını Çaykaralı hemşerimiz işadamı İsmail Şadıroğlu´nun yaptığı Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından İstanbul Yenikapı´da düzenlenecek olan Trabzon 10.Tanıtım günleri için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Uzungöl Merkez Büyükköy Mahallesinden Ali İhsa Şahin ile Kübra Şahin Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen muhteşem bir düğün töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET dediler.
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA LAKAPLARIN ANLATTIKLARI” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz
Turnalı Yayla Şenliği Böyle Geçti (VİDEO)
Turnalı Yayla Şenliği Böyle Geçti (VİDEO)
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 14´ncüsü yapılan Çaykara-Karaçam Turnalı yayla şenliğinden video görüntüleri yayınlıyoruz.
Çaykara Turnalı Yaylası Şenlendi!
Çaykara Turnalı Yaylası Şenlendi!
Çaykaea-Karaçam mahallesi tarafından düzenlenen 14.Turnalı yayla şenliği gerçekleştirildi.
Sultanmurat Şenliği Böyle Geçti (Video)
Sultanmurat Şenliği Böyle Geçti (Video)
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen büyük bir organizasyon olarak kutlanan Çaykara Sultanmurat şenliğinden video görüntüleri.
Sultanmurat 25 Bin Kişiyi Ağırladı
Sultanmurat 25 Bin Kişiyi Ağırladı
Geleneksel Sultanmurat Yayla ortası şenliği binlerce kişinin katılımıyla coşku içinde yapıldı.
Turnalı Yaylası 26 Ağustos´ta Şenleniyor
Turnalı Yaylası 26 Ağustos´ta Şenleniyor
Çaykara Karaçam-Turnalı Yayla Şenliği 26 Ağustos 2018 Pazar Günü Yapılacak.
Çaykara Derneğinden Uzungöl´e Ziyaret
Çaykara Derneğinden Uzungöl´e Ziyaret
Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr Ahmet Yaşar Zengin ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından Uzungöl´de çeşitli ziyaretler gerçekleştirildi.
Madur Dağı Şenlendi!
Madur Dağı Şenlendi!
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Köprübaşı Madur dağı şenliği coşku ile kutlandı.
Sultanmurat Şenleniyor!
Sultanmurat Şenleniyor!
Geleneksel Sultan Murat Yayla Ortası Şenlikleri 20 Ağustos 2018 Pazartesi günü gerçekleştirilecek
Kurtdağı Şenlendi!
Kurtdağı Şenlendi!
Çaykara´nın Kurtdağı Mevkii´nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yayla şenliği Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.
Kurtdağı 4 Ağustos´ta Şenleniyor!
Kurtdağı 4 Ağustos´ta Şenleniyor!
Çaykara´nın ikinci büyük şenliklerinden biri olan Kurtdağı Yayla Şenlikleri 4 Ağustos 2018 Cumartesi günü yapılacak.
Uzungöl´de Yaşayan Tarih Yaz Yolu
Uzungöl´de Yaşayan Tarih Yaz Yolu
Kıymetli Çaykara Gündem Dostları…Yaz Yolu Uzungöl Kültüründe çok farklı bir yere ve öneme sahiptir.Çünkü insanlarımız geçmiş senelerde geçimlerini tamamen tarım ve hayvancılıktan sağlamakta idiler.Hayvancılıkta ise doğal olarak yaz mevsimlerinde yaylaya gitmek ve de yaylacılık yapmak bir yerde zorunlu idi.İşte şimdi biz sizlere yaylaya giderken kullanılan bu yaz yolunu tanıtmaya çalışacağız.
Kemer Çayırı´nın 3 Bin Yıllık Hikayesi
Kemer Çayırı´nın 3 Bin Yıllık Hikayesi
Emekli Öğretmen Araştırmacı Yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı"KEMER ÇAYIRI´NIN 3000 YILLIK HİKAYESİ" adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz
Arap Baharı Söndü!
Arap Baharı Söndü!
Çaykaralı hemşerimiz Zeynep Yıldırım´ın kaleme aldığı “ARAP BAHARI SÖNDÜ” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz..
Çaykara´da “D” ve “T” Seslerinin Karıştırılma Nedenleri
Çaykara´da “D” ve “T” Seslerinin Karıştırılma Nedenleri
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA “D” VE “T” SESLERİNİN KARIŞTIRILMA NEDENLERİ” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma ve Dağlama Sergisi büyüledi.Çaykara İlçemizde görev yapan İki İmam Hatip tarafından açılan Ahşap Yakma ve Dağlama Sanatı Sergisi Çaykara Halkımız tarafından büyük ilgi gördü.
Göz Kamaştıran Sergi
Göz Kamaştıran Sergi
Dernekpazarı ilçesinde öğrencilerin yılsonu sergisi göz kamaştırdı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
13 °C
Perşembe
10 °C
Cuma
9 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi