24 Kasım ve Cahit Çelebi
Öğretmen Hilmi Kanık´ın 24 Kasım ve Cahit Öğretmen İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarih: 24.11.2017 13:40:37/ 2261okunma / 1yorum

Bu gün 24 Kasım Öğretmenler Günü.Hepimizin hayatında var olan ve de sihirli dokunuşları ile bizleri bulunduğumuz noktaya taşımayı başaran bir çok öğretmenimiz vardır hiç kuşku yok ki.

Seneler geçer ömrümüzün üzerinden.Hayat bir silindir gibi geçer üzerimizden tabiri caiz ise.Yaşadığımız pek çok şeyi unuturuz ya da anımsamayız şu koca hayatta.Ama onları,öğretmenlerimizi asla ve asla unutamayız./resimler/2017-11/24/1343452139208.jpg1980´li yıllar.Uzungöl Ortaokulunda okuyorum.Şımarık bir çocuğum o seneler.Babam Uzungöl´ün önemli isimlerinden.Ben de babamın o konumundan sonuna kadar faydalanmaya çalışıyorum

Ve Cahit Çelebi…Türkçe Öğretmenimiz.Derse geliyor ama dediğim gibi benim şımarıklıktan dolayı dersler ile falan çok fazla bir alakam yok

Sınıfa giriyor.Kanık kalk diyor bana.Bana Trabzonsporun kadrosunu say.Bende de futbol merakı var ya.Çıkıyorum takır takır sayıyorum kadroyu./resimler/2017-11/24/1344103389685.jpg1-Şenol,2-Turgay,3-Necati…Bir yandan da kızıyorum Cahit Öğretmene.Neden bana her Allahın Günü kadroyu saydırıyor diye.

Beni Bırakıyor Mehmet Zeren´e dönüyor.Zeren diyor.Bu gün kaç tane balık yakaladın?Başlıyor Zeren ile bir koyu sohbet.

Sonra kız arkadaşlarımızdan birine dönüyor Cahit Öğretmenimiz.

-Haydi Kızım diyor.Güzel bir şiir oku da dinleyelim

Bir başka arkadaşımıza dönüyor

-Sen de bir türkü oku bakalım

O zamanki öğrenci kafası ile bizde oluşan ortak fikir şu:

-Cahit Hoca ders yapmak istemiyor.Dersi kaynatıyor.Çünkü yaptıklarının hiç birinin kitapta yeri yok

Sonra Lise başlıyor Lisede ilk dersimiz.Ders Edebiyat.Öğretmen de Sabahattin Genç…

Bir soru soruyor Sabahattin Genç.Öyle bir soru ki lokum gibi.Bırakın Liseyi ilkokul öğrencisi bile kolaylıkla cevap verebilir./resimler/2017-11/24/1344311983813.jpgTak diye parmağımı havaya kaldırıyorum.Sonra sınıfa dönüyor gözüm.Sınıfta benden başka kalkan parmak yok.Hayretler içerisinde kalıyorum.Neden kimse parmak kaldırmadı diye.

Kalkıyorum ve de o çok kolay soruyu cevaplıyorum.

Sabahattin Genç Hocam dönüyor bana

-Sen diyor.Sen Cahit Çelebi´nin öğrencisisin.

Evet ben Cahit Çelebi´nin Öğrencisiydim.Meğer o sınıftaki maç anlatışları,kadro saydırmaları,türkü,şiir okutuşları hepsi ama hepsi.Hepsi bizlere hayatın temel gerçeğini anlatmak içinmiş.Hepsi bizlerin toplumun önünde kendimizi rahat bir şekilde ifade edebilmemiz içinmiş.

Bu gün iki kelime yan yana getirebiliyorsam,şu an Çaykara Gündem Web sitemiz aracılığı ile Siz Sevgili Dostlarımıza ulaşabiliyorsam.Bu Sevgili Cahit Çelebi´nin sayesindedir.Çünkü onun attığı temeller üzerinde bir yerlere gelmeye çalıştık.

Düğünlerde,programlarda birileri sürekli mikrofonu elimize tutuşturuyor ise bu Sevgili Cahit Öğretmenimin attığı temel ve de vermiş olduğu öz güven sayesindedir.

Sonra büyüdük sözüm ona.Bizler de Öğretmen olduk.Kader nasip etti.Ve de bu defa Cahit Öğretmenim ile 15 sene boyunca hem Okul Müdürü öğretmen hem de öğretmen yönetici vasıfları ile birlikte çalışma imkanına sahip olduk.

Altın gibi pırlanta kalbi ile bir kere bile olsun hiç birimizi bir defa bile üzdüğünü ya da kırdığına asla şahit olmadık.

Bizlere her konuda her zaman örnek olmaya çalıştı Sevgili Cahit Müdürümüz.Yeri geldi yakın bir arkadaş,yeri geldi iyi bir dost,yeri geldi Örnek bir Yönetici olarak hep dimdik yanımızda durdu Sevgili Cahit Çelebi.

Ve de o bizleri hüzüne boğan senelere geldi sıra.2014 Yılı İlkbaharıydı.Öğle yemeklerini okulda yiyordu Cahit Müdürümüz.Ama nasıl yemek.Bir tabak yemeği bir saatte yiyordu tabiri caiz ise.Çorbasından ağzına bir kaşık atıyor en az 3 dakika bekliyordu.

Sorun belliydi.Midesinden sorunu vardı Öğretmenimizin.Defalarca yalvardık.Abi ne olur dedik.Doktora git bir baktır dedik.Bir şeyim yok benim demir gibiyim dedi.Midede refüj gibi bir problemim var sadece dedi.

Kısa bir süre sonra hastalığı ilerledi öğretmenimizin.Korktuğumuz ne yazık ki başımıza gelmişt.Mide kanseriydi Öğretmenimiz.

Tedavi için Bursa´ya gitti Öğretmenimiz.2015 Yılında emeklilik işlemlerini yaptık ve de öğretmenimizi emekliye ayırdık.

Ve de o lanet hastalığa yakalanışının yaklaşık üçüncü senesinde 31 Mart 2017 tarihinde Aramızdan ayrılarak ebedi yolculuğa çıktı Sevgili Cahit Abi.

Sevgi kelimesi onu ifade eder mi bilmiyorum ama sanırım onun bizlere öğrettiği en güzel kelimelerden bir tanesi Sevgi olsa gerek.

24 Kasım Öğretmenler Günü bana ilk seni anımsattı Sevgili Cahit Çelebi.Bu özel günde sen olmadan geçirdiğimiz bu ilk öğretmenler gününde ben ve bütün Uzungöl bütün öğrencilerin.Hepimiz.Ama hepimiz…Seni rahmet ve de minnet ile anıyoruz Sevgili Öğretmenim…

Mevlam Dünyadaki o güzel yüreğin sayesinde Seni Cenneti ile mükafatlandırsın İnşallah…
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kasım Cahit Çelebi
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MEHMET AKÇAY
25.11.2018 10:25:20
Ben de Çaykara´da 13 yıl çalıştım.Hem Cahit Hocamın ve hem de Hilmi Hocamın evlatlarının öğretmenliğini yaptım.Damla Çelebi ve İlker Kanık.Öğretmen çocuğu olduklarını ilk bakışta anlarsın. Cahit Hocama Rabbim rahmetiyle muamele etsin.Mekanı Cennet olsun. MEHMET AKÇAY BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ VE MD.YARDIMCISI.
Çanakkale Şiiri Şampiyonları Belli Oldu
Çanakkale Şiiri Şampiyonları Belli Oldu
Çaykara´da Çanakkale Şiiri Şampiyonları belli oldu.
Çaykara Müdürlerini Uğurladı
Çaykara Müdürlerini Uğurladı
Uzun seneler Çaykara İlçesine hem öğretmen olarak hem de yönetici olarak çok faydalı hizmetler verdikten sonra Çaykara İlçemizden ayrılan Öğretmenler Ali Leblebici.Şükrü Kara ve Ebubekir Çelik için Uzungöl İnan Kardeşler Restaurant´ta Uğurlama töreni gerçekleştirildi.
Zeki Bilge Ortaokul Müdürü İlçemize Veda Etti
Zeki Bilge Ortaokul Müdürü İlçemize Veda Etti
İlçemiz Zeki Bilge Ortaokulu Müdürü Şükrü Kara 2019 Yılı Özür Grubu Eş Durumu atamaları sebebi ile tayininin Gümüşhane´ye çıkması sebebi ile Çaykara İlçesinden ayrılarak Gümüşhane İline gitti.
Çaykara´da Eğitimde Dur Durak Yok!
Çaykara´da Eğitimde Dur Durak Yok!
Çaykara´da okullarda karne tatili olmasına rağmen 12 sınıflar için üniversiteye hazırlanan öğrenciler için hazırlık kursları devam ediyor.
Çaykara Karnesini Aldı
Çaykara Karnesini Aldı
2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının Birinci Dönemi Sona Ermesi Dolayısı İle Okullarımızda Karne Törenleri Gerçekleştirildi.
Çaykara´da Bayanlar Üretiyor!
Çaykara´da Bayanlar Üretiyor!
Çaykara Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ‘Feretiko´ tezgâhlarında çalışan bayanlar çevre dostu ‘bez´ torba ürettiler.
Çaykara İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne Atandı
Çaykara İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne Atandı
Çaykara ilçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne atanan İrfan Topal, görevine başladı.
Çaykara´ya 6 Beyaz Bayrak 1 Beslenme Dostu Okul Ödülü
Çaykara´ya 6 Beyaz Bayrak 1 Beslenme Dostu Okul Ödülü
Çaykara İlçesine 6 Beyaz Bayrak…1 Okulumuza ise “Beslenme Dostu Okul” Ödülü verildi
Çaykara´da Siyer Şampiyonları Belli Oldu
Çaykara´da Siyer Şampiyonları Belli Oldu
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından gerçekleştirilen Siyer-i Nebi Yarışmasında Çaykara İlçemizde ve Trabzon İlimizde dereceye giren öğrenciler belli oldu.
Dernekpazarı´nda Kariyer Günleri
Dernekpazarı´nda Kariyer Günleri
Dernekpazarı Milli eğitim müdürlüğü öğrencilere yönelik Avukatlık mesleğini tanıtıcı kariyer günleri düzenledi.
Çaykara İmam Hatip´ten Büyük Başarı
Çaykara İmam Hatip´ten Büyük Başarı
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yarışmada Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışmasında Gülname Küçük Trabzon Şampiyonu olurken Genç Seda Kur´an-ı Kerim Okuma Yarışmasında ise Emine Büşra Uğur Trabzon Şampiyonu olmayı başardılar.
Efsane Öğretmen Unutulmadı!
Efsane Öğretmen Unutulmadı!
Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon şube başkanlığı tarafından hazırlanan, efsane öğretmen Çaykaralı hemşerimiz Ahmet Nurettin Gürsoy hocamızın onuruna 28.1.2018 tarihinde program düzenledi.
Çaykara Eğitimi Onlara Çok Şey Borçlu
Çaykara Eğitimi Onlara Çok Şey Borçlu
Bu Yazımızda Çaykara İlçemizde Eğitimin Temel Yapı Taşları Deva Kız Öğrenci Yurdu ve Yerekaban Erkek Öğrenci Yurdumuzu Sizlere Tanıtmaya Çalışacağız.
Bozoğlu Çaykara´dan Kopamadı
Bozoğlu Çaykara´dan Kopamadı
Bozoğlu Çaykara´dan ayrılamadı.2017 Yılı İl İçi Atamaları Sonucunda Akçaabat İmam Hatip Lisesine Öğretmen olarak atanan,1 sene daha Çaykara İlçemizde geçici görev ile çalıştıktan sonra 2018 Yılı Eylül Ayı itibarı ile Çaykara İlçemize veda ederek Akçaabat İlçemizde göreve başlayan Yönetici Arkadaşımız Zihni Boz yeniden Çaykara İlçemize geri döndü.
Kaymakam Salih Çiğdem Öğrenciler İle Buluştu
Kaymakam Salih Çiğdem Öğrenciler İle Buluştu
Çaykara Kaymakamı Salih çiğdem Ataköy MTAL(Meleki ve Teknik Anadolu lisesi) Öğrencileri ile akşam yemeğinde bir araya gelerek öğrencilerimizin sorunlarını dinledi.
Zeki Bilge Bilim ve Teknoloji Şenliğinde
Zeki Bilge Bilim ve Teknoloji Şenliğinde
Trabzon Arge binasında 9-11 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen ilk ayağı 9 Ekim 2018 Salı Günü gerçekleşen Tübitak 4007 "Trabzon Bilimle Buluşuyor" projesi kapsamında, Trabzon´un Teknofest´i olarak adlandırılan Bilim ve Teknoloji Şenliğine Zeki Bilge Orta okulu olarak 30 öğrenci ile katılım gerçekleştirdi
Zeki Bilge Okul İstiyor!
Zeki Bilge Okul İstiyor!
Çaykara Muhtarı Mehmet Savaş Dündar ve Okul Aile Birliği Çaykara Zeki Bilge Eğitim Kurumları Fiziki İmkan Yetersizliği Sebebi İle Yeni Okul Binası Yapımı İçin Çalışmalara Başladı
Uzungöl ve Eğitim
Uzungöl ve Eğitim
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl ve Eğitim" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Çaykara´da Öğrenciler Güven İçinde
Çaykara´da Öğrenciler Güven İçinde
Öğrencilerimizin okullarımıza ulaşabilmeleri anlamında en tehlikeli yerlerden bir tanesi Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesinin ön kısmı.Öğrencilerimiz okuldan çıktıkları anda direk trafik ile karşı karşıya kalıyorlar.
Çaykara´da “Eğitime Destek Derneği” Kuruldu
Çaykara´da “Eğitime Destek Derneği” Kuruldu
Çaykara´da eğitim başarılarının daha ileriye taşınması için ,“ İlkokul, Ortaokul ve İmam-Hatip okulu Yapma Yaşatma, Koruma ve Güzelleştirme ” adı ile yeni bir dernek kuruldu.
Çaykara Eğitim Vakfı Burs Başvuruları Başladı!
Çaykara Eğitim Vakfı Burs Başvuruları Başladı!
Çaykara ve Dernekpazari Eğitim Vakfı 2018-2019 Öğretim yılı burs başvuruları başladı
Anadolu Lisesinden Yeni Bir Destan Daha
Anadolu Lisesinden Yeni Bir Destan Daha
Akademik anlamda elde ettikleri başarı ve Ülkemizdeki çeşitli Üniversitelerin en önemli Bölümlerine Yerleştirmiş olduğu öğrenciler ile Eğitim Alanında Çaykara İlçemizin Gurur Kaynağı olan Çaykara Anadolu Lisesi 2018 Yılı LYS Sonuçlarında bir kere daha farkını ortaya koydu.
Bozoğlu Çaykara´ya Veda Etti
Bozoğlu Çaykara´ya Veda Etti
Çaykara Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı Zihni Boz tayininin çıkması sebebi ile Çaykara İlçemize veda etti.
İmam Hatip Lisesinden Tarihi Başarı
İmam Hatip Lisesinden Tarihi Başarı
Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesinden Üniversiteye Yerleşen Öğrenciler Belli Oldu.
Taşkıran Bilim Fuarı Büyüledi
Taşkıran Bilim Fuarı Büyüledi
MEB Bilim Fuarı Destekleme Programı çerçevesinde 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Taşkıran Eğitim Kurumları tarafından hazırlanan Bilim Fuarı açılış töreni gerçekleştirildi.
Halk Eğitim Sergisi Göz Kamaştırdı
Halk Eğitim Sergisi Göz Kamaştırdı
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu Sergisi ve Öğrenme Şenliği Çaykara Halk Eğitim Merkezi Binasında gerçekleştirilen tören ile Çaykara Halkımızın beğenisine sunulmaya başlandı.
Taşkıran´dan Proje Yağmuru
Taşkıran´dan Proje Yağmuru
Taşkıran Eğitim Kurumları Hazırladığı 12 Proje İle 13-14 Mayıs´ta Yapılacak Olan Bilim Fuarına Hazırlanıyor
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi