İlginizi Çekebilir30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu olsun

30 Ağustos, Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferinin ardından kutlanan ulusal bayramdır.

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922´de Dumlupınar´da Mustafa Kemal´in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Taarruzu anmak için Türkiye Cumhuriyeri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır. 

Atatürk´ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz´un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir´e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922´de İzmir´in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon´da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye´de 1926´dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. 

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu´dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin 20 Temmuz 1922´deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü. Büyük Taarruz Ağustos´un 26´sını 27´sine bağlayan gece Afyon´da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa´nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi´nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı. Çaykara Gündem Gazetesi olarak 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyoruz.

www.caykaragundem.com