Anadoılu Lisesinden Türk Dil Bayramı Etkinliği
Çaykara Anadolu Lisesi Tiyatro Kulübü tarafından 741. Yıl Türk Dil Bayramı Etkinliği ve Tiyatro Oyunu Sahneye koyma etkinlikleri gerçekleştirildi.
Tarih: 11.5.2018 17:52:38/ 1642okunma / 0yorum

Çaykara Anadolu Lisesi Tiyatro Kulübü tarafından 741. Yıl Türk Dil Bayramı Etkinliği ve Tiyatro Oyunu Sahneye koyma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Çaykara Anadolu Lisesi Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir Yönetiminde yıl boyunca etkinliğe ve tiyatro oyununa hazırlanan Öğrencilerimiz hazırladıkları muhteşem etkinlik ile yürekleri fethetmeyi başardılar./resimler/2018-5/11/1937119009387.jpgGüzel Türkçemizi Korumak,konuşmak ve de gelecek nesillerimize pırıl pırıl tertemiz öz Türkçe bir dil bırakmak amacı ile hazırlanan ve de Güzel Dilimiz Türkçe´nin Resmi Dil olarak kabul edilişinin 741. Yılı ve TÜRK DİL BAYRAMI etkinlikleri, çerçevesinde gerçekleştirilen “Türk Dil Bayramı” Kutlama etkinliği 11 Mayıs 2018 Cuma Günü Çaykara Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

13 Mayıs Türk Dil Bayramı dolayısı ile hazırlanan Programa Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali,İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erdoğan Karakaş,Çaykara Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Kamil Hoş,Çaykara Belediyesi Fen İşleri Müdürü Zeki Baltacı,Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu,Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şükrü Kara, öğretmenler,öğrenciler ve kalabalık bir veli topluluğu katıldı.

SALONDA ETKİLİ PANKARTLAR

Çaykara Anadolu Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri tarafından etkinliğin gerçekleştirileceği Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonuna Dilimizin Önemini anlatan  Etkili Pankartlar asıldı.İşte o pankartlardan bazıları:

-13 Mayıs Türk Dil Bayramı Kutlu Olsun

-Türkçe Eriyor

-Türkçe Düşün,Türkçe Konuş,Türkçe Yaz…

-Ya Türkçe konuş,ya da Sus

-Neden Türkçe Konuşmuyorsun?

-Türkçe,Türklerin Dünyaya Vurduğu En Güzel Damgadır

-Türk Dili,Dillerin en güzeli,en zenginidir.Yeter ki Şuurla ve Bilinçle bİşlenebilsin

                                                                                   Gazi Mustafa Kemal Atatürk

KAYMAKAM AYRANCI-DİLİMİZİ KORUMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ

Dilimizin yabancı kelimelerden arındırılması ve de öğrencilerimizin öz Türkçe konuşmaya özendirilmesi gerektiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı öğrencilerimizin her alanda olduğu gibi dilimizi etkili kullanma anlamında da öz Türkçe kelimeler kullanmaları ve de dilimizi kullanmaktan keyif almaları gerektiğini sözlerine ekledi./resimler/2018-5/11/1938456042428.jpgDilimizin 741 senelik çok uzun bir tarihi geçmişe sahip olduğunu anımsatan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı zaman içerisinde dilimize bir çok sebep ile yabancı kelimelerin girmiş olduğunu, dilimizin bu yabancı kelimelerden mutlaka arındırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Dilimizi koruma ve de Öz Türkçeyi kelime hazinemize yerleştirme anlamında Çaykara Anadolu Li,sesi Yönetici ,Öğretmen ve öğrencilerimizin hazırlamış oldukları bu programı çok etkili ve de anlamlı bulduğunu ifade eden Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı Öğrencilerden dilimize sahip çıkma ve de yabancı kelimelere özenti duymama konularında duyarlı davranmalarını istedi.

AÇILIŞ KONUŞMASI MÜDÜR DEMİRCİOĞLU´NDAN

Çaykara Anadolu Lisesi olarak Güzel Dilimiz Türkçe´nin  Resmi Dil olarak kabul edilişinin 741. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında hazırladıkları program ile sahnede olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu sene başından bu yana bu program ve de tiyatro gösterisi için öğrencileri ile birlikte yoğun bir tempo içerisinde çalışan Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir´e ve etkinliklerde görev alan tüm öğrencilerine teşekkür etti./resimler/2018-5/11/1939073230348.jpgHer dinlediğinde duygulandığı Eskici Hikayesini sahnede anlatan Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu dilinden koparılmış olan bir Milletin yaşam kaynağını da kaybedeceğini,Eskici hikayesinde Hasan adı verilen çocuğun aylarca hiç kimse ile tek kelime dahi konuşmadığını ancak Türk Eskici ile aylar sonra karşılaşınca ise bu defa bir bülbül gibi konuştuğunu bu durumun bizlere dilimizin ne kadar önemli olduğunu en güzel bir şekilde ifade ettiğini sözlerine ekledi.

Millet olarak dilimize ve de Öz Türkçemize sahi,p çıkmamız gerektiğini ifade eden Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu öğrencilerinden hayatın her alanında öz Türkçeyi doğru ve de etkili bir şekilde kullanma gayreti içerisinde olmalarını istedi.

TÜRKÇENİN YOZLAŞMASI İLE İLGİLİ SUNUM

Çaykara Anadolu Lisesi 11-A Sınıfı Öğrencilerinden Muhammet Eren Ulu tarafından 13 Mayıs Türk Dil Bayramı ve Türkçe´nin Yozlaşması ile ilgili –bir Projeksiyon sunumu gerçekjleştirildi.

DİLEK ÖĞRETMEN HEM DÜŞÜNDÜRDÜ HEM DE AĞLATTI

Çaykara Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir tarafından okunan “Karaman Oğlu Mehmet Bey´i Arıyorum” adlı şiir Salonda bulunan davetlileri ve öğrencileri hem düşündürdü hem de ağlattı./resimler/2018-5/11/1802582023790.jpgEtkili Sunumu ve kusursuz Türkçesi ile Güzel Dilimiz Türkçemize sahip çıkmayışımızın Dilimizi ne kadar zor bir duruma düşürdüğünü  şiiri ile mükemmel bir şekilde anlatan Dilek Öğretmen sahneyi alkışlar yağmuru eşliğinde terk etti.

TÜRKÇE´Yİ NASIL KULLANIYORUZ

Çaykara Anadolu Lisesi Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir tarafından hazırlanan “Türkçe´yi  Nasıl Kullanıyoruz” adlı slayt sunumu izleyiciler tarafından zaman zaman kahkahalarla izlenirken zaman zaman da dilimiz neden bu kadar yabancılaştı diye kendilerini sorgulama imkanı sundu.

AHMET KARACA BÜYÜLEDİ

Uzungöl Şehit Mehmet AYGÜN Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ahmet Karaca hem oyuncu olarak öğrencilerin tiyatrolarında aktif olarak rol aldı hem de programdan  sonra öğrencilere sunduğu muhteşem Müzik resitali ile öğrencilere unutamayacakları bir gün yaşattı

GÜZEL TÜRKÇEM EYVAH TİYATRO OYUNU

Çaykara Anadolu Lisesi Öğrencileri daha sonra Tacettin Şimşek´in Yazdığı,Kadir Beşer ve Halit Küçükçolak´ın Derlediği “Eyvah Türkçem “ Adlı iki perdelik Tiyatro Oyununu sahneye koydular.

Diksiyonları,oyuna hakimiyetleri ve de sahne performansları ile Profesyonel Tiyatro oyuncularını aratmayacak muhteşem bir performans ile oyunu sahneye koyan öğrencilerimizin bu muhteşem sahne performansı oyunu izleyen davetliler ve de öğrenci arkadaşları tarafından büyük bir alkış aldı.

Eyvah Türkçem ..
Tacettin Şimşek´in yazdığı ve Kadir beşer ve Halit Küçükçolak´ın derlediği 
"Eyvah Türkçem" adlı oyun
Türkçe´yi Korumak ve Yabancı Dillerin Etkisine Dikkat Çekmek İçin amaçlı Türkçemizin nasıl kötü kulanıldığımızı ve nasıl yozlaştırdığımızı anlatan 
güzel eğlenceli aynı zamanda düşündürücü bir tiyatro oyunudur..

*****
 Türkçe´yi korumak ve yabancı dillerin etkisine dikkat çekmek içinÇaykara Anadolu Lisesi Tiyatro Kulübü  oyuncuları tarafından "Eyvah Türkçem" adlı oyun Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu´nda sahnelendi. 

Her yıl 10 dilin öldüğü, dünya dillerinin yarısının 100 yıl sonra yok olacağı gerçeğine dikkat çekmek isteyen Çaykara Anadolu Lisesi öğrencileri, "Eyvah Türkçem" adlı oyunla izleyenleri Türkçe´ye sahip çıkmaya davet etti. 

GÜZEL DİLİMİZ DÜNYA GENELİNDE BEŞİNCİ SIRADA

Türkçe, dünya genelindeki en çok kullanılan diller arasında beşinci sırada yer alıyor.
 Balkanlar´dan Orta Asya´ya kadar çok geniş bir coğrafyada kullanılan Türkçe, son yıllarda yabancı dillerin baskı altında bulunuyor

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykaralı Sanatçı Gökhan Tabanoğlu İlk Klibini Çekti..
Çaykaralı Sanatçı Gökhan Tabanoğlu İlk Klibini Çekti..
Çaykaralı genç sanatçı Gökhan Tabanoğlu ilk klibi olan “Bekarların Duası” ile müzikseverlerin karşısına çıktı..
Çaykara´da Dua ve Beddualar!
Çaykara´da Dua ve Beddualar!
Çaykaralı araştırmacı-Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı ”Çaykara´da Dua ve Beddualar” isimli makalesini yayınlıyoruz.
Uzungöl Seyir Gecesinde Buluşuyor
Uzungöl Seyir Gecesinde Buluşuyor
Uzungöl Seyir Gecesinde buluşuyor.Uzungöl Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi tarafından 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da Seyir Gecesi Düzenleniyor.
Kocaeli´nde Trabzon Rüzgarı Esti
Kocaeli´nde Trabzon Rüzgarı Esti
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Trabzonlular Derneği´nin ortaklaşa düzenledikleri 2´nci Trabzon Tanıtım Günleri başladı.
Trabzon UNESCO´da Temsil Ediliyor
Trabzon UNESCO´da Temsil Ediliyor
Yaşayan İnsan Hazinelerimiz UNESCO´nun Birer Temsilcisi
Dertlere Derman, Sıhhiyeci Hüseyin Amca!
Dertlere Derman, Sıhhiyeci Hüseyin Amca!
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “DERTLERE DERMEN SIHHIYECI HÜSEYİN AMCA” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
Uzungöl Bursa Derneğinden Seyir Gecesi
Uzungöl Bursa Derneğinden Seyir Gecesi
Uzungöl Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi tarafından 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da “Seyir Gecesi” düzenleniyor.
Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve "Yaşar AGA"
Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve "Yaşar AGA"
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve Yaşar AGA” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
İstanbul´da Dernekpazarı Rüzgârı!
İstanbul´da Dernekpazarı Rüzgârı!
Akköse ve Ulucami Mahalleleri İstanbul´da Zenolular Derneği kurdu.
Çaykara´da Ölçülü ve Uyaklı Deyişler
Çaykara´da Ölçülü ve Uyaklı Deyişler
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA ÖLÇÜLÜ VE UYAKLI DEYİŞLER ” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Çaykaralı Mustafa Arslan´ın Yaptığı Resimler Hayran Bıraktı
Çaykaralı Mustafa Arslan´ın Yaptığı Resimler Hayran Bıraktı
Çaykaralı Ressam Mustafa Arslan´ın ´Fırçamın Ucundan Doğa Hikâyeleri´ konulu resim sergisi Trabzon´da törenle açıldı.
Çaykara´da Galandar Geleneği
Çaykara´da Galandar Geleneği
Çaykara İlçemizde Galandar Geleneği işle İlgili Güzel Bir Yazımızı Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarihin Süzgecinden Uzungöl 1
Tarihin Süzgecinden Uzungöl 1
Bu gün fotoğraflar eşliğinde Uzungöl´de sizleri tarihi bir yolculuğa çıkarmak istedik.Uzungöl´ün unutulmuş değerlerini sizlere anımsatmak istedik
Mustafa Arslan´ın Resim Sergisi
Mustafa Arslan´ın Resim Sergisi
Trabzon´da serbest meslek sahibi, inşaat sektörü çalışanı Çaykaralı Mustafa Arslan´ın sanat tutkusu resme dönüştü. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Galeri salonunda ilk kişisel sergisi sanat severlerle buluşuyor.
Paçan Camiinde Mushaflar Niçin Toplatılmıştı
Paçan Camiinde Mushaflar Niçin Toplatılmıştı
Hemşehrimiz, Eğitimci-Araştırmacı-Yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “PAÇAN CAMİİNDE MUSHAFLAR NİÇİN TOPLATILMIŞTI” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü
Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü
Trabzon Büyükşehir Belediyesi iç denetçisi hemşehrimiz Osman Abanoz´un kaleme aldığı “ Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü” adlı makalesini paylaşıyoruz
Çaykara´da Karamanoğlu Türklerinden Kalıt Kalanlar
Çaykara´da Karamanoğlu Türklerinden Kalıt Kalanlar
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA KARAMANOĞLU TÜRKLERİNDEN KALIT KALANLAR” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Bir Yaprak..!
Bir Yaprak..!
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BİR YAPRAK "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Çaykara ve Ötesinden Portreler Kitabı Çıktı
Çaykara ve Ötesinden Portreler Kitabı Çıktı
Çaykara´nın yetiştirdiği birçok önemli şahsiyetlerin hayat hikâyelerinin konu olduğu “ÇAYKARA VE ÖTESİNDEN PORTRELER” adlı kitap okuyucusuyla buluştu.
Çaykara Adına Yazılan Kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde
Çaykara Adına Yazılan Kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde
Çaykaralı hemşehrimiz İbrahim Tuncer öncülüğünde bölgemiz adına yazılan ve piyasaya çıkan kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde yerini aldı
Çaykarada Kıpçak (Kuman) Türklerinden Kalıt kalanlar
Çaykarada Kıpçak (Kuman) Türklerinden Kalıt kalanlar
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA KIPÇAK(KUMAN) TÜRKLERİNDEN KALIT KALANLAR” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-2
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-2
Çaykaralı Hemşehrimiz araştırmacı Yazar Fehmi Aygün´ün kaleme aldığı "RUMLAR-2”adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-1
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-1
Çaykaralı Hemşehrimiz araştırmacı Yazar Fehmi Aygün´ün kaleme aldığı "RUMLAR-1”adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Çaykaralı Prof.Dr. Necmi Kurt´un Büyük Başarısı
Çaykaralı Prof.Dr. Necmi Kurt´un Büyük Başarısı
Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi (TAKADEMİ) hemşehrimiz Prof.Dr.Necmi Kurt başkanlığında 2019 Ocak ayında resmi olarak kuruluyor.
“Hem de Çaykaralı” Sözü ve Mikro Milliyetçilik
“Hem de Çaykaralı” Sözü ve Mikro Milliyetçilik
Eğitimci Araştırmacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN “HEM DE ÇAYKARALI” SÖZÜ VE MİKRO MİLLİYETÇİLİK” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
Okuma Yarışmasında Dereceye Girdiler
Okuma Yarışmasında Dereceye Girdiler
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Kitap Okuma Yarışmasının sonuçları açıklandı. Çaykara´dan 3 öğrenci dereceye girerek ödüllendirildi.
Çaykara´ya İki Gümüş Bir De Bronz Madalya
Çaykara´ya İki Gümüş Bir De Bronz Madalya
Akademik anlamda elde ettiği başarıları Sosyal ,Kültürel ve Sportif alanlarda da taçlandırarak Trabzon İlimizde Eğitimde zirvede yer alan Çaykara İlçemizde bir başarı Destanı daha İlçemiz Zeki Bilge İlkokulu tarafından yazıldı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi