Anadoılu Lisesinden Türk Dil Bayramı Etkinliği
Çaykara Anadolu Lisesi Tiyatro Kulübü tarafından 741. Yıl Türk Dil Bayramı Etkinliği ve Tiyatro Oyunu Sahneye koyma etkinlikleri gerçekleştirildi.
Tarih: 11.5.2018 17:52:38/ 1514okunma / 0yorum

Çaykara Anadolu Lisesi Tiyatro Kulübü tarafından 741. Yıl Türk Dil Bayramı Etkinliği ve Tiyatro Oyunu Sahneye koyma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Çaykara Anadolu Lisesi Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir Yönetiminde yıl boyunca etkinliğe ve tiyatro oyununa hazırlanan Öğrencilerimiz hazırladıkları muhteşem etkinlik ile yürekleri fethetmeyi başardılar./resimler/2018-5/11/1937119009387.jpgGüzel Türkçemizi Korumak,konuşmak ve de gelecek nesillerimize pırıl pırıl tertemiz öz Türkçe bir dil bırakmak amacı ile hazırlanan ve de Güzel Dilimiz Türkçe´nin Resmi Dil olarak kabul edilişinin 741. Yılı ve TÜRK DİL BAYRAMI etkinlikleri, çerçevesinde gerçekleştirilen “Türk Dil Bayramı” Kutlama etkinliği 11 Mayıs 2018 Cuma Günü Çaykara Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

13 Mayıs Türk Dil Bayramı dolayısı ile hazırlanan Programa Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali,İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erdoğan Karakaş,Çaykara Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Kamil Hoş,Çaykara Belediyesi Fen İşleri Müdürü Zeki Baltacı,Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu,Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şükrü Kara, öğretmenler,öğrenciler ve kalabalık bir veli topluluğu katıldı.

SALONDA ETKİLİ PANKARTLAR

Çaykara Anadolu Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri tarafından etkinliğin gerçekleştirileceği Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonuna Dilimizin Önemini anlatan  Etkili Pankartlar asıldı.İşte o pankartlardan bazıları:

-13 Mayıs Türk Dil Bayramı Kutlu Olsun

-Türkçe Eriyor

-Türkçe Düşün,Türkçe Konuş,Türkçe Yaz…

-Ya Türkçe konuş,ya da Sus

-Neden Türkçe Konuşmuyorsun?

-Türkçe,Türklerin Dünyaya Vurduğu En Güzel Damgadır

-Türk Dili,Dillerin en güzeli,en zenginidir.Yeter ki Şuurla ve Bilinçle bİşlenebilsin

                                                                                   Gazi Mustafa Kemal Atatürk

KAYMAKAM AYRANCI-DİLİMİZİ KORUMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ

Dilimizin yabancı kelimelerden arındırılması ve de öğrencilerimizin öz Türkçe konuşmaya özendirilmesi gerektiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı öğrencilerimizin her alanda olduğu gibi dilimizi etkili kullanma anlamında da öz Türkçe kelimeler kullanmaları ve de dilimizi kullanmaktan keyif almaları gerektiğini sözlerine ekledi./resimler/2018-5/11/1938456042428.jpgDilimizin 741 senelik çok uzun bir tarihi geçmişe sahip olduğunu anımsatan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı zaman içerisinde dilimize bir çok sebep ile yabancı kelimelerin girmiş olduğunu, dilimizin bu yabancı kelimelerden mutlaka arındırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Dilimizi koruma ve de Öz Türkçeyi kelime hazinemize yerleştirme anlamında Çaykara Anadolu Li,sesi Yönetici ,Öğretmen ve öğrencilerimizin hazırlamış oldukları bu programı çok etkili ve de anlamlı bulduğunu ifade eden Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı Öğrencilerden dilimize sahip çıkma ve de yabancı kelimelere özenti duymama konularında duyarlı davranmalarını istedi.

AÇILIŞ KONUŞMASI MÜDÜR DEMİRCİOĞLU´NDAN

Çaykara Anadolu Lisesi olarak Güzel Dilimiz Türkçe´nin  Resmi Dil olarak kabul edilişinin 741. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında hazırladıkları program ile sahnede olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu sene başından bu yana bu program ve de tiyatro gösterisi için öğrencileri ile birlikte yoğun bir tempo içerisinde çalışan Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir´e ve etkinliklerde görev alan tüm öğrencilerine teşekkür etti./resimler/2018-5/11/1939073230348.jpgHer dinlediğinde duygulandığı Eskici Hikayesini sahnede anlatan Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu dilinden koparılmış olan bir Milletin yaşam kaynağını da kaybedeceğini,Eskici hikayesinde Hasan adı verilen çocuğun aylarca hiç kimse ile tek kelime dahi konuşmadığını ancak Türk Eskici ile aylar sonra karşılaşınca ise bu defa bir bülbül gibi konuştuğunu bu durumun bizlere dilimizin ne kadar önemli olduğunu en güzel bir şekilde ifade ettiğini sözlerine ekledi.

Millet olarak dilimize ve de Öz Türkçemize sahi,p çıkmamız gerektiğini ifade eden Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu öğrencilerinden hayatın her alanında öz Türkçeyi doğru ve de etkili bir şekilde kullanma gayreti içerisinde olmalarını istedi.

TÜRKÇENİN YOZLAŞMASI İLE İLGİLİ SUNUM

Çaykara Anadolu Lisesi 11-A Sınıfı Öğrencilerinden Muhammet Eren Ulu tarafından 13 Mayıs Türk Dil Bayramı ve Türkçe´nin Yozlaşması ile ilgili –bir Projeksiyon sunumu gerçekjleştirildi.

DİLEK ÖĞRETMEN HEM DÜŞÜNDÜRDÜ HEM DE AĞLATTI

Çaykara Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir tarafından okunan “Karaman Oğlu Mehmet Bey´i Arıyorum” adlı şiir Salonda bulunan davetlileri ve öğrencileri hem düşündürdü hem de ağlattı./resimler/2018-5/11/1802582023790.jpgEtkili Sunumu ve kusursuz Türkçesi ile Güzel Dilimiz Türkçemize sahip çıkmayışımızın Dilimizi ne kadar zor bir duruma düşürdüğünü  şiiri ile mükemmel bir şekilde anlatan Dilek Öğretmen sahneyi alkışlar yağmuru eşliğinde terk etti.

TÜRKÇE´Yİ NASIL KULLANIYORUZ

Çaykara Anadolu Lisesi Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir tarafından hazırlanan “Türkçe´yi  Nasıl Kullanıyoruz” adlı slayt sunumu izleyiciler tarafından zaman zaman kahkahalarla izlenirken zaman zaman da dilimiz neden bu kadar yabancılaştı diye kendilerini sorgulama imkanı sundu.

AHMET KARACA BÜYÜLEDİ

Uzungöl Şehit Mehmet AYGÜN Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ahmet Karaca hem oyuncu olarak öğrencilerin tiyatrolarında aktif olarak rol aldı hem de programdan  sonra öğrencilere sunduğu muhteşem Müzik resitali ile öğrencilere unutamayacakları bir gün yaşattı

GÜZEL TÜRKÇEM EYVAH TİYATRO OYUNU

Çaykara Anadolu Lisesi Öğrencileri daha sonra Tacettin Şimşek´in Yazdığı,Kadir Beşer ve Halit Küçükçolak´ın Derlediği “Eyvah Türkçem “ Adlı iki perdelik Tiyatro Oyununu sahneye koydular.

Diksiyonları,oyuna hakimiyetleri ve de sahne performansları ile Profesyonel Tiyatro oyuncularını aratmayacak muhteşem bir performans ile oyunu sahneye koyan öğrencilerimizin bu muhteşem sahne performansı oyunu izleyen davetliler ve de öğrenci arkadaşları tarafından büyük bir alkış aldı.

Eyvah Türkçem ..
Tacettin Şimşek´in yazdığı ve Kadir beşer ve Halit Küçükçolak´ın derlediği 
"Eyvah Türkçem" adlı oyun
Türkçe´yi Korumak ve Yabancı Dillerin Etkisine Dikkat Çekmek İçin amaçlı Türkçemizin nasıl kötü kulanıldığımızı ve nasıl yozlaştırdığımızı anlatan 
güzel eğlenceli aynı zamanda düşündürücü bir tiyatro oyunudur..

*****
 Türkçe´yi korumak ve yabancı dillerin etkisine dikkat çekmek içinÇaykara Anadolu Lisesi Tiyatro Kulübü  oyuncuları tarafından "Eyvah Türkçem" adlı oyun Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu´nda sahnelendi. 

Her yıl 10 dilin öldüğü, dünya dillerinin yarısının 100 yıl sonra yok olacağı gerçeğine dikkat çekmek isteyen Çaykara Anadolu Lisesi öğrencileri, "Eyvah Türkçem" adlı oyunla izleyenleri Türkçe´ye sahip çıkmaya davet etti. 

GÜZEL DİLİMİZ DÜNYA GENELİNDE BEŞİNCİ SIRADA

Türkçe, dünya genelindeki en çok kullanılan diller arasında beşinci sırada yer alıyor.
 Balkanlar´dan Orta Asya´ya kadar çok geniş bir coğrafyada kullanılan Türkçe, son yıllarda yabancı dillerin baskı altında bulunuyor

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İki Anne Bir Oğul
İki Anne Bir Oğul
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ İKİ ANNE BİR OĞUL” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Trabzon Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 3´ncü uluslararası müzik ve dans araştırmaları sempozyumunda Çaykara Folklor Rüzgârı esti.
İnani Öğrenciler İle Buluştu
İnani Öğrenciler İle Buluştu
Uzungöl´ün Önemli Turizmcilerinden aynı zamanda Fotoğraf Sanatçısı ve Şair Mehmet İnan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Organizasyonu ile Şiir Dinletisi ve Sohbet Etkinliğinde öğrenciler ile bir araya geldi.
İnani´den Güzel Bir Şiir
İnani´den Güzel Bir Şiir
Uzungöl´lü Genç Turizmci,İş adamı ve Fotoğraf Sanatçısı aynı zamanda Şair Mehmet İnan bu defa farklı bir şiiri ile karşımıza çıkıyor.
Nerede O Eski Forodigocular!
Nerede O Eski Forodigocular!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer´in 80 Yaşındaki Annesi Ayşe Tuncer ile Çaykara İlçemizde Son 100 Senenin Forodigo Öyküsünü Konuştuk
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10. Trabzon Günleri etkinliğine katılarak, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
Trabzon´un fethinin 557. yıldönümü kutlamaları ve Trabzon tanıtım günleri etkinliklerinde Çaykara ve Dernekpazarı stantları büyük ilgi gördü.
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
Genel Başkanlığını Çaykaralı hemşerimiz işadamı İsmail Şadıroğlu´nun yaptığı Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından İstanbul Yenikapı´da düzenlenecek olan Trabzon 10.Tanıtım günleri için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Uzungöl Merkez Büyükköy Mahallesinden Ali İhsa Şahin ile Kübra Şahin Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen muhteşem bir düğün töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET dediler.
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA LAKAPLARIN ANLATTIKLARI” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz
Turnalı Yayla Şenliği Böyle Geçti (VİDEO)
Turnalı Yayla Şenliği Böyle Geçti (VİDEO)
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 14´ncüsü yapılan Çaykara-Karaçam Turnalı yayla şenliğinden video görüntüleri yayınlıyoruz.
Çaykara Turnalı Yaylası Şenlendi!
Çaykara Turnalı Yaylası Şenlendi!
Çaykaea-Karaçam mahallesi tarafından düzenlenen 14.Turnalı yayla şenliği gerçekleştirildi.
Sultanmurat Şenliği Böyle Geçti (Video)
Sultanmurat Şenliği Böyle Geçti (Video)
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen büyük bir organizasyon olarak kutlanan Çaykara Sultanmurat şenliğinden video görüntüleri.
Sultanmurat 25 Bin Kişiyi Ağırladı
Sultanmurat 25 Bin Kişiyi Ağırladı
Geleneksel Sultanmurat Yayla ortası şenliği binlerce kişinin katılımıyla coşku içinde yapıldı.
Turnalı Yaylası 26 Ağustos´ta Şenleniyor
Turnalı Yaylası 26 Ağustos´ta Şenleniyor
Çaykara Karaçam-Turnalı Yayla Şenliği 26 Ağustos 2018 Pazar Günü Yapılacak.
Çaykara Derneğinden Uzungöl´e Ziyaret
Çaykara Derneğinden Uzungöl´e Ziyaret
Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr Ahmet Yaşar Zengin ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından Uzungöl´de çeşitli ziyaretler gerçekleştirildi.
Madur Dağı Şenlendi!
Madur Dağı Şenlendi!
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Köprübaşı Madur dağı şenliği coşku ile kutlandı.
Sultanmurat Şenleniyor!
Sultanmurat Şenleniyor!
Geleneksel Sultan Murat Yayla Ortası Şenlikleri 20 Ağustos 2018 Pazartesi günü gerçekleştirilecek
Kurtdağı Şenlendi!
Kurtdağı Şenlendi!
Çaykara´nın Kurtdağı Mevkii´nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yayla şenliği Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.
Kurtdağı 4 Ağustos´ta Şenleniyor!
Kurtdağı 4 Ağustos´ta Şenleniyor!
Çaykara´nın ikinci büyük şenliklerinden biri olan Kurtdağı Yayla Şenlikleri 4 Ağustos 2018 Cumartesi günü yapılacak.
Uzungöl´de Yaşayan Tarih Yaz Yolu
Uzungöl´de Yaşayan Tarih Yaz Yolu
Kıymetli Çaykara Gündem Dostları…Yaz Yolu Uzungöl Kültüründe çok farklı bir yere ve öneme sahiptir.Çünkü insanlarımız geçmiş senelerde geçimlerini tamamen tarım ve hayvancılıktan sağlamakta idiler.Hayvancılıkta ise doğal olarak yaz mevsimlerinde yaylaya gitmek ve de yaylacılık yapmak bir yerde zorunlu idi.İşte şimdi biz sizlere yaylaya giderken kullanılan bu yaz yolunu tanıtmaya çalışacağız.
Kemer Çayırı´nın 3 Bin Yıllık Hikayesi
Kemer Çayırı´nın 3 Bin Yıllık Hikayesi
Emekli Öğretmen Araştırmacı Yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı"KEMER ÇAYIRI´NIN 3000 YILLIK HİKAYESİ" adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz
Arap Baharı Söndü!
Arap Baharı Söndü!
Çaykaralı hemşerimiz Zeynep Yıldırım´ın kaleme aldığı “ARAP BAHARI SÖNDÜ” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz..
22 Yıldır Bir Araya Geliyorlar!
22 Yıldır Bir Araya Geliyorlar!
Erzurum ılıca Yavuz Selim İlk öğretmen okulunun geleneksel yıllık Toplantısının 22´ncisi Trabzon´da gerçekleştirildi.
Çaykara´da “D” ve “T” Seslerinin Karıştırılma Nedenleri
Çaykara´da “D” ve “T” Seslerinin Karıştırılma Nedenleri
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA “D” VE “T” SESLERİNİN KARIŞTIRILMA NEDENLERİ” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma ve Dağlama Sergisi büyüledi.Çaykara İlçemizde görev yapan İki İmam Hatip tarafından açılan Ahşap Yakma ve Dağlama Sanatı Sergisi Çaykara Halkımız tarafından büyük ilgi gördü.
Göz Kamaştıran Sergi
Göz Kamaştıran Sergi
Dernekpazarı ilçesinde öğrencilerin yılsonu sergisi göz kamaştırdı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
8 °C
Pazar
11 °C
Pazartesi
13 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi