Anadoılu Lisesinden Türk Dil Bayramı Etkinliği
Çaykara Anadolu Lisesi Tiyatro Kulübü tarafından 741. Yıl Türk Dil Bayramı Etkinliği ve Tiyatro Oyunu Sahneye koyma etkinlikleri gerçekleştirildi.
Tarih: 11.5.2018 17:52:38/ 1317okunma / 0yorum

Çaykara Anadolu Lisesi Tiyatro Kulübü tarafından 741. Yıl Türk Dil Bayramı Etkinliği ve Tiyatro Oyunu Sahneye koyma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Çaykara Anadolu Lisesi Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir Yönetiminde yıl boyunca etkinliğe ve tiyatro oyununa hazırlanan Öğrencilerimiz hazırladıkları muhteşem etkinlik ile yürekleri fethetmeyi başardılar./resimler/2018-5/11/1937119009387.jpgGüzel Türkçemizi Korumak,konuşmak ve de gelecek nesillerimize pırıl pırıl tertemiz öz Türkçe bir dil bırakmak amacı ile hazırlanan ve de Güzel Dilimiz Türkçe´nin Resmi Dil olarak kabul edilişinin 741. Yılı ve TÜRK DİL BAYRAMI etkinlikleri, çerçevesinde gerçekleştirilen “Türk Dil Bayramı” Kutlama etkinliği 11 Mayıs 2018 Cuma Günü Çaykara Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

13 Mayıs Türk Dil Bayramı dolayısı ile hazırlanan Programa Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali,İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erdoğan Karakaş,Çaykara Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Kamil Hoş,Çaykara Belediyesi Fen İşleri Müdürü Zeki Baltacı,Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu,Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şükrü Kara, öğretmenler,öğrenciler ve kalabalık bir veli topluluğu katıldı.

SALONDA ETKİLİ PANKARTLAR

Çaykara Anadolu Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri tarafından etkinliğin gerçekleştirileceği Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonuna Dilimizin Önemini anlatan  Etkili Pankartlar asıldı.İşte o pankartlardan bazıları:

-13 Mayıs Türk Dil Bayramı Kutlu Olsun

-Türkçe Eriyor

-Türkçe Düşün,Türkçe Konuş,Türkçe Yaz…

-Ya Türkçe konuş,ya da Sus

-Neden Türkçe Konuşmuyorsun?

-Türkçe,Türklerin Dünyaya Vurduğu En Güzel Damgadır

-Türk Dili,Dillerin en güzeli,en zenginidir.Yeter ki Şuurla ve Bilinçle bİşlenebilsin

                                                                                   Gazi Mustafa Kemal Atatürk

KAYMAKAM AYRANCI-DİLİMİZİ KORUMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ

Dilimizin yabancı kelimelerden arındırılması ve de öğrencilerimizin öz Türkçe konuşmaya özendirilmesi gerektiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı öğrencilerimizin her alanda olduğu gibi dilimizi etkili kullanma anlamında da öz Türkçe kelimeler kullanmaları ve de dilimizi kullanmaktan keyif almaları gerektiğini sözlerine ekledi./resimler/2018-5/11/1938456042428.jpgDilimizin 741 senelik çok uzun bir tarihi geçmişe sahip olduğunu anımsatan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı zaman içerisinde dilimize bir çok sebep ile yabancı kelimelerin girmiş olduğunu, dilimizin bu yabancı kelimelerden mutlaka arındırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Dilimizi koruma ve de Öz Türkçeyi kelime hazinemize yerleştirme anlamında Çaykara Anadolu Li,sesi Yönetici ,Öğretmen ve öğrencilerimizin hazırlamış oldukları bu programı çok etkili ve de anlamlı bulduğunu ifade eden Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı Öğrencilerden dilimize sahip çıkma ve de yabancı kelimelere özenti duymama konularında duyarlı davranmalarını istedi.

AÇILIŞ KONUŞMASI MÜDÜR DEMİRCİOĞLU´NDAN

Çaykara Anadolu Lisesi olarak Güzel Dilimiz Türkçe´nin  Resmi Dil olarak kabul edilişinin 741. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında hazırladıkları program ile sahnede olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu sene başından bu yana bu program ve de tiyatro gösterisi için öğrencileri ile birlikte yoğun bir tempo içerisinde çalışan Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir´e ve etkinliklerde görev alan tüm öğrencilerine teşekkür etti./resimler/2018-5/11/1939073230348.jpgHer dinlediğinde duygulandığı Eskici Hikayesini sahnede anlatan Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu dilinden koparılmış olan bir Milletin yaşam kaynağını da kaybedeceğini,Eskici hikayesinde Hasan adı verilen çocuğun aylarca hiç kimse ile tek kelime dahi konuşmadığını ancak Türk Eskici ile aylar sonra karşılaşınca ise bu defa bir bülbül gibi konuştuğunu bu durumun bizlere dilimizin ne kadar önemli olduğunu en güzel bir şekilde ifade ettiğini sözlerine ekledi.

Millet olarak dilimize ve de Öz Türkçemize sahi,p çıkmamız gerektiğini ifade eden Çaykara Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Demircioğlu öğrencilerinden hayatın her alanında öz Türkçeyi doğru ve de etkili bir şekilde kullanma gayreti içerisinde olmalarını istedi.

TÜRKÇENİN YOZLAŞMASI İLE İLGİLİ SUNUM

Çaykara Anadolu Lisesi 11-A Sınıfı Öğrencilerinden Muhammet Eren Ulu tarafından 13 Mayıs Türk Dil Bayramı ve Türkçe´nin Yozlaşması ile ilgili –bir Projeksiyon sunumu gerçekjleştirildi.

DİLEK ÖĞRETMEN HEM DÜŞÜNDÜRDÜ HEM DE AĞLATTI

Çaykara Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir tarafından okunan “Karaman Oğlu Mehmet Bey´i Arıyorum” adlı şiir Salonda bulunan davetlileri ve öğrencileri hem düşündürdü hem de ağlattı./resimler/2018-5/11/1802582023790.jpgEtkili Sunumu ve kusursuz Türkçesi ile Güzel Dilimiz Türkçemize sahip çıkmayışımızın Dilimizi ne kadar zor bir duruma düşürdüğünü  şiiri ile mükemmel bir şekilde anlatan Dilek Öğretmen sahneyi alkışlar yağmuru eşliğinde terk etti.

TÜRKÇE´Yİ NASIL KULLANIYORUZ

Çaykara Anadolu Lisesi Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni Dilek Özdemir tarafından hazırlanan “Türkçe´yi  Nasıl Kullanıyoruz” adlı slayt sunumu izleyiciler tarafından zaman zaman kahkahalarla izlenirken zaman zaman da dilimiz neden bu kadar yabancılaştı diye kendilerini sorgulama imkanı sundu.

AHMET KARACA BÜYÜLEDİ

Uzungöl Şehit Mehmet AYGÜN Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ahmet Karaca hem oyuncu olarak öğrencilerin tiyatrolarında aktif olarak rol aldı hem de programdan  sonra öğrencilere sunduğu muhteşem Müzik resitali ile öğrencilere unutamayacakları bir gün yaşattı

GÜZEL TÜRKÇEM EYVAH TİYATRO OYUNU

Çaykara Anadolu Lisesi Öğrencileri daha sonra Tacettin Şimşek´in Yazdığı,Kadir Beşer ve Halit Küçükçolak´ın Derlediği “Eyvah Türkçem “ Adlı iki perdelik Tiyatro Oyununu sahneye koydular.

Diksiyonları,oyuna hakimiyetleri ve de sahne performansları ile Profesyonel Tiyatro oyuncularını aratmayacak muhteşem bir performans ile oyunu sahneye koyan öğrencilerimizin bu muhteşem sahne performansı oyunu izleyen davetliler ve de öğrenci arkadaşları tarafından büyük bir alkış aldı.

Eyvah Türkçem ..
Tacettin Şimşek´in yazdığı ve Kadir beşer ve Halit Küçükçolak´ın derlediği 
"Eyvah Türkçem" adlı oyun
Türkçe´yi Korumak ve Yabancı Dillerin Etkisine Dikkat Çekmek İçin amaçlı Türkçemizin nasıl kötü kulanıldığımızı ve nasıl yozlaştırdığımızı anlatan 
güzel eğlenceli aynı zamanda düşündürücü bir tiyatro oyunudur..

*****
 Türkçe´yi korumak ve yabancı dillerin etkisine dikkat çekmek içinÇaykara Anadolu Lisesi Tiyatro Kulübü  oyuncuları tarafından "Eyvah Türkçem" adlı oyun Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu´nda sahnelendi. 

Her yıl 10 dilin öldüğü, dünya dillerinin yarısının 100 yıl sonra yok olacağı gerçeğine dikkat çekmek isteyen Çaykara Anadolu Lisesi öğrencileri, "Eyvah Türkçem" adlı oyunla izleyenleri Türkçe´ye sahip çıkmaya davet etti. 

GÜZEL DİLİMİZ DÜNYA GENELİNDE BEŞİNCİ SIRADA

Türkçe, dünya genelindeki en çok kullanılan diller arasında beşinci sırada yer alıyor.
 Balkanlar´dan Orta Asya´ya kadar çok geniş bir coğrafyada kullanılan Türkçe, son yıllarda yabancı dillerin baskı altında bulunuyor

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kemer Çayırı´nın 3 Bin Yıllık Hikayesi
Kemer Çayırı´nın 3 Bin Yıllık Hikayesi
Emekli Öğretmen Araştırmacı Yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı"KEMER ÇAYIRI´NIN 3000 YILLIK HİKAYESİ" adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz
Arap Baharı Söndü!
Arap Baharı Söndü!
Çaykaralı hemşerimiz Zeynep Yıldırım´ın kaleme aldığı “ARAP BAHARI SÖNDÜ” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz..
22 Yıldır Bir Araya Geliyorlar!
22 Yıldır Bir Araya Geliyorlar!
Erzurum ılıca Yavuz Selim İlk öğretmen okulunun geleneksel yıllık Toplantısının 22´ncisi Trabzon´da gerçekleştirildi.
Çaykara´da “D” ve “T” Seslerinin Karıştırılma Nedenleri
Çaykara´da “D” ve “T” Seslerinin Karıştırılma Nedenleri
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA “D” VE “T” SESLERİNİN KARIŞTIRILMA NEDENLERİ” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma ve Dağlama Sergisi büyüledi.Çaykara İlçemizde görev yapan İki İmam Hatip tarafından açılan Ahşap Yakma ve Dağlama Sanatı Sergisi Çaykara Halkımız tarafından büyük ilgi gördü.
Göz Kamaştıran Sergi
Göz Kamaştıran Sergi
Dernekpazarı ilçesinde öğrencilerin yılsonu sergisi göz kamaştırdı.
Gurbette Ortak Sevdamız Trabzondur!
Gurbette Ortak Sevdamız Trabzondur!
Bir süre önce yapılan genel kurulla Trabzon Dernekler Federasyonu başkanlığına seçilen hemşehrimiz İsmail Şatıroğlu, “TDF´de siyaset olmayacak, ayrımcılık hiç olmayacak. Bizim gurbette ortak sevdamız hasretimiz Trabzon ve Trabzonludur,” dedi.
Uzungöl´lüler Pendik´te Buluştu
Uzungöl´lüler Pendik´te Buluştu
İstanbul Kaynarca´da faaliyet gösteren Uzungöl ve Çevre Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Uzungöl´lü hemşehrilerimizi ve Uzungöl sevdalılarını iftar yemeğinde buluşturdu.
Çaykara Söz Varlığından Damlalar
Çaykara Söz Varlığından Damlalar
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA SÖZ VARLIĞINDAN DAMLALAR” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz
Kale Dağı İle Sohbet
Kale Dağı İle Sohbet
Antalya Bilim Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof. Dr. Necati Ağıralioğlu´nun kaleme aldığı “KALE DAĞI İLE SOHBET” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz.
Cengiz Selimoğlu´nun Yeni Klipi Çıktı (VİDEO)
Cengiz Selimoğlu´nun Yeni Klipi Çıktı (VİDEO)
Karadeniz müziğinin duayenlerinden hemşerimiz Cengiz Selimoğlu son albümünde bulunan ‘olsun Bakalım Olsun´ Türküsüne klip çekti.
Tuncer, TYD İstanbul Şube Başkanlığına Atandı
Tuncer, TYD İstanbul Şube Başkanlığına Atandı
Trabzon Yazarlar Derneği İstanbul Şube Başkanlığına hemşehrimiz Yazar-Araştırmacı İbrahim Tuncer atandı.
Çaykara Güneşin Doğuşunu Ve Batışını Seyrediyor
Çaykara Güneşin Doğuşunu Ve Batışını Seyrediyor
İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi tarafından Desteklenen ve de Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Yardımlaşma Der4neği Trabzon Derneği tarafından gerçekleştirilen “Dağlarda Güneşin Doğuşunu ve Batışını Seyrediyoruz” Projesi kapsamında son 1 hafta içerisinde Çaykara İlçemizden 1000 öğrenci Çaykara İlçemizin değişik Turizm Merkezlerine getirilerek dinlenmeleri ve eğlenmeleri sağlandı.
İstanbul´da Bahar Şenliği Büyüledi
İstanbul´da Bahar Şenliği Büyüledi
İstanbul Pendik Trabzonlular Derneği Pendik Şubesinin Açılışı ve Bahar Şöleni 13 Mayıs 2018 Pazar Günü İstanbul Pendik´te Tavşantepe Metro İstasyonunun yanında bulunan alanda gerçekleştirildi.
Özlem Dolu ÇAYKARA
Özlem Dolu ÇAYKARA
Araştırmacı yazar Mustafa Afacan´ın kaleme aldığı "ÖZLEM DOLU ÇAYKARA" adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz.
Minik Yüreklerden Muhteşem final
Minik Yüreklerden Muhteşem final
2017-2018 Eğitim Öğretim Yılının son dönemlerine yaklaştığımız bu günlerde Çaykara İlçemizde ilk Yıl Sonu Gösterisi Çaykara Merkez Fatma Yerekaban 4-6 Yaş Kur´an Kursu ve Anaokulundan geldi.
Bizim MANİFESTOMUZ
Bizim MANİFESTOMUZ
Trabzonlu Şair Hakan Osmanlı Gürek´in kaleme aldığı “BİZİM MANİFESTOMUZ” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz.
Artvin´de Aşıklar ve Şairler Buluşması
Artvin´de Aşıklar ve Şairler Buluşması
Artvin Belediyesi, Kültür ve Turizm il müdürlüğü ile Şavşat Belediyesinin katkılarıyla organize edilen 3´ncü 7 Bölge 7 İklim Âşıklar ve Şairler şöleni yapıldı.
Yaptığı Resimler Hayran Bıraktı!
Yaptığı Resimler Hayran Bıraktı!
Trabzon´da ev hanımı olan Çaykaralı Filiz Naz´ın sanat tutkusu görenleri hayrete düşürüyor.
Ankara Trabzon Günleri Sona Erdi
Ankara Trabzon Günleri Sona Erdi
Her yıl Geleneksel olarak düzenlenen ve de Bu Sene 3-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Geleneksel Ankara Trabzon Günleri” 6 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen Final Organizasyonları ile tamamlandı.
İnani´den Orhan´a Muhteşem Bir Şiir
İnani´den Orhan´a Muhteşem Bir Şiir
Uzungöl´lü genç Turizmci,Fotoğraf Sanatçısı ve Şair Mehmet İnan İki gün önce Tüm Uzungöl´ü göz yaşlarına boğarak genç yaşta aramızdan ayrılan Sevgili Orhan Fındık için yazdığı muhteşem şiiri ile bir kere daha yüreklerimizi fethetmeyi başardı.
Anadolu Lisesinden Kudüs´ü Anlama ve Anlatma Etkinliği
Anadolu Lisesinden Kudüs´ü Anlama ve Anlatma Etkinliği
Çaykara Anadolu Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri tarafından Kudüs´ü Anlama ve Anlatma Etkinliği gerçekleştirildi.
Ankara´da Çaykara Rüzgarı
Ankara´da Çaykara Rüzgarı
3-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ankara´da gerçekleştirilen Geleneksel Trabzon Günleri 3 Mayıs 2018 Perşembe Günü başladı.
Trabzonlular Derneğinden İmza Günü Etkinliği
Trabzonlular Derneğinden İmza Günü Etkinliği
Yöremizin sevilen sanatçılarından Onur Atmaca´nın çıkardığı “SAYTA” isimli albümü için Güngören Trabzonlular derneğinde imza günü düzenliyor.
İki Oflu Hikayes!
İki Oflu Hikayes!
Araştırmacı yazar Fehmi Aygün´ün kaleme aldığı “ İki Oflu Hikayesi” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Beşköylü Adem´den Yeni Albüm Geliyor!
Beşköylü Adem´den Yeni Albüm Geliyor!
Yöremizin sevilen genç sanatçısı Beşköylü Âdem Ekiz´den hayranlarına yaz sürprizi olarak yeni albümü “HARTAMA” isimli çalışması yakında müzik marketlerde yerini alacak.
Şiir Dinletisi Büyüledi
Şiir Dinletisi Büyüledi
Türkiye yazarlar birliği Trabzon şubesinin düzenlediği ´40 edebiyatçı şair, yazar ile 61 eser´ programı kapsamında sundukları Müzik-Şiir dinletisi izleyenleri büyüledi.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi