Artvin´de Aşıklar ve Şairler Buluşması
Artvin Belediyesi, Kültür ve Turizm il müdürlüğü ile Şavşat Belediyesinin katkılarıyla organize edilen 3´ncü 7 Bölge 7 İklim Âşıklar ve Şairler şöleni yapıldı.
Tarih: 8.5.2018 09:38:36/ 1990okunma / 0yorum

Artvin Belediyesi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Şavşat Belediyesi´nin destekleriyle şair Gülden Taş tarafından organize edilen, bu yıl 3´ncüsü düzenlenen ve büyük beğeni toplayan “7 İklim 7 Bölge Âşıklar ve Şairler Şöleni “Artvin ve Şavşat ilçesinde gerçekleştirildi. Âşıklar türküleriyle, şairler şiirleriyle büyüledi. 

Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde gerçekleşen şölenine, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Vali yardımcısı Arif Oltulu, Milli eğitim müdürü abdülcelil Kahveci ile ülkemizin değişik yerlerinden gelen 25 Âşık ve şair ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı./resimler/2018-5/8/0940167302689.jpgARTVİN EN FAZLA ŞAİRİN VE OZANIN YETİŞTİĞİ BİR KENT

Kültür sanat faaliyetlere önem vermenin ötesinde bu şehrin aslı görevlerini bugün yaşadıklarını ifade eden Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, gecede yaptığı konuşmada, “Artvin ilimiz bünyesinde en fazla şairin ve ozanın yetiştiği bir kent. 4 yıllık belediye başkanı döneminde bu yıl 3´ncü şenliği yapıyoruz. Modernlik bir anlamda Anadolu kültürünü bir anlamda kenara sıkıştırdı. Ama özümüze köklerimize döndükçe, şairleri, türküleri, taşlamaları ortaya koydukça çok mutlu oluyoruz. Seneye inşallah daha güzel bir ortamda şairler ve âşıklar şenliği düşünüyoruz. Artvin insana ilham veren bir kent. Öyle bir tabiatımız var ki insana bu güzellikleri veriyor, verince de âşık oluyoruz. Bu şenliğin yapılmasına emeği olan başta Gülden Taş olmak üzere katkı sunan herkese teşekkürlerimi iletiyorum,” dedi./resimler/2018-5/8/0940538084690.jpgSunuculuğunu Oktay Köse ve Ela Kezban Yıldız Aslan´ın birlikte yaptığı program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra tertip komitesi adına açış konuşması yapan Şair Gülden Taş, Türkiye´nin dört bir yanından Âşık ve şairlerin katıldığı şiir şöleni etkinliğini 3. kez edebiyat ve kültür adına yaparak, bu coşkuyu sizlerle paylaşmanın onurunu yaşıyoruz. Organize ettiğimiz bu geceye desteklerini esirgemeyen başta Valimiz Sayın Ömer Doğanay ve Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocatepe´ye şükranlarımızı sunuyorum. Katkılarından dolayı Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne, Şavşat Belediyesi ile diğer emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ”dedi./resimler/2018-5/8/0941316210450.jpgŞAİRLER SAHNEDE

Ülkemizin değişik yerlerinden katılan Aşık ve şairlerin özgeçmişi slayt gösterimi ile sahne alan, İstanbul´dan Kadir Turan, Necati Oran, Yavuz Doğan, Ankara´dan Ali Altınlı, Ertuğrul Yılmaz, Erzurum´dan Aşik Cemal Alper, Aşık Sıtkı Emnoğlu, aşık Zakir Tekgül, Artvin´den Aşik İbrahim Kara, Fatih Yazıcı, Gülden Taş, Hasan Akın, Vildan Poyraz Coşkun,Yalçın Temiz, Bingöl´den Hacı Gürhan, Bayburt´tan Fatih Dündar, İzmir´den Havva Avcı Köseoğlu, Şerife Apaydın, Kırşehirden İdris Altuner,Zübeyde Gökbulut, Sivas´tan İlkay Coşkun, Tokat´tan Nermin Akkan, Amasya´dan Ozan Fedai Koç okudukları birbirinden güzel şiir ve türkülerle büyük alkış aldılar. Yaklaşık 4 saat süren, Aşık ve şairlerin her konuyu işleyip okudukları şiir ve türkülerle salonu dolduranlar duygu dolu anlar yaşadılar. Program sonunda şölene katılan şairlere katılım belgesi ve plaket taktım edildi.

/resimler/2018-5/8/0942068867346.jpgAŞIKLAR VE ŞAİRLER KAFKASÖR YAYLASINDA

Azerbaycan ve ülkemizin değişik yerlerinden gelen şairlere ilk günde, Boğa güreşlerinin de yapıldığı doğa harikası, yeşilliği ile ün yapmış Kafkasör yaylası gezdirildi. Kafkasör Yaylası, Artvin şehir merkezinin 10 kilometre güneybatısında yer alıyor. Ormanlarla çevrili yaylanın yüksekliği 1250 metre. Ender bulunan bitki türlerine sahip yayla, her yıl Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali´ne ev sahipliği yapıyor./resimler/2018-5/8/0942586680852.jpgAŞIK VE ŞAİRLER ŞAVŞAT KALESİNDE 

Artvin Belediyesi tarafından Artvin´in turizm alanında tanıtılması için bölgeye gelen şairlere bölgenin tüm güzellikleri göstermek için tahsis edilen otobüsle Şavşat´a bir gezi düzenlendi. Dağların arasında, hırçın vadileri delip geçen tüneller arasından geçerek yol boyunca Çoruh Nehrine kurulan barajın oluşturduğu doğal güzelliğin yanında yeşilin göz kamaştırdığı Artvin –Ardahan Karayolu güzergâhında iki derenin birleştiği vadinin içerisinde Şavşat merkezine 4 kilometre uzakta bulunan ve 10´nuncu yüzyılda inşa edilen Şavşat kalesi şairlerin ilk ziyaret yeri oldu. 

/resimler/2018-5/8/0943344962865.jpgŞAVŞAT´I GÖRMEKTEN MUTLU OLDUK

İkinci durak yeri bölgenin tanıtımına katkı sağlayan Şavşat evinde. Dümdüz ve yemyeşil otlarla, renga renk çiçeklerle kaplı, şırıl şırıl akan suları, muhteşem bir manzara oluşturan Artvin evleriyle tüm güzellikleri barındıran Şavşat vadisi Âşıkları ve şairleri adeta büyüledi. Kaybolmakta olan Şavşat Evleri´ni gelecek nesillere aktarmak amacıyla tamamen ahşaptan inşa edilen bu mekânda şairleri Şavşat Belediye Başkan yardımcısı Özcan Arslan karşılayarak yöresel yemekler ikram etti. Doğanın muhteşem kerelerini fotoğraflayarak anıtlaştırdılar./resimler/2018-5/8/0944021994707.jpgŞAVŞAT KARAGÖL BÜYÜLEDİ

Şairler Şavşat´ın doğa harikası köylerinden geçerek son durakları saklı cennet olan Karagöl´e geçtiler. Karagöl, etrafı ladin, kayın ve gürgen ağaçları ile kaplı. Turistler tarafından Artvin´in en çok rağbet gören yeri diyebiliriz. Doğu Karadeniz´in muhteşem doğasında, çok zengin bitki örtüsüne ve yaban hayata ev sahipliği yapan, göz alıcı ve etkileyici bir göl. Tamamen doğayla iç içe yeşil ve sarı renk tonlarıyla Aşık ve şairlere adeta görsel bir şölen sundu. Misafirler gördükleri manzara karşısında adeta büyülendiler. Kara Göl´ün muhteşem manzarası karşısında duygularını dile getiren şairler, “Bugüne kadar çok yere gittik, çok güzel yerler gördük. Ama Şavşat Karagöl gibisini ilk defa bugün yakından gördük. Bize göre dünyanın en güzel yerlerinden biri burası. Artvin yöresi saklı cenneti andırıyor. 3 gün boyunca gördüğümüz Artvin´in ve yaylaların güzelliğine doyamıyoruz. Bölge turizme ve tanıtıma açılmalı. Bu denli muhteşem cennet misali özgün şehrin tanıtıma ihtiyacının olduğu da bir gerçek. Biz Artvin´e ve yaylalarına, vadilerine yemyeşil doğasına hayran kaldık. Bölge mutlaka gezilmeli; görülmeye değer, ”dediler./resimler/2018-5/8/0944447620564.jpgDÜNYANIN EN SAKİN ŞEHRİ ŞAVŞAT

Dünya´da 200´e yakın yerleşim alanının aldığı unvan olan “sakin şehir” Şavşat ilçesine gelen Aşık ve şairler etkinliğin son akşamında düzenledikleri gece ile katılımcıları adeta büyülediler. Geceye, Ardanuç Kaymakamı M.Furkan Sancaktutar, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve çok sayıda dinleyici katıldı. Program sonunda şölene katılan şairlere katılım belgesi ve plaket taktım edildi./resimler/2018-5/8/0945124495976.jpgHaber: Çaykara Gündem Gazetesi 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Artvin Aşıklar Şairler Buluşması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Trabzon Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 3´ncü uluslararası müzik ve dans araştırmaları sempozyumunda Çaykara Folklor Rüzgârı esti.
İnani Öğrenciler İle Buluştu
İnani Öğrenciler İle Buluştu
Uzungöl´ün Önemli Turizmcilerinden aynı zamanda Fotoğraf Sanatçısı ve Şair Mehmet İnan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Organizasyonu ile Şiir Dinletisi ve Sohbet Etkinliğinde öğrenciler ile bir araya geldi.
İnani´den Güzel Bir Şiir
İnani´den Güzel Bir Şiir
Uzungöl´lü Genç Turizmci,İş adamı ve Fotoğraf Sanatçısı aynı zamanda Şair Mehmet İnan bu defa farklı bir şiiri ile karşımıza çıkıyor.
Nerede O Eski Forodigocular!
Nerede O Eski Forodigocular!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer´in 80 Yaşındaki Annesi Ayşe Tuncer ile Çaykara İlçemizde Son 100 Senenin Forodigo Öyküsünü Konuştuk
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10. Trabzon Günleri etkinliğine katılarak, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
Trabzon´un fethinin 557. yıldönümü kutlamaları ve Trabzon tanıtım günleri etkinliklerinde Çaykara ve Dernekpazarı stantları büyük ilgi gördü.
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
Genel Başkanlığını Çaykaralı hemşerimiz işadamı İsmail Şadıroğlu´nun yaptığı Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından İstanbul Yenikapı´da düzenlenecek olan Trabzon 10.Tanıtım günleri için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Uzungöl Merkez Büyükköy Mahallesinden Ali İhsa Şahin ile Kübra Şahin Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen muhteşem bir düğün töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET dediler.
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA LAKAPLARIN ANLATTIKLARI” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz
Turnalı Yayla Şenliği Böyle Geçti (VİDEO)
Turnalı Yayla Şenliği Böyle Geçti (VİDEO)
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 14´ncüsü yapılan Çaykara-Karaçam Turnalı yayla şenliğinden video görüntüleri yayınlıyoruz.
Çaykara Turnalı Yaylası Şenlendi!
Çaykara Turnalı Yaylası Şenlendi!
Çaykaea-Karaçam mahallesi tarafından düzenlenen 14.Turnalı yayla şenliği gerçekleştirildi.
Sultanmurat Şenliği Böyle Geçti (Video)
Sultanmurat Şenliği Böyle Geçti (Video)
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen büyük bir organizasyon olarak kutlanan Çaykara Sultanmurat şenliğinden video görüntüleri.
Sultanmurat 25 Bin Kişiyi Ağırladı
Sultanmurat 25 Bin Kişiyi Ağırladı
Geleneksel Sultanmurat Yayla ortası şenliği binlerce kişinin katılımıyla coşku içinde yapıldı.
Turnalı Yaylası 26 Ağustos´ta Şenleniyor
Turnalı Yaylası 26 Ağustos´ta Şenleniyor
Çaykara Karaçam-Turnalı Yayla Şenliği 26 Ağustos 2018 Pazar Günü Yapılacak.
Çaykara Derneğinden Uzungöl´e Ziyaret
Çaykara Derneğinden Uzungöl´e Ziyaret
Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr Ahmet Yaşar Zengin ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından Uzungöl´de çeşitli ziyaretler gerçekleştirildi.
Madur Dağı Şenlendi!
Madur Dağı Şenlendi!
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Köprübaşı Madur dağı şenliği coşku ile kutlandı.
Sultanmurat Şenleniyor!
Sultanmurat Şenleniyor!
Geleneksel Sultan Murat Yayla Ortası Şenlikleri 20 Ağustos 2018 Pazartesi günü gerçekleştirilecek
Kurtdağı Şenlendi!
Kurtdağı Şenlendi!
Çaykara´nın Kurtdağı Mevkii´nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yayla şenliği Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.
Kurtdağı 4 Ağustos´ta Şenleniyor!
Kurtdağı 4 Ağustos´ta Şenleniyor!
Çaykara´nın ikinci büyük şenliklerinden biri olan Kurtdağı Yayla Şenlikleri 4 Ağustos 2018 Cumartesi günü yapılacak.
Uzungöl´de Yaşayan Tarih Yaz Yolu
Uzungöl´de Yaşayan Tarih Yaz Yolu
Kıymetli Çaykara Gündem Dostları…Yaz Yolu Uzungöl Kültüründe çok farklı bir yere ve öneme sahiptir.Çünkü insanlarımız geçmiş senelerde geçimlerini tamamen tarım ve hayvancılıktan sağlamakta idiler.Hayvancılıkta ise doğal olarak yaz mevsimlerinde yaylaya gitmek ve de yaylacılık yapmak bir yerde zorunlu idi.İşte şimdi biz sizlere yaylaya giderken kullanılan bu yaz yolunu tanıtmaya çalışacağız.
Kemer Çayırı´nın 3 Bin Yıllık Hikayesi
Kemer Çayırı´nın 3 Bin Yıllık Hikayesi
Emekli Öğretmen Araştırmacı Yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı"KEMER ÇAYIRI´NIN 3000 YILLIK HİKAYESİ" adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz
Arap Baharı Söndü!
Arap Baharı Söndü!
Çaykaralı hemşerimiz Zeynep Yıldırım´ın kaleme aldığı “ARAP BAHARI SÖNDÜ” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz..
22 Yıldır Bir Araya Geliyorlar!
22 Yıldır Bir Araya Geliyorlar!
Erzurum ılıca Yavuz Selim İlk öğretmen okulunun geleneksel yıllık Toplantısının 22´ncisi Trabzon´da gerçekleştirildi.
Çaykara´da “D” ve “T” Seslerinin Karıştırılma Nedenleri
Çaykara´da “D” ve “T” Seslerinin Karıştırılma Nedenleri
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA “D” VE “T” SESLERİNİN KARIŞTIRILMA NEDENLERİ” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma ve Dağlama Sergisi büyüledi.Çaykara İlçemizde görev yapan İki İmam Hatip tarafından açılan Ahşap Yakma ve Dağlama Sanatı Sergisi Çaykara Halkımız tarafından büyük ilgi gördü.
Göz Kamaştıran Sergi
Göz Kamaştıran Sergi
Dernekpazarı ilçesinde öğrencilerin yılsonu sergisi göz kamaştırdı.
Gurbette Ortak Sevdamız Trabzondur!
Gurbette Ortak Sevdamız Trabzondur!
Bir süre önce yapılan genel kurulla Trabzon Dernekler Federasyonu başkanlığına seçilen hemşehrimiz İsmail Şatıroğlu, “TDF´de siyaset olmayacak, ayrımcılık hiç olmayacak. Bizim gurbette ortak sevdamız hasretimiz Trabzon ve Trabzonludur,” dedi.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
17 °C
Cumartesi
19 °C
Pazar
18 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi