Artvin´de Aşıklar ve Şairler Buluşması
Artvin Belediyesi, Kültür ve Turizm il müdürlüğü ile Şavşat Belediyesinin katkılarıyla organize edilen 3´ncü 7 Bölge 7 İklim Âşıklar ve Şairler şöleni yapıldı.
Tarih: 8.5.2018 09:38:36/ 2213okunma / 0yorum

Artvin Belediyesi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Şavşat Belediyesi´nin destekleriyle şair Gülden Taş tarafından organize edilen, bu yıl 3´ncüsü düzenlenen ve büyük beğeni toplayan “7 İklim 7 Bölge Âşıklar ve Şairler Şöleni “Artvin ve Şavşat ilçesinde gerçekleştirildi. Âşıklar türküleriyle, şairler şiirleriyle büyüledi. 

Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde gerçekleşen şölenine, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Vali yardımcısı Arif Oltulu, Milli eğitim müdürü abdülcelil Kahveci ile ülkemizin değişik yerlerinden gelen 25 Âşık ve şair ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı./resimler/2018-5/8/0940167302689.jpgARTVİN EN FAZLA ŞAİRİN VE OZANIN YETİŞTİĞİ BİR KENT

Kültür sanat faaliyetlere önem vermenin ötesinde bu şehrin aslı görevlerini bugün yaşadıklarını ifade eden Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, gecede yaptığı konuşmada, “Artvin ilimiz bünyesinde en fazla şairin ve ozanın yetiştiği bir kent. 4 yıllık belediye başkanı döneminde bu yıl 3´ncü şenliği yapıyoruz. Modernlik bir anlamda Anadolu kültürünü bir anlamda kenara sıkıştırdı. Ama özümüze köklerimize döndükçe, şairleri, türküleri, taşlamaları ortaya koydukça çok mutlu oluyoruz. Seneye inşallah daha güzel bir ortamda şairler ve âşıklar şenliği düşünüyoruz. Artvin insana ilham veren bir kent. Öyle bir tabiatımız var ki insana bu güzellikleri veriyor, verince de âşık oluyoruz. Bu şenliğin yapılmasına emeği olan başta Gülden Taş olmak üzere katkı sunan herkese teşekkürlerimi iletiyorum,” dedi./resimler/2018-5/8/0940538084690.jpgSunuculuğunu Oktay Köse ve Ela Kezban Yıldız Aslan´ın birlikte yaptığı program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra tertip komitesi adına açış konuşması yapan Şair Gülden Taş, Türkiye´nin dört bir yanından Âşık ve şairlerin katıldığı şiir şöleni etkinliğini 3. kez edebiyat ve kültür adına yaparak, bu coşkuyu sizlerle paylaşmanın onurunu yaşıyoruz. Organize ettiğimiz bu geceye desteklerini esirgemeyen başta Valimiz Sayın Ömer Doğanay ve Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocatepe´ye şükranlarımızı sunuyorum. Katkılarından dolayı Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne, Şavşat Belediyesi ile diğer emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ”dedi./resimler/2018-5/8/0941316210450.jpgŞAİRLER SAHNEDE

Ülkemizin değişik yerlerinden katılan Aşık ve şairlerin özgeçmişi slayt gösterimi ile sahne alan, İstanbul´dan Kadir Turan, Necati Oran, Yavuz Doğan, Ankara´dan Ali Altınlı, Ertuğrul Yılmaz, Erzurum´dan Aşik Cemal Alper, Aşık Sıtkı Emnoğlu, aşık Zakir Tekgül, Artvin´den Aşik İbrahim Kara, Fatih Yazıcı, Gülden Taş, Hasan Akın, Vildan Poyraz Coşkun,Yalçın Temiz, Bingöl´den Hacı Gürhan, Bayburt´tan Fatih Dündar, İzmir´den Havva Avcı Köseoğlu, Şerife Apaydın, Kırşehirden İdris Altuner,Zübeyde Gökbulut, Sivas´tan İlkay Coşkun, Tokat´tan Nermin Akkan, Amasya´dan Ozan Fedai Koç okudukları birbirinden güzel şiir ve türkülerle büyük alkış aldılar. Yaklaşık 4 saat süren, Aşık ve şairlerin her konuyu işleyip okudukları şiir ve türkülerle salonu dolduranlar duygu dolu anlar yaşadılar. Program sonunda şölene katılan şairlere katılım belgesi ve plaket taktım edildi.

/resimler/2018-5/8/0942068867346.jpgAŞIKLAR VE ŞAİRLER KAFKASÖR YAYLASINDA

Azerbaycan ve ülkemizin değişik yerlerinden gelen şairlere ilk günde, Boğa güreşlerinin de yapıldığı doğa harikası, yeşilliği ile ün yapmış Kafkasör yaylası gezdirildi. Kafkasör Yaylası, Artvin şehir merkezinin 10 kilometre güneybatısında yer alıyor. Ormanlarla çevrili yaylanın yüksekliği 1250 metre. Ender bulunan bitki türlerine sahip yayla, her yıl Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali´ne ev sahipliği yapıyor./resimler/2018-5/8/0942586680852.jpgAŞIK VE ŞAİRLER ŞAVŞAT KALESİNDE 

Artvin Belediyesi tarafından Artvin´in turizm alanında tanıtılması için bölgeye gelen şairlere bölgenin tüm güzellikleri göstermek için tahsis edilen otobüsle Şavşat´a bir gezi düzenlendi. Dağların arasında, hırçın vadileri delip geçen tüneller arasından geçerek yol boyunca Çoruh Nehrine kurulan barajın oluşturduğu doğal güzelliğin yanında yeşilin göz kamaştırdığı Artvin –Ardahan Karayolu güzergâhında iki derenin birleştiği vadinin içerisinde Şavşat merkezine 4 kilometre uzakta bulunan ve 10´nuncu yüzyılda inşa edilen Şavşat kalesi şairlerin ilk ziyaret yeri oldu. 

/resimler/2018-5/8/0943344962865.jpgŞAVŞAT´I GÖRMEKTEN MUTLU OLDUK

İkinci durak yeri bölgenin tanıtımına katkı sağlayan Şavşat evinde. Dümdüz ve yemyeşil otlarla, renga renk çiçeklerle kaplı, şırıl şırıl akan suları, muhteşem bir manzara oluşturan Artvin evleriyle tüm güzellikleri barındıran Şavşat vadisi Âşıkları ve şairleri adeta büyüledi. Kaybolmakta olan Şavşat Evleri´ni gelecek nesillere aktarmak amacıyla tamamen ahşaptan inşa edilen bu mekânda şairleri Şavşat Belediye Başkan yardımcısı Özcan Arslan karşılayarak yöresel yemekler ikram etti. Doğanın muhteşem kerelerini fotoğraflayarak anıtlaştırdılar./resimler/2018-5/8/0944021994707.jpgŞAVŞAT KARAGÖL BÜYÜLEDİ

Şairler Şavşat´ın doğa harikası köylerinden geçerek son durakları saklı cennet olan Karagöl´e geçtiler. Karagöl, etrafı ladin, kayın ve gürgen ağaçları ile kaplı. Turistler tarafından Artvin´in en çok rağbet gören yeri diyebiliriz. Doğu Karadeniz´in muhteşem doğasında, çok zengin bitki örtüsüne ve yaban hayata ev sahipliği yapan, göz alıcı ve etkileyici bir göl. Tamamen doğayla iç içe yeşil ve sarı renk tonlarıyla Aşık ve şairlere adeta görsel bir şölen sundu. Misafirler gördükleri manzara karşısında adeta büyülendiler. Kara Göl´ün muhteşem manzarası karşısında duygularını dile getiren şairler, “Bugüne kadar çok yere gittik, çok güzel yerler gördük. Ama Şavşat Karagöl gibisini ilk defa bugün yakından gördük. Bize göre dünyanın en güzel yerlerinden biri burası. Artvin yöresi saklı cenneti andırıyor. 3 gün boyunca gördüğümüz Artvin´in ve yaylaların güzelliğine doyamıyoruz. Bölge turizme ve tanıtıma açılmalı. Bu denli muhteşem cennet misali özgün şehrin tanıtıma ihtiyacının olduğu da bir gerçek. Biz Artvin´e ve yaylalarına, vadilerine yemyeşil doğasına hayran kaldık. Bölge mutlaka gezilmeli; görülmeye değer, ”dediler./resimler/2018-5/8/0944447620564.jpgDÜNYANIN EN SAKİN ŞEHRİ ŞAVŞAT

Dünya´da 200´e yakın yerleşim alanının aldığı unvan olan “sakin şehir” Şavşat ilçesine gelen Aşık ve şairler etkinliğin son akşamında düzenledikleri gece ile katılımcıları adeta büyülediler. Geceye, Ardanuç Kaymakamı M.Furkan Sancaktutar, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve çok sayıda dinleyici katıldı. Program sonunda şölene katılan şairlere katılım belgesi ve plaket taktım edildi./resimler/2018-5/8/0945124495976.jpgHaber: Çaykara Gündem Gazetesi 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Artvin Aşıklar Şairler Buluşması
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erken Ocaklı´ya Vefa
Erken Ocaklı´ya Vefa
Karadeniz müziğinin “Türkü Babası”nın Yaşam Öyküsü Kitaplaşıyor
Çaykara Kültürü Kitabı Çıktı
Çaykara Kültürü Kitabı Çıktı
Çaykara´nın geçmişten günümüze yaşamı konu alan “ÇAYKARA KÜLTÜRÜ” adlı kitap okuyucusuyla buluştu.
Çaykaralı Sanatçı Gökhan Tabanoğlu İlk Klibini Çekti..
Çaykaralı Sanatçı Gökhan Tabanoğlu İlk Klibini Çekti..
Çaykaralı genç sanatçı Gökhan Tabanoğlu ilk klibi olan “Bekarların Duası” ile müzikseverlerin karşısına çıktı..
Çaykara´da Dua ve Beddualar!
Çaykara´da Dua ve Beddualar!
Çaykaralı araştırmacı-Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı ”Çaykara´da Dua ve Beddualar” isimli makalesini yayınlıyoruz.
Uzungöl Seyir Gecesinde Buluşuyor
Uzungöl Seyir Gecesinde Buluşuyor
Uzungöl Seyir Gecesinde buluşuyor.Uzungöl Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi tarafından 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da Seyir Gecesi Düzenleniyor.
Kocaeli´nde Trabzon Rüzgarı Esti
Kocaeli´nde Trabzon Rüzgarı Esti
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Trabzonlular Derneği´nin ortaklaşa düzenledikleri 2´nci Trabzon Tanıtım Günleri başladı.
Trabzon UNESCO´da Temsil Ediliyor
Trabzon UNESCO´da Temsil Ediliyor
Yaşayan İnsan Hazinelerimiz UNESCO´nun Birer Temsilcisi
Dertlere Derman, Sıhhiyeci Hüseyin Amca!
Dertlere Derman, Sıhhiyeci Hüseyin Amca!
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “DERTLERE DERMEN SIHHIYECI HÜSEYİN AMCA” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
Uzungöl Bursa Derneğinden Seyir Gecesi
Uzungöl Bursa Derneğinden Seyir Gecesi
Uzungöl Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi tarafından 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da “Seyir Gecesi” düzenleniyor.
Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve "Yaşar AGA"
Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve "Yaşar AGA"
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve Yaşar AGA” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
İstanbul´da Dernekpazarı Rüzgârı!
İstanbul´da Dernekpazarı Rüzgârı!
Akköse ve Ulucami Mahalleleri İstanbul´da Zenolular Derneği kurdu.
Çaykara´da Ölçülü ve Uyaklı Deyişler
Çaykara´da Ölçülü ve Uyaklı Deyişler
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA ÖLÇÜLÜ VE UYAKLI DEYİŞLER ” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Çaykaralı Mustafa Arslan´ın Yaptığı Resimler Hayran Bıraktı
Çaykaralı Mustafa Arslan´ın Yaptığı Resimler Hayran Bıraktı
Çaykaralı Ressam Mustafa Arslan´ın ´Fırçamın Ucundan Doğa Hikâyeleri´ konulu resim sergisi Trabzon´da törenle açıldı.
Çaykara´da Galandar Geleneği
Çaykara´da Galandar Geleneği
Çaykara İlçemizde Galandar Geleneği işle İlgili Güzel Bir Yazımızı Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarihin Süzgecinden Uzungöl 1
Tarihin Süzgecinden Uzungöl 1
Bu gün fotoğraflar eşliğinde Uzungöl´de sizleri tarihi bir yolculuğa çıkarmak istedik.Uzungöl´ün unutulmuş değerlerini sizlere anımsatmak istedik
Mustafa Arslan´ın Resim Sergisi
Mustafa Arslan´ın Resim Sergisi
Trabzon´da serbest meslek sahibi, inşaat sektörü çalışanı Çaykaralı Mustafa Arslan´ın sanat tutkusu resme dönüştü. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Galeri salonunda ilk kişisel sergisi sanat severlerle buluşuyor.
Paçan Camiinde Mushaflar Niçin Toplatılmıştı
Paçan Camiinde Mushaflar Niçin Toplatılmıştı
Hemşehrimiz, Eğitimci-Araştırmacı-Yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “PAÇAN CAMİİNDE MUSHAFLAR NİÇİN TOPLATILMIŞTI” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü
Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü
Trabzon Büyükşehir Belediyesi iç denetçisi hemşehrimiz Osman Abanoz´un kaleme aldığı “ Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü” adlı makalesini paylaşıyoruz
Çaykara´da Karamanoğlu Türklerinden Kalıt Kalanlar
Çaykara´da Karamanoğlu Türklerinden Kalıt Kalanlar
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA KARAMANOĞLU TÜRKLERİNDEN KALIT KALANLAR” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Bir Yaprak..!
Bir Yaprak..!
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BİR YAPRAK "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Çaykara ve Ötesinden Portreler Kitabı Çıktı
Çaykara ve Ötesinden Portreler Kitabı Çıktı
Çaykara´nın yetiştirdiği birçok önemli şahsiyetlerin hayat hikâyelerinin konu olduğu “ÇAYKARA VE ÖTESİNDEN PORTRELER” adlı kitap okuyucusuyla buluştu.
Çaykara Adına Yazılan Kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde
Çaykara Adına Yazılan Kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde
Çaykaralı hemşehrimiz İbrahim Tuncer öncülüğünde bölgemiz adına yazılan ve piyasaya çıkan kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde yerini aldı
Çaykarada Kıpçak (Kuman) Türklerinden Kalıt kalanlar
Çaykarada Kıpçak (Kuman) Türklerinden Kalıt kalanlar
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA KIPÇAK(KUMAN) TÜRKLERİNDEN KALIT KALANLAR” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-2
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-2
Çaykaralı Hemşehrimiz araştırmacı Yazar Fehmi Aygün´ün kaleme aldığı "RUMLAR-2”adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-1
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-1
Çaykaralı Hemşehrimiz araştırmacı Yazar Fehmi Aygün´ün kaleme aldığı "RUMLAR-1”adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Çaykaralı Prof.Dr. Necmi Kurt´un Büyük Başarısı
Çaykaralı Prof.Dr. Necmi Kurt´un Büyük Başarısı
Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi (TAKADEMİ) hemşehrimiz Prof.Dr.Necmi Kurt başkanlığında 2019 Ocak ayında resmi olarak kuruluyor.
“Hem de Çaykaralı” Sözü ve Mikro Milliyetçilik
“Hem de Çaykaralı” Sözü ve Mikro Milliyetçilik
Eğitimci Araştırmacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN “HEM DE ÇAYKARALI” SÖZÜ VE MİKRO MİLLİYETÇİLİK” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi