İlginizi ÇekebilirTRabzonlu
4.12.2020 19:09:21
Zavallı hayvanı ıssız dağlarda bırakan sahibini kutluyorum(!) Sende bir gün bir yerlerde kalırsın da kurtaranın olur mu bilmem?

  • Perşembe 6 ° / 2 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 8 ° / 1 ° Güneşli
  • Cumartesi 11 ° / 6 ° Parçalı bulutlu

Bayraklı Yaylasında Atın Mucize Kurtarılışı

İlçemiz Taşören Mahallesine Bağlı Bayraklı Yaylasında yaklaşık 1 ay önce kaderine terk edilen at Hayvan sever vatandaşların yoğun gayretleri sonucunda kurtarılarak Taşören Mahallesine getirildi.

İlçemiz Taşören Mahallesine  Bağlı Bayraklı Yaylasında yaklaşık 1 ay önce kaderine terk edilen at Hayvan sever vatandaşların yoğun gayretleri sonucunda kurtarılarak Taşören Mahallesine getirildi.

Edinilen bilgiye göre Kış Mevsimi sebebi ile bundan yaklaşık 1 ay önce vatandaşlar yaylalarını kapatarak kış sezonu için Taşören Mahallesine indiler. Bu iniş sırasında bir at sahi tarafından Bayraklı Yaylasında kaderine terk edildi.

Yaylada kaderine terk edilen at bir ay boyunca kendi imkanları ile vatandaşların tarlalarındaki lahana ve benzeri yiyecekler ile beslenerek hayatta kalmayı başardı. Atın bu durumunu öğrenen Taşören Mahallesi sakinlerinden Doğa Dostu Çaykara M. İlhan Durgun Devlet Hastanesi Evrak Kayıt Görevlisi Rasim Tuncer  durumu Jandarma ekiplerine bildirdi.

Çaykara İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı ve Çaykara Belediyesi  İtfaiye Ekipleri 25 Kasım 2020 Çarşamba Günü Bayraklı Yaylasına giderek kaybolan atı aradılar ancak tüm aramalara rağmen at bulunamadı. Bu gelişme üzerine Çaykara’lı Hayvanseverler kaybolan atın bulunması için seferber oldular.

Hayvansever ve Doğa Dostları Çaykara İlçe M.İlhan Durgun Devlet Hastanesi Evrak Kayıt Görevlisi Rasim Tuncer ile gönüllü vatandaşlar Ömer Deberberoğlu,Abdullah Tuncer ve M.Ali Tuncer  28 Kasım Cumartesi günü  kaybolan atı bulabilmek için özel jipleri ile Bayraklı yaylasına hareket ettiler.

Yolun belirli bir bölümünü Jipleri ile giden hayvanseverler aracın gidebildiği yere kadar gittikten sonra bu defa da kar üzerinde yürüyerek ve çetin arazi şartları ile mücadele ederek Bayraklı Yaylasına ulaşmayı başardılar.

Her tarafın kar ile kaplı olduğu Bayraklı yaylasında Drone ile arama yapan gönüllü hayvanseverler karın bulunmadığı kayalıklar bölgesinde aramaya  gittiler ve bu bölgede yaşam savaşı veren açlıktan ve soğuktan ölmek üzere olan atı buldular.

Derhal hayvanın karnını doyuran gönüllü vatandaşlar daha sonra ise Bayraklı Yaylasından aldıkları atı yaklaşık 20 KM yol yürüdükten sonra İlçemiz Taşören Mahallesine getirdiler. Olayın haber alınmasının ardından Çaykara’lı Hayvansever gönüllü vatandaşlar bulunan atın yardımına koştular.Hayvanın arpa,yem ve saman ihtiyaçlarını karşılamak için seferber olan gönüllü vatandaşlar hayvanın tüm ihtiyaçlarını karşıladılar.

İlçemiz Taşören Mahallesinde güvenli ve sıcak bir ortamda dinlenmeye alınan Atın son derece sağlıklı olduğu ve hiçbir sorununun bulunmadığı ifade edildi.

Çaykara İlçesinde tüm sosyal ve Kültürel aktivitelere aktif olarak katılan ve en önde yer almaya çalışan hayvansever doğa dostu Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali bu etkinlikte de farkını ortaya koydu ve hayvanın kışlık ihtiyacı olan arpayı kendi imkanları ile karşıladı.

Dağlarda soğuktan donma,açlıktan ölme  ve yabani hayvanlar tarafından parçalanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Atın Çaykara’lı gönüllü Hayvanseverler tarafından yeniden yaşama döndürülmesi Çaykara İlçesinde vatandaşlar tarafından büyük bir sevinç ile karşılandı.