Bir Tarafta Çiçek,Bir Tarafta Kar
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Bir Tarafta Kar Bir Tarafta Çiçek İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarih: 16.6.2018 14:32:04/ 2427okunma / 0yorum

İnsanoğluunun doğasından mıdır nerdendir bilmiyorum ama insanoğlu sürekli geçmişine özlem ile bakıyor Sevgili Çaykara Gündem Dostları…Hele de söz konusu olan Çocukluk ya da Gençlik yılları olunca nedense bir başka özlem duyuyor insan.

Bundan birkaç gün önce Değerli Dostum Taşkıran Eğitim Kurumları Müdürümüz İdris  Hacımahmutoğlu aradı beni.Hilmi Hocam dedi senin yaylayı ne kadar çok sevdiğini iyi biliyorum.Haydi gel yaylaya çıkalım.Bu akşam iftarı yaylada açalım./resimler/2018-6/16/1440124276439.jpgYayla denildi mi bende tüm kapılar ardına kadar açılır Sevgili Çaykara Gündem Dostları…Yayla denildi mi benim tüm planlamalar ortadan kalkar.Çünkü Yayla Benim en büyük Sevdam,en büyük özlemimdir.

Nedenini ben de blmiiyorum.İster Çocukluk yıllarımın orda geçtiğinden ve de benim çocukluğuma olan özlemimden kaynaklanıyor deyin,isterseniz de ilk gençliğimize ve oradaki sıcak ve de mükemmel arkadaşlık ve de sohbet ortamına bağlayın benim bu yayla özlemimi.

Corğorim,Mezarart,Ligobeğniz,Ebisbodam 50 senelik yaşantımdaki en önemli temel yapı taşlarından sadece birkaç tanesi…

Yola çıktık Sevgili İdris Hocam ile birlikte.Orman içerisinde keyifli bir sohbet eşliğinde tatlı bir tırmanışın ardından Yaylaönü Mahallemize ulaştık./resimler/2018-6/16/1441077402483.jpgAman Allahım.Oda ne?Çiçekler bu kadar mı güzel olur.Birbirinden güzel rengarenk çiçekler Yaylaönü Mahallemizi adeta bir renk bahçesine çevirmiş.İnsan seyretmeye doyamıyor bu muhteşem manzarayı.

Sevgili Öğretmenim ile birlikte arabadan  indik ve de bolca fotoğraf çektirdik.Hava mükemmel.Üşümek mi asla.

Sadece 3 KM yukarı çıktık.Artık Corğorim dürzündeyiz.Bir de ne görsek.Kar Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Hem de taptaze muhtemelen o gün yağmış kar.Corğorim bembeyaz olmuş.

Muhteşem bir manzara.Araçtan inelim dedik fotoğraf için.Biraz zor çıkarsın.Şiddetli Rüzgar kapıyı açtırmıyor bize./resimler/2018-6/16/1443445530629.jpgNeyse çıkıyoruz araçtan ve de Corğorimin o muhteşem görüntüsünün harika fotoğraflarını çekerek devam ediyoruz yolculuğumuza.

Şekersu Köyünde İftarımızı açıyoruz.Şekersu Köyü(Sakarsu Köyü)´nün yalnızlığı yüreğimi sızlatıyor adeta.

Gözlerim Mezarart´a takılıyor önce…Sakarsu Köyünde 300-350  ineğin bulunduğu seneler geliyor aklıma…Tam da akşam vakti.Saat 6.Hayvanların eve gelme zamanı.

Hafızam beni 30-40 sene öncesine taşıdı nedense.Mezarattan Sakarsu Köyüne doğru patika yola arka arkaya dizilen 350 tane inek (Nahır) geldi aklıma.Hayvanları o muhteşem görüntüsü beni nanılmaz bir şekilde duygulandırdı.

Geçmişi özledim Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Çocukluk Yıllarımı özledim.Sonra Yaylalara baktım.Hepsi bomboş.Hiç bir tanesinin bacası tütmüyor.

Yine geçmişe dalıp gittim.Yine 40 sene öncesindeyim.Hacımehmet´in Yaylasından Çevirmelerdeki Rahmetli Mustafa Aygün Abimiz(Zurut)´un yaylasına kadar Tüm Yaylalar Şenlik ve de tüm yaylaların bacalarından dumanlar tütüyor.

Her duman tüten bacada ayrı bir güzellik var.Kimi yaylada Yaşlı Ninelerimiz bir araya gelmişler çocuklarını nasıl büyütüp hayata hazırladıklarını şimdi ise nasıl yapayalnız kaldıklarını anlatıyorlar.

Bir başka Yayla evinde bir başka keyifli sohbet geliyor gözlerimin önüne…Yaşlılarımız bir araya gelmişler.Katırcılık yıllarının o tadına doyum olmayan keyifli sohbeti ile inletiyorlar Sakarsu Köyümüzü

Sokaklara ilişiyor Gözüm Sakarsu Köyünde… O bomboş sokaklara.Yine 40 sene öncesindeyim.Sokağın çocuk sesleri ile cıvıldadığı çocukların kalabalıklığından dolayı sokakta oyun oynayacak yerin kalmadığı o muhteşem yıllar geldi aklıma.

Sonra da oyun oynadığımız yere baktım.Her taraf çimen olmuş.Oyun yerlerimiz bir bir haritadan silinip gitmiş.

Yine Mezarat´a doğru döndü gözlerim.Patika yolunu aradım.Hani 350 hayvanın sabah akşam gidip geldiği o patika yolunu

Ne koydun ki bulasın.Yol kapanmış her taraf mera olmuş.Yolu bulabilmek nerede ise imkansız.

Ve Hafızam beni Sakarsu Köyünde Tanıdığım insanlara doğru yöneltti.Merhum Şeyranlı´yı anımsadım ilk olarak nedense.Sonra Merhum Gofiga´yı.Yavaş Yavaş yürümeye başladım Corğorime doğru.AZ daha unutuyordum.Sakarsu Köyünün gülü neşe kaynağı Merhum Çantiga Teyzemi nasıl unutabilirim ki.

Ya Köseli Köyünden Magasa´nın Yaylasını.Onlar bizden ayrı bir Mahalle idiler ama biz onları hiçbir zaman ayrı bir mahalle gibi görmedik.Sakarsu Köyü ile öylesine özdeşleşmiş idiler ki bu gün bile gördüğüm zaman Magasa´nın çocuklarını kendi öz kardeşim gibi görürüm.

Yürümeye devam ettim Corğorime doğru.Rahmetli Sinor´un yaylasından geçerken bir kere daha göz yaşlarım sel oldu.

Az ileride 1973-1980 Dönemi Belediye Başkanımız Örnek Toplum İnsanı Salih Kocaman geldi aklıma.İnsanlar eserleri ile yaşar.Merhum Belediye Başkanımızın eseri sapasağlam yerinde duruyor.

Hemen alt kısmında ise Merhum Kesego geldi aklıma.Çocukluk yıllarında ceplerimize doluşturduğu dutları unutamadım ve de rahmet okumadan geçemedim yaylanın önünden.

Sonra Meşhur Demirci Merhum Salih İlhan Amca Amca geldi aklıma.lbette ki onun ardından Merhum Örnek Toplum İnsanı Mükemmel kişilik Sevgili Ahmet İlhan Amcamız(Gubur)u da rahmet ve de minnet ile anarak devam ettim yürümeye.

Bu defa Merhum Mahmut İlhan Amcamızın evinin önündeyim.Merhum Mahmut Amca ve de eşi Merhum Azize Abla´yı rahmet ile anarak devam ettim yürümeye.

Merhum Mehdi Amcayı göz yaşları ile anımsayarak devam ettim.

Dinego´nun yaylasının önündeyim bu defa.Merhum Niyazi   Abi(Dinego) geldi aklıma bu defa.Örnek insanlığı ve Beyefendi kişiliği ile önünde her zaman saygı duyduğum o güzel  insanı rahmet ve minnet ile anarak devam ettim Corğorim´a doğru yürümeye

O günkü jenerasyondan hayatta kalan iki insan Sevgili İsmail İnci ile Pempega Halama uzun bir ömür dileyerek devam ettim yürümeye.

Birden Yine gözlerim yaş ile doldu.Bu defa Sakarsu´nun bakkalı Sakarsu´nun en sevilen isimlerinden Genç yaşta aramızdan ayrılan Merhum Lütfü Amca´yı ve de Lütfü Amca´nın Merhum Babası Sevgili Salih İlhan Amcamızı anımsadım.Rahmet ve de minnet duyguları ile Çevirmelere doğru yürüdüm.

Çevirmelerde elbette ki Merhum Mustafa Aygün (Zurutz) geldi aklıma.Mükemmel bir Toplum insanı ve de Örnek Kişiliği,çocuklarına vermiş olduğu kusursuz aile terbiyesi  ile Merhum Mustafa Amcamızı bir kere daha rahmet ve de minnet ile anma imkanı yakaladım.

Evet…Sevgili İdris Hocam farkında olmadan beni kırk senelik bir yolculuğa çıkarmı.Ve de ben o tatlı yolculuğu sizlerle paylaşmak istedim.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tarafta Çiçek Tarafta
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çaykaralı hemşerilerimizin sahibi olduğu ülkemizin en büyük Köknar Kâğıt Karton Sanayi Fabrikasını ziyaret etti.
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi, 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak oda üyesi meslektaşları onuruna yemek düzenledi.
EBS Uzungöl´de Buluştu
EBS Uzungöl´de Buluştu
Kısa Adı EBS olan Eğitimciler Birliği Sendikası Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Çalıştayı Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´de gerçekleştirildi.
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
.Çaykara İlçemizin İlçe Merkezine en uzak olan Mahallelerinden Şekersu Mahallesinde İsmail(Nuri) Kayaoğlu Muhtar Adayı olduğunu açıkladı.
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
İstanbul Gazıosmanpaşa-Fevzi Çakmak Mahallesinde Muhtar olan Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu yeniden aday olduğunu açıkladı.
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Türkiye´de kendi alanında 10 hastaneden biri olarak Çaykara´nın bir mahallesinde hizmet veren “Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi” yaptığı çalışmalarla bölgemizin gururu oldu.
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul´daki ana davasından dosyası ayrılan tutuksuz sanığı olan dönemin 3. Kolordu Komutanı hemşehrimiz Erdal Öztürk, üzerine atılı suçları işlemediği gerekçesiyle beraat etti
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi artık gerçeğe dönüşüyor.
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi