Bir Tarafta Çiçek,Bir Tarafta Kar
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Bir Tarafta Kar Bir Tarafta Çiçek İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarih: 16.6.2018 14:32:04/ 2182okunma / 0yorum

İnsanoğluunun doğasından mıdır nerdendir bilmiyorum ama insanoğlu sürekli geçmişine özlem ile bakıyor Sevgili Çaykara Gündem Dostları…Hele de söz konusu olan Çocukluk ya da Gençlik yılları olunca nedense bir başka özlem duyuyor insan.

Bundan birkaç gün önce Değerli Dostum Taşkıran Eğitim Kurumları Müdürümüz İdris  Hacımahmutoğlu aradı beni.Hilmi Hocam dedi senin yaylayı ne kadar çok sevdiğini iyi biliyorum.Haydi gel yaylaya çıkalım.Bu akşam iftarı yaylada açalım./resimler/2018-6/16/1440124276439.jpgYayla denildi mi bende tüm kapılar ardına kadar açılır Sevgili Çaykara Gündem Dostları…Yayla denildi mi benim tüm planlamalar ortadan kalkar.Çünkü Yayla Benim en büyük Sevdam,en büyük özlemimdir.

Nedenini ben de blmiiyorum.İster Çocukluk yıllarımın orda geçtiğinden ve de benim çocukluğuma olan özlemimden kaynaklanıyor deyin,isterseniz de ilk gençliğimize ve oradaki sıcak ve de mükemmel arkadaşlık ve de sohbet ortamına bağlayın benim bu yayla özlemimi.

Corğorim,Mezarart,Ligobeğniz,Ebisbodam 50 senelik yaşantımdaki en önemli temel yapı taşlarından sadece birkaç tanesi…

Yola çıktık Sevgili İdris Hocam ile birlikte.Orman içerisinde keyifli bir sohbet eşliğinde tatlı bir tırmanışın ardından Yaylaönü Mahallemize ulaştık./resimler/2018-6/16/1441077402483.jpgAman Allahım.Oda ne?Çiçekler bu kadar mı güzel olur.Birbirinden güzel rengarenk çiçekler Yaylaönü Mahallemizi adeta bir renk bahçesine çevirmiş.İnsan seyretmeye doyamıyor bu muhteşem manzarayı.

Sevgili Öğretmenim ile birlikte arabadan  indik ve de bolca fotoğraf çektirdik.Hava mükemmel.Üşümek mi asla.

Sadece 3 KM yukarı çıktık.Artık Corğorim dürzündeyiz.Bir de ne görsek.Kar Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Hem de taptaze muhtemelen o gün yağmış kar.Corğorim bembeyaz olmuş.

Muhteşem bir manzara.Araçtan inelim dedik fotoğraf için.Biraz zor çıkarsın.Şiddetli Rüzgar kapıyı açtırmıyor bize./resimler/2018-6/16/1443445530629.jpgNeyse çıkıyoruz araçtan ve de Corğorimin o muhteşem görüntüsünün harika fotoğraflarını çekerek devam ediyoruz yolculuğumuza.

Şekersu Köyünde İftarımızı açıyoruz.Şekersu Köyü(Sakarsu Köyü)´nün yalnızlığı yüreğimi sızlatıyor adeta.

Gözlerim Mezarart´a takılıyor önce…Sakarsu Köyünde 300-350  ineğin bulunduğu seneler geliyor aklıma…Tam da akşam vakti.Saat 6.Hayvanların eve gelme zamanı.

Hafızam beni 30-40 sene öncesine taşıdı nedense.Mezarattan Sakarsu Köyüne doğru patika yola arka arkaya dizilen 350 tane inek (Nahır) geldi aklıma.Hayvanları o muhteşem görüntüsü beni nanılmaz bir şekilde duygulandırdı.

Geçmişi özledim Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Çocukluk Yıllarımı özledim.Sonra Yaylalara baktım.Hepsi bomboş.Hiç bir tanesinin bacası tütmüyor.

Yine geçmişe dalıp gittim.Yine 40 sene öncesindeyim.Hacımehmet´in Yaylasından Çevirmelerdeki Rahmetli Mustafa Aygün Abimiz(Zurut)´un yaylasına kadar Tüm Yaylalar Şenlik ve de tüm yaylaların bacalarından dumanlar tütüyor.

Her duman tüten bacada ayrı bir güzellik var.Kimi yaylada Yaşlı Ninelerimiz bir araya gelmişler çocuklarını nasıl büyütüp hayata hazırladıklarını şimdi ise nasıl yapayalnız kaldıklarını anlatıyorlar.

Bir başka Yayla evinde bir başka keyifli sohbet geliyor gözlerimin önüne…Yaşlılarımız bir araya gelmişler.Katırcılık yıllarının o tadına doyum olmayan keyifli sohbeti ile inletiyorlar Sakarsu Köyümüzü

Sokaklara ilişiyor Gözüm Sakarsu Köyünde… O bomboş sokaklara.Yine 40 sene öncesindeyim.Sokağın çocuk sesleri ile cıvıldadığı çocukların kalabalıklığından dolayı sokakta oyun oynayacak yerin kalmadığı o muhteşem yıllar geldi aklıma.

Sonra da oyun oynadığımız yere baktım.Her taraf çimen olmuş.Oyun yerlerimiz bir bir haritadan silinip gitmiş.

Yine Mezarat´a doğru döndü gözlerim.Patika yolunu aradım.Hani 350 hayvanın sabah akşam gidip geldiği o patika yolunu

Ne koydun ki bulasın.Yol kapanmış her taraf mera olmuş.Yolu bulabilmek nerede ise imkansız.

Ve Hafızam beni Sakarsu Köyünde Tanıdığım insanlara doğru yöneltti.Merhum Şeyranlı´yı anımsadım ilk olarak nedense.Sonra Merhum Gofiga´yı.Yavaş Yavaş yürümeye başladım Corğorime doğru.AZ daha unutuyordum.Sakarsu Köyünün gülü neşe kaynağı Merhum Çantiga Teyzemi nasıl unutabilirim ki.

Ya Köseli Köyünden Magasa´nın Yaylasını.Onlar bizden ayrı bir Mahalle idiler ama biz onları hiçbir zaman ayrı bir mahalle gibi görmedik.Sakarsu Köyü ile öylesine özdeşleşmiş idiler ki bu gün bile gördüğüm zaman Magasa´nın çocuklarını kendi öz kardeşim gibi görürüm.

Yürümeye devam ettim Corğorime doğru.Rahmetli Sinor´un yaylasından geçerken bir kere daha göz yaşlarım sel oldu.

Az ileride 1973-1980 Dönemi Belediye Başkanımız Örnek Toplum İnsanı Salih Kocaman geldi aklıma.İnsanlar eserleri ile yaşar.Merhum Belediye Başkanımızın eseri sapasağlam yerinde duruyor.

Hemen alt kısmında ise Merhum Kesego geldi aklıma.Çocukluk yıllarında ceplerimize doluşturduğu dutları unutamadım ve de rahmet okumadan geçemedim yaylanın önünden.

Sonra Meşhur Demirci Merhum Salih İlhan Amca Amca geldi aklıma.lbette ki onun ardından Merhum Örnek Toplum İnsanı Mükemmel kişilik Sevgili Ahmet İlhan Amcamız(Gubur)u da rahmet ve de minnet ile anarak devam ettim yürümeye.

Bu defa Merhum Mahmut İlhan Amcamızın evinin önündeyim.Merhum Mahmut Amca ve de eşi Merhum Azize Abla´yı rahmet ile anarak devam ettim yürümeye.

Merhum Mehdi Amcayı göz yaşları ile anımsayarak devam ettim.

Dinego´nun yaylasının önündeyim bu defa.Merhum Niyazi   Abi(Dinego) geldi aklıma bu defa.Örnek insanlığı ve Beyefendi kişiliği ile önünde her zaman saygı duyduğum o güzel  insanı rahmet ve minnet ile anarak devam ettim Corğorim´a doğru yürümeye

O günkü jenerasyondan hayatta kalan iki insan Sevgili İsmail İnci ile Pempega Halama uzun bir ömür dileyerek devam ettim yürümeye.

Birden Yine gözlerim yaş ile doldu.Bu defa Sakarsu´nun bakkalı Sakarsu´nun en sevilen isimlerinden Genç yaşta aramızdan ayrılan Merhum Lütfü Amca´yı ve de Lütfü Amca´nın Merhum Babası Sevgili Salih İlhan Amcamızı anımsadım.Rahmet ve de minnet duyguları ile Çevirmelere doğru yürüdüm.

Çevirmelerde elbette ki Merhum Mustafa Aygün (Zurutz) geldi aklıma.Mükemmel bir Toplum insanı ve de Örnek Kişiliği,çocuklarına vermiş olduğu kusursuz aile terbiyesi  ile Merhum Mustafa Amcamızı bir kere daha rahmet ve de minnet ile anma imkanı yakaladım.

Evet…Sevgili İdris Hocam farkında olmadan beni kırk senelik bir yolculuğa çıkarmı.Ve de ben o tatlı yolculuğu sizlerle paylaşmak istedim.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tarafta Çiçek Tarafta
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İŞKUR Okullar için Temizlik Elemanı Alıyor!
İŞKUR Okullar için Temizlik Elemanı Alıyor!
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR aracılığı ile okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında personel alımı yapılacak.
Uzungöl´de Mesut ve Özlem´den Sezon Finali
Uzungöl´de Mesut ve Özlem´den Sezon Finali
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mesut Kul ile Araklı İlçemizden Dünyalar Güzeli Kızımız Özlem Kıroğlu Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Dillere Destan bir düğün töreni ile bir ömür boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Selcan ve Hakan Yusuf´un En Mutlu Günleri
Selcan ve Hakan Yusuf´un En Mutlu Günleri
Çaykara Kabataş Mahallesinden Bursa´da ikamet eden Hakan Yusuf Gazioğlu ile Selcan Yılmaz dünya evine girdi.
Diller Destan Düğünle Evlendiler!
Diller Destan Düğünle Evlendiler!
Çaykaralı sevilen simalardan işadamı Ferhat Yıldız´ın avukat oğlu Serhat Yıldız ile Gıda Yüksek Mühendisi Esra Doğangün görkemli bir düğün töreni ile dünya evine girdiler.
Umut Ayşe´sine Kavuştu
Umut Ayşe´sine Kavuştu
Uzungöl´ün Genç Turizmcilerinden Umut Kayaoğlu Samsun 19 Mayıs İlçesinden Ayşe Holep ile hayatını birleştirdi.
Cengiz İle Merve´nin En Mesut Akşamı
Cengiz İle Merve´nin En Mesut Akşamı
Uzungöl´ün Genç Turizm Çalışanlarından Cengiz Asan ile Bayburt´tan Merve Akyıldız Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
"Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakmayın" Uyarısı!
"Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakmayın" Uyarısı!
​İçişleri Bakanlığı, sonbaharın gelmesiyle dönüşe geçilen yayla evlerinde, teröristler için yaşam imkânı tanıyacak malzemeler bırakılmaması uyarısı yaptı.
Kız Yurdu Toplantısı Yapıldı
Kız Yurdu Toplantısı Yapıldı
Deva Vakfı Öğrenci Yurdundan Çaykara Belediyesine Devredilen Çaykara Belediyesi Kız Öğrenci Yurdu Planlama ve Bilgilendirme Toplantısı Kız Öğrenci Yurdu Binasında gerçekleştirildi.
Zeynep İle Selim´den Ömürlük İmza
Zeynep İle Selim´den Ömürlük İmza
Uzungöl Merkez Büyükköy Mahallesinden ve Uzungöl´ün En Sevilen Esnaflarından Hilmi Dilek´in yakışıklı Oğlu Selim ile Konya´dan Zeynep Taşkapu Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET Dediler.
Sare Kocaeli´ne Gelin Gidiyor!
Sare Kocaeli´ne Gelin Gidiyor!
Sare Demirci ile Aykut Çalpan´ın Kına Merasimi 30 Ağustos 2018 Perşembe Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirildi.
Bir İmza da Uzungöl´de İstiyoruz
Bir İmza da Uzungöl´de İstiyoruz
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Bir İmza Da Uzungöl´de İstiyoruz" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Yavuz Selimliler Maçka´da Buluştu
Yavuz Selimliler Maçka´da Buluştu
Yıllar önce Erzurum Yavuz Selim İlköğretim okulundan mezun olan öğretmenlerin bayram buluşması Trabzon Maçka ilçesinde gerçekleştirildi.
 Yayla Festivalleri  "Çöp Festivali" oldu!
Yayla Festivalleri "Çöp Festivali" oldu!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “YAYLA FESTİVALLERİ ÇÖP FESTİVALİ OLDU” adlı makalesini okuyucularımızla paylaşıyoruz
Şahadetlerinin 100.Yılında Sultanmurat Şehitleri Paneli
Şahadetlerinin 100.Yılında Sultanmurat Şehitleri Paneli
Sultanmurat Şehitleri şehadetlerinin 100. Yılında ‘Vatana Adanmış Hayatlar´ adlı panel 19 Ağustos Pazar günü yapılıyor.
Kayıp Saniye İkinci Dağ Taş aranıyor!
Kayıp Saniye İkinci Dağ Taş aranıyor!
Çaykara Hanırmak Yaylasında kaybolan Saniye İkinci hâlâ bulunamadı.
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye ile Zafer´den Mutluluk Türküsü.Uzungöl´ün Genç Turizm İşletmecilerinden Zafer Danış ile Ana Sınıfı Öğretmeni Sümeyye Erdoğan Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan Muhteşem bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
3 Gün Önce İlçemiz Hanırmak Yaylasında kaybolan 73 yaşındaki Saniye İkinci İçin Arama Kurtarma Çalışmalarına bu gün de devam edildi.
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Çaykara ve Trabzon Basın Dünyamızın önemli isimlerinden Kemal Çuman´ın Kızı Hülya Çuman Cicerali geçirdiği ani ani bir Rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldı.
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
Çaykara Taşören Mahallesinden, Trabzon Yazarlar Derneği İstanbul Şube Başkanı yazar İbrahim Tuncer´in kızı Rumeysa Tuncer, Ali Torun ile dünya evine giriyor.
Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Çaykara İlçemizin Sosyal ve Kültürel Alanlardaki en önemli ve de Sosyal İnsanlarından Ali Kemal Sevinç Geçirdiği Rahatsızlık sonucu Hastaneye kaldırıldı.
Kübra ile Emrullah Dünya Evine Giriyor
Kübra ile Emrullah Dünya Evine Giriyor
İlçemiz Yeşilalan Mahallesinden Kübra Sevinç ile Emrullah Şahin Dünya evine giriyor.
Esra İle Şeref´in Mutluluk Destanı
Esra İle Şeref´in Mutluluk Destanı
Uzungöl´ün Genç Esnaflarından Şeref Önal ile Esra Keleş 22 Temmuz 2018 Pazar Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan mahşeri bir düğün ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları
Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Dünyanın En Tehlikeli Virajlarında Doğa Yürüyüşü
Dünyanın En Tehlikeli Virajlarında Doğa Yürüyüşü
22 Temmuz 2018 Pazar Günü Dünyanın En Tehlikeli Virajları olarak kabul edilen Derebaşı Virajlarında Doğa Yürüyüşü Etkinliği gerçekleştiriliyor.
Şeref İle Esra´nın Mutluluk Yolculuğu
Şeref İle Esra´nın Mutluluk Yolculuğu
Uzungöl´ün En Sevilen Genç Esnaflarından Şeref Önal ile Esra Keleş 22 Temmuz 2018 Pazar Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilecek olan Düğün Töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET Diyecekler.
Uzungöl ve Ülke Turizmi
Uzungöl ve Ülke Turizmi
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Uzungöl Ve Ülke Turizmi İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
18 °C
Salı
20 °C
Çarşamba
17 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi