Bir Tarafta Çiçek,Bir Tarafta Kar
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Bir Tarafta Kar Bir Tarafta Çiçek İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarih: 16.6.2018 14:32:04/ 2281okunma / 0yorum

İnsanoğluunun doğasından mıdır nerdendir bilmiyorum ama insanoğlu sürekli geçmişine özlem ile bakıyor Sevgili Çaykara Gündem Dostları…Hele de söz konusu olan Çocukluk ya da Gençlik yılları olunca nedense bir başka özlem duyuyor insan.

Bundan birkaç gün önce Değerli Dostum Taşkıran Eğitim Kurumları Müdürümüz İdris  Hacımahmutoğlu aradı beni.Hilmi Hocam dedi senin yaylayı ne kadar çok sevdiğini iyi biliyorum.Haydi gel yaylaya çıkalım.Bu akşam iftarı yaylada açalım./resimler/2018-6/16/1440124276439.jpgYayla denildi mi bende tüm kapılar ardına kadar açılır Sevgili Çaykara Gündem Dostları…Yayla denildi mi benim tüm planlamalar ortadan kalkar.Çünkü Yayla Benim en büyük Sevdam,en büyük özlemimdir.

Nedenini ben de blmiiyorum.İster Çocukluk yıllarımın orda geçtiğinden ve de benim çocukluğuma olan özlemimden kaynaklanıyor deyin,isterseniz de ilk gençliğimize ve oradaki sıcak ve de mükemmel arkadaşlık ve de sohbet ortamına bağlayın benim bu yayla özlemimi.

Corğorim,Mezarart,Ligobeğniz,Ebisbodam 50 senelik yaşantımdaki en önemli temel yapı taşlarından sadece birkaç tanesi…

Yola çıktık Sevgili İdris Hocam ile birlikte.Orman içerisinde keyifli bir sohbet eşliğinde tatlı bir tırmanışın ardından Yaylaönü Mahallemize ulaştık./resimler/2018-6/16/1441077402483.jpgAman Allahım.Oda ne?Çiçekler bu kadar mı güzel olur.Birbirinden güzel rengarenk çiçekler Yaylaönü Mahallemizi adeta bir renk bahçesine çevirmiş.İnsan seyretmeye doyamıyor bu muhteşem manzarayı.

Sevgili Öğretmenim ile birlikte arabadan  indik ve de bolca fotoğraf çektirdik.Hava mükemmel.Üşümek mi asla.

Sadece 3 KM yukarı çıktık.Artık Corğorim dürzündeyiz.Bir de ne görsek.Kar Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Hem de taptaze muhtemelen o gün yağmış kar.Corğorim bembeyaz olmuş.

Muhteşem bir manzara.Araçtan inelim dedik fotoğraf için.Biraz zor çıkarsın.Şiddetli Rüzgar kapıyı açtırmıyor bize./resimler/2018-6/16/1443445530629.jpgNeyse çıkıyoruz araçtan ve de Corğorimin o muhteşem görüntüsünün harika fotoğraflarını çekerek devam ediyoruz yolculuğumuza.

Şekersu Köyünde İftarımızı açıyoruz.Şekersu Köyü(Sakarsu Köyü)´nün yalnızlığı yüreğimi sızlatıyor adeta.

Gözlerim Mezarart´a takılıyor önce…Sakarsu Köyünde 300-350  ineğin bulunduğu seneler geliyor aklıma…Tam da akşam vakti.Saat 6.Hayvanların eve gelme zamanı.

Hafızam beni 30-40 sene öncesine taşıdı nedense.Mezarattan Sakarsu Köyüne doğru patika yola arka arkaya dizilen 350 tane inek (Nahır) geldi aklıma.Hayvanları o muhteşem görüntüsü beni nanılmaz bir şekilde duygulandırdı.

Geçmişi özledim Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Çocukluk Yıllarımı özledim.Sonra Yaylalara baktım.Hepsi bomboş.Hiç bir tanesinin bacası tütmüyor.

Yine geçmişe dalıp gittim.Yine 40 sene öncesindeyim.Hacımehmet´in Yaylasından Çevirmelerdeki Rahmetli Mustafa Aygün Abimiz(Zurut)´un yaylasına kadar Tüm Yaylalar Şenlik ve de tüm yaylaların bacalarından dumanlar tütüyor.

Her duman tüten bacada ayrı bir güzellik var.Kimi yaylada Yaşlı Ninelerimiz bir araya gelmişler çocuklarını nasıl büyütüp hayata hazırladıklarını şimdi ise nasıl yapayalnız kaldıklarını anlatıyorlar.

Bir başka Yayla evinde bir başka keyifli sohbet geliyor gözlerimin önüne…Yaşlılarımız bir araya gelmişler.Katırcılık yıllarının o tadına doyum olmayan keyifli sohbeti ile inletiyorlar Sakarsu Köyümüzü

Sokaklara ilişiyor Gözüm Sakarsu Köyünde… O bomboş sokaklara.Yine 40 sene öncesindeyim.Sokağın çocuk sesleri ile cıvıldadığı çocukların kalabalıklığından dolayı sokakta oyun oynayacak yerin kalmadığı o muhteşem yıllar geldi aklıma.

Sonra da oyun oynadığımız yere baktım.Her taraf çimen olmuş.Oyun yerlerimiz bir bir haritadan silinip gitmiş.

Yine Mezarat´a doğru döndü gözlerim.Patika yolunu aradım.Hani 350 hayvanın sabah akşam gidip geldiği o patika yolunu

Ne koydun ki bulasın.Yol kapanmış her taraf mera olmuş.Yolu bulabilmek nerede ise imkansız.

Ve Hafızam beni Sakarsu Köyünde Tanıdığım insanlara doğru yöneltti.Merhum Şeyranlı´yı anımsadım ilk olarak nedense.Sonra Merhum Gofiga´yı.Yavaş Yavaş yürümeye başladım Corğorime doğru.AZ daha unutuyordum.Sakarsu Köyünün gülü neşe kaynağı Merhum Çantiga Teyzemi nasıl unutabilirim ki.

Ya Köseli Köyünden Magasa´nın Yaylasını.Onlar bizden ayrı bir Mahalle idiler ama biz onları hiçbir zaman ayrı bir mahalle gibi görmedik.Sakarsu Köyü ile öylesine özdeşleşmiş idiler ki bu gün bile gördüğüm zaman Magasa´nın çocuklarını kendi öz kardeşim gibi görürüm.

Yürümeye devam ettim Corğorime doğru.Rahmetli Sinor´un yaylasından geçerken bir kere daha göz yaşlarım sel oldu.

Az ileride 1973-1980 Dönemi Belediye Başkanımız Örnek Toplum İnsanı Salih Kocaman geldi aklıma.İnsanlar eserleri ile yaşar.Merhum Belediye Başkanımızın eseri sapasağlam yerinde duruyor.

Hemen alt kısmında ise Merhum Kesego geldi aklıma.Çocukluk yıllarında ceplerimize doluşturduğu dutları unutamadım ve de rahmet okumadan geçemedim yaylanın önünden.

Sonra Meşhur Demirci Merhum Salih İlhan Amca Amca geldi aklıma.lbette ki onun ardından Merhum Örnek Toplum İnsanı Mükemmel kişilik Sevgili Ahmet İlhan Amcamız(Gubur)u da rahmet ve de minnet ile anarak devam ettim yürümeye.

Bu defa Merhum Mahmut İlhan Amcamızın evinin önündeyim.Merhum Mahmut Amca ve de eşi Merhum Azize Abla´yı rahmet ile anarak devam ettim yürümeye.

Merhum Mehdi Amcayı göz yaşları ile anımsayarak devam ettim.

Dinego´nun yaylasının önündeyim bu defa.Merhum Niyazi   Abi(Dinego) geldi aklıma bu defa.Örnek insanlığı ve Beyefendi kişiliği ile önünde her zaman saygı duyduğum o güzel  insanı rahmet ve minnet ile anarak devam ettim Corğorim´a doğru yürümeye

O günkü jenerasyondan hayatta kalan iki insan Sevgili İsmail İnci ile Pempega Halama uzun bir ömür dileyerek devam ettim yürümeye.

Birden Yine gözlerim yaş ile doldu.Bu defa Sakarsu´nun bakkalı Sakarsu´nun en sevilen isimlerinden Genç yaşta aramızdan ayrılan Merhum Lütfü Amca´yı ve de Lütfü Amca´nın Merhum Babası Sevgili Salih İlhan Amcamızı anımsadım.Rahmet ve de minnet duyguları ile Çevirmelere doğru yürüdüm.

Çevirmelerde elbette ki Merhum Mustafa Aygün (Zurutz) geldi aklıma.Mükemmel bir Toplum insanı ve de Örnek Kişiliği,çocuklarına vermiş olduğu kusursuz aile terbiyesi  ile Merhum Mustafa Amcamızı bir kere daha rahmet ve de minnet ile anma imkanı yakaladım.

Evet…Sevgili İdris Hocam farkında olmadan beni kırk senelik bir yolculuğa çıkarmı.Ve de ben o tatlı yolculuğu sizlerle paylaşmak istedim.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tarafta Çiçek Tarafta
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ravza´yı Anlamak
Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Muhteşem Nikâh töreni
Muhteşem Nikâh töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Denetçisi Osman Abanoz´un kızı Hümeyra Abanoz ile Doktor Enver Turan Zorlu Grand otel de düzenlenen dillere destan nikâh töreni ile mutluluğa yelken açtılar.
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Çaykara İlçemizde ilk dağıtımı gerçekleştirilen Hereford ve Aggus Irkı Büyükbaş Hayvanlar Yöremize tamamen uyum sağladı.
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu iç Denetçisi Osman Abanoz´un Mimar kızı Hümeyra Abanoz, hayatını Dr.Enver Turan ile birleştiriyor.
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Çaykara İlçemizde Yüksek yerlerdeki bazı Mahallelerimizde sezonun ilk karı bu sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlarken İlçe Merkezinde ise yağmur devam ediyor.
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı"BİR SONBAHAR RÜZGÂRI ESER DURUR BAŞIMDA"adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Trabzon Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinin sorunlarının ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´ün en sevilen Turizmcilerinden Mustafa Karagöz´ün Oğlu Ertuğrul ile Yine Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Yusuf Uçan´ın Dünyalar Güzeli kızları Mine Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile hayatlarını birleştirdiler.
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´ün için Şair M.Nihat Malkoç´un yazdığı “MUHAMMET FATİH SAFİTÜRK´E AĞIT” şiirini Şehit edilişinin 2. sene-i devriyesinde paylaşıyoruz
AVM´de Yangın Paniği!
AVM´de Yangın Paniği!
Çaykaralı işadamlarının sahibi olduğu Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bulunan Bercadia AVM´de yangın çıktı.
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Uzungöl Filak Mahallesinden Mine Uçan ile Uzungöl Hocalı Mahallesinden Ertuğrul Karagöz 10 Kasım 2018 Cumartesi Akşamı Uzungöl´de gerçekleştirilecek olan düğün töreni, ile dünya evine giriyorlar.
Uzungöl mü Şerah mı_
Uzungöl mü Şerah mı_
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl mü Şerah mı?" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Ataköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Çaykara Dr. M. İlhan Durgun İlçe Hastanesi personelleri tarafından Uzungöl ve Çaykara Merkez´de stant kurarak farkındalık oluşturmaya çalıştılar.
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
Öğretmen Hilmi Kanık´ın 6 Kasım ve Çetin Bir Yazı İsimli Yaszısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl Elmalı Mahallesinden Fatih Mutlu ile Köseli, Mahallesinden Hacer Yazıcı 4 Kasım 2018 Pazar Günü Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan Mahşeri kalabalığın katılımı ile gerçekleştirilen düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe “EVET” dediler.
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Trabzon Çaykara- Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğinde Prof. Dr. Orhan Durgun öncülüğünde kültür faaliyetlerine devam ediyor.
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Cumhuriyetle yaşıt, Çaykaralı hemşerimiz eğitim duayeni Ahmet Nurettin Gürsoy Hoca´yı ziyaret etti.
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu Erken Başladı
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu Erken Başladı
Cumhuriyetimizin İlan Edilişinin 95. Yıl Dönümü sebebi ile Çaykara İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor.
Çaykaralı Hulusi Şahin Batman Valisi oldu
Çaykaralı Hulusi Şahin Batman Valisi oldu
Valiler kararnamesiyle İstabul Esenler Kaymakamlığı görevini sürdüren Çaykaralı hemşehrimiz Hulusi Şahin Batman Valisi oldu.
39 İlin Valisi Değişti
39 İlin Valisi Değişti
Yeni Valiler Kararnamesi Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Trabzon Valisi Yücel Yavuz ile birlikte 21 ilin valileri Mülkiye Başmüfettişi olarak merkeze alındı.
Yaylalar Beyaza Büründü!
Yaylalar Beyaza Büründü!
Çaykara´nın yüksek kesimleri ve yaylaları yılın ilk karıyla beyaza büründü.
Abdurrahman Şahin Kilis Müftülüğüne atandı
Abdurrahman Şahin Kilis Müftülüğüne atandı
Yaklaşık 5 yıldan beri Sakarya Hendek ilçesinde müftülük görevinde bulunan Çaykaralı hemşerimiz Abdurrahman Şahin Kilis Müftülüğüne atandı.
Sokak Hayvanları
Sokak Hayvanları
Gazetemiz Yayın Kurulu Üyesi ve Yazarı Mustafa Mutlu Sokak Hayvanlarını Korumak İçin Yazdı
Uzungöl´de Ayhan Güler´ine Kavuştu
Uzungöl´de Ayhan Güler´ine Kavuştu
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Ayhan İnan ile İlçemiz Demirkapı Mahallesinden Dünyalar Güzeli Kızımız Güler Yüce Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Dillere Destan bir düğün töreni ile bir ömür boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Trafik kazasında Çaykaralı Aileden 6 Kişi Yaralandı
Trafik kazasında Çaykaralı Aileden 6 Kişi Yaralandı
Rize´nin Çamlıhemşin ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Çaykara Çambaşı mahallesinden 6 kişi yaralandı.
Turkcell´dan Trabzon´a Yatırım Hamlesi
Turkcell´dan Trabzon´a Yatırım Hamlesi
Turkcell´den Trabzon´a 3 yılda 50 milyon TL´lik altyapı yatırımı
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
13 °C
Perşembe
10 °C
Cuma
9 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi