Bir Tarafta Çiçek,Bir Tarafta Kar
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Bir Tarafta Kar Bir Tarafta Çiçek İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarih: 16.6.2018 14:32:04/ 2091okunma / 0yorum

İnsanoğluunun doğasından mıdır nerdendir bilmiyorum ama insanoğlu sürekli geçmişine özlem ile bakıyor Sevgili Çaykara Gündem Dostları…Hele de söz konusu olan Çocukluk ya da Gençlik yılları olunca nedense bir başka özlem duyuyor insan.

Bundan birkaç gün önce Değerli Dostum Taşkıran Eğitim Kurumları Müdürümüz İdris  Hacımahmutoğlu aradı beni.Hilmi Hocam dedi senin yaylayı ne kadar çok sevdiğini iyi biliyorum.Haydi gel yaylaya çıkalım.Bu akşam iftarı yaylada açalım./resimler/2018-6/16/1440124276439.jpgYayla denildi mi bende tüm kapılar ardına kadar açılır Sevgili Çaykara Gündem Dostları…Yayla denildi mi benim tüm planlamalar ortadan kalkar.Çünkü Yayla Benim en büyük Sevdam,en büyük özlemimdir.

Nedenini ben de blmiiyorum.İster Çocukluk yıllarımın orda geçtiğinden ve de benim çocukluğuma olan özlemimden kaynaklanıyor deyin,isterseniz de ilk gençliğimize ve oradaki sıcak ve de mükemmel arkadaşlık ve de sohbet ortamına bağlayın benim bu yayla özlemimi.

Corğorim,Mezarart,Ligobeğniz,Ebisbodam 50 senelik yaşantımdaki en önemli temel yapı taşlarından sadece birkaç tanesi…

Yola çıktık Sevgili İdris Hocam ile birlikte.Orman içerisinde keyifli bir sohbet eşliğinde tatlı bir tırmanışın ardından Yaylaönü Mahallemize ulaştık./resimler/2018-6/16/1441077402483.jpgAman Allahım.Oda ne?Çiçekler bu kadar mı güzel olur.Birbirinden güzel rengarenk çiçekler Yaylaönü Mahallemizi adeta bir renk bahçesine çevirmiş.İnsan seyretmeye doyamıyor bu muhteşem manzarayı.

Sevgili Öğretmenim ile birlikte arabadan  indik ve de bolca fotoğraf çektirdik.Hava mükemmel.Üşümek mi asla.

Sadece 3 KM yukarı çıktık.Artık Corğorim dürzündeyiz.Bir de ne görsek.Kar Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Hem de taptaze muhtemelen o gün yağmış kar.Corğorim bembeyaz olmuş.

Muhteşem bir manzara.Araçtan inelim dedik fotoğraf için.Biraz zor çıkarsın.Şiddetli Rüzgar kapıyı açtırmıyor bize./resimler/2018-6/16/1443445530629.jpgNeyse çıkıyoruz araçtan ve de Corğorimin o muhteşem görüntüsünün harika fotoğraflarını çekerek devam ediyoruz yolculuğumuza.

Şekersu Köyünde İftarımızı açıyoruz.Şekersu Köyü(Sakarsu Köyü)´nün yalnızlığı yüreğimi sızlatıyor adeta.

Gözlerim Mezarart´a takılıyor önce…Sakarsu Köyünde 300-350  ineğin bulunduğu seneler geliyor aklıma…Tam da akşam vakti.Saat 6.Hayvanların eve gelme zamanı.

Hafızam beni 30-40 sene öncesine taşıdı nedense.Mezarattan Sakarsu Köyüne doğru patika yola arka arkaya dizilen 350 tane inek (Nahır) geldi aklıma.Hayvanları o muhteşem görüntüsü beni nanılmaz bir şekilde duygulandırdı.

Geçmişi özledim Sevgili Çaykara Gündem Dostları.Çocukluk Yıllarımı özledim.Sonra Yaylalara baktım.Hepsi bomboş.Hiç bir tanesinin bacası tütmüyor.

Yine geçmişe dalıp gittim.Yine 40 sene öncesindeyim.Hacımehmet´in Yaylasından Çevirmelerdeki Rahmetli Mustafa Aygün Abimiz(Zurut)´un yaylasına kadar Tüm Yaylalar Şenlik ve de tüm yaylaların bacalarından dumanlar tütüyor.

Her duman tüten bacada ayrı bir güzellik var.Kimi yaylada Yaşlı Ninelerimiz bir araya gelmişler çocuklarını nasıl büyütüp hayata hazırladıklarını şimdi ise nasıl yapayalnız kaldıklarını anlatıyorlar.

Bir başka Yayla evinde bir başka keyifli sohbet geliyor gözlerimin önüne…Yaşlılarımız bir araya gelmişler.Katırcılık yıllarının o tadına doyum olmayan keyifli sohbeti ile inletiyorlar Sakarsu Köyümüzü

Sokaklara ilişiyor Gözüm Sakarsu Köyünde… O bomboş sokaklara.Yine 40 sene öncesindeyim.Sokağın çocuk sesleri ile cıvıldadığı çocukların kalabalıklığından dolayı sokakta oyun oynayacak yerin kalmadığı o muhteşem yıllar geldi aklıma.

Sonra da oyun oynadığımız yere baktım.Her taraf çimen olmuş.Oyun yerlerimiz bir bir haritadan silinip gitmiş.

Yine Mezarat´a doğru döndü gözlerim.Patika yolunu aradım.Hani 350 hayvanın sabah akşam gidip geldiği o patika yolunu

Ne koydun ki bulasın.Yol kapanmış her taraf mera olmuş.Yolu bulabilmek nerede ise imkansız.

Ve Hafızam beni Sakarsu Köyünde Tanıdığım insanlara doğru yöneltti.Merhum Şeyranlı´yı anımsadım ilk olarak nedense.Sonra Merhum Gofiga´yı.Yavaş Yavaş yürümeye başladım Corğorime doğru.AZ daha unutuyordum.Sakarsu Köyünün gülü neşe kaynağı Merhum Çantiga Teyzemi nasıl unutabilirim ki.

Ya Köseli Köyünden Magasa´nın Yaylasını.Onlar bizden ayrı bir Mahalle idiler ama biz onları hiçbir zaman ayrı bir mahalle gibi görmedik.Sakarsu Köyü ile öylesine özdeşleşmiş idiler ki bu gün bile gördüğüm zaman Magasa´nın çocuklarını kendi öz kardeşim gibi görürüm.

Yürümeye devam ettim Corğorime doğru.Rahmetli Sinor´un yaylasından geçerken bir kere daha göz yaşlarım sel oldu.

Az ileride 1973-1980 Dönemi Belediye Başkanımız Örnek Toplum İnsanı Salih Kocaman geldi aklıma.İnsanlar eserleri ile yaşar.Merhum Belediye Başkanımızın eseri sapasağlam yerinde duruyor.

Hemen alt kısmında ise Merhum Kesego geldi aklıma.Çocukluk yıllarında ceplerimize doluşturduğu dutları unutamadım ve de rahmet okumadan geçemedim yaylanın önünden.

Sonra Meşhur Demirci Merhum Salih İlhan Amca Amca geldi aklıma.lbette ki onun ardından Merhum Örnek Toplum İnsanı Mükemmel kişilik Sevgili Ahmet İlhan Amcamız(Gubur)u da rahmet ve de minnet ile anarak devam ettim yürümeye.

Bu defa Merhum Mahmut İlhan Amcamızın evinin önündeyim.Merhum Mahmut Amca ve de eşi Merhum Azize Abla´yı rahmet ile anarak devam ettim yürümeye.

Merhum Mehdi Amcayı göz yaşları ile anımsayarak devam ettim.

Dinego´nun yaylasının önündeyim bu defa.Merhum Niyazi   Abi(Dinego) geldi aklıma bu defa.Örnek insanlığı ve Beyefendi kişiliği ile önünde her zaman saygı duyduğum o güzel  insanı rahmet ve minnet ile anarak devam ettim Corğorim´a doğru yürümeye

O günkü jenerasyondan hayatta kalan iki insan Sevgili İsmail İnci ile Pempega Halama uzun bir ömür dileyerek devam ettim yürümeye.

Birden Yine gözlerim yaş ile doldu.Bu defa Sakarsu´nun bakkalı Sakarsu´nun en sevilen isimlerinden Genç yaşta aramızdan ayrılan Merhum Lütfü Amca´yı ve de Lütfü Amca´nın Merhum Babası Sevgili Salih İlhan Amcamızı anımsadım.Rahmet ve de minnet duyguları ile Çevirmelere doğru yürüdüm.

Çevirmelerde elbette ki Merhum Mustafa Aygün (Zurutz) geldi aklıma.Mükemmel bir Toplum insanı ve de Örnek Kişiliği,çocuklarına vermiş olduğu kusursuz aile terbiyesi  ile Merhum Mustafa Amcamızı bir kere daha rahmet ve de minnet ile anma imkanı yakaladım.

Evet…Sevgili İdris Hocam farkında olmadan beni kırk senelik bir yolculuğa çıkarmı.Ve de ben o tatlı yolculuğu sizlerle paylaşmak istedim.








Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tarafta Çiçek Tarafta
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇAYKARA´da Milli Birlik ve Kardeşlik Günü Etkinlikleri
ÇAYKARA´da Milli Birlik ve Kardeşlik Günü Etkinlikleri
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Çaykara´da çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Teşekkür Mesajı
Teşekkür Mesajı
Bir süre önce vefat eden Çaykara´nın eski esnaflarından Hacı Mehmet Şahin ailesinin yayınladığı teşekkür mesajı aşağıdadır.
Kırıkhan´dan Ata Toprağına Selam Olsun
Kırıkhan´dan Ata Toprağına Selam Olsun
Hemşerilerimizin yaşadığı Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesi muhtarı konuştu,” Çaykaralılar bizleri unutmasın. 2´nci Çaykara´dan onlara selam ve sevgilerimizi iletiyoruz,” dedi.
Güle güle ´KOCA ÇINAR´
Güle güle ´KOCA ÇINAR´
Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın Kaleme Aldığı" GÜLE GÜLE KOCA ÇINAR" adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Demirkapı Bayburt Yolu Tamamlanıyor
Demirkapı Bayburt Yolu Tamamlanıyor
Çaykara İlçemize en uzak Mahalle olan Demirkapı Mahallesi ile Bayburt arasındaki yolda iyileştirme,genişletme,betonlama ve asfaltlama çalışmaları büyük bir hız ile devam ediyor.
Kocaman Tavukçuluk Uzungöl´ün Hizmetinde
Kocaman Tavukçuluk Uzungöl´ün Hizmetinde
Senelerdir Uzungöl´de Turizm İşi ile uğraşan Asım Kocaman Şekersu Yaylasında Tavuk Üretim Çiftliği açarak Uzungöl Turizmine farklı bir yüz kazandırmayı başardı.
Gümüşhane´deki Kaza Çayıroba´yı Yaktı
Gümüşhane´deki Kaza Çayıroba´yı Yaktı
Gümüşhane İlimizde meydana gelen Feci Trafik Kazasının acısı İlçemiz Çayıroba Mahallesine düştü.Çayıroba Mahallesinin Genç Damatlarından Samet Çimen Gümüşhane´de meydana gelen Feci Trafik kazasında hayatını kaybetti.
Duygular, Vicdanlar, Ruhlar Tükendi!
Duygular, Vicdanlar, Ruhlar Tükendi!
Çaykaralı hemşerimiz Zeynep Yıldırım´ın kaleme aldığı “DUYGULAR, VİCDANLAR, RUHLAR TÜKENDİ” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz..
Çaykara´da Alkış Alan Davranış
Çaykara´da Alkış Alan Davranış
Devlet Memurları Topluma Hizmet etmek için vardır.Hangi Kamu Kurum ya da Kuruluşuna gidersek gidelim o Kurumda çalışan Devlet Memurları tabi ki işlerimizi hızlandırmak için ellerinden gelen gayreti göstermeye çalışırlar.
Öğretmenevi Müdürleri Uzungöl´de Buluştu
Öğretmenevi Müdürleri Uzungöl´de Buluştu
Öğretmenevi Müdürlerinden Karadeniz Turizminin Merkezi Uzungöl´e ziyaret.Trabzon İlimizde Hizmet İçi Eğitim Çalışmalarına devam eden 81 İlimizin İl Öğretmenevi Müdürleri ve Şube Müdürleri 26 Haziran 2018 Salı Günü Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´ü ziyaret ettiler.
Hilal ve Ali Turan Dünya Evine Giriyor
Hilal ve Ali Turan Dünya Evine Giriyor
İlçemiz Yeşilalan Mahallesinden Ali Turan Ocak ile Hilal Yıldırım Dünya evine giriyor.
Sinop´tan Ataköy´e Gelin Geldi
Sinop´tan Ataköy´e Gelin Geldi
Ataköy Mahallemizden Barış Aydın ile Aslen Sinop´lu olan ve de İstanbul´da ikamet eden Gamze Zaim Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
Filaklılar Buluşması Göz Kamaştırdı
Filaklılar Buluşması Göz Kamaştırdı
Uzungöl Filak Mahallesi Halkı tarafından her sene Geleneksel olarak gerçekleştirilen Filak Mahallesi Halkı buluşması bu sene de renkli görüntüler ve de yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.
Uzungöl Bayramlaştı
Uzungöl Bayramlaştı
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Ramazan Bayramının ilk gününden itibaren muhteşem bir yoğunluk yaşanıyor.
Çaykara İftarda Buluştu
Çaykara İftarda Buluştu
Her sene Ramazan Ayında Trabzon Büyükşehir Belediyesi İle Çaykara Belediyesi tarafından Ortak olarak gerçekleştirilen Geleneksel Çaykara Kucaklaşıyor İftar Buluşması 12 Haziran 2018 Salı Günü gerçekleştirildi.
Kamuya Mektup!
Kamuya Mektup!
Antalya Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof.Dr.Necati Ağıralioğlu´nun kaleme aldığı " KAMUYA MEKTUP” adlı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Açılıyor
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Açılıyor
Geçmişten Günümüze kadar gelen Tarihi ve Kültürel Değerlerimizin sergilendiği Ahşap Yakma ve Dağlama sergisi 12 Haziran 2018 Salı Günü Çaykara Halk Eğitim Merkezi Önünde açılıyor.
Çaykara Gönül Sofrasında Buluşuyor
Çaykara Gönül Sofrasında Buluşuyor
Artık Çaykara İlçemizde Geleneksel Hale gelen ve de Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Çaykara Belediyesi tarafından ortak olarak Organize edilen Gönül Sofrası İftar Organizasyonu 12 Haziran 2018 Salı Akşamı Çaykara İlçemizde gerçekleştiriliyor.
İnsanlık Öldü!
İnsanlık Öldü!
Çaykara İlçemizin Çok Yönlü İnsanlarından Uzungöl´lü Genç Turizmci,Fotoğraf Sanatçısı ve de aynı zamanda Şair Mehmet İnan yine çok güzel bir şiiri ile karşımızda.
Keleş Otel´den Büyüleyen İftar Organizasyonu
Keleş Otel´den Büyüleyen İftar Organizasyonu
Uzungöl Keleş Home Otel tarafından 9 Haziran 2018 Cumartesi Akşamı Muhteşem bir İftar Organizasyonu gerçekleştirildi.
Uzungöl İstanbul´da İftarda Buluştu
Uzungöl İstanbul´da İftarda Buluştu
İstanbul Mecidiyeköy´de faaliyet gösteren Uzungöl ve Çevre Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Uzungöl´lü hemşehrilerimizi ve Uzungöl sevdalılarını iftar yemeğinde buluşturdu.
Çaykara Seçime Hazır
Çaykara Seçime Hazır
24 Haziran 2018 Tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile 27.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için hazırlık çalışmaları devam ederken Çaykara İlçemizde de Seçim Organizasyon Toplantısı gerçekleştirildi.
İsmail Şatıroğlu TDF BaşkanlığIına Seçildi
İsmail Şatıroğlu TDF BaşkanlığIına Seçildi
Trabzon Dernekleri Federasyonu 5´inci olağan kongresi yapıldı. Başkanlığa Çaykaralı hemşehrimiz İsmail Şatıroğlu seçildi.
Sevgi Eli İftarda Uzungöl İle Buluştu
Sevgi Eli İftarda Uzungöl İle Buluştu
Sevgi Eli İftarda Uzungöl İle buluştu.Milli Birlik ve Kardeşlik Derneği tarafından gerçekleştirilen Organizasyon ile Sevgi Eli Ekibi Uzungöl Gençleri ile bir araya geldiler.
İl Müftüsü Osman Aydın Göreve Başladı
İl Müftüsü Osman Aydın Göreve Başladı
İl Müftüleri kararnamesi ile Trabzon İl Müftülüğüne atanan Aslen Çaykaralı Osman Aydın görevine başladı.
Uzungöl Sizi Bekliyor
Uzungöl Sizi Bekliyor
TAKA Gazetesi Genel Müdürü hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı "UZUNGÖL SİZİ BEKLİYOR" adlı yazısını sizlerle paylaşıyoruz
Afrin Kahramanlarımız Döndü
Afrin Kahramanlarımız Döndü
TSK Tarafından Sınır Ötesinde gerçekleştirilen Zeytin Dalı Operasyonu Kapsamında Afrin´de bulunan Rize Özel Harekat Dairesine Bağlı 25 Polisimiz görevlerini başarı ile tamamlayarak yeniden aramıza döndüler.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi