Çaykara Eğitimi Onlara Çok Şey Borçlu
Bu Yazımızda Çaykara İlçemizde Eğitimin Temel Yapı Taşları Deva Kız Öğrenci Yurdu ve Yerekaban Erkek Öğrenci Yurdumuzu Sizlere Tanıtmaya Çalışacağız.
Tarih: 30.10.2018 15:58:16/ 2895okunma / 0yorum

Eğitim Öğretimde Lider bir ilçe olan Çaykara.2013 Yılından bu yana Liselere Yerleştirme Merkezi Sistem Sınavlarında Trabzon İlimizde 6 sene boyunca İlçeler bazında sürekli Şampiyon olmuş ve diğer İlçelerimize Model olarak kendisini kabul ettirmiş,Yöneticilerimiz tarafından diğer İlçelere Örnek gösterilmiş bir İlçe konumunda Çaykara…

2012 Yılında Trabzon İlimizde 18 İlçe İçerisinde 16. Sırada Yer alan Çaykara İlçemiz 2013 Yılından itibaren Üst Üste 6 senedir Trabzon İlimizde Şampiyonluk ipini göğüslemeyi başarıyor./resimler/2018-10/30/1601366722329.jpgÖyle ki Çaykara İlçemizde uygulanan Eğitim sistemi Çaykara Eğitim Modeli adı altında Ülkemizin bir çok İl ve İlçelerinde Model olarak kabul edilmiş ve uygulanmaya başlanmış.,

2015 Yılından itibaren ise bu defa Üniversiteye Öğrenci Yerleştirme Sınavlarında Şampiyonluk ipini ele geçirdi Çaykara İlçemiz…Ve de 2015 yılından bu yana 4 senedir Üniversite sınavlarında da Çaykara İlçemiz İlçeler bazında Trabzon İl Şampiyonu olmayı başarmış.

TERS GÖÇ BAŞLADI

Eskiden Çaykara İlçemizde Eğitim Öğretim gören çocuklarımız özellikle de Dershanelere gidebilmek için Çaykara İlçemizden ayrılıp ya Trabzon Merkeze ya da Trabzon Merkeze yakın İlçelere giderlerdi.

/resimler/2018-10/30/1602574692703.jpgÇaykara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali

Günümüzde ise durum tam tersine dönmüş durumda.Çaykara İlçemizin Eğitim Öğretim anlamında elde etmiş olduğu bu muhteşem başarı tüm gözlerin Çaykara İlçemize çevrilmesine sebep olmuş.Bu yüzden de Hem Trabzon Merkezden hem de bir çok İlçemizden onlarca öğrencimiz kendilerini daha iyi bir geleceğe hazırlayabilmek için Çaykara İlçemize geldiler ve Eğitim Öğretimlerine Çaykara İlçemizde devam ediyorlar.

BAŞARININ MİMARLARI DEVA VAKFI VE YEREKABAN ÖĞRENCİ YURDU

Çaykara İlçemizde Akademik Anlamda elde edilen başarının en önemli sebebi tabi ki uygulanan Örnek Eğitim Modeli.Bu Eğitim Modelini Kaymakamdan Belediye Başkanına, İlçe Milli Eğitim Müdüründen Şube Müdürlerine,Okul Müdürlerinden Öğretmenlere ve de Öğrencilerimizden velilerimize kadar uzanan uzun bir zincirin halkaları gibi ifade edebiliriz./resimler/2018-10/30/1602058129151.jpgAncak bizler bu günkü yazımızda Çaykara İlçemizdeki Eğitimin başarısına farklı ve özel bir pencere açmak ve Çaykara Eğitimine bu pencereden bakmak istiyoruz.

Deva Kız öğrenci Yurdu…Ve Yerekaban Erkek Öğrenci Yurdu…Her iki Yurdumuz da Çaykara İlçe Merkezimizde bulunmakta.

Bu yurtlarımızın iki tanesi de 120 Öğrenci kapasiteli.Yurdumuzun bir tanesinde Erkek Öğrencilerimiz kalıyorlar.Diğer Yurdumuzda ise Kız Öğrencilerimiz kalıyorlar.Yani Yurtlarımızda 120 kız ve 120 Erkek Öğrencimiz olmak üzere toplamda 240 öğrencimiz kalıyor./resimler/2018-10/30/1604320319489.jpgHer İki Yurdumuzda da Öğrencilerimizin tüm ihtiyaçları düşünülmüş.Yemeğinden dinlenmesine kadar.Ders çalışmasından Sosyal etkinliklerine kadar öğrencilerimizin tüm ihtiyaçları düşünülmüş.

Ve de senelerdir hem Çaykara İlçemizin uzak Mahallelerinden hem de Çaykara İlçemizin dışından İlçemize gelen yüzlerce Öğrencimiz bu iki yurdumuzda ikamet ederek kendilerini geleceğe hazırladılar.

Ne doktorlar,ne mühendisler,ne öğretmenler yetişti bu yurtlarımızda.Ailesinin ekonomik imkanı yeterli olmayan bir çok öğrencimiz bu yurtlarımızda Profesyonel Belletmen Öğretmenlerimiz tarafından bir anne baba sıcaklığı ile kucaklandı ve de büyük bir huzur içerisinde kendilerini geleceğe hazırladılar.

/resimler/2018-10/31/1655235514518.jpg

Çaykara İlçemizin bir çok uzak köyünden okuma imkanı olmayan yüzlerce kızımız bu yurtların sayesinde okuyarak hayallerine kavuşmuş ve de günümüzde toplumumuzun değişik kademelerinde insanlarımıza hizmet sunmanın mutluluğunu yaşıyor.

4 Sene önce Çaykara Belediyesine Devredilen, Yerekaban Erkek Öğrenci Yurdumuz bundan bir sene önce ise Kıymetli Sahibi Çaykara İlçemizin Önemli İş Adamlarından Sevgili Akın Yerekaban tarafından Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze devredildi.Bundan sonra da Erkek Öğrencilerimiz bu Yurdumuzda şimdiye kadar olduğu gibi huzur içerisinde konaklayacaklar.

Deva Vakfı Kız Öğrenci, Yurdumuz ise Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un özverili Gayretlerinden sonra Çaykara´lı Hayırsever İş Adamımız Sayın Kemal Ayvacı tarafından Çaykara Belediyemizin Hizmetine devredildi.

Yani bundan sonra Kız Öğrencilerimiz de yine şimdiye kadar olduğu gibi Çaykara Belediyemizin Güvenli ellerinde Eğitim Öğretim Faaliyetlerine devam edecekler.

Öyle Diyor Çok Güzel Bir Çin Atasözü;

“Bir yıl sonrasını düşünüyorsan, tohum ek. Ağaç dik, on yıl sonrasıysa tasarladığın. Ama düşünüyorsan yüz yıl ötesini; halkı eğit o zaman.” Kuan-Tzu

Evet Onlar Çaykara İlçemizin bir sene sonrasını değil,on sene sonrasını değil yüz sene sonrasını belki de yüzlerce sene sonrasını düşünerek Çaykara İlçemize en güzel yatırımı yapmışlar

Eğitime Önem vermişler.Çocuklarımızı geleceğe hazırlamaya önem vermişler ve de tüm yatırımlarını Eğitim üzerine yapmışlar.

Teşekkürler Sevgili Akın Yerekaban…Teşekkürler Sevgili Kemal Ayvacı…Kaymakamımız Sayın Salih Çiğdem…Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok,,,İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Çamurali…Okul Müdürlerimiz…Öğretmenlerimiz ve tabi ki öğrencilerimiz…

Seneler gelip geçecek…Çaykara İlçemizde bir çok şey unutulacak…Ama sizler ve sizlerin sayesinde yetişen ve Toplumun Hizmetine koşacak olan Genç Beyinler sayesinde sizler Çaykara İlçemizde Yüzlerce sene sonra da anımsanacaksınız…

Emeğinize Yüreğinize Sağlık…Çaykara Halkı adına sizlere Yürek Dolusu Teşekkür etmeyi bir görev kabul ediyoruz.

BAŞKAN TOK-EĞİTİMDE ALTIN BİLEZİK ONLARIN HAKKI

Çaykara İlçemizin Eğitim Alanında Lider bir İlçe olmasında Deva Vakfımızın ve Yerekaban Ailesinin çok önemli katkılarının bulunduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok Fedakar  İş Adamlarımız Akın Yerekaban ve Kemal Ayvacı´ya Destek ve Katkılarından dolayı Çaykara Halkı adına teşekkür etti./resimler/2018-10/30/1602291098297.jpgİlçemizde Eğitim Öğretim anlamında en önemli sorunların başında çocuklarımızın barınma sorunu olduğunu ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok Kıymetli İş Adamlarımızın Çaykara İlçemize kazandırmış oldukları bu iki güzide eser sayesinde 240 çocuğumuzun barınma sorunlarının ortadan kalktığını sözlerine ekledi.

Çaykara Eğitiminin Temel Yapı Taşları olan bu iki Yurdumuzun Hayırsever İş Adamlarımız tarafından Çaykara Belediyemize ve Çaykara Belediyesinden de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildiği,ni ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok bu yurtlarımızda yetişen öğrencilerimizin Ülkemizin en önemli Üniversitelerini kazanarak kendilerini geleceğe hazırlayacaklarını sözlerine ekledi.

YURTLARIMIZ 12 AY AÇIK

Yerekaban Erkek Öğrenci Yurdumuz ve Deva Kız Öğrenci Yurdumuz Yılın on iki ayında öğrencilerimize hizmet veriyor.Yaz Tatillerinde de bir sonraki Eğitim Öğretim yılına hazırlık amacı ile İlçemizdeki okullarımızda yaz Kursları tüm hızı ile devam ediyor.BU yurtlarımızda ikamet eden öğrencilerimiz ise Kız ve Erkek Öğrenci Yurtlarımızda kalarak Barınma sorununu çözmüş oluyorlar.

Yurtlarımız Karne Tatili de yapmıyor.Çünkü Karne tatilinde de Kurslar devam ediyor.Bu durumda doğal olarak Yurtlarımız da açık.

DEVA VAKFINI TANIYALIM

2008 yılında bir grup gönüllünün ortak çabalarıyla kuruldu. Merkezi İstanbul´da bulunan DEVA Vakfı, toplumun yapıtaşı olan "nitelikli şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmayı temel hedefleri arasında görüyor.

Deva Dayanışma ve Eğitim Vakfı (DEVA) adı altında yeni bir vakıf kuruldu.

DEVA Vakfı´nın kurucuları arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´a yakınlığı ve 2004´te sahibi bulunduğu Doğa Madencilik ile Özelleştirme İdaresi´nden Bakırköy´de 87 dönümlük deniz manzaralı Sümerbank arazisini 44 milyon dolara satın alarak adını duyuran işadamı Kemal Ayvacı ile Trabzonspor eski yöneticisi ve İttifak İnşaat´ın sahiplerinden işadamı Muammer Saka da bulunuyor. Resmi Gazete´nin bugünkü sayısında yayımlanan ilana göre, DEVA Vakfı´nın amacı şöyle belirlendi:

"Yoksullukla mücadele etmek, sosyal ve kültürel konularda insanların kişisel ve toplumsal gelişmelerine katkıda bulunmak, ihtiyaç duyulan sahalarda nitelikli, vatanına ve milletine bağlı insan yetiştirilmesine yardımcı olmak, eğitim, kültür, bilimsel araştırma ve geliştirme alanlarında faaliyet göstererek eğitim kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak, ihtiyaç sahiplerine eğitim imkanları ve kötü sağlık koşullarına sahip bireylere sağlıklı yaşam imkanları sunmaktır."

DEVA VAKFI VE DOĞA ŞEHİRCİLİK´İ TANIYALIM

Yarım asırlık tecrübesiyle sektörün en güçlü firmalarından olan Doğa Şehircilik, güven ve kalitenin adresi olarak, birbirinden güzel projelere imza atmış bir şirkettir. Doğa Şehircilik, ikinci kuşak yöneticileri ile birlikte daha dinamik ve daha güçlü projeler geliştirmek amacıyla çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmeye devam etmektedir. Projelerinde uyguladığı kusursuz kalite anlayışıyla, insan hayatına ve doğaya verdiği değeri her defasında kanıtlayan Doğa Şehircilik, yaşadığı dünyaya hak ettiği değeri vermeyi amaçlamıştır. Birçok tarihi yapıyı başarılı restorasyonlarla ülkemize..

Haber: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çaykara Eğitimi Onlara Borçlu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazar Melih Tuğtay, Öğrencilerle Buluştu
Yazar Melih Tuğtay, Öğrencilerle Buluştu
Çaykara Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla ilçeye gelen yazar Melih Tuğtay öğrencilerle buluştu.
Çanakkale Şiiri Şampiyonları Belli Oldu
Çanakkale Şiiri Şampiyonları Belli Oldu
Çaykara´da Çanakkale Şiiri Şampiyonları belli oldu.
Çaykara Müdürlerini Uğurladı
Çaykara Müdürlerini Uğurladı
Uzun seneler Çaykara İlçesine hem öğretmen olarak hem de yönetici olarak çok faydalı hizmetler verdikten sonra Çaykara İlçemizden ayrılan Öğretmenler Ali Leblebici.Şükrü Kara ve Ebubekir Çelik için Uzungöl İnan Kardeşler Restaurant´ta Uğurlama töreni gerçekleştirildi.
Zeki Bilge Ortaokul Müdürü İlçemize Veda Etti
Zeki Bilge Ortaokul Müdürü İlçemize Veda Etti
İlçemiz Zeki Bilge Ortaokulu Müdürü Şükrü Kara 2019 Yılı Özür Grubu Eş Durumu atamaları sebebi ile tayininin Gümüşhane´ye çıkması sebebi ile Çaykara İlçesinden ayrılarak Gümüşhane İline gitti.
Çaykara´da Eğitimde Dur Durak Yok!
Çaykara´da Eğitimde Dur Durak Yok!
Çaykara´da okullarda karne tatili olmasına rağmen 12 sınıflar için üniversiteye hazırlanan öğrenciler için hazırlık kursları devam ediyor.
Çaykara Karnesini Aldı
Çaykara Karnesini Aldı
2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının Birinci Dönemi Sona Ermesi Dolayısı İle Okullarımızda Karne Törenleri Gerçekleştirildi.
Çaykara´da Bayanlar Üretiyor!
Çaykara´da Bayanlar Üretiyor!
Çaykara Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ‘Feretiko´ tezgâhlarında çalışan bayanlar çevre dostu ‘bez´ torba ürettiler.
Çaykara İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne Atandı
Çaykara İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne Atandı
Çaykara ilçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne atanan İrfan Topal, görevine başladı.
Çaykara´ya 6 Beyaz Bayrak 1 Beslenme Dostu Okul Ödülü
Çaykara´ya 6 Beyaz Bayrak 1 Beslenme Dostu Okul Ödülü
Çaykara İlçesine 6 Beyaz Bayrak…1 Okulumuza ise “Beslenme Dostu Okul” Ödülü verildi
Çaykara´da Siyer Şampiyonları Belli Oldu
Çaykara´da Siyer Şampiyonları Belli Oldu
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından gerçekleştirilen Siyer-i Nebi Yarışmasında Çaykara İlçemizde ve Trabzon İlimizde dereceye giren öğrenciler belli oldu.
Dernekpazarı´nda Kariyer Günleri
Dernekpazarı´nda Kariyer Günleri
Dernekpazarı Milli eğitim müdürlüğü öğrencilere yönelik Avukatlık mesleğini tanıtıcı kariyer günleri düzenledi.
Çaykara İmam Hatip´ten Büyük Başarı
Çaykara İmam Hatip´ten Büyük Başarı
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yarışmada Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışmasında Gülname Küçük Trabzon Şampiyonu olurken Genç Seda Kur´an-ı Kerim Okuma Yarışmasında ise Emine Büşra Uğur Trabzon Şampiyonu olmayı başardılar.
Efsane Öğretmen Unutulmadı!
Efsane Öğretmen Unutulmadı!
Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon şube başkanlığı tarafından hazırlanan, efsane öğretmen Çaykaralı hemşerimiz Ahmet Nurettin Gürsoy hocamızın onuruna 28.1.2018 tarihinde program düzenledi.
Bozoğlu Çaykara´dan Kopamadı
Bozoğlu Çaykara´dan Kopamadı
Bozoğlu Çaykara´dan ayrılamadı.2017 Yılı İl İçi Atamaları Sonucunda Akçaabat İmam Hatip Lisesine Öğretmen olarak atanan,1 sene daha Çaykara İlçemizde geçici görev ile çalıştıktan sonra 2018 Yılı Eylül Ayı itibarı ile Çaykara İlçemize veda ederek Akçaabat İlçemizde göreve başlayan Yönetici Arkadaşımız Zihni Boz yeniden Çaykara İlçemize geri döndü.
Kaymakam Salih Çiğdem Öğrenciler İle Buluştu
Kaymakam Salih Çiğdem Öğrenciler İle Buluştu
Çaykara Kaymakamı Salih çiğdem Ataköy MTAL(Meleki ve Teknik Anadolu lisesi) Öğrencileri ile akşam yemeğinde bir araya gelerek öğrencilerimizin sorunlarını dinledi.
Zeki Bilge Bilim ve Teknoloji Şenliğinde
Zeki Bilge Bilim ve Teknoloji Şenliğinde
Trabzon Arge binasında 9-11 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen ilk ayağı 9 Ekim 2018 Salı Günü gerçekleşen Tübitak 4007 "Trabzon Bilimle Buluşuyor" projesi kapsamında, Trabzon´un Teknofest´i olarak adlandırılan Bilim ve Teknoloji Şenliğine Zeki Bilge Orta okulu olarak 30 öğrenci ile katılım gerçekleştirdi
Zeki Bilge Okul İstiyor!
Zeki Bilge Okul İstiyor!
Çaykara Muhtarı Mehmet Savaş Dündar ve Okul Aile Birliği Çaykara Zeki Bilge Eğitim Kurumları Fiziki İmkan Yetersizliği Sebebi İle Yeni Okul Binası Yapımı İçin Çalışmalara Başladı
Uzungöl ve Eğitim
Uzungöl ve Eğitim
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl ve Eğitim" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Çaykara´da Öğrenciler Güven İçinde
Çaykara´da Öğrenciler Güven İçinde
Öğrencilerimizin okullarımıza ulaşabilmeleri anlamında en tehlikeli yerlerden bir tanesi Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesinin ön kısmı.Öğrencilerimiz okuldan çıktıkları anda direk trafik ile karşı karşıya kalıyorlar.
Çaykara´da “Eğitime Destek Derneği” Kuruldu
Çaykara´da “Eğitime Destek Derneği” Kuruldu
Çaykara´da eğitim başarılarının daha ileriye taşınması için ,“ İlkokul, Ortaokul ve İmam-Hatip okulu Yapma Yaşatma, Koruma ve Güzelleştirme ” adı ile yeni bir dernek kuruldu.
Çaykara Eğitim Vakfı Burs Başvuruları Başladı!
Çaykara Eğitim Vakfı Burs Başvuruları Başladı!
Çaykara ve Dernekpazari Eğitim Vakfı 2018-2019 Öğretim yılı burs başvuruları başladı
Anadolu Lisesinden Yeni Bir Destan Daha
Anadolu Lisesinden Yeni Bir Destan Daha
Akademik anlamda elde ettikleri başarı ve Ülkemizdeki çeşitli Üniversitelerin en önemli Bölümlerine Yerleştirmiş olduğu öğrenciler ile Eğitim Alanında Çaykara İlçemizin Gurur Kaynağı olan Çaykara Anadolu Lisesi 2018 Yılı LYS Sonuçlarında bir kere daha farkını ortaya koydu.
Bozoğlu Çaykara´ya Veda Etti
Bozoğlu Çaykara´ya Veda Etti
Çaykara Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı Zihni Boz tayininin çıkması sebebi ile Çaykara İlçemize veda etti.
İmam Hatip Lisesinden Tarihi Başarı
İmam Hatip Lisesinden Tarihi Başarı
Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesinden Üniversiteye Yerleşen Öğrenciler Belli Oldu.
Taşkıran Bilim Fuarı Büyüledi
Taşkıran Bilim Fuarı Büyüledi
MEB Bilim Fuarı Destekleme Programı çerçevesinde 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında Taşkıran Eğitim Kurumları tarafından hazırlanan Bilim Fuarı açılış töreni gerçekleştirildi.
Halk Eğitim Sergisi Göz Kamaştırdı
Halk Eğitim Sergisi Göz Kamaştırdı
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Yıl Sonu Sergisi ve Öğrenme Şenliği Çaykara Halk Eğitim Merkezi Binasında gerçekleştirilen tören ile Çaykara Halkımızın beğenisine sunulmaya başlandı.
Taşkıran´dan Proje Yağmuru
Taşkıran´dan Proje Yağmuru
Taşkıran Eğitim Kurumları Hazırladığı 12 Proje İle 13-14 Mayıs´ta Yapılacak Olan Bilim Fuarına Hazırlanıyor
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi