Çaykara ve Orman Mantarları
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü İzzet Gönan´ın Çaykara ve Orman Mantarları İle İlgili Gerçekleştirdiği Çalışmayı Sizlerle Paylaşıyoruz.
Tarih: 10.9.2019 10:30:48

Çaykara İlçemiz Çevresi Orman alanları ile kaplı olan bir Bölge…Bu sebeple de Ormanlarımızda çok sayıda Mantar Türü bulunmakta.

Bu mantarların bir bölümü pişirilerek yenilebilmekte bir bölümü ile yenilememektedir

İnsan olarak Teknoloji ve Günlük yaşam koşuşturması hayatımızın her alanına o kadar yerleşmiş ki nerde ise Doğayı tamamen unutur hale geldik.

Öyle ki burnumuzun dibindeki Ormanlarımızın kenarlarında bulunan ve de Besin Değeri son derece yüksek olan Mantarlardan bir çoğumuzun haberi yok.

İZZET MÜDÜR FARKI

Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz İzzet Gönan Öğretmenimiz Doğaya olan tutkusunu bir kere daha gözler önüne serdi.Daha önce Meyvecilik,Çaykara İlçemizde yetiştirilen Meyveler,Yaylalarda yetiştirilen meyve ve sebzeler gibi bir çok konuda Profesyonel çalışmalara imza atan İzzet Gönan Müdürümüz bu defa da Çaykara İlçemizde yetiştirilen Mantarlar ile ilgili Profesyonel bir çalışmanın içerisine girmiş durumda./resimler/2019-9/10/1036272886359.jpgİlçemizde yetişen Mantarlar ile ilgili Ormanda Profesyonel bir çalışma içerisine giren İzzet Müdürümüz şu ana kadar Çaykara İlçemizde 5 adet Mantar Tespit etmiş durumda.

Tespit edilen bu 5 Mantar Türü de yenilebilen Mantarlar.İzzet Müdürümüz Orman içinden toplamış olduğu bu 5 Mantar Türünü tereyağında kavurarak mükemmel bir şekilde hem kendisi yemiş hem de misafirlerine ikram etmiş

MANTARLARIMIZI TANIMIYORUZ

Bir de Sitemi var bizlere İzzet Müdürümüzün…Ormandan ve Doğadan kopuk olarak yaşadığımızı anımsatıyor Müdürümüz.Çaykara İlçemizde bulunan Ormanlarımızda bolca Mantar yetişiyor ancak hiç birimizin bu mantarlardan haberimiz yok diyor İzzet Müdürümüz…

Giresun,Ordu İllerimizde Vatandaşlarımızın 18-20 çeşit Mantar yediklerini anımsatan İzzet Müdürümüz Trabzon İlimizde ise Vakfıkebir İlçemizden başlayarak Rize İl Sınırına kadar hiçbir İlçemizde Mantarlar hakkında her hangi bir araştırmanın yapılmamış olmasının son derece üzücü olduğunu ifade ediyor Müdürümüz.

Araştırmalarına devam ettiğini ve de Çaykara İlçemizde daha bir çok Mantar Türü ile karşılaşmayı umut ettiğini ifade eden Müdür İzzet Gönan bulduğu Mantarları insanlarımız ile paylaşarak İnsanlarımıza faydalı olma gayreti içerisinde olacağını sözlerine ekledi.

HER MANTARI YEMEYİN

Bölgemizde faydalı Mantarlar olduğu gibi zararlı mantarların da bulunabileceğini İfade Eden Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü İzzet Gönan Mantar konusunda meraklı olan vatandaşlarımızın Doğada bulmuş oldukları Mantarları Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne getirmelerini burada birlikte yapacakları inceleme ile hangi mantarıon faydalı ve yenilebilir,hangi Mantarın ise zararlı ve yenilemez olduğunu birlikte tespit edebileceklerini bu konuda tecrübeleri ile Çaykara İlçemizdee bulunan Tüm doğa Dostlarına Yardımcı olmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

İzzet Müdürümüzün yapmış olduğu Araştırma sonunda bulmuş olduğu 5 Mantar Türü ise şu şekilde:

1-SIĞIR DİLİ MANTARI

Meşe ve kayın ormanlarından toplanır. Şapkasının altındaki pütürlü yüzeyi nedeniyle bu isimle bilinir. Hoş kokulu, gevrek bir mantar türüdür. Sonbaharda, yağışların ardından çıktığı görülür. Her mevsim kurutulmuş ve dondurulmuş olarak da tüketilir./resimler/2019-9/10/1036523199308.jpgYöremizde en fazla bulunan ve İğneli Yapraklardan Çam Ağaçlarının diplerinde bulunan Sığır Mantarı Çam Ağaçlarının diplerinde toplu halde bulunurlar.

Bir Mantarın Sığır Dili Mantarı olduğunu anlamak için Kökünden kopardığın Mantarı ters çevirdiğin zaman arkasında pulları bulunuyor.

Sığır Dili Mantarları Yöremizde bulunan Çam Ağaçlarının Diplerinden Eylü,l ve Ekim Aylarında toplanabiliyor.

Çiğ haliyle yenilebilecek şekilde olmayan ancak pişirildikten sonra lezzet bombası haline gelen sığır dili mantarı, kayın, meşe, palamut, köknar ağaçlarına tutunurlar. Turuncu sığır olarak da bilinen kardeş türü mevcuttur. Yoğunlukla Karadeniz bölgesinde görülür.

2-TAVUK AYAĞI MANTARI-SARIKIZ

Tavuk Ayağı Mantarının diğer ismi SARIKIZ´dır.Sarıkız,Tavuk Mantarı ve Kaz ayağı Mantarı olarak da bilinen bu Mantar türü hiçbir şekilde kurtlanmaz./resimler/2019-9/10/1037145856032.jpgTavuk Ayağı Mantarı Orman Alanlarının Kenar Bölüğmlerinde ve de Ilıman Yerlerde yetişmektedir.

Tavuk Ayağı Mantarı da Bölgemizde çok fazla bulunmaktadır.

3-KANLICA MANTARI

Tozlu ve Güzel kokulu bir mantar türüdür.Kanlıca Mantarı Yöremizde az bulunan bir mantar türüdür.

Kanlıca Mantarını kırdığımız zaman içinde kan renginde bir renk ile karşılaştığımız için bu Mantara Kanlıca Mantarı İsmi verilmiştir.

4-KEDİ AYAĞI MANTARI

Eski dilde Kadas Ganziya olarak bilinen Kedi Ayağı Mantarı Yöremizde çok fazla bulunan bir Mantar türüdür./resimler/2019-9/10/1038008981968.jpgYenilebilen Kedi ayağı Mantarı İlçemizin tüm Ormanlarında bolca bulunmaktadır.

Çam Ağaçlarının Diplerinde yosun bağlamış olarak da bulunabilen Kedi ayağı Mantarları Pişirilerek rahatlıkla yenilebilir.

5-GÜRGEN MANTARLARI-İSTİRİDYE

Diğer Adı ile İstiridye olarak da bilinen Gürgen Mantarları Çaykara İlçemizde bol miktarda bulunmaktadır./resimler/2019-9/10/1038196482287.jpgOrmanlarda Gürgen  ağaçların yaralı  çürük kısımlarında ve ayaklarında,kütüklerde,ağacın dibinde ya da ağacın gövdesinde bulunabilmektedir.

Kayın, kavak, istiridye ya da yaprak... Bu isimlerle bilinen istiridye mantarı, yumuşak yüzeylere tutunmayı sever. Nadir ve lezzetli bir mantar olması nedeniyle istiridye mantarı son derece lezzetli bir Mantar Türüdür.

Haber: Hilmi Kanık
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çaykara Orman Mantarları
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Şekersu Yolunda Engeller Aşılıyor
Şekersu Yolunda Engeller Aşılıyor
2019 Yılı Yaz Mevsiminde çok önemli çalışmalar gerçekleştirilen Şekersu Köyünde Sonbahar Mevsimi olması ve Kış Mevsimine yaklaşılmasına rağmen bu çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.
Uzungöl Halkından Yıkım Kararına Tepki
Uzungöl Halkından Yıkım Kararına Tepki
Çaykara Belediyesi tarafından Bölgedeki İmar Barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapının yıkımı için Yapı Sahiplerine gönderilen Tebligat Yapı Sahiplerine ulaşırken Binaların 5 Ekim 2019 Tarihine Kadar Boşaltılmak İstenmesi Uzungöl Halkı ve Uzungöl´de bulunan Turizm İşletmeleri tarafından tepki ile karşılandı.
Uzungöl´de Yıkımlar 5 Ekimde Başlıyor!
Uzungöl´de Yıkımlar 5 Ekimde Başlıyor!
Çaykara Belediyesi tarafından Uzungöl kaçak ve çarpık yapılaşma yapanlara 5 Ekim´e kadar binaların yıkıma hazır olacak şekilde boşaltılması için tebligat gönderdi.
Taşkıran´da Can Pazarı
Taşkıran´da Can Pazarı
İlçemiz Taşkıran Mahallesinde meydana gelen kazada 1 kişi öldü bir kişi de yaralandı.
Çaykara Müftülüğünden İcazete Davet
Çaykara Müftülüğünden İcazete Davet
Çaykara Müftülüğü tarafından hazırlanan İcazet Merasimi 29 Eylül 2019 Pazar Günü İlçemiz Buduhan Tesislerinde gerçekleştirilecek.
Çaykara´nın Bazı Yaylaları Beyaza Büründü
Çaykara´nın Bazı Yaylaları Beyaza Büründü
Çaykara´nın Yüksek Kesimlerde Bulunan Yaylalar Beyaz örtü ile kaplandı.
Gaziler Günü Çaykara´da Kutlandı
Gaziler Günü Çaykara´da Kutlandı
19 Eylül Gaziler Günü Çaykara İlçemizde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Şekersu ve Gudi Yolu Genişliyor
Şekersu ve Gudi Yolu Genişliyor
Uzungöl Şekersu Yaylasında yol genişletme ve Serme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.Turizm Cenneti Uzungöl´ü Doğa Harikası Yaylalarına ve Bayburt´a bağlayan Kara Yolu Yol genişletme ve iyileştirme çalışmalarına Gudi Yaylası Mevkiinde devam ediliyor
Çaykara Halk Bankasında Nöbet Değişimi!
Çaykara Halk Bankasında Nöbet Değişimi!
Çaykara Halk Bankası Müdürlüğüne Çaykaralı Hemşehrimiz Halil İbrahim Deberoğlu atandı.
Çaykara İlçe Jandarma Komutanından Ataköy Hastanesine ziyaret
Çaykara İlçe Jandarma Komutanından Ataköy Hastanesine ziyaret
Çaykara İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Uğur Şen Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesini ziyaret etti.
Çaykara´da Zafer Bayramı Coşkusu
Çaykara´da Zafer Bayramı Coşkusu
30 Ağustos Zafer Bayramının 97.Yıl Dönümü Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Çaykara´da Organ Bağışına Yönelik Eğitim Semineri
Çaykara´da Organ Bağışına Yönelik Eğitim Semineri
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi organ bağışı ile ilgili toplumu bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor.
Çaykara Uzungöl Yolunda Kaza: 1 yaralı
Çaykara Uzungöl Yolunda Kaza: 1 yaralı
Çaykara Uzungöl yolunda Motosiklet otomobille çarpıştı 1 kişi yaralandı
Çaykara´nın Tarihi Okuluna Sahip Çıktılar
Çaykara´nın Tarihi Okuluna Sahip Çıktılar
Çaykara´da ilk İlkokul olma özelliğine sahip harabeye dönen ve kaderine terk edilen okula mezunları tarafından sahip çıkılarak restorasyonu için çalışmalar devam ediyor.
Çaykara´dan Üniversiteye Yolculuk
Çaykara´dan Üniversiteye Yolculuk
2019 Yılı Üniversite Sınavlarının açıklanması ile birlikte Çaykara İlçemizde bulunan 4 lisemizden toplam 185 öğrenci Üniversiteye yerleşmeyi başardı.
Dursun Ali İnan Müzesi Açıldı
Dursun Ali İnan Müzesi Açıldı
Karadeniz ve Ülke Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de İş Adamı Turizmci dursun Ali inan tarafından hazırlanan “Dursun Ali İnan Müzesi” Kurban Bayramının ilk günü olan 11 Ağustos 2019 Pazar Günü açıldı.
Çaykara Ataköy Hastanesinde Uzman Doktorlar Göreve Başladı
Çaykara Ataköy Hastanesinde Uzman Doktorlar Göreve Başladı
Bölge hastanesi olarak hizmet veren Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde 2 Uzman Doktor daha göreve başladı.
Şekersu Yolu genişliyor
Şekersu Yolu genişliyor
Uzungöl Şekersu Yaylasında yol genişletme ve Serme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.
Karaçam Yolunda Can Pazarı
Karaçam Yolunda Can Pazarı
İlçemiz Karaçam Mahallesi Alçakköprü Mahallesinde Meydana. gelen Trafik kazasında bir kişi öldü biri ağır olmak üzere 3 kişi yaralandıl
Çaykaralı Albay Mustafa Cüneyt Arıkan Tuğgeneralliğe  Atandı
Çaykaralı Albay Mustafa Cüneyt Arıkan Tuğgeneralliğe Atandı
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları açıklandı. Çaykaralı Mustafa Cüneyt Arıkan Tuğgeneralliğe yükseldi.
Çaykara´da Restoran Kül Oldu
Çaykara´da Restoran Kül Oldu
Çaykara girişinde anayol güzergâhında dört yıldır hizmet beren TIR restoran yanarak kül oldu.
Sıcakoba´da İki İnek Elektriğe Kapıldı
Sıcakoba´da İki İnek Elektriğe Kapıldı
Çaykara Sultanmurat Sıcakoba Yaylasında iki inek Elektrik akımına kapılarak telef oldu.
Ot Kamyonunun Üstünden Dereye Düştü Öldü
Ot Kamyonunun Üstünden Dereye Düştü Öldü
Çaykara Köseli Köyünde yaşanan kazada Dursun Özen Dereye düşerek hayatını kaybetti.
Çaykara´da 15 Temmuz Etkinlikleri
Çaykara´da 15 Temmuz Etkinlikleri
15 Temmuz Şehitlerimizi Anma Milli Birlik ve Kardeşlik Günü Çaykara İlçesinde gerçekleştirilen çeşitli etkinlik ve Organizasyonlar ile kutlandı.
İzmir´den Çaykara´ya Gelin Geldi
İzmir´den Çaykara´ya Gelin Geldi
Çaykara Kabataş Mahallesinden Yusuf Akaydın ile İzmirli Sibel Pala muhteşem bir düğün töreniyle evlendiler.
Uzungöl´de Kaza: 1 Yaralı
Uzungöl´de Kaza: 1 Yaralı
Uzungöl turizm merkezinde meydana gelen kazada 1 kişi yaralandı.
Uzungöl´de Masal Parkı Büyülüyor
Uzungöl´de Masal Parkı Büyülüyor
Karadeniz ve Ülke Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Turizm Çeşitliliği anlamında çalışmalar devam ederken Hizmete Yeni açılan Masal Parkı çok büyük bir ilgi görüyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi