İlginizi Çekebilir  • Pazar 11 ° / 8 ° Bulutlu
  • Pazartesi 11 ° / 9 ° Fırtına
  • Salı 11 ° / 9 ° Bulutlu

Çaykara İlçe Jandarmadan Down Sendromlu Aileye Ziyaret

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısı ile Çaykara İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı tarafından İlçemiz Ulucami Mahallesinde bulunan Uzun ailesini ziyaret ederek moral motivasyon desteği verdiler

Çaykara İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı ekipleri her konuda göstermiş oldukları örnek davranışlara bir yenisini ekleyerek Down Sendromlu aileye örnek bir ziyaret gerçekleştirdi.

Uzun ailesine tatlı bir sürpriz yapan Çaykara İlçe Jandarma  Bölük Komutanlığı ekipleri çeşitli hediyeler ile Ulucami Mahallesinde bulunan Uzun ailesinin kapısını çaldılar.

İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı ekiplerini karşılarında gören Uzun ailesi hem şaşkınlıklarını hem de ziyaretten duydukları mutluluklarını ifade etti.

Böyle bir ziyaret beklemediklerini bu günün kendileri için en mutlu günleri olduğunu  ve  kendileri için sürpriz olduğunu ifade eden Uzun Ailesi böylesine önemli bir günde İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı ekiplerinin yanlarında yer alarak kendilerine çok büyük bir moral desteği verdiklerini ifade ettiler ve Allah Devletimizin ve askerimizden razı olsun dediler.

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaşüstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80'i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye'de tam bir veri yok ama yaklaşık 70.000 Down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor. Hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur.