Çaykara´da Velilere Diyabet Farkındalık Eğitimi
Zeki Bilge İlkokulu Tarafından Hazırlanan Okul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama Ve Bilgilendirme Projesi Kapsamında Velilere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.
Tarih: 30.11.2016 10:18:45/ 1710okunma / 0yorum

ÇAYKARA´DA VELİLERE DİYABET EĞİTİMİ

Çaykara Merkez Zeki Bilge İlkokulu tarafından hazırlanan “Okul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama Ve Bilgilendirme Projesi”  kapsamında öğrenci velilerine yönelik olarak  bilgilendirme semineri ve isteyen velilere yönelik Diyabet Ölçümü gerçekleştirildi..

Çaykara Merkez Doktor İlhan Durgun Devlet Hastahanesi ile ortak olarak düzenlenen etkinlik 29 Kasım 2016 Salı Günü Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi./resimler/2016-11/30/1026138971165.jpgHalkımızı Diyabet kon usunda bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı ile gerçekleştirilen toplantıya Çaykara İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erdoğan Karakaş,Zeki Bilge Ortaokulu Müdürü Şükrü Kara ile öğretmenler  ve veliler katıldılar.

İZZET GÖNAN-DİYABET KONUSUNDA HALKI BİLİNÇLENDİRECEĞİZ

Programın açış konuşması Proje Sahibi, Çaykara Zeki Bilge İlkokulu Müdürü İzzet GÖNAN tarafından gerçekleştirildi.Projelerine desteklerinden dolayı İlçe Hastanesine ve hastane çalışanlarına teşekkür eden Okul Müdürü İzzet Gönan Programın ardından ise Diyabet konusunda ölçüm yapılacağını ve de isteyen velilerin ölçüm yaptırarak kan değerlerindeki şeker miktarını öğrenebileceklerini ifade etti.

Şeker hastalığının çağımızda belki de bir çok insanda bulunduğunu ancak bizim şeker hastalığından habersiz bir şekilde yaşamımızı sürdürdüğümüzü ifade eden Okul Müdürü İzzet Gönan Okul olarak hazırladıkları bu proje ile Diyabet Hastalığı konusunda Farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını ve proje ile velilerin hem kendileri hem de çocuklarının Diyabet Hastalığı konusunda bilgilendirilmelerini ve de bilinçlendirilmelerini hedeflediklerini ifade etti.

SULTAN TUNCER DİYABETİ TANIYALIM

Diyabet  ve Diyabet Tanılaması konusunda velilere çeşitli bilgiler veren Çaykara Mehmet İlşhan Durgun Devlet Hastanesi Hemşirelerinden Sultan Tuncer ilk olarak Diyabet Hastalığının nasıl oluştuğundan söz etti.

Di,yabet belirtilerinden söz eden Sultan Tuncer bu belirtilerden her hangi birisinin çocuğumuzda görülmesi durumunda ise hiç zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini anımsattı./resimler/2016-11/30/1027029440805.jpgDiyabet tanısının nasıl konulduğundan da söz eden Hemşire Sultan Tuncer Diyabet Hastalığı esnasında ve daha sonra ise tedavi sürecinde yapılması gereken tedavi yöntemlerini anneler ile paylaştı.

Diyabet Eğitimi ve tedavisinde Kan Şekeri ölçümünün son derece önemli olduğunu belirten Sultan Hemşire Kan Şekerinin düşmesi gibi yükselmesinin de riskli olduğunu ve her iki durumda da bir hekime baş vurarak mutlaka kan şekerimizin Sağlıklı Yaşam konusunda kabul edilen standartlara çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Kan Şekeri ölçümünün ardından çıkacak olan verilere göre kan değerlerinin seviyesine göre tedavi yöntemi uygulandığını anlatan Sultan Hemşire Diyabet Hastalarının uyması gereken kurallar hakkında annelere çeşitli bilgiler verdi.

Diyabet Hastalığının ilerlemesi durumunda hastanın komaya girebileceğini anlatan Hemşire Sultan Tuncer koma durumunda ise uygulana tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.Vücudumuzdaki kanın şeker değerinin düşmesinin ya da yükselmesinin vücudumuzda yer alan tüm organları çok önemli oranlarda etkilediğini ifade eden Sultan Hemşire Diyabet Hastalığının Kronik Komplikasyonları hakkında da velilere çeşitli bilgiler verdi.

ZENNUR ÖĞRETMEN:ANNELER ÇOK DİKKATLİ OLMALI

3 Yaşındaki kızının daha 18 aylık iken Diyabet Hastalığına yakalandığını ifade eden Proje Koordinatör Öğretmeni Zennur Sezer  yaşadıklarını annelere anlattı.Kızının 3 yaşında iken Diyabet Hastalığına yakalandığını ifade eden Öğretmen Sezer Hastaneye varana kadar diyabetin ne olduğunu bilmediklerini ve Diyabet Hastalığı ile Hastanede tanıştıklarını ifade etti.

 

Kızının 18 aylık iken Diyabet Hastalığına yakalandığını ve de 18 ay boyunca bu hastalığı fark edemediklerini ifade eden Zennur Öğretmen Hastaneye ulaştıklarında kızının 3 gün boyunca komada kaldığını eğer zamanında farkedebilmiş olsalardı çocuğunun daha kolay tedavi olabileceğini ifade etti.

Annelere Diyabet konusunda daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunan Zennur Öğretmen Diyabet belirtilerinin görülmesi durumunda hiç zaman kaybetmeden mutlaka uzman bir Hekime baş vurulması gerektiğini anımsattı.

Diyabet Hastalığının korkulacak ya da çekinilecek bir hastalık olmadığını ifade eden Zennur Öğretmen erken teşhis ile Diyabet Hastalığı ile çok daha kolay mücadele edilebileceğini ve bu hastalığın daha kolay aşılabileceğini sözlerine ekledi.

Aile olarak Diyabet ile birlikte yaşamayı öğrendiklerini ve yaşamlarında kesinlikle hiçbir şeyin değişmediğini ifade eden Zernnur Öğretmen sadece diyabete uygun olarak yaşam şekillerini değiştirdiklerini ifade etti.Kızının hiçbir şeyinin eksik olmadığını anlatan Zennur Öğretmen çikolatasını da yediğini bol bol meyve ve sebzesini de tükettiğini ve de tüm bunları belli bir plan ve program çerçevesinde gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Çocuğumuzun gözümüzün önünde bambaşka şeyler yaşadığını ve de çoğu zaman anne babalar olarak bu yaşadıklarının farkına dahi varamadığımızı ifade eden Proje Korrdinatörü Zennur Sezer özellikle annelerden çocuklarını çok daha dikkatli takip etmelerini ve de karşılaşılan en küçük bir sorunda mutlaka bir hekime baş vurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

İLK ÖLÇÜM ERDOĞAN KARAKAŞ´TAN

Daha sonra Sağlık Personeli tarafından Diyabet Hastalığı ile ilgili Şeker Ölçümü yapıldı.İlk Ölçümü ise Çaykara İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Erdoğan Karakaş tarafından gerçekleştirildi.Daha sonra Seminere katılan veliler uzun kuyruklar oluşturarak hem kendilerinin hem de çocuklarıonın kan değer4lerini ölçtürerek Diyabet Eğitimi, ile tanışmış oldular.

Zeki Bilge İlkokulumuzun “Okul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama Ve Bilgilendirme Projesi” ile ilgili etkinlikleri bundan sonra da devam edecek.Ve de bizler bu etkinlikleri Çaykara Gündem Farkı ile Sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

Haber: Hilmi Kanık

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara´da Evde Sağlık Hizmetleri İstasyonu Açıldı
Çaykara´da Evde Sağlık Hizmetleri İstasyonu Açıldı
Çaykara ‘da Of Devlet Hastanesi bünyesinde Evde Sağlık Hizmetleri istasyonu açıldı.
Türkay Gümüş´ün Aday Adaylığı Trabzon´da Heyecan Yarattı
Türkay Gümüş´ün Aday Adaylığı Trabzon´da Heyecan Yarattı
Çaykaralı işadamı Türkay Gümüş´ün Trabzon Büyükşehir Belediye başkanlığına aday adayı olması kamuoyunda büyük heyecan yarattı.
Meme Kanseri Seni Bulmadan, Sen Onu Fark Et!
Meme Kanseri Seni Bulmadan, Sen Onu Fark Et!
Of Devlet Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Şaban Uysal, ”Meme kanseri ülkemizde ve tüm dünyada kadınlarda, en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür.8 kadından biri meme kanseri riski altındadır,” dedi.
Gençlerde Ruhsal Hastalıklara Dikkat!
Gençlerde Ruhsal Hastalıklara Dikkat!
Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesi Uzman Doktorlarından Ali Erdoğan,” Ruh sağlığı bozuklukları her yaş ve cinsiyetteki insanı etkileyebilmekte olup özellikle genç yaş grubunda çok sık rastlanmaktadır, ”dedi
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakımda
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakımda
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakım´da.Aslen Çaykara´lı olan ve İstanbul´da yaşayan Emre Cihan geçirdiği motorsiklet kazası sonrasında yoğun bakıma alındı.
Ataköy Çaykara´nın Nabzını Tutttu
Ataköy Çaykara´nın Nabzını Tutttu
Ataköy Cevdet Sunay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Çaykara İlçe Merkezinde Gerçekleştirdikleri Örnek bir Etkinlik ile Çaykara İlçemizin Nabzını Tuttular.
Ahmet Hocaoğlu Yoğun Bakımda
Ahmet Hocaoğlu Yoğun Bakımda
İstanbul Bahcelievler Trabzonlular Derneği onursal Başkanı Çaykaralı Ahmet Hocaoğlu kalp krizi sonucu yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.
Çok Acele Kan Aranıyor
Çok Acele Kan Aranıyor
Ahi Evran Kalp Damar ve Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Tedavi Görmekte Olan Dursun Yazıcı İçin Çok Acele 0 Grubu RH (+) Kana İhtiyaç duyulmaktadır
Şizofreni Tedavisi Olan Bir Hastalıktır!
Şizofreni Tedavisi Olan Bir Hastalıktır!
Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde görev yapan Uzman Doktor Ali Erdoğan, 11 Nisan Dünya Şizofreni Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada,” Şizofreni tedavisi olan bir hastalıktır,” dedi.
Şırnak İl Sağlık Müdürlüğüne Çaykaralı Doktor Atandı
Şırnak İl Sağlık Müdürlüğüne Çaykaralı Doktor Atandı
Yaklaşık 2 aydan bu yana Şırnak Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı görevini sürdüren Çaykaralı Uzman Dr. Nedim Uzun, İl Sağlık Müdürü olarak atandı.
Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Hayattır
Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Hayattır
3-9 Kasım Organ bağışı haftası dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Op.Dr.Şaban Uysal, “Unutmayalım ki Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basınımıza ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir,” dedi.
14 Mart Tıp Bayramı Of Devlet Hastanesinde Kutlandı
14 Mart Tıp Bayramı Of Devlet Hastanesinde Kutlandı
Trabzon Of ilçesinde 14 Mart Tıp Bayramı düzenlenen çeşitli etkinlikle kutlandı.
Bu Sağlık Hizmetini Kaçırmayın
Bu Sağlık Hizmetini Kaçırmayın
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca “Pembe Prenses” adlı Mobil Tır kanser tarama aracı Çaykaraya gelecek.
Bölge Halkı Bizi Tercih Ediyor
Bölge Halkı Bizi Tercih Ediyor
Of İlçesi Devlet Hastanesi Başhekimi Şaban Uysal, başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiriyor.
Ataköy Hastanesine Doktor Ataması
Ataköy Hastanesine Doktor Ataması
Ataköy Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesine uzman hekim ataması yapıldı.
Of- Devlet Hastanesinde Yeni Uygulama!
Of- Devlet Hastanesinde Yeni Uygulama!
Of Devlet Hastanesinde Mart ayında başlayan mesai harici poliklinik uygulaması vatandaşları sevindirdi.
Of Devlet Hastanesinde Tıp Bayramı Kutlandı
Of Devlet Hastanesinde Tıp Bayramı Kutlandı
14 Mart Tıp Bayramı Of devlet hastanesinde tüm sağlık çalışanlarının katılımıyla kutlandı.
Hastanın Karnından 2 Kilogramlık Kitle Çıktı
Hastanın Karnından 2 Kilogramlık Kitle Çıktı
Trabzon´un Of İlçe Devlet Hastanesi´nde gerçekleştirilen ameliyatla kadın hastanın karnından yaklaşık 2 kilogramağırlığında kitle çıkartıldı.
Trabzon 112 Çağrı Merkezi´ne Gelen Yaklaşık 20 Çağrıdan Sadece Biri Gerçek
Trabzon 112 Çağrı Merkezi´ne Gelen Yaklaşık 20 Çağrıdan Sadece Biri Gerçek
Trabzon´da hizmet veren 52 ambulans 2015 yılında 2 milyon 166 bin 978 kilometre yol kat ederek 61 bin 658 hastayı sağlık merkezlerine ulaştırdı.
AIDS Hastalığının Olmadığı Bir Dünya
AIDS Hastalığının Olmadığı Bir Dünya
1 Aralık Dünya AIDS günü olması dolayısıyla Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü bi basın açıklaması yayınladın.
Dr.Köksal Hamzaoğlu´dan, Akciğer Kanseri Uyarısı!
Dr.Köksal Hamzaoğlu´dan, Akciğer Kanseri Uyarısı!
Halk Sağlığı Trabzon İl Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu Akciğer Kanseriyle ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Gazetecilerden Başhekime Ziyaret
Gazetecilerden Başhekime Ziyaret
Anadolu Basın Yayın Birliği Trabzon şubesi yönetimi “Fizyotem Tıp Merkezi” mesul Müdürü Uzman Dr.M.Kürşat Topal´ı makamında ziyaret etti
Of´ta Yoğun Bakım Ünitesi Törenle Açıldı!
Of´ta Yoğun Bakım Ünitesi Törenle Açıldı!
Of- Devlet hastanesi Acil Servis ve Yoğun Bakım ünitesi törenle açıldı.
Hastaneye Çaykaralı Müdür
Hastaneye Çaykaralı Müdür
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine Çaykaralı Müdür Atanmıştır
Eski Muhtar Mikdat Şahin´den İyi Haber Var!
Eski Muhtar Mikdat Şahin´den İyi Haber Var!
Önceki gün kullandığı Kamyonla uçuruma yuvarlanarak ağır yaralanan Mikdat Şahin´den iyi haber var.
Doktor Cinayeti Protesto Edildi
Doktor Cinayeti Protesto Edildi
Samsun`daki Doktor Cinayeti (KTÜ) Tıp Fakültesinde Okuyan Öğrenciler tarafından Protesto edildi
87 Yaşında Hayata Yeniden Tutundu
87 Yaşında Hayata Yeniden Tutundu
Çaykara Şahinkaya Mahallesinden, `ameliyat edilemez` denilen 87 yaşındaki Mehmet Kamaoğlu Of devlet hastanesinde gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi