İlginizi ÇekebilirAnahtar Kelimeler: Çaykara' Fidan Öğrenciler Buluştu
  • Çarşamba 9 ° / 5 ° Fırtına
  • Perşembe 8 ° / 6 ° Fırtına
  • Cuma 9 ° / 4 ° Bulutlu

Çaykara'da 2500 Fidan Öğrenciler İle Buluştu

Çaykara İlçe milli Eğitim Müdürlüğü ve Çaykara Orman İşletme Şefliğinin Ortak Çalışmaları ile ilkokul,ortaokul ve liselerde okuyan 2500 öğrenci için Fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi.

2017 Yılında ilk olarak  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda başlatılan 'Geleceğe Nefes' Fidan Dikme kampanyası bu yıl da 11 Kasım saat 11.11'de 81 il ve 922 ilçede aynı anda gerçekleşecek.

2017 Yılında ilk olarak  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda başlatılan 'Geleceğe Nefes' kampanyası bu yıl da 11 Kasım 2020 saat 11.11'de 81 il ve 922 ilçede aynı anda gerçekleştirildi. 2017 Yılında  ilk defa Azerbaycan, Bosna-Hersek, MaltaKosovaSenegalKazakistan ve Ukrayna'nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 30 ülkenin katıldığı  Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 83 milyon fidan toprakla buluştu

Çaykara İlçesinde de Çaykara İlçe Orman İşletme Şefi Onur ayar yönetiminde okullarda 2500 öğrenciye ücretsiz fidan dağıtımı gerçekleştirilerek öğrencilerden bu fidanları dikmeleri istendi.

81 il ve 70 ülke temsilcisi ile aynı anda fidan dikilecek

Çaykara İlçesinde bulunan okullarda Pandemi için gerekli tüm tedbirler alındı

Öğrencilere Türkiye'nin orman varlığını artırmanın yanı sıra, aynı zamanda toplumda ağaç ve orman sevgisini geliştirmeyi, çevresel farkındalığı artırmayı ve çevreye duyarlı nesiller yetiştirmeyi amaçlayan sosyal bir etkinlik olan "GELECEĞE NEFES" Ağaçlandırma Projesi kapsamında, bu yıl pandemi süreçlerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından Çaykara İlçesinde  tüm çalışmalar titizlikle yürütüldü.

Etkinliğin bütün illerde ve ilçelerde pandemi kurallarına uygun bir şekilde sorunsuz ilerleyebilmesi için valiliklerin koordinasyonunda, kamu kurumları, il milli eğitim müdürlükleri, belediyeler, askeri birlikler, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri gibi sürece katılımında gereklilik ve yarar görülen her taraf ile programın icrasına yönelik koordinasyon toplantıları yapıldı.

Bahçelerine fidan dikmek isteyenlere bedelsiz fidan veriliyor

Pandemi nedeniyle, etkinlik sahalarına gidemeyip kampanyaya uzaktan katılım sağlamak isteyen vatandaşlara, yaşadıkları ortamı güzelleştirmeleri ve yeşil örtüyü geliştirmek amacıyla evlerinin etrafına veya site bahçelerine fidan dikmelerini teşvik edilmesi için talep edenlere bedelsiz fidan verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen "Tohumdan Ormana Projesi" kapsamında, ilk ve ortaokula giden yaklaşık 12 milyon öğrenciye, bedelsiz verilecek tohum setleri, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri vasıtasıyla dağıtıldı. Çocukların bu tohumlar ile evlerinde kapta fidan üretimi yapmaları sağlanacak.

Dikim için en uygun alanlar belirlendi

Vatandaşların kolayca dikim sahalarına ulaşabileceği okul, üniversite, hastane, ibadethane bahçeleri, yol kenarları, köylülerce kullanılan kamusal alanlar, çeşitli kamu kurumlarının bahçeleri ile Orman Genel Müdürlüğü'nün ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışmaları yaptığı yerleşim yerlerine yakın sahalar öncelikli fidan dikim alanları olarak belirlendi.

Projenin faydaları saymakla bitmiyor

Proje kapsamında dikilen fidanlardan oluşan ormanlar, kampanya kapsamında hedeflenen sosyal faydalarının yanı sıra, dikim yapılan sahanın özelliğine göre; toprak kaybını önleyerek erozyonun şiddetinin düşürülmesi, ülkemiz yeşil dokusunun geliştirilerek, orman varlığının artırılması, yabani hayvanlara besin sağlayarak, popülasyonlarının gelişimine destek olunması, özellikle kamusal alanlarda yapılan ağaçlandırmalar ile çocukların, gençlerin ve vatandaşların daha yeşil, havası daha temiz ve oksijeni bol bir ortamda yaşamalarına hizmet etme gibi pek çok fayda sağlıyor. Proje ayrıca, dikilen çiçekli ve aromatik bitkiler sayesinde, bal üretimi desteklenirken, rekreasyonel alanların oluşumuna ve odun dışı ürün ve hizmetler alanında vatandaşların gelir sağlamasına katkı sunuyor.