İlginizi Çekebilir



Anahtar Kelimeler: Çaykara' Senede Kaymakam Görev Yaptı

Çaykara'da 73 Senede 71 Kaymakam Görev Yaptı

1948 Yılından Günümüze kadar Çaykara İlçesinde 73 senede toplam 71 tane Kaymakam görev yaptı.

Çaykara Gündem farkı ile sizler için bu Kaymakamlarımızı araştırdık.İşte Çaykara’nın İlçe oluşundan bu yana geçen 73 senelik zaman diliminde İlçemizde görev yapan Kaymakamlarımız ve Çaykara Kaymakamlığı hakkında bilmek istedikleriniz.

ÇAYKARA KAYMAKAMLIĞI TARİHÇESİ

1925 Yılına kadar Of İlçesine bağlı olan Çaykara İlçesi 1925 yılında Bucak(Nahiye) olmuştur. Trabzon Valiliği tarafından Çaykara’ya atanan ilk Bucak Müdürü Çaykara’da bir ahşap barakada bucak meclisi, bucak komisyonunu ve idari teşkilatlarını kurar. Bucak Meclisi biri seçimlik,diğeri doğal olmak üzere iki tür üyeden oluşur.Bucak Komisyonu Bucak Müdürünün başkanlık ettiği dört üyeli bir kuruldan oluşmakta idi.

Çaykara 01.01.1947 yılında 5071 Sayılı kanun ile İlçe olma statüsüne kavuşmuştur. 01.01.1848 tarihinde ise fiilen teşkilatlandırılmıştır. Çaykara İlçesine ilk Kaymakam ataması 01.01.1948 tarihinde gerçekleştirilir. Kadrettin Oğuzalıcı 1948 yılının başında Çaykara İlçesinin ilk Kaymakamı olarak göreve başlar. O tarihlerde Çaykara İlçesinde Kaymakamlık binası bulunmadığı için Kaymakamlık Birimleri Çaykara Çarşısında muhtelif yerlerde bulunan ahşap binalarda vatandaşlara hizmet vermeye başlar.

1958 Yılında üst pazarın sonunda yer alan bir arsada Kaymakamlık hizmet binasının inşaatına başlanır. 1959 Yılının son dönemlerinde inşaat tamamlanır. 1960 Yılında ise fiili olarak Çaykara Kaymakamlığı bu binaya taşınır. Bu bina tam 55 sene Çaykara İlçesine hizmet verir. 2013 Yılında Kaymakamlık Binasının yapımı için proje hazırlanır. 2014 Yılında yeni Kaymakamlık Binasının yapımına başlanır. 2016 Yılında ise Çaykara Kaymakamlığı Hizmet Binası yeni ve modern yapısı ile Çaykara insanına hizmet vermeye başlar.

Şu anda Çaykara Kaymakamlığı içinde hizmet veren kurumlar;

1-Çaykara Kaymakamlığı

2-Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü

3-Çaykara Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı

4-Tapu Kadastro İlçe Müdürlüğü

5-Çaykara Nüfus İlçe Müdürlüğü

6-Çaykara Malmüdürlüğü

7-Çaykara Noteri

8-İlçe Tarım Müdürlüğü

9-Muhtarlar Derneği

10-İlçe Seçim Müdürlüğü

11-Milli Emlak Müdürlüğü

12-İcra Müdürlüğü

13-Çaykara Adliyesi

İLK KAYMAKAM OĞUZALICI, SON KAYMAKAM GÜZEL

Çaykara İlçesinin İlçe oluş tarihi olan 1948 yılından günümüze kadar geçen 73 senelik zaman diliminde Çaykara İlçesinde toplam 71 Kaymakam görev yapmıştır. İlçemizin ilk Kaymakamı 01.01.1948 tarihinde ataması yapılan Kadrettin Oğuzalıcı olurken Çaykara İlçesinin son Kaymakamı ise halen görevde olan ve 06.09.2021 tarihinde Çaykara İlçesinde göreve başlayan Muhammet Güzel olarak göze çarpmaktadır.

Çaykara İlçesinde Görev yapan Kaymakamlardan İlçemizde en uzun süre görev yapan Kaymakam Muhittin Aliz’dir. Kaymakam Aliz 15.10.1972 tarihinden 27.12.1976 tarihine kadar 4 yıldan fazla bir süre Çaykara Kaymakamlığı görevini yürütmüştür. Ayrıca Kaymakam Sabahattin Yücel 24.10.1980-20.08.1983 tarihleri arasında yaklaşık 3 sene, Kaymakam Ekrem Bay da 31.08.1987-01.06.1990 tarihleri arasında yine yaklaşık 3 sene Çaykara İlçesinde görev yaparak en uzun süre Çaykara İlçesine Hizmet veren Kaymakamlar olmuşlardır. Çaykara İlçesinde görev yapan Kaymakamlardan Devlet Bürokrasisinde çok önemli görevlere gelmiş olan Kaymakamlar çok sayıdadır. 1993 Yılında Çaykara Kaymakamlığı görevini yapan Efkan Ala 2013-2016 yılları arasında İçişleri Bakanlığı görevini yapmıştır.

Yine 1949-1950 yıllarında Çaykara Kaymakamlığı yapan Necmettin Karaduman 1983-1989 yılları arasında Trabzon Milletvekili olarak seçilmiş ve 1983-1987 yılları arasında TBMM Başkanlığı görevini yürütmüştür.

Şimdi gelin Çaykara İlçesinde 73 senede görev yapan 71 Kaymakamı hep birlikte anımsayalım.

SIRA NO

KAYMAKAMIN ADI SOYADI

GÖREV DURUMU

ÇAYKARA İLÇESİNDE

GÖREVE BAŞLAMA TARİHİ

GÖREVDEN AYRILMA TARİHİ

1

Kadrettin Oğuzalıcı

Asil

1948

1948

2

Mahmut Keskin

Vekil

1948

1948 Aralık

3

Harun Alkan

Vekil

01.01.1948

01.09.1948

4

Necmettin Karaduman

Asil

01.01.1949

01.03.1950

5

Turgut Kama

Asil

01.04.1950

01.10.1950

6

Nedim Kalıpçıoğlu

Asil

01.11.1950

01.02.1951

7

Hüseyin Köseoğlu

Asil

01.02.1951

01.12.1951

8

Mahmut Keskin

Asil

01.01.1952

01.08.1952

9

Recep Dolapçıoğlu

Vekil

01.09.1952

01.10.1952

10

Salih Zeki Köseoğlu

Asil

01.11.1952

01.08.1953

11

Mehmet Necat Eldem

Asil

01.10.1953

01.09.1954

12

Ömer Türk

Asil

01.10.1954

1956

13

Mustafa Yalçın

Asil

01.05.1956

1959

14

Yavuz Selim Bıyıktay

Asil

01.02.1959

01.08.1960

15

İzzet Şahin

Asil

01.08.1960

01.10.1960

16

J Yzb.Cemal Tamer

Asil

Ekim 1960

Şubat 1962

17

Mustafa Akyol

Asil

Şubat 1962

Temmuz 1962

18

Eyüp Aytaş

Asil

Temmuz 1962

Mart 1964

19

Metin Özkınay

Asil

01.04.1964

02.08.1965

20

Fikret Saygılı

Asil

10.08.1965

Şubat 1967

21

Utku Acun

Asil

Mart 1967

Kasım 1968

22

Erdoğan Cebeci

Asil

Kasım 1968

30.05.1970

23

Hasan Kır

Asil

01.06.1970

Nisan 1971

24

Remzi Banaz

Asil

Nisan 1971

Kasım 1971

25

Yakup Maltaş

Asil

Aralık 1971

10.10.1972

26

Muhittin Aliz

Asil

15.10.1972

27.12.1976

27

Numan Seven

Asil

07.01.1977

17.01.1978

28

Ali Bilir

Asil

06.02.1978

22.07.1980

29

Süleyman Kamçı

Asil

22.07.1980

12.09.1980

30

Remzi Selçuk

Asil

12.09.1980

24.10.1980

31

Sabahattin Yücel

Asil

24.10.1980

20.08.1983

32

Hasan Gürsoy

Asil

29.08.1983

29.10.1986

33

İbrahim Hakkı Kumkumoğlu

Vekil

1984

1984

34

Zihni Şahin

Vekil

04.11.1986

31.08.1987

35

Ekrem Bay

Asil

31.08.1987

01.06.1990

36

Yılmaz Sarıoğlu

Asil

01.06.1990

05.08.1990

37

Halil Kalabalık

Asil

05.08.1990

Aralık 1992

38

Efkan Ala

Vekil

Ocak 1993

Mayıs 1993

39

Münir Karaloğlu

Vekil

Haziran 1993

16.08.1993

40

Cahit Işık

Vekil

26.08.1993

30.11.1993

41

Ahmet Katırcı

Asil

31.12.1993

02.09.1994

42

Murat Soylu

Vekil

12.09.1994

Mayıs 1995

43

Ahmet Tüzemen

Asil

Haziran 1995

16.09.1997

44

Muzaffer Şahiner

Vekil

16.09.1997

17.08.1998

45

Erol Karaömeroğlu

Asil

18.08.1998

16.10.2000

46

Ahmet Hoşoğlu

Vekil

17.10.2000

08.06.2001

47

Fehmi Sinan Niyazi

Vekil

08.06.2001

11.09.2001

48

Bülent Kılınç

Vekil

11.09.2001

27.10.2001

49

Mehmet Öz

Asil

28.10.2001

15.10.2003

50

Kadir Ekinci

Vekil

15.10.2003

31.10.2003

51

Mehmet Cengiz Yücedal

Vekil

01.11.2003

08.12.2003

52

Şenol Koca

Vekil

08.12.2003

21.03.2004

53

Akın Ağca

Asil

22.03.2004

10.10.2005

54

Selim Çomaklı

Vekil

10.10.2005

30.04.2006

55

Ali Güldoğan

Vekil

30.04.2006

10.07.2006

56

Yusuf Karaloğlu

Vekil

11.07.2006

06.10.2006

57

Uğur Kalkar

Asil

27.10.2006

01.04.2007

58

Ali Güldoğan

Asil

01.04.2007

15.07.2007

59

İbrahim Halil Şıvgan

Asil

15.07.2007

17.10.2007

60

Mehmet Cengiz Yücedal

Asil

17.10.2007

26.11.2007

61

Önder Coşkun

Asil

26.11.2007

31.03.2008

62

Uğur Kalkar

Asil

31.03.2008

20.08.2009

63

Ufuk Özen Alibeyoğlu

Asil

15.12.2009

21.05.2010

64

İsmail Toprak

Asil

06.07.2010

10.08.2010

65

Cevdet Atay

Asil

11.08.2010

30.08.2012

66

Musa Üçgül

Asil

10.09.2012

29.09.2014

67

Mustafa Gül

Asil

02.10.2014

20.12.2016

68

İhsan Ayrancı

Asil

27.12.2016

01.09.2018

69

Salih Çiğdem

Asil

01.09.2018

27.08.2020

70

Osman Çelikkol

Asil

14.07.2020

02.09.2021

71

Muhammet Güzel

Asil

06.09.2021

GÖREVDE