İlginizi ÇekebilirAnahtar Kelimeler: Çaykara' Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
  • Cumartesi 13 ° / 2 ° Bulutlu
  • Pazar 17 ° / 0 ° Güneşli
  • Pazartesi 16 ° / 1 ° Güneşli

Çaykara'da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Cumhuriyetimizin İlan edilişinin 97.Yıl Dönümü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çaykara İlçemizde düzenlenen çeşitli törenler ile kutlandı.

ÇELENK SUNMA TÖRENİ

Cumhuriyet Bayramı ile ilgili ilk Tören 28 Ekim 2020 Çarşamba Günü saat 13.00’da Hükümet Konağı önünde gerçekleştirildi.

Pandemi Kuralları çerçevesinde sınırlı katılım,hijyen kurallarına uygun bir şekilde maskeli ve sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde gerçekleştirilen Çelenk Sunma törenine Çaykara Kaymakamı Osman Çelikkol,Belediye Başkanı Hanefi Tok,İlçe Jandarma Bölük Komutanı Teğmen Ahmet Kaylan,İlçe Emniyet Amiri Komiser Yunus Emre Nergiz,Ak Parti Çaykara İlçe Başkanı Muhammet Selçuk,MHP Çaykara İlçe Başkanı Savaş Öksüz ile Daire Amirleri katıldılar.

Törende Çaykara Kaymakamlığı adına Kaymakam Osman Çelikkol,Çaykara Belediyesi adına Belediye Başkanı Hanefi Tok tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile Çelenk Sunma Töreni sona erdi.

RESMİ TÖREN HÜKÜMET KONAĞI ÖNÜNDE

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Resmi Tören 29 Ekim 2020 Perşembe Günü saat 10.00’da Hükümet Konağı önünde gerçekleştirildi.

Pandemi Kuralları çerçevesinde sınırlı katılım,hijyen kurallarına uygun bir şekilde maskeli ve sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı Resmi Törenine Çaykara Kaymakamı Osman Çelikkol,Belediye Başkanı Hanefi Tok,İlçe Jandarma Bölük Komutanı Teğmen Ahmet Kaylan,İlçe Emniyet Amiri Komiser Yunus Emre Nergiz,Çaykara Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kulaç Yönetim Kurulu Üyeleri ve Muhtarlar,Ak Parti Çaykara İlçe Başkanı Muhammet Selçuk,CHP Çaykara İlçe Başkanı İsmail Sarı,Saadet Partisi Çaykara İlçe Başkanı Mehmet Nuri Kadıoğlu,MHP Çaykara İlçe Başkanı Savaş Öksüz,Çaykara Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Savaş Dündar,Çaykara Esnaf Odası Başkanı Ali Şükrü Aydın, ile Daire Amirleri katıldılar.

KAYMAKAM ÇELİKKOL TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Resmi Törende Kaymakam Osman Çelikkol Cumhuriyet Bayramı ile ilgili olarak Törene katılan Protokol üyelerinin tebriklerini kabul etti.Tebrik Kabul Töreni maskeli ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak gerçekleştirildi.

AÇILIŞ KONUŞMASI KAYMAKAM ÇELİKKOL’DAN

Cumhuriyet Bayramı ile ilgili günün anlam ve önemini belirten konuşma Kaymakam Osman Çelikkol tarafından gerçekleştirildi.

Cumhuriyetimizin ilanının 97. Yıldönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımızı ifade eden Çaykara Kaymakamı Osman Çelikkol  bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutladığını ifade ederek konuşmasına başladı.

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs(Covit19) Salgın Hastalığı ve Pandemi süreci sebebi ile Cumhuriyetimizin 97. Yıl törenlerini maskeli,sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde kutladıklarını ifade eden Kaymakam Osman Çelikkol Pandemi sürecinin bir an önce sona ermesini ve millet olarak Cumhuriyet coşkusunu yeniden yaşamayı temenni ettiklerini ifade etti.

Büyük Atatürk´ün önderliğinde, tüm imkansızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımızın, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlandığını ifade eden Çaykara Kaymakamı Osman Çelikkol,Milletimizin bu zafer ile  Cumhuriyet´le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.

Kaymakam Çelikkol  Konuşmasına şu şekilde devam etti.

Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti´ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir.

İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O´nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir ?dünya devleti? olmanın kıvancına erişmiştir.

Millet olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıldönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Tabi ki ülkemizin bu gelişmesine uygun olarak Ümraniyemizde de büyük gelişme ve ilerleme kaydedilmiştir.

Ülkemizin günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmeliyiz. Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz.

Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

ÖĞRENCİ ŞİİRLERİ

Resmi Törende Çaykara İlçe Merkezinde bulunan okullarda okuyan öğrenciler tarafından Cumhuriyet Bayramı ile ilgili çeşitli şiirler okundu.