İlginizi ÇekebilirÇaykara'da İtfaiyecilik Haftası Etkinliği

27 Eylül 3 Ekim İtfaiyecilik Haftası Çaykara Zeki Bilge Ortaokulunda gerçekleştirilen etkinlik ile kutlandı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi  İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı Çaykara Belediyesi İtfaiye Ekibi Ekip Sorumlusu İsmail Ersoy ile birlikte Öğrencilere İftaiye’nin görevleri ve yangın anında yapılması gerekenler ile ilgili olarak uygulamalı bir eğitim gerçekleştirildi. İtfaiyenin görevlerini oyun haline getirerek öğrencilere uygulamalı olarak kavratmaya çalışan Çaykara Belediyesi İtfaiye ekibinin gösterisi öğrenciler tarafından çok büyük bir ilgi ile izlendi. Okuldaki organizasyonda Çaykara Belediyesi İtfaiye  ekibi tarafından arama, kurtarma ve tahliye tatbikatı gerçekleştirildi.

Yangın esnasında yaralıların bina içinden ya da araç içinden kurtarılması ile ilgili tatbikat gerçekleştirildi.

Yangın söndürme ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

Yangın ve Arama Kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

Öğrencilerin yangın ve Doğal Afete hazırlıklı olmaları konusunda hem görsel materyaller ile eğitim yapıldı hem de tatbikat gerçekleştirildi.

İTFAİYE HAFTASI

Yurdumuzda her 25 Eylülü izleyen hafta Yangın Haftası olarak değerlendirilir. Hafta süresince çeşitli yayın organları ile halka, okullarda öğrencilere yangının zararları anlatılır. Korunma yolları ve alınması gereken önlemler belirtilir. 

ÜLKEMİZDE YANGIN SÖNDÜRME EKİBİ
Ülkemizde ilk yangın söndürme örgütü 1914 yılında kuruldu. Yangın söndürme örgütüne İtfaiye, yangını söndüren görevlilere de İtfaiyeci denir.
Eskiden kentin yüksek bir binasının tepesinde ya da yangın gözlemek için özel olarak yapılmış bir kulede gözcü bulunurdu. Herhangi bir yerde çıkan yangını gözcüler, tulumbacılara bildirir, tulumbacılar da tulumbayı sırtlar, sokaklarda bağıra bağıra yangın yerine gelirler ve yangını söndürürlerdi.

Yangın söndürme görevi 25 Eylül 1923 tarihinde belediye hizmeti olarak kabul edildi. Bugün belediyelerde ve büyük endüstri kuruluşlarında itfaiye örgütü vardır.

YANGININ BAŞLICA NEDENLERİ
Yanan soba kapağının açık bırakılması,
Sigaranın söndürülmeden atılması,
Gaz lambası veya mumun yanık bırakılması,
Çıplak elektrik tellerinin birbirine değmesi,
Orman ve korularda yakılan ateşin iyice söndürülmeden bırakılması,
Kibrit ve ateşle oynanması,
Yanıcı, patlayıcı maddelerin bulundukları yerde sigara içilmesi,
Yanan kibritin yere atılması… gibi nedenlerdir.