İlginizi ÇekebilirAnahtar Kelimeler: Çaykara' Kapıdan Baktırdı
  • Pazar 11 ° / 8 ° Bulutlu
  • Pazartesi 11 ° / 9 ° Fırtına
  • Salı 11 ° / 9 ° Bulutlu

Çaykara'da Mart Kapıdan Baktırdı

Tüm Yurtta etkili olan soğuk ve karlı hava Çaykara İlçesinde de etkili oluyor.Çaykara İlçesinin Karaçam Köknar,Taşkıran,Uzungöl gibi mahallelerinde kar kalınlığı 10-15 cm’yi buldu.

Tüm Yurtta etkili olan soğuk ve karlı hava Çaykara İlçesinde de etkili oluyor.Çaykara İlçesinin Karaçam Köknar,Taşkıran,Uzungöl gibi mahallelerinde kar kalınlığı 10-15 cm’yi bulurken 24 Mart 2021 Çarşamba akşamı Çaykara İlçe Merkezine de kar yağdı.

Çambaşı,Taşlıgedik,Taşkıran,Yeşilalan,Ulucami,Eğridere,Akdoğan,Şahinkaya gibi mahallelerde ise yaklaşık olarak 10 cm civarında kar var.

OKULLAR BİR GÜN TATİL

Soğuk ve elverişsiz hava koşulları sebebi ile Çaykara İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararı ile İlçe Genelindeki tüm okullar için 25 Mart 2021 Perşembe günü için 1(bir) günlüğüne tatil kararı alındı.

UZUNGÖL’DE YOĞUN KAR YAĞIŞI

Karadeniz ve Ülke Turizminin en önemli merkezlerinden Uzungöl’de kar yağışı devam ediyor.Karayolları Trabzon İl Müdürlüğü ve Çaykara Belediyesi ekipleri yoğun bir tempo ile çalışarak hem ana yolu hem de mahalle yollarını sürekli olarak açık tutuyor.Karayolları ekipleri Uzungöl ulaşımı için en sıkıntılı bölge olan Virajlar mevkiini sürekli olarak tuzluyorlar.Gece boyu devam eden tuzlama çalışmaları neticesinde yol 24 saat ulaşıma açık.

Yetkililer be konuda sürücüleri uyarıyor.Uzungöl’e çıkacak araçlar Çamlık Mahallesinde Bi Mola Tesisinin önünde mutlaka zincir takmalı ve sürücülerin araçlarında zincir,takos ve çekme halatı bulundurmaları,zincirsiz kesinlikle virajlar mevkisine çıkmamaları kesinlikle tavsiye ediliyor

Uzungöl’de elektrik ve internet sorunu da yaşanmıyor.

Uzungöl’ün Turistler tarafından en fazla ziyaret edilen Glazomat Bölgesi tabiri caiz ise adeta kara teslim.Bölgede an itibarı ile yaklaşık 60 cm kar bulunuyor.

UZUNGÖL’DE KARIN KEYFİ BİR BAŞKA

Uzungöl’ü ziyarete gelen Misafirler Uzungöl’de karın tadına doyamıyorlar.0Gölün etrafında yaklaşık 40 cm’lik karın içinde gönüllerince koşturan hatta karın içinde yuvarlanan misafirler yoğun karın bulunduğu uygun yerlerde kardan adam yapmayı ve yaptıkları Kardan Adamın etrafında fotoğraf çekmeyi ihmal etmiyorlar.

Gölün çevresinde yaklaşık 2 Km’lik parkurda kar içinde yürümenin keyfini yaşayan misafirler yol üzerlerinde bulunan Cafe ya da çay bahçesinden aldıkları pet bardak çay ile ayrı bir heyecan yaşıyorlar ve karın içinde yürürken çaylarını yudumluyorlar

Enerjileri fazla olan misafirler soluğu Glazoma mevkiinde alıyorlar.Uzungöl Merkez Camiinden yukarı doğru tırmanmaya başlayan Doğa Dostları kar içinde yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüşün ardından soluğu Glazomat  mevkiinde alıyorlar

Bu Bölgede başta Maneviga Apart,Kar Otel ve Glazomat Otel olmak üzere bir çok tesis kapılarını misafirlerine açmış durumda.Misafirler gönüllerince yudumladıkları çaylar eşliğinde yürüyüşün yorgunluğunu üzerlerinden atmaya çalışıyorlar.

HAYDİ ŞİMDİ KAYALIM

Glazomat Bölgesi kaymak için en uygun bölgelerden bir tanesi.Çocukluğunu özleyen,çocukluğuna dönmek isteyen misafirler 60 cm’lik karın içine bırakıyorlar kendilerini sonra başlıyorlar aşağılara doğru büyük bir keyif ile kaymaya

Düz parkurda yokuş çıkmak istemeyen misafirler için ise Barajlar Bölgesi en uygun yürüyüş parkuru.

Uzungöl Merkez’den Haros Komlarına kadar yaklaşık 5 Km’lik yürüyüş parkuru Doğa Dostlarını bekliyor

Vakit artık yavaş yavaş akşama dönmüştür Uzungöl’de.Bu durumda önünüzde iki alternatif kalmıştır.Eğer aracınız varsa ve dönecekseniz çok fazla geç kalmamanızı tavsiye ederiz.

Çünkü gece Virajlar Bölgesi buz tutar.Ne kadar geç dönerseniz dönüşünüz o kadar çetin olur.Dediğimiz gibi Bi Mola Tesislerine kadar aracınızın zincirlerinin  mutlaka bağlı olması gerekir

Konaklayacaksanız Uzungöl’de

O zaman işiniz kolay demektir.

Son derece uygun fiyatlarda iki kişi gecelik 150-200 TL’ye kolaylıkla konaklayabilirsiniz Uzungöl’de

Sobanız yanıyordur kaldığınız otelde.Kestaneleriniz yanan sobanın üzerinde kızarıyordur.

 Demliğiniz sobanın üzerinde fokurduyor ve afiyetle sizi bekliyordur.

Afiyetle kestane ile birlikte akşam çayınızdan sonra bir göl turu daha tavsiye ederiz kar yağışı eşliğinde

Karar sizin Efendim.