İlginizi Çekebilir

Çaykara'da Yayalara Öncelik Duruşu,Hayata Saygı Duruşu Etkinliği

Çaykara İlçesinde "Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu" sloganıyla Türkiye Geneli ile eş zamanlı farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

29 Eylül 2022 Perşembe Günü saat 11.00’da Tüm Ülke Geneli ile Eş Zamanlı olarak aynı anda gerçekleştirilen Etkinlik Çaykara Uzungöl yolu üzerinde Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesi önünde bulunan Trafik Işıklarının bulunduğu noktada gerçekleştirildi.

“Yayalara Öncelik Duruşu,Hayata Saygı Duruşu” etkinliğine Çaykara Kaymakam Vekili ve Dernekpazarı Kaymakamı Anıl Adıgüzel,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok,Çaykara İlçe Jandarma Bölük Komutanı J.Üsteğmen Emre Can Narin,Çaykara İlçe Emniyet Amiri Vekili ve Dernekpazarı İlçe Emniyet Amiri Göktay Öksüz,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali,Çaykara Müftüsü Vahit Şenocak,Çaykara M.İlhan Durgun Devlet Hastanesi Başhekimi Abdullah Kaan Kurt,Kamu Kurum v e Kuruluşları Amirleri ile öğretmen ve öğrenciler ve Çaykara İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı ve Çaykara İlçe Emniyet Amirliği Personeli katıldı.

Uygulama kapsamında Çaykara İlçe Emniyet Amirliği Personeli tarafından programa katılan Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine “Yayalara öncelik duruşu,Hayata saygı duruşu” uygulaması ile ilgili bilgi verildi ve öğrencilerin karşıdan karşıya geçerken uymaları gereken kurallar anımsatıldı.

Daha sonra uygulama kapsamında Kaymakam Adıgüzel,Başkan Tok ve Protokol üyeleri öğrenciler ile birlikte sembolik olarak karşıdan karşıya geçerek öğrencilere uymaları gereken kurallar anımsatıldı.

Programın son bölümünde ise Çaykara Kaymakam Vekili Anıl Adıgüzel tarafından sürücülere çikolata ikramı gerçekleştirilirken farkındalık oluşturmak amacı ile de uygulama hakkında da bilgi verildi.

YAYALARA ÖNCELİK DURUŞU HAYATA SAYGI DURUŞU NEDİR?

Karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması amacıyla 2021-2030 Karayolu Trafik güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı’nın uygulanmasına ilişkin 2021/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda; 2022 yılı süresince trafikte yaya önceliği konusunda farkındalığı artırmak, yaya ve okul geçitlerinde sürücülerin uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkartmak, yayalara öncelik konusunda doğru sürücülük davranışı kazandırmak ve bu bölgelerde yavaşlayarak yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla “Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu” sloganıyla 29 Eylül 2022 Perşembe günü 11.00-14.00 saatleri arasında tüm illerde eş zamanlı olarak bir etkinlikgerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığından  yapılan açıklamaya göre,29 Eylül 20222 Perşembe günü 11.00-14.00 saatleri arasında  ülke genelinde eş zamanlı "Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu" sloganıyla başlatılacak kampanyayla trafik kazalarından kaynaklı can kayıplarının 2030'a kadar yüzde 50 oranında azaltılması hedefleniyor.

Bu kapsamda, "Trafikte her yıl daha iyiye" mottosuyla önceki yıllarda düzenlenen "Öncelik hayatın, öncelik yayanın", "Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz" ve "Yayalar kırmızı çizgimiz" kampanyalarının ardından bu yıl da farkındalık çalışmalarına "Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu" sloganıyla devam edilecek.

YAYA GEÇİTLERİ KIRMIZIYA BOYANDI

Uygulama kapsamında Çaykara İlçesinde Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesi önündeki yaya geçitlerinde bulunan yaya çizgilerinden bir tanesi, kampanya etkinliği çerçevesinde sembolik olarak kırmızıya boyandı.

Ülke genelinde yaya ve okul geçitlerindeki işaretlemeler kontrol edilecek, standartlara uygun olmayanların yenilenmesi ve eksik olanların tamamlanması sağlanacak.

Trafik ışığı bulunmayan, ancak trafik levhalarıyla belirlenmiş okul ve yaya geçitleri üzerinde "önce yaya" görselleri uygulanacak.

SÜRÜCÜLERDE DOĞRU DAVRANIŞ MODELLERİ GELİŞTİRİLMEK İSTENİYOR

Sürücüler üzerinde doğru davranış modelinin geliştirilmesinin de amaçlandığı kampanya uyarınca Milli Eğitim Bakanlığına bağlı belirlenen okullarda ve yaya/okul geçitlerinde etkinlikler düzenleniyor.

Söz konusu etkinlikler çerçevesinde, hafta boyunca sosyal medya platformları başta olmak üzere, vatandaşların yoğun olarak bulundukları alanlarda, kurumsal iletişim sayfalarında, basın/yayın organlarında, billboardlarda, kamu kurum ve kuruluşlarında, kampanya içerikleri kullanılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi sağlanıyor.

Farkındalık etkinliklerine valiler, kaymakamlar, il emniyet müdürleri, il jandarma komutanları ve il milli eğitim müdürleri ile kurum yöneticileri ve sivil toplum kuruluşları da katılıyor.