İlginizi ÇekebilirRamis Kurt
30.04.2020 11:55:17
Değerli hemşehrimizin başarılarının devamı rabbimden niyaz ediyorum.

Anahtar Kelimeler: Çaykara' Mühendisten Büyük Başarı
  • Pazar 11 ° / 8 ° Bulutlu
  • Pazartesi 11 ° / 9 ° Fırtına
  • Salı 11 ° / 9 ° Bulutlu

Çaykara'lı Mühendisten Büyük Başarı

Çaykara’lı Yüksek Mühendis Ahmet Yesevi Türker’den Ulusal başarı.

Çaykaralı Yüksek Mühendis Ahmet Yesevi Türker’den Ulusal başarı. Covit 19 ile mücadele kapsamında Selçuk Bayraktar tarafından 500 adet üretilen ve yeni açılan Başakşehir Devlet Hastanelerinde kullanılmaya başlanan vantilatör yani solunum cihazının yazılımı Çaykaralı Yüksek Mühendis Ahmet Yesevi Türker tarafından gerçekleştirildi.

Çaykara Soğanlı Mahallesinden Öğretmen Hikmet Türker’in torunu, Asam kurucu üyesi Mehmet Seyyit Türker’in oğlu Yüksek Eletkrik Elektronik Mühendisi Ahmet Yesevi Türker milli yerli dolunum cihazının üretilmesinde görev yaptı .Yazılım ve yapay zeka uzmanı olan Ahmet Yesevi Türker TÜBİTAK ödüllü EGC cihazı tasarımcısı olarak tarihe geçmeyi başardı.

Çaykara’lı Yüksek Elektrik Elektronik Mühendisi Ahmet Yesevi Türker Çaykara İlçesine bir gurur daha yaşattı. Ahmet Yesevi Türker Okul ve fakülte birinciliğinden sonra Yüksek lisansını da 4.00 tamamladı, Sonrası Baykarda Selçuk Bayraktarın yanında, ekibinde yazılım ve yapay zekacı olarak yer aldı.

Ahmet Yesevi Türker’in de içinde bulunduğu ekip Bugün yine bizlere  Baykar, Arçelik Aselsan ve Biosys olarak yerli ve milli tasarımı ve yazılımı olan Vantilatör yani solunum cihazını ürettiler. İlk 500 adet solunum cihazı bugün yeni açılan Başakşehir Şehir hastanesinde görücüye çıktı.

Korona ile mücadele ettiğimiz bu günlerde bu cihaza ne kadar ihtiyacımız olduğu aşikârdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Takım lideri mucit Selçuk Bayraktar’a da teşekkür ediyoruz. Ülkemiz adına, sağlık sistemimiz adına, dışarıya bağımlı olmama adına çok önemli olan bu buluşu Ülke olarak ayakta alkışlıyoruz.