İlginizi Çekebilir  • Pazartesi 7 ° / 2 ° Bulutlu
  • Salı 7 ° / 1 ° Karlı - Yağmurlu
  • Çarşamba 6 ° / 0 ° Bulutlu

Çaykaralıların Yaşadığı Özalp'ta Korkutan Yangın

Çaykara’lı Hemşerilerimizin ikamet ettiği Van İlinin Özalp İlçesinde 3 Kasım Salı Günü sabaha karşı çıkan yangında yaklaşık olarak 100 dükkân küle döndü.

Van'ın Özalp ilçesinde sabaha karşı halk pazarında çıkan ve hala devam eden yangında yaklaşık 100 dükkân küle döndü.
Özalp ilçesinde sabaha karşı çıkan yangın, 200 dükkânın bulunduğu halk pazarında etkili oldu. Yangın ihbarını alan Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı Özalp Grup Amirliği ekipleri, olay yerine giderek yangına müdahale etmeye başladı. Yangının ve alanın büyük olması sebebiyle 5 ilçeden 15 araçlık takviye alındı.

Çoğunluğu tuhafiye dükkânın bulunduğu pazarda, yangın sırasında havai fişekler de patladı. Havai fişekler yangına müdahale edilmesinde güçlük çıkardı. Ekipler 5 saatlik çalışmayla alevleri tamamen kontrol altına alırken, pazarda soğutma çalışmaları devam ediyor.

"Havai fişekler çalışmalarımızı zorlaştırdı"
Yangın söndürme çalışmalarına katılan Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Abdullah Arvas, yangının elektrik kontağından çıktığını tahmin ettiklerini ancak asıl nedeninin soğutma çalışmalarının ardından tespit edileceğini belirtti. Havai fişeklerinin çalışmaları zorladığını ifade eden Başkan Arvas, "İlk ihbar saat 06.30 sıralarında geldi. Yangına ilk olarak Özalp Grup Amirliği ekipleri müdahale etti. Daha sonra 5 ilçeden takviye aldık. Yaklaşık 11 itfaiye aracı, biri VASKİ'nin 2 tanker aracı, birer öncü ve kurtarma aracı olmak üzere yaklaşık 15 araç çalışmalara katıldı. Yangının tam nedeni soğutma çalışmalarının ardından belli olacaktır. Yangın pasajın aynı anda çıkmış ki orta kısımlara kadar sirayet etmiş. Bunun nedeni elektrik kontağı da olabilir. Havai fişekler çalışmalarımızı zorladı. Ekiplerimizi sıkıntıya soktu" dedi.

Dükkânları yanan esnaflar ise emeklerinin kül olduğunu söyledi. Esnaf, yangında yaklaşık 100 dükkânının saatler içerisinde küle döndüğünü kaydetti.

Özalp ilçesinde sabaha karşı çıkan yangın, 200 dükkânın bulunduğu halk pazarında etkili oldu. Yangın ihbarını alan Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı Özalp Grup Amirliği ekipleri, olay yerine giderek yangına müdahale etmeye başladı.

 VAN'DAN DA DESTEK TALEBİNDE BULUNULDU

Yangının ve alanın büyük olması sebebiyle Saray İlçe Grup Amirliği ekiplerinden destek istendi. Ardından Van'dan da destek talebinde bulunuldu. Tuşba ve İpekyolu İl Grup Amirliğinden de 3 araç bölgeye sevk edildi. 5 araç ve 23 personelle müdahale dilen yangın rüzgârın da etkisiyle büyüdü. Zaman zaman patlamaların meydana geldiği iş yerlerinde itfaiye ekipleri, canla başla zamana karşı mücadele ediyor. Yaklaşık 4 saatlik çalışmaya rağmen henüz kontrol altına alınamayan yangında, iş yerlerine su ve köpük sıkılıyor. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı bölgede Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Abdullah Arvas, beraberindekiler ile birlikte yangın alanına giderek çalışmalar hakkında bilgi alıp incelemelerde bulundu. Yangından dolayı Özalp ilçe genelinde elektrik ve internetin kesildiği belirtildi.