İlginizi ÇekebilirDernekpazarı’nda yerden çalışan Varangel yaptı

Dernekpazarı ilçesinde Hüseyin Kadıoğlu yerden çalışan Varangel yaptı

Çarşı Cami yanında küçük bir dükkânda çalışmaya başlayan Hüseyin Usta (Kadıoğlu) Deliklitaş mevkiinde taşındığı işyerinde yeni buluşları ile kısa zamanda bölgeye hizmet vermeye başladı. Demir doğrama, torna tesviye, briket imalatı makineleri su tribünleri ile kırsalda elektrik elde etme çalışmalarının yanında sürekli yeni buluşlar araştırmasına devam etti.

“Artık yeter.” Deyip işi çocuklarına bırakarak şehir hayatından uzaklaşmaya karar verdi. Babasının Köprübaşında ki araziyi satıp Trabzon a yerleşmesi sonucu Köprübaşında yerleri kalmamıştı. Akrabalardan biri satmayı düşündüğü araziyi satın aldı. Orman, fındık bahçesi, meyve ve yıkılmak üzere olan küçük bir evden ibaret olan yeri ıslah etmeye başladı. Araba yoluna 120 m. Mesafesi olan arazide yaya yolu da yoktu. Yoldan eve gidip gelebilmek için yerden çalışan bir varangel sistemi oturttu. Kendini, tamamen doğada çalışarak yeniliklere imza atmaya verdi. Bu esnada varangel kazası geçirdi. Olayın oluşumunu görenlerle kendi anlatımına baktığımızda hayatının varlığı bir mucize oldu. Uzun zaman hastanede ve şehirdeki evinde yatarak tedavi oldu. Kendine güven duyduğu an tekrar köye döndü. Daha kullanılışlı ve daha emniyetli yeni bir varangel (Raylı sistem) yaparak çalışmalara başladı.

Bölgemiz evlerinin vazgeçilmezi olan kuzine soba içine su deposu koyarak ısınan suyun kalorifer Peteklerine bağlantı sistemi kurup evin ısınma sorununu çözdü. Kendi işini kendin yap kuralı ile yaptığı evin bir bölümüne ağaç biçme hızar tezgâhı kurdu. O kuruluşa yaptığı eklentilerle kalın kütüklerin parçalanıp odun olmasını gerçekleştirdi. Eve televizyon koymayıp sakin ve huzurlu bir yaşam düşündüğünü belirtti.

Haber: Fahri DÜZENLİ