Eğitimciler Allahuekber Dağlarında
Çaykara´lı Eğitimciler Sarıkamış´ta.Vatanımızı kanları ve canları pahasına korumak için 15-22 Aralık 1914 tarihinde Sarıkamış´ta Donarak Şehit olan 90 000 Mehmetciğimizi anmak üzere Çaykara İlçemizden bir grup Öğretmen Sarıkamış´a gitti.
Tarih: 6.1.2019 11:15:32/ 1995okunma / 0yorum

Çaykara´lı Eğitimciler Sarıkamış´ta.Vatanımızı kanları ve canları pahasına korumak için 15-22 Aralık 1914 tarihinde Sarıkamış´ta Donarak Şehit olan 90 000 Mehmetciğimizi anmak üzere Çaykara İlçemizden bir grup Öğretmen Sarıkamış´a gitti.

Organizasyona İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali, İlçe Milli eğitim Şube Müdürü Ebubekir Çelik, Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer, Çaykara Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Mustafa Çelik İle Çaykara´da Görev yapan öğretmenler katıldılar. Öğretmenlerimiz atalarımızın Şehit edildikleri topraklarda aynı havayı solumak ve de aynı şartlarda o  ortamda bulunabilmek amacı ile sırt çantaları ve uyku tulumları ile birlikte Sarıkamış´a gittiler./resimler/2019-1/6/1124013676602.jpgAtalarımızın Şehit Edildikleri topraklarda uyku tulumları ile bir gece konaklayan öğretmenlerimiz bizlere aslında şu dersi vermiş oldular.

 Öğretmenlik sadece sınıfta ders anlatmak değildir.Öğretmen her yönü ile topluma örnek olan insandır

10 ÖĞRETMEN ALLAHUEKBER DAĞLARINDA

Gerçekleştirilen Organizasyon çerçevesinde Çaykara İlçemizden 10 Öğretmen Allahuekber Dağlarında Çadır kurdular.5 Ocak 2019 Günü Allahu Ekber Dağlarında çadırlarını kuran öğretmenlerimiz geceyi burada geçirdikten sonra 6 Ocak tarihinde yeniden tırmanma etkinliğine katılacak.

/resimler/2019-1/6/1124415552260.jpgAllahuekber Dağlarında Kar yığınının içerisinde çadırlarını kuran öğretmenlerimiz bir yandan kitaplarını okuyarak bir yandan ise çaylarını yudumlayarak muhteşem bir sohbet eşliğinde Sarıkamış´ı yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyorlar.

5 ÖĞRETMENİMİZ SARIKAMIŞ´TA

Ayrıca Organizasyon çerçevesinde Çaykara İlçemizden 5 öğretmenimiz de Sarıkamış İlçesinde  gerçekleştirilen yürüyüş etkinliğine katıldılar

ÇAMURALİ-ECDADIMIZI RAHMET VE MİNNET İLE ANIYORUZ

Cennet Vatanımızın sayısız kahramanlık destanı ve tarihe örnek olacak binlerce kahramanlık öyküsü ile bizlere emanet edildiğini anımsatan Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali bu öykülerden bir tanesinin de Sarıkamış´ta yaşandığını  ve 90 000 vatan evladımızın vatanımızı ve milletimizi korumaya çalışırken şahadet mertebesine ulaştıklarını  anımsattı./resimler/2019-1/6/1154556525241.jpgÇaykara´lı Eğitimciler olarak Ecdadımızın Şehit oldukları bu topraklarda onların yaşadıkları ortamı yaşamak ve onların soludukları havayı solumak üzere Allahuekber Dağlarında bulunduklarını anımsatan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali Tarihini bilmeyen ve Ecdadını tanımayan bir toplumun yok olmaya mahküm olduğunu Millet olarak Ecdadımızın Kahramanlık Destanlarını tarih boyunca yaşatmak zorunda olduğumuzu sözlerine ekledi.

Sarıkamış´ta Şehit olan binlerce Kahraman Vatan Evlatlarımızın içerisinde  Çaykara´lı kardeşlerimizin de bulunduğunu anımsatan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali Uzungöl´lü İş Adamı ve Uzungöl Turizminin Baş Mimarı Dursun Ali İnan´ın Amcası Hamit İnan´ın Sarıkamış Öyküsünün hepimizin içerisinden binlerce ders çıkaracağı yaşanmış örnek bir öykü olduğunu anımsattı

SARIKAMIŞ´I ANIMSAYALIM

Yıl 1914...Yer Sarıkamış...
Sarıkamış´ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.
1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars´ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 90 bin asker donarak öldü.
Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars´ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

/resimler/2019-1/6/1126105085417.jpgAllahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı.

Sarıkamış´ta dondurucu soğuk altında askerlerimizin durumunu Kurmay Subay Şerif Bey "Sarıkamış" adlı kitabında şöyle anlatıyor:
"Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek, feryat ederek dişleriyle kemiriyordu. Kaldırıp yola sevketmek istedim. Beni hiç görmedi. zavallı çıldırmıştı. Bu suretle şu lanetli buzullar içinde biz belki on bin kişiden fazla insanı bir günde karların altına bıraktık ve geçtik".

MEHMET İNAN´IN DEDESİ HAMİT İNAN İÇİN YAZDIĞI ÖYKÜ VE ŞİİR

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali Sarıkamış´ta Şehit olan Uzungöl Turizminin Önderi Sevgili Dursun Ali İnan Abimizin Amcası Sevgili Hamit İnan´ın Kahramanlık Öyküsünü paylaşmış bizlerle…

İşte o Kahramanlık Öyküsü…

Sevgili Mehmet İnan´ın Yazısını ve de Dedesi Hamit İnan için Yazdığı Şiiri sizlerle paylaşıyoruz.

UZUNGÖL´de gerçekte yaşanmış, onlarca şehit hikayelerinden sadece biri...Dedemin babasının son yolculuğu; Sarıkamış...

Yıl 1915 aylardan Aralık ayı.Birinci dünya savaşında Osmanlı Devleti ile Rusya Kafkas cephesinde karşı karşıya gelmiş ve ülkede seferberlik ilan edilmiştir.Uzungöl´den savaşa gideceklerden biri olan rahmetli dedem Mehmet İnan´ın babası Hamit inan´dır.Hamit İnan´ın eşi sakine, savaşa gidecek olan kocasına, yolda yemesi için, puaçaya benzer ekmek hazırlarken, hamurlarını yer sofrasının üzerine dizer.O sırada Hamit İnan´ın küçük oğlu mustafa (dedemin kardeşi) ortalıkta gezinirken küçük elleri ekmek hamuruna batar.Annesi parmak izlerini bozmadan hamuru fırına verir ve ekmek o şekilde pişer. Hamit inan ekmeği ve diğer yiyeceklerini yanına alır ve Sarıkamış´a doğru yola çıkar. Aradan yıllar geçer ama Hamit İnan´dan hiçbir haber alınamamıştır.Yaklaşık 10-15 senenin üzerine dedem alış veriş yapmak için, Çaykaradaki Hadi pazarına gider.Orda babasının yaşlarında bir adamla karşılaşır.O kişi dedeme sorar

 “Sen kimin oğlusun”
Dedem”Hamit´in oğluyum amca” der
Adam”Aşağıda ki Hamit mi, yoksa yukarıda ki Hamit mi” diye sorar?
Dedem “Yukarıdaki Hamit” der

Bunu duyan adam dedem´e sımsıkı sarılarak hüngür hüngür ağlamaya başlar
Dedem “Niye ağlıyorsun amca, Yoksa sen babamı tanıyormusun” diye sorar
Adam anlatmaya başlar;

“Oğlum senin babanla biz aynı cephede savaşıyorduk, yanımızda bir şarapnel bombası patladı ve parçaları tam babanın göğsüne isabet etti ve baban benim kucağımda can verdi.Hepsi bir tarafa, seferberlik için yola çıktığımızda babanın yanında, üzerinde senin veya kardeşinin parmak izleri olan bir ekmeği vardı.Günlerce açlıktan çok büyük sıkıntılar çekmemize rağmen, baban o ekmeği yiyemeden can verdi ve şehit olduğunda o ekmek babanın cebinden çıktı.Ne zaman aklıma gelse böyle ağlıyorum işte” der. Ardından dedem´de babasının silah arkadaşına sarılarak ağlamaya başlar.

Dedem bize bu hikayeyi ne zaman anlatsa, onun da, bizimde gözlerimiz dolardı.

Bu vatan kolay kazanılmadı.Bugün de şehitler veriyoruz.Allah bütün şehitlerimizin, şehadetini kabul etsin.Yakınlarına, evlatlarına tükenmez sabırlar ihsan etsin.

Şimdi sizlerle, bu konuyla alakalı, şehit olan dedemin babasının (Hamit İnan) dilinden yazdığım şiiri paylaşmak istiyorum;

Ağlama yar gidiyorum
Ruslar girmiş vatanıma
Sonunda ölüm olmazsa
Seni alırdım yanıma

Belki daha görmem seni
Çocuklar sana emanet
Seve seve ölürüm de
Etmem vatana ihanet

Ekmek koydun azığıma
Bir eyvallah diyemedim
Mustafam´ın parmak izi
Vardı onda yiyemedim

Hava soğuk yolum uzun
Bekler beni, beyaz hüzün
Gün gelir şehit olursam
Aydın olsun iki gözün

Tipi vuruyor yüzüme
Kulak verin bu sözüme
Benim size son hatıram
İyi bakın öksüzüme

Ey gidi şerah deresi
Daha senden içermiyim?
Garester´den Balestal´dan
Şekersu´ya geçermiyim?

Emir geldi yüce Hak´tan
Çıktım doğduğum topraktan
Kimisi mermi´den öldü
Kimi soğuk ve açlıktan

Karla kaplı Sarıkamış
Ne istersin canımızdan?
Bir helallik alsa idik
Babamızdan, anamızdan

Uzungöl´den 50 kişi
Benim ile beraberdir
Onlarda hep benim gibi
Kalanlardan bihaberdir

Gün olurda ahirete
Birleşir mi yollarımız?
Ölmek zor iş değil ama
Eşsiz kaldı dullarımız

İsterim ki evlatlarım
Vatanına çoban olsun
Zaten canı veren Allah
Yine ona kurban olsun

Sizden tek şey bekler Hamit
İmanına olun şahit
İnsan bir gün ölür ama
Herkes olamıyor şehit

Haber:Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara´dan Bir Şampiyon Bir De İkincilik
Çaykara´dan Bir Şampiyon Bir De İkincilik
Okul Sporları Kapsamında Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Küçük Kızlar Satranç İl Birinciliği müsabakalarında Şampiyonluk ve İkincilik Koltuğu Çaykara İlçemizin oldu.
Dağcılar Çanakkale şehitleri için tırmandı
Dağcılar Çanakkale şehitleri için tırmandı
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından Çanakkale şehitlerini anmak için düzenlenen Kazdağları tırmanışına Trabzon´dan Uzungöl Doğa Sporları Adrenalin Kulübü Derneği (UDSAK) üyesi dağcılar katıldı.
Erol Malkoç Trabzon Üçüncüsü
Erol Malkoç Trabzon Üçüncüsü
Hem İlçemizde hem de Trabzon İlimizde gerçekleştirilen Sportif Müsabakalarda Çaykara İlçemize sayısız Kupa ve Madalya kazandırmayı başaran Çaykara Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmenimiz Erol Malkoç bu defa da Çaykara İlçemize Trabzon Üçüncülüğü kazandırmayı başardı.
Çaykara´da Küçük Satranç Şampiyonları Belli Oldu
Çaykara´da Küçük Satranç Şampiyonları Belli Oldu
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısı ile İlkokul Öğrencileri arasında düzenlenen Satranç Turnuvası sona erdi.
Küçük Şampiyonlar Kupalarına Kavuştu
Küçük Şampiyonlar Kupalarına Kavuştu
Okullar Hayat Olsun Projesi Kapsamında Çaykara Zeki Bilge İlkokulu Tarafından Düzenlenen Masa Tenisi Turnuvasında Dereceye Giren Öğrencilere Kupa ve Madalyaları Verildi
Erol Malkoç Of ve Çaykara Şampiyonu
Erol Malkoç Of ve Çaykara Şampiyonu
Of´ta Çaykara Rüzgarı…Kurtuluş Günü dolayısı ile gerçekleştirilen Masa Tenisi, Turnuvasında Şampiyonluk ile üçüncülük ve dördüncülük Ödülleri Çaykara İlçemizin oldu.
Dağcılar, Tonya Erikbeli Yaylasında!
Dağcılar, Tonya Erikbeli Yaylasında!
Uzungöl Doğa Sporları Adrenalin Kulübü Derneği Üyesi dağcılar, Tonya Erikbeli yaylasında yürüyüş etkinliği düzenledi.
Adamlığın İsmi Trabzon Spor
Adamlığın İsmi Trabzon Spor
Öğretmen Hilmi Kanık´ın éAdamlığın İsmi Trabzon Spor İsimli Yazısını Yayınlıyoruz
Uzungöl Gençleri Karakaya Zirvesinde
Uzungöl Gençleri Karakaya Zirvesinde
Uzungöllü bir grup genç Yaylaönü Köyü tarafından Uzungöl Şekersu yaylasında bulunan ve bölgenin en yüksek yeri olan Karakaya(Ziyaret Tepesi) zirvesine çıkmayı başardılar.
Dağcılar, Serhat Şehri Kars´ta!
Dağcılar, Serhat Şehri Kars´ta!
Uzungöl Doğa Sporları Adrenalin Kulübü Derneği (UDSAK) üyesi dağcılar, Serhat şehri Kars İline Kültür turu düzenledi.
Çaykaralı Sporcu Türkiye 2´ncisi Oldu
Çaykaralı Sporcu Türkiye 2´ncisi Oldu
Kars´ın Sarıkamış ilçesinde yapılan Snowboard Alpine 1. Etap yarışlarında Çaykaralı Ali Arslan Türkiye ikincisi oldu.
Dağcılar Sarıkamış Şehitleri İçin Tırmandı
Dağcılar Sarıkamış Şehitleri İçin Tırmandı
Uzungöl Doğa Sporları Adrenalin Kulübü Derneği (UDSAK) üyesi dağcılar, şehitlerimizi anmak için Sarıkamış Allahuekber Dağına tırmanış gerçekleştirdiler.
Van da Çaykara Fırtınası
Van da Çaykara Fırtınası
Çaykara Anadolu Lisesi Bölge İkincisi...Van İlinde gerçekleştirilen Bölge Şampiyonasında Trabzon İlimizi Temsil eden Çaykara Anadolu lisesi Finale çıkmayı başardı.
Trabzonspor´un Yıldızları
Trabzonspor´un Yıldızları
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" TRABZONSPOR´UN YILDIZLARI "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Dağcılar, Kış Faaliyetlerine Devam Ediyor!
Dağcılar, Kış Faaliyetlerine Devam Ediyor!
Uzungöl Doğa Sporları Adrenalin Kulübü Derneği (UDSAK) üyesi dağcılar, Karla kaplı Çaykara Sultanmurat yolunda doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.
Taşkıran´dan Kardeşlik Köprüsü
Taşkıran´dan Kardeşlik Köprüsü
Süper Ligin 16. Haftasında Beşiktaş ile Trabzon Spor arasında oynanacak olan maçın heyecanı yaklaşırken Taşkıran Eğitim Kurumlarından bu maç ile ilgili Örnek Bir organizasyon gerçekleştirildi.
Dağcılar, Kar Üzerinde 18 Kilometre Yürüdü!
Dağcılar, Kar Üzerinde 18 Kilometre Yürüdü!
Uzungöl Doğa Sporları Adrenalin Kulübü Derneği (UDSAK) üyesi dağcılar, Karla kaplı İkizdere Petran yaylasına doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.
Masa Tenisinde Çaykara Fırtınası
Masa Tenisinde Çaykara Fırtınası
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Düzenlenen Liselerarası Masa Tenisi Turnuvasında Çaykara Anadolu Lisesi İkinci Olurken Çaykara Çok Programlı Anadolu Lisesi De Üçüncü Oldu.
Dağcılar, Çaykara Tufa Yaylasında!
Dağcılar, Çaykara Tufa Yaylasında!
Uzungöl Doğa Sporları Adrenalin Kulübü Derneği (UDSAK) üyesi dağcılar, Karla kaplı Çaykara Tufa Yaylasında yürüyüş etkinliği düzenledi.
Çaykara´da Bir Turnuva İki Şampiyon
Çaykara´da Bir Turnuva İki Şampiyon
Her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Geleneksel olarak düzenlenen 24 Kasım Masa Tenisi Turnuvası sona erdi.
Gülsüm Çelebi Trabzon Üçüncüsü
Gülsüm Çelebi Trabzon Üçüncüsü
Trabzon İlimizde gerçekleştirilen Cumhuriyet Kupası Masa Tenisi İl Turnuvasında Minikler Kategorisinde İlçemiz Zeki Bilge İlkokulu Öğrencilerinden Gülsüm Çelebi Trabzon Üçüncüsü olmayı başardı.
Dağcılardan, Çaykara Yaylalarına Sonbahar Yürüyüşü
Dağcılardan, Çaykara Yaylalarına Sonbahar Yürüyüşü
Uzungöl Doğa Sporları Adrenalin Kulübü Derneği (UDSAK) üyesi dağcılar, Sonbahar mevsiminin sunduğu renkli görüntüler arasında Çaykara Yaylalarında yürüyüş düzenlediler.
Çaykara´da Etkinlik Yağmuru
Çaykara´da Etkinlik Yağmuru
Çaykara Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında Çaykara İlçemizde bir çok Etkinlik ve Organizasyon gerçekleştiriliyor.
Uzungöl Capoeira İle Şenlendi
Uzungöl Capoeira İle Şenlendi
Karadeniz Bölgesi Capoeira Festivali Bölgemizde Büyük bir Heyecana sahne olarak etkinliklerine devam ediyor.Capoeira Şenliği 19 Ekim 2018 Cuma Günü Karadeniz Bölgesinin en önemli Turizm Merkezlerimizden Uzungöl´de gerçekleştirildi.
Uzungöl´de Capoeira Heyecanı
Uzungöl´de Capoeira Heyecanı
Çaykara Gençlik Ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından 19 Ekim 2018 Cuma Günü Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden b ir tanesi olan Uzungöl´de Doğu Karadeniz Capoeira Etkinlikleri Kapsamında Capoiera Gösterisi gerçekleştirilecek.
Offroadçılar, ´Dünya´nın En Tehlikeli Virajlarında´
Offroadçılar, ´Dünya´nın En Tehlikeli Virajlarında´
Uzungöl Offroad Kamp ve Karavan Derneği (UZOFF) üyesi doğaseverler, Dünyanın en zor virajları olarak bilinen Çaykara Karaçam Derebaşı´nda safari etkinliği düzenledi.
Çaykara Futbolda Ayağa Kalkıyor
Çaykara Futbolda Ayağa Kalkıyor
Çaykara İlçemizde İlkokul ve Ortaokul Öğrencilerimizden Oluşan Futbol Altyapı Takımlarımız Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi