Engelsiz Kardeşimin Çanakkale Anıları
İçişleri Bakanlığı Dernekler Bürosu projelerinden Dernekpazarı İlçesi, Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak yürüttüğü “ENGELSİZ KARDEŞİM PROJESİ” kapsamında Çanakkale gezisi düzenlendi.
Tarih: 22.3.2018 11:28:31/ 2003okunma / 0yorum

İçişleri Bakanlığı Dernekler Bürosu projelerinden “ENGELSİZ KARDEŞİM PROJESİ” Dernekpazarı İlçesi ,Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak yürütümünde  başlayıp,bir yıla yaydığı  SPOR-SANATSAL FAALİYETLER-GEZİ VE ZİYARETLER-ŞENLİKLER ana başlıklı konu çalışmalarını planlaması doğrultusunda sürdürmeye devam etmektedir.Trafik Polisi uygulaması,At binme-futbol antremanı-tiyatro gösterisi ve sinema izleme-resim –müzik çalışmalarını    başarılı bir şekilde sürdürmekte olup, gezi için 09.03.2018 tarihinde Trabzon Dernekpazarı´ndan Dernek Başkanı Ömer Büyük le, Milli Eğitim Proje sorumlusu Sinan Akgün sorumluluğunda Çanakkale´ye doğru, hareket edildi.

Gezinin kalan öyküsünü onlardan dinleyelim.

           “ Adına binlerce destan yazılan
            Yıllar sonra bir bir anılan
            Toprağına taşına yazılan
            Çanakkale mi şehit,şehit mi Çanakkale”

Şairin dizeleri ile anlatılan Çankkale yi bizde, Dernekpazarı Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak bu dizelerdeki maneviyatı yaşamak ve yaşatmak istedik “Engelsiz Kardeşim ” projesi katılımcılarına.

09.03.2018 tarihinde Trabzon Dernekpazarı´ndan Çanakkale´ye doğru hareket ettik. 10.03.2018 tarihinde varmış olduğumuz Çanakkale de önceden programlandığı şekilde  sabah kahvaltımız için  Eceabat Gençlik Konukevi´ne geçtik . Kahvaltı sonrası Tarihi mekanları ziyaret etmemize eşlik edecek rehberimizle birlikte  Gelibolu Yarımadası´a giderek her zerresi kanla yoğrulmuş kutsal topraklar üzerinde yaşanan  geçmişimizi  ve ecdadımızı yerinde tanımaya çalıştık

Bize bu vatanı hediye eden kahraman ecdadımızın “Çanakkale Savaşı´nda” vermiş olduğu onurlu ve cesur mücadeleyi duyduklarımızdan ve okuduklarımızdan çok daha farklı olarak, yaşayarak yakından hissetme şansını bulduk.Ecdadımızın bu mücadelesi vatan sevgimizi bir kat daha arttırarak kendimize olan güvenimizi sağladı. Onlara ne kadar şükran borçlu olduğumuzu anlamış olduk. Allah´tan tüm şehitlerimize rahmet ve gazilerimize şifa vermesini temenni ederiz.  Yurdumun her köşe ve bucağı tarih kokuyor. Fırsat buldukça güzergahımıza uygun ziyaretlere devamla./resimler/2018-3/22/1138325373703.jpg “ENGELLİ KARDEŞİM” BURSA VE ANKARA DA

11.03.2018 tarihinde Çanakkale´den Ankara´ya olan yolculuğumuza bir diğer tarih dolu şehrimiz olan Bursa ya uğrayıp , Bursa Ulucami ve Emir Sultan Hazretleri Türbesini de ziyaret ettik.

HEDEF ANKARA

Bursa ziyaretimizi tamamladıktan sonra Ankara ya olan yolculuğumuza  devam etmeye başladık. Ankara Kömür İşletmeleri Misafirhanesi´e vardığımızda  akşamdı.Yol yorgunluğunu atan ekibimiz sabah güzel bir kahvaltının ardından Anıtkabir ziyareti için Çankaya´ya doğru hareket etti. Bu kez de Atamızın yapmış olduğu kahramanlıkları , ülkesi için yaptığı fedakarlıkları bizzat yerinde anlayıp öğrenmenin sevincini yaşamış olduk.

  Bu güzel tarih yolculuğunun ardından öğle yemeğini ekipçe yiyerek günümüz eserlerinden ve de büyük Türkiye Cumhuriyeti´ni temsil eden Beştepe´de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ziyareti için Beştepe´ye hareket ettik . Vakti gelen öğlen namazını Millet Camiinde kılarak , 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Anıtı´nı ziyaret edip ,proje ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedik. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hemşehrimiz Berat ALBAYRAK ´ın Danışmanı  Ufuk HACIAHMETOĞLU Akşam yemeği için bizleri ağırladı. Kendisiyle sohbet edip projemiz hakkında bilgilendirme yaptık. Yemeğin ardından kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedik. Güzel bir akşam yemeği ve en az onun kadar güzel olan uğurlama ile Trabzon´a doğru yola koyulduk.

. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen ,Dernekpazarı Kaymakamlığımızın koordinesinde ,Derneğimiz ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün  işbirliğine dayalı ”ENGELSİZ KARDEŞİM”  isimli projemizin  faaliyetlerinden olan, Çanakkale Şehitliğini ve Anıtkabri ziyaret” kapsamında  planladığımız geziyi,onbeş engelli, yavrumuz,onbeş engelsiz kardeşi ve on üç refakatçi aile  bireyi ile birlikte başladığımız bu geziyi  başarılı bir şekilde  tamamlamanın sevincini yaşamaktayız.

Yapılan bu gezi sonrasında katılımcıların kendilerine olan güven artışını, o büyük heyecan ve yüzlerindeki mutluluk  görülmeye değerdi. Dernekpazarı Eğitim,Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak bu güzel faaliyetle gönüllere dokunabilmenin bu masum gönülleri güzelliklerle doldurabilmenin mutluluğunu tatmış olduk. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarken

“Engelsiz Kardeşim” ekibi olarak Sayın Cumhur Başkanımız recep Tayyip Erdoğan la da görüşmeyi planlamıştık. Bakanlar Kurulu toplantısında olduğundan bu gerçekleşemedi. İçimizde bir   ukde olarak kaldı.. İnşallah kendisiyle en kısa zamanda görüşme fırsatını yakalarız.

   Gerçekleştirmiş olduğumuz bu güzel gezi kapsamında bizlere yardım ve desteklerini esirgemeyen herkese Dernekpazarı Eğitim , Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri , “Engelsiz Kardeşim” proje katılımcıları adına teşekkür ederiz./resimler/2018-3/22/1139128030680.jpgEĞİTİM DERNEĞİNDEN AFRİN DEKİ MEHMETÇİĞE MORAL DESTEĞİ.

Eğitim Derneği daha önce  yurt içi ve sınır dışı  operasyonlarına katılan Mehmetçiğe yaptığı  moral desteğini sürdürmeye devam ediyor. İlçe esnafları ile halkın fındık içi üzüm desteğine Atatürk İlkokulu ve Hasan Cansız Kom Lisesi öğrencileri de iştirak ettiler. Kendilerinin topladıkları fındıkları Öğretmenleri ile birlikte  elleri ile kırıp, kavurarak paketlediler Mehmetçiğe yazdıkları mektuplarla da moral desteğinde bulundular.

Haber:Fahri Düzenli/Dernekpazarı

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dernekpazarı AK Parti Aday Adayları
Dernekpazarı AK Parti Aday Adayları
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler yerel seçimlerinde AK Partiden Dernekpazarı ilçesinden şimdiye kadar müracaat eden aday adayları.
Gözyaşları Sel Oldu..En Acı Veda!
Gözyaşları Sel Oldu..En Acı Veda!
Önceki gün silahla uğraşırken kendini vuran Dernekpazarı Akköse Mahallesinden lise öğrencisi Ahmet Kaan Gür´ün son yolculuğunda gözyaşları sel oldu.
Dernekpazarı ‘nda Atatürk´ün Ölümünün 80.Yılında anıldı
Dernekpazarı ‘nda Atatürk´ün Ölümünün 80.Yılında anıldı
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün ölümünün 80 Yılında Dernekpazarı ilçesinde çeşitli etkinliklerle anıldı.
Dernekpazarı´nda AK Parti Aday Adayları Çoğalıyor
Dernekpazarı´nda AK Parti Aday Adayları Çoğalıyor
Yerel seçimlerde AK Parti´de aday adaylığı için sona yaklaşılırken Dernekpazarı ilçesinde adaylar çoğalıyor.
Dernekpazarı´ndan Van´a Kardeşlik Eli
Dernekpazarı´ndan Van´a Kardeşlik Eli
Dernekpazarı ilçesinden Van-Özalp Aşağı Yorganlı Köyü Mahir Sadık İlkokulu öğrencilerine kırtasiye yardımı yapıldı.
Müftü Mülayim Bayındır Görevine Başladı
Müftü Mülayim Bayındır Görevine Başladı
Dernekpazarı ilçe Müftülüğüne atanan Mülayim Bayındır görevine başladı.
Zeki Avni Usta AK Partiden Aday Oldu
Zeki Avni Usta AK Partiden Aday Oldu
Dernekpazarı´nda üç dönem AK Parti İlçe Başkanlığı yapan Zeki Avni Usta Belediye Başkanlığına Aday Adaylığını Açıkladı.
Dernekpazarı´nda Cumhuriyet Coşkusu!
Dernekpazarı´nda Cumhuriyet Coşkusu!
Cumhuriyetin 95.Yılı Dernekpazarı ilçesinde coşkuyla kutlandı
Topaloğlu, Son Yolculuğuna Uğurlandı.
Topaloğlu, Son Yolculuğuna Uğurlandı.
Kalp Krizi sonucu hayatını kaybeden Dernekpazarı Taşçılar Mahallesinden Mustafa Topaloğlu son yolculuğuna uğurlandı.
Başkandan ‘Fatura´ İsyanı!
Başkandan ‘Fatura´ İsyanı!
Dernekpazarı esnaflarından, eski belediye başkanı Ahmet Türk´ün aylardır çalışmayan telefonuna fatura gelince isyan etti
Zeynep Toprağa Girmeden Ölümsüzleşti
Zeynep Toprağa Girmeden Ölümsüzleşti
Geçirdiği bisiklet kazası sonucu iç kanama geçirerek hayata veda eden Zeynep Çiftçi´nin ismi okuduğu okulun Kütüphanesine verildi.
Dernekpazarı Kurumlarında Değişiklik!
Dernekpazarı Kurumlarında Değişiklik!
Dernekpazarı ilçesinde emekli olan bazı kurum müdürlerinin yerine atamalar gerçekleştirildi
Dernekpazarı İlçesine Ateş Düştü!
Dernekpazarı İlçesine Ateş Düştü!
Bursa İnegöl Esentepe mahallesinde bulunan inşaatın dördünce katından düşen Dernekpazarı Gülen Mahallesinden Muhammet Düzenli (55) hayatını kaybetti.
Öğretmene Son Görev!
Öğretmene Son Görev!
Dernekpazarı Taşçılar Mahallesinden vefat eden emekli öğretmen Dursun Ali Aslan gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı.
Dursun Ali Aslan Vefat etti
Dursun Ali Aslan Vefat etti
Dernekpazarı Taşçılar Mahallesinden Dursun Ali Aslan vefat etti.
Evliliğe Merhaba Dediler
Evliliğe Merhaba Dediler
Dernekpazarı Kondu Mahallesi´nden Ali Osman Akın ile Hanife Şenaslan evliliğe merhaba dediler.
102 Yaşındaki Çınar İbrahim Amca Toprağa Verildi
102 Yaşındaki Çınar İbrahim Amca Toprağa Verildi
Dernekpazarı Çınarlarından 102 yaşında vefat eden İbrahim Alkan son yolculuğuna uğurlandı.
Kaymakamlık Kupası Calacticos´un
Kaymakamlık Kupası Calacticos´un
Dernekpazarı Kaymakamlık Futbol turnuvasında Şampiyon CALACTİCOS takımı oldu
Dernekpazarı´nda Gözyaşları Sel Oldu
Dernekpazarı´nda Gözyaşları Sel Oldu
Dernekpazarı ilçesinde önceki gün Trafik kazasında hayatını kaybeden Yavuz Selim Şengül mahşeri bir kalabalıkla son yolculuğuna uğurlandı.
Kenan Eraslan Toprağa Verildi
Kenan Eraslan Toprağa Verildi
Dernekpazarı Zircirliraş mahallesinden vefat eden Kenan Eraslan (86) son yolculuğuna uğurlandı.
Dernekpazarı´nda Kaza : 1 Ölü
Dernekpazarı´nda Kaza : 1 Ölü
Dernekpazarı ilçesi Akköse mahallesinde meydana gelen trafik kazasında Yavuz Selim Şengül hayatını kaybetti
Dernekpazarı Kız Kur´an Kursunda Mutlu Son
Dernekpazarı Kız Kur´an Kursunda Mutlu Son
Dernekpazarı Bölge Merkez Kız Kur´an Kursunda eğitimlerini tamamlayan öğrenciler için icazet töreni düzenlendi.
Muratlarına Erdiler
Muratlarına Erdiler
Dernekpazarı ilçesinde Melek-Fatih çifti ile Merve Murat çifti dillere desten düğünle dünya evine girdiler.
Kaymakamlık Kupası Futbol Turnuvası Başladı
Kaymakamlık Kupası Futbol Turnuvası Başladı
Her yıl geleneksel olarak yapılan Dernekpazarı Kaymakamlık kupası futbol turnuvası başladı
Bir Çınar Daha Devrildi
Bir Çınar Daha Devrildi
Dernekpazarı eski esnaflarından 90 yaşındaki Mustafa Güveli hayatını kaybetti.
İnşaatta akıl almaz ölüm!
İnşaatta akıl almaz ölüm!
Dernekpazarı Akköse Mahallesinde 35 yaşındaki Ercan Düzenli, çalıştığı inşaatta başına tuğla düşmesi sonucu hayatını kaybetti.
Çınarlarımızdan Birini Daha Yolcu Ettik
Çınarlarımızdan Birini Daha Yolcu Ettik
Dernekpazarı ilçesinden vefat eden 95 yaşındaki Makbule Alkan Son yolculuğuna uğurlandı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
8 °C
Pazar
11 °C
Pazartesi
13 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi