Engelsiz Kardeşimin Çanakkale Anıları
İçişleri Bakanlığı Dernekler Bürosu projelerinden Dernekpazarı İlçesi, Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak yürüttüğü “ENGELSİZ KARDEŞİM PROJESİ” kapsamında Çanakkale gezisi düzenlendi.
Tarih: 22.3.2018 11:28:31/ 1878okunma / 0yorum

İçişleri Bakanlığı Dernekler Bürosu projelerinden “ENGELSİZ KARDEŞİM PROJESİ” Dernekpazarı İlçesi ,Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak yürütümünde  başlayıp,bir yıla yaydığı  SPOR-SANATSAL FAALİYETLER-GEZİ VE ZİYARETLER-ŞENLİKLER ana başlıklı konu çalışmalarını planlaması doğrultusunda sürdürmeye devam etmektedir.Trafik Polisi uygulaması,At binme-futbol antremanı-tiyatro gösterisi ve sinema izleme-resim –müzik çalışmalarını    başarılı bir şekilde sürdürmekte olup, gezi için 09.03.2018 tarihinde Trabzon Dernekpazarı´ndan Dernek Başkanı Ömer Büyük le, Milli Eğitim Proje sorumlusu Sinan Akgün sorumluluğunda Çanakkale´ye doğru, hareket edildi.

Gezinin kalan öyküsünü onlardan dinleyelim.

           “ Adına binlerce destan yazılan
            Yıllar sonra bir bir anılan
            Toprağına taşına yazılan
            Çanakkale mi şehit,şehit mi Çanakkale”

Şairin dizeleri ile anlatılan Çankkale yi bizde, Dernekpazarı Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak bu dizelerdeki maneviyatı yaşamak ve yaşatmak istedik “Engelsiz Kardeşim ” projesi katılımcılarına.

09.03.2018 tarihinde Trabzon Dernekpazarı´ndan Çanakkale´ye doğru hareket ettik. 10.03.2018 tarihinde varmış olduğumuz Çanakkale de önceden programlandığı şekilde  sabah kahvaltımız için  Eceabat Gençlik Konukevi´ne geçtik . Kahvaltı sonrası Tarihi mekanları ziyaret etmemize eşlik edecek rehberimizle birlikte  Gelibolu Yarımadası´a giderek her zerresi kanla yoğrulmuş kutsal topraklar üzerinde yaşanan  geçmişimizi  ve ecdadımızı yerinde tanımaya çalıştık

Bize bu vatanı hediye eden kahraman ecdadımızın “Çanakkale Savaşı´nda” vermiş olduğu onurlu ve cesur mücadeleyi duyduklarımızdan ve okuduklarımızdan çok daha farklı olarak, yaşayarak yakından hissetme şansını bulduk.Ecdadımızın bu mücadelesi vatan sevgimizi bir kat daha arttırarak kendimize olan güvenimizi sağladı. Onlara ne kadar şükran borçlu olduğumuzu anlamış olduk. Allah´tan tüm şehitlerimize rahmet ve gazilerimize şifa vermesini temenni ederiz.  Yurdumun her köşe ve bucağı tarih kokuyor. Fırsat buldukça güzergahımıza uygun ziyaretlere devamla./resimler/2018-3/22/1138325373703.jpg “ENGELLİ KARDEŞİM” BURSA VE ANKARA DA

11.03.2018 tarihinde Çanakkale´den Ankara´ya olan yolculuğumuza bir diğer tarih dolu şehrimiz olan Bursa ya uğrayıp , Bursa Ulucami ve Emir Sultan Hazretleri Türbesini de ziyaret ettik.

HEDEF ANKARA

Bursa ziyaretimizi tamamladıktan sonra Ankara ya olan yolculuğumuza  devam etmeye başladık. Ankara Kömür İşletmeleri Misafirhanesi´e vardığımızda  akşamdı.Yol yorgunluğunu atan ekibimiz sabah güzel bir kahvaltının ardından Anıtkabir ziyareti için Çankaya´ya doğru hareket etti. Bu kez de Atamızın yapmış olduğu kahramanlıkları , ülkesi için yaptığı fedakarlıkları bizzat yerinde anlayıp öğrenmenin sevincini yaşamış olduk.

  Bu güzel tarih yolculuğunun ardından öğle yemeğini ekipçe yiyerek günümüz eserlerinden ve de büyük Türkiye Cumhuriyeti´ni temsil eden Beştepe´de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ziyareti için Beştepe´ye hareket ettik . Vakti gelen öğlen namazını Millet Camiinde kılarak , 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Anıtı´nı ziyaret edip ,proje ekibiyle hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedik. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hemşehrimiz Berat ALBAYRAK ´ın Danışmanı  Ufuk HACIAHMETOĞLU Akşam yemeği için bizleri ağırladı. Kendisiyle sohbet edip projemiz hakkında bilgilendirme yaptık. Yemeğin ardından kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedik. Güzel bir akşam yemeği ve en az onun kadar güzel olan uğurlama ile Trabzon´a doğru yola koyulduk.

. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen ,Dernekpazarı Kaymakamlığımızın koordinesinde ,Derneğimiz ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün  işbirliğine dayalı ”ENGELSİZ KARDEŞİM”  isimli projemizin  faaliyetlerinden olan, Çanakkale Şehitliğini ve Anıtkabri ziyaret” kapsamında  planladığımız geziyi,onbeş engelli, yavrumuz,onbeş engelsiz kardeşi ve on üç refakatçi aile  bireyi ile birlikte başladığımız bu geziyi  başarılı bir şekilde  tamamlamanın sevincini yaşamaktayız.

Yapılan bu gezi sonrasında katılımcıların kendilerine olan güven artışını, o büyük heyecan ve yüzlerindeki mutluluk  görülmeye değerdi. Dernekpazarı Eğitim,Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak bu güzel faaliyetle gönüllere dokunabilmenin bu masum gönülleri güzelliklerle doldurabilmenin mutluluğunu tatmış olduk. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarken

“Engelsiz Kardeşim” ekibi olarak Sayın Cumhur Başkanımız recep Tayyip Erdoğan la da görüşmeyi planlamıştık. Bakanlar Kurulu toplantısında olduğundan bu gerçekleşemedi. İçimizde bir   ukde olarak kaldı.. İnşallah kendisiyle en kısa zamanda görüşme fırsatını yakalarız.

   Gerçekleştirmiş olduğumuz bu güzel gezi kapsamında bizlere yardım ve desteklerini esirgemeyen herkese Dernekpazarı Eğitim , Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri , “Engelsiz Kardeşim” proje katılımcıları adına teşekkür ederiz./resimler/2018-3/22/1139128030680.jpgEĞİTİM DERNEĞİNDEN AFRİN DEKİ MEHMETÇİĞE MORAL DESTEĞİ.

Eğitim Derneği daha önce  yurt içi ve sınır dışı  operasyonlarına katılan Mehmetçiğe yaptığı  moral desteğini sürdürmeye devam ediyor. İlçe esnafları ile halkın fındık içi üzüm desteğine Atatürk İlkokulu ve Hasan Cansız Kom Lisesi öğrencileri de iştirak ettiler. Kendilerinin topladıkları fındıkları Öğretmenleri ile birlikte  elleri ile kırıp, kavurarak paketlediler Mehmetçiğe yazdıkları mektuplarla da moral desteğinde bulundular.

Haber:Fahri Düzenli/Dernekpazarı

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ahmet Falcı Son Yolculuğuna Uğurlandı
Ahmet Falcı Son Yolculuğuna Uğurlandı
Dernekpazarı ilçesinde vefat eden Ahmet Falcı Son yolculuğuna uğurlandı
Havva Teyze Dualarla Uğurlandı
Havva Teyze Dualarla Uğurlandı
Dernekpazarı ilçesi Yenice Mahallesinden vefat eden Havva Bayka (84) dualarla son yolculuğuna uğurlandı
Bir Asırlık Bayram Geleneği Devam Ediyor.
Bir Asırlık Bayram Geleneği Devam Ediyor.
Dernekpazarı Gülen Mahallesinde bir asırlık Bayram geleneği devam ediyor.
Ahmet Cevher´den Anneye Son Görev!
Ahmet Cevher´den Anneye Son Görev!
Dernekpazarı İlçesinden, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar Daire Başkanı Ahmet Cevher´in vefat eden annesi Hatice Cevher son yolculuğuna uğurlandı.
İYİ Parti´den Dernekpazarı´na Çıkarma
İYİ Parti´den Dernekpazarı´na Çıkarma
İYİ Parti Milletvekili Adayları Dernekpazarı İlçesinde halkla buluştu.
Dernekpazarı´nda Üreticiye Büyükbaş Hayvan
Dernekpazarı´nda Üreticiye Büyükbaş Hayvan
Dernekpazarı Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından 5 üreticiye 30 adet Büyükbaş hayvan dağıtımı gerçekleştirildi.
Tüfekçi Mahallesi Çınarını Kaybetti
Tüfekçi Mahallesi Çınarını Kaybetti
Dernekpazarı ilçesi Tüfekçiler Mahallesinde vefat eden 93 yaşındaki Ayşe Sarı toprağa verildi.
Dernekpazarı 19 Mayısı Kutlandı
Dernekpazarı 19 Mayısı Kutlandı
19 Mayıs Gençlik Spor Bayramı Dernekpazarı ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı
1950 Yıllarında Dernekpazarı
1950 Yıllarında Dernekpazarı
Araştırmacı Gazeteci emekli öğretmen Fahri Düzenli´nin kaleme aldığı "1950´li Yıllarda Dernekpazarı" adlı araştırma yazısını yayınlıyoruz.
Dernekpazarı´nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı
Dernekpazarı´nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı
Dernekpazarı İlçesi Atatürk İmam Hatip Ortaokulu ve Hasan Cansız Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerinin 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı içinde yaptıkları proje çalışmalarını 4006 TÜBİTAK BİLİM FUARI olarak gösteriye sundular.
Dernekpazarı´nda 23 Nisan Coşkusu
Dernekpazarı´nda 23 Nisan Coşkusu
Yurt genelinde kutlanan 23 Nisan Bayramı Dernekpazarı İlçesinde de coşkuyla kutlandı.
Hasan Cansız Son Yolculuğuna Uğurlandı
Hasan Cansız Son Yolculuğuna Uğurlandı
Dernekpazarı Kondu Mahallesinden vefat eden Hasan Cansız ebedi yolculuğuna uğurlandı.
Minik Kaymakamlar Talimat Yağdırdı!
Minik Kaymakamlar Talimat Yağdırdı!
Dernekpazarı Kaymakamı Murat Yıldız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle koltuğunu öğrencilere bıraktı.Minik Kaymakamlar talimat yağdırdı.
Ata Sporuna Kaymakamdan Tam Destek
Ata Sporuna Kaymakamdan Tam Destek
Dernekpazarı ilçesinde Türkiye Okçuluk Şampiyonasına hazırlanan gençlere Kaymakam Murat Yıldız´dan tam destek geldi.
Ahmet Er, Son Yolculuğuna Uğurlandı
Ahmet Er, Son Yolculuğuna Uğurlandı
Dernekpazarı Ormancık mahallesinden, Trafik kazasında hayatını kaybeden Ahmet Er (57) son yolculuğuna uğurlandı.
Dernekpazarı Mal Müdürlüğüne Melek Gökalp atandı.
Dernekpazarı Mal Müdürlüğüne Melek Gökalp atandı.
Dernekpazarı Mal Müdürlüğü V.H.K.İ Kadrosuna Melek Gökalp atandı.
Polis Teşkilatının 173.Yılı Dernekpazarı´nda Kutlandı
Polis Teşkilatının 173.Yılı Dernekpazarı´nda Kutlandı
Polis Teşkilatının Kuruluşunun 173.Yıldönümü Dernekpazarı ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Şehit Polisler İçin Mevlit Okutuldu
Şehit Polisler İçin Mevlit Okutuldu
Polis Teşkilatı kuruluşunun 173. Yılında Dernekpazarı ilçesinde şehit polisler için Mevlit okutuldu.
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala Dernekpazarı´nda!
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala Dernekpazarı´nda!
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala 24 yıl önce Kaymakam olarak görev yaptığı Dernekpazarı ilçesini ziyaret etti.
Dernekpazarı´nda Çanakkale Şehitleri Anıldı
Dernekpazarı´nda Çanakkale Şehitleri Anıldı
Dernekpazarı ilçesinde 18 Mart Çanakkale Şehitleri çeşitli etkinliklerle anıldı.
İstiklal Marşımız 97 Yaşında!
İstiklal Marşımız 97 Yaşında!
Dernekpazarı´nda İstiklal Marşımızın Kabulünün 97 Yılında Mehmet Akif Ersoy anıldı.
Dernekpazarı-1 Köprüsünde Heyelan!
Dernekpazarı-1 Köprüsünde Heyelan!
Dernekpazarı ilçesi giriş köprüsünde meydana gelen heyelanda ulaşım tek şeritten veriliyor.
Engelsiz Kardeşim Çanakkale Yolunda
Engelsiz Kardeşim Çanakkale Yolunda
Dernekpazarı ilçesinde Milli eğitim ve Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma derneğinin ortaklaşa yürütülen proje kapsamında 20 engelli Çanakkale´ye gitti.
İYİ Parti´de Cansız Dönemi Başladı
İYİ Parti´de Cansız Dönemi Başladı
İYİ PARTİ Dernekpazarı İlçe başkanlığına eski Belediye Başkanı Cevdet Cemal Cansız atandı.
2 Çınar dualarla Uğurlandı
2 Çınar dualarla Uğurlandı
Dernekpazarı Tüfekçi mahallesinden Lütfiye Sarı (90) ile Kondu Mahallesinden Emine Yıldız (95) son yolculuklarına dualarla uğurlandı
Dernekpazarı´ndan İstanbul´da Muhteşem Gece
Dernekpazarı´ndan İstanbul´da Muhteşem Gece
Dernekpazarı Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği İstanbul Beylikdüzü´nde birlik ve beraberlik gecesi düzenledi.
Dernekpazarı´nın Kurtuluş Günü Kutlandı
Dernekpazarı´nın Kurtuluş Günü Kutlandı
Dernekpazarı ilçesinin 100.Yıl kurtuluş yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi