Forodigo Hayatımızı Değiştirdi!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından açılan ve yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Giyim Kültürünü yaşatmaya çalışan Forodigo Kursumuzun insanlarımızın üzerinde bırakmış olduğu etkiden söz etmeye çalışacağız Sizlere
Tarih: 27.9.2018 12:02:37/ 1863okunma / 1yorum

Çaykara İlçemizde İnsanlarımızın hayatını değişltiren Sosyal ve Kültürel Aktiviteleri zaman zaman Çaykara Gündem farkı ile siz Sevgili Okuyucularımız ile paylaşmaya çalışıyoruz.

Bu defa Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından açılan ve yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Giyim Kültürünü yaşatmaya çalışan Forodigo Kursumuzun insanlarımızın üzerinde bırakmış olduğu etkiden söz etmeye çalışacağız Sizlere…/resimler/2018-9/27/1210361717804.jpgBilindiği Gibi Forodigo Çaykara İlçemizin unutulmaya yüz tutmuş geçmiş senelerdeki giysi ve kıyafet Kültürünü yaşatabilmek için  Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından bundan 4 sene önce hayata geçirilmişti.

Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un Destek ve Katkılarının yanı sıra Çaykara Kaymakamlığımız da Projeye vermiş oldukları Destek ve Katkılar ile POrojenin hayata geçirilmesi sağlanmıştı./resimler/2018-9/27/1211334375209.jpgÇaykara İlçemizde yaklaşık 20 bayan Forodigo Kursu ile hem kültürümüzü yaşatmaya çalışıyor hem de üretip kazanarak hem Aile Ekonomisine hem de Ülke Ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor.

Çaykara Öğretmenevi ASO´nun ikinci katında onlarca makine ile Dev bir atelye oluşturan Kursiyerlerimiz Öğretmen Arkadaşımız Veysel Somuncu Rehberliğinde Kış boyunca yüzlerce ürün üretiyorlar.

Kursiyerlerimiz tarafından üretilen bu ürünler Sergi ve Fuarlarda Çaykara İlçemizin yüz akı olmayı başarıyorlar./resimler/2018-9/27/1212170938517.jpgBaşta Ankara ve İstanbul olmak üzere Ülkemizin çeşitli yerlerinde düzenlenen Trabzon ve Karadeniz Organizasyonlarında Forodigo Çaykara Kültürümüzü en mükemmel bir şekilde temsil ediyor.

Kursiyerlerimiz tarafından büyük bir itina ile dokunan el emeği göz nuru Ürünlerimiz Gurbetteki Hemşerilerimizin büyük ilgisini çekiyor.

Öte yandan Yaz Mevsiminde Karade43niz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de açmış oldukları Üretim Atölyesi ile Turizme de hizmet vermeye çalışıyor Forodigo Ekibi…

Uzungöl´ü Ziyaret eden Yüz binlerce Yerli ve Yabancı Turist Forodigo Stantına çok büyük bir ilgi gösteriyor yaz boyunca. Hem Stanttan Alış veriş yapıyorlar hem de Kursiyerlerimizin ürettikleri birbirinden güzel ürünlerin üretim aşamasına tanıklık ediyor Turistlerimiz.

Forodigo Kursu sade Kültürümüze Hizmet etmiyor. Aynı zamanda Kursiyer Bayanlarımızın da çok önemli tecrübeler kazanarak geleceklerine yöne vermelerini sağlıyor.

Bu Kursiyerlerimizden bir tanesinden söz etmek isteriz sizlere bu günkü yazımızda…Günay Kofoğlu…Aslen Düzce´li Günay Kofoğlu…Çaykara Belediye çalışanlarından Ali Fuat Kofoğlu´nun Eşi…

Çaykara İlçemize Gelin olarak geldikten sonra Forodigo ile tanışmış…Forodigo sayesinde yaklaşık 4 senedir bilgi ve birikimini geliştirmiş. Forodigo Sayesinde çeşitli Kurs ve Seminerlere katılmış ve de bu seminerlerin tamamını başarı ile tamamlayarak hepsinden Kurs Bitirme ya da Başarı Belgesi almaya hak kazanmış Günay Kofoğlu…

Bizler Çaykara Günde4m Farkı ile Yeni Kurs Öğretmenimiz Günay Kofoğlu ile Küçük bir Söyleşi gerçekleştirdik. İşte o Söyleşimiz…

ÇAYKARA GÜNDEM:Bizlere Çaykara İlçemiz ile tanışmanızdan söz eder misiniz?

GÜNAY KOFOĞLU:Çaykara İlçemiz hakkında hiçbir fikir sahibi değildim. İlk geldiğimde uyum sorunu yaşayabileceğimi düşünmüştüm. Ancak sağ olsunlar Çaykara Halk Eğitim Merkezimizin düzenlemiş olduğu çeşitli kurs ve Organizasyonlar sayesinde Çaykara İlçemize çok kolay uyum sağladım. Şimdi ise Çaykara İlçemizi çok seviyorum ve de burada yaşamaktan çok büyük bir keyif alıyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM:Forodigo ilke nasıl tanıştın?

GÜNAY KOFOĞLU:Forodigo ile 2015 Senesinde tanıştım.O tarihe kadar ismini hiç duymamıştım. Ancak içine girdikçe ve de tanıdıkça Forodigo´nun ne kadar farklı bir dünya olduğunu zaman geçtikçe ve de üretimin içinde aktif olarak yer aldıkça çok daha iyi anladım.

ÇAYKARA GÜNDEM:Forodigo´nun Sana Kattığı Değerler Nelerdir?

GÜNAY KOFOĞLU:Öncelikle Çalışan ve Üreten bir insan olarak Üretim aşamasında böylesine önemli bir Üretim sektörünün içerisinde yer almak,bu ekişbin bir parçası olmak beni çok farklı bir şekilde mutlu ediyor.

Ayrıca seneler geçtikçe Forodigo Kültürünün Çaykara İlçemizdeki yeri ve önemini öğrendikçe insdan daha büyük bir şevk ve heyecan ile bu kültüre hizmet yapmak istiyor.

4 Sene boyunca Forodigo Konusunda kendimi çok fazla geliştirdiğimi ifade etmek istiyorum. Artık Tüm Makineleri en Profesyonel bir şekilde kullanabiliyorum. Üretime aktif olarak katkı sağlıyorum. Bu Beni çok mutlu ediyor.

ÇAYKARA GÜNDEM:Bundan sonraki hedeflerinden söz eder misin?

GÜNAY KOFOĞLU:Tabi ki…Forodigo Tüm Arkadaşlarım ile birlikte artık bizim yaşam şeklimiz haline geldi.

Bundan sonra da Hem Çaykara İlçemizde Forodigo Külştürünün yaşatılması hem de bu Kültürün Ülke Genelinde Temsil edilmesi noktasında şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da koşuşturmaya ve de çalışmaya devam edeceğiz.

Haber:Röportaj:Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Forodigo Hayatımızı Değiştirdi
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
necat durmuş
6.10.2018 11:24:10
niçe başarılar devamını
Uzungöl´de Ayhan Güler´ine Kavuştu
Uzungöl´de Ayhan Güler´ine Kavuştu
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Ayhan İnan ile İlçemiz Demirkapı Mahallesinden Dünyalar Güzeli Kızımız Güler Yüce Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Dillere Destan bir düğün töreni ile bir ömür boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Trafik kazasında Çaykaralı Aileden 6 Kişi Yaralandı
Trafik kazasında Çaykaralı Aileden 6 Kişi Yaralandı
Rize´nin Çamlıhemşin ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Çaykara Çambaşı mahallesinden 6 kişi yaralandı.
Turkcell´dan Trabzon´a Yatırım Hamlesi
Turkcell´dan Trabzon´a Yatırım Hamlesi
Turkcell´den Trabzon´a 3 yılda 50 milyon TL´lik altyapı yatırımı
Köpeğe Çarpmamak İçin Kaza Yaptı!
Köpeğe Çarpmamak İçin Kaza Yaptı!
Çaykara Ulucami Mahallesinden, Hasan Cevahir İstanbul´da aracıyla seyrederken Köpeğe çarpmamak için kaza yaptı.
İzmir´den Uzungöl´e Gelin Geldi
İzmir´den Uzungöl´e Gelin Geldi
Uzungöl´ün önemli Turizm İşletme Sahiplerinden Yaren Otel Sahibi Ahmet Akyüz´ün Yakışıklı Oğlu Uzungöl´ün Genç Turizmcilerinden Levent Akyüz ,İzmir´den Fatma Gökmen ile hayatını birleştirdi.
50 Yıl Sonra Buluştular!
50 Yıl Sonra Buluştular!
Trabzon Erkek öğretmen Okulu 50.Yıl mezuniyet buluşması Trabzon ve Çaykara Sultanmurat Yaylasında gerçekleştirildi.
İŞKUR Okullar için Temizlik Elemanı Alıyor!
İŞKUR Okullar için Temizlik Elemanı Alıyor!
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR aracılığı ile okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında personel alımı yapılacak.
Uzungöl´de Mesut ve Özlem´den Sezon Finali
Uzungöl´de Mesut ve Özlem´den Sezon Finali
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mesut Kul ile Araklı İlçemizden Dünyalar Güzeli Kızımız Özlem Kıroğlu Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Dillere Destan bir düğün töreni ile bir ömür boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Selcan ve Hakan Yusuf´un En Mutlu Günleri
Selcan ve Hakan Yusuf´un En Mutlu Günleri
Çaykara Kabataş Mahallesinden Bursa´da ikamet eden Hakan Yusuf Gazioğlu ile Selcan Yılmaz dünya evine girdi.
Diller Destan Düğünle Evlendiler!
Diller Destan Düğünle Evlendiler!
Çaykaralı sevilen simalardan işadamı Ferhat Yıldız´ın avukat oğlu Serhat Yıldız ile Gıda Yüksek Mühendisi Esra Doğangün görkemli bir düğün töreni ile dünya evine girdiler.
Umut Ayşe´sine Kavuştu
Umut Ayşe´sine Kavuştu
Uzungöl´ün Genç Turizmcilerinden Umut Kayaoğlu Samsun 19 Mayıs İlçesinden Ayşe Holep ile hayatını birleştirdi.
Cengiz İle Merve´nin En Mesut Akşamı
Cengiz İle Merve´nin En Mesut Akşamı
Uzungöl´ün Genç Turizm Çalışanlarından Cengiz Asan ile Bayburt´tan Merve Akyıldız Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
"Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakmayın" Uyarısı!
"Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakmayın" Uyarısı!
​İçişleri Bakanlığı, sonbaharın gelmesiyle dönüşe geçilen yayla evlerinde, teröristler için yaşam imkânı tanıyacak malzemeler bırakılmaması uyarısı yaptı.
Kız Yurdu Toplantısı Yapıldı
Kız Yurdu Toplantısı Yapıldı
Deva Vakfı Öğrenci Yurdundan Çaykara Belediyesine Devredilen Çaykara Belediyesi Kız Öğrenci Yurdu Planlama ve Bilgilendirme Toplantısı Kız Öğrenci Yurdu Binasında gerçekleştirildi.
Zeynep İle Selim´den Ömürlük İmza
Zeynep İle Selim´den Ömürlük İmza
Uzungöl Merkez Büyükköy Mahallesinden ve Uzungöl´ün En Sevilen Esnaflarından Hilmi Dilek´in yakışıklı Oğlu Selim ile Konya´dan Zeynep Taşkapu Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET Dediler.
Sare Kocaeli´ne Gelin Gidiyor!
Sare Kocaeli´ne Gelin Gidiyor!
Sare Demirci ile Aykut Çalpan´ın Kına Merasimi 30 Ağustos 2018 Perşembe Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirildi.
Bir İmza da Uzungöl´de İstiyoruz
Bir İmza da Uzungöl´de İstiyoruz
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Bir İmza Da Uzungöl´de İstiyoruz" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Yavuz Selimliler Maçka´da Buluştu
Yavuz Selimliler Maçka´da Buluştu
Yıllar önce Erzurum Yavuz Selim İlköğretim okulundan mezun olan öğretmenlerin bayram buluşması Trabzon Maçka ilçesinde gerçekleştirildi.
 Yayla Festivalleri  "Çöp Festivali" oldu!
Yayla Festivalleri "Çöp Festivali" oldu!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “YAYLA FESTİVALLERİ ÇÖP FESTİVALİ OLDU” adlı makalesini okuyucularımızla paylaşıyoruz
Şahadetlerinin 100.Yılında Sultanmurat Şehitleri Paneli
Şahadetlerinin 100.Yılında Sultanmurat Şehitleri Paneli
Sultanmurat Şehitleri şehadetlerinin 100. Yılında ‘Vatana Adanmış Hayatlar´ adlı panel 19 Ağustos Pazar günü yapılıyor.
Kayıp Saniye İkinci Dağ Taş aranıyor!
Kayıp Saniye İkinci Dağ Taş aranıyor!
Çaykara Hanırmak Yaylasında kaybolan Saniye İkinci hâlâ bulunamadı.
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye ile Zafer´den Mutluluk Türküsü.Uzungöl´ün Genç Turizm İşletmecilerinden Zafer Danış ile Ana Sınıfı Öğretmeni Sümeyye Erdoğan Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan Muhteşem bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
3 Gün Önce İlçemiz Hanırmak Yaylasında kaybolan 73 yaşındaki Saniye İkinci İçin Arama Kurtarma Çalışmalarına bu gün de devam edildi.
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Çaykara ve Trabzon Basın Dünyamızın önemli isimlerinden Kemal Çuman´ın Kızı Hülya Çuman Cicerali geçirdiği ani ani bir Rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldı.
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
Çaykara Taşören Mahallesinden, Trabzon Yazarlar Derneği İstanbul Şube Başkanı yazar İbrahim Tuncer´in kızı Rumeysa Tuncer, Ali Torun ile dünya evine giriyor.
Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Çaykara İlçemizin Sosyal ve Kültürel Alanlardaki en önemli ve de Sosyal İnsanlarından Ali Kemal Sevinç Geçirdiği Rahatsızlık sonucu Hastaneye kaldırıldı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
17 °C
Salı
16 °C
Çarşamba
16 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi