Forodigo Hayatımızı Değiştirdi!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından açılan ve yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Giyim Kültürünü yaşatmaya çalışan Forodigo Kursumuzun insanlarımızın üzerinde bırakmış olduğu etkiden söz etmeye çalışacağız Sizlere
Tarih: 27.9.2018 12:02:37/ 1986okunma / 1yorum

Çaykara İlçemizde İnsanlarımızın hayatını değişltiren Sosyal ve Kültürel Aktiviteleri zaman zaman Çaykara Gündem farkı ile siz Sevgili Okuyucularımız ile paylaşmaya çalışıyoruz.

Bu defa Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından açılan ve yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Giyim Kültürünü yaşatmaya çalışan Forodigo Kursumuzun insanlarımızın üzerinde bırakmış olduğu etkiden söz etmeye çalışacağız Sizlere…/resimler/2018-9/27/1210361717804.jpgBilindiği Gibi Forodigo Çaykara İlçemizin unutulmaya yüz tutmuş geçmiş senelerdeki giysi ve kıyafet Kültürünü yaşatabilmek için  Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından bundan 4 sene önce hayata geçirilmişti.

Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un Destek ve Katkılarının yanı sıra Çaykara Kaymakamlığımız da Projeye vermiş oldukları Destek ve Katkılar ile POrojenin hayata geçirilmesi sağlanmıştı./resimler/2018-9/27/1211334375209.jpgÇaykara İlçemizde yaklaşık 20 bayan Forodigo Kursu ile hem kültürümüzü yaşatmaya çalışıyor hem de üretip kazanarak hem Aile Ekonomisine hem de Ülke Ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor.

Çaykara Öğretmenevi ASO´nun ikinci katında onlarca makine ile Dev bir atelye oluşturan Kursiyerlerimiz Öğretmen Arkadaşımız Veysel Somuncu Rehberliğinde Kış boyunca yüzlerce ürün üretiyorlar.

Kursiyerlerimiz tarafından üretilen bu ürünler Sergi ve Fuarlarda Çaykara İlçemizin yüz akı olmayı başarıyorlar./resimler/2018-9/27/1212170938517.jpgBaşta Ankara ve İstanbul olmak üzere Ülkemizin çeşitli yerlerinde düzenlenen Trabzon ve Karadeniz Organizasyonlarında Forodigo Çaykara Kültürümüzü en mükemmel bir şekilde temsil ediyor.

Kursiyerlerimiz tarafından büyük bir itina ile dokunan el emeği göz nuru Ürünlerimiz Gurbetteki Hemşerilerimizin büyük ilgisini çekiyor.

Öte yandan Yaz Mevsiminde Karade43niz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de açmış oldukları Üretim Atölyesi ile Turizme de hizmet vermeye çalışıyor Forodigo Ekibi…

Uzungöl´ü Ziyaret eden Yüz binlerce Yerli ve Yabancı Turist Forodigo Stantına çok büyük bir ilgi gösteriyor yaz boyunca. Hem Stanttan Alış veriş yapıyorlar hem de Kursiyerlerimizin ürettikleri birbirinden güzel ürünlerin üretim aşamasına tanıklık ediyor Turistlerimiz.

Forodigo Kursu sade Kültürümüze Hizmet etmiyor. Aynı zamanda Kursiyer Bayanlarımızın da çok önemli tecrübeler kazanarak geleceklerine yöne vermelerini sağlıyor.

Bu Kursiyerlerimizden bir tanesinden söz etmek isteriz sizlere bu günkü yazımızda…Günay Kofoğlu…Aslen Düzce´li Günay Kofoğlu…Çaykara Belediye çalışanlarından Ali Fuat Kofoğlu´nun Eşi…

Çaykara İlçemize Gelin olarak geldikten sonra Forodigo ile tanışmış…Forodigo sayesinde yaklaşık 4 senedir bilgi ve birikimini geliştirmiş. Forodigo Sayesinde çeşitli Kurs ve Seminerlere katılmış ve de bu seminerlerin tamamını başarı ile tamamlayarak hepsinden Kurs Bitirme ya da Başarı Belgesi almaya hak kazanmış Günay Kofoğlu…

Bizler Çaykara Günde4m Farkı ile Yeni Kurs Öğretmenimiz Günay Kofoğlu ile Küçük bir Söyleşi gerçekleştirdik. İşte o Söyleşimiz…

ÇAYKARA GÜNDEM:Bizlere Çaykara İlçemiz ile tanışmanızdan söz eder misiniz?

GÜNAY KOFOĞLU:Çaykara İlçemiz hakkında hiçbir fikir sahibi değildim. İlk geldiğimde uyum sorunu yaşayabileceğimi düşünmüştüm. Ancak sağ olsunlar Çaykara Halk Eğitim Merkezimizin düzenlemiş olduğu çeşitli kurs ve Organizasyonlar sayesinde Çaykara İlçemize çok kolay uyum sağladım. Şimdi ise Çaykara İlçemizi çok seviyorum ve de burada yaşamaktan çok büyük bir keyif alıyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM:Forodigo ilke nasıl tanıştın?

GÜNAY KOFOĞLU:Forodigo ile 2015 Senesinde tanıştım.O tarihe kadar ismini hiç duymamıştım. Ancak içine girdikçe ve de tanıdıkça Forodigo´nun ne kadar farklı bir dünya olduğunu zaman geçtikçe ve de üretimin içinde aktif olarak yer aldıkça çok daha iyi anladım.

ÇAYKARA GÜNDEM:Forodigo´nun Sana Kattığı Değerler Nelerdir?

GÜNAY KOFOĞLU:Öncelikle Çalışan ve Üreten bir insan olarak Üretim aşamasında böylesine önemli bir Üretim sektörünün içerisinde yer almak,bu ekişbin bir parçası olmak beni çok farklı bir şekilde mutlu ediyor.

Ayrıca seneler geçtikçe Forodigo Kültürünün Çaykara İlçemizdeki yeri ve önemini öğrendikçe insdan daha büyük bir şevk ve heyecan ile bu kültüre hizmet yapmak istiyor.

4 Sene boyunca Forodigo Konusunda kendimi çok fazla geliştirdiğimi ifade etmek istiyorum. Artık Tüm Makineleri en Profesyonel bir şekilde kullanabiliyorum. Üretime aktif olarak katkı sağlıyorum. Bu Beni çok mutlu ediyor.

ÇAYKARA GÜNDEM:Bundan sonraki hedeflerinden söz eder misin?

GÜNAY KOFOĞLU:Tabi ki…Forodigo Tüm Arkadaşlarım ile birlikte artık bizim yaşam şeklimiz haline geldi.

Bundan sonra da Hem Çaykara İlçemizde Forodigo Külştürünün yaşatılması hem de bu Kültürün Ülke Genelinde Temsil edilmesi noktasında şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da koşuşturmaya ve de çalışmaya devam edeceğiz.

Haber:Röportaj:Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Forodigo Hayatımızı Değiştirdi
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
necat durmuş
6.10.2018 11:24:10
niçe başarılar devamını
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çaykaralı hemşehrimiz Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu asli üyeliğine seçildi.
Ravza´yı Anlamak
Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Muhteşem Nikâh töreni
Muhteşem Nikâh töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Denetçisi Osman Abanoz´un kızı Hümeyra Abanoz ile Doktor Enver Turan Zorlu Grand otel de düzenlenen dillere destan nikâh töreni ile mutluluğa yelken açtılar.
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Çaykara İlçemizde ilk dağıtımı gerçekleştirilen Hereford ve Aggus Irkı Büyükbaş Hayvanlar Yöremize tamamen uyum sağladı.
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu iç Denetçisi Osman Abanoz´un Mimar kızı Hümeyra Abanoz, hayatını Dr.Enver Turan ile birleştiriyor.
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Çaykara İlçemizde Yüksek yerlerdeki bazı Mahallelerimizde sezonun ilk karı bu sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlarken İlçe Merkezinde ise yağmur devam ediyor.
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı"BİR SONBAHAR RÜZGÂRI ESER DURUR BAŞIMDA"adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Trabzon Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinin sorunlarının ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´ün en sevilen Turizmcilerinden Mustafa Karagöz´ün Oğlu Ertuğrul ile Yine Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Yusuf Uçan´ın Dünyalar Güzeli kızları Mine Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile hayatlarını birleştirdiler.
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´ün için Şair M.Nihat Malkoç´un yazdığı “MUHAMMET FATİH SAFİTÜRK´E AĞIT” şiirini Şehit edilişinin 2. sene-i devriyesinde paylaşıyoruz
AVM´de Yangın Paniği!
AVM´de Yangın Paniği!
Çaykaralı işadamlarının sahibi olduğu Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bulunan Bercadia AVM´de yangın çıktı.
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Uzungöl Filak Mahallesinden Mine Uçan ile Uzungöl Hocalı Mahallesinden Ertuğrul Karagöz 10 Kasım 2018 Cumartesi Akşamı Uzungöl´de gerçekleştirilecek olan düğün töreni, ile dünya evine giriyorlar.
Uzungöl mü Şerah mı_
Uzungöl mü Şerah mı_
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl mü Şerah mı?" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Ataköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Çaykara Dr. M. İlhan Durgun İlçe Hastanesi personelleri tarafından Uzungöl ve Çaykara Merkez´de stant kurarak farkındalık oluşturmaya çalıştılar.
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
Öğretmen Hilmi Kanık´ın 6 Kasım ve Çetin Bir Yazı İsimli Yaszısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl Elmalı Mahallesinden Fatih Mutlu ile Köseli, Mahallesinden Hacer Yazıcı 4 Kasım 2018 Pazar Günü Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan Mahşeri kalabalığın katılımı ile gerçekleştirilen düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe “EVET” dediler.
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Trabzon Çaykara- Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğinde Prof. Dr. Orhan Durgun öncülüğünde kültür faaliyetlerine devam ediyor.
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Cumhuriyetle yaşıt, Çaykaralı hemşerimiz eğitim duayeni Ahmet Nurettin Gürsoy Hoca´yı ziyaret etti.
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu Erken Başladı
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu Erken Başladı
Cumhuriyetimizin İlan Edilişinin 95. Yıl Dönümü sebebi ile Çaykara İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
3 °C
Cuma
7 °C
Cumartesi
7 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi