Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.
Tarih: 27.7.2018 13:36:27/ 1872okunma / 0yorum

Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.

27 Temmuz Perşembe Günü gerçekleştirilen Açılış Törenine Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali,Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer,Uzungöl Muhtarı Mustafa Tahan,Uzungöl Şehit Mehmet Aygün İmam Hatip Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Keleş,Uzungöl Hediyelik Eşya Derneği Başkanı Mehmet Öztürk ile kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

/resimler/2018-7/27/1342446489707.jpg

FOLKLOR EKİBİNDEN MUHTEŞEM AÇILIŞ

Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Uzungöl Stantının açılış Töreni Muhteşem bir Halk Oyunları Gösterisi ile başladı.

Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen Organizasyon Kapsamında Profesyonel Folklor Öğretmeni Erhan Karadeniz tarafından hazırlanan Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri hazırladıkları muhteşem Halk Oyunları gösterisi ile adeta göz kamaştırdılar.

Uzungöl´ü ziyarete gelen turistlerin büyük bir ilgi gösterdikleri Halkoyunları gösterisi vatandaşlar tarafından alkışlar eşliğinde izlendi.

KAYMAKAM AYRANCI-FORODİGO BİR YAŞAM BİÇİMİ

Çaykara İlçemizde Forodigo kavramının çok büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı yok olmaya yüz tutmuş olan bu önemli değerin yaşatılması anlamında yoğun gayret gösteren Başta Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok olmak üzere emeği geçen herkese Çaykara İlçesi adına teşekkür etti.

/resimler/2018-7/27/1343555241134.jpg

Forodigo Kültürünün Çaykara İlçemizde sadece Bir Giysi, Sanatı olmadığını insanlarımız için bir yaşam şekli olduğunu ifade eden Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı Uzungöl´de açmış oldukları Forodigo Stantı ile Çaykara Kültürümüzü tüm Dünyaya açtıklarını ve bu şekilde Çaykara isminin Tüm Dünyada Marka Değeri haline gelmesini sağülamaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.

BAŞKAN TOK-BU KÜLTÜR ÇAYKARA İLE ÖZDEŞLEŞECEK

Foridigo Kültürünün Çaykara Halkımızın yaşam şekli ve kültürünün en önemli temel yapı taşı olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı bu kültürün mutlaka geçmişten geleceğe taşınması gerektiğini bu konuda herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini ifade etti.

/resimler/2018-7/27/1344562117441.jpg

Proje Koordinasyon Ekibi olarak Geçmişte Çaykara İlçemizde çok yaygın olan günümüzde ise unutulmaya yüz tutmuş Forodigo Kültürünü yeniden hayata geçirme çabası ile yola çıktıklarını ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok  hem Çaykara Halk Eğitim Merkezi hem Kurs Öğretmenimiz hem de Kursiyerlerimizin yoğun çabaları neticesinde  Çaykara Kültürünü yaşatma anlamında çok önemli bir mesafe aldıklarını ifade etti.

Uzungöl´de Açtrıkları Forodigonun Doğuşu Stantımız ile Çaykara İlçemizin Forodigo Kültürünü Dünya ile buluşturmanın mutluluğunu yaşayacaklarını ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok Uzungöl´ü ziyaret eden tüm Hemşerilerimizi bu mükemmel Stantımızı ziyaret etmeye davet etti.

YAZ SEZONU BOYUNCA AÇIK

Uzungöl Forodigonun Doğuşu Stantı Uzungöl Şehit Mehmet Aygün İmam Hatip Ortaokulu Bahçesinde Yaz Boyunca misafirlerimizin beğenisine sunulacak.

KURDELEYİ KAYMAKAM AYRANCI VE BAŞKAN TOK KESTİ

Çaykara´da Forodigonun Doğuşu Açılış Stantı Kurdelesi Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok ,Uzungöl Muhtarı Mustafa Tahan ve Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Keleş tarafından kesildi.

Protokol Üyeleri tarafından daha sonra Kursiyer Kadınlarımız tarafından büyük bir özveri ve emek harcanarak üretilen el emeği göz nuru ürünler tek tek incelendi.

VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Uzungöl´ü ziyaret eden onbinlerce vatandaş Çaykara´da Forodigonun Doğuşu Stantına çok büyük bir ilgi gösterdiler.Özellikl e Stant yerine getirilen Dokuma Makineleri ile kanınlarımız tarafından dokunan ürünlere büyük ilgi gösteren misafirler gönüllerince alış veri yapmayı da ihmal etmediler.

FORODİGOYU TANIYALIM

Foresiya Çaykara İlçemizde giysiye verilen genel bir isimdir.Geçmişte ekonomik imkanları yeterli olmayan ve pazardan istediği giysiyi almakta güçlük çeken Çaykara İnsanı çözümü kendi içeri,sinde bulmuştur.

Kendi El emeği ile insanlarımız çok uzun seneler kendi kıyafetlerini kendileri dikmişlerdir.Ayaklarına giydikleri çarıklarından tutun da kazağına,çorabına,gömleğine kadar bir çok giysiyi kendi elleri ile dokumuşlar bunu hem kendi ihtiyaçları için değerlendirmişler hem de Hem Hadi Pazarında hem de Çaykara Pazarında çok uzun seneler bu ürünleri pazarlamışlardır.

Ancak üzülerek ifade etmek isteriz ki Teknolojinin baş döndüren hızlı gelişmesi Tüm Ülkemizde olduğu gibi Çaykara İlçemizde de insanlarımızı hazır giysi kullanmaya yönlendirmiş bu yüzden de Forodigo Çaykara İlçemiz için Tarih olma aşamasına gelmişti.

ÇAYKARA´DA FORODİGONUN DOĞUŞ ÖYKÜSÜ

Bundan 3.5 Sene önce Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un Başkanlığında Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çaykara Halk Eğitim Merkezinin Ortak Organizasyonu ile Forodigo Kursunun açılması kararlaştırıldı.

İlk aşamada yer temini gerçekleştirildi ve Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından  Belediye Başkanımız Hanefi Tok´un katkıları ile Çeşitli Dokuma Makineleri temin edildi.

/resimler/2018-7/27/1345521180848.jpg

Sırada Kurs Öğretmenini bulmak vardı.Tekstil Öğretmenimiz Veysel Somuncu Çaykara İlçemiz için elini taşın altına sokarak İlçemiz adına gerçekten de çok önemli bir Kültür Hizmeti sundu.

Çaykara Kültürü için Gecesini gündüzüne katan Kursiyer Bayanlarımız ile birlikte  yoğun bir emek ve çalışma temposu içerisinde ÇaykaraKültürümüzü yaşatmaya çalışan Veysel Öğretmenimize tüm Çaykara Halkı adına teşekkür etmeyi bir görev kabul ediyoruz.

Ve Projenin en önemli kısmı…Kursiyer Bayanlarımız…Çaykara İlçemizin değişik Mahallelerinden gelen fedakar,cefakar Kursiyer Bayanlarımız…Hiçbir zaman kendi şahsi menfaatlerini ya da ekonomik getiri hevesinin peşinde olmayan sadece Çaykara İlçemize Kültürel anlamda hizmet sunabilmek için yoğun bir tempo içerisinde enerji harcayan emektar eller…

Evet Çaykara onlara çok şey borçlu…Bu Projenin yaşamasını sağlayan…Başta Kaymakamımıza,Belediye Başkanımıza,İlçe Milli Eğitim Müdürümüze,Halk Eğitim Merkezi Müdürümüze…Kurs Öğretmenimize ve Kursiyerlerimize…

Çaykara Sizlere çok şey borçlu…Günün birinde Forodigo´yu bir Dünya Markası haline getirebilirsek eğer o zaman sizler için büyük bir onur ve gurur ile şu başlığı atacağız…

YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR KÜLTÜRÜ DÜNYA MARKASI YAPTILAR…

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Forodigo Uzungöl Yaşayacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye ile Zafer´den Mutluluk Türküsü.Uzungöl´ün Genç Turizm İşletmecilerinden Zafer Danış ile Ana Sınıfı Öğretmeni Sümeyye Erdoğan Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan Muhteşem bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
3 Gün Önce İlçemiz Hanırmak Yaylasında kaybolan 73 yaşındaki Saniye İkinci İçin Arama Kurtarma Çalışmalarına bu gün de devam edildi.
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Çaykara ve Trabzon Basın Dünyamızın önemli isimlerinden Kemal Çuman´ın Kızı Hülya Çuman Cicerali geçirdiği ani ani bir Rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldı.
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
Çaykara Taşören Mahallesinden, Trabzon Yazarlar Derneği İstanbul Şube Başkanı yazar İbrahim Tuncer´in kızı Rumeysa Tuncer, Ali Torun ile dünya evine giriyor.
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Çaykara İlçemizin Sosyal ve Kültürel Alanlardaki en önemli ve de Sosyal İnsanlarından Ali Kemal Sevinç Geçirdiği Rahatsızlık sonucu Hastaneye kaldırıldı.
Kübra ile Emrullah Dünya Evine Giriyor
Kübra ile Emrullah Dünya Evine Giriyor
İlçemiz Yeşilalan Mahallesinden Kübra Sevinç ile Emrullah Şahin Dünya evine giriyor.
Esra İle Şeref´in Mutluluk Destanı
Esra İle Şeref´in Mutluluk Destanı
Uzungöl´ün Genç Esnaflarından Şeref Önal ile Esra Keleş 22 Temmuz 2018 Pazar Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan mahşeri bir düğün ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları
Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Dünyanın En Tehlikeli Virajlarında Doğa Yürüyüşü
Dünyanın En Tehlikeli Virajlarında Doğa Yürüyüşü
22 Temmuz 2018 Pazar Günü Dünyanın En Tehlikeli Virajları olarak kabul edilen Derebaşı Virajlarında Doğa Yürüyüşü Etkinliği gerçekleştiriliyor.
Şeref İle Esra´nın Mutluluk Yolculuğu
Şeref İle Esra´nın Mutluluk Yolculuğu
Uzungöl´ün En Sevilen Genç Esnaflarından Şeref Önal ile Esra Keleş 22 Temmuz 2018 Pazar Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilecek olan Düğün Töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET Diyecekler.
Uzungöl ve Ülke Turizmi
Uzungöl ve Ülke Turizmi
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Uzungöl Ve Ülke Turizmi İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Çaykara´da Genç Çifçi Hibe Projesi
Çaykara´da Genç Çifçi Hibe Projesi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarafından gerçekleştirilen Genç Çiftçi Hibe Destek Projesi kapsamında Çaykara İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İlçemizdeki 7 Çiftçiye 35 adet Büyükbaş Hayvan Dağıtımı Çaykara İlçemizde gerçekleştirildi.
ÇAYKARA´da Milli Birlik ve Kardeşlik Günü Etkinlikleri
ÇAYKARA´da Milli Birlik ve Kardeşlik Günü Etkinlikleri
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Çaykara´da çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Teşekkür Mesajı
Teşekkür Mesajı
Bir süre önce vefat eden Çaykara´nın eski esnaflarından Hacı Mehmet Şahin ailesinin yayınladığı teşekkür mesajı aşağıdadır.
Kırıkhan´dan Ata Toprağına Selam Olsun
Kırıkhan´dan Ata Toprağına Selam Olsun
Hemşerilerimizin yaşadığı Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesi muhtarı konuştu,” Çaykaralılar bizleri unutmasın. 2´nci Çaykara´dan onlara selam ve sevgilerimizi iletiyoruz,” dedi.
Güle güle ´KOCA ÇINAR´
Güle güle ´KOCA ÇINAR´
Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın Kaleme Aldığı" GÜLE GÜLE KOCA ÇINAR" adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Demirkapı Bayburt Yolu Tamamlanıyor
Demirkapı Bayburt Yolu Tamamlanıyor
Çaykara İlçemize en uzak Mahalle olan Demirkapı Mahallesi ile Bayburt arasındaki yolda iyileştirme,genişletme,betonlama ve asfaltlama çalışmaları büyük bir hız ile devam ediyor.
Kocaman Tavukçuluk Uzungöl´ün Hizmetinde
Kocaman Tavukçuluk Uzungöl´ün Hizmetinde
Senelerdir Uzungöl´de Turizm İşi ile uğraşan Asım Kocaman Şekersu Yaylasında Tavuk Üretim Çiftliği açarak Uzungöl Turizmine farklı bir yüz kazandırmayı başardı.
Gümüşhane´deki Kaza Çayıroba´yı Yaktı
Gümüşhane´deki Kaza Çayıroba´yı Yaktı
Gümüşhane İlimizde meydana gelen Feci Trafik Kazasının acısı İlçemiz Çayıroba Mahallesine düştü.Çayıroba Mahallesinin Genç Damatlarından Samet Çimen Gümüşhane´de meydana gelen Feci Trafik kazasında hayatını kaybetti.
Duygular, Vicdanlar, Ruhlar Tükendi!
Duygular, Vicdanlar, Ruhlar Tükendi!
Çaykaralı hemşerimiz Zeynep Yıldırım´ın kaleme aldığı “DUYGULAR, VİCDANLAR, RUHLAR TÜKENDİ” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz..
Çaykara´da Alkış Alan Davranış
Çaykara´da Alkış Alan Davranış
Devlet Memurları Topluma Hizmet etmek için vardır.Hangi Kamu Kurum ya da Kuruluşuna gidersek gidelim o Kurumda çalışan Devlet Memurları tabi ki işlerimizi hızlandırmak için ellerinden gelen gayreti göstermeye çalışırlar.
Öğretmenevi Müdürleri Uzungöl´de Buluştu
Öğretmenevi Müdürleri Uzungöl´de Buluştu
Öğretmenevi Müdürlerinden Karadeniz Turizminin Merkezi Uzungöl´e ziyaret.Trabzon İlimizde Hizmet İçi Eğitim Çalışmalarına devam eden 81 İlimizin İl Öğretmenevi Müdürleri ve Şube Müdürleri 26 Haziran 2018 Salı Günü Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´ü ziyaret ettiler.
Hilal ve Ali Turan Dünya Evine Giriyor
Hilal ve Ali Turan Dünya Evine Giriyor
İlçemiz Yeşilalan Mahallesinden Ali Turan Ocak ile Hilal Yıldırım Dünya evine giriyor.
Sinop´tan Ataköy´e Gelin Geldi
Sinop´tan Ataköy´e Gelin Geldi
Ataköy Mahallemizden Barış Aydın ile Aslen Sinop´lu olan ve de İstanbul´da ikamet eden Gamze Zaim Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
Bir Tarafta Çiçek,Bir Tarafta Kar
Bir Tarafta Çiçek,Bir Tarafta Kar
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Bir Tarafta Kar Bir Tarafta Çiçek İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Filaklılar Buluşması Göz Kamaştırdı
Filaklılar Buluşması Göz Kamaştırdı
Uzungöl Filak Mahallesi Halkı tarafından her sene Geleneksel olarak gerçekleştirilen Filak Mahallesi Halkı buluşması bu sene de renkli görüntüler ve de yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.
Uzungöl Bayramlaştı
Uzungöl Bayramlaştı
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Ramazan Bayramının ilk gününden itibaren muhteşem bir yoğunluk yaşanıyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
22 °C
Çarşamba
21 °C
Perşembe
22 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi