Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.
Tarih: 27.7.2018 13:36:27/ 2107okunma / 0yorum

Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.

27 Temmuz Perşembe Günü gerçekleştirilen Açılış Törenine Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali,Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer,Uzungöl Muhtarı Mustafa Tahan,Uzungöl Şehit Mehmet Aygün İmam Hatip Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Keleş,Uzungöl Hediyelik Eşya Derneği Başkanı Mehmet Öztürk ile kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

/resimler/2018-7/27/1342446489707.jpg

FOLKLOR EKİBİNDEN MUHTEŞEM AÇILIŞ

Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Uzungöl Stantının açılış Töreni Muhteşem bir Halk Oyunları Gösterisi ile başladı.

Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen Organizasyon Kapsamında Profesyonel Folklor Öğretmeni Erhan Karadeniz tarafından hazırlanan Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri hazırladıkları muhteşem Halk Oyunları gösterisi ile adeta göz kamaştırdılar.

Uzungöl´ü ziyarete gelen turistlerin büyük bir ilgi gösterdikleri Halkoyunları gösterisi vatandaşlar tarafından alkışlar eşliğinde izlendi.

KAYMAKAM AYRANCI-FORODİGO BİR YAŞAM BİÇİMİ

Çaykara İlçemizde Forodigo kavramının çok büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı yok olmaya yüz tutmuş olan bu önemli değerin yaşatılması anlamında yoğun gayret gösteren Başta Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok olmak üzere emeği geçen herkese Çaykara İlçesi adına teşekkür etti.

/resimler/2018-7/27/1343555241134.jpg

Forodigo Kültürünün Çaykara İlçemizde sadece Bir Giysi, Sanatı olmadığını insanlarımız için bir yaşam şekli olduğunu ifade eden Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı Uzungöl´de açmış oldukları Forodigo Stantı ile Çaykara Kültürümüzü tüm Dünyaya açtıklarını ve bu şekilde Çaykara isminin Tüm Dünyada Marka Değeri haline gelmesini sağülamaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.

BAŞKAN TOK-BU KÜLTÜR ÇAYKARA İLE ÖZDEŞLEŞECEK

Foridigo Kültürünün Çaykara Halkımızın yaşam şekli ve kültürünün en önemli temel yapı taşı olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı bu kültürün mutlaka geçmişten geleceğe taşınması gerektiğini bu konuda herkesin elini taşın altına sokması gerektiğini ifade etti.

/resimler/2018-7/27/1344562117441.jpg

Proje Koordinasyon Ekibi olarak Geçmişte Çaykara İlçemizde çok yaygın olan günümüzde ise unutulmaya yüz tutmuş Forodigo Kültürünü yeniden hayata geçirme çabası ile yola çıktıklarını ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok  hem Çaykara Halk Eğitim Merkezi hem Kurs Öğretmenimiz hem de Kursiyerlerimizin yoğun çabaları neticesinde  Çaykara Kültürünü yaşatma anlamında çok önemli bir mesafe aldıklarını ifade etti.

Uzungöl´de Açtrıkları Forodigonun Doğuşu Stantımız ile Çaykara İlçemizin Forodigo Kültürünü Dünya ile buluşturmanın mutluluğunu yaşayacaklarını ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok Uzungöl´ü ziyaret eden tüm Hemşerilerimizi bu mükemmel Stantımızı ziyaret etmeye davet etti.

YAZ SEZONU BOYUNCA AÇIK

Uzungöl Forodigonun Doğuşu Stantı Uzungöl Şehit Mehmet Aygün İmam Hatip Ortaokulu Bahçesinde Yaz Boyunca misafirlerimizin beğenisine sunulacak.

KURDELEYİ KAYMAKAM AYRANCI VE BAŞKAN TOK KESTİ

Çaykara´da Forodigonun Doğuşu Açılış Stantı Kurdelesi Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok ,Uzungöl Muhtarı Mustafa Tahan ve Okul Aile Birliği Başkanı Mehmet Keleş tarafından kesildi.

Protokol Üyeleri tarafından daha sonra Kursiyer Kadınlarımız tarafından büyük bir özveri ve emek harcanarak üretilen el emeği göz nuru ürünler tek tek incelendi.

VATANDAŞLARDAN YOĞUN İLGİ

Uzungöl´ü ziyaret eden onbinlerce vatandaş Çaykara´da Forodigonun Doğuşu Stantına çok büyük bir ilgi gösterdiler.Özellikl e Stant yerine getirilen Dokuma Makineleri ile kanınlarımız tarafından dokunan ürünlere büyük ilgi gösteren misafirler gönüllerince alış veri yapmayı da ihmal etmediler.

FORODİGOYU TANIYALIM

Foresiya Çaykara İlçemizde giysiye verilen genel bir isimdir.Geçmişte ekonomik imkanları yeterli olmayan ve pazardan istediği giysiyi almakta güçlük çeken Çaykara İnsanı çözümü kendi içeri,sinde bulmuştur.

Kendi El emeği ile insanlarımız çok uzun seneler kendi kıyafetlerini kendileri dikmişlerdir.Ayaklarına giydikleri çarıklarından tutun da kazağına,çorabına,gömleğine kadar bir çok giysiyi kendi elleri ile dokumuşlar bunu hem kendi ihtiyaçları için değerlendirmişler hem de Hem Hadi Pazarında hem de Çaykara Pazarında çok uzun seneler bu ürünleri pazarlamışlardır.

Ancak üzülerek ifade etmek isteriz ki Teknolojinin baş döndüren hızlı gelişmesi Tüm Ülkemizde olduğu gibi Çaykara İlçemizde de insanlarımızı hazır giysi kullanmaya yönlendirmiş bu yüzden de Forodigo Çaykara İlçemiz için Tarih olma aşamasına gelmişti.

ÇAYKARA´DA FORODİGONUN DOĞUŞ ÖYKÜSÜ

Bundan 3.5 Sene önce Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok´un Başkanlığında Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çaykara Halk Eğitim Merkezinin Ortak Organizasyonu ile Forodigo Kursunun açılması kararlaştırıldı.

İlk aşamada yer temini gerçekleştirildi ve Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından  Belediye Başkanımız Hanefi Tok´un katkıları ile Çeşitli Dokuma Makineleri temin edildi.

/resimler/2018-7/27/1345521180848.jpg

Sırada Kurs Öğretmenini bulmak vardı.Tekstil Öğretmenimiz Veysel Somuncu Çaykara İlçemiz için elini taşın altına sokarak İlçemiz adına gerçekten de çok önemli bir Kültür Hizmeti sundu.

Çaykara Kültürü için Gecesini gündüzüne katan Kursiyer Bayanlarımız ile birlikte  yoğun bir emek ve çalışma temposu içerisinde ÇaykaraKültürümüzü yaşatmaya çalışan Veysel Öğretmenimize tüm Çaykara Halkı adına teşekkür etmeyi bir görev kabul ediyoruz.

Ve Projenin en önemli kısmı…Kursiyer Bayanlarımız…Çaykara İlçemizin değişik Mahallelerinden gelen fedakar,cefakar Kursiyer Bayanlarımız…Hiçbir zaman kendi şahsi menfaatlerini ya da ekonomik getiri hevesinin peşinde olmayan sadece Çaykara İlçemize Kültürel anlamda hizmet sunabilmek için yoğun bir tempo içerisinde enerji harcayan emektar eller…

Evet Çaykara onlara çok şey borçlu…Bu Projenin yaşamasını sağlayan…Başta Kaymakamımıza,Belediye Başkanımıza,İlçe Milli Eğitim Müdürümüze,Halk Eğitim Merkezi Müdürümüze…Kurs Öğretmenimize ve Kursiyerlerimize…

Çaykara Sizlere çok şey borçlu…Günün birinde Forodigo´yu bir Dünya Markası haline getirebilirsek eğer o zaman sizler için büyük bir onur ve gurur ile şu başlığı atacağız…

YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR KÜLTÜRÜ DÜNYA MARKASI YAPTILAR…

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Forodigo Uzungöl Yaşayacak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Uzungöl´de Ayhan Güler´ine Kavuştu
Uzungöl´de Ayhan Güler´ine Kavuştu
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Ayhan İnan ile İlçemiz Demirkapı Mahallesinden Dünyalar Güzeli Kızımız Güler Yüce Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Dillere Destan bir düğün töreni ile bir ömür boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Trafik kazasında Çaykaralı Aileden 6 Kişi Yaralandı
Trafik kazasında Çaykaralı Aileden 6 Kişi Yaralandı
Rize´nin Çamlıhemşin ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Çaykara Çambaşı mahallesinden 6 kişi yaralandı.
Turkcell´dan Trabzon´a Yatırım Hamlesi
Turkcell´dan Trabzon´a Yatırım Hamlesi
Turkcell´den Trabzon´a 3 yılda 50 milyon TL´lik altyapı yatırımı
Köpeğe Çarpmamak İçin Kaza Yaptı!
Köpeğe Çarpmamak İçin Kaza Yaptı!
Çaykara Ulucami Mahallesinden, Hasan Cevahir İstanbul´da aracıyla seyrederken Köpeğe çarpmamak için kaza yaptı.
İzmir´den Uzungöl´e Gelin Geldi
İzmir´den Uzungöl´e Gelin Geldi
Uzungöl´ün önemli Turizm İşletme Sahiplerinden Yaren Otel Sahibi Ahmet Akyüz´ün Yakışıklı Oğlu Uzungöl´ün Genç Turizmcilerinden Levent Akyüz ,İzmir´den Fatma Gökmen ile hayatını birleştirdi.
Forodigo Hayatımızı Değiştirdi!
Forodigo Hayatımızı Değiştirdi!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz tarafından açılan ve yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Giyim Kültürünü yaşatmaya çalışan Forodigo Kursumuzun insanlarımızın üzerinde bırakmış olduğu etkiden söz etmeye çalışacağız Sizlere
50 Yıl Sonra Buluştular!
50 Yıl Sonra Buluştular!
Trabzon Erkek öğretmen Okulu 50.Yıl mezuniyet buluşması Trabzon ve Çaykara Sultanmurat Yaylasında gerçekleştirildi.
İŞKUR Okullar için Temizlik Elemanı Alıyor!
İŞKUR Okullar için Temizlik Elemanı Alıyor!
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR aracılığı ile okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında personel alımı yapılacak.
Uzungöl´de Mesut ve Özlem´den Sezon Finali
Uzungöl´de Mesut ve Özlem´den Sezon Finali
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mesut Kul ile Araklı İlçemizden Dünyalar Güzeli Kızımız Özlem Kıroğlu Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Dillere Destan bir düğün töreni ile bir ömür boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Selcan ve Hakan Yusuf´un En Mutlu Günleri
Selcan ve Hakan Yusuf´un En Mutlu Günleri
Çaykara Kabataş Mahallesinden Bursa´da ikamet eden Hakan Yusuf Gazioğlu ile Selcan Yılmaz dünya evine girdi.
Diller Destan Düğünle Evlendiler!
Diller Destan Düğünle Evlendiler!
Çaykaralı sevilen simalardan işadamı Ferhat Yıldız´ın avukat oğlu Serhat Yıldız ile Gıda Yüksek Mühendisi Esra Doğangün görkemli bir düğün töreni ile dünya evine girdiler.
Umut Ayşe´sine Kavuştu
Umut Ayşe´sine Kavuştu
Uzungöl´ün Genç Turizmcilerinden Umut Kayaoğlu Samsun 19 Mayıs İlçesinden Ayşe Holep ile hayatını birleştirdi.
Cengiz İle Merve´nin En Mesut Akşamı
Cengiz İle Merve´nin En Mesut Akşamı
Uzungöl´ün Genç Turizm Çalışanlarından Cengiz Asan ile Bayburt´tan Merve Akyıldız Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
"Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakmayın" Uyarısı!
"Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakmayın" Uyarısı!
​İçişleri Bakanlığı, sonbaharın gelmesiyle dönüşe geçilen yayla evlerinde, teröristler için yaşam imkânı tanıyacak malzemeler bırakılmaması uyarısı yaptı.
Kız Yurdu Toplantısı Yapıldı
Kız Yurdu Toplantısı Yapıldı
Deva Vakfı Öğrenci Yurdundan Çaykara Belediyesine Devredilen Çaykara Belediyesi Kız Öğrenci Yurdu Planlama ve Bilgilendirme Toplantısı Kız Öğrenci Yurdu Binasında gerçekleştirildi.
Zeynep İle Selim´den Ömürlük İmza
Zeynep İle Selim´den Ömürlük İmza
Uzungöl Merkez Büyükköy Mahallesinden ve Uzungöl´ün En Sevilen Esnaflarından Hilmi Dilek´in yakışıklı Oğlu Selim ile Konya´dan Zeynep Taşkapu Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET Dediler.
Sare Kocaeli´ne Gelin Gidiyor!
Sare Kocaeli´ne Gelin Gidiyor!
Sare Demirci ile Aykut Çalpan´ın Kına Merasimi 30 Ağustos 2018 Perşembe Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirildi.
Bir İmza da Uzungöl´de İstiyoruz
Bir İmza da Uzungöl´de İstiyoruz
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Bir İmza Da Uzungöl´de İstiyoruz" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Yavuz Selimliler Maçka´da Buluştu
Yavuz Selimliler Maçka´da Buluştu
Yıllar önce Erzurum Yavuz Selim İlköğretim okulundan mezun olan öğretmenlerin bayram buluşması Trabzon Maçka ilçesinde gerçekleştirildi.
 Yayla Festivalleri  "Çöp Festivali" oldu!
Yayla Festivalleri "Çöp Festivali" oldu!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “YAYLA FESTİVALLERİ ÇÖP FESTİVALİ OLDU” adlı makalesini okuyucularımızla paylaşıyoruz
Şahadetlerinin 100.Yılında Sultanmurat Şehitleri Paneli
Şahadetlerinin 100.Yılında Sultanmurat Şehitleri Paneli
Sultanmurat Şehitleri şehadetlerinin 100. Yılında ‘Vatana Adanmış Hayatlar´ adlı panel 19 Ağustos Pazar günü yapılıyor.
Kayıp Saniye İkinci Dağ Taş aranıyor!
Kayıp Saniye İkinci Dağ Taş aranıyor!
Çaykara Hanırmak Yaylasında kaybolan Saniye İkinci hâlâ bulunamadı.
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye ile Zafer´den Mutluluk Türküsü.Uzungöl´ün Genç Turizm İşletmecilerinden Zafer Danış ile Ana Sınıfı Öğretmeni Sümeyye Erdoğan Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan Muhteşem bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
3 Gün Önce İlçemiz Hanırmak Yaylasında kaybolan 73 yaşındaki Saniye İkinci İçin Arama Kurtarma Çalışmalarına bu gün de devam edildi.
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Çaykara ve Trabzon Basın Dünyamızın önemli isimlerinden Kemal Çuman´ın Kızı Hülya Çuman Cicerali geçirdiği ani ani bir Rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldı.
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
Çaykara Taşören Mahallesinden, Trabzon Yazarlar Derneği İstanbul Şube Başkanı yazar İbrahim Tuncer´in kızı Rumeysa Tuncer, Ali Torun ile dünya evine giriyor.
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Çaykara İlçemizin Sosyal ve Kültürel Alanlardaki en önemli ve de Sosyal İnsanlarından Ali Kemal Sevinç Geçirdiği Rahatsızlık sonucu Hastaneye kaldırıldı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
17 °C
Pazartesi
17 °C
Salı
17 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi