Gençlerde Ruhsal Hastalıklara Dikkat!
Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesi Uzman Doktorlarından Ali Erdoğan,” Ruh sağlığı bozuklukları her yaş ve cinsiyetteki insanı etkileyebilmekte olup özellikle genç yaş grubunda çok sık rastlanmaktadır, ”dedi
Tarih: 10.10.2018 05:10:33/ 2451okunma / 0yorum

Uzman Doktor Ali Erdoğan,” Değişen dünya koşullarında ruh sağlığı hastalıklarının yaygınlığı giderek artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla kişi depresif bozukluklar, 250 milyondan fazla kişi kaygı bozuklukları ile ilgili hastalıklara sahiptir,” dedi. 

10 Ekim dünya ruh sağlığı günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde görev yapan Uzman Doktor Ali Erdoğan, “Dünya Ruh Sağlığı Günü 1992 yılından beri her yıl 10 Ekimde kutlanmaktadır. Ülkemizin ve dünyanın önemli ruh sağlığı sorunlarının, toplumun ve kamuoyunun gündemine taşınması ve farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. 

Dünya Ruh Sağlığı Gününün amaçları;

-Toplumun ruh sağlığı konusunda farkındalığını arttırmak

-Psikiyatrik hastalıkları önlemek

-Psikiyatrik hastalıklar konusundaki damgalanmayı önlemek olarak sıralanabilir. 

Her yıl farklı bir teması olan Dünya Ruh Sağlığı gününün 2018 yılındaki teması Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Değişen dünya koşullarında ruh sağlığı hastalıklarının yaygınlığı giderek artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 300 milyondan fazla kişi depresif bozukluklar, 250 milyondan fazla kişi kaygı bozuklukları ile ilgili hastalıklara sahiptir. Her iki hastalık sebebiyle yaşanan iş gücü ve işlevsellik kaybının ekonomik maliyeti 1 trilyon dolardan fazladır. Ruh Sağlığı bozukluklarında görülen bu işlevsellik kaybı da bize ruh sağlığı hastalıklarının önemini bir kez daha hatırlatmaktadır, ”dedi. /resimler/2018-10/10/0522048876427.jpgErdoğan,” Ruh sağlığı bozuklukları her yaş ve cinsiyetteki insanı etkileyebilmekte olup özellikle genç yaş grubunda çok sık rastlanmaktadır. Bu yaş grubunda; depresyon, anksiyete bozuklukları, şizofreni, bipolar bozukluk, alkol ve madde bağımlılığının yanı sıra son yıllarda internet ve teknoloji bağımlılığı yüksek oranlarda görülmektedir. Bu hastalıklardan kısaca bahsedecek olursak; gençlerde depresyon ve anksiyete bozukluklarının (kaygı bozukluğunun) görülme oranının yüksek olmasına rağmen tedavi arayışı genel olarak düşüktür. Gençlerde özellikle bu hastalıklarda iş gücü kaybı, işlevsellik kaybı, cinsel işlev bozuklukları, intihar düşünceleri olabilmektedir. Dünyada her yıl 1 milyona yakın kişi intihar ederek ölmektedir. 15-29 yaş arası kişilerde ölüm nedenleri arasında intihar 2. sırada bulunmaktadır. Gençlerimiz isteksizlik, mutsuzluk, uyku bozukluğu, hayattan keyif alamama, sürekli kaygılanma gibi şikâyetleri olduğunda mutlaka en yakın sağlık kurumuna başvurmalıdır. Gençlerimizde sık görülen bir diğer hastalık ise alkol ve madde bağımlılığıdır. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde giderek artan oranlarda alkol ve madde bağımlılığı ve buna bağlı ölümler görülmektedir.  Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada 30 milyonun üstünde uyuşturucu bağımlısı bulunmaktadır. Bu yüksek rakamlara karşılık madde bağımlılığı olanların sadece %15 i tedavi görmektedir. Uyuşturucu bağımlılığı en çok genç yaş grubundaki kişilerde görülmektedir. Gençlerde uyuşturucu bağımlılığının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu tür ruhsal sorunu olan gençler sorununu inkar etmemeli, aileler suçlayıcı ve cezalandırıcı olmamalı, hasta ve aile işbirliği içinde tedavi arayışında olmalıdır. Unutulmamalıdır ki madde bağımlılığı tedavi edilebilen bir psikiyatrik hastalıktır. Bu konuda en yakın psikiyatri kliniğine ve AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) kliniğine başvurarak tedavi olunabileceği asla unutulmamalıdır,” ifadesini kullandı. 

Dünyanın hızlıca değişmesi ve dijitalleşmesi ile özellikle gençlerimizde, internet bağımlılığı ve dijital oyun bağımlılığında dikkat çekici şekilde artış görülmekte olduğunu söyleyen Erdoğan,” İnternet bağımlılığı aşırı internet kullanımı, internete bağlanılmadığında yoksunluk gerginlik, aşırı internet kullanımına bağlı olumsuz sonuçlar (okul ve iş başarısında düşme, sosyal etkinliklerden uzaklaşma) ile karakterize bir ruhsal hastalıktır. İnternet bağımlılığının ülkemizde genç yaş grubunun %7-%12 arasında olduğu bildirilmektedir. İnternet bağımlılığının olumsuz sonuçlarından biriside diğer bağımlılıklara yol açabilmesidir. İnternet ve dijital oyun bağımlılığı ciddiye alınması gereken ve tedavi edilmesi gereken bir psikiyatrik hastalığı olduğunu,” söyledi. /resimler/2018-10/10/0533469671242.jpgAçıklamanın son bölümünde Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesinde genç hasta popülasyonuna yönelik neler yapıldığından bahseden Erdoğan,” Hastanemiz 70 yatak kapasitesine sahip olup, 2 psikiyatri uzmanı, psikolog, psikiyatri hemşiresi,  sosyal hizmet uzmanı ve diğer personelimizle hizmet vermektedir. Hastanemizde genç hasta popülasyonunda sık görülen şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon, anksiyete bozuklukları, obsesif kompulsiv bozukluk, kişilik bozuklukları konusunda yatarak ve ayaktan tedavi hizmeti sunulmaktadır. Hastalarımıza farmakoterapi (ilaç tedavisi) yanında, çeşitli terapi yöntemleri (bilişsel davranışçı terapi, destekleyici psikoterapi) yapılmaktadır.   Yine genç hasta grubunda sık görülen evlilik sorunları, çift sorunları konusunda terapi (cinsel terapi, çift terapisi) hizmeti verilmektedir. Alkol ve madde bağımlılığı, internet bağımlılığı konusunda poliklinik hizmeti verilmekte olup gerekli tedaviler yapılmaktadır. Daha sağlıklı bir toplum için gençlerimizin ruh sağlığının korunmasının önemini bir kez daha vurgulayarak, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününü kutlarım, ”dedi.

Haber kaynağı: Çaykara Gündem Gazetesi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Gençlerde Ruhsal Hastalıklara Dikkat
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara´da Evde Sağlık Hizmetleri İstasyonu Açıldı
Çaykara´da Evde Sağlık Hizmetleri İstasyonu Açıldı
Çaykara ‘da Of Devlet Hastanesi bünyesinde Evde Sağlık Hizmetleri istasyonu açıldı.
Türkay Gümüş´ün Aday Adaylığı Trabzon´da Heyecan Yarattı
Türkay Gümüş´ün Aday Adaylığı Trabzon´da Heyecan Yarattı
Çaykaralı işadamı Türkay Gümüş´ün Trabzon Büyükşehir Belediye başkanlığına aday adayı olması kamuoyunda büyük heyecan yarattı.
Meme Kanseri Seni Bulmadan, Sen Onu Fark Et!
Meme Kanseri Seni Bulmadan, Sen Onu Fark Et!
Of Devlet Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Şaban Uysal, ”Meme kanseri ülkemizde ve tüm dünyada kadınlarda, en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür.8 kadından biri meme kanseri riski altındadır,” dedi.
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakımda
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakımda
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakım´da.Aslen Çaykara´lı olan ve İstanbul´da yaşayan Emre Cihan geçirdiği motorsiklet kazası sonrasında yoğun bakıma alındı.
Ataköy Çaykara´nın Nabzını Tutttu
Ataköy Çaykara´nın Nabzını Tutttu
Ataköy Cevdet Sunay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Çaykara İlçe Merkezinde Gerçekleştirdikleri Örnek bir Etkinlik ile Çaykara İlçemizin Nabzını Tuttular.
Ahmet Hocaoğlu Yoğun Bakımda
Ahmet Hocaoğlu Yoğun Bakımda
İstanbul Bahcelievler Trabzonlular Derneği onursal Başkanı Çaykaralı Ahmet Hocaoğlu kalp krizi sonucu yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.
Çok Acele Kan Aranıyor
Çok Acele Kan Aranıyor
Ahi Evran Kalp Damar ve Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Tedavi Görmekte Olan Dursun Yazıcı İçin Çok Acele 0 Grubu RH (+) Kana İhtiyaç duyulmaktadır
Şizofreni Tedavisi Olan Bir Hastalıktır!
Şizofreni Tedavisi Olan Bir Hastalıktır!
Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde görev yapan Uzman Doktor Ali Erdoğan, 11 Nisan Dünya Şizofreni Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada,” Şizofreni tedavisi olan bir hastalıktır,” dedi.
Şırnak İl Sağlık Müdürlüğüne Çaykaralı Doktor Atandı
Şırnak İl Sağlık Müdürlüğüne Çaykaralı Doktor Atandı
Yaklaşık 2 aydan bu yana Şırnak Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı görevini sürdüren Çaykaralı Uzman Dr. Nedim Uzun, İl Sağlık Müdürü olarak atandı.
Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Hayattır
Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Hayattır
3-9 Kasım Organ bağışı haftası dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Op.Dr.Şaban Uysal, “Unutmayalım ki Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basınımıza ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir,” dedi.
14 Mart Tıp Bayramı Of Devlet Hastanesinde Kutlandı
14 Mart Tıp Bayramı Of Devlet Hastanesinde Kutlandı
Trabzon Of ilçesinde 14 Mart Tıp Bayramı düzenlenen çeşitli etkinlikle kutlandı.
Bu Sağlık Hizmetini Kaçırmayın
Bu Sağlık Hizmetini Kaçırmayın
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca “Pembe Prenses” adlı Mobil Tır kanser tarama aracı Çaykaraya gelecek.
Çaykara´da Velilere Diyabet Farkındalık Eğitimi
Çaykara´da Velilere Diyabet Farkındalık Eğitimi
Zeki Bilge İlkokulu Tarafından Hazırlanan Okul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama Ve Bilgilendirme Projesi Kapsamında Velilere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.
Bölge Halkı Bizi Tercih Ediyor
Bölge Halkı Bizi Tercih Ediyor
Of İlçesi Devlet Hastanesi Başhekimi Şaban Uysal, başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiriyor.
Ataköy Hastanesine Doktor Ataması
Ataköy Hastanesine Doktor Ataması
Ataköy Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesine uzman hekim ataması yapıldı.
Of- Devlet Hastanesinde Yeni Uygulama!
Of- Devlet Hastanesinde Yeni Uygulama!
Of Devlet Hastanesinde Mart ayında başlayan mesai harici poliklinik uygulaması vatandaşları sevindirdi.
Of Devlet Hastanesinde Tıp Bayramı Kutlandı
Of Devlet Hastanesinde Tıp Bayramı Kutlandı
14 Mart Tıp Bayramı Of devlet hastanesinde tüm sağlık çalışanlarının katılımıyla kutlandı.
Hastanın Karnından 2 Kilogramlık Kitle Çıktı
Hastanın Karnından 2 Kilogramlık Kitle Çıktı
Trabzon´un Of İlçe Devlet Hastanesi´nde gerçekleştirilen ameliyatla kadın hastanın karnından yaklaşık 2 kilogramağırlığında kitle çıkartıldı.
Trabzon 112 Çağrı Merkezi´ne Gelen Yaklaşık 20 Çağrıdan Sadece Biri Gerçek
Trabzon 112 Çağrı Merkezi´ne Gelen Yaklaşık 20 Çağrıdan Sadece Biri Gerçek
Trabzon´da hizmet veren 52 ambulans 2015 yılında 2 milyon 166 bin 978 kilometre yol kat ederek 61 bin 658 hastayı sağlık merkezlerine ulaştırdı.
AIDS Hastalığının Olmadığı Bir Dünya
AIDS Hastalığının Olmadığı Bir Dünya
1 Aralık Dünya AIDS günü olması dolayısıyla Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü bi basın açıklaması yayınladın.
Dr.Köksal Hamzaoğlu´dan, Akciğer Kanseri Uyarısı!
Dr.Köksal Hamzaoğlu´dan, Akciğer Kanseri Uyarısı!
Halk Sağlığı Trabzon İl Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu Akciğer Kanseriyle ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Gazetecilerden Başhekime Ziyaret
Gazetecilerden Başhekime Ziyaret
Anadolu Basın Yayın Birliği Trabzon şubesi yönetimi “Fizyotem Tıp Merkezi” mesul Müdürü Uzman Dr.M.Kürşat Topal´ı makamında ziyaret etti
Of´ta Yoğun Bakım Ünitesi Törenle Açıldı!
Of´ta Yoğun Bakım Ünitesi Törenle Açıldı!
Of- Devlet hastanesi Acil Servis ve Yoğun Bakım ünitesi törenle açıldı.
Hastaneye Çaykaralı Müdür
Hastaneye Çaykaralı Müdür
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine Çaykaralı Müdür Atanmıştır
Eski Muhtar Mikdat Şahin´den İyi Haber Var!
Eski Muhtar Mikdat Şahin´den İyi Haber Var!
Önceki gün kullandığı Kamyonla uçuruma yuvarlanarak ağır yaralanan Mikdat Şahin´den iyi haber var.
Doktor Cinayeti Protesto Edildi
Doktor Cinayeti Protesto Edildi
Samsun`daki Doktor Cinayeti (KTÜ) Tıp Fakültesinde Okuyan Öğrenciler tarafından Protesto edildi
87 Yaşında Hayata Yeniden Tutundu
87 Yaşında Hayata Yeniden Tutundu
Çaykara Şahinkaya Mahallesinden, `ameliyat edilemez` denilen 87 yaşındaki Mehmet Kamaoğlu Of devlet hastanesinde gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi