Günü Kurtarma Projeleriyle Turizm Olmaz!
Anadolu Aslanları İş Adamları Derneğinin (ASKON) Trabzon Şube Başkanlığı, 2.Çalıştayını Uzungöl´de gerçekleştirdi.
Tarih: 25.2.2019 11:52:04/ 1521okunma / 0yorum

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneğinin 2´ni Uzungöl Çalıştayı yapıldı. Toplantıda konuşan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı turizmci Murat Akyüz,” Bölgemiz, tarihi, kültürel ve doğal değerleriyle ülkemizde çok önemli bir potansiyele sahipken bunu yeterince değerlendiremiyoruz. Günü kurtarma projeleriyle yaşadığımız güzelim yerleri talan etme talaşına girmenin dışında bir şey yapmıyoruz, “dedi.

İşte Murat Akyüz´ün konuşması

İş dünyası kendini yenileyebilmesi için sürekli radikal yenilikler yapması gerekir. Bölgemiz sanayide ve tarımda yeterince gelişememiş bunun sonucu olarak yöremizde yetişen bilinçli ve idealist insanlar dışa açılmak zorunda kalmış ve gittiği her ilde başarılı birer iş adamı veya başarılı bürokrat olabilmişlerdir. bu kadar verimli ve zeka seviyesi üstün bir kitleyi burada değerlendirme imkanı bulabilseydik Trabzon´umuzun geleceği bu gün kinden çok daha parlak olabilirdi. Bölgemiz, tarihi, kültürel ve doğal değerleriyle ülkemizde çok önemli bir potansiyele sahipken bunu yeterince değerlendiremiyoruz. Günü kurtarma projeleriyle yaşadığımız güzelim yerleri talan etme talaşına girmenin dışında bir şey yapmıyoruz.

Trabzon´umuzda üç üniversitemiz çok değerli akademisyenlerimiz olduğu halde yeterince bilimden faydalanamıyoruz. ARGE çalışmamız yok, Turizmde inovasyon için uğraşımız ve bir çabamız yok.
Hiçbir alanda ideal bir yönetim planımız yok.
Bizler, bunu tartışmalıyız.

Doğu Karadeniz bölgesinin en rantabl yörede yaşayan insanların refah seviyesini üst seviyede tutacak çalışmanın turizm odaklı olması gerektiğini. Turizme yönelik yapılacak her çalışmanın yöreye getireceği katma değerin çok büyük olacağını düşünüyorum.

Trabzon turizm il müdürlüğünün 2018 yılındaki istatistiklerine göre ;
Uzungöl´ü ilk 11 ayda 5 milyon insan ziyaret etti.
Uzungöl´ü ilk 11 ayda ziyaret eden araç sayısı 1 milyon 358 000
2017 de 869 uçak yurtdışından direk Trabzon´a uçtu.
2018 de 1140 uçak geldi.

Verilere göre turizmde artış %40 bu oran bizi turizmin bölgemiz için ne kadar önemli bir sektör olduğunu gösteriyor. Turizme yapılacak her türlü yatırımın bölgemize kazanç olarak döneceğini ve bu minvalde yapacak daha çok işimiz olduğunu bilmemiz gerekiyor. Her platforma bu konuyu taşımak bizim öncelikli görevimiz olmalıdır.

Evvela mevcut değerlerimiz ortaya döküp farkına varalım sonra problemleri tartışalım. Gelecekte istenen hedefe ulaşmak için eylem planları hazırlamalı ve bir vizyon ortaya koymalıyız.

Doğu Karadeniz´in geleceğini inşa etmek için her paydaş üzerine düşeni yerine getirmeli ve bu alanda yapılacak her çalışmanın içinde olmalıdır.

Doğu Karadeniz´in turizm alanında lokomotifi beldesi olan Uzungöl´e gerekli ilgiyi göstermeli ve geleceğine yön çizmeliyiz.  Uzungöl ve yöresinin yönetim planının hazırlanması için birbirine entegre edilmesi gereken iki süreçten oluşması gerekir.

1-Bilim ve teknik çalışmanın Uzungöl´ün temel ekosistemlerini, genel biyolojik çeşitlilik ve ekolojik özellikleri ile sosyo ekonomik yapısının anlaşılması;

2-Uzungöl´ün korunması için toplum yaşamı ve refahı, eğitim ve araştırma ile ilgili paydaşların sürece katılmasını sağlamak uygulanabilmesi için ortak karar temelinde uzun süreçli ideal yönetim planı oluşturulmalı.

Uygulanabilir bir yönetim planımız olmadığı için düzen bakımından yaşadığımız bu keşmekeşin önüne geçmek için mikro milliyetçilik, ötekileştirme, bananecilik zihniyetinden uzaklaşıp çözümler üretmemiz Uzungöl için en doğru icrai faaliyet olacaktır.

-Uzungölde kurulan derneklerin yapmış olduğu birebir temaslarda (vali, belediye başkanı, turizm il müdürü, ticaret odası başkanı, esnaf odaları birlik başkanı )birebir görüşmelerde gördüğümüz tablo şu;

-Uzungöl´ün sorunları buradaki yerel inisiyatifin idare edebileceği ve yürütebileceği bir konu olmadığı direk Ankara´daki siyasi erkin çözebileceği bir konu olduğunu söylediler.

-Doğu Karadeniz turizmine katkı sunmak iş adamları olarak bu yöreye faydamızın dokunacağına inanıyorsak. Uzungöl gerçeğinden başlamamız gerekir.

Sorun büyük, mızrak çuvala sığmıyor. Bu kadar önemli ve etkin insanların bir araya gelip meselelerin çözüm noktasında önemli bilgileri sunmak ve yöremize farkındalık yaratmak için bu çalıştayların daha etkin olmaları gerekir.

Uzungöl´ümüze gelip bu kadar güzel insanları bir arada görmek onlarla hemhal olmak, çözümler üretme noktasında istişarelerde bulunmak bizleri ziyadesiyle onurlandırdı. Beni de bu oluşumun içine katmanız beni ayrıca mutlu etti. Memleketimize teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyor saygılar sunuyorum. Çalıştayın hayırlara vesile olmasını diliyor sizleri Allaha emanet ediyorum.

www.caykaragundem.com
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Günü Kurtarma Projeleriyle Turizm Olmaz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara Şehitlerini Kucakladı
Çaykara Şehitlerini Kucakladı
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü 104. Yıl Etkinlikleri Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli Organizasyonlar ile devam ediyor.
Çaykara Çanakkale Şehitlerimizi Andı
Çaykara Çanakkale Şehitlerimizi Andı
Millet olarak tarihteki kahramanlık destanımızın en önemlilerinden bir tanesi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Çaykara´da Farklı Bir Mekan "Patzi Restaurant"
Çaykara´da Farklı Bir Mekan "Patzi Restaurant"
Çaykara´lı İş Adamı İrfan Bayraktar tarafından açılan “Patzi Restaurant” 15 Mart 2019 tarihi itibarı ile Çaykara´lı Hemşerilerimize hizmet vermeye başladı
Çaykara Şehitlerini Mezarları Başında Anacak
Çaykara Şehitlerini Mezarları Başında Anacak
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısı ile Çaykara İlçesinde bulunan Okullarımızda 18 Mart ile ilgili hazırlıklar devam ediyor.
Çaykara Akif´i Andı
Çaykara Akif´i Andı
İstiklal Marşımızın kabul edilişi ve İstiklal Marşı Yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen bir program ile anıldı.
Hayırlı Kandiller Çaykara
Hayırlı Kandiller Çaykara
Bu Akşam Tüm İslam Alemi Regaip Kandilini İdrak Etmenin Mutluluğunu Yaşıyor
Salih Çuman, Yenişehir mahalle Muhtar Adayı
Salih Çuman, Yenişehir mahalle Muhtar Adayı
Çaykaralı hemşehrimiz Salih Çuman, Kocaeli Yenişehir mahalle Muhtar adayı oldu.
Seyir Gecesinin Ardından
Seyir Gecesinin Ardından
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Seyir Gecesinin Ardından" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Murat Şenoğlu Taşören Mahallesi Muhtar adayı
Murat Şenoğlu Taşören Mahallesi Muhtar adayı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerinde Çaykara Taşören Mahallesinden Murat Şenoğlu Muhtar adayı oldu.
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çaykaralı hemşerilerimizin sahibi olduğu ülkemizin en büyük Köknar Kâğıt Karton Sanayi Fabrikasını ziyaret etti.
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi, 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak oda üyesi meslektaşları onuruna yemek düzenledi.
EBS Uzungöl´de Buluştu
EBS Uzungöl´de Buluştu
Kısa Adı EBS olan Eğitimciler Birliği Sendikası Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Çalıştayı Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´de gerçekleştirildi.
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
.Çaykara İlçemizin İlçe Merkezine en uzak olan Mahallelerinden Şekersu Mahallesinde İsmail(Nuri) Kayaoğlu Muhtar Adayı olduğunu açıkladı.
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
İstanbul Gazıosmanpaşa-Fevzi Çakmak Mahallesinde Muhtar olan Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu yeniden aday olduğunu açıkladı.
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Türkiye´de kendi alanında 10 hastaneden biri olarak Çaykara´nın bir mahallesinde hizmet veren “Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi” yaptığı çalışmalarla bölgemizin gururu oldu.
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul´daki ana davasından dosyası ayrılan tutuksuz sanığı olan dönemin 3. Kolordu Komutanı hemşehrimiz Erdal Öztürk, üzerine atılı suçları işlemediği gerekçesiyle beraat etti
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi artık gerçeğe dönüşüyor.
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi