İlginizi Çekebilir

Anahtar Kelimeler: Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Halı Saha Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir?

.

Halı saha yapımı hemen hemen herkesin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Birçok şehirde bulunan ve ticari amaçlı yapılan halı sahaların nasıl yapıldığını, nasıl malzemeler kullanıldığını merak ediyorsanız bu yazımızda tüm detayları ile değineceğiz. Nurteks gibi üretici şirketlerden de halı saha yapımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Halı Saha Yapımı Maliyeti

Halı saha yapımı maliyetler açısından farklı kalemlere göre hesaplanmalıdır. Çok sayıda değişkene göre farklılık gösteren halı sahaların maliyetini etkileyen ilk belirleyici, zeminde kullanılacak üründür. Hangi zemin ürününün seçileceği maliyeti direkt olarak etkiler. Halı saha yapımında genellikle suni çim ürünleri kullanılır. Suni çim ürünleri, uygulamanın yapılacağı yere ve kullanım alanına göre farklı özelliklere sahip olarak üretilir. İplik boyu, iplik yapısı, dokuma sıklığı gibi özellikler halı sahanın maliyetini etkilemektedir.

Halı Saha Maliyetini Etkileyen Değişiklikler

Halı saha maliyetini etkileyen değişiklikler arasında:

Lokasyon: Lokasyon halı saha yapımında maliyetleri etkileyen önemli değişkenlerden birisidir. Saha yapımında malzemelerin sevkiyatı da belli bir maliyet oluşturacağı için bu aşama önemlidir. Nakliyenin şehir merkezlerinden uzaklaşması maliyeti artırabilir.

Zemin Ürününün Kalitesi: Seçilen zemin ürününün kalitesi maliyetleri etkilemektedir. Çok sayıda ürün alternatifi olduğu için projeye uygun zemin ürününü tercih etmek önemlidir.

Alt Yapı Çalışması: Teknik işlemlerden birisi olan altyapı çalışması da maliyetleri değiştirmektedir. Beton bir zemine sahip bir alan ile toprak zemine sahip bir alanın altyapı maliyeti aynı olmayacaktır.

Sahanın Işıklandırılması: Sahanın büyüklüğü ve dolaylı yoldan ışıklandırılması yine fiyatı etkilemektedir.

Halı Saha Ölçüleri Nelerdir?

En çok kullanılan halı saha ölçüleri aşağıdaki gibidir. Halı saha ölçüleri arazinize uygun olarak da farklı ölçülerde yapılabilir.

18 * 36 metre= 648 m²

20 * 40 metre = 800 m²

25 * 40 metre = 1000 m²

25 * 45 metre = 1125 m²

28 * 48 metre = 1344 m²

27 * 47 metre = 1269 m²

30 * 50 metre = 1500 m²

32 * 52 metre = 1664 m²

Halı Saha yapımında Hangi Zemin Ürününü Seçmek Daha Doğrudur

Halı saha yapımı için kullanılabilecek üç çeşit zemin ürünü bulunmaktadır. Bunlar; suni çim, doğal çim ve hibrit çim ürünleridir. Halı sahalar ticari alanlar olduğu için halı saha yapımında suni çim tercih edilmektedir. Bunun sebebi uzun süre üzerinde oyun oynanmasına olanak tanıması, konforlu bir oyun imkanı sunması, temizlik ve bakımının kolay yapılmasıdır.

Halı Saha Yapımında Suni Çim Kullanmanın Avantajları

Halı saha yapımında suni çim kullanmanın avantajları oldukça fazladır:

Ek bakım maliyetleri gerektirmez: Suni çimin gübreleme, biçme gibi ek bakım maliyetlerine ihtiyacı yoktur.  Bu da ek bakım maliyetleri gerektirmeden sahanızı kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Bakımı oldukça kolaydır: Doğal çim gibi ek bakım maliyetlerine gerek olmadan uzun süre kullanılabilir.

Üzerinde çok sayıda oyun oynanmasına olanak tanır: Doğal çim sahalarda, günde maksimum 1 oyun oynama şansınız vardır. Suni çim bir halı sahada gün içinde çok sayıda oyun oynanabilir.