İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Tarih: 16.11.2018 19:31:51/ 2012okunma / 1yorum

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Trabzonlular´ın tepkisi sürüyor.  

Araştırmacı- Yazar İbrahim Tuncer yaptığı yazılı açıklamada şöyle, “Ben Trabzonluyum; Fatih Sultan Mehmet´in fetih yaptığı, Yavuz Sultan Selim´inşehzadelik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman´ın doğduğu ve Atatürk´ün Cumhuriyeti ilan ettiği Trabzon´un torunuyum, ben Türkiye aşığı ve bu Şehrin sevdalısıyım. Dünyanın varoluşunda insanoğlu iki türde var olmuş; inananlar ve inanmayanlar. Öbür dünyaya göç ediğimizde sorulacak sorulardan biri Rabbin kim, dinin nedir. Allah bizlere bunu soracakken, sizlerin insanları ırklara bölüp insanlığı kin ve nefrete sürüklemenizi esefle kınıyorum. Sizler Milletin vekilleri; birliği, bütünlüğü sağlamakla görevlisiniz. Öncelikle de konuşmalarınızı araştırıp yapmalısınız çünkü tarih boyunca Rum Pontus Cumhuriyeti isimli bir devlet olmamıştır, bu hatanızı cahilliğinize veriyorum. 

Trabzon tarihten bu yana Türk´tü bugünde Türk´tür. Ebediyen de Türk olarak kalacaktır. Geçmişten günümüze Trabzon´da Kimmer, Gaşka, İskit, Dril, Tibaren, Peçenek, Kuman, Kıpçak, Çepni, Avşar, Turan gibi birçok Türk kavmi Trabzon´u yurt tutmuştur.

Her şeyden önce bölgeye ilk yerleşmelerde özellikle Haldilerden başlayarak gelen Turani kavimler göze çarpar. Türk soylu toplulukların bölgeye gelmesi ise bugünkü verilerle İslam öncesi döneme rastlamaktadır. Özellikle Hun Türklerinin Kavimler Göçü sonrası Kafkasya´dan güneye inip Doğu Karadeniz Bölgesi´ne uzanması, doğal olarak Trabzon bölgesini de etkilemiştir. Ama esas Türk yerleşmeleri ve Türk kültürünün bölgeye egemen olması, Malazgirt zaferi sonrası olmuştur. Özellikle Oğuz Türkleri, Doğu Karadeniz Bölgesinde Çepnilerle birlikte kıyı şeridine 700-1000 rakımı içerisinde güney kuşağında bir şerit olarak yerleşmişlerdir. 

Roma imparatorluğu: Roma bir Latin kent devleti olarak İtalya´da kurulur ve yayılmacı bir politika izleyerek etrafındaki diğer kentleri birer birer ele geçir. Öncelikle İtalya´da mutlak bir hâkimiyet sağlar ve daha sonra da Akdeniz´e doğru ilerleyerek Akdeniz´in tamamına hâkim olur. Askeri anlamda döneminin tüm güçlerinden üstün bir ordu sistemi kurulup lejyon adı verilen ve mutlak disiplin ile savaşan tümenlerinin etkisi ile Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında uçsuz bucaksız bir kara parçasına hâkim olarak hükmederler. 

Rum Suresi ve anlamı: Mekke´de inmiştir. 60 ayettir. Sure, adını ikinci ayette geçen “er Rum” kelimesinden almıştır.

1-Elif. Lâm. Mim.

2, 3, 4, 5; Rumlar, en yakın bir yerde yenilgiye uğradılar. Hâlbuki onlar, bu yenilgilerinden sonra bir kaç yıl içinde galip geleceklerdir, önünde de sonunda da emir Allah´ındır. O gün müminler Allah´ın yardımıyla sevineceklerdir. Allah dilediğine yardım eder. O, mutlak güç sahibidir, çok esirgeyicidir. 

Rum sözcüğü: Rum sözcüğü etimolojik köken bilimine bakılırsa tarihsel kullanılışıyla Anadolu´daki Ortodoks Hıristiyanlara, Arapçadan gelen bir uygulamayla Romalı yerine Rum deniyordu veya Roma´dan kaynaklanmış bu sözcükle, Roma İmparatorluğu, Roma İmparatorluğunda yaşayan kimse, Romalı, Arap ilinden başka ilden olan kimse, Anadolulu, Osmanlı gibi anlamların karşılığı olarak kullanıldı. Eski Türkçede Anadolu´ya Diyar-ı-Rum (Roma Ülkesi) denirdi. Örneğin; Celaleddin-i-Rumi Anadolulu Celaleddin demektir, Rum-i Selçukluları Anadolu Selçukluları, Selçukiyye-i Rum Anadolu Selçukluluğu, Rumeli Osmanlı Devleti´nin Avrupa´daki toprakları anlamında kullanılmıştır. Bu alan Farsça, Arapça ve Türkçe eserlerde Bilâd-ı Rûm ya da Bilâdü´r-Rum, Arap coğrafyacılar tarafından; Roma İmparatorluğu, Selçuklu AnadoluMemleketü´r-Rum,bir kimsenin doğup büyüdüğü yerDiyar-ı Rum,Anadolulu çeşitli kavimler dinleri bakımından Rum adıyla anılmışlardır. 

Pont-Pontus-Pontos: Yanlış bilinen isimlerden biri de Pontus-Pontos meselesidir. Pont-Pontos eskiçağlarda Anadolu´nun kuzeydoğusuna verilen addır. Pontus-Pontos Rum Devleti değildir. Pontus-Pontos bir İran Devletidir.Hükümdarlarının isimlerini bile bakıldığında hepsi Acemcedir. Rumlukla hiçbir alakası yoktur. Mesela en meşhur hükümdarları Mithridat´tır. Farsçadamihir-güneşdemektir, tat-adaletdemektir.Mithridat-adalet güneşi demektir. Acemce bir kelimedir. Anadolu´da henüz Türkler Orta Asya´da iken İranlılarla Grekler arasında bir mücadele sahası idi. İran tarihine baktığınız zaman İranlıların tamamen Anadolu´ya sahip olup Balkanlar´a kadar yayıldıkları görülmekledir.Pontus-Pontos Devleti gücünü arttırdı sınırlarını genişletti.Milattan evvel devirlerde Pontus-Pontos İran Satraplığıdır.Satraplık, içişlerinde Muhtar eyalet demektir. Başlangıçta Kapadokya Satraplığı olarak kurulmuştur.Sonra bu devlet ikiye ayrılmış biri Anadolu Satraplığı, ikincisi Karadeniz Satraplığı olarak ikiye bölünmüştür. Karadeniz Satraplığının merkezi başkenti Amasya sonra Sinop başkent olmuştur. Sahil boyunu işgal ederek Trabzon civarında yaşayan Mosklar ve Tibarenler hâkimiyet altına alınır. Devlet sınırları en geniş boyutlarına ulaşmış, Kırım´a uzanmış bu devlet, din adamları ve beyler sınıfı ile Perslere has bir yapıya sahiptir.

Fatih Sultan Mehmet´in öncülüğündeki Osmanlı Kuvvetleri Bölgeyi kuşatarak, 1461 yılında Trabzon´u ele geçirmiş ve tamamen egemenliği altına almıştır. Çaykara´da Sultan Murat Yaylasında (10 Haziran 1916), Of´ta Baltacı, Arsin´de Yanbolu Derelerinde Ruslara karşı başarılı savaşlar verilmiş, ancak o yıllardaki koşullar altında düşmanın Trabzon´a girmesine engel olunamamış ve Ruslar 14 Nisan l916 yılında Trabzon´a girmiştir. Rusların Trabzon´da kaldığı bir yıl, on ay, on günlük süre içinde özellikle Rumlar ve Ermeniler, yerli halka büyük işkenceler yaparak; sayısız insanın ölümüne sebep olmuştur. Nihayet 1917´de Rusya´da gerçekleşen Bolşevik İhtilali ile Rus Ordusu işgal ettiği Türk topraklarından çekilmek zorunda kalır. Bu geri çekilme sonucunda Trabzon 24 Şubat 1918´de işgalden kurtulmuştur. Rum Pontus Cumhuriyeti diye bir cumhuriyetin olmadığını, burada yaşayanların çoğunun Türk asıllı olduğunu böylece sizlere anlatmış bulunmaktayız.

Trabzon ve Trabzonlular tarih boyunca dik durmuş ve dik duracaktır. Vatanseverliğini ve gücünü her zaman ve her ortamda dış ve iç düşmanlara, kendini bilmezlere gösterecektir.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İbrahim Tuncer Aygün Tepki
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
tahir
19.11.2018 12:24:24
o zaman bu sözlere sebep olan hemşerilerinize bi kaç laf sallayın da görelüm samimiyetizi
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çaykaralı hemşehrimiz Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu asli üyeliğine seçildi.
Ravza´yı Anlamak
Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Muhteşem Nikâh töreni
Muhteşem Nikâh töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Denetçisi Osman Abanoz´un kızı Hümeyra Abanoz ile Doktor Enver Turan Zorlu Grand otel de düzenlenen dillere destan nikâh töreni ile mutluluğa yelken açtılar.
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Çaykara İlçemizde ilk dağıtımı gerçekleştirilen Hereford ve Aggus Irkı Büyükbaş Hayvanlar Yöremize tamamen uyum sağladı.
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu iç Denetçisi Osman Abanoz´un Mimar kızı Hümeyra Abanoz, hayatını Dr.Enver Turan ile birleştiriyor.
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Çaykara İlçemizde Yüksek yerlerdeki bazı Mahallelerimizde sezonun ilk karı bu sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlarken İlçe Merkezinde ise yağmur devam ediyor.
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı"BİR SONBAHAR RÜZGÂRI ESER DURUR BAŞIMDA"adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Trabzon Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinin sorunlarının ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´ün en sevilen Turizmcilerinden Mustafa Karagöz´ün Oğlu Ertuğrul ile Yine Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Yusuf Uçan´ın Dünyalar Güzeli kızları Mine Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile hayatlarını birleştirdiler.
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´ün için Şair M.Nihat Malkoç´un yazdığı “MUHAMMET FATİH SAFİTÜRK´E AĞIT” şiirini Şehit edilişinin 2. sene-i devriyesinde paylaşıyoruz
AVM´de Yangın Paniği!
AVM´de Yangın Paniği!
Çaykaralı işadamlarının sahibi olduğu Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bulunan Bercadia AVM´de yangın çıktı.
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Uzungöl Filak Mahallesinden Mine Uçan ile Uzungöl Hocalı Mahallesinden Ertuğrul Karagöz 10 Kasım 2018 Cumartesi Akşamı Uzungöl´de gerçekleştirilecek olan düğün töreni, ile dünya evine giriyorlar.
Uzungöl mü Şerah mı_
Uzungöl mü Şerah mı_
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl mü Şerah mı?" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Ataköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Çaykara Dr. M. İlhan Durgun İlçe Hastanesi personelleri tarafından Uzungöl ve Çaykara Merkez´de stant kurarak farkındalık oluşturmaya çalıştılar.
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
Öğretmen Hilmi Kanık´ın 6 Kasım ve Çetin Bir Yazı İsimli Yaszısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl Elmalı Mahallesinden Fatih Mutlu ile Köseli, Mahallesinden Hacer Yazıcı 4 Kasım 2018 Pazar Günü Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan Mahşeri kalabalığın katılımı ile gerçekleştirilen düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe “EVET” dediler.
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Trabzon Çaykara- Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğinde Prof. Dr. Orhan Durgun öncülüğünde kültür faaliyetlerine devam ediyor.
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Cumhuriyetle yaşıt, Çaykaralı hemşerimiz eğitim duayeni Ahmet Nurettin Gürsoy Hoca´yı ziyaret etti.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
10 °C
Perşembe
8 °C
Cuma
8 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi