İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Tarih: 16.11.2018 19:31:51/ 2184okunma / 1yorum

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Trabzonlular´ın tepkisi sürüyor.  

Araştırmacı- Yazar İbrahim Tuncer yaptığı yazılı açıklamada şöyle, “Ben Trabzonluyum; Fatih Sultan Mehmet´in fetih yaptığı, Yavuz Sultan Selim´inşehzadelik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman´ın doğduğu ve Atatürk´ün Cumhuriyeti ilan ettiği Trabzon´un torunuyum, ben Türkiye aşığı ve bu Şehrin sevdalısıyım. Dünyanın varoluşunda insanoğlu iki türde var olmuş; inananlar ve inanmayanlar. Öbür dünyaya göç ediğimizde sorulacak sorulardan biri Rabbin kim, dinin nedir. Allah bizlere bunu soracakken, sizlerin insanları ırklara bölüp insanlığı kin ve nefrete sürüklemenizi esefle kınıyorum. Sizler Milletin vekilleri; birliği, bütünlüğü sağlamakla görevlisiniz. Öncelikle de konuşmalarınızı araştırıp yapmalısınız çünkü tarih boyunca Rum Pontus Cumhuriyeti isimli bir devlet olmamıştır, bu hatanızı cahilliğinize veriyorum. 

Trabzon tarihten bu yana Türk´tü bugünde Türk´tür. Ebediyen de Türk olarak kalacaktır. Geçmişten günümüze Trabzon´da Kimmer, Gaşka, İskit, Dril, Tibaren, Peçenek, Kuman, Kıpçak, Çepni, Avşar, Turan gibi birçok Türk kavmi Trabzon´u yurt tutmuştur.

Her şeyden önce bölgeye ilk yerleşmelerde özellikle Haldilerden başlayarak gelen Turani kavimler göze çarpar. Türk soylu toplulukların bölgeye gelmesi ise bugünkü verilerle İslam öncesi döneme rastlamaktadır. Özellikle Hun Türklerinin Kavimler Göçü sonrası Kafkasya´dan güneye inip Doğu Karadeniz Bölgesi´ne uzanması, doğal olarak Trabzon bölgesini de etkilemiştir. Ama esas Türk yerleşmeleri ve Türk kültürünün bölgeye egemen olması, Malazgirt zaferi sonrası olmuştur. Özellikle Oğuz Türkleri, Doğu Karadeniz Bölgesinde Çepnilerle birlikte kıyı şeridine 700-1000 rakımı içerisinde güney kuşağında bir şerit olarak yerleşmişlerdir. 

Roma imparatorluğu: Roma bir Latin kent devleti olarak İtalya´da kurulur ve yayılmacı bir politika izleyerek etrafındaki diğer kentleri birer birer ele geçir. Öncelikle İtalya´da mutlak bir hâkimiyet sağlar ve daha sonra da Akdeniz´e doğru ilerleyerek Akdeniz´in tamamına hâkim olur. Askeri anlamda döneminin tüm güçlerinden üstün bir ordu sistemi kurulup lejyon adı verilen ve mutlak disiplin ile savaşan tümenlerinin etkisi ile Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında uçsuz bucaksız bir kara parçasına hâkim olarak hükmederler. 

Rum Suresi ve anlamı: Mekke´de inmiştir. 60 ayettir. Sure, adını ikinci ayette geçen “er Rum” kelimesinden almıştır.

1-Elif. Lâm. Mim.

2, 3, 4, 5; Rumlar, en yakın bir yerde yenilgiye uğradılar. Hâlbuki onlar, bu yenilgilerinden sonra bir kaç yıl içinde galip geleceklerdir, önünde de sonunda da emir Allah´ındır. O gün müminler Allah´ın yardımıyla sevineceklerdir. Allah dilediğine yardım eder. O, mutlak güç sahibidir, çok esirgeyicidir. 

Rum sözcüğü: Rum sözcüğü etimolojik köken bilimine bakılırsa tarihsel kullanılışıyla Anadolu´daki Ortodoks Hıristiyanlara, Arapçadan gelen bir uygulamayla Romalı yerine Rum deniyordu veya Roma´dan kaynaklanmış bu sözcükle, Roma İmparatorluğu, Roma İmparatorluğunda yaşayan kimse, Romalı, Arap ilinden başka ilden olan kimse, Anadolulu, Osmanlı gibi anlamların karşılığı olarak kullanıldı. Eski Türkçede Anadolu´ya Diyar-ı-Rum (Roma Ülkesi) denirdi. Örneğin; Celaleddin-i-Rumi Anadolulu Celaleddin demektir, Rum-i Selçukluları Anadolu Selçukluları, Selçukiyye-i Rum Anadolu Selçukluluğu, Rumeli Osmanlı Devleti´nin Avrupa´daki toprakları anlamında kullanılmıştır. Bu alan Farsça, Arapça ve Türkçe eserlerde Bilâd-ı Rûm ya da Bilâdü´r-Rum, Arap coğrafyacılar tarafından; Roma İmparatorluğu, Selçuklu AnadoluMemleketü´r-Rum,bir kimsenin doğup büyüdüğü yerDiyar-ı Rum,Anadolulu çeşitli kavimler dinleri bakımından Rum adıyla anılmışlardır. 

Pont-Pontus-Pontos: Yanlış bilinen isimlerden biri de Pontus-Pontos meselesidir. Pont-Pontos eskiçağlarda Anadolu´nun kuzeydoğusuna verilen addır. Pontus-Pontos Rum Devleti değildir. Pontus-Pontos bir İran Devletidir.Hükümdarlarının isimlerini bile bakıldığında hepsi Acemcedir. Rumlukla hiçbir alakası yoktur. Mesela en meşhur hükümdarları Mithridat´tır. Farsçadamihir-güneşdemektir, tat-adaletdemektir.Mithridat-adalet güneşi demektir. Acemce bir kelimedir. Anadolu´da henüz Türkler Orta Asya´da iken İranlılarla Grekler arasında bir mücadele sahası idi. İran tarihine baktığınız zaman İranlıların tamamen Anadolu´ya sahip olup Balkanlar´a kadar yayıldıkları görülmekledir.Pontus-Pontos Devleti gücünü arttırdı sınırlarını genişletti.Milattan evvel devirlerde Pontus-Pontos İran Satraplığıdır.Satraplık, içişlerinde Muhtar eyalet demektir. Başlangıçta Kapadokya Satraplığı olarak kurulmuştur.Sonra bu devlet ikiye ayrılmış biri Anadolu Satraplığı, ikincisi Karadeniz Satraplığı olarak ikiye bölünmüştür. Karadeniz Satraplığının merkezi başkenti Amasya sonra Sinop başkent olmuştur. Sahil boyunu işgal ederek Trabzon civarında yaşayan Mosklar ve Tibarenler hâkimiyet altına alınır. Devlet sınırları en geniş boyutlarına ulaşmış, Kırım´a uzanmış bu devlet, din adamları ve beyler sınıfı ile Perslere has bir yapıya sahiptir.

Fatih Sultan Mehmet´in öncülüğündeki Osmanlı Kuvvetleri Bölgeyi kuşatarak, 1461 yılında Trabzon´u ele geçirmiş ve tamamen egemenliği altına almıştır. Çaykara´da Sultan Murat Yaylasında (10 Haziran 1916), Of´ta Baltacı, Arsin´de Yanbolu Derelerinde Ruslara karşı başarılı savaşlar verilmiş, ancak o yıllardaki koşullar altında düşmanın Trabzon´a girmesine engel olunamamış ve Ruslar 14 Nisan l916 yılında Trabzon´a girmiştir. Rusların Trabzon´da kaldığı bir yıl, on ay, on günlük süre içinde özellikle Rumlar ve Ermeniler, yerli halka büyük işkenceler yaparak; sayısız insanın ölümüne sebep olmuştur. Nihayet 1917´de Rusya´da gerçekleşen Bolşevik İhtilali ile Rus Ordusu işgal ettiği Türk topraklarından çekilmek zorunda kalır. Bu geri çekilme sonucunda Trabzon 24 Şubat 1918´de işgalden kurtulmuştur. Rum Pontus Cumhuriyeti diye bir cumhuriyetin olmadığını, burada yaşayanların çoğunun Türk asıllı olduğunu böylece sizlere anlatmış bulunmaktayız.

Trabzon ve Trabzonlular tarih boyunca dik durmuş ve dik duracaktır. Vatanseverliğini ve gücünü her zaman ve her ortamda dış ve iç düşmanlara, kendini bilmezlere gösterecektir.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İbrahim Tuncer Aygün Tepki
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
tahir
19.11.2018 12:24:24
o zaman bu sözlere sebep olan hemşerilerinize bi kaç laf sallayın da görelüm samimiyetizi
Çaykaralı Fındıkoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanlığına Seçildi
Çaykaralı Fındıkoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanlığına Seçildi
31 Mart 2019 yerel seçimleri Sonucu İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesi Fevzi Çakmak Mahallesi muhtarlığına seçilen Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu Muhtarlar Derneği Başkanlığına seçildi.
Başkan Zorluoğlu, Minik Talha´ya 23 Nisan Jesti
Başkan Zorluoğlu, Minik Talha´ya 23 Nisan Jesti
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla makamını Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Talha Emir Bahadır´a devretti.
Mesut Mine´sine Kavuştu
Mesut Mine´sine Kavuştu
Mesut Öztürk ile Mine Kol Trabzon´da Gerçekleştirilen Muhteşem Bir Düğün Töreni İle Evlendiler
Başkan Zorluoğlu´nun Kandil Mesajı
Başkan Zorluoğlu´nun Kandil Mesajı
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Mübarek üç aylar içinde yer alan, Ramazan´ın müjdecisi bu anlamlı gecenin, başta ülkemiz olmak üzere, tüm İslam dünyasının beratına, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Mevlâ´dan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.
Kandiliniz Mübarek Olsun
Kandiliniz Mübarek Olsun
´Üç aylar´ın ikincisi olan şaban ayının 15´inci gecesine denk gelen Berat Kandili Berat Kandili hem Ülkemizde hem de Tüm İslam Aleminde bu akşam İdrak edilecek.
Uzungöl´de Yeni Dönem Başladı
Uzungöl´de Yeni Dönem Başladı
Uzungöl´de yeni dönem başladı.2004 Yılından bu yana 3 Dönem üst üste Uzungöl Muhtarlığı görevini yürüten Mustafa Tahan Görevini Yeni seçilen Muhtar Mehmet Öztürk´e devretti.
Öğrenciler Tiyatro İle Buluştu!
Öğrenciler Tiyatro İle Buluştu!
Çaykara Zeki Bilge İlkokulu tarafından her sene Geleneksel olarak gerçekleştirilen “Okuyorum Oynuyorum” Projesi kapsamında İlçemizde bulunan İlkokul Öğrencilerine Yönelik Tiyatro Organizasyonu gerçekleştirildi.
Gurbette Seçilen Çaykaralı Muhtarlarımız
Gurbette Seçilen Çaykaralı Muhtarlarımız
31 Mart 2019 Pazar günü yapıla yerel seçimlerde Ülkemizin değişik yerlerinde seçilen Çaykaralı Muhtarlarımızı yayınlıyoruz.
Başkan Âşık, Mazbatasını Alarak Göreve Başladı
Başkan Âşık, Mazbatasını Alarak Göreve Başladı
Dernekpazarı Belediye Başkanlığına seçilen Dr.Mehmet Âşık mazbatasını alarak görevine başladı.
Başkan Zorluoğlu´na İlk Ziyaret Vali Ustaoğlu´ndan
Başkan Zorluoğlu´na İlk Ziyaret Vali Ustaoğlu´ndan
Trabzon Büyükşehir Belediyesindeki görevine başlayan başkan Murat Zorluoğlu´nun ilk ziyaretçisi, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu oldu.
Çaykara´da Muhtarlar Mazbatalarını Aldı
Çaykara´da Muhtarlar Mazbatalarını Aldı
31 Mart 2019 Tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından Mahalle Muhtarlıklarını kazanan 32 Muhtar Çaykara İlçesinde gerçekleştirilen Tören ile Mazbatalarına kavuştu
Başkan Zorluoğlu, Görevine Başladı
Başkan Zorluoğlu, Görevine Başladı
Trabzon Bühir Başkanlığına seçilen Murat Zorluoğlu Mazbatasını alarak görevine başladı
Ali İle Zehra İlk Adımı Attı
Ali İle Zehra İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en çok sevilen Genç Turizmcilerinden Ali Zeyrek İlçemiz Köknar Mahallesinden Zehra Dursun ile nişanlandı
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti yeni başkanı Ersen Küçük oldu!
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti yeni başkanı Ersen Küçük oldu!
Trabzon´da Gazeteciler cemiyeti olağan genel kurul Toplantısı yapıldı. Başkanlığa Ersen Küçük seçildi.
Aygün Her Şey Şekersu İçin
Aygün Her Şey Şekersu İçin
31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Şekersu Mahallesi Muhtarlığına SEçilen Mehmet Aygün Projelerini Gazetemiz İle Paylaştı
Bağcılar Yenigün Mahalle Muhtarı Çiftçi, Yeniden Aday
Bağcılar Yenigün Mahalle Muhtarı Çiftçi, Yeniden Aday
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde İstanbul Bağcılar Yenigün Mahalle Muhtarı Bünyamin Çiftçi yeniden aday olduğunu açıkladı.
İstanbul´dan Çaykara´ya Gelin Geliyor!
İstanbul´dan Çaykara´ya Gelin Geliyor!
Taşören Mahallesinden Şakir Şenoğlu ile İstanbul´dan Şengül Keskin Dünya evine giriyor.
Trabzon´da 3 Mahallede Çaykaralı Muhtar Adayı
Trabzon´da 3 Mahallede Çaykaralı Muhtar Adayı
Trabzon´da, Ortahisar, Bahçecik ve Pelitli Mahallelerine Çaykaralı Muhtar adayı çıktı.
Teşekkürler Mustafa Tahan
Teşekkürler Mustafa Tahan
31 Mart 2019 Tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Aday Olmama kararı alan Uzungöl Yeni Mahalle Muhtarı Mustafa Tahan Çaykara İlçemizde bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşlarını ziyaret ederek Kurumlarımızın Destek ve Katkılarından dolayı teşekkür etti
İŞKUR´dan Bilgilendirme Semineri
İŞKUR´dan Bilgilendirme Semineri
İŞKUR Sürmene hizmet merkezi ile Çaykara Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından organize edilen SGK ile İŞKUR teşvikleriyle ilgili işverenlere yönelik bilgilendirme toplantısı Çaykara´da yapıldı.
Çaykara Şehitlerini Kucakladı
Çaykara Şehitlerini Kucakladı
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü 104. Yıl Etkinlikleri Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli Organizasyonlar ile devam ediyor.
Çaykara Çanakkale Şehitlerimizi Andı
Çaykara Çanakkale Şehitlerimizi Andı
Millet olarak tarihteki kahramanlık destanımızın en önemlilerinden bir tanesi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Çaykara´da Farklı Bir Mekan "Patzi Restaurant"
Çaykara´da Farklı Bir Mekan "Patzi Restaurant"
Çaykara´lı İş Adamı İrfan Bayraktar tarafından açılan “Patzi Restaurant” 15 Mart 2019 tarihi itibarı ile Çaykara´lı Hemşerilerimize hizmet vermeye başladı
Çaykara Şehitlerini Mezarları Başında Anacak
Çaykara Şehitlerini Mezarları Başında Anacak
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısı ile Çaykara İlçesinde bulunan Okullarımızda 18 Mart ile ilgili hazırlıklar devam ediyor.
Çaykara Akif´i Andı
Çaykara Akif´i Andı
İstiklal Marşımızın kabul edilişi ve İstiklal Marşı Yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen bir program ile anıldı.
Hayırlı Kandiller Çaykara
Hayırlı Kandiller Çaykara
Bu Akşam Tüm İslam Alemi Regaip Kandilini İdrak Etmenin Mutluluğunu Yaşıyor
Salih Çuman, Yenişehir mahalle Muhtar Adayı
Salih Çuman, Yenişehir mahalle Muhtar Adayı
Çaykaralı hemşehrimiz Salih Çuman, Kocaeli Yenişehir mahalle Muhtar adayı oldu.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi