Karadeniz´in En Yüksek Mescidi Karakaya´da
Çaykara İlçemizin En Yüksek Yeri olarak Turizme Hizmet veren ve de özellikle son senelerde Yerli ve yabancı Turistler tarafından çok büyük bir ilgi görüyor.
Tarih: 22.6.2018 13:37:10/ 2286okunma / 0yorum

Çaykara İlçemizin En Yüksek Yeri olarak Turizme Hizmet veren ve de özellikle son senelerde Yerli ve yabancı Turistler tarafından çok büyük bir ilgi görüyor.

BÖLGENİN EN YÜKSEK MESCİDİ KIRKLKAR DAĞINDA

Eski İsmi ile Karakaya ya da herkes tarafından bilinen yaygın ismi ile Kırklar Dağında hem Çaykara İlçemizin hem de Bölgemizin en yüksek seviyedeki Mescidi Yer alıyor.

Kırklar Dağını Ziyaret eden Yerli ve Yabancı Turistler 3200 Metre Yükseklikteki Karakaya Zirvesinde Gönül Huzuru ile İbadet edebilmenin mutluluğunu ve de huzurunu yaşıyor.

İNANÇ TURİZMİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Her Sene yerli ve yabancı  Milyonlarca Turist tarafından ziyaret edilen Çaykara İlçemizde ve de Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Konaklayan Turistler Kırklar Dağını ziyaret etmek için Uzungöl Şekersu Yaylasına kadar araçları ile çıkıyor.

Çaykara Belediyesi Ekipleri tarafından 20147 Yılı Yaz Mevsimi içerisinde Şekersu Yolunun arka kısmından eski patika yolunu takip ederek  Kırklar Dağı Zirvesine 1 KM Kadar olan mesafeye kadar araç yolu yapılmış.Şu an arazili araçlar buraya kadar çıkabiliyor.

Son 1 KM İse insanlara yürüyüş imkanı bırakabilmek amacı ile araç yolu yapılmamış .

MUTLAKA REHBER EŞLİĞİNDE GİDİLMELİ

Kırklar Dağını  ziyaret edecek olan Yerli ve Yabancı Ziyaretçilerimize bir de tavsiyede bulunalım.Bölgeyi ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka Yöreyi iyi bilip tanıyan bir rehber eşliğinde Bölgeyi Ziyaret etmenizi öneririz.

Neden mi?Çünkü Çaykara İlçemizin en yüksek tepesine çıkacaksınız.Hava Durumunun karşınıza ne çıkaracağı ise hiç belli değil./resimler/2018-6/22/1340371616443.jpgHavanın anında kapanma ve de duman sarma ihtimali son derece yüksek.Duman demek hiçbir tarafı görememek demek Kırklar Dağında.Bu durumda ise yolu şaşırarak kaybolma ihtimaliniz son derece kuvvetli.

Allah Göstermesin.Yolun tehlikeli bölgesine düşebilirsiniz.Ya da yolu şaşırarak Şekersu Yaylasına inmek yerine Yedi Göller Bölgesine ya da Bayburt tarafına inebilirsiniz.Bu durumda ise hem yolunuz uzayacak hem de bilmediğiniz tanımadığınız bir coğrafyada saatlerce yol yürümek zorunda kalabilirsiniz.

Dediğimiz gibi…Tüm bu tatsız Sürprizleri yaşamamak için Bölgeden yolu çok iyi bilen bir rehber eşliğinde Kırklar Dağını Ziyaret etmek bize göre en mantıklı tercih olarak karşımıza çıkıyor.

KIŞI BİR BAŞKA GÜZEL

3200 Rakımlı Kırklar Dağı sadece Yaz Mevsiminde değil Kış Mevsiminde de Doğa tutkunlşarının vaz geçemediği bir ziyaret yeri konumunda.Uzungöl ve Çevre İllerden gelen ziyaretçiler ATV ve Kar Motorları ile birlikte Önce Şekersu Yaylasına buradan da Kırklar Dağı ya da bir başka ifade ile Karakaya´ya tırmanıyorlar./resimler/2018-6/22/1340589007501.jpgOcak Ayının 15´i…Her taraf toz duman…Karakaya´da en az 3-4 Metre kar var.Ve de karın tadına doyum olmayan o muhteşem güzelliğini yaşamak isteyen Doğa tutkunları için Kış Mevsiminde de Karakaya´nın o muhteşem Doğa Güzelliğini, yaşamak mümkün.

Bizden söylemesi.En az yazı kadar hatta belki dxe yazından çok daha muhteşem KJarakaya´da kışın güzelliği…

KIRKLAR DAĞI(KIRKLAR TEPESİ)

Yöremizin Tarihi Değer Taşıyan Dokularını Çaykara Gündem Dostlarımız ile paylaşmaya devam ediyoruz.Bu gün sizleri Uzungöl´ün Şekersu Yaylasına taşımak ve de Kırklar Dağı Efsanesinden sizlere söz etmek istiyoruz.Daha sonrasında ise yazımızın son bölümünde olaya farklı bir pencere açmaya çalışacağız ve de Yedigöller´den Karakaya´ya ulaşım konusundaki düşüncelerimizi paylaşmaya çalışacağız.Ancak Önce Kırklar Dağını tanıtarak başlayalım yazımıza.

ÖNCE KARAKAYA´YI TANIYALIM

Kırklar Dağı ya da Kırklar Tepesi ya da yöresel tabirle ifade etmek gerekirse KARAKAYA Bölgemizin en yüksek noktasında yer alan önemli bir ibadet merkezlerinden bir tanesi konumundadır.Denizden 3200 Metre yükseklikte yer almaktadır KARAKAYA.Uzungöl´ün en kalabalık yaylası olan Şekersu yaylasına yaklaşık olarak yürüme 90 dakika bir mesafede bulunmaktadır.

Yürüme yolunun önemli bir bölümü dik rampadır.Rampanın bulunduğu yere kadar olan bölüm ise adeta bir Doğa Harikası durumundadır.Bundan kısa bir süre önce İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Ana Bilim Dalı Başkanı Çaykaralı Hemşerimiz aynı zamanda Çaykara Gündem Gazetemiz Köşe Yazarı ve de çok Kıymetli Gönül Dostu Ağabeyimiz Prof.Dr Necati AĞRALIOĞLU Hocamız Kırklar Dağını bizlere o kadar güzel tasvir etmiş ki.Kıırklar Dağı bu kadar güzel anlatılamaz.Madem ki Kırklar Dağına doğru birlikte çıkıyoruz.Hocamızın kaleminden birkaç cümle alıntı yaparak devam edelim yazımıza.

Zirveye çıktıktan sonra dağ silsilesinin Bayburt tarafı yürümeye müsait olduğu için, o taraftaki bir patikadan daha rahat ilerliyoruz. Kırklar Camiine yaklaşırken oraya doğru akın akın giden veya geri dönmekte olan bazı kafilelerle karşılaşıyoruz. Yeri bilenler artık hedefe yaklaştığımızı söylüyorlar. Heyecanlanıyorum. Evet, insanların topluca bulunduğu yere, yani dağın tepesine geldik. O da ne! Tepeye sadece bir taraftan yaklaşmak mümkün; diğer üç tarafı uçurum.”

Necati Hocamızın o muhteşem yazsınıdan sadece  1-2 paragraf paylaştık sizlerle.Yazının tamamı ise sitemizde merak eden okuyucularımıza anımsatalım ve de bizler yazımıza devam edelim.

KIRKLAR DAĞI EFSANESİ

Eskiden beri  yörede yaşayan insanlarımız tarafından oldukça kutsal kabul edilen bir yer Konumunda Kırklar Dağı.Sadece Yerleşim Yerinin bulunduğu Şekersu Halkı tarafından değil yörede yaşamakta olan Bayburt,Uzungöl,Demirkapı,Arpaözü ve Çaykara Halkı tarafından da son derece kutsal kabul edilen ve de insanlarımız tarafından hem sıkça ziyaret edilen hem de ibadet yapılan bir Yer Kırklar Dağı.

Kırklar Dağının ismini 40 Ermiş kişiden aldığı bilinmektedir.Menevi yönden kendilerini Toplumun hizmetine adayan 40 Ermiş Kişinin Kırklar Dağında yaşadıkları,burada ibadet yaptıkları ve de bu yüzden Kırklar Dağının Manevi Huzur kaynağı olması bakımından çok büyük bir ilgi görmekte Kırklar Dağı.

İnsanlarımız seneler boyunca dua yapmak,hastalarını iyileştirmek  ya da menevi yönlerini kuvvetlendirmek amacı ile Kırklar Dağına Ziyarete gitmişler ve burada konaklamışlardır.Çünkü  dediğimiz gibi insanların Gönül olarak Huzur Buldukları yerdir Kırklar Dağı.

Kırklar Tepesinde etrafı taşlarla çevrili bir mescit yıllar öncesinden yapılmıştır.Özellikle Ruh ve Sinir Hastalıkları bulunan insanlarımız senelerdir buraya gelmekte dua ederek şifa beklemektedirler.

BALIKLIGÖL´DEN KIRKLAR DAĞI´NA

Yerli ve yabancı Turistlerin yoğun bir şekilde ilgi duydukları Uzungöl´de artık her geçen gün farklı bir Turizm aktivitesinin nasıl yapılacağının hesapları yapılıyor.Çünkü Uzungöl´e gelen Turistler sadece Uzungöl ile yetinmiyor Uzungöl´ün çevresinde bulunan zengin bitki örtüsünü,ormanlarını,çiçeklerini,doğal zenginlik kaynaklarını da tanımak istiyor doğal olarak.

Yedigöller bu alternatiflerden sadece bir tanesi.Uzungöl´den yola çıkıyorsunuz.Uzungöl´ün kuzey istikametinde dere boyunca seyahat ediyorsunuz.Bir süre dere sağ tarafınızda yer alıyor.Bir süre sonra dere sol tarafınıza geçiyor.Ve de Muhteşem doğa manzarası olan güzellikler eşliğinde Demirkapı Köyümüze ulaşıyorsunuz.Burada doğa tüm güzelliğini önünüze sermiş durumda.Ve de sizler artık doğa ile başbaşasınız.

İster eski evleri seyredin ister arabanızfdan aşağıya inin ve de yemyeşil doğanın ve binlerce çeşit çiçeğin kucağına bırakıverin kendinizi.ve de bu keyifli yolculuk ile önce Balıklı Göle sonra da Aygır Gölüne ulaşın.

Ancak İsmi Yedigöller olmasına rağmen İnsanlarımız bu Yedigöller´den sadece Aygır Gölü ve Balıklı Gölü tanıyor.Diğer 5 Gölü Ulaşım zorluğu ve araç yolunun  bulunmaması sebebi ile tanıyan yok ne yazık ki.Balıklı Göl ve Aygır Gölü ise özellikle yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğruyor ve de binlerce insan bu gölleri ziyaret etmeye gidiyor.

Sözü getirmek istediğimiz nokta şurası Sevgili Çaykara Gündem Dostları…İnanç Turizminden söz etmeye çalışlacağız Sizlere…Ve de yetkililerimizden bu konuda yardım isteyeceğiz.Bizlere  Hizmet elini uzatmalarını talep edeceğiz yetkililerimizden.

Kırklar Dağından ve de Kırklar Dağının Kutsallığından söz etmiştik.Yazılı ve Görsel Basında bu konuya bolca yer verirsek ve de Uzungöl´ü ziyarete gelen özellikle Arap Turistlerimize Kırklar Dağının kutsallığını kavratabilirsek bize göre projenin birinci ayağını başarı ile tamamlamış oluruz.

Ardından Projemizin ikinci ayağı yöneticilerimize düşüyor.Balıklı Göl´den Karagöl´e bir yol yapabilirsek hem Kırklar Dağına bir adım daha yaklaşmış oluruz.Hem de Yedigölllerden bir tanesi daha olan Karagöl´ü de Turizme kazandırmış oluruz.

Ardından ise Karagöl´den Kırklar Dağına en yakın yerden bir araba yolu yapabilirsek bize göre yöremiz Turizmine en büyük hizmetlerden birini daha yapmış olur ve de yöremizde son derece kutsal olarak kabul edilen Kırklar Dağı´nı ya da yöresel dil ile Karakaya´yı da Bölgemiz Turizmine kazandırmış oluruz.

Teklif bizden karar elbette ki hem Turizmcilerimizin hem de yöneticilerimizin.Bakalım sesimizi duyurabilecek miyiz?

Haber: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Karadeniz Yüksek Mescidi Karakaya
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kaymakam Ayrancı´ya Hüzünlü Veda!
Kaymakam Ayrancı´ya Hüzünlü Veda!
Çaykara Kaymakamlığı görevinden, Erzincan Vali Yardımcılığı´na atanan İhsan Ayrancı, “sonu meçhul bir yolculuğa çıkan bir seyyah gibi, tedirgin adımlarla girdiğim bu şehrin sokaklarından, arkamda unutulmaz hatıralar, mutlu anlar bırakarak, ben ve ailem için sonu meçhul yeni bir yolculuğa çıkmak üzere ayrılıyorum,” dedi.
Uzay ve Savunma Sanayisi için Önemli Buluş
Uzay ve Savunma Sanayisi için Önemli Buluş
Çaykaralı başarılı işadamı Dr. Erdal Osmançelebioğlu yaptığı bilimsel çalışması ile uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekiyor.
Çaykara-Of Yolunda Kaza: 14 Yaralı
Çaykara-Of Yolunda Kaza: 14 Yaralı
Çaykaraı-Of Karayolu´nda meydana gelen trafik kazasında 1 ağır 14 kişi yaralandı.
Elektrik Bağlamak için Çıktığı Direkte can verdi!
Elektrik Bağlamak için Çıktığı Direkte can verdi!
Çaykara Şahinkaya Mahallesinde, 52 yaşındaki emekli İmam hatip Aydın Murutoğlu elektrik kablosunu bağlamak için çıktığı elektrik direğinde akıma kapılarak hayatını kaybetti.
Yaylada Yangın! Ahşap Ev Kül Oldu
Yaylada Yangın! Ahşap Ev Kül Oldu
Çaykara Evoşka Yaylası´nda çıkan yangında yeni yapılan ahşap bir ev tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.
Şekersu Deresine 4 Bin Alabalık Bırakıldı
Şekersu Deresine 4 Bin Alabalık Bırakıldı
Şekersu Deresine 4 Bin Hakiki Alabalık Yavrusu Bırakıldı.31 Ağustos 2018 Cuma Günü Trabzon Orman ve Su İşleri Teknik Personeli ile Birlikte Şekersu Yaylasında bulunan çeşitli derelere 4000 adet Hakiki Alabalık yavrusu bırakıldı.
Çaykara´da Kız Öğrenci Yurdu Belediye´ye Devredildi
Çaykara´da Kız Öğrenci Yurdu Belediye´ye Devredildi
Çaykara İlçemizde bulunan en önemli Yurtlardan bir tanesi olan Deva Kız Öğrenci Yurdu Çaykara Belediyesine Devredildi.
Çaykara´nın  Yeni Kaymakamı Salih Çiğdem Oldu
Çaykara´nın Yeni Kaymakamı Salih Çiğdem Oldu
Çaykara´nın yeni Kaymakamı Konya Emirgazı Kaymakamı Salih Çiğdem oldu
Kaymakam Ayrancı Çaykara´ya Veda Ediyor!
Kaymakam Ayrancı Çaykara´ya Veda Ediyor!
2018 yılı Mülki idare amiri atama kararnamesi ile görev süresi dolan Çaykara Kaymakamı İhsan ayrancı Erzincan Vali yardımcılığına atandı.
Çaykara´da Zafer Bayramı Coşkusu
Çaykara´da Zafer Bayramı Coşkusu
30 Ağustos Zafer Bayramının 96.Yıl Dönümü Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Kıbrıs Girne´ye Çaykaralı Kaymakam!
Kıbrıs Girne´ye Çaykaralı Kaymakam!
Çaykaralı Sinan Güneş, Kıbrıs´ın en büyük ilçesi olan Girne´ye Kaymakam olarak atandı.
Çaykara Adı Nereden Geliyor?
Çaykara Adı Nereden Geliyor?
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA ADI NEREDEN GELİYOR?” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Uzungöl ve Medya Oyunları
Uzungöl ve Medya Oyunları
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl ve Medya Oyunları" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Uzungöl´ün ´İmar Planı´ İptal Edildi
Uzungöl´ün ´İmar Planı´ İptal Edildi
Uzungöl için 2014 yılında hazırlanan ve bazı vatandaşların itirazları nedeniyle yargıya taşınan ‘Koruma Amaçlı İmar Planı´ mahkeme tarafından iptal edildi.
25 Yaşında Hayatına Kıydı!
25 Yaşında Hayatına Kıydı!
Çaykara Karaçam Mahallesinde 25 yaşındaki Lokman Sivaz silahla yaşamına son verdi.
Personele Veda Yemeği
Personele Veda Yemeği
Çaykara Belediyesinden emekli olan personeller için mesai arkadaşları tarafından veda yemeği programı düzenledi.
Uzungöl Teleferik İçin İlk Adım!
Uzungöl Teleferik İçin İlk Adım!
Ülkemizin en önemli turizm merkezi Uzungöl´de kış turizmini canlandırmak için teleferik yapımı ile ilgili çalışmalar Çaykara Belediyesi tarafından başlatıldı.
Öğrencilerden Fatma Anneye Vefa Örneği!
Öğrencilerden Fatma Anneye Vefa Örneği!
İlçemizde bir çok alanda hizmetler kazandıran hayırsever Yerekaban ailesinden vefat eden Fatma Yerekaban´ı Çaykaralı öğrenciler unutmadı.
Şahinkaya Mahalle Yolu Asfaltlandı
Şahinkaya Mahalle Yolu Asfaltlandı
Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından, Çaykara Şahinkaya Mahallesi´nde başlatılan asfaltlama çalışması tamamlandı
Çaykara´da Balıklar Sağlıklı Büyüyor
Çaykara´da Balıklar Sağlıklı Büyüyor
Trabzon Milli Parklar İl Müdürlüğü tarafından bundan 4 sene önce Solaklı Deresine Bırakılan Alabalıklar Uzman Personel tarafından kontrol edildi.
Çaykara Saniye İkinci´yi Arıyor!
Çaykara Saniye İkinci´yi Arıyor!
Çaykara İlçesine Bağlı Hanırmak Yaylasında İkamet eden ve 31.07.2018 akşam saatlerinden bu yana kendisinden haber alınamayan Saniye İkinci Çaykara İlçemizin her tarafında aranıyor
Kaymakam Ayrancı´dan Bulak Suya Ziyaret
Kaymakam Ayrancı´dan Bulak Suya Ziyaret
Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı İlçemizde kısa bir süre önce Üretime başlayan Bulak Su Üretim Fabrikasına Hayırlı Olsun Ziyareti gerçekleştirildi.
Çaykara´dan Bulak Su Soframıza Geliyor!
Çaykara´dan Bulak Su Soframıza Geliyor!
Çaykara Taşkıran Mahallesi´nde Kurulu bulunan su fabrikası kısa bir aradan sonra yeniden üretime başlıyor.
Derindere Mahallesinde 8 Ev Taş Tehdidi Altında!
Derindere Mahallesinde 8 Ev Taş Tehdidi Altında!
Çaykara Derindere Mahallesi Foliza Mevkii´nde bulunan 8 ev sürekli yuvarlanan taşların tehdidi altında.
Salimodi Mezrasına Domuz İstilası!
Salimodi Mezrasına Domuz İstilası!
Doğal güzelliği ile öne çıkan Çaykara Demirli Salimodi Mezrasındaki tüm çayırlar domuzlar tarafından tarlaya çevrildi.
Uzungöl Tabiat Macera Parkı tamamlandı
Uzungöl Tabiat Macera Parkı tamamlandı
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl´e Tabiat Macera Parkı kazandırdı.
Bu İsrafa Kim Dur Diyecek?
Bu İsrafa Kim Dur Diyecek?
Çaykara Hanırmak yaylasında onlarca sokak lambasının yaklaşık 2 aydır gece gündüz yanması vatandaşlar tarafından büyük tepkiyle karşılandı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
18 °C
Salı
20 °C
Çarşamba
17 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi