Karadeniz´in En Yüksek Mescidi Karakaya´da
Çaykara İlçemizin En Yüksek Yeri olarak Turizme Hizmet veren ve de özellikle son senelerde Yerli ve yabancı Turistler tarafından çok büyük bir ilgi görüyor.
Tarih: 22.6.2018 13:37:10/ 2362okunma / 0yorum

Çaykara İlçemizin En Yüksek Yeri olarak Turizme Hizmet veren ve de özellikle son senelerde Yerli ve yabancı Turistler tarafından çok büyük bir ilgi görüyor.

BÖLGENİN EN YÜKSEK MESCİDİ KIRKLKAR DAĞINDA

Eski İsmi ile Karakaya ya da herkes tarafından bilinen yaygın ismi ile Kırklar Dağında hem Çaykara İlçemizin hem de Bölgemizin en yüksek seviyedeki Mescidi Yer alıyor.

Kırklar Dağını Ziyaret eden Yerli ve Yabancı Turistler 3200 Metre Yükseklikteki Karakaya Zirvesinde Gönül Huzuru ile İbadet edebilmenin mutluluğunu ve de huzurunu yaşıyor.

İNANÇ TURİZMİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Her Sene yerli ve yabancı  Milyonlarca Turist tarafından ziyaret edilen Çaykara İlçemizde ve de Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Konaklayan Turistler Kırklar Dağını ziyaret etmek için Uzungöl Şekersu Yaylasına kadar araçları ile çıkıyor.

Çaykara Belediyesi Ekipleri tarafından 20147 Yılı Yaz Mevsimi içerisinde Şekersu Yolunun arka kısmından eski patika yolunu takip ederek  Kırklar Dağı Zirvesine 1 KM Kadar olan mesafeye kadar araç yolu yapılmış.Şu an arazili araçlar buraya kadar çıkabiliyor.

Son 1 KM İse insanlara yürüyüş imkanı bırakabilmek amacı ile araç yolu yapılmamış .

MUTLAKA REHBER EŞLİĞİNDE GİDİLMELİ

Kırklar Dağını  ziyaret edecek olan Yerli ve Yabancı Ziyaretçilerimize bir de tavsiyede bulunalım.Bölgeyi ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka Yöreyi iyi bilip tanıyan bir rehber eşliğinde Bölgeyi Ziyaret etmenizi öneririz.

Neden mi?Çünkü Çaykara İlçemizin en yüksek tepesine çıkacaksınız.Hava Durumunun karşınıza ne çıkaracağı ise hiç belli değil./resimler/2018-6/22/1340371616443.jpgHavanın anında kapanma ve de duman sarma ihtimali son derece yüksek.Duman demek hiçbir tarafı görememek demek Kırklar Dağında.Bu durumda ise yolu şaşırarak kaybolma ihtimaliniz son derece kuvvetli.

Allah Göstermesin.Yolun tehlikeli bölgesine düşebilirsiniz.Ya da yolu şaşırarak Şekersu Yaylasına inmek yerine Yedi Göller Bölgesine ya da Bayburt tarafına inebilirsiniz.Bu durumda ise hem yolunuz uzayacak hem de bilmediğiniz tanımadığınız bir coğrafyada saatlerce yol yürümek zorunda kalabilirsiniz.

Dediğimiz gibi…Tüm bu tatsız Sürprizleri yaşamamak için Bölgeden yolu çok iyi bilen bir rehber eşliğinde Kırklar Dağını Ziyaret etmek bize göre en mantıklı tercih olarak karşımıza çıkıyor.

KIŞI BİR BAŞKA GÜZEL

3200 Rakımlı Kırklar Dağı sadece Yaz Mevsiminde değil Kış Mevsiminde de Doğa tutkunlşarının vaz geçemediği bir ziyaret yeri konumunda.Uzungöl ve Çevre İllerden gelen ziyaretçiler ATV ve Kar Motorları ile birlikte Önce Şekersu Yaylasına buradan da Kırklar Dağı ya da bir başka ifade ile Karakaya´ya tırmanıyorlar./resimler/2018-6/22/1340589007501.jpgOcak Ayının 15´i…Her taraf toz duman…Karakaya´da en az 3-4 Metre kar var.Ve de karın tadına doyum olmayan o muhteşem güzelliğini yaşamak isteyen Doğa tutkunları için Kış Mevsiminde de Karakaya´nın o muhteşem Doğa Güzelliğini, yaşamak mümkün.

Bizden söylemesi.En az yazı kadar hatta belki dxe yazından çok daha muhteşem KJarakaya´da kışın güzelliği…

KIRKLAR DAĞI(KIRKLAR TEPESİ)

Yöremizin Tarihi Değer Taşıyan Dokularını Çaykara Gündem Dostlarımız ile paylaşmaya devam ediyoruz.Bu gün sizleri Uzungöl´ün Şekersu Yaylasına taşımak ve de Kırklar Dağı Efsanesinden sizlere söz etmek istiyoruz.Daha sonrasında ise yazımızın son bölümünde olaya farklı bir pencere açmaya çalışacağız ve de Yedigöller´den Karakaya´ya ulaşım konusundaki düşüncelerimizi paylaşmaya çalışacağız.Ancak Önce Kırklar Dağını tanıtarak başlayalım yazımıza.

ÖNCE KARAKAYA´YI TANIYALIM

Kırklar Dağı ya da Kırklar Tepesi ya da yöresel tabirle ifade etmek gerekirse KARAKAYA Bölgemizin en yüksek noktasında yer alan önemli bir ibadet merkezlerinden bir tanesi konumundadır.Denizden 3200 Metre yükseklikte yer almaktadır KARAKAYA.Uzungöl´ün en kalabalık yaylası olan Şekersu yaylasına yaklaşık olarak yürüme 90 dakika bir mesafede bulunmaktadır.

Yürüme yolunun önemli bir bölümü dik rampadır.Rampanın bulunduğu yere kadar olan bölüm ise adeta bir Doğa Harikası durumundadır.Bundan kısa bir süre önce İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Ana Bilim Dalı Başkanı Çaykaralı Hemşerimiz aynı zamanda Çaykara Gündem Gazetemiz Köşe Yazarı ve de çok Kıymetli Gönül Dostu Ağabeyimiz Prof.Dr Necati AĞRALIOĞLU Hocamız Kırklar Dağını bizlere o kadar güzel tasvir etmiş ki.Kıırklar Dağı bu kadar güzel anlatılamaz.Madem ki Kırklar Dağına doğru birlikte çıkıyoruz.Hocamızın kaleminden birkaç cümle alıntı yaparak devam edelim yazımıza.

Zirveye çıktıktan sonra dağ silsilesinin Bayburt tarafı yürümeye müsait olduğu için, o taraftaki bir patikadan daha rahat ilerliyoruz. Kırklar Camiine yaklaşırken oraya doğru akın akın giden veya geri dönmekte olan bazı kafilelerle karşılaşıyoruz. Yeri bilenler artık hedefe yaklaştığımızı söylüyorlar. Heyecanlanıyorum. Evet, insanların topluca bulunduğu yere, yani dağın tepesine geldik. O da ne! Tepeye sadece bir taraftan yaklaşmak mümkün; diğer üç tarafı uçurum.”

Necati Hocamızın o muhteşem yazsınıdan sadece  1-2 paragraf paylaştık sizlerle.Yazının tamamı ise sitemizde merak eden okuyucularımıza anımsatalım ve de bizler yazımıza devam edelim.

KIRKLAR DAĞI EFSANESİ

Eskiden beri  yörede yaşayan insanlarımız tarafından oldukça kutsal kabul edilen bir yer Konumunda Kırklar Dağı.Sadece Yerleşim Yerinin bulunduğu Şekersu Halkı tarafından değil yörede yaşamakta olan Bayburt,Uzungöl,Demirkapı,Arpaözü ve Çaykara Halkı tarafından da son derece kutsal kabul edilen ve de insanlarımız tarafından hem sıkça ziyaret edilen hem de ibadet yapılan bir Yer Kırklar Dağı.

Kırklar Dağının ismini 40 Ermiş kişiden aldığı bilinmektedir.Menevi yönden kendilerini Toplumun hizmetine adayan 40 Ermiş Kişinin Kırklar Dağında yaşadıkları,burada ibadet yaptıkları ve de bu yüzden Kırklar Dağının Manevi Huzur kaynağı olması bakımından çok büyük bir ilgi görmekte Kırklar Dağı.

İnsanlarımız seneler boyunca dua yapmak,hastalarını iyileştirmek  ya da menevi yönlerini kuvvetlendirmek amacı ile Kırklar Dağına Ziyarete gitmişler ve burada konaklamışlardır.Çünkü  dediğimiz gibi insanların Gönül olarak Huzur Buldukları yerdir Kırklar Dağı.

Kırklar Tepesinde etrafı taşlarla çevrili bir mescit yıllar öncesinden yapılmıştır.Özellikle Ruh ve Sinir Hastalıkları bulunan insanlarımız senelerdir buraya gelmekte dua ederek şifa beklemektedirler.

BALIKLIGÖL´DEN KIRKLAR DAĞI´NA

Yerli ve yabancı Turistlerin yoğun bir şekilde ilgi duydukları Uzungöl´de artık her geçen gün farklı bir Turizm aktivitesinin nasıl yapılacağının hesapları yapılıyor.Çünkü Uzungöl´e gelen Turistler sadece Uzungöl ile yetinmiyor Uzungöl´ün çevresinde bulunan zengin bitki örtüsünü,ormanlarını,çiçeklerini,doğal zenginlik kaynaklarını da tanımak istiyor doğal olarak.

Yedigöller bu alternatiflerden sadece bir tanesi.Uzungöl´den yola çıkıyorsunuz.Uzungöl´ün kuzey istikametinde dere boyunca seyahat ediyorsunuz.Bir süre dere sağ tarafınızda yer alıyor.Bir süre sonra dere sol tarafınıza geçiyor.Ve de Muhteşem doğa manzarası olan güzellikler eşliğinde Demirkapı Köyümüze ulaşıyorsunuz.Burada doğa tüm güzelliğini önünüze sermiş durumda.Ve de sizler artık doğa ile başbaşasınız.

İster eski evleri seyredin ister arabanızfdan aşağıya inin ve de yemyeşil doğanın ve binlerce çeşit çiçeğin kucağına bırakıverin kendinizi.ve de bu keyifli yolculuk ile önce Balıklı Göle sonra da Aygır Gölüne ulaşın.

Ancak İsmi Yedigöller olmasına rağmen İnsanlarımız bu Yedigöller´den sadece Aygır Gölü ve Balıklı Gölü tanıyor.Diğer 5 Gölü Ulaşım zorluğu ve araç yolunun  bulunmaması sebebi ile tanıyan yok ne yazık ki.Balıklı Göl ve Aygır Gölü ise özellikle yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğruyor ve de binlerce insan bu gölleri ziyaret etmeye gidiyor.

Sözü getirmek istediğimiz nokta şurası Sevgili Çaykara Gündem Dostları…İnanç Turizminden söz etmeye çalışlacağız Sizlere…Ve de yetkililerimizden bu konuda yardım isteyeceğiz.Bizlere  Hizmet elini uzatmalarını talep edeceğiz yetkililerimizden.

Kırklar Dağından ve de Kırklar Dağının Kutsallığından söz etmiştik.Yazılı ve Görsel Basında bu konuya bolca yer verirsek ve de Uzungöl´ü ziyarete gelen özellikle Arap Turistlerimize Kırklar Dağının kutsallığını kavratabilirsek bize göre projenin birinci ayağını başarı ile tamamlamış oluruz.

Ardından Projemizin ikinci ayağı yöneticilerimize düşüyor.Balıklı Göl´den Karagöl´e bir yol yapabilirsek hem Kırklar Dağına bir adım daha yaklaşmış oluruz.Hem de Yedigölllerden bir tanesi daha olan Karagöl´ü de Turizme kazandırmış oluruz.

Ardından ise Karagöl´den Kırklar Dağına en yakın yerden bir araba yolu yapabilirsek bize göre yöremiz Turizmine en büyük hizmetlerden birini daha yapmış olur ve de yöremizde son derece kutsal olarak kabul edilen Kırklar Dağı´nı ya da yöresel dil ile Karakaya´yı da Bölgemiz Turizmine kazandırmış oluruz.

Teklif bizden karar elbette ki hem Turizmcilerimizin hem de yöneticilerimizin.Bakalım sesimizi duyurabilecek miyiz?

Haber: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Karadeniz Yüksek Mescidi Karakaya
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bölümlü-Çaykara arasındaki İlk Tünel Hizmete Açıldı
Bölümlü-Çaykara arasındaki İlk Tünel Hizmete Açıldı
Yapımı 2014 yılından beri devam eden Bölümlü-Çaykara arasındaki yolun ilk tüneli tamamlanarak trafiğe açıldı.
Çaykara´da En Güzel Gösteri
Çaykara´da En Güzel Gösteri
Çaykara Zeki Bilge Ortaokulu Müzik Öğretmeni Ayşen Ayar ve Öğrencileri Tarafından Hazırlanan Müzikal Gösteri Herkesi Kendilerine Hayran Bıraktı
Çaykara Atamızı Andı
Çaykara Atamızı Andı
Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Aramızdan Ayrılışlarının 80. Yıl Dönümünde Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli törenler ile anıldı.
Tırın Altında Can Verdiler
Tırın Altında Can Verdiler
Çaykara´lı Anne ve Oğlu Ankara´da Geçirdikleri Trafik Kazasında Tır Kamyonunun Altında Kalarak Feci Bir Şekilde Can Verdiler
Taşkıran´dan Çiğ Köfte Etkinliği
Taşkıran´dan Çiğ Köfte Etkinliği
Taşkıran Eğitim Kurumlarından Çiğ Köfte Etkinliği gerçekleştirildi.Geçtiğimiz senelerde de gerçekleştirilen ve artık geleneksel bir hale gelen Çiğ Köfte Etkinliği 29 Ekim 2018 Pazartesi Günü Taşkıran Eğitim Kurumlarında gerçekleştirildi.
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.Çaykara İlçe Stadyumunda gerçekleştirilen Cumhuriyetimizin 95. Yıl Kutlamalarına Halkımız da yoğun ilgi gösterdi.
İyi Bayramlar Çaykara
İyi Bayramlar Çaykara
Çaykara Kaymakamı Salih,Çiğdem,Belediye Başkanı Hanefi Tok ve İlçemizde bulunan Siyasi Parti Temsilcileri birer Mesaj Yayınlayarak Halkımızın Cumhuriyet Bayramlarını Kutladılar
Geçmişten Günümüze Uzungöl! (VİDEO)
Geçmişten Günümüze Uzungöl! (VİDEO)
Lise öğrenimini Çaykara´da tamamlayan, Avrasya üniversitesi Yönetim Bilimleri Yüksek Lisans öğrencisi Muhammed Muhsin Aksoy, Uzungöl´ün geçmişten günümüze yaşadığı sorunları görsel olarak anlattı.
Çaykara´da Trafik Kazası: 4 Yaralı
Çaykara´da Trafik Kazası: 4 Yaralı
Çaykara-Yeşilalan Mahallesi Yolunda Meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
Muhtarlar Gününde Ziyaretçi Yağmuru
Muhtarlar Gününde Ziyaretçi Yağmuru
19 Ekim Muhtarlar Günü Sebebi İle Çaykara Muhtarlar Derneği Ziyaretçi akınına Uğradı
Çaykara´da Muhtarlar Günü Kutlandı!
Çaykara´da Muhtarlar Günü Kutlandı!
2015 Yılından bu yana her sene 19 Ekim Tarihinde Kutlanmakta olan Muhtarlar Günü Dolayısı ile Çaykara Kaymakamımız Sayın Salih Çiğdem,Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok ve İlçemizde Bulunan Siyasi Parti Temsilcileri birer mesaj yayınlayarak Muhtarlarımızın bu anlamlı Günlerini Kutladılar.
Çaykara Adliyesi´nde Yeni Tayinler
Çaykara Adliyesi´nde Yeni Tayinler
2018 Yılı Hakimler ve Savcılar Atama Kararnamesi ile Çaykara İlçemize Yeni Atanan Hakim ve Savcılarımız belli oldu.
Eşyalar Saniye İkinci´nin mi?
Eşyalar Saniye İkinci´nin mi?
31 Temmuz 2018 Tarihinde İlçemiz Hanırmak Yaylasında Kaybolan Saniye İkinci İle İlgili Arama Kurtarma Çalışmaları devam ederken Eğrisu Yaylasında bulunan Hırka ve Mısır Torbasının Saniye İkinci´ye Ait olup olmadığı Araştırılıyor.
Esnaf Kefalette Yeni Başkan Dündar
Esnaf Kefalette Yeni Başkan Dündar
Geçtiğimiz Hafta geçirmiş olduğu Ani bir Kalp Krizi sonucunda Çaykara İlçemizi Gözyaşlarına boğarak Aramızdan Ayrılan Çaykara Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Sevinç´in yerine başkanlığa Mehmet Savaş Dündar seçildi.
Çaykara´ya, Hep Birlikte Hizmet Etmeye Çalışacağız!
Çaykara´ya, Hep Birlikte Hizmet Etmeye Çalışacağız!
Üç gün önce Çaykara´da yeni görevine başlayan Kaymakam Salih Çiğdem, “ Ülkemizin her yerinde yaşayan tüm Çaykaralı hemşerilerimizle birlik olup, bu güzel ilçeye hep birlikte hizmet etmeye çalışacağız,” dedi.
Kaymakam Salih Çiğdem Kurum Amirleri İle Buluştu
Kaymakam Salih Çiğdem Kurum Amirleri İle Buluştu
8 Ekim 2018 Pazartesi Günü Çaykara İlçemizde Göreve Başlayan Kaymakamımız Salih Çiğdem 9 Ekim 2018 Salı Günü İlçemizde Bulunan Kurum Amirleri ile Tanışma ve Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi.
Çaykara Yeni Kaymakamına Kavuştu!
Çaykara Yeni Kaymakamına Kavuştu!
2018 Yılı İçişleri Bakanlığı Atama Kararnamesi ile Çaykara Kaymakamlığı Görevine Atanan Kaymakamı Salih Çiğdem yeni görevine başladı.
Uzungöl´de Alt Yapı Çalışmaları Başladı
Uzungöl´de Alt Yapı Çalışmaları Başladı
Ülkemiz ve Karadeniz Turizminin en önemli Merkezi Uzungöl´de Alt Yapı Çalışmaları başladı.Senelerdir Uzungöl´ün en önemli sorunlarından bir tanesi olan Altyapı çalışmalarında nihayet sona gelindi ve Alt Yapı Çalışmaları için İş Makineleri çalışmaya başladılar.
Yaylalarda Sonbahar Güzelliği Büyülüyor!
Yaylalarda Sonbahar Güzelliği Büyülüyor!
Çaykara yaylaları, sonbahar ile birlikte açan ´Vargit´ olarak adlandırılan çiçeklerle rengârenk oldu.
Saniye İkinci, 59 gündür bulunamadı!
Saniye İkinci, 59 gündür bulunamadı!
Çaykara Hanırmak Yaylasında 59 gün önce kaybolan Saniye İkinci tüm aramalara rağmen hala bulunamadı.
Çaykara Yolunda Beton Mikseri Devrildi!
Çaykara Yolunda Beton Mikseri Devrildi!
Çaykara´da kontrolden çıkan beton Mikseri devrildi.
Vadi Çaykara Projesi İhale Ediliyor!
Vadi Çaykara Projesi İhale Ediliyor!
Çaykara Belediyesi tarafından İlçemiz Işıklı Mahallesi Derelik Mevkii´nde yapılması amaçlanan Vadi Çaykara Rekreasyon alanı projesi ihaleye çıkıyor.
27 Yaşında Hayatını Kaybetti
27 Yaşında Hayatını Kaybetti
Çaykara Karaçam Mahallesinden 27 yaşındaki Barış Sıvaz yaylada, kaza sonucu kendini vurarak hayatını kaybetti.
Kaymakam Ayrancı´ya Hüzünlü Veda!
Kaymakam Ayrancı´ya Hüzünlü Veda!
Çaykara Kaymakamlığı görevinden, Erzincan Vali Yardımcılığı´na atanan İhsan Ayrancı, “sonu meçhul bir yolculuğa çıkan bir seyyah gibi, tedirgin adımlarla girdiğim bu şehrin sokaklarından, arkamda unutulmaz hatıralar, mutlu anlar bırakarak, ben ve ailem için sonu meçhul yeni bir yolculuğa çıkmak üzere ayrılıyorum,” dedi.
Uzay ve Savunma Sanayisi için Önemli Buluş
Uzay ve Savunma Sanayisi için Önemli Buluş
Çaykaralı başarılı işadamı Dr. Erdal Osmançelebioğlu yaptığı bilimsel çalışması ile uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekiyor.
Çaykara-Of Yolunda Kaza: 14 Yaralı
Çaykara-Of Yolunda Kaza: 14 Yaralı
Çaykaraı-Of Karayolu´nda meydana gelen trafik kazasında 1 ağır 14 kişi yaralandı.
Elektrik Bağlamak için Çıktığı Direkte can verdi!
Elektrik Bağlamak için Çıktığı Direkte can verdi!
Çaykara Şahinkaya Mahallesinde, 52 yaşındaki emekli İmam hatip Aydın Murutoğlu elektrik kablosunu bağlamak için çıktığı elektrik direğinde akıma kapılarak hayatını kaybetti.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
8 °C
Pazar
11 °C
Pazartesi
13 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi