Karadeniz´in En Yüksek Mescidi Karakaya´da
Çaykara İlçemizin En Yüksek Yeri olarak Turizme Hizmet veren ve de özellikle son senelerde Yerli ve yabancı Turistler tarafından çok büyük bir ilgi görüyor.
Tarih: 22.6.2018 13:37:10/ 2082okunma / 0yorum

Çaykara İlçemizin En Yüksek Yeri olarak Turizme Hizmet veren ve de özellikle son senelerde Yerli ve yabancı Turistler tarafından çok büyük bir ilgi görüyor.

BÖLGENİN EN YÜKSEK MESCİDİ KIRKLKAR DAĞINDA

Eski İsmi ile Karakaya ya da herkes tarafından bilinen yaygın ismi ile Kırklar Dağında hem Çaykara İlçemizin hem de Bölgemizin en yüksek seviyedeki Mescidi Yer alıyor.

Kırklar Dağını Ziyaret eden Yerli ve Yabancı Turistler 3200 Metre Yükseklikteki Karakaya Zirvesinde Gönül Huzuru ile İbadet edebilmenin mutluluğunu ve de huzurunu yaşıyor.

İNANÇ TURİZMİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Her Sene yerli ve yabancı  Milyonlarca Turist tarafından ziyaret edilen Çaykara İlçemizde ve de Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Konaklayan Turistler Kırklar Dağını ziyaret etmek için Uzungöl Şekersu Yaylasına kadar araçları ile çıkıyor.

Çaykara Belediyesi Ekipleri tarafından 20147 Yılı Yaz Mevsimi içerisinde Şekersu Yolunun arka kısmından eski patika yolunu takip ederek  Kırklar Dağı Zirvesine 1 KM Kadar olan mesafeye kadar araç yolu yapılmış.Şu an arazili araçlar buraya kadar çıkabiliyor.

Son 1 KM İse insanlara yürüyüş imkanı bırakabilmek amacı ile araç yolu yapılmamış .

MUTLAKA REHBER EŞLİĞİNDE GİDİLMELİ

Kırklar Dağını  ziyaret edecek olan Yerli ve Yabancı Ziyaretçilerimize bir de tavsiyede bulunalım.Bölgeyi ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka Yöreyi iyi bilip tanıyan bir rehber eşliğinde Bölgeyi Ziyaret etmenizi öneririz.

Neden mi?Çünkü Çaykara İlçemizin en yüksek tepesine çıkacaksınız.Hava Durumunun karşınıza ne çıkaracağı ise hiç belli değil./resimler/2018-6/22/1340371616443.jpgHavanın anında kapanma ve de duman sarma ihtimali son derece yüksek.Duman demek hiçbir tarafı görememek demek Kırklar Dağında.Bu durumda ise yolu şaşırarak kaybolma ihtimaliniz son derece kuvvetli.

Allah Göstermesin.Yolun tehlikeli bölgesine düşebilirsiniz.Ya da yolu şaşırarak Şekersu Yaylasına inmek yerine Yedi Göller Bölgesine ya da Bayburt tarafına inebilirsiniz.Bu durumda ise hem yolunuz uzayacak hem de bilmediğiniz tanımadığınız bir coğrafyada saatlerce yol yürümek zorunda kalabilirsiniz.

Dediğimiz gibi…Tüm bu tatsız Sürprizleri yaşamamak için Bölgeden yolu çok iyi bilen bir rehber eşliğinde Kırklar Dağını Ziyaret etmek bize göre en mantıklı tercih olarak karşımıza çıkıyor.

KIŞI BİR BAŞKA GÜZEL

3200 Rakımlı Kırklar Dağı sadece Yaz Mevsiminde değil Kış Mevsiminde de Doğa tutkunlşarının vaz geçemediği bir ziyaret yeri konumunda.Uzungöl ve Çevre İllerden gelen ziyaretçiler ATV ve Kar Motorları ile birlikte Önce Şekersu Yaylasına buradan da Kırklar Dağı ya da bir başka ifade ile Karakaya´ya tırmanıyorlar./resimler/2018-6/22/1340589007501.jpgOcak Ayının 15´i…Her taraf toz duman…Karakaya´da en az 3-4 Metre kar var.Ve de karın tadına doyum olmayan o muhteşem güzelliğini yaşamak isteyen Doğa tutkunları için Kış Mevsiminde de Karakaya´nın o muhteşem Doğa Güzelliğini, yaşamak mümkün.

Bizden söylemesi.En az yazı kadar hatta belki dxe yazından çok daha muhteşem KJarakaya´da kışın güzelliği…

KIRKLAR DAĞI(KIRKLAR TEPESİ)

Yöremizin Tarihi Değer Taşıyan Dokularını Çaykara Gündem Dostlarımız ile paylaşmaya devam ediyoruz.Bu gün sizleri Uzungöl´ün Şekersu Yaylasına taşımak ve de Kırklar Dağı Efsanesinden sizlere söz etmek istiyoruz.Daha sonrasında ise yazımızın son bölümünde olaya farklı bir pencere açmaya çalışacağız ve de Yedigöller´den Karakaya´ya ulaşım konusundaki düşüncelerimizi paylaşmaya çalışacağız.Ancak Önce Kırklar Dağını tanıtarak başlayalım yazımıza.

ÖNCE KARAKAYA´YI TANIYALIM

Kırklar Dağı ya da Kırklar Tepesi ya da yöresel tabirle ifade etmek gerekirse KARAKAYA Bölgemizin en yüksek noktasında yer alan önemli bir ibadet merkezlerinden bir tanesi konumundadır.Denizden 3200 Metre yükseklikte yer almaktadır KARAKAYA.Uzungöl´ün en kalabalık yaylası olan Şekersu yaylasına yaklaşık olarak yürüme 90 dakika bir mesafede bulunmaktadır.

Yürüme yolunun önemli bir bölümü dik rampadır.Rampanın bulunduğu yere kadar olan bölüm ise adeta bir Doğa Harikası durumundadır.Bundan kısa bir süre önce İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Ana Bilim Dalı Başkanı Çaykaralı Hemşerimiz aynı zamanda Çaykara Gündem Gazetemiz Köşe Yazarı ve de çok Kıymetli Gönül Dostu Ağabeyimiz Prof.Dr Necati AĞRALIOĞLU Hocamız Kırklar Dağını bizlere o kadar güzel tasvir etmiş ki.Kıırklar Dağı bu kadar güzel anlatılamaz.Madem ki Kırklar Dağına doğru birlikte çıkıyoruz.Hocamızın kaleminden birkaç cümle alıntı yaparak devam edelim yazımıza.

Zirveye çıktıktan sonra dağ silsilesinin Bayburt tarafı yürümeye müsait olduğu için, o taraftaki bir patikadan daha rahat ilerliyoruz. Kırklar Camiine yaklaşırken oraya doğru akın akın giden veya geri dönmekte olan bazı kafilelerle karşılaşıyoruz. Yeri bilenler artık hedefe yaklaştığımızı söylüyorlar. Heyecanlanıyorum. Evet, insanların topluca bulunduğu yere, yani dağın tepesine geldik. O da ne! Tepeye sadece bir taraftan yaklaşmak mümkün; diğer üç tarafı uçurum.”

Necati Hocamızın o muhteşem yazsınıdan sadece  1-2 paragraf paylaştık sizlerle.Yazının tamamı ise sitemizde merak eden okuyucularımıza anımsatalım ve de bizler yazımıza devam edelim.

KIRKLAR DAĞI EFSANESİ

Eskiden beri  yörede yaşayan insanlarımız tarafından oldukça kutsal kabul edilen bir yer Konumunda Kırklar Dağı.Sadece Yerleşim Yerinin bulunduğu Şekersu Halkı tarafından değil yörede yaşamakta olan Bayburt,Uzungöl,Demirkapı,Arpaözü ve Çaykara Halkı tarafından da son derece kutsal kabul edilen ve de insanlarımız tarafından hem sıkça ziyaret edilen hem de ibadet yapılan bir Yer Kırklar Dağı.

Kırklar Dağının ismini 40 Ermiş kişiden aldığı bilinmektedir.Menevi yönden kendilerini Toplumun hizmetine adayan 40 Ermiş Kişinin Kırklar Dağında yaşadıkları,burada ibadet yaptıkları ve de bu yüzden Kırklar Dağının Manevi Huzur kaynağı olması bakımından çok büyük bir ilgi görmekte Kırklar Dağı.

İnsanlarımız seneler boyunca dua yapmak,hastalarını iyileştirmek  ya da menevi yönlerini kuvvetlendirmek amacı ile Kırklar Dağına Ziyarete gitmişler ve burada konaklamışlardır.Çünkü  dediğimiz gibi insanların Gönül olarak Huzur Buldukları yerdir Kırklar Dağı.

Kırklar Tepesinde etrafı taşlarla çevrili bir mescit yıllar öncesinden yapılmıştır.Özellikle Ruh ve Sinir Hastalıkları bulunan insanlarımız senelerdir buraya gelmekte dua ederek şifa beklemektedirler.

BALIKLIGÖL´DEN KIRKLAR DAĞI´NA

Yerli ve yabancı Turistlerin yoğun bir şekilde ilgi duydukları Uzungöl´de artık her geçen gün farklı bir Turizm aktivitesinin nasıl yapılacağının hesapları yapılıyor.Çünkü Uzungöl´e gelen Turistler sadece Uzungöl ile yetinmiyor Uzungöl´ün çevresinde bulunan zengin bitki örtüsünü,ormanlarını,çiçeklerini,doğal zenginlik kaynaklarını da tanımak istiyor doğal olarak.

Yedigöller bu alternatiflerden sadece bir tanesi.Uzungöl´den yola çıkıyorsunuz.Uzungöl´ün kuzey istikametinde dere boyunca seyahat ediyorsunuz.Bir süre dere sağ tarafınızda yer alıyor.Bir süre sonra dere sol tarafınıza geçiyor.Ve de Muhteşem doğa manzarası olan güzellikler eşliğinde Demirkapı Köyümüze ulaşıyorsunuz.Burada doğa tüm güzelliğini önünüze sermiş durumda.Ve de sizler artık doğa ile başbaşasınız.

İster eski evleri seyredin ister arabanızfdan aşağıya inin ve de yemyeşil doğanın ve binlerce çeşit çiçeğin kucağına bırakıverin kendinizi.ve de bu keyifli yolculuk ile önce Balıklı Göle sonra da Aygır Gölüne ulaşın.

Ancak İsmi Yedigöller olmasına rağmen İnsanlarımız bu Yedigöller´den sadece Aygır Gölü ve Balıklı Gölü tanıyor.Diğer 5 Gölü Ulaşım zorluğu ve araç yolunun  bulunmaması sebebi ile tanıyan yok ne yazık ki.Balıklı Göl ve Aygır Gölü ise özellikle yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğruyor ve de binlerce insan bu gölleri ziyaret etmeye gidiyor.

Sözü getirmek istediğimiz nokta şurası Sevgili Çaykara Gündem Dostları…İnanç Turizminden söz etmeye çalışlacağız Sizlere…Ve de yetkililerimizden bu konuda yardım isteyeceğiz.Bizlere  Hizmet elini uzatmalarını talep edeceğiz yetkililerimizden.

Kırklar Dağından ve de Kırklar Dağının Kutsallığından söz etmiştik.Yazılı ve Görsel Basında bu konuya bolca yer verirsek ve de Uzungöl´ü ziyarete gelen özellikle Arap Turistlerimize Kırklar Dağının kutsallığını kavratabilirsek bize göre projenin birinci ayağını başarı ile tamamlamış oluruz.

Ardından Projemizin ikinci ayağı yöneticilerimize düşüyor.Balıklı Göl´den Karagöl´e bir yol yapabilirsek hem Kırklar Dağına bir adım daha yaklaşmış oluruz.Hem de Yedigölllerden bir tanesi daha olan Karagöl´ü de Turizme kazandırmış oluruz.

Ardından ise Karagöl´den Kırklar Dağına en yakın yerden bir araba yolu yapabilirsek bize göre yöremiz Turizmine en büyük hizmetlerden birini daha yapmış olur ve de yöremizde son derece kutsal olarak kabul edilen Kırklar Dağı´nı ya da yöresel dil ile Karakaya´yı da Bölgemiz Turizmine kazandırmış oluruz.

Teklif bizden karar elbette ki hem Turizmcilerimizin hem de yöneticilerimizin.Bakalım sesimizi duyurabilecek miyiz?

Haber: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Karadeniz Yüksek Mescidi Karakaya
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
11 Yaşındaki Onat, Hafızlık Bölge Şampiyonu!
11 Yaşındaki Onat, Hafızlık Bölge Şampiyonu!
Uzungöl Merkez Kur´an Kursu Öğrencilerimizden 11 yaşındaki Hikmet Onat Hafızlık Yarışmasında Trabzon ve Bölge Birincisi olmayı başararak Ankara´da yapılacak olan Türkiye Şampiyonasında Trabzon İlimizi ve de Karadeniz Bölgesini Temsil etme hakkı kazandı
Çaykara´da Milli Birlik ve Kardeşlik Köprüsü
Çaykara´da Milli Birlik ve Kardeşlik Köprüsü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Dolayısı ile Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli Etkinlikler gerçekleştirildi.
Türk Hava Kurumu Çaykara´ya Teşekkür Ediyor
Türk Hava Kurumu Çaykara´ya Teşekkür Ediyor
Vatandaşlarımızın Gönüllü Bağışları ile Ülkemizde Havacılığın gelişebilmesi ve de gençlerimizin Havacılık Sevdası ile Yetişebilmesi sevdası ile yola çıkan Türk Hava Kurumu (THK) tarafından Çaykara İlçemizde Görev Yapan Muhtarlarımız ile Kaymakam ve Belediye Başkanına Plaket Takdimi gerçekleştirildi.
Çevre Katliamına Kim Dur Diyecek?
Çevre Katliamına Kim Dur Diyecek?
Trabzon´un en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl ile Turizmin yeni gözde yeri Demirkapı- Yedigöller bölgesine giden binlerce yerli ve yabancı turistlerin yol kenarlarına attıkları poşetleri yiyen inek telef oldu.
Uzungöl´de Su Mekanları ve Bir Balık Yolu Projesi
Uzungöl´de Su Mekanları ve Bir Balık Yolu Projesi
Antalya Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof.Dr.Necati Ağıralioğlu´nun kaleme aldığı " UZUNGÖL TURİZMİNDE SU MEKANLARI VE BİR BALIK YOLU PROJESİ” adlı araştırma yazısını sizlerle paylaşıyoruz
Yedi Göller´de Arap Rüzgarı
Yedi Göller´de Arap Rüzgarı
Sultanmurat Yaylası ve Uzungöl ile birlikte Çaykara İlçemizin en önemli Turizm Bölgelerinden Yedi Göller Bölgesine Yerli ve Yabancı Turistler yoğun bir ilgi gösteriyor.
Yente Balı Değerine Değer Katıyor
Yente Balı Değerine Değer Katıyor
2018 Turizm Mevsiminin ilk günlerini yaşadığımız bu günlerde Çaykara İlçemizde çok farklı bir heyecan daha yaşanıyor.Çaykara Kaymakamlığı,İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Çaykara Ziraat Odası İş Birliği ile Yente Balı´nın Marka Değeri olarak üreticiye ulaşabilmesi için yoğun bir tempo içerisinde çalışmalara devam ediliyor.
Çaykara Mahalle Sandık Sonuçları
Çaykara Mahalle Sandık Sonuçları
24 Haziran Pazar Günü Tüm Ülkemizde olduğu gibi Çaykara İlçemizde de Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimleri ve de 27. Dönem Milletvekili Seçimleri gerçekleştirildi.
Çaykara İmar Barışını Dinledi!
Çaykara İmar Barışını Dinledi!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ve de vatandaşlarımız tarafından büyük bir heyecan ile beklenen İmar Barışı Yasası ile ilgili olarak Çaykara İlçemizde Halkı Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
Hurdaya Dönen Araçtan Sağ Çıktı!
Hurdaya Dönen Araçtan Sağ Çıktı!
Çaykara Yeşilalan Mahallesinde meydana gelen trafik kazasında, kontrolden çıkan otomobil 200 metre uçuruma uçtu.
Limonsuyu Yaylasında Ağlatan Kaza
Limonsuyu Yaylasında Ağlatan Kaza
İlçemiz Limonsuyu Yaylasına bağlı Öküzlü Yaylasında meydana gelen kazada 23 Yaşındaki Murat Baş İsimli Teknik Eleman elektrik direğinden düşerek hayatını kaybetti.
Elektrikli Bisiklet Kazalarına Kim Dur Diyecek?
Elektrikli Bisiklet Kazalarına Kim Dur Diyecek?
Uzungöl´de Elektrikli Bisiklet motorun şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi yaralandı.
Bu otomobilden sağ çıktı!
Bu otomobilden sağ çıktı!
Çaykara-Sultanmurat yayla yolunda meydana gelen kazada emekli öğretmen Necmi Sezer mucize eseri araçtan hafif yaralı olarak kurtuldu.
Çaykara´da Rus İşgali ve Bir Kesit
Çaykara´da Rus İşgali ve Bir Kesit
Antalya Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof.Dr.Necati Ağıralioğlu´nun kaleme aldığı " ÇAYKARA´DA RUS İŞGALİ VE BİR KESİT” adlı araştırma yazısını sizlerle paylaşıyoruz
İyi Bayramlar Çaykara
İyi Bayramlar Çaykara
On bir ayın sultanı Ramazan´ın bugün son günü, yarın bütün Müslümanlar Ramazan Bayramı´nı kutlamanın sevincini yaşıyor.
Uzungöl Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanını Seçti
Uzungöl Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanını Seçti
SS Uzungöl Taşıyıcılar Kooperatifi Olağan Genel Kurulu 12 Haziran 2018 Salı Günü gerçekleştirildi.Uzungöl´de bulunan Kooperatif Genel Kurul Toplantısında gerçekleştirilen seçimler sonucunda Turizmci Şenol Şen Kooperatif Başkanlığına seçildi.
Arpaözü ve Demirkapı Yol Bakım Çalışması Devam Ediyor
Arpaözü ve Demirkapı Yol Bakım Çalışması Devam Ediyor
İlçemiz Arpaözü ve Demirkapı Mahallelerimizde Yol Bakım ve onarım çalışmaları devam ediyor.Çaykara Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi İş birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun Mali katkıları ile gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Şu çalışmalar gerçekleştiriliyor
Çaykara´da Karne Heyecanı
Çaykara´da Karne Heyecanı
2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı için son ders zili bu gün çaldı ve de öğretncxilerimiz için yaklaşık3 ay sürecek olan Yaz Tatili bu gün itibarı ile başladı.
Köknar´da Yıl Sonu Sergisi Büyüledi
Köknar´da Yıl Sonu Sergisi Büyüledi
Köknar Ortaokulundan Büyüleyen Resim Sergisi.İlçemiz Köknar Ortaokulu tarafından her Eğitim Öğretim Yılının son Döneminde gerçekleştirilen Yıl Sonu Sergisi 6 Haziran 2018 Çarşamba Günü gerçekleştirildi.
Taşkıran´da 15 000 Yavru Balık Dereye Bırakıldı
Taşkıran´da 15 000 Yavru Balık Dereye Bırakıldı
Eğitim Öğretimdeki Akademik Başarılarının yanı sıra Sosyal ve Kültürel Etkinliklerdeki etkinliklerdeki aktiflikleri ve de Doğaya olan duyarlılıkları ile bilinen Taşkıran Eğitim Kurumları tarafından Taşkıran Mahallemizde bulunan Süren Deresine 15 000 adet yavru balık bırakıldı.
Çaykara Protokulü Uzungöl´de Buluştu
Çaykara Protokulü Uzungöl´de Buluştu
Çaykara Protokolü Uzungöl´de İftar Organizasyonunda bir araya geldiler.Uzungöl Sezgin Otel tarafından Geleneksel olarak her sene Ramazan Ayında gerçekleştirilen Çaykara Protokolünü İftar Organizasyonunda bir araya getirme Organizasyonu bu sene 5 Haziran 2018 Pazartesi Akşamı gerçekleşti.
Kaymakam Ayrancı ve Başkan Tok Uzungöl Esnafı İle Buluştu
Kaymakam Ayrancı ve Başkan Tok Uzungöl Esnafı İle Buluştu
Kaymakam Ayrancı ve Başkan Tok Uzungöl Esnafı ile bir araya gelerek Yeni Turizm Sezonunu değerlendirdiler.
Okul Müdürleri İftarda Buluştu
Okul Müdürleri İftarda Buluştu
Okul Müdürleri İftar Organizasyonunda bir araya geldiler.Trabzon İlimizde bulunan Fen Liseleri,Anadolu Liseleri ve Sosyal Bilimler Lisesi Kurum Müdürleri İftar Organizasyonunda Uzungöl´de bir araya geldiler.
Uzungöl Gençleri Şekersu´da Buluştu
Uzungöl Gençleri Şekersu´da Buluştu
Uzungöl Gençleri Şekersu Yaylasında buluştu.Her akşam farklı bir yerde buluşarak Ramazan Coşkusunu farklı bir şekilde yaşayan Uzungöl Gençleri bu defa Şekersu Yaylasında bir araya gelerek İftar Coşkusunu birlikte yaşadılar.
İlçe Protokolü İftarda Buluştu
İlçe Protokolü İftarda Buluştu
Çaykara Muhtarlar Derneği üyeleri iftar yemeğinde ilçe Protokolü ile bir araya geldi.
Çaykara İlçe Tarımdan Üreticiye 36 Düve
Çaykara İlçe Tarımdan Üreticiye 36 Düve
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Çaykara İlçemizde bulunan ve de şartları tutan toplam 6 Üreticiye 36 adet Düve Desteği gerçekleştirildi.
Multat  Yolu Genişliyor
Multat Yolu Genişliyor
İlçemizin en uzak Yaylalarından olan Multat Yayla Yolunda yol genişletme ve tavsiye çalışmaları devam ediyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi