Karadeniz´in En Yüksek Mescidi Karakaya´da
Çaykara İlçemizin En Yüksek Yeri olarak Turizme Hizmet veren ve de özellikle son senelerde Yerli ve yabancı Turistler tarafından çok büyük bir ilgi görüyor.
Tarih: 22.6.2018 13:37:10/ 2544okunma / 0yorum

Çaykara İlçemizin En Yüksek Yeri olarak Turizme Hizmet veren ve de özellikle son senelerde Yerli ve yabancı Turistler tarafından çok büyük bir ilgi görüyor.

BÖLGENİN EN YÜKSEK MESCİDİ KIRKLKAR DAĞINDA

Eski İsmi ile Karakaya ya da herkes tarafından bilinen yaygın ismi ile Kırklar Dağında hem Çaykara İlçemizin hem de Bölgemizin en yüksek seviyedeki Mescidi Yer alıyor.

Kırklar Dağını Ziyaret eden Yerli ve Yabancı Turistler 3200 Metre Yükseklikteki Karakaya Zirvesinde Gönül Huzuru ile İbadet edebilmenin mutluluğunu ve de huzurunu yaşıyor.

İNANÇ TURİZMİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Her Sene yerli ve yabancı  Milyonlarca Turist tarafından ziyaret edilen Çaykara İlçemizde ve de Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Konaklayan Turistler Kırklar Dağını ziyaret etmek için Uzungöl Şekersu Yaylasına kadar araçları ile çıkıyor.

Çaykara Belediyesi Ekipleri tarafından 20147 Yılı Yaz Mevsimi içerisinde Şekersu Yolunun arka kısmından eski patika yolunu takip ederek  Kırklar Dağı Zirvesine 1 KM Kadar olan mesafeye kadar araç yolu yapılmış.Şu an arazili araçlar buraya kadar çıkabiliyor.

Son 1 KM İse insanlara yürüyüş imkanı bırakabilmek amacı ile araç yolu yapılmamış .

MUTLAKA REHBER EŞLİĞİNDE GİDİLMELİ

Kırklar Dağını  ziyaret edecek olan Yerli ve Yabancı Ziyaretçilerimize bir de tavsiyede bulunalım.Bölgeyi ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka Yöreyi iyi bilip tanıyan bir rehber eşliğinde Bölgeyi Ziyaret etmenizi öneririz.

Neden mi?Çünkü Çaykara İlçemizin en yüksek tepesine çıkacaksınız.Hava Durumunun karşınıza ne çıkaracağı ise hiç belli değil./resimler/2018-6/22/1340371616443.jpgHavanın anında kapanma ve de duman sarma ihtimali son derece yüksek.Duman demek hiçbir tarafı görememek demek Kırklar Dağında.Bu durumda ise yolu şaşırarak kaybolma ihtimaliniz son derece kuvvetli.

Allah Göstermesin.Yolun tehlikeli bölgesine düşebilirsiniz.Ya da yolu şaşırarak Şekersu Yaylasına inmek yerine Yedi Göller Bölgesine ya da Bayburt tarafına inebilirsiniz.Bu durumda ise hem yolunuz uzayacak hem de bilmediğiniz tanımadığınız bir coğrafyada saatlerce yol yürümek zorunda kalabilirsiniz.

Dediğimiz gibi…Tüm bu tatsız Sürprizleri yaşamamak için Bölgeden yolu çok iyi bilen bir rehber eşliğinde Kırklar Dağını Ziyaret etmek bize göre en mantıklı tercih olarak karşımıza çıkıyor.

KIŞI BİR BAŞKA GÜZEL

3200 Rakımlı Kırklar Dağı sadece Yaz Mevsiminde değil Kış Mevsiminde de Doğa tutkunlşarının vaz geçemediği bir ziyaret yeri konumunda.Uzungöl ve Çevre İllerden gelen ziyaretçiler ATV ve Kar Motorları ile birlikte Önce Şekersu Yaylasına buradan da Kırklar Dağı ya da bir başka ifade ile Karakaya´ya tırmanıyorlar./resimler/2018-6/22/1340589007501.jpgOcak Ayının 15´i…Her taraf toz duman…Karakaya´da en az 3-4 Metre kar var.Ve de karın tadına doyum olmayan o muhteşem güzelliğini yaşamak isteyen Doğa tutkunları için Kış Mevsiminde de Karakaya´nın o muhteşem Doğa Güzelliğini, yaşamak mümkün.

Bizden söylemesi.En az yazı kadar hatta belki dxe yazından çok daha muhteşem KJarakaya´da kışın güzelliği…

KIRKLAR DAĞI(KIRKLAR TEPESİ)

Yöremizin Tarihi Değer Taşıyan Dokularını Çaykara Gündem Dostlarımız ile paylaşmaya devam ediyoruz.Bu gün sizleri Uzungöl´ün Şekersu Yaylasına taşımak ve de Kırklar Dağı Efsanesinden sizlere söz etmek istiyoruz.Daha sonrasında ise yazımızın son bölümünde olaya farklı bir pencere açmaya çalışacağız ve de Yedigöller´den Karakaya´ya ulaşım konusundaki düşüncelerimizi paylaşmaya çalışacağız.Ancak Önce Kırklar Dağını tanıtarak başlayalım yazımıza.

ÖNCE KARAKAYA´YI TANIYALIM

Kırklar Dağı ya da Kırklar Tepesi ya da yöresel tabirle ifade etmek gerekirse KARAKAYA Bölgemizin en yüksek noktasında yer alan önemli bir ibadet merkezlerinden bir tanesi konumundadır.Denizden 3200 Metre yükseklikte yer almaktadır KARAKAYA.Uzungöl´ün en kalabalık yaylası olan Şekersu yaylasına yaklaşık olarak yürüme 90 dakika bir mesafede bulunmaktadır.

Yürüme yolunun önemli bir bölümü dik rampadır.Rampanın bulunduğu yere kadar olan bölüm ise adeta bir Doğa Harikası durumundadır.Bundan kısa bir süre önce İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Ana Bilim Dalı Başkanı Çaykaralı Hemşerimiz aynı zamanda Çaykara Gündem Gazetemiz Köşe Yazarı ve de çok Kıymetli Gönül Dostu Ağabeyimiz Prof.Dr Necati AĞRALIOĞLU Hocamız Kırklar Dağını bizlere o kadar güzel tasvir etmiş ki.Kıırklar Dağı bu kadar güzel anlatılamaz.Madem ki Kırklar Dağına doğru birlikte çıkıyoruz.Hocamızın kaleminden birkaç cümle alıntı yaparak devam edelim yazımıza.

Zirveye çıktıktan sonra dağ silsilesinin Bayburt tarafı yürümeye müsait olduğu için, o taraftaki bir patikadan daha rahat ilerliyoruz. Kırklar Camiine yaklaşırken oraya doğru akın akın giden veya geri dönmekte olan bazı kafilelerle karşılaşıyoruz. Yeri bilenler artık hedefe yaklaştığımızı söylüyorlar. Heyecanlanıyorum. Evet, insanların topluca bulunduğu yere, yani dağın tepesine geldik. O da ne! Tepeye sadece bir taraftan yaklaşmak mümkün; diğer üç tarafı uçurum.”

Necati Hocamızın o muhteşem yazsınıdan sadece  1-2 paragraf paylaştık sizlerle.Yazının tamamı ise sitemizde merak eden okuyucularımıza anımsatalım ve de bizler yazımıza devam edelim.

KIRKLAR DAĞI EFSANESİ

Eskiden beri  yörede yaşayan insanlarımız tarafından oldukça kutsal kabul edilen bir yer Konumunda Kırklar Dağı.Sadece Yerleşim Yerinin bulunduğu Şekersu Halkı tarafından değil yörede yaşamakta olan Bayburt,Uzungöl,Demirkapı,Arpaözü ve Çaykara Halkı tarafından da son derece kutsal kabul edilen ve de insanlarımız tarafından hem sıkça ziyaret edilen hem de ibadet yapılan bir Yer Kırklar Dağı.

Kırklar Dağının ismini 40 Ermiş kişiden aldığı bilinmektedir.Menevi yönden kendilerini Toplumun hizmetine adayan 40 Ermiş Kişinin Kırklar Dağında yaşadıkları,burada ibadet yaptıkları ve de bu yüzden Kırklar Dağının Manevi Huzur kaynağı olması bakımından çok büyük bir ilgi görmekte Kırklar Dağı.

İnsanlarımız seneler boyunca dua yapmak,hastalarını iyileştirmek  ya da menevi yönlerini kuvvetlendirmek amacı ile Kırklar Dağına Ziyarete gitmişler ve burada konaklamışlardır.Çünkü  dediğimiz gibi insanların Gönül olarak Huzur Buldukları yerdir Kırklar Dağı.

Kırklar Tepesinde etrafı taşlarla çevrili bir mescit yıllar öncesinden yapılmıştır.Özellikle Ruh ve Sinir Hastalıkları bulunan insanlarımız senelerdir buraya gelmekte dua ederek şifa beklemektedirler.

BALIKLIGÖL´DEN KIRKLAR DAĞI´NA

Yerli ve yabancı Turistlerin yoğun bir şekilde ilgi duydukları Uzungöl´de artık her geçen gün farklı bir Turizm aktivitesinin nasıl yapılacağının hesapları yapılıyor.Çünkü Uzungöl´e gelen Turistler sadece Uzungöl ile yetinmiyor Uzungöl´ün çevresinde bulunan zengin bitki örtüsünü,ormanlarını,çiçeklerini,doğal zenginlik kaynaklarını da tanımak istiyor doğal olarak.

Yedigöller bu alternatiflerden sadece bir tanesi.Uzungöl´den yola çıkıyorsunuz.Uzungöl´ün kuzey istikametinde dere boyunca seyahat ediyorsunuz.Bir süre dere sağ tarafınızda yer alıyor.Bir süre sonra dere sol tarafınıza geçiyor.Ve de Muhteşem doğa manzarası olan güzellikler eşliğinde Demirkapı Köyümüze ulaşıyorsunuz.Burada doğa tüm güzelliğini önünüze sermiş durumda.Ve de sizler artık doğa ile başbaşasınız.

İster eski evleri seyredin ister arabanızfdan aşağıya inin ve de yemyeşil doğanın ve binlerce çeşit çiçeğin kucağına bırakıverin kendinizi.ve de bu keyifli yolculuk ile önce Balıklı Göle sonra da Aygır Gölüne ulaşın.

Ancak İsmi Yedigöller olmasına rağmen İnsanlarımız bu Yedigöller´den sadece Aygır Gölü ve Balıklı Gölü tanıyor.Diğer 5 Gölü Ulaşım zorluğu ve araç yolunun  bulunmaması sebebi ile tanıyan yok ne yazık ki.Balıklı Göl ve Aygır Gölü ise özellikle yaz mevsiminde ziyaretçi akınına uğruyor ve de binlerce insan bu gölleri ziyaret etmeye gidiyor.

Sözü getirmek istediğimiz nokta şurası Sevgili Çaykara Gündem Dostları…İnanç Turizminden söz etmeye çalışlacağız Sizlere…Ve de yetkililerimizden bu konuda yardım isteyeceğiz.Bizlere  Hizmet elini uzatmalarını talep edeceğiz yetkililerimizden.

Kırklar Dağından ve de Kırklar Dağının Kutsallığından söz etmiştik.Yazılı ve Görsel Basında bu konuya bolca yer verirsek ve de Uzungöl´ü ziyarete gelen özellikle Arap Turistlerimize Kırklar Dağının kutsallığını kavratabilirsek bize göre projenin birinci ayağını başarı ile tamamlamış oluruz.

Ardından Projemizin ikinci ayağı yöneticilerimize düşüyor.Balıklı Göl´den Karagöl´e bir yol yapabilirsek hem Kırklar Dağına bir adım daha yaklaşmış oluruz.Hem de Yedigölllerden bir tanesi daha olan Karagöl´ü de Turizme kazandırmış oluruz.

Ardından ise Karagöl´den Kırklar Dağına en yakın yerden bir araba yolu yapabilirsek bize göre yöremiz Turizmine en büyük hizmetlerden birini daha yapmış olur ve de yöremizde son derece kutsal olarak kabul edilen Kırklar Dağı´nı ya da yöresel dil ile Karakaya´yı da Bölgemiz Turizmine kazandırmış oluruz.

Teklif bizden karar elbette ki hem Turizmcilerimizin hem de yöneticilerimizin.Bakalım sesimizi duyurabilecek miyiz?

Haber: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Karadeniz Yüksek Mescidi Karakaya
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Tarihte Uzungöl Muhtarları
Tarihte Uzungöl Muhtarları
Tarih Boyunca Uzungöl Muhtarlarını Çaykara Gündem Okuyucuları İçin Hazırladık
Çaykara´da Muhtarlar isyan etti!
Çaykara´da Muhtarlar isyan etti!
Çaykara Uzungöl yolu üzerinde faaliyet gösteren taş ocağı için 32 mahalle muhtarı yaptıkları açıklamada, ‘Turizm yolu üzerinde taş ocağı istemiyoruz´ diyerek seslerini duyurmaya çalıştı.
Çaykara´da Muhtarlara Aydınlatma ve Uygulama Paneli
Çaykara´da Muhtarlara Aydınlatma ve Uygulama Paneli
TEDAŞ Tarafından Uygulamaya konulan Aydınlatma ve Uygulama Yönetim Paneli 12 Şubat 2018 Salı Günü Çaykara İlçemizde gerçekleştirildi.
Çaykara´da Taş Ocağına Büyük isyan
Çaykara´da Taş Ocağına Büyük isyan
Çaykara Ataköy, Çamlıbel ve Çambaşı mahallesinin alt kesiminde Uzungöl yolu üzerinde faaliyet gösteren taş ocağı bölgede yaşayan vatandaşları canından bezdirdi.
Kaymakam Çiğdem Yaya Güvenliği Uygulamasında
Kaymakam Çiğdem Yaya Güvenliği Uygulamasında
İçişleri Bakanlığı tarafından Trafikte Yaya Güvenliğinin oluşması sebebi ile gerçekleştirilen kampanya çerçevesinde Çaykara İlçemizde Trafikte Yaya Güvenliği etkinliği gerçekleştirildi.
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Yeni Nüfusu Ne Oldu?
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Yeni Nüfusu Ne Oldu?
Türkiye nüfusu 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla açıklandı. Yeni sayıma göre, Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinde kaç kişi yaşıyor?
Baba Oğul´dan Çaykara Tur´a Veda
Baba Oğul´dan Çaykara Tur´a Veda
Uzun senelerdir Çaykara Tur Otobüsleri ile Çaykara İnsanına hizmet veren Uzungöl´lü Şöför Yaşar İnci ve Oğlu Gürkan İnci Çaykara Tur´a veda etti.
Uzungöl Teleferik yapım sözleşmesi imzalandı
Uzungöl Teleferik yapım sözleşmesi imzalandı
Çaykara ilçesi sınırları içinde bulunan ülkemizin ve Doğu Karadeniz Bölgesi´nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl için teleferik projesinde hayaller artık gerçek oluyor.
M.Savaş Dündar: “Hizmet İçin Yeniden Adayım”
M.Savaş Dündar: “Hizmet İçin Yeniden Adayım”
Çaykara Işıklı Mahalle Muhtarı Mehmet Savaş Dündar yeniden aday olduğunu açıkladı.
Çaykara´da 24 derslikli okul için protokol imzalandı
Çaykara´da 24 derslikli okul için protokol imzalandı
PTT Genel Müdürlüğü tarafından Çaykara´da yaptırılacak olan 24 derslikli okul protokolü imzalandı.
Çaykara´da Son Yılların En Büyük Rüzgar Afeti
Çaykara´da Son Yılların En Büyük Rüzgar Afeti
Çaykarada dün akşam başlayıp sabah saatlerine kadar etkin devam eden rüzgâr birçok çatının uçmasına neden oldu.
Çaykara´da Tehlikeli Yangın
Çaykara´da Tehlikeli Yangın
Çaykara Işıklı mahallesinde akşam saatlerinde ormanlık alanda çıkan yangın korkulu anlar yaşattı.
Çaykara´da Bilim Fuarı Rüzgarı
Çaykara´da Bilim Fuarı Rüzgarı
4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı Etkinlikleri kapsamında 6 Okulumuzun hazırlamış olduğu Proje Bilim Fuarı Organizasyon Komitesi tarafından kabul edildi.
Kaymakam Çiğdem, Hastaneyi Ziyaret Etti
Kaymakam Çiğdem, Hastaneyi Ziyaret Etti
Çaykara Kaymakamı Salih Çiğdem, Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesini ziyaret etti.
Uzungöl´de Kar Kalınlığı 50 Santimetreyi Buldu (VİDEO)
Uzungöl´de Kar Kalınlığı 50 Santimetreyi Buldu (VİDEO)
Çaykara´da etkili olan kar yağışı nedeniyle mahalleler beyaza büründü. Uzungöl´de Kar kalınlığı 50 santimetreyi buldu.
Bilal Şentürk Bilecik Valiliğine Atandı
Bilal Şentürk Bilecik Valiliğine Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Bilal Şentürk Bilecik Valiliğine atandı.
Uzungöl Platformundan Vali Ustaoğlu´na Ziyaret
Uzungöl Platformundan Vali Ustaoğlu´na Ziyaret
Uzungöl Platformu Üyeleri tarafından ilimizde kısa bir süre önce göreve başlayan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu´na Hayırlı Olsun Ziyareti gerçekleştirildi.
Abdullah Kulaç: Yeniden Adayım
Abdullah Kulaç: Yeniden Adayım
Çaykara Çamlıbel Mahallesi Muhtarı Abdullah Kulaç, 2019 yılı Mart ayında yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde yeniden aday olduğunu açıkladı.
Uzungöl´de Öztürk Muhtar Adayı
Uzungöl´de Öztürk Muhtar Adayı
Uzungöl Turizm Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Öztürk Uzungöl Muhtarlığı İçin Aday Olduğunu Açıkladı
Demirkapı Mahallesinin Çehresi Değişecek
Demirkapı Mahallesinin Çehresi Değişecek
Çaykara Demirkapı Mahallesi Muhtar Adayı Kadir Turan, “İlçemizin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan mahallemizin daha çok hizmet alması için gecemi gündüzüme katmaya hazırım" dedi.
Cemil Erdoğan Taşkıran Mahallesi Muhtar Adayı
Cemil Erdoğan Taşkıran Mahallesi Muhtar Adayı
31 Mart 2019´da yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde Çaykara Taşkıran Mahallesi´nden Cemil Erdoğan muhtarlığa aday oldu.
Çaykara´da Operatörün Mucize kurtuluşu (VİDEO)
Çaykara´da Operatörün Mucize kurtuluşu (VİDEO)
Çaykara´da yıkım çalışması yapılan bina çöktü. İş makinesi operatörü mucize kurtuldu.
Abdurrahman Topel Muhtar Adayı
Abdurrahman Topel Muhtar Adayı
31 Mart 2019´da yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde Çaykara Derindere Mahallesinden Abdurrahman Topel muhtarlık yarışında ‘bende varım´ dedi.
Kaymakam Çiğdem´den Milli Eğitime Ziyaret
Kaymakam Çiğdem´den Milli Eğitime Ziyaret
Kaymakam Salih Çiğdem 13 Aralık 2018 Perşembe Günü Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret etti.
Aygün Şekersu Muhtar Adayı
Aygün Şekersu Muhtar Adayı
Uzungöl´ün genç Turizmcilerinden Mehmet Aygün Şekersu Mahalle Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Uzungöl´de Örnek Bir Etkinlik
Uzungöl´de Örnek Bir Etkinlik
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de insanların birbirleri ile kaynaşma ve dayanışmalarını sağlamak amacı ile Uzungöl´ün Genç Turizmcilerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış Önderliğinde kaynaşma ve dayanışma etkinliği gerçekleştirildi.
Vali Ustaoğlu Çaykara´da
Vali Ustaoğlu Çaykara´da
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Çaykara ilçesini ziyaret etti.Yaklaşık 1 ay önce Trabzon Valiliği Görevine Atanan Valimiz İsmail Ustaoğlu İlçeler bazında ilk ziyaretlerini Dernekpazarı ve Çaykara İlçelerimize gerçekleştirdiler.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi