Kırıkhan´dan Ata Toprağına Selam Olsun
Hemşerilerimizin yaşadığı Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesi muhtarı konuştu,” Çaykaralılar bizleri unutmasın. 2´nci Çaykara´dan onlara selam ve sevgilerimizi iletiyoruz,” dedi.
Tarih: 7.7.2018 21:28:34/ 2859okunma / 0yorum

Göç denince akla hep Çaykara coğrafyası gelir. Bazen fakirlikten, bazen afetlerden dolayı ülkemizin değişik yerlerinde insanlarımız göç etmiştir. Tabii ki en önemli göçler toplu yapılanlardır. 

Biz nasıl unuturuz;

1929 yılında Maçka, Bayburt, Erzincan´ın Tercan, Çayırlı ilçeleriyle Muş´a göç edenleri.

1940 yılında Amasya İli Suluova ilçesine göç edenleri.. 

1964 yılında Hatay İli Kırıkhan ilçesine göç edenleri.. 

1963 yılında Van İli Özalp ilçesi Dönerdere ve Emek Köylerine göç edenleri… 

1967 yılında Bursa´nın Orhangazi ilçesi Örnek köye göç edenleri… 

1973 yılında Çanakkale Gökçeada´ya göç edenleri… 

1974 yılında Kıbrıs´a, göç edenleri… 

Trabzon merkeze bağlı Pelitli köyüne göç edenleri...  

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman, Çaykara´dan Hatay Kırıkhan´da göç eden ve kendilerine ikinci Çaykara yaptıkları yerde yaşayan hemşerilerimizi ve 408 Mahallesi Muhtarı Paşa Başar´ı ziyaret etti. /resimler/2018-7/7/2154235751223.jpgKIRIKHAN BİZİM 2´NCİ VATANIMIZ

Aslen Çaykara Şahinkaya Mahallesinden olan ve Babası ile birlikte ilkokul 3´ncü sınıfta iken Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesine göç eden Muhtar Paşa Başar ile konuştuk.

Göç ettikleri ilk dönemlerde büyük sıkıntılar çektiklerini anlatan Muhtar Başar,” Mahallemizde okul yoktu. Her kesin gittiği okula gidiyorduk. O dönemde okuldaki diğer öğrencilerle pek anlaşamazdık. Ama zaman geçtikçe buradaki insanlarla uyum içinde yaşadık. Şimdi bize sorsanız nereyi tercih edersiniz Kırıkhan´ı deriz. Çünkü burada alıştık adapte olduk. Çevremiz, arkadaşlarımız, toplum ilişkilerimiz burada güzel. Ayrıca Dedem, Babam, Annem ve amcalarım burada Rahmetli oldu. Hepsinin mezarları buradadır. Burası bizim vatanımız oldu artık. Elbette ki Çaykara için yanıyoruz. Karadenizlilik ruhundan hiçbir şey kaybetmedik. Sürekli Karadeniz kanallarını seyrediyoruz. Özellikle Çaykara ve Karadeniz´den buralara gelen hemşerilerimize özlemle sarılıyoruz. Burada ki Kırıkhan yerlileriyle öyle alıştık ki biz onların düğünlerine gidince halay çekiyoruz. Onlar bizim düğünlerimize gelince horon oynuyorlar. /resimler/2018-7/7/2157389817832.jpgÇAYKARA BİZİM ATA TOPRAĞIMIZ

Kırıkhan´da bulunan hemşerilerimizin özellikle hassas konularda bir araya gelip birlik ve beraberliklerini sağlıyorlar. Sosyal konularda faaliyetlerimiz Karadenizliler Derneği vasıtasıyla yapılıyor. Cenazelerimizde, düğünlerimizde ve hastalarımızda kesinlikle ayırım yapılmıyor. Kırıkhan´da binlerce Çaykaralı yaşıyor. Bir defa Çaykara´yı özlemedim diyen varsa yalan diyor.  Ata toprağımız orası. Orada yaşanmışlıklar var. Atalarımızın bir kısmı orada özümüz bizim Çaykara. Burada yaşayan hemşerilerimizin kimine nerelisin diye sorarsanız sorun Çaykaralıyım der.  Burada yaşayan herkesin Çaykara ile bağlantısı vardır. 

HEDEFLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİREMEDİK

Ben burada 4 yıldır Muhtarlık yapıyorum. Çok fazla ideallerim vardı. Maalesef bazılarını yerine getiremedik. İnşallah Mahalle bana destek verip ikinci dönemde seçilirsem bunları yerine getireceğim. Buradaki en büyük hedefim Kırıkhan´da hemşerilerimize Amanos dağlarında eski radar Mevkii´nde bir yayla kurmaktı. Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah gerçekleştiririz. Ayrıca mahallemize kamera sistemi kurmayı hedefliyoruz. Kırıkhan belediyesinin mahalle olarak yardımları alıyoruz ama bizim mahallemizi imara açmadılar. Mahallemizin en büyük sorunu nüfus artışından dolayı imara açılmadığı için mahalleye ev yapamıyor. Mecburen farklı mahallelere gidiyorlar. Aynı yerde aileler parçalanmış oluyor.  Belediyeye imza karşılığında müracaat ettik, bize söz vermelerine rağmen hala mahallemiz imara açılmadı. Mahallemize ayrıca ulaşımın rahat yapılabilmesi için minibüs hattı lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Suriyelilerden mahallemizde 120 hane ve binin üstünde nüfusları var. Bunlar kıracı durumunda kalan.   

HEMŞERİLERİMİZ KIRIKHAN´I UNUTMASIN

Burada ikinci bir Çaykara olduğunu hemşerilerimiz unutmasın. Özellikle bu taraflara geldiklerinde mutlaka uğramalarını isterim. Kırıkhan´ın ekonomik olarak en güçlü esnafları Çaykaralı. Ticaret ve sanayi odası başkanı, Milli eğitim müdürü, Nüfus müdürü ve Kaymakamlık yazı işleri müdürü Çaykaralıdır. Burada aşamayacağımız sorun yoktur. Burada hangi kuruma giderseniz gidin mutlaka ilgilenecek birileri vardır. Özellikle Çaykaralı bürokratlarımız buradaki hemşerilerini unutmamalarını ve gerekli yatırımların alınması için yardımlarını esirgememelerini rica ediyoruz. Çünkü burası ´da ikinci Çaykaradır. Buralara gelerek bizleri ziyaret ettiğinizden dolayı sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Dünyanın neresinde olursa olsun tüm Çaykaralılara Kırıkhan´dan selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Kırıkhan 408 evler´de muhtarlık yapan hemşerilerimiz./resimler/2018-7/7/2207209203918.jpg/resimler/2018-7/7/2207455454504.jpg/resimler/2018-7/7/2223207503937.jpgHaber yorum: Çaykara Gündem Gazetesi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kırıkhan Toprağına Selam Olsun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ravza´yı Anlamak
Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Muhteşem Nikâh töreni
Muhteşem Nikâh töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Denetçisi Osman Abanoz´un kızı Hümeyra Abanoz ile Doktor Enver Turan Zorlu Grand otel de düzenlenen dillere destan nikâh töreni ile mutluluğa yelken açtılar.
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Çaykara İlçemizde ilk dağıtımı gerçekleştirilen Hereford ve Aggus Irkı Büyükbaş Hayvanlar Yöremize tamamen uyum sağladı.
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu iç Denetçisi Osman Abanoz´un Mimar kızı Hümeyra Abanoz, hayatını Dr.Enver Turan ile birleştiriyor.
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Çaykara İlçemizde Yüksek yerlerdeki bazı Mahallelerimizde sezonun ilk karı bu sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlarken İlçe Merkezinde ise yağmur devam ediyor.
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı"BİR SONBAHAR RÜZGÂRI ESER DURUR BAŞIMDA"adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Trabzon Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinin sorunlarının ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´ün en sevilen Turizmcilerinden Mustafa Karagöz´ün Oğlu Ertuğrul ile Yine Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Yusuf Uçan´ın Dünyalar Güzeli kızları Mine Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile hayatlarını birleştirdiler.
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´ün için Şair M.Nihat Malkoç´un yazdığı “MUHAMMET FATİH SAFİTÜRK´E AĞIT” şiirini Şehit edilişinin 2. sene-i devriyesinde paylaşıyoruz
AVM´de Yangın Paniği!
AVM´de Yangın Paniği!
Çaykaralı işadamlarının sahibi olduğu Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bulunan Bercadia AVM´de yangın çıktı.
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Uzungöl Filak Mahallesinden Mine Uçan ile Uzungöl Hocalı Mahallesinden Ertuğrul Karagöz 10 Kasım 2018 Cumartesi Akşamı Uzungöl´de gerçekleştirilecek olan düğün töreni, ile dünya evine giriyorlar.
Uzungöl mü Şerah mı_
Uzungöl mü Şerah mı_
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl mü Şerah mı?" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Ataköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Çaykara Dr. M. İlhan Durgun İlçe Hastanesi personelleri tarafından Uzungöl ve Çaykara Merkez´de stant kurarak farkındalık oluşturmaya çalıştılar.
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
Öğretmen Hilmi Kanık´ın 6 Kasım ve Çetin Bir Yazı İsimli Yaszısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl Elmalı Mahallesinden Fatih Mutlu ile Köseli, Mahallesinden Hacer Yazıcı 4 Kasım 2018 Pazar Günü Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan Mahşeri kalabalığın katılımı ile gerçekleştirilen düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe “EVET” dediler.
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Trabzon Çaykara- Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğinde Prof. Dr. Orhan Durgun öncülüğünde kültür faaliyetlerine devam ediyor.
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Cumhuriyetle yaşıt, Çaykaralı hemşerimiz eğitim duayeni Ahmet Nurettin Gürsoy Hoca´yı ziyaret etti.
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu Erken Başladı
Çaykara´da Cumhuriyet Coşkusu Erken Başladı
Cumhuriyetimizin İlan Edilişinin 95. Yıl Dönümü sebebi ile Çaykara İlçemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor.
Çaykaralı Hulusi Şahin Batman Valisi oldu
Çaykaralı Hulusi Şahin Batman Valisi oldu
Valiler kararnamesiyle İstabul Esenler Kaymakamlığı görevini sürdüren Çaykaralı hemşehrimiz Hulusi Şahin Batman Valisi oldu.
39 İlin Valisi Değişti
39 İlin Valisi Değişti
Yeni Valiler Kararnamesi Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Trabzon Valisi Yücel Yavuz ile birlikte 21 ilin valileri Mülkiye Başmüfettişi olarak merkeze alındı.
Yaylalar Beyaza Büründü!
Yaylalar Beyaza Büründü!
Çaykara´nın yüksek kesimleri ve yaylaları yılın ilk karıyla beyaza büründü.
Abdurrahman Şahin Kilis Müftülüğüne atandı
Abdurrahman Şahin Kilis Müftülüğüne atandı
Yaklaşık 5 yıldan beri Sakarya Hendek ilçesinde müftülük görevinde bulunan Çaykaralı hemşerimiz Abdurrahman Şahin Kilis Müftülüğüne atandı.
Sokak Hayvanları
Sokak Hayvanları
Gazetemiz Yayın Kurulu Üyesi ve Yazarı Mustafa Mutlu Sokak Hayvanlarını Korumak İçin Yazdı
Uzungöl´de Ayhan Güler´ine Kavuştu
Uzungöl´de Ayhan Güler´ine Kavuştu
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Ayhan İnan ile İlçemiz Demirkapı Mahallesinden Dünyalar Güzeli Kızımız Güler Yüce Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Dillere Destan bir düğün töreni ile bir ömür boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Trafik kazasında Çaykaralı Aileden 6 Kişi Yaralandı
Trafik kazasında Çaykaralı Aileden 6 Kişi Yaralandı
Rize´nin Çamlıhemşin ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Çaykara Çambaşı mahallesinden 6 kişi yaralandı.
Turkcell´dan Trabzon´a Yatırım Hamlesi
Turkcell´dan Trabzon´a Yatırım Hamlesi
Turkcell´den Trabzon´a 3 yılda 50 milyon TL´lik altyapı yatırımı
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
13 °C
Perşembe
10 °C
Cuma
9 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi