Kırıkhan´dan Ata Toprağına Selam Olsun
Hemşerilerimizin yaşadığı Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesi muhtarı konuştu,” Çaykaralılar bizleri unutmasın. 2´nci Çaykara´dan onlara selam ve sevgilerimizi iletiyoruz,” dedi.
Tarih: 7.7.2018 21:28:34/ 2798okunma / 0yorum

Göç denince akla hep Çaykara coğrafyası gelir. Bazen fakirlikten, bazen afetlerden dolayı ülkemizin değişik yerlerinde insanlarımız göç etmiştir. Tabii ki en önemli göçler toplu yapılanlardır. 

Biz nasıl unuturuz;

1929 yılında Maçka, Bayburt, Erzincan´ın Tercan, Çayırlı ilçeleriyle Muş´a göç edenleri.

1940 yılında Amasya İli Suluova ilçesine göç edenleri.. 

1964 yılında Hatay İli Kırıkhan ilçesine göç edenleri.. 

1963 yılında Van İli Özalp ilçesi Dönerdere ve Emek Köylerine göç edenleri… 

1967 yılında Bursa´nın Orhangazi ilçesi Örnek köye göç edenleri… 

1973 yılında Çanakkale Gökçeada´ya göç edenleri… 

1974 yılında Kıbrıs´a, göç edenleri… 

Trabzon merkeze bağlı Pelitli köyüne göç edenleri...  

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman, Çaykara´dan Hatay Kırıkhan´da göç eden ve kendilerine ikinci Çaykara yaptıkları yerde yaşayan hemşerilerimizi ve 408 Mahallesi Muhtarı Paşa Başar´ı ziyaret etti. /resimler/2018-7/7/2154235751223.jpgKIRIKHAN BİZİM 2´NCİ VATANIMIZ

Aslen Çaykara Şahinkaya Mahallesinden olan ve Babası ile birlikte ilkokul 3´ncü sınıfta iken Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesine göç eden Muhtar Paşa Başar ile konuştuk.

Göç ettikleri ilk dönemlerde büyük sıkıntılar çektiklerini anlatan Muhtar Başar,” Mahallemizde okul yoktu. Her kesin gittiği okula gidiyorduk. O dönemde okuldaki diğer öğrencilerle pek anlaşamazdık. Ama zaman geçtikçe buradaki insanlarla uyum içinde yaşadık. Şimdi bize sorsanız nereyi tercih edersiniz Kırıkhan´ı deriz. Çünkü burada alıştık adapte olduk. Çevremiz, arkadaşlarımız, toplum ilişkilerimiz burada güzel. Ayrıca Dedem, Babam, Annem ve amcalarım burada Rahmetli oldu. Hepsinin mezarları buradadır. Burası bizim vatanımız oldu artık. Elbette ki Çaykara için yanıyoruz. Karadenizlilik ruhundan hiçbir şey kaybetmedik. Sürekli Karadeniz kanallarını seyrediyoruz. Özellikle Çaykara ve Karadeniz´den buralara gelen hemşerilerimize özlemle sarılıyoruz. Burada ki Kırıkhan yerlileriyle öyle alıştık ki biz onların düğünlerine gidince halay çekiyoruz. Onlar bizim düğünlerimize gelince horon oynuyorlar. /resimler/2018-7/7/2157389817832.jpgÇAYKARA BİZİM ATA TOPRAĞIMIZ

Kırıkhan´da bulunan hemşerilerimizin özellikle hassas konularda bir araya gelip birlik ve beraberliklerini sağlıyorlar. Sosyal konularda faaliyetlerimiz Karadenizliler Derneği vasıtasıyla yapılıyor. Cenazelerimizde, düğünlerimizde ve hastalarımızda kesinlikle ayırım yapılmıyor. Kırıkhan´da binlerce Çaykaralı yaşıyor. Bir defa Çaykara´yı özlemedim diyen varsa yalan diyor.  Ata toprağımız orası. Orada yaşanmışlıklar var. Atalarımızın bir kısmı orada özümüz bizim Çaykara. Burada yaşayan hemşerilerimizin kimine nerelisin diye sorarsanız sorun Çaykaralıyım der.  Burada yaşayan herkesin Çaykara ile bağlantısı vardır. 

HEDEFLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİREMEDİK

Ben burada 4 yıldır Muhtarlık yapıyorum. Çok fazla ideallerim vardı. Maalesef bazılarını yerine getiremedik. İnşallah Mahalle bana destek verip ikinci dönemde seçilirsem bunları yerine getireceğim. Buradaki en büyük hedefim Kırıkhan´da hemşerilerimize Amanos dağlarında eski radar Mevkii´nde bir yayla kurmaktı. Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah gerçekleştiririz. Ayrıca mahallemize kamera sistemi kurmayı hedefliyoruz. Kırıkhan belediyesinin mahalle olarak yardımları alıyoruz ama bizim mahallemizi imara açmadılar. Mahallemizin en büyük sorunu nüfus artışından dolayı imara açılmadığı için mahalleye ev yapamıyor. Mecburen farklı mahallelere gidiyorlar. Aynı yerde aileler parçalanmış oluyor.  Belediyeye imza karşılığında müracaat ettik, bize söz vermelerine rağmen hala mahallemiz imara açılmadı. Mahallemize ayrıca ulaşımın rahat yapılabilmesi için minibüs hattı lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Suriyelilerden mahallemizde 120 hane ve binin üstünde nüfusları var. Bunlar kıracı durumunda kalan.   

HEMŞERİLERİMİZ KIRIKHAN´I UNUTMASIN

Burada ikinci bir Çaykara olduğunu hemşerilerimiz unutmasın. Özellikle bu taraflara geldiklerinde mutlaka uğramalarını isterim. Kırıkhan´ın ekonomik olarak en güçlü esnafları Çaykaralı. Ticaret ve sanayi odası başkanı, Milli eğitim müdürü, Nüfus müdürü ve Kaymakamlık yazı işleri müdürü Çaykaralıdır. Burada aşamayacağımız sorun yoktur. Burada hangi kuruma giderseniz gidin mutlaka ilgilenecek birileri vardır. Özellikle Çaykaralı bürokratlarımız buradaki hemşerilerini unutmamalarını ve gerekli yatırımların alınması için yardımlarını esirgememelerini rica ediyoruz. Çünkü burası ´da ikinci Çaykaradır. Buralara gelerek bizleri ziyaret ettiğinizden dolayı sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Dünyanın neresinde olursa olsun tüm Çaykaralılara Kırıkhan´dan selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Kırıkhan 408 evler´de muhtarlık yapan hemşerilerimiz./resimler/2018-7/7/2207209203918.jpg/resimler/2018-7/7/2207455454504.jpg/resimler/2018-7/7/2223207503937.jpgHaber yorum: Çaykara Gündem Gazetesi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kırıkhan Toprağına Selam Olsun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İŞKUR Okullar için Temizlik Elemanı Alıyor!
İŞKUR Okullar için Temizlik Elemanı Alıyor!
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İŞKUR aracılığı ile okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında personel alımı yapılacak.
Uzungöl´de Mesut ve Özlem´den Sezon Finali
Uzungöl´de Mesut ve Özlem´den Sezon Finali
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mesut Kul ile Araklı İlçemizden Dünyalar Güzeli Kızımız Özlem Kıroğlu Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Dillere Destan bir düğün töreni ile bir ömür boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Selcan ve Hakan Yusuf´un En Mutlu Günleri
Selcan ve Hakan Yusuf´un En Mutlu Günleri
Çaykara Kabataş Mahallesinden Bursa´da ikamet eden Hakan Yusuf Gazioğlu ile Selcan Yılmaz dünya evine girdi.
Diller Destan Düğünle Evlendiler!
Diller Destan Düğünle Evlendiler!
Çaykaralı sevilen simalardan işadamı Ferhat Yıldız´ın avukat oğlu Serhat Yıldız ile Gıda Yüksek Mühendisi Esra Doğangün görkemli bir düğün töreni ile dünya evine girdiler.
Umut Ayşe´sine Kavuştu
Umut Ayşe´sine Kavuştu
Uzungöl´ün Genç Turizmcilerinden Umut Kayaoğlu Samsun 19 Mayıs İlçesinden Ayşe Holep ile hayatını birleştirdi.
Cengiz İle Merve´nin En Mesut Akşamı
Cengiz İle Merve´nin En Mesut Akşamı
Uzungöl´ün Genç Turizm Çalışanlarından Cengiz Asan ile Bayburt´tan Merve Akyıldız Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
"Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakmayın" Uyarısı!
"Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakmayın" Uyarısı!
​İçişleri Bakanlığı, sonbaharın gelmesiyle dönüşe geçilen yayla evlerinde, teröristler için yaşam imkânı tanıyacak malzemeler bırakılmaması uyarısı yaptı.
Kız Yurdu Toplantısı Yapıldı
Kız Yurdu Toplantısı Yapıldı
Deva Vakfı Öğrenci Yurdundan Çaykara Belediyesine Devredilen Çaykara Belediyesi Kız Öğrenci Yurdu Planlama ve Bilgilendirme Toplantısı Kız Öğrenci Yurdu Binasında gerçekleştirildi.
Zeynep İle Selim´den Ömürlük İmza
Zeynep İle Selim´den Ömürlük İmza
Uzungöl Merkez Büyükköy Mahallesinden ve Uzungöl´ün En Sevilen Esnaflarından Hilmi Dilek´in yakışıklı Oğlu Selim ile Konya´dan Zeynep Taşkapu Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen Muhteşem Bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET Dediler.
Sare Kocaeli´ne Gelin Gidiyor!
Sare Kocaeli´ne Gelin Gidiyor!
Sare Demirci ile Aykut Çalpan´ın Kına Merasimi 30 Ağustos 2018 Perşembe Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirildi.
Bir İmza da Uzungöl´de İstiyoruz
Bir İmza da Uzungöl´de İstiyoruz
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Bir İmza Da Uzungöl´de İstiyoruz" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Yavuz Selimliler Maçka´da Buluştu
Yavuz Selimliler Maçka´da Buluştu
Yıllar önce Erzurum Yavuz Selim İlköğretim okulundan mezun olan öğretmenlerin bayram buluşması Trabzon Maçka ilçesinde gerçekleştirildi.
 Yayla Festivalleri  "Çöp Festivali" oldu!
Yayla Festivalleri "Çöp Festivali" oldu!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “YAYLA FESTİVALLERİ ÇÖP FESTİVALİ OLDU” adlı makalesini okuyucularımızla paylaşıyoruz
Şahadetlerinin 100.Yılında Sultanmurat Şehitleri Paneli
Şahadetlerinin 100.Yılında Sultanmurat Şehitleri Paneli
Sultanmurat Şehitleri şehadetlerinin 100. Yılında ‘Vatana Adanmış Hayatlar´ adlı panel 19 Ağustos Pazar günü yapılıyor.
Kayıp Saniye İkinci Dağ Taş aranıyor!
Kayıp Saniye İkinci Dağ Taş aranıyor!
Çaykara Hanırmak Yaylasında kaybolan Saniye İkinci hâlâ bulunamadı.
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye İle Zafer´den Mutluluk Türküsü
Sümeyye ile Zafer´den Mutluluk Türküsü.Uzungöl´ün Genç Turizm İşletmecilerinden Zafer Danış ile Ana Sınıfı Öğretmeni Sümeyye Erdoğan Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan Muhteşem bir Düğün Töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe “EVET” dediler.
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
Saniye İkinci Bulunana Kadar Aranacak
3 Gün Önce İlçemiz Hanırmak Yaylasında kaybolan 73 yaşındaki Saniye İkinci İçin Arama Kurtarma Çalışmalarına bu gün de devam edildi.
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Geçmiş Olsun Kemal Çuman
Çaykara ve Trabzon Basın Dünyamızın önemli isimlerinden Kemal Çuman´ın Kızı Hülya Çuman Cicerali geçirdiği ani ani bir Rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldı.
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
İbrahim Tuncer Kızını Evlendiriyor!
Çaykara Taşören Mahallesinden, Trabzon Yazarlar Derneği İstanbul Şube Başkanı yazar İbrahim Tuncer´in kızı Rumeysa Tuncer, Ali Torun ile dünya evine giriyor.
Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Forodigo Uzungöl´de Yaşayacak
Yaklaşık 4 senedir Çaykara İlçemizde Yürütülmekte Olan Çaykara´da Forodigo´nun Doğuşu Projesi Kapsamında Uzungöl´de Forodigo Kursu Stantının Açılış Töreni Uzungöl Şehit Mehmet Aygün Ortaokulu Bahçesinde gerçekleştirilen Tören ile açıldı.
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Geçmiş Olsun Ali Kemal Sevinç
Çaykara İlçemizin Sosyal ve Kültürel Alanlardaki en önemli ve de Sosyal İnsanlarından Ali Kemal Sevinç Geçirdiği Rahatsızlık sonucu Hastaneye kaldırıldı.
Kübra ile Emrullah Dünya Evine Giriyor
Kübra ile Emrullah Dünya Evine Giriyor
İlçemiz Yeşilalan Mahallesinden Kübra Sevinç ile Emrullah Şahin Dünya evine giriyor.
Esra İle Şeref´in Mutluluk Destanı
Esra İle Şeref´in Mutluluk Destanı
Uzungöl´ün Genç Esnaflarından Şeref Önal ile Esra Keleş 22 Temmuz 2018 Pazar Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan mahşeri bir düğün ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları
Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl Üzerinde Karalama Senaryoları" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Dünyanın En Tehlikeli Virajlarında Doğa Yürüyüşü
Dünyanın En Tehlikeli Virajlarında Doğa Yürüyüşü
22 Temmuz 2018 Pazar Günü Dünyanın En Tehlikeli Virajları olarak kabul edilen Derebaşı Virajlarında Doğa Yürüyüşü Etkinliği gerçekleştiriliyor.
Şeref İle Esra´nın Mutluluk Yolculuğu
Şeref İle Esra´nın Mutluluk Yolculuğu
Uzungöl´ün En Sevilen Genç Esnaflarından Şeref Önal ile Esra Keleş 22 Temmuz 2018 Pazar Akşamı Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilecek olan Düğün Töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET Diyecekler.
Uzungöl ve Ülke Turizmi
Uzungöl ve Ülke Turizmi
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Uzungöl Ve Ülke Turizmi İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
18 °C
Salı
20 °C
Çarşamba
17 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi