Kırıkhan´dan Ata Toprağına Selam Olsun
Hemşerilerimizin yaşadığı Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesi muhtarı konuştu,” Çaykaralılar bizleri unutmasın. 2´nci Çaykara´dan onlara selam ve sevgilerimizi iletiyoruz,” dedi.
Tarih: 7.7.2018 21:28:34/ 2439okunma / 0yorum

Göç denince akla hep Çaykara coğrafyası gelir. Bazen fakirlikten, bazen afetlerden dolayı ülkemizin değişik yerlerinde insanlarımız göç etmiştir. Tabii ki en önemli göçler toplu yapılanlardır. 

Biz nasıl unuturuz;

1929 yılında Maçka, Bayburt, Erzincan´ın Tercan, Çayırlı ilçeleriyle Muş´a göç edenleri.

1940 yılında Amasya İli Suluova ilçesine göç edenleri.. 

1964 yılında Hatay İli Kırıkhan ilçesine göç edenleri.. 

1963 yılında Van İli Özalp ilçesi Dönerdere ve Emek Köylerine göç edenleri… 

1967 yılında Bursa´nın Orhangazi ilçesi Örnek köye göç edenleri… 

1973 yılında Çanakkale Gökçeada´ya göç edenleri… 

1974 yılında Kıbrıs´a, göç edenleri… 

Trabzon merkeze bağlı Pelitli köyüne göç edenleri...  

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman, Çaykara´dan Hatay Kırıkhan´da göç eden ve kendilerine ikinci Çaykara yaptıkları yerde yaşayan hemşerilerimizi ve 408 Mahallesi Muhtarı Paşa Başar´ı ziyaret etti. /resimler/2018-7/7/2154235751223.jpgKIRIKHAN BİZİM 2´NCİ VATANIMIZ

Aslen Çaykara Şahinkaya Mahallesinden olan ve Babası ile birlikte ilkokul 3´ncü sınıfta iken Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesine göç eden Muhtar Paşa Başar ile konuştuk.

Göç ettikleri ilk dönemlerde büyük sıkıntılar çektiklerini anlatan Muhtar Başar,” Mahallemizde okul yoktu. Her kesin gittiği okula gidiyorduk. O dönemde okuldaki diğer öğrencilerle pek anlaşamazdık. Ama zaman geçtikçe buradaki insanlarla uyum içinde yaşadık. Şimdi bize sorsanız nereyi tercih edersiniz Kırıkhan´ı deriz. Çünkü burada alıştık adapte olduk. Çevremiz, arkadaşlarımız, toplum ilişkilerimiz burada güzel. Ayrıca Dedem, Babam, Annem ve amcalarım burada Rahmetli oldu. Hepsinin mezarları buradadır. Burası bizim vatanımız oldu artık. Elbette ki Çaykara için yanıyoruz. Karadenizlilik ruhundan hiçbir şey kaybetmedik. Sürekli Karadeniz kanallarını seyrediyoruz. Özellikle Çaykara ve Karadeniz´den buralara gelen hemşerilerimize özlemle sarılıyoruz. Burada ki Kırıkhan yerlileriyle öyle alıştık ki biz onların düğünlerine gidince halay çekiyoruz. Onlar bizim düğünlerimize gelince horon oynuyorlar. /resimler/2018-7/7/2157389817832.jpgÇAYKARA BİZİM ATA TOPRAĞIMIZ

Kırıkhan´da bulunan hemşerilerimizin özellikle hassas konularda bir araya gelip birlik ve beraberliklerini sağlıyorlar. Sosyal konularda faaliyetlerimiz Karadenizliler Derneği vasıtasıyla yapılıyor. Cenazelerimizde, düğünlerimizde ve hastalarımızda kesinlikle ayırım yapılmıyor. Kırıkhan´da binlerce Çaykaralı yaşıyor. Bir defa Çaykara´yı özlemedim diyen varsa yalan diyor.  Ata toprağımız orası. Orada yaşanmışlıklar var. Atalarımızın bir kısmı orada özümüz bizim Çaykara. Burada yaşayan hemşerilerimizin kimine nerelisin diye sorarsanız sorun Çaykaralıyım der.  Burada yaşayan herkesin Çaykara ile bağlantısı vardır. 

HEDEFLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİREMEDİK

Ben burada 4 yıldır Muhtarlık yapıyorum. Çok fazla ideallerim vardı. Maalesef bazılarını yerine getiremedik. İnşallah Mahalle bana destek verip ikinci dönemde seçilirsem bunları yerine getireceğim. Buradaki en büyük hedefim Kırıkhan´da hemşerilerimize Amanos dağlarında eski radar Mevkii´nde bir yayla kurmaktı. Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah gerçekleştiririz. Ayrıca mahallemize kamera sistemi kurmayı hedefliyoruz. Kırıkhan belediyesinin mahalle olarak yardımları alıyoruz ama bizim mahallemizi imara açmadılar. Mahallemizin en büyük sorunu nüfus artışından dolayı imara açılmadığı için mahalleye ev yapamıyor. Mecburen farklı mahallelere gidiyorlar. Aynı yerde aileler parçalanmış oluyor.  Belediyeye imza karşılığında müracaat ettik, bize söz vermelerine rağmen hala mahallemiz imara açılmadı. Mahallemize ayrıca ulaşımın rahat yapılabilmesi için minibüs hattı lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Suriyelilerden mahallemizde 120 hane ve binin üstünde nüfusları var. Bunlar kıracı durumunda kalan.   

HEMŞERİLERİMİZ KIRIKHAN´I UNUTMASIN

Burada ikinci bir Çaykara olduğunu hemşerilerimiz unutmasın. Özellikle bu taraflara geldiklerinde mutlaka uğramalarını isterim. Kırıkhan´ın ekonomik olarak en güçlü esnafları Çaykaralı. Ticaret ve sanayi odası başkanı, Milli eğitim müdürü, Nüfus müdürü ve Kaymakamlık yazı işleri müdürü Çaykaralıdır. Burada aşamayacağımız sorun yoktur. Burada hangi kuruma giderseniz gidin mutlaka ilgilenecek birileri vardır. Özellikle Çaykaralı bürokratlarımız buradaki hemşerilerini unutmamalarını ve gerekli yatırımların alınması için yardımlarını esirgememelerini rica ediyoruz. Çünkü burası ´da ikinci Çaykaradır. Buralara gelerek bizleri ziyaret ettiğinizden dolayı sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Dünyanın neresinde olursa olsun tüm Çaykaralılara Kırıkhan´dan selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Kırıkhan 408 evler´de muhtarlık yapan hemşerilerimiz./resimler/2018-7/7/2207209203918.jpg/resimler/2018-7/7/2207455454504.jpg/resimler/2018-7/7/2223207503937.jpgHaber yorum: Çaykara Gündem Gazetesi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kırıkhan Toprağına Selam Olsun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇAYKARA´da Milli Birlik ve Kardeşlik Günü Etkinlikleri
ÇAYKARA´da Milli Birlik ve Kardeşlik Günü Etkinlikleri
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Çaykara´da çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Teşekkür Mesajı
Teşekkür Mesajı
Bir süre önce vefat eden Çaykara´nın eski esnaflarından Hacı Mehmet Şahin ailesinin yayınladığı teşekkür mesajı aşağıdadır.
Güle güle ´KOCA ÇINAR´
Güle güle ´KOCA ÇINAR´
Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın Kaleme Aldığı" GÜLE GÜLE KOCA ÇINAR" adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Demirkapı Bayburt Yolu Tamamlanıyor
Demirkapı Bayburt Yolu Tamamlanıyor
Çaykara İlçemize en uzak Mahalle olan Demirkapı Mahallesi ile Bayburt arasındaki yolda iyileştirme,genişletme,betonlama ve asfaltlama çalışmaları büyük bir hız ile devam ediyor.
Kocaman Tavukçuluk Uzungöl´ün Hizmetinde
Kocaman Tavukçuluk Uzungöl´ün Hizmetinde
Senelerdir Uzungöl´de Turizm İşi ile uğraşan Asım Kocaman Şekersu Yaylasında Tavuk Üretim Çiftliği açarak Uzungöl Turizmine farklı bir yüz kazandırmayı başardı.
Gümüşhane´deki Kaza Çayıroba´yı Yaktı
Gümüşhane´deki Kaza Çayıroba´yı Yaktı
Gümüşhane İlimizde meydana gelen Feci Trafik Kazasının acısı İlçemiz Çayıroba Mahallesine düştü.Çayıroba Mahallesinin Genç Damatlarından Samet Çimen Gümüşhane´de meydana gelen Feci Trafik kazasında hayatını kaybetti.
Duygular, Vicdanlar, Ruhlar Tükendi!
Duygular, Vicdanlar, Ruhlar Tükendi!
Çaykaralı hemşerimiz Zeynep Yıldırım´ın kaleme aldığı “DUYGULAR, VİCDANLAR, RUHLAR TÜKENDİ” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz..
Çaykara´da Alkış Alan Davranış
Çaykara´da Alkış Alan Davranış
Devlet Memurları Topluma Hizmet etmek için vardır.Hangi Kamu Kurum ya da Kuruluşuna gidersek gidelim o Kurumda çalışan Devlet Memurları tabi ki işlerimizi hızlandırmak için ellerinden gelen gayreti göstermeye çalışırlar.
Öğretmenevi Müdürleri Uzungöl´de Buluştu
Öğretmenevi Müdürleri Uzungöl´de Buluştu
Öğretmenevi Müdürlerinden Karadeniz Turizminin Merkezi Uzungöl´e ziyaret.Trabzon İlimizde Hizmet İçi Eğitim Çalışmalarına devam eden 81 İlimizin İl Öğretmenevi Müdürleri ve Şube Müdürleri 26 Haziran 2018 Salı Günü Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´ü ziyaret ettiler.
Hilal ve Ali Turan Dünya Evine Giriyor
Hilal ve Ali Turan Dünya Evine Giriyor
İlçemiz Yeşilalan Mahallesinden Ali Turan Ocak ile Hilal Yıldırım Dünya evine giriyor.
Sinop´tan Ataköy´e Gelin Geldi
Sinop´tan Ataköy´e Gelin Geldi
Ataköy Mahallemizden Barış Aydın ile Aslen Sinop´lu olan ve de İstanbul´da ikamet eden Gamze Zaim Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe EVET dediler.
Bir Tarafta Çiçek,Bir Tarafta Kar
Bir Tarafta Çiçek,Bir Tarafta Kar
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Bir Tarafta Kar Bir Tarafta Çiçek İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Filaklılar Buluşması Göz Kamaştırdı
Filaklılar Buluşması Göz Kamaştırdı
Uzungöl Filak Mahallesi Halkı tarafından her sene Geleneksel olarak gerçekleştirilen Filak Mahallesi Halkı buluşması bu sene de renkli görüntüler ve de yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.
Uzungöl Bayramlaştı
Uzungöl Bayramlaştı
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Ramazan Bayramının ilk gününden itibaren muhteşem bir yoğunluk yaşanıyor.
Çaykara İftarda Buluştu
Çaykara İftarda Buluştu
Her sene Ramazan Ayında Trabzon Büyükşehir Belediyesi İle Çaykara Belediyesi tarafından Ortak olarak gerçekleştirilen Geleneksel Çaykara Kucaklaşıyor İftar Buluşması 12 Haziran 2018 Salı Günü gerçekleştirildi.
Kamuya Mektup!
Kamuya Mektup!
Antalya Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof.Dr.Necati Ağıralioğlu´nun kaleme aldığı " KAMUYA MEKTUP” adlı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Açılıyor
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Açılıyor
Geçmişten Günümüze kadar gelen Tarihi ve Kültürel Değerlerimizin sergilendiği Ahşap Yakma ve Dağlama sergisi 12 Haziran 2018 Salı Günü Çaykara Halk Eğitim Merkezi Önünde açılıyor.
Çaykara Gönül Sofrasında Buluşuyor
Çaykara Gönül Sofrasında Buluşuyor
Artık Çaykara İlçemizde Geleneksel Hale gelen ve de Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Çaykara Belediyesi tarafından ortak olarak Organize edilen Gönül Sofrası İftar Organizasyonu 12 Haziran 2018 Salı Akşamı Çaykara İlçemizde gerçekleştiriliyor.
İnsanlık Öldü!
İnsanlık Öldü!
Çaykara İlçemizin Çok Yönlü İnsanlarından Uzungöl´lü Genç Turizmci,Fotoğraf Sanatçısı ve de aynı zamanda Şair Mehmet İnan yine çok güzel bir şiiri ile karşımızda.
Keleş Otel´den Büyüleyen İftar Organizasyonu
Keleş Otel´den Büyüleyen İftar Organizasyonu
Uzungöl Keleş Home Otel tarafından 9 Haziran 2018 Cumartesi Akşamı Muhteşem bir İftar Organizasyonu gerçekleştirildi.
Uzungöl İstanbul´da İftarda Buluştu
Uzungöl İstanbul´da İftarda Buluştu
İstanbul Mecidiyeköy´de faaliyet gösteren Uzungöl ve Çevre Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Uzungöl´lü hemşehrilerimizi ve Uzungöl sevdalılarını iftar yemeğinde buluşturdu.
Çaykara Seçime Hazır
Çaykara Seçime Hazır
24 Haziran 2018 Tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile 27.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için hazırlık çalışmaları devam ederken Çaykara İlçemizde de Seçim Organizasyon Toplantısı gerçekleştirildi.
İsmail Şatıroğlu TDF BaşkanlığIına Seçildi
İsmail Şatıroğlu TDF BaşkanlığIına Seçildi
Trabzon Dernekleri Federasyonu 5´inci olağan kongresi yapıldı. Başkanlığa Çaykaralı hemşehrimiz İsmail Şatıroğlu seçildi.
Sevgi Eli İftarda Uzungöl İle Buluştu
Sevgi Eli İftarda Uzungöl İle Buluştu
Sevgi Eli İftarda Uzungöl İle buluştu.Milli Birlik ve Kardeşlik Derneği tarafından gerçekleştirilen Organizasyon ile Sevgi Eli Ekibi Uzungöl Gençleri ile bir araya geldiler.
İl Müftüsü Osman Aydın Göreve Başladı
İl Müftüsü Osman Aydın Göreve Başladı
İl Müftüleri kararnamesi ile Trabzon İl Müftülüğüne atanan Aslen Çaykaralı Osman Aydın görevine başladı.
Uzungöl Sizi Bekliyor
Uzungöl Sizi Bekliyor
TAKA Gazetesi Genel Müdürü hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı "UZUNGÖL SİZİ BEKLİYOR" adlı yazısını sizlerle paylaşıyoruz
Afrin Kahramanlarımız Döndü
Afrin Kahramanlarımız Döndü
TSK Tarafından Sınır Ötesinde gerçekleştirilen Zeytin Dalı Operasyonu Kapsamında Afrin´de bulunan Rize Özel Harekat Dairesine Bağlı 25 Polisimiz görevlerini başarı ile tamamlayarak yeniden aramıza döndüler.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi