Kırıkhan´dan Ata Toprağına Selam Olsun
Hemşerilerimizin yaşadığı Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesi muhtarı konuştu,” Çaykaralılar bizleri unutmasın. 2´nci Çaykara´dan onlara selam ve sevgilerimizi iletiyoruz,” dedi.
Tarih: 7.7.2018 21:28:34/ 2965okunma / 0yorum

Göç denince akla hep Çaykara coğrafyası gelir. Bazen fakirlikten, bazen afetlerden dolayı ülkemizin değişik yerlerinde insanlarımız göç etmiştir. Tabii ki en önemli göçler toplu yapılanlardır. 

Biz nasıl unuturuz;

1929 yılında Maçka, Bayburt, Erzincan´ın Tercan, Çayırlı ilçeleriyle Muş´a göç edenleri.

1940 yılında Amasya İli Suluova ilçesine göç edenleri.. 

1964 yılında Hatay İli Kırıkhan ilçesine göç edenleri.. 

1963 yılında Van İli Özalp ilçesi Dönerdere ve Emek Köylerine göç edenleri… 

1967 yılında Bursa´nın Orhangazi ilçesi Örnek köye göç edenleri… 

1973 yılında Çanakkale Gökçeada´ya göç edenleri… 

1974 yılında Kıbrıs´a, göç edenleri… 

Trabzon merkeze bağlı Pelitli köyüne göç edenleri...  

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman, Çaykara´dan Hatay Kırıkhan´da göç eden ve kendilerine ikinci Çaykara yaptıkları yerde yaşayan hemşerilerimizi ve 408 Mahallesi Muhtarı Paşa Başar´ı ziyaret etti. /resimler/2018-7/7/2154235751223.jpgKIRIKHAN BİZİM 2´NCİ VATANIMIZ

Aslen Çaykara Şahinkaya Mahallesinden olan ve Babası ile birlikte ilkokul 3´ncü sınıfta iken Hatay Kırıkhan 408 evler mahallesine göç eden Muhtar Paşa Başar ile konuştuk.

Göç ettikleri ilk dönemlerde büyük sıkıntılar çektiklerini anlatan Muhtar Başar,” Mahallemizde okul yoktu. Her kesin gittiği okula gidiyorduk. O dönemde okuldaki diğer öğrencilerle pek anlaşamazdık. Ama zaman geçtikçe buradaki insanlarla uyum içinde yaşadık. Şimdi bize sorsanız nereyi tercih edersiniz Kırıkhan´ı deriz. Çünkü burada alıştık adapte olduk. Çevremiz, arkadaşlarımız, toplum ilişkilerimiz burada güzel. Ayrıca Dedem, Babam, Annem ve amcalarım burada Rahmetli oldu. Hepsinin mezarları buradadır. Burası bizim vatanımız oldu artık. Elbette ki Çaykara için yanıyoruz. Karadenizlilik ruhundan hiçbir şey kaybetmedik. Sürekli Karadeniz kanallarını seyrediyoruz. Özellikle Çaykara ve Karadeniz´den buralara gelen hemşerilerimize özlemle sarılıyoruz. Burada ki Kırıkhan yerlileriyle öyle alıştık ki biz onların düğünlerine gidince halay çekiyoruz. Onlar bizim düğünlerimize gelince horon oynuyorlar. /resimler/2018-7/7/2157389817832.jpgÇAYKARA BİZİM ATA TOPRAĞIMIZ

Kırıkhan´da bulunan hemşerilerimizin özellikle hassas konularda bir araya gelip birlik ve beraberliklerini sağlıyorlar. Sosyal konularda faaliyetlerimiz Karadenizliler Derneği vasıtasıyla yapılıyor. Cenazelerimizde, düğünlerimizde ve hastalarımızda kesinlikle ayırım yapılmıyor. Kırıkhan´da binlerce Çaykaralı yaşıyor. Bir defa Çaykara´yı özlemedim diyen varsa yalan diyor.  Ata toprağımız orası. Orada yaşanmışlıklar var. Atalarımızın bir kısmı orada özümüz bizim Çaykara. Burada yaşayan hemşerilerimizin kimine nerelisin diye sorarsanız sorun Çaykaralıyım der.  Burada yaşayan herkesin Çaykara ile bağlantısı vardır. 

HEDEFLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİREMEDİK

Ben burada 4 yıldır Muhtarlık yapıyorum. Çok fazla ideallerim vardı. Maalesef bazılarını yerine getiremedik. İnşallah Mahalle bana destek verip ikinci dönemde seçilirsem bunları yerine getireceğim. Buradaki en büyük hedefim Kırıkhan´da hemşerilerimize Amanos dağlarında eski radar Mevkii´nde bir yayla kurmaktı. Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah gerçekleştiririz. Ayrıca mahallemize kamera sistemi kurmayı hedefliyoruz. Kırıkhan belediyesinin mahalle olarak yardımları alıyoruz ama bizim mahallemizi imara açmadılar. Mahallemizin en büyük sorunu nüfus artışından dolayı imara açılmadığı için mahalleye ev yapamıyor. Mecburen farklı mahallelere gidiyorlar. Aynı yerde aileler parçalanmış oluyor.  Belediyeye imza karşılığında müracaat ettik, bize söz vermelerine rağmen hala mahallemiz imara açılmadı. Mahallemize ayrıca ulaşımın rahat yapılabilmesi için minibüs hattı lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Suriyelilerden mahallemizde 120 hane ve binin üstünde nüfusları var. Bunlar kıracı durumunda kalan.   

HEMŞERİLERİMİZ KIRIKHAN´I UNUTMASIN

Burada ikinci bir Çaykara olduğunu hemşerilerimiz unutmasın. Özellikle bu taraflara geldiklerinde mutlaka uğramalarını isterim. Kırıkhan´ın ekonomik olarak en güçlü esnafları Çaykaralı. Ticaret ve sanayi odası başkanı, Milli eğitim müdürü, Nüfus müdürü ve Kaymakamlık yazı işleri müdürü Çaykaralıdır. Burada aşamayacağımız sorun yoktur. Burada hangi kuruma giderseniz gidin mutlaka ilgilenecek birileri vardır. Özellikle Çaykaralı bürokratlarımız buradaki hemşerilerini unutmamalarını ve gerekli yatırımların alınması için yardımlarını esirgememelerini rica ediyoruz. Çünkü burası ´da ikinci Çaykaradır. Buralara gelerek bizleri ziyaret ettiğinizden dolayı sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca Dünyanın neresinde olursa olsun tüm Çaykaralılara Kırıkhan´dan selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Kırıkhan 408 evler´de muhtarlık yapan hemşerilerimiz./resimler/2018-7/7/2207209203918.jpg/resimler/2018-7/7/2207455454504.jpg/resimler/2018-7/7/2223207503937.jpgHaber yorum: Çaykara Gündem Gazetesi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kırıkhan Toprağına Selam Olsun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çaykaralı hemşerilerimizin sahibi olduğu ülkemizin en büyük Köknar Kâğıt Karton Sanayi Fabrikasını ziyaret etti.
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi, 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak oda üyesi meslektaşları onuruna yemek düzenledi.
EBS Uzungöl´de Buluştu
EBS Uzungöl´de Buluştu
Kısa Adı EBS olan Eğitimciler Birliği Sendikası Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Çalıştayı Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´de gerçekleştirildi.
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
.Çaykara İlçemizin İlçe Merkezine en uzak olan Mahallelerinden Şekersu Mahallesinde İsmail(Nuri) Kayaoğlu Muhtar Adayı olduğunu açıkladı.
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
İstanbul Gazıosmanpaşa-Fevzi Çakmak Mahallesinde Muhtar olan Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu yeniden aday olduğunu açıkladı.
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Türkiye´de kendi alanında 10 hastaneden biri olarak Çaykara´nın bir mahallesinde hizmet veren “Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi” yaptığı çalışmalarla bölgemizin gururu oldu.
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul´daki ana davasından dosyası ayrılan tutuksuz sanığı olan dönemin 3. Kolordu Komutanı hemşehrimiz Erdal Öztürk, üzerine atılı suçları işlemediği gerekçesiyle beraat etti
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi artık gerçeğe dönüşüyor.
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi