Mehmet Hilmi Acar Milletvekili Aday Adayı
Bursa´da İkamet eden Hemşerilerimizden İş adamı Mehmet Hilmi Acar Ak Parti´den Bursa Milletvekilliği için Aday Adaylığı başvurusunda bulundu.
Tarih: 4.5.2018 10:26:06/ 4451okunma / 0yorum

24 Haziran 2018 Tarihinde gerçekleştirilecek olan 27.Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Aday Adaylığı süreci devam ederken Çaykara´lı Hemşerilerimizden bir aday adaylığı haberi de Bursa´dan geldi.

Bursa´da İkamet eden Hemşerilerimizden İş adamı Mehmet Hilmi Acar Ak Parti´den Bursa Milletvekilliği için Aday Adaylığı başvurusunda bulundu.

/resimler/2018-5/4/1030546947191.jpg

Aldığı mükemmel aile eğitimi,İnsanlar arasındaki ilişkilerindeki üstün başarısı,Sosyal aktivitelerdeki mükemmel yöneticiliği, ve de Örnek bir insan oluşu ile Hem Çaykara´lı Hemşerilerimizin hem de Bursa´da yaşayan vatandaşlarımızın Örnek bir insan olarak tanımladıkları Hemşerimiz Mehmet Hilmi Acar´a  çıkmış olduğu bu güzel yolda bizler de Çaykara Gündem Ailesi olarak başarılar diliyoruz.

MEHMET HİLMİ ACAR´I TANIYALIM

Trabzon İli Çaykara İlçesi Uzungöl Eşrafından Büyük Din Alimi,Müderris,Emekli, İmam Hatip ve Bursa Fahri Vaizlerinden Merhum Salih Zeki Acar´ın 6. Çocuğu olarak 1969 yılında Erzincan İli Çayırlı İlçesi Harmantepe Köyünde doğmuştur.

Babasının memuriyeti sebebi ile 1974 Yılında Bursa´ya taşınmışlardır.İlkokulu Bursa Süleyman Çelebi İlkokulunda okumuştur.İlkokuldan sonra Bursa İsmail Hakkı Tekkesi Kur´an Kursunda 2 sene Hafızlık ve Temel Dini Bilgiler Eğitimi Almıştır.

/resimler/2018-5/4/1031267376960.jpg

Ardından Bursa Süleyman Çelebi Ortaokulu ve Bursa Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümünden Mezun olmuştur.

Üniversite Eğitimini Trakya Üniversitesi Çorlu Meslek Yüksek Okulu Motor Bölümünde tamamlayarak 1991 Yılında bu okuldan mezun olmuştur.

1991-1994 Yılları arasında kendisine ait firmada elektronik cihaz satış ve tamiri ile Ticaret hayatına başladı.Bu süre zarfında Özel Sürücü Kurslarında da Motor Sürücü Öğretmenliği yapmıştır.

1994 Yılında İnşaat sektörüne girerek bu sektörde Mimari uygulama ve peysaj alanında Türkiye genelinde ve Yurt dışında Kamuya ve Özel Sektöre ait saygın projelerde Çözüm Ortağı olarak çalışmıştır.

Bu kapsamda 1997 Yılından itibaren Başta Tunus olmak üzere sırayla Ürdün,Irak,Gana ve Nijerya´da çeşitli projelerde Yurt Dışı İnşaat faaliyetlerine devam etmiştir.

2007 Yılından bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi Aktif Üyesi olan İş Adamı Mehmet Hilmi Acar,2002 Yılından beri de Ak Parti´nin gerçekleştirdiği çeşitli etkinlik ve organizasyonlarda da gönüllü olarak görev almıştır.

Bu kapsamda halen Bakanlık ve Milletvekilliği görevlerinde bulunan ve AK Parti Merkez Teşkilatı Üst görevlerini yürütmekte olan Siyaset Adamları ile fikir alışverişlerinde bulunmuştır ve de bu görüşmeler halen devam etmektedir.

MÜSİAD Bursa Üyeliği,Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Üyeliği,Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Üyeliği ve Uzungöl Bursaa Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Halen İnşaat Sektöründe faaliyet gösteren Şirketinde ilave olarak Medya ve Kamuoyu Araştırma alanlarında faaliyet gösteren Firmalar da bulunmaktadır

Evli ve 5 Çocuk babası olan İş Adamı Hemşerimiz Mehmet Hilmi Acar İngilizce,Almanca ve Arapça bilmektedir.

BİR TATLI ANI

Senelerdir Karınca kararınca bizler de Öğretmenlik Mesleğinin üzerimize yüklemiş olduğu Sosyal Sorumluluğun bir gereği olarak elimizden geldiği kadar Bölge Kültürümüze hizmet verme gayreti içerisindeyiz Sevgili Çaykara Gündem Dostları.

Hani sormuşlar ya Karınca´ya;

-Nereye gidiyorsun diye.

-Hacca gidiyorum demiş Karınca

Gülmüş herkes Karınca´nın bu haline

-Sen bu halinle nasıl Hacca gideceksin ki?Ömür boyu yürüsen gidemezsin

Gülmüş Karınca

-Gidemezsem bile o yolda ölürüm hiç olmazsa

Bizimki de o hesap işte.Kültürümüze hizmet yapmaya çalışıyoruz karınca kararınca

Yıl 2004…Uzungöl Dergisi çıkaracağız o yıllarda.Bir hevesliyiz ki sormayın gitsin.Uzungöl´ün yetiştirdiği en önemli İlim Adamlarımızdan Muhammet Gagoşim Efendi.

Şimdi gelin Öykümüzün devamını 5  Eylül 2015 tarihinde Merhum Salşh Zeki Acar hocamızın Vefatı sebebi ile Çaykara Gündem Gazetemizde yazmış olduğum Köşe yazımdan alıntı yaparak tamamlayalım.

BİR İLİM DERYASI SALİH ZEKİ ACAR

Şunu açık yüreklilik ile itiraf etmek istiyorum Sevgili Çaykara Gündem Dostları...Toplum olarak okumayan ve araştırmayan bir toplumuz.Bu konuda en başta kendimi suçluyorum.Sözüm ona senelerdir Uzungöl ve Bölge Kültürü için gecesine gündüzüne katmaya çalışan bir insanım.Ama sizlere Salih Hocam ile tanışmamı anlatırsam aslında denizde bir damla bile olamadığımı sizler de göreceksiniz.

/resimler/2018-5/4/1032000033932.jpg

Yıl 2004.Yani bundan 11 sene önce.Bizler Sevgili Fehmi Aygün ile sözüm ona Uzungöl ve Bölge Kültürüne katkıda bulunmak için bir Uzungöl Derrgisi çıkarmaya karar verdik.Sözüm ona diyorum Sevgili Dostlar çünkü bizler o derginin sadece 1. sayısını çıkarabildik.Ne yazık ki devamını getiremedik.Uzungöl´ün yetiştirdiği İlim Adamları ile ilgili bir çalışma yapalım istedik.İlim Adamı deyince doğal olarak Uzungöl´de karşımıza çıkan ilk isim Merhum Muhammet Gagoşim Efendi.

İyi de Muhammet Gagoşim Efendi ile ilgili elimizde hiç bir kaynak yok.Bizler ne yapalım diye düşünürken Bursa´da yaşayan Abimiz Sevgili Mehmet Aygün(Terzi)  ile karşılaştım.Ve derdimi Mehmet Amca ile paylaştım.Güldü Mehmet amca.Kaynak elimizin altında.Salih Hoca´yı arayacaksın.Ne yalan konuşayım Ben salih Zeki Acar Hocamızın ismi ile bu tarihte tanıştım.

/resimler/2018-5/4/1032283940735.jpg

Telefonunu aldım Salih Hocamın.Ve aradım.Bana öyle nazik davrandı ki anlatamam.Evladım dedi bana Salih Hocam.Şu an yayladayım.Ama söz.Bursa´ya indiğim an yazını yazıp yollayacağım.Aradan sadece 1 ay geçti.İnanın Ben Salih Hocamı bir daha aramadım.Baktım kendi el yazısı ile yazdığı mektubu bana yolladı Sevgili Hocamız.Ve de o mektubu noktasına virgülüne bile dokunmadan Sevgili Çaykara Gündem Dostları ile paylaşmak istiyorum.

MUHAMMET GAGOŞİM EFENDİ

18.Yüzyılın sonlarında vefat eden Hacı Muhammet Efendi son tahsilini Artaklı´nın Os köyünde doğup Bayburt´ta ölen Hacı Hasan Efendi´den tamamlayarak Uzungöl´e(Şerah) dönmüştür.Gagoşim Efendi İcazet alıp ayrılırken Os´lu Hoca ağlamış ve demiş ki;

"MUHAMMET EFENDİ İLİMİ KAREDİNİZ´E GETİRDİ ONUN İÇİN AĞLIYORUM"

Kısaca bu açıklamayı yaptıktan sonra Muhammet Gagoşim Efendi´nn hala çözülemeyen fetvaları şunlardır.

1-Bir yatakta doğum yapan iki kadın bir erkek bir kız çocuğu dünyaya getirdiler.Doğum anında yanlarında ebe gibi kimseler bulunmadığından kadınlar doğan çocukların hangisinin kimin çocuğu olduğu konusunda ihtilafa düştüler.Konu fetva olarak Hacı Gagoşim Efendi´den soruldu.Hoca Efendi Şöyle Fetva Verdi.

"Doğum yapan iki kadın,hacimleri aynı olan iki kaba ayrı ayrı sütlerini sağsınlar ve bu kapları hassas bir terazi ile tartsınlar.Sütü ağır gelen erkek çocuk anasıdır.Çünkü erkek sütü kız sütünden daha ağırdır"

2-Osmanlı Devlet Rüessasından bir zatın ikinci evliliğinden bir çocuğu doğuyor.Doğumdan sonra ise baba ölüyor.Ölen şahsın önceki hanımından olan çocukları , ikinci evliliğinden doğan çocuğa babalarının malından miras vermiyorlar ve diyorlar ki;

"Sen bizim kardeşimiz değilsin.Çünkü bizim babamız sen doğduğunda çok ihtiyardı" Bunun üzerine ikinci evlilikten doğan çocuk, diğerleri ile kardeş olduğunu ispatlamak için zamanın alimlerine müracaat eder.Çünkü o zamanda bu günkü gibi teknik ve imkanlar mevcut değildir.Neticede kendisini Gagoşim Efendi´ye gönderirler.Durumu dinleyen Hoca Efendi kendisine şu fetvayı verir;

"Git babanın kabrini aç ve kemiğinin üzerine parmağından kan akıt.Eğer parmağından akan kan babanın kemiğinin içine sızarsa sen o babanın çocuğusun.Yok eğer sızmazsa sen o babanın çocuğu değilsin"

3-Sadrazam Damatlardan birisi eşini üç dalak ile boşuyor ve sonradan pişman oluyor.

Tüm Osmanlı Alimlerini dolaşıp çare arıyor.Ancak hepsi olumsuz cevap veriyor.Gagoşim Efendi ise Arapça yazılmış MEŞİHAT fetvasını yanlış buluyor.Fetvadaki bir VAV Harfinin HALİYE yani HAL olarak okunmayıp ATİFE yani BAĞLAÇ olarak okunmasında MEŞİHAT makamı yanlış yaptı diyerek fetvayı bozdu.Bunu haber alan Osmanlı MEŞİHATI Gagoşim Efendi´yi suçlu olarak İstanbul´a çağırdılar.Şerahlılar Hoca Efendi´yi İstanbul´da idam edecekler diyorlardı.Yüksek Din Kurulu Hoca Efendi´yi sorguya çekerek "Sen ne cür´etle Meşihatın fetvasını bozarsın" dediler.Hoca Efendi şöyle cevap verdi;

 "Fetvayı ben bozmadım.Fıkıh kitapları bozmuş.Falanca kitabı getirin dedi.Kitabı getirip okudular.İbaredeki Hal VAV´ını bağlaç VAV şeklinde okudukları için yanlış mana verdikleri anlaşıldı.

Osmanlı Yüksek Din Kurulu Hoca Efendi´ye Yüksek Alim Kıyafeti vererek Taltif ettiler ve yüksek Din Kurulunda kalmasını teklif ettiler.Kabul etmedi ve Şerah´a dönerek ders okutmaya devam etti.Çevreyi aydınlatacak alimler yetiştirdi.Yüksek talebelerinden olan Hacı Zilik Efendi Trabzon havalisinde talebe yetiştiren talebelerindendir.Allah Rahmet Eylesin.Amin...

Öteden beri Şerah´ta yüksek derecede din alimleri yetişti.Mesela Trabzon Müftülüğü,Gümüşhane Müftülüğü yapan yüksek din alimlerimizin olduğu bilinen bir gerçektir.Üzülerek söylemem gerekir ki böyle ufku geniş alimlerimiz yok  denecek kadar azaldı ya da halkımız tarafından değerlendirmeye tabi tutulmadı.

En büyük eksiğimiz mevcut değerlerimize iltifat göstermememizdir.Çünkü değerli hizmetler iltifata tabidir.

Uzungöl adına dergi,broşür ve tanıtım faaliyetlerinizi tebrik eder,devamını gönülden dilerim.

Derginin devamını getiremediğimiz için en başta Sevgili  Hocamdan özür diklemek istiyorum.Ve Sevgili Hocamın yine aynı mektupta gönderdiği şiiri de Siz Sevgili Çaykara Gündem Dostları ile paylaşmak istiyorum.

Uzungöl,şerah gönülde ferah

Tabii güzel etti yaratan Allah

Tanıt beldemizi olmasın günah

Tanıma,tanıtma dinin emridir

 

Ufku geniş kültürlü çıksın meydana

Rahmet olsun deriz,doğuran ana

Kültürlü insan değer bir cana

Alimler çoğalsa cahalet erir.

 

Bilgili insanlar çıksın ileri

Cahil insanların var mı değeri.

 Öne geçmesin cahil serseri

Cahillik topluma ne fayda verir.

 

"MEGO"lar geçti sosyal hayatta

Duman Oğlu geldi peşinden hatta

Namu şöhret yaptılar çevrede Of´ta

Böylesi tarih yapar,kendi nam verir.

 

Çalış bölgeye,şöhrete değil

Kibir rüşvete,eyleme değil.

Kibrin öncüsü ilk Ebu Cehil

Doğru çalışan değer gösterir.

 

Beldeler halkı ile değer kazanır.

Yüksek şahsiyetler meydanı alır.

Şahsiyetsiz kişiden Millet usanır.

Halkın içine velvele verir.

 

Salih gel uzatma kısa kes sözü.

Katkı yap beldene yücelsin özü.

Kötü  davranan görmez gün yüzü

Yüksek Şahsiyete Tarih Şan verir.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mehmet Hilmi Acar Milletvekili Adayı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Zorluoğlu: Uzungöl´ün Değerine Değer Katacağız
Zorluoğlu: Uzungöl´ün Değerine Değer Katacağız
Cumhur İttifakı AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, memleketi Çaykara´da esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi ve ilçenin ünlü turizm merkezi Uzungöl´deki işletmecilerin sorunlarını dinledi.
Çaykara ve Dernekpazarı ‘na Siyaset Üstü Bakıyorum
Çaykara ve Dernekpazarı ‘na Siyaset Üstü Bakıyorum
Cumhur İttifakı AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, Çaykara ve Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği´nin düzenlemiş olduğu geceye katıldı.
Zorluoğlu Projelerini Açıkladı
Zorluoğlu Projelerini Açıkladı
AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Zorluoğlu projelerini anlattı.
Çaykara´da 8 Başkan Adayı
Çaykara´da 8 Başkan Adayı
31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Çaykara Belediye Başkanlığı için Başvuru gerçekleştiren Belediye Başkan Adayları belli oldu.
CHP´den Kaynaşma Gecesi
CHP´den Kaynaşma Gecesi
CHP Çaykara İlçe Teşkilatı Uzungöl´de Kaynaşma ve Dayanışma Gecesi Düzenledi
Zorluoğlu Muhtarlar İle Buluştu
Zorluoğlu Muhtarlar İle Buluştu
Ak Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vali Murat Zorluoğlu Babaocağında Çaykara İlçemizde Görev Yapan Muhtarlar ile buluştu
Çaykara´ya Kadın Eli değecek!
Çaykara´ya Kadın Eli değecek!
31 Mart yerel seçim çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren İYİ Parti Çaykara Belediye Başkan Adayı Hanife Birinci, “ amacımız Çaykara´yı "mutlu insanların yaşadığı bir şehir dönüştürmektir" dedi.
Mehmet Kara Çaykara Belediye Başkan Adayı
Mehmet Kara Çaykara Belediye Başkan Adayı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesinde Çaykara Belediye Başkanlığı için Mehmet Kara Bağımsız aday olduğunu açıkladı.
CHP Meclis Adayları Belli Oldu
CHP Meclis Adayları Belli Oldu
CHP Çaykara Belediyesi Meclis Adayları Belli Oldu
Cumhur İttifakı Meclis Adayları Belli Oldu
Cumhur İttifakı Meclis Adayları Belli Oldu
Çaykara Belediyesi Cumhur İttifakı Belediye Meclis Adayları Belli Oldu
Saadet Çaykara´da Abanoz Dedi
Saadet Çaykara´da Abanoz Dedi
31 Mart 2019 Pazar Günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Saadet Partisinin Belediye Başkan Adayı Hasan Yaşar Abanoz Oldu
Çaykara´da İYİ Partinin Belediye Başkan Adayı Hanife Birinci
Çaykara´da İYİ Partinin Belediye Başkan Adayı Hanife Birinci
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde İYİ Parti Çaykara Belediye Başkan Adayı Hanife Birinci olarak açıklandı.
Düzgün´den Basın Açıklaması
Düzgün´den Basın Açıklaması
CHP Çaykara Belediye Başkan Adayı Hasan Düzgün Hem Adaylığı hem de Adaylık süreci ile ilgili bir Basın Açıklaması gerçekleştirdi.
Dernekpazarı Saadet Partisi Adayı Abidin Pergel
Dernekpazarı Saadet Partisi Adayı Abidin Pergel
Saadet Partisi Dernekpazarı Belediye Başkan adayı Abidin Pergel olarak açıklandı.
Zorluoğlu:Trabzon´da Belediyecilik işini en iyi biz biliriz
Zorluoğlu:Trabzon´da Belediyecilik işini en iyi biz biliriz
AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Murat Zorluoğlu, Of ilçesine giderek seçim çalışmaları kapsamında bir dizi ziyarette bulundu.
Zorluoğlu: “İlçelerimizde Büyükşehir imzası daha Fazla Görülecek”
Zorluoğlu: “İlçelerimizde Büyükşehir imzası daha Fazla Görülecek”
AK Parti Büyükşehir Belediyesi başkan adayı hemşehrimiz Murat Zorluoğlu, eşi Sevcan Zorluoğlu ile birlikte Sürmene ilçesinde çeşitli temaslarda bulundu.
Osman Topaloğlu, 19 Mayıs Belediye Başkan Adayı
Osman Topaloğlu, 19 Mayıs Belediye Başkan Adayı
Samsun 19 Mayıs Belediye Başkan adayı Çaykaralı Hemşehrimiz Osman Topaloğlu oldu.
Erdoğan Tok, İlkadım Belediye Başkan Adayı
Erdoğan Tok, İlkadım Belediye Başkan Adayı
Samsun İlkadım Belediye Başkan Adayı Çaykaralı hemşehrimiz Erdoğan Tok gösterildi.
CHP Çaykara´da Hasan Düzgün Dedi
CHP Çaykara´da Hasan Düzgün Dedi
CHP´nin Çaykara Belediye Başkan Adayı Hasan Düzgün Oldu
AK Parti Başkan Adayı Zorluoğlu Dernekpazarı´nda
AK Parti Başkan Adayı Zorluoğlu Dernekpazarı´nda
AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Zorluoğlu ve eşi Sevcan Zorluoğlu, Dernekpazarı ilçesini ziyaret etti.
Çevik´ten Çaykara´ya Teşekkür
Çevik´ten Çaykara´ya Teşekkür
31 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için Ak Parti´den Çaykara Belediye Başkan Adayı olan Eğitimci ve İş Adamı Mehmet Çevik Sosyal Paylaşım hesabından bir mesaj yayınlayarak desteklerinden dolayı Çaykara Halkımıza Teşekkür etti.
AKP Dernekpazarı Adayı Dr.Mehmet Aşık
AKP Dernekpazarı Adayı Dr.Mehmet Aşık
AKP Dernekpazarı Belediye Başkan Adayı Dr.Mehmet Aşık AK Parti Dernekpazarı Belediye Başkanı Dr.Mehmet Aşık´ı yeniden aday gösterdi.
AKP Çaykara Belediye Başkan Adayı Hanefi Tok
AKP Çaykara Belediye Başkan Adayı Hanefi Tok
AK Parti Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok´u yeniden aday gösterdi.
Zorluoğlu Baba Ocağında
Zorluoğlu Baba Ocağında
AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Zorluoğlu Çaykara İlçemizde çeşitli Ziyaretlerde bulundu.
Avcılar Belediye Başkanı adayı İbrahim Ulusoy oldu
Avcılar Belediye Başkanı adayı İbrahim Ulusoy oldu
AK Parti Avcılar Belediye başkan adayı Çaykaralı hemşehrimiz Dr.İbrahim Ulusoy oldu.
Fatih Belediye Başkan Adayı Ergün Turan oldu
Fatih Belediye Başkan Adayı Ergün Turan oldu
İstanbul Fatih Belediye Başkan adayı Çaykaralı hemşehrimiz Ergün Turan oldu.
Haşim Baltacı Tekrar Arnavutköy Belediye Başkan Adayı
Haşim Baltacı Tekrar Arnavutköy Belediye Başkan Adayı
AK Parti´nin Arnavutköy Belediye Başkan adayı tekrar Çaykaralı hemşehrimiz Ahmet Haşim Baltacı oldu.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi