Mevlid-i Nebi Haftanız Kutlu Olsun
Peygamber Efendimiz Hz Muhammet(SAV)´in Dünyaya Geliş tarihleri olan Mevlid-i Nebi Dolayısı ile Çaykara Kaymakamımız Sayın Salih Çiğdem,Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok ve İlçe Müftümüz Sayın Abdurrahman Koç birer mesaj yayınlayarak hem Çaykara´lı Hemşerilerimizin hem de İslam Aleminin Kandillerini tebrik ettiler
Tarih: 8.11.2019 14:07:35

MEVLİD-İ NEBİ HAFTANIZ KUTLU OLSUN

Peygamber Efendimiz Hz Muhammet(SAV)´in Dünyaya Geliş tarihleri olan Mevlid-i Nebi Dolayısı ile Çaykara Kaymakamımız Sayın Salih Çiğdem,Çaykara Belediye Başkanımız Sayın Hanefi Tok ve İlçe Müftümüz Sayın Abdurrahman Koç birer mesaj yayınlayarak hem Çaykara´lı Hemşerilerimizin hem de İslam Aleminin Kandillerini tebrik ettiler

KAYMAKAM ÇİĞDEM-MEVLA YÜREĞİMİZDEN SEVGİYİ HİÇ EKSİK ETMESİN

 İlçemiz Kaymakamı Salih ÇİĞDEM , Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed´in (S.A.V) doğum günü olan Rebiu´l Evvel ayının on ikinci gecesi ve Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Kaymakam ÇİĞDEM, mesajında şunları ifade etti:

Yüce dinimiz İslam´ı bizlere öğreten, adalet, merhamet, hikmet ve muhabbet peygamberi Hz. Muhammed Aleyhisselam´ın dünyaya teşrifinin 1447. yıl dönümünü idrak etmenin ve ahlak, doğruluk, sevgi, hoşgörü ve adalet gibi erdemli değerleri üzerinde toplamış olan  Efendimiz´in (SAV) ümmeti olmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

/resimler/2019-11/8/1412196460681.jpg

Peygamber Efendimiz, sadece Kur´an´ı Kerim´in vahyine aracılık etmemiş, aynı zamanda onu kendi benliğinde ve kendi ruhunda somutlaştırarak sadece ümmeti için değil, kendisinden sonra gelen tüm insanlık için de en güzel rehber olmuştur.

Ahlakı Kur´an olan,  gençliği, evliliği, aile reisliği, yaşlılığı, dostluğu, savaşçılığı, idareciliği, tüccarlığı, mücadeleleri ve gazalarındaki davranış ve tutumu, sözleri ve fiilleri bizim için örnek olan ve sünnet-i seniyyesi büyük hikmetler barındıran Peygamber Efendimizi (SAV) örnek almak hayatında yer alan güvenilirlik, doğruluk, şefkat, merhamet, insaf, vicdan, sabır, tevazu, adalet ve daha binlerce önemli insani haslete sahip olmaya ve bu hasletleri hayatımızın her aşamasında uygulamaya çalışmakla mümkündür.

 Bu seneki Mevlid-i Nebi haftasının temasının “Peygamberimiz  ve Aile” olması son derece önemlidir.  Gençliğin enerjisini, heyecan ve cesaretini çok iyi bilen Efendimiz, Risalet vazifesinin ilk günlerinden itibaren gençlerle çok yakından ilgilenmiştir.  Gençlerimizin, Peygamber Efendimizin hayatını anlayarak yaşantısına bilfiil tatbik etmesi kendisi, ailesi ve toplum için büyük önem arz etmektedir. Efendimiz gençlere iyiyi, güzeli, hakkı, hakikati anlatarak rehberlikte bulunmuş, gençliğin heyecanlarını iman ve güzel ahlak ile insanlığa hizmete yönelterek en coşkun çağlarını saadet asrına dönüştürmüştür.

 Bu vesile ile Mevlid Kandilimiz ve Mevlid-i Nebi Haftamızın ilçemize, ülkemize ve gönül dünyamıza huzur, bereket ve selamet getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

 BAŞKAN TOK-PEYGAMBERİMİZ MERHAMETİN SEMBOLÜDÜR

Çaykara  Belediye Başkanı Hanefi TOK "Yüce Allah, yüreklerimize adeta nakşedercesine işlediğimiz Peygamber sevgisinden bizleri mahrum etmesin" niyazında bulundu.

Çaykara Belediye Başkanı Hanefi TOK, Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla yazılı bir kutlama mesajı yayımladı. Mesajında; Allah Resulü´nün dünyayı şereflendirdiği günün üzerinden tam 1448 yıl geçtiğini anımsatan Başkan Hanefi TOK , "Sadece yeryüzünü değil, bütün âlemleri şereflendiren Kutlu Peygamberin ümmeti olmak; inananlar için rahmet, lütuf, ikram, ihsan, feyz ve bereketin en büyüğüdür" dedi.

/resimler/2019-11/8/1413080055344.jpg

 Nübüvvet zincirinin en son halkası ve Allah´ın kutlu müjdecisi olan Hz. Muhammed Mustafa´nın (SAV), insanlığı bütün noksanlıklardan münezzeh, tek ve bir olan Allah´a inanmaya davet ettiğini vurgulayan Başkan TOK, "İki Cihan Serveri, öyle kutlu bir davetle geldi ki; bu davet, ölmüş olan insanlık için adeta hayat kaynağı oldu. Bu davet; zulme ve zalimlere karşı adaleti getirdi, merhameti getirdi. Bu davet; cehalete ve cahillere karşı bilgiyi getirdi, ilmi getirdi. Bu davetle husumetlerin yerini barış, adaletsizliğin yerini eşitlik aldı. İnsanlığın yaratılış gayesi ve hikmeti, ancak O´nun davetiyle idrak edildi, anlaşıldı. O´nun sayesinde insanlık özüyle buluştu ve yine O´nun aracılığıyla insanlık Rabbinin sözüyle buluştu. Ne mutlu bizlere ki; Ãlemlere Rahmet olarak gönderilen O Kutlu Nebi´nin ümmeti ve yine ne mutlu bizlere ki; O´nun tebliğ ettiği ve Allah katında tek din olan İslam´a tabiyiz" ifadelerini kullandı.

"O, BİZİ BİRBİRİMİZE KARDEŞ İLAN ETTİ"

Allah´a inanmış ve bununla amel etmiş olan herkesin, kendisine Rahmet Peygamberi´ni örnek alması ve dahi Peygamber sevgisinin dillerden gönüllere yerleştirilmesi gerektiğini dile getiren Çaykara Belediye Başkanı Hanefi TOK, kutlama mesajında; "Sevgili Peygamberimiz biz Müslümanlara sorumluluklarımızı öğretti. Irk, renk, dil ve coğrafya gibi hiçbir ayrım yapmadan bizleri Allah´ın varlığına ve birliğine inanan, aynı kitaba sarılan ve aynı kıbleye yönelip, aynı secdeye baş koyan kardeşler olarak ilan etti. O, merhamet timsaliydi; şefkatin, vicdanın, adaletin, insafın, sabrın, affın ve ahlakın en eşsiz adresiydi. Dolayısıyla bizlere düşen en kutlu sorumluluk; Rahmet Peygamberi´nin izinde yürümek ve kendimize O´ndan başka bir rehber edinmemektir" kaydını düştü.

"PEYGAMBERİMİZ AİLE HAYATIYLA DA ÖRNEKTİ"

Öte yandan bu yıl ki Mevlid-i Nebi Haftası´nda "Peygamberimiz ve Aile" temasının işleneceğinin altını çizen Çaykara Belediye Başkanı Hanefi TOK, mesajını şöyle tamamladı: "Ãlemlere Rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz, insanlığın kurtuluşu için gönderilen bir müjdeci oluşunun yanında, örnek bir aile babası, müşfik bir eş ve de ev reisiydi. Kutlu Nebi, evlatlarına karşı sevgiyi, saygıyı, şefkati ve merhameti asla elden bırakmamış, ümmeti olan bizlere de, bu konuda sayısız tavsiyelerde bulunmuştur. Dolayısıyla Müslümanlar olarak bizler de; ailelerimize karşı O´nun gösterdiği istikamet üzere davranmalı, çocuklarımızın talim ve terbiyesini dini ve ahlaki temeller üzerine oturtmalı ve onları birer pırlanta gibi işlemeliyiz. Çünkü Şefkat Peygamberi, aile huzurunun aynı zamanda iki cihan saadeti olduğuna da vurgu yapmıştır. Bu vesileyle Mevlid-i Nebi Haftası ve mübarek Mevlid Kandilimizi kutluyor, Rahmet Peygamberi´nin şefaat ikramından bizleri de nasiplendirmesini Yüce Allah´tan niyaz ediyorum."

MÜFTÜ KOÇ-PEYGAMBERİMİZ İDEAL BİR EŞ ÖRNEK BİR BABAYDI

Çaykara Müftüsü Abdurrahman KOÇ Mevlit Kandili ve Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla tebrik mesajı yayınladı.

İlçe Müftüsü KOÇ  mesajında şunlara yer verdi;

Sevgili Peygamberimizin doğum günü olan Rebiu´l-evvel ayının on ikinci gecesi, bu yıl 8 Kasım Cuma gününe denk gelmektedir. Bu geceyi içine alan hafta, “Mevlid-i Nebi Haftası” olarak kutlanacaktır. Çaykara İlçemizde  de bu hafta boyunca birçok etkinlik gerçekleştirilecektir. Ekteki etkinliklere din kardeşlerimizin imkanları ölçüsünde katılımlarını bekliyoruz.

/resimler/2019-11/8/1413389118565.jpg

Diyanet İşleri Başkanlığımız, bu yıl Mevlid-i Nebi Haftasının temasını “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlemiştir.

SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ İDEAL BİR EŞ, MÜŞFİK BİR BABAYDI

Sevgili Peygamberimiz, aile fertlerine samimi ve içten davranan, değer verdiğini hissettiren, sevinçleriyle sevinen, üzüntüleriyle üzülen bir aile reisiydi. Ailesiyle ilişkilerinde sevgi, saygı ve nezakete dayalı sıcak bir üslubu benimsemişti. Nitekim Allah Resulü ‘Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en iyi olanınızdır. Ben de aileme karşı en iyi olanınızım!..´ buyurarak müminlere aile hayatında huzuru bulacakları yolu göstermekteydi.

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlit Kandilinizi tebrik eder, Mevlidi Nebi´nin Sevgili Peygamberimizi daha yakından tanımaya, anlamaya vesile olmasını Yüce Allah´tan niyaz ederim.

MEVLİD-İ NEBİ NEDİR?

Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır.

 İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü´l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir.

Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili, İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah´ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir. İslam Nebisi Ashab-ı Kiram, Emevîler ve Abbâsîler dönemlerinde herhangi bir kutlama örneğine rastlanmayan Rebiulevvel ayının on ikinci gecesi olan Mevlid kandili, ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır´da, Şii Fâtimî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır.

 Diyanet İşler Başkanlığı 2019 yılı dini günler listesini açıkladı. Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah´ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicrî Rebiülevvel ayının Onikinci gecesidir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir ve Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır. Mevlid, "doğum zamanı" demektir. İslam´da Muhammed´in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır.

 Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci´ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine rastlaması nedeniyle), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17´ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Miraç Kandili´nde Peygamberimiz Hz Muhammed, Miraç sırasında namaz vakitlerinin beş vakit olarak düzenlenmesi gerektiğini öğrenmiş ve Miraçtan sonra bu buyruğu Müslümanlara bildirmiştir.

 Yani Miraç gecesi Peygamberimiz göğe yükselmiştir ve dönüşünde müslümanlara namazı hediye olarak getirmiştir. İslam´ın mesajlarını halka sunan son peygamber Hz. Muhammed´in doğumunu anma ve kutlamak için düzenlenen törenler, tarihte ilk kez Mısır´da Fatımiler döneminde başladı.

Çok geçmeden Eyyubiler tarafından da benimsenen kutlama programlarında çeşitli törenler ve şenlikler yapıldı. Tarihteki kutlamalarda, dönemin ve bölgenin alimleri, şairleriyle din ve devlet işlerinde yararlık gösterenlere, Türk-İslam devletlerinde çok eski bir gelenek olarak görülen ve hükümdarlar tarafından taltif için hazırlanan elbiseler (hil´atler) giydirildi ve hediyeler verildi. Rebîulevvel ayının 12. günü olan Mevlid Kandili bu yıl 8 Kasım 2019 Cuma gününe denk gelmektedir. Bu gecenin manevî zenginliğinden istifâde etmek için bir tesbih namazı kılmalı, bir de Hatm-i Enbiyâ yapmalıdır.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mevlid Nebi Haftanız Kutlu Olsun
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Öğretmenler Günü Satranç Şampiyonları Belli Oldu
Öğretmenler Günü Satranç Şampiyonları Belli Oldu
Satranç Federasyonu tarafından İlçemizdeki İlkokullar arasında düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü Satranç Yarışmaları Çaykara İlçemizde adeta nefesleri kesti.
Yusuf Başoğlu´nun Baba acısı
Yusuf Başoğlu´nun Baba acısı
Yaklaşık 40 senedir Çaykara İlçesinin Fotoğraf Yükünü omuzlarında taşıyan Stüdyon Arkadaş Fotoğraf Stüdyosu Sahibi Yusuf Başoğlu´nun Baba acısı.
Çaykara´da Peygamberimiz ve Aile Konferansı
Çaykara´da Peygamberimiz ve Aile Konferansı
Mevlid-i Nebi Haftası Etkinlikleri Çerçevesinde Çaykara İlçe Müftülüğü tarafından “Peygamb erimiz ve Aile”Temalı Konferans çalışması gerçekleştirildi.
Zeki Bilge´den Mevlid-i Nebi Programı
Zeki Bilge´den Mevlid-i Nebi Programı
Peygamberimiz Hz. Muhammed(SAV)´in Dünyaya Teşriflerinin Yıl Dönümü Dolayısı ile kutlanan Mevlid-i Nebi Haftası dolayısı ile Çaykara Merkez Zeki Bilge Ortaokulu tarafından Mevlid-i Nebi Programı düzenlendi.
İlk Fidan Kaymakam Çiğdem ve Başkan Tok´tan
İlk Fidan Kaymakam Çiğdem ve Başkan Tok´tan
Türkiye, 11 milyon fidan dikme organizasyonuyla yeşili doğaya kazandırıyor.Proje Kapsamında Çaykara İlçemizin Ayışığı Yaylasında 1111 Fidan Dikimi gerçekleştirildi.
Sevgi Eli Projesi Doğu ve Güneydoğu Yollarında
Sevgi Eli Projesi Doğu ve Güneydoğu Yollarında
Uzungöl Milli Birlik ve Kardeşlik Derneği Tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Okullara çeşitli yardımlar gönderildi.
Çaykara Ata´mızı andı
Çaykara Ata´mızı andı
Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Aramızdan Ayrılışlarının 81. Yıl Dönümünde Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli törenler ile anıldı.
Kaymakam Çiğdem´den Öğrencilere Hediye
Kaymakam Çiğdem´den Öğrencilere Hediye
Uzungöl Tarihi Çınarına ağlıyor…Uzungöl´ün Yaşayan Çınarlarından Hacı Aziz Aygün(Teyyar) Uzungöl Çamlık Mahallesinde Hakkın Rahmetine kavuştu.
Taşkıran´dan Mevlid-i Nebi Programı
Taşkıran´dan Mevlid-i Nebi Programı
Mevlid-i Nebi Haftası Münasebeti ile Taşkıran Eğitim Kurumları tarafından “ONUN AİLESİ SEVGİ DOLUYDU.YA SENİN” İsimli Mevlid-i Nebi Anma Programı gerekleştirildi.
Uzungöl´de 17 Bina Traşlanacak,6 Bina İmara Uygun
Uzungöl´de 17 Bina Traşlanacak,6 Bina İmara Uygun
Karadeniz Turizminin En Önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Kabul Edilen Yeni İmar Planına Göre 17 Bina Kısmi olarak Traşlanacak 6 Binada ise Yıkım Gerçekleşmeyecek
Uzungöl İmar Planı Askıya Çıkıyor
Uzungöl İmar Planı Askıya Çıkıyor
Karadeniz ve Ülke Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl ile ilgili İmar Planı Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından askıya çıkarılıyor.
Çaykara´da Her Alanda Eğitim
Çaykara´da Her Alanda Eğitim
Akademik,Sosyal ve Kültürel Etkinlikler ile Trabzon İlimizde zirvede yer alan Çaykara İlçemizde hafta içi olduğu gibi hafta sonu da etkinliklerin ardı arkası kesilmiyor.
Uzungöl´den Bursa´ya Gönül Köprüsü
Uzungöl´den Bursa´ya Gönül Köprüsü
Uzungöl´ün en sevilen İsimlerinden Turizmci Erdoğan(Dursun) Manap´ın Dünyalar güzeli Kızı Özlem ile Bursa´dan Yakup Ergün Uzungöl´de gerçekleştirdikleri Kına ve Düğün Törenleri ile evliliğe bir adım daha yaklaştılar
Uzungöl´e Türkmen Damat
Uzungöl´e Türkmen Damat
Uzungöl´ün en sevilen ve de saygı duyulan isimlerinden Ahmet Minaz´ın Torunu yine Uzungöl´ün çok sevilen İş adamlarından Mustafa Sevim Minaz´ın Dünyalar Güzeli Kızları Uzungöl´ün Sevilen İş Adamların dan Murat ve Ahmet Akyüz´ün Torunları Esra Minaz ile Kerkük Bölgesi Türkmenlerinden Metin Mohammet Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan Muhteşem bir düğün töreni ile bir ömür boyu mutluluğa EVET dediler.
Glazomat´ın Yol Sorunu Çözüldü
Glazomat´ın Yol Sorunu Çözüldü
Karadeniz Turizminin En Önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Glazomat Yolu Genişletme ve Tasfiye Çalışmaları Tamamlandı
Zeno Spor İçin Basın Açıklaması
Zeno Spor İçin Basın Açıklaması
Çaykara Kaymakamlık Kupası Derebaşı Şehitlerini anma futbol Turnuvasında Çeyrek Final Heyecanı devam ederken organizasyon komitesinden Zeno Spor Futbol Takımının İtirazına İlişkin bir Basın açıklaması geldi.
Aranan Gazeteci Abdülkadir Nişancı Bulundu
Aranan Gazeteci Abdülkadir Nişancı Bulundu
10 Mayıs 2019 tarihinde Derebaşı Virajlarında kaybolan AA Bayburt Muhabiri Abdülkadir Nişancı kaybolduktan 14 Gün sonra Derebaşı HES Barajının alt kısmında bulundu
Recep Bayraktar Vefat Etti
Recep Bayraktar Vefat Etti
Çaykara Ulucamı Mahallesinden, Recep Bayraktar vefat etti.
Çaykara´yı Şoka Sokan Ölüm
Çaykara´yı Şoka Sokan Ölüm
İlçemiz Çambaşı Muhtarı Nihat Kaplan Geçirmiş OLduğu Ani Kalp Krizi sonrasında Hakkın Rahmetine Kavuştu
Tarihin Süzgeçinden Uzungöl 2
Tarihin Süzgeçinden Uzungöl 2
Uzungöl ile ilgili Nostaljik Resim Yolculuğumuz devam ediyor
Çaykara´da Teknoloji Seferberliği Prıojesi
Çaykara´da Teknoloji Seferberliği Prıojesi
Türk Telekom Çaykara´lı Kadınlar ile buluştu.Türk Telekom tarafından Ülkemizin her köşesinde Teknoloji Seferberliği Projesi kapsamında gerçekleştirilen Teknolojide farkındalık oluşturmanın hedeflendiği etkinlik Çaykara İlçemizde gerçekleştirildi.
Sultanmurat Şehitleri Anıldı
Sultanmurat Şehitleri Anıldı
Her Sene 23 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Sultanmurat Şehitleri Anma Programı 23 Haziran 2018 Cumartesi Günü Sultanmurat Yaylasında gerçekleştirildi.
Çaykara Seçimini Yaptı
Çaykara Seçimini Yaptı
24 Haziran Pazar Günü Tüm Ülkemizde olduğu gibi Çaykara İlçemizde de Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 22. Dönem Milletvekilliği Seçimi gerçekleştirildi.
Eğridere Ve Zeno Spor Çeyrek Finalde
Eğridere Ve Zeno Spor Çeyrek Finalde
Çaykara Kaymakamlık Kupası Futbol Turnuvası bütün heyecanı ile devam ediyor.Dün akşam oynanan Dördüncü Hafta Müsabakalarının ardından Mavi Grupta Eğridere Spor,Kırmızı Grupta ise Zeno Sğor Çeyrek Final Biletini almayı başaran takımlar oldular.
Kadın Deri Ceket
Kadın Deri Ceket
Kaliteli ve doğru seçilmiş deri ceketler, bayanların gece veya gündüz kombinlerini kusursuz tamamlayan dış giyim ürünleridir.
Özel Yurtlar
Özel Yurtlar
Özel yurt seçenekleri İstanbul´da bir hayli fazla.
Mama Sandalyeleri
Mama Sandalyeleri
Anne babalar için özellikle hareketli bebeklere yemek yedirmek her zaman ciddi bir sorun olduğu için mama sandalyesi kullanmak kimi zaman hayati bir önem taşıyabilmektedir.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi