Nerede O Eski Bayramlar
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Nerede O Eski Bayramlar" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Tarih: 6.6.2019 13:10:14

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR

Öncelikle Hepinize İyi Bayramlar Sevgili Çaykara Gündem Dostları…

İki gün önce hem Ülkemizde hem de Tüm İslam Coğrafyasında Mübarek Ramazan  Bayramını hep birlikte kutladık.Coşku ve mutluluk içerisinde kutlamadık elbette.Çünkü hem Ülkemizde hem de İslam Coğrafyasında akan kanın bir türlü durmaması ve insanların bayramları göz yaşı ile karşılaması elbette ki bu bayramda da hepimizin boynunu bükük bıraktı.

Ben ise bu yazımda eski bayramlar ile günümüzdeki bayramları biraz olsun karşılaştırmak ve de bir zamanlar çok büyük bir coşku ile kutladığımız Dini Bayramlarımız ile günümüzde kutladığımız Dini Bayramlar arasındaki farkları sebepleri ile birlikte incelemeye ve de değerlendirmeye çalışacağız.

Önce sizleri bundan 60-70 sene öncesinin Uzungölüne taşımak isteriz.1940´lı,1950´li yıllar…Uzungöl´de şu anki Migron Restaurant´ın bulunduğu eski ismi ile Yanagodrip Bölgesinde her bayram Mahalleler arası çok önemli Güreş Müsabakaları düzenlenmekte idi.Uzungöl ve Uzungöl´e bağlı Alçakköprü,Elmalı Mahalleleri ile Köseli,Demirli,Taşkıran,Taşlıgedik,Çambaşı gibi Mahallelerimizin önemli güreşçikleri her Bayramda buradaki meydanda güreş yapmakta idiler.

Bu güreşler ayrıntı idi elbette.Hedef ise insanlar arasındaki kaynaşma ve dayanışmayı sağlamaktı.Çünkü Bayram günlerinde yukarıda sözü edilen mahallelerimizden yüzlerce vatandaş yürüme olarak Uzungöl´e gitmekte hem güreş müsabakalarını seyretmekte hem de Bayram dolayısı ile hazırlanan et ziyafeti ile bir güzel karınlarını doyurmakta idiler.İnsanlarımızın ekonomik güçleri bu günkü kadar iyi değildi tabi o yıllarda.Ve de üzülerek ifade etmek isteriz ki insanların önemli bir bölümü bir yıl boyunca eti sadece orada görebilmekte bunun dışında  bir çoğunun evine et girmemekte idi.

Sonra seneler yavaş yavaş ilerledi.1970´li,1980´li yıllara geldik bu defa.Benim içerisinde bulunduğum kuşağın çocukluk yıllarına.Bayram sabahını iple çekerdik.Büyükköy´de Bayram Namazını kılmak bizim için çok büyük bir mutluluk kaynağı olurdu.Bayram Namazı çıkışında büyüklerimizin ceplerinden çıkararak bizlere ikram ettikleri birer şeker bizlere o yıllarda sanki dünyanın en büyük hediyesi gibi gelirdi.

Cami çıkışında insanların camiye katılan cemaati yemek için sağa sola çekiştirmesi ise Bayramın farklı bir güzelliği olarak hafızalarımıza kazınmıştı.Merhum Şavol Dedem ve ondan sonra Merhum Yaşar Dayımın evinde verilen Bayram yemeği yemek verilen evlerden sadece bir tanesiydi.İnsanlar büyük bir itina ile hazırlanan yemeklerini yerken yapılan o bayram sohbetlerinin tadına ise asla doyulmazdı.

Şekersu Yaylasında da Bayram bir başka güzel olurdu.Şekersu Köyünde Merhum Haci Salih Aygün´ün  yaylası her bayramda insanlara Bayram yemeğinin ikram edildiği en önemli mekanlardan bir tanesi konumunda idi.

Şimdi birileri beni eleştirecek.Hoca abartıyorsun diyecekler.Altı üstü bir yemek.Bu kadar abartmanın ne anlamı var diyecekler.Hatta farklı bir yorumda bulunacaklar da olacak.O zamanlar fakirlik vardı.Şimdi ise herkes  zengin.Ve de kimsenin kimsenin yemeğine ihtiyacı yoktur diyecekler.

Yemek bahane Sevgili Dostlar…Benim burada anlatmak istediğim eski insanlarımızın birlik,beraberlik ve de dayanışmaya ne kadar önem verdikleri.Şimdi kendimizi sınava çekme zamanı.İki gün önce Hep birlikte Ramazan Bayramını kutladık…

Peki neler yaptık Ramazan Bayramında…

Liste hazır.

-Bayram Namazı.

-Evde kahvaltı.

-Aile Yakınlarını arama

-Zaman kalırsa Mezarlık Ziyareti.

Bayramlar Toplumların birlikte hareket ettikleri,Ortak hareket etmekten mutluluk duydukları günlerdir.Oysa Bizim hazırladığımız liste bir toplum listesi değil de birazcık bizim kendi kişisel listemiz haline geldi.

Sormak isterim…Hangimiz Ramazan Bayramında bir hasta ziyareti gerçekleştirip ona geçmiş olsun dileklerinde bulunduk…

Bu Dönemde hiç kimsenin ihtiyacı yok ama hangimiz kendi kendimize etrafımızdaki hiç kimsenin her hangi bir sıkıntısı var diye düşündük ya da onun derdi ile dertlenme ihtiyacı duyduk.

Ya da devam edelim…Hepimizin cebinde rakamı bol sıfırlı cep telefonlarımız var öyle değil mi?Hangimiz o telefon ile 40-50 senedir görmediği bir arkadaşını aradı ve onunla çocukluk yılları hakkında özlem giderdi

Nasılsa hepimizin evinde son model 176 Ekran LCD TV´lerimiz var öyle değil mi?

Nasılsa Hepimizin evinde Leptoplar var,bilgisayarlar var.Anında Dünyanın dört köşesine ulaşabiliyoruz…Öyle değil mi?

Bir de iyi para kazanıyorsak değmeyin keyfimize gitsin…

Ne gerek var dosta…Ne gerek var arkadaşa…Ne gerek var Hasta ziyaretine öyle değil mi?

Sizi bilmem ama ben kendi fikrimi söyleyeyim…

Ben Çocukluk yıllarımda Kaplanoz Mahallesindeki Akşam Sohbetlerinde Rahmetli Babam,Mustafa Göz Amcamız(Gobleç),Gablonoz Halkının Buluşma Odası Rahmetli İsmail Kalyon Amcamız(Gandal),Nazım Kaya Amcamız ve Allah Onlara uzun ömürler nasip etsin Dursun İnci,İsmail İnci(Davut) ve Yakup Erdoğan´ın sohbetinden aldığım keyfi ve lezzeti Ben Dünyanın hiçbir televizyon kanalından,gün boyu bilgisayardan gözüm ayrılmaz ama dünyanın hiçbir bilgisayarından almadım.

Hele Rahmetli Mustafa Göz Amcamızın o muhteşem Katırcılık seneleri anıları…5 Saat 6 saat bıkmadan usanmadan büyük bir heyecan ile dinlerdik o tatlı anıları.

Çünkü o anıların içinde yaşanmışlık vardı…Çünkü o anıların içinde yorucu bir hayat hikayesi vardı.Ve de Çünkü o anıların içerisinde hayatın ta kendisi vardı.

Teknoloji ilerledikçe acaba Bayramlar da Toplumsal olmaktan çıkıp da bireysel hale mi geldi diye düşünmeden edemiyor insan…Hepinizin Bayramını en içten dileklerim ile kutluyorum  Efendim...
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nerede Eski Bayramlar
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sevgi Eli Projesi Doğu ve Güneydoğu Yollarında
Sevgi Eli Projesi Doğu ve Güneydoğu Yollarında
Uzungöl Milli Birlik ve Kardeşlik Derneği Tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Okullara çeşitli yardımlar gönderildi.
Cumhuriyet Sanat Sergisi Açılıyor
Cumhuriyet Sanat Sergisi Açılıyor
Trabzon´da faaliyet gösteren Tılsım Uluslararası Sanat Derneği ‘5. Geleneksel Cumhuriyet Sergisi´ açmaya hazırlanıyor.
Uluslararası Sanat Günleri Trabzon´da başladı
Uluslararası Sanat Günleri Trabzon´da başladı
Trabzon Sanatevi tarafından düzenlenen "11´inci Uluslararası Sanat Günleri" başladı.
Çaykara Ekinindeki Gerçekleri Yadsımak!
Çaykara Ekinindeki Gerçekleri Yadsımak!
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA EKİNİNDEKİ GERÇEKLERİ YADSIMAK” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Uzungöl Gençliği ve İnfak Grubu
Uzungöl Gençliği ve İnfak Grubu
Öğretmen Hilmi KANIK´ın Uzungöl Gençliği ve İnfak Grubu İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Çaykaralı Sanatçıların eserleri İlgi gördü
Çaykaralı Sanatçıların eserleri İlgi gördü
Trabzon´da düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftasında 7 sanat dalında düzenlenen sergide Çaykaralı sanatçıların ürettikleri eserler ilgi gördü.
Uzungöl´de Tarihi Müze Açıldı
Uzungöl´de Tarihi Müze Açıldı
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de Turizmci Dursun Ali İnan tarafından büyük bir itina ile oluşturulan “Dursun Ali İnan” Müzesi yoğun bir kalabalığın katılımı ile Uzungöl´de açıldı.
Çaykara Belediyesinden Ulusal Fotoğraf Yarışması
Çaykara Belediyesinden Ulusal Fotoğraf Yarışması
Çaykara Belediyesi tarafından Ulusal Düzeyde 1. Fotoğraf Yarışması gerçekleştiriliyor.Çaykara 4 Mevsim Sloganı ile gerçekleştirilecek olan Yarışma 2020 Yılının Haziran Ayında tamamlanacak.
Bursa´da Uzungöl Rüzgarı!
Bursa´da Uzungöl Rüzgarı!
Uzungöl Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Derneği tarafından 15 Eylül 2019 Pazar Günü Bursa Osmangazi Gündoğdu Piknik Alanında gerçekleştirilen 2. Sonbahar Şenliği Muhteşem bir katılım ile gerçekleşti.
Ekinimizde Kadın Lakaplar!
Ekinimizde Kadın Lakaplar!
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “EKİNİMİZDE KADIN LAKAPLAR” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz
Uzungöl´de Muhteşem Bir Düğün
Uzungöl´de Muhteşem Bir Düğün
Uzungöl´de Muhteşem Bir Düğün
Uzungöl ve Yedi Göller
Uzungöl ve Yedi Göller
Uzungöl ve Yedi Göller
Göçlerin Doğu Karadeniz İllerinin Gelişmişliğine Etkisi-II
Göçlerin Doğu Karadeniz İllerinin Gelişmişliğine Etkisi-II
Antalya Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Hemşehrimiz Prof.Dr. Necati Ağıralioğlu´nun yazdığı “GEÇMİŞTEKİ NÜFUSUN VE GÖÇLERİN DOĞU KARADENİZ İLLERİNİN GELİŞMİŞLİĞİNE ETKİSİ-II” adlı araştırma yazısını siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara ve Azerbaycan Şifahi Edebiyatlarında Ortak Kelimeler
Çaykara ve Azerbaycan Şifahi Edebiyatlarında Ortak Kelimeler
Antalya Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Hemşehrimiz Prof.Dr. Necati Ağıralioğlu´nun yazdığı “ÇAYKARA VE AZERBAYCAN ŞİFAHİ EDEBİYATLARINDA ORTAK KELİMELER” adlı araştırma yazısını siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Mehmet İnan´dan,´ ÇIKAR DÜNYASI´ şiiri
Mehmet İnan´dan,´ ÇIKAR DÜNYASI´ şiiri
Uzungöl´lü Genç Turizmci,Şair,Fotoğraf Sanatçısı,Doğa Tutkunu Mehmet İnan yine çok güzel bir şiir ile hislerimize tercüman olmaya devam ediyor.
Maraşlı Gelin ve Şehirlerin Kardeşliği
Maraşlı Gelin ve Şehirlerin Kardeşliği
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç deneticisi Osman Abanoz´un Kaleme aldığı “Maraşlı Gelin ve Şehirlerin Kardeşliği” İsimli Yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.
Sultanmurat Şenleniyor!
Sultanmurat Şenleniyor!
Geleneksel Sultan Murat Yayla Ortası Şenlikleri 20 Ağustos 2019 Salı günü gerçekleştirilecek
Turnalı Yaylası 18 Ağustos´ta Şenleniyor
Turnalı Yaylası 18 Ağustos´ta Şenleniyor
Çaykara Karaçam-Turnalı Yayla Şenliği 18 Ağustos 2018 Pazar Günü Yapılacak.
Uzungöl ve Basın Oyunları
Uzungöl ve Basın Oyunları
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Uzungöl ve Basın Oyunları İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Uzungöl´de Dursun Ali İnan Müzesi Açılıyor
Uzungöl´de Dursun Ali İnan Müzesi Açılıyor
Karadeniz ve Ülke Turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´de İş Adamı Turizmci dursun Ali inan tarafından hazırlanan “Dursun Ali İnan Müzesi” kısa bir süre içerisinde açılıyor ve Uzungöl Hayranlarının beğenisine sunuluyor.
Hafızlık İcazet Merasimi Düzenlenecek
Hafızlık İcazet Merasimi Düzenlenecek
Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Hacı Ferşad Efendi Kur´an kursunda hafızlığını tamamlayan 8 öğrenci için icazet merasimi düzenlenecek.
Trabzon: ´Kültür, Medeniyet ve Hoşgörü Şehridir´
Trabzon: ´Kültür, Medeniyet ve Hoşgörü Şehridir´
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, geçen hafta Uzungöl´de meydana gelen olayla ilgili basın açıklamasında bulundu
Kurtdağı Şenleniyor!
Kurtdağı Şenleniyor!
Çaykara´nın ikinci büyük şenliklerinden biri olan Kurtdağı Yayla Şenlikleri 4 Ağustos 2019 Cumartesi günü yapılacak.
Cengiz Selimoğlu´nun “Kara Sevda” Klipi Çıktı (VİDEO)
Cengiz Selimoğlu´nun “Kara Sevda” Klipi Çıktı (VİDEO)
Karadeniz müziğinin duayenlerinden hemşerimiz Cengiz Selimoğlu “KARA SEVDA” adlı türküsüne klip çekti.
Zeki Bilge´den Muhteşem Oyun Şenliği
Zeki Bilge´den Muhteşem Oyun Şenliği
Okullarımızın Yıl Sonu Etkinlikleri Kapsamında Çaykara Zeki Bilge Ortaokulu tarafından Öğrencilerimize Yönelik Oyun Şenliği Organizasyonu gerçekleştirildi.
Bir Asırlık Gelenek Devam Ediyor!
Bir Asırlık Gelenek Devam Ediyor!
Dernekpazarı ilçesinde bir asri aşan gelenek torunlar tarafından devam ettiriliyor.
Sultanmurat Yaylası Kerim Aydın´la Şenlenecek
Sultanmurat Yaylası Kerim Aydın´la Şenlenecek
Geçen yıl hayatını kaybeden Yusuf Öztürk´ten ıssız kalan Sultanmurat yaylasını bundan sonra her gece uygulanacak Kültür faaliyetlerle Kerim Aydın Şenlendirecek
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi