Nerede O Eski Forodigocular!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer´in 80 Yaşındaki Annesi Ayşe Tuncer ile Çaykara İlçemizde Son 100 Senenin Forodigo Öyküsünü Konuştuk
Tarih: 27.9.2018 10:54:03/ 1881okunma / 0yorum

Teknolojinin baş döndürücü hız ile gelişmesinden olsa gerek Çaykara İlçemizde Geleneksel El Sanatları nerede ise yok olma noktasında.

Bundan 60-70 sene öncesinde İlçemizin her Mahallesinde belki de her evinde gerçekleştirilen dokumalar günümüzde ise ne yazık ki tarih sayfasındaki yerini almaktan öteye gitmiyor./resimler/2018-9/27/1100563354833.jpgKazağından tutun da gömleğine, İç Çamaşırına,çorabına kadar her ihtiyacını kendi evinde kendi elleri ile dokuyan insanlarımız birer birer yok oluyorlar aramızdan.Ve de artık Hazır Tüketici bir toplum haline geldik.

Elbiselerimiz,kıyafetlerimiz hazır giysi Dükkanlarını süslüyor zaten. Ne gerek var ki Üretim yapmaya…Bastır parayı canının istediğini giy.

Ayşe Tuncer…80 Yaşında Ayşe Teyzemiz…İlçemiz Taşören(Zeleka) Mahallesinde İkamet ediyor Ayşe Teyzemiz…Ve 80 Yaşına rağmen hala çok dinç…Ömrü boyunca hep Forodigo ile iç içe yaşamış ve de gençlik yıllarından bu yana Forodigo´yu bir yaşam şekli haline getirmiş Ayşe Teyzemiz…

/resimler/2018-9/27/1101556481080.jpgÇaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Sevgili Numan Tuncer´in Annesi Ayşe Tuncer…Geçtiğimiz gün Oğlu Numan Tuncer ile birlikte Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından İlçemiz Öğretmen Evinin İkinci katında açılan Forodigo Kursunu Ziyaret etmeye geldi Ayşe Teyzemiz.

Tatlı sohbeti ve anıları ile bizleri 60-70 sene öncesine taşıdı Sevgili Ayşe Tuncer Teyzemiz…Çaykara Gündem Ailesi olarak bizler sorduk Sevgili Ayşe Teyze Büyük bir samimiyet ile cevap verdi sorularımıza…

ÇAYKARA GÜNDEM-Sağlığınız iyi görünüyor.Maşallah…

AYŞE TUNCER-Teşekkkür ediyorum. 80 Yaşındayım.Bazı rahatsızlıklarım var. Biraz Yürümekte güçlük çekiyorum. Ancak yavaş yavaş da olsa günde birkaç saat yürümeye gayret ediyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM-80 Yaşındasınız.Ve kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.Bu konuda yaşlı insanlarımıza ne tavsiye ediyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Bence bolca yürüyüş yapsınlar. Ne kadar otururlarsa vucutları o kadar hantallaşıyor sonra insanlar belli bir seviyeden sonra yatalak oluyorlar. Kendilerini sakın bırakmasınlar. Bir kaç adım bile olsa yürümeye çalışsınlar. Göreceksiniz. Belli bir süre sonra yürüme problemleri kalmayacak./resimler/2018-9/27/1102455701471.jpgÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze Biraz eskilere gidelim.Bize Forodigo ile nasıl tanıştığınızdan söz eder misiniz?

AYŞE TUNCER-Ah…Nerde o eski günler.Nerede o Eski Forodigocular…Eskiden evlerimizin hepsi birer Forodigo Atöyesi gibi idi. Başka çaremiz yoktu.Fakirlik vardı.Sonra Teknoloji de bu günkü gibi gelişmiş değildi.

Giyeceğimiz kıyafetlerimizi kendimiz yapmak zorunda idik. Bu yüzden özellikle kış mevsiminde hepimiz evlerimizde birer Forodigo uzmanı olarak günlerce çalışır ve kendi giyeceğimiz kıyafetlerimizi kendimiz yapardık.

Zaman zaman bu konuda kendini daha iyi yetiştirmiş ve geliştirmiş olan arkadaşlarımız birbirimizin evlerine ziyarete gider bilgi ve tecrübelerimizi diğer komşu kadınlarımız ile paylaşarak herkesin kendisini geliştirmesine katkıda bulunma gayreti içerisinde olurduk.

ÇAYKARA GÜNDEM-Şimdiki Forodigo  Makineleri ile geçmişi karşılaştırdığınızda arada ne gibi farklar görüyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Teknoloji çok şeyi değiştirdi tabi. Her şey teknoloji sayesinde kolaylaştı.Bizim Dönemimizde bu şekildeki modern makineler yoktu.Bu makinelerin yerine evlerimizde kendi imkanlarımız ölçüsünde kurmuş olduğumuz daha küçük ve kullanışlı makineler bulunmaktaydı.

Ama Mantık olarak baktığınız zaman aslında yaklaşık olarak aynı mantık ile hazırlandıklarını ifade edebilirim. Örneğin şu anda Forodigo Kursunda yer alan Makinelerin tamamını kullanabilirim. Çünkü bizler de yaklaşık olarak aynı mantık ile kıyafetlerimizi üretiyorduk.

ÇAYKARA GÜNDEM-Çaykara Halk Eğitim Merkezi Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara Belediyesi ile İş Birliği yaparak İlçemizde Forodigo Kültürümüzü yaşatmaya çalışıyor.Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Gelenek ve Göreneklerini yaşatmayan ve de Üretmeyen Toplumlar sürekli olarak başka toplumlara muhtaç olarak yaşamaya mecbur kalırlar. Bizler senelerce kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz karşlıladık ve de hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamımızı geçirdik.

Ben bu anlamda bir vatandaş olarak  Kültürümüzü yaşatma anlamındaki gayret ve çalışmalarından dolayı Çaykara Halk Eğitim Merkezi Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara Belediyesini tebrik etmek istiyorum. Gayretli çalışmalarını çok büyük bir takdir ile karşılıyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze son olarak geçmiş ile günümüzü karşılaştırmaya kalkarsak nasıl bir fark olduğunu söyleyebiliriz?

AYŞE TUNCER-Söylenebilecek şey çok basit aslında.Bizim zamanımızda Üreten bir toplum olarak her aile kendi ihtiyaçlarını kendisiş karşılamakta idi. Şimdiki gençleri ise anlşamakta güçlük çekiyorum. Gidiyorlar tıkıyorlar kendilerini alış veriş merkezlerine. Poşetler dolusu kıyafetler ile çıkıyorlar Alışveriş Merkezlerinden. Oysa bizler o kıyafetlerin büyük bir bölümünü kendimiz üretiyorduk.Gençlerimizin bu hazırcılık hastalığını gördükçe inanın bana yüreğim sızlıyor. Forodigoyu daha fazla özlüyorum o zaman.

ÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze…Kıymetli zamanını bizlere ayırdığın için çok teşekkür ediyoruz. Çaykara Halkı adına sana sağlıklı uzun bir yaşam diliyoruz.

AYŞE TUNCER-Teşekkür ederim Evladım.Ben de Sizlere Teşekkür ediyorum

Röportaj: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nerede Eski Forodigocular
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Trabzon Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 3´ncü uluslararası müzik ve dans araştırmaları sempozyumunda Çaykara Folklor Rüzgârı esti.
İnani Öğrenciler İle Buluştu
İnani Öğrenciler İle Buluştu
Uzungöl´ün Önemli Turizmcilerinden aynı zamanda Fotoğraf Sanatçısı ve Şair Mehmet İnan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Organizasyonu ile Şiir Dinletisi ve Sohbet Etkinliğinde öğrenciler ile bir araya geldi.
İnani´den Güzel Bir Şiir
İnani´den Güzel Bir Şiir
Uzungöl´lü Genç Turizmci,İş adamı ve Fotoğraf Sanatçısı aynı zamanda Şair Mehmet İnan bu defa farklı bir şiiri ile karşımıza çıkıyor.
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10. Trabzon Günleri etkinliğine katılarak, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
Trabzon´un fethinin 557. yıldönümü kutlamaları ve Trabzon tanıtım günleri etkinliklerinde Çaykara ve Dernekpazarı stantları büyük ilgi gördü.
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
Genel Başkanlığını Çaykaralı hemşerimiz işadamı İsmail Şadıroğlu´nun yaptığı Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından İstanbul Yenikapı´da düzenlenecek olan Trabzon 10.Tanıtım günleri için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Uzungöl Merkez Büyükköy Mahallesinden Ali İhsa Şahin ile Kübra Şahin Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen muhteşem bir düğün töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET dediler.
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA LAKAPLARIN ANLATTIKLARI” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz
Turnalı Yayla Şenliği Böyle Geçti (VİDEO)
Turnalı Yayla Şenliği Böyle Geçti (VİDEO)
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 14´ncüsü yapılan Çaykara-Karaçam Turnalı yayla şenliğinden video görüntüleri yayınlıyoruz.
Çaykara Turnalı Yaylası Şenlendi!
Çaykara Turnalı Yaylası Şenlendi!
Çaykaea-Karaçam mahallesi tarafından düzenlenen 14.Turnalı yayla şenliği gerçekleştirildi.
Sultanmurat Şenliği Böyle Geçti (Video)
Sultanmurat Şenliği Böyle Geçti (Video)
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen büyük bir organizasyon olarak kutlanan Çaykara Sultanmurat şenliğinden video görüntüleri.
Sultanmurat 25 Bin Kişiyi Ağırladı
Sultanmurat 25 Bin Kişiyi Ağırladı
Geleneksel Sultanmurat Yayla ortası şenliği binlerce kişinin katılımıyla coşku içinde yapıldı.
Turnalı Yaylası 26 Ağustos´ta Şenleniyor
Turnalı Yaylası 26 Ağustos´ta Şenleniyor
Çaykara Karaçam-Turnalı Yayla Şenliği 26 Ağustos 2018 Pazar Günü Yapılacak.
Çaykara Derneğinden Uzungöl´e Ziyaret
Çaykara Derneğinden Uzungöl´e Ziyaret
Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr Ahmet Yaşar Zengin ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından Uzungöl´de çeşitli ziyaretler gerçekleştirildi.
Madur Dağı Şenlendi!
Madur Dağı Şenlendi!
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Köprübaşı Madur dağı şenliği coşku ile kutlandı.
Sultanmurat Şenleniyor!
Sultanmurat Şenleniyor!
Geleneksel Sultan Murat Yayla Ortası Şenlikleri 20 Ağustos 2018 Pazartesi günü gerçekleştirilecek
Kurtdağı Şenlendi!
Kurtdağı Şenlendi!
Çaykara´nın Kurtdağı Mevkii´nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yayla şenliği Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.
Kurtdağı 4 Ağustos´ta Şenleniyor!
Kurtdağı 4 Ağustos´ta Şenleniyor!
Çaykara´nın ikinci büyük şenliklerinden biri olan Kurtdağı Yayla Şenlikleri 4 Ağustos 2018 Cumartesi günü yapılacak.
Uzungöl´de Yaşayan Tarih Yaz Yolu
Uzungöl´de Yaşayan Tarih Yaz Yolu
Kıymetli Çaykara Gündem Dostları…Yaz Yolu Uzungöl Kültüründe çok farklı bir yere ve öneme sahiptir.Çünkü insanlarımız geçmiş senelerde geçimlerini tamamen tarım ve hayvancılıktan sağlamakta idiler.Hayvancılıkta ise doğal olarak yaz mevsimlerinde yaylaya gitmek ve de yaylacılık yapmak bir yerde zorunlu idi.İşte şimdi biz sizlere yaylaya giderken kullanılan bu yaz yolunu tanıtmaya çalışacağız.
Kemer Çayırı´nın 3 Bin Yıllık Hikayesi
Kemer Çayırı´nın 3 Bin Yıllık Hikayesi
Emekli Öğretmen Araştırmacı Yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı"KEMER ÇAYIRI´NIN 3000 YILLIK HİKAYESİ" adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz
Arap Baharı Söndü!
Arap Baharı Söndü!
Çaykaralı hemşerimiz Zeynep Yıldırım´ın kaleme aldığı “ARAP BAHARI SÖNDÜ” adlı şiiri sizlerle paylaşıyoruz..
22 Yıldır Bir Araya Geliyorlar!
22 Yıldır Bir Araya Geliyorlar!
Erzurum ılıca Yavuz Selim İlk öğretmen okulunun geleneksel yıllık Toplantısının 22´ncisi Trabzon´da gerçekleştirildi.
Çaykara´da “D” ve “T” Seslerinin Karıştırılma Nedenleri
Çaykara´da “D” ve “T” Seslerinin Karıştırılma Nedenleri
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA “D” VE “T” SESLERİNİN KARIŞTIRILMA NEDENLERİ” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma Ve Dağlama Sergisi Büyüledi
Ahşap Yakma ve Dağlama Sergisi büyüledi.Çaykara İlçemizde görev yapan İki İmam Hatip tarafından açılan Ahşap Yakma ve Dağlama Sanatı Sergisi Çaykara Halkımız tarafından büyük ilgi gördü.
Göz Kamaştıran Sergi
Göz Kamaştıran Sergi
Dernekpazarı ilçesinde öğrencilerin yılsonu sergisi göz kamaştırdı.
Gurbette Ortak Sevdamız Trabzondur!
Gurbette Ortak Sevdamız Trabzondur!
Bir süre önce yapılan genel kurulla Trabzon Dernekler Federasyonu başkanlığına seçilen hemşehrimiz İsmail Şatıroğlu, “TDF´de siyaset olmayacak, ayrımcılık hiç olmayacak. Bizim gurbette ortak sevdamız hasretimiz Trabzon ve Trabzonludur,” dedi.
Uzungöl´lüler Pendik´te Buluştu
Uzungöl´lüler Pendik´te Buluştu
İstanbul Kaynarca´da faaliyet gösteren Uzungöl ve Çevre Köyleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Uzungöl´lü hemşehrilerimizi ve Uzungöl sevdalılarını iftar yemeğinde buluşturdu.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
17 °C
Salı
16 °C
Çarşamba
16 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi