Nerede O Eski Forodigocular!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer´in 80 Yaşındaki Annesi Ayşe Tuncer ile Çaykara İlçemizde Son 100 Senenin Forodigo Öyküsünü Konuştuk
Tarih: 27.9.2018 10:54:03/ 1997okunma / 0yorum

Teknolojinin baş döndürücü hız ile gelişmesinden olsa gerek Çaykara İlçemizde Geleneksel El Sanatları nerede ise yok olma noktasında.

Bundan 60-70 sene öncesinde İlçemizin her Mahallesinde belki de her evinde gerçekleştirilen dokumalar günümüzde ise ne yazık ki tarih sayfasındaki yerini almaktan öteye gitmiyor./resimler/2018-9/27/1100563354833.jpgKazağından tutun da gömleğine, İç Çamaşırına,çorabına kadar her ihtiyacını kendi evinde kendi elleri ile dokuyan insanlarımız birer birer yok oluyorlar aramızdan.Ve de artık Hazır Tüketici bir toplum haline geldik.

Elbiselerimiz,kıyafetlerimiz hazır giysi Dükkanlarını süslüyor zaten. Ne gerek var ki Üretim yapmaya…Bastır parayı canının istediğini giy.

Ayşe Tuncer…80 Yaşında Ayşe Teyzemiz…İlçemiz Taşören(Zeleka) Mahallesinde İkamet ediyor Ayşe Teyzemiz…Ve 80 Yaşına rağmen hala çok dinç…Ömrü boyunca hep Forodigo ile iç içe yaşamış ve de gençlik yıllarından bu yana Forodigo´yu bir yaşam şekli haline getirmiş Ayşe Teyzemiz…

/resimler/2018-9/27/1101556481080.jpgÇaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Sevgili Numan Tuncer´in Annesi Ayşe Tuncer…Geçtiğimiz gün Oğlu Numan Tuncer ile birlikte Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından İlçemiz Öğretmen Evinin İkinci katında açılan Forodigo Kursunu Ziyaret etmeye geldi Ayşe Teyzemiz.

Tatlı sohbeti ve anıları ile bizleri 60-70 sene öncesine taşıdı Sevgili Ayşe Tuncer Teyzemiz…Çaykara Gündem Ailesi olarak bizler sorduk Sevgili Ayşe Teyze Büyük bir samimiyet ile cevap verdi sorularımıza…

ÇAYKARA GÜNDEM-Sağlığınız iyi görünüyor.Maşallah…

AYŞE TUNCER-Teşekkkür ediyorum. 80 Yaşındayım.Bazı rahatsızlıklarım var. Biraz Yürümekte güçlük çekiyorum. Ancak yavaş yavaş da olsa günde birkaç saat yürümeye gayret ediyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM-80 Yaşındasınız.Ve kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.Bu konuda yaşlı insanlarımıza ne tavsiye ediyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Bence bolca yürüyüş yapsınlar. Ne kadar otururlarsa vucutları o kadar hantallaşıyor sonra insanlar belli bir seviyeden sonra yatalak oluyorlar. Kendilerini sakın bırakmasınlar. Bir kaç adım bile olsa yürümeye çalışsınlar. Göreceksiniz. Belli bir süre sonra yürüme problemleri kalmayacak./resimler/2018-9/27/1102455701471.jpgÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze Biraz eskilere gidelim.Bize Forodigo ile nasıl tanıştığınızdan söz eder misiniz?

AYŞE TUNCER-Ah…Nerde o eski günler.Nerede o Eski Forodigocular…Eskiden evlerimizin hepsi birer Forodigo Atöyesi gibi idi. Başka çaremiz yoktu.Fakirlik vardı.Sonra Teknoloji de bu günkü gibi gelişmiş değildi.

Giyeceğimiz kıyafetlerimizi kendimiz yapmak zorunda idik. Bu yüzden özellikle kış mevsiminde hepimiz evlerimizde birer Forodigo uzmanı olarak günlerce çalışır ve kendi giyeceğimiz kıyafetlerimizi kendimiz yapardık.

Zaman zaman bu konuda kendini daha iyi yetiştirmiş ve geliştirmiş olan arkadaşlarımız birbirimizin evlerine ziyarete gider bilgi ve tecrübelerimizi diğer komşu kadınlarımız ile paylaşarak herkesin kendisini geliştirmesine katkıda bulunma gayreti içerisinde olurduk.

ÇAYKARA GÜNDEM-Şimdiki Forodigo  Makineleri ile geçmişi karşılaştırdığınızda arada ne gibi farklar görüyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Teknoloji çok şeyi değiştirdi tabi. Her şey teknoloji sayesinde kolaylaştı.Bizim Dönemimizde bu şekildeki modern makineler yoktu.Bu makinelerin yerine evlerimizde kendi imkanlarımız ölçüsünde kurmuş olduğumuz daha küçük ve kullanışlı makineler bulunmaktaydı.

Ama Mantık olarak baktığınız zaman aslında yaklaşık olarak aynı mantık ile hazırlandıklarını ifade edebilirim. Örneğin şu anda Forodigo Kursunda yer alan Makinelerin tamamını kullanabilirim. Çünkü bizler de yaklaşık olarak aynı mantık ile kıyafetlerimizi üretiyorduk.

ÇAYKARA GÜNDEM-Çaykara Halk Eğitim Merkezi Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara Belediyesi ile İş Birliği yaparak İlçemizde Forodigo Kültürümüzü yaşatmaya çalışıyor.Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Gelenek ve Göreneklerini yaşatmayan ve de Üretmeyen Toplumlar sürekli olarak başka toplumlara muhtaç olarak yaşamaya mecbur kalırlar. Bizler senelerce kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz karşlıladık ve de hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamımızı geçirdik.

Ben bu anlamda bir vatandaş olarak  Kültürümüzü yaşatma anlamındaki gayret ve çalışmalarından dolayı Çaykara Halk Eğitim Merkezi Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara Belediyesini tebrik etmek istiyorum. Gayretli çalışmalarını çok büyük bir takdir ile karşılıyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze son olarak geçmiş ile günümüzü karşılaştırmaya kalkarsak nasıl bir fark olduğunu söyleyebiliriz?

AYŞE TUNCER-Söylenebilecek şey çok basit aslında.Bizim zamanımızda Üreten bir toplum olarak her aile kendi ihtiyaçlarını kendisiş karşılamakta idi. Şimdiki gençleri ise anlşamakta güçlük çekiyorum. Gidiyorlar tıkıyorlar kendilerini alış veriş merkezlerine. Poşetler dolusu kıyafetler ile çıkıyorlar Alışveriş Merkezlerinden. Oysa bizler o kıyafetlerin büyük bir bölümünü kendimiz üretiyorduk.Gençlerimizin bu hazırcılık hastalığını gördükçe inanın bana yüreğim sızlıyor. Forodigoyu daha fazla özlüyorum o zaman.

ÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze…Kıymetli zamanını bizlere ayırdığın için çok teşekkür ediyoruz. Çaykara Halkı adına sana sağlıklı uzun bir yaşam diliyoruz.

AYŞE TUNCER-Teşekkür ederim Evladım.Ben de Sizlere Teşekkür ediyorum

Röportaj: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nerede Eski Forodigocular
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-1
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-1
Çaykaralı Hemşehrimiz araştırmacı Yazar Fehmi Aygün´ün kaleme aldığı "RUMLAR-1”adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Çaykaralı Prof.Dr. Necmi Kurt´un Büyük Başarısı
Çaykaralı Prof.Dr. Necmi Kurt´un Büyük Başarısı
Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi (TAKADEMİ) hemşehrimiz Prof.Dr.Necmi Kurt başkanlığında 2019 Ocak ayında resmi olarak kuruluyor.
“Hem de Çaykaralı” Sözü ve Mikro Milliyetçilik
“Hem de Çaykaralı” Sözü ve Mikro Milliyetçilik
Eğitimci Araştırmacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN “HEM DE ÇAYKARALI” SÖZÜ VE MİKRO MİLLİYETÇİLİK” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
Okuma Yarışmasında Dereceye Girdiler
Okuma Yarışmasında Dereceye Girdiler
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Kitap Okuma Yarışmasının sonuçları açıklandı. Çaykara´dan 3 öğrenci dereceye girerek ödüllendirildi.
Çaykara´ya İki Gümüş Bir De Bronz Madalya
Çaykara´ya İki Gümüş Bir De Bronz Madalya
Akademik anlamda elde ettiği başarıları Sosyal ,Kültürel ve Sportif alanlarda da taçlandırarak Trabzon İlimizde Eğitimde zirvede yer alan Çaykara İlçemizde bir başarı Destanı daha İlçemiz Zeki Bilge İlkokulu tarafından yazıldı.
Geldi Yine Bir Seçim Troller İndi Sahaya
Geldi Yine Bir Seçim Troller İndi Sahaya
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı" GELDİ YİNE BİR SEÇİM TROLLER İNDİ SAHAYA "adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Gezen Sinema Çaykara´da
Gezen Sinema Çaykara´da
2018 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkıları ile Öğrencilerimiz ile buluşturulan Gezen Sinema Ekibi 20 Kasım 2018 Salı Günü Çaykara İlçemizde Öğrencilerimiz ile buluştu.
İki Anne Bir Oğul
İki Anne Bir Oğul
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ İKİ ANNE BİR OĞUL” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Çaykara Kuşak Horon Ekibi Büyüledi!
Trabzon Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 3´ncü uluslararası müzik ve dans araştırmaları sempozyumunda Çaykara Folklor Rüzgârı esti.
İnani Öğrenciler İle Buluştu
İnani Öğrenciler İle Buluştu
Uzungöl´ün Önemli Turizmcilerinden aynı zamanda Fotoğraf Sanatçısı ve Şair Mehmet İnan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Organizasyonu ile Şiir Dinletisi ve Sohbet Etkinliğinde öğrenciler ile bir araya geldi.
İnani´den Güzel Bir Şiir
İnani´den Güzel Bir Şiir
Uzungöl´lü Genç Turizmci,İş adamı ve Fotoğraf Sanatçısı aynı zamanda Şair Mehmet İnan bu defa farklı bir şiiri ile karşımıza çıkıyor.
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
Trabzon Günleri´nde Bakan Soylu´ya Büyük İlgi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10. Trabzon Günleri etkinliğine katılarak, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
İstanbul Yenikapı´da Trabzon Rüzgârı esti!
Trabzon´un fethinin 557. yıldönümü kutlamaları ve Trabzon tanıtım günleri etkinliklerinde Çaykara ve Dernekpazarı stantları büyük ilgi gördü.
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
20 Eylül´de İstanbul´da Trabzon Rüzgarı Esecek
Genel Başkanlığını Çaykaralı hemşerimiz işadamı İsmail Şadıroğlu´nun yaptığı Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından İstanbul Yenikapı´da düzenlenecek olan Trabzon 10.Tanıtım günleri için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Kübra İle Ali İhsan´ın Mutluluk Öyküsü
Uzungöl Merkez Büyükköy Mahallesinden Ali İhsa Şahin ile Kübra Şahin Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen muhteşem bir düğün töreni ile Bir Ömür Boyu Birlikteliğe EVET dediler.
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Çaykara´da Lakapların Anlattıkları
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA LAKAPLARIN ANLATTIKLARI” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz
Turnalı Yayla Şenliği Böyle Geçti (VİDEO)
Turnalı Yayla Şenliği Böyle Geçti (VİDEO)
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 14´ncüsü yapılan Çaykara-Karaçam Turnalı yayla şenliğinden video görüntüleri yayınlıyoruz.
Çaykara Turnalı Yaylası Şenlendi!
Çaykara Turnalı Yaylası Şenlendi!
Çaykaea-Karaçam mahallesi tarafından düzenlenen 14.Turnalı yayla şenliği gerçekleştirildi.
Sultanmurat Şenliği Böyle Geçti (Video)
Sultanmurat Şenliği Böyle Geçti (Video)
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen büyük bir organizasyon olarak kutlanan Çaykara Sultanmurat şenliğinden video görüntüleri.
Sultanmurat 25 Bin Kişiyi Ağırladı
Sultanmurat 25 Bin Kişiyi Ağırladı
Geleneksel Sultanmurat Yayla ortası şenliği binlerce kişinin katılımıyla coşku içinde yapıldı.
Turnalı Yaylası 26 Ağustos´ta Şenleniyor
Turnalı Yaylası 26 Ağustos´ta Şenleniyor
Çaykara Karaçam-Turnalı Yayla Şenliği 26 Ağustos 2018 Pazar Günü Yapılacak.
Çaykara Derneğinden Uzungöl´e Ziyaret
Çaykara Derneğinden Uzungöl´e Ziyaret
Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr Ahmet Yaşar Zengin ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından Uzungöl´de çeşitli ziyaretler gerçekleştirildi.
Madur Dağı Şenlendi!
Madur Dağı Şenlendi!
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Köprübaşı Madur dağı şenliği coşku ile kutlandı.
Sultanmurat Şenleniyor!
Sultanmurat Şenleniyor!
Geleneksel Sultan Murat Yayla Ortası Şenlikleri 20 Ağustos 2018 Pazartesi günü gerçekleştirilecek
Kurtdağı Şenlendi!
Kurtdağı Şenlendi!
Çaykara´nın Kurtdağı Mevkii´nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yayla şenliği Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.
Kurtdağı 4 Ağustos´ta Şenleniyor!
Kurtdağı 4 Ağustos´ta Şenleniyor!
Çaykara´nın ikinci büyük şenliklerinden biri olan Kurtdağı Yayla Şenlikleri 4 Ağustos 2018 Cumartesi günü yapılacak.
Uzungöl´de Yaşayan Tarih Yaz Yolu
Uzungöl´de Yaşayan Tarih Yaz Yolu
Kıymetli Çaykara Gündem Dostları…Yaz Yolu Uzungöl Kültüründe çok farklı bir yere ve öneme sahiptir.Çünkü insanlarımız geçmiş senelerde geçimlerini tamamen tarım ve hayvancılıktan sağlamakta idiler.Hayvancılıkta ise doğal olarak yaz mevsimlerinde yaylaya gitmek ve de yaylacılık yapmak bir yerde zorunlu idi.İşte şimdi biz sizlere yaylaya giderken kullanılan bu yaz yolunu tanıtmaya çalışacağız.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
3 °C
Cuma
7 °C
Cumartesi
7 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi