Nerede O Eski Forodigocular!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer´in 80 Yaşındaki Annesi Ayşe Tuncer ile Çaykara İlçemizde Son 100 Senenin Forodigo Öyküsünü Konuştuk
Tarih: 27.9.2018 10:54:03/ 2143okunma / 0yorum

Teknolojinin baş döndürücü hız ile gelişmesinden olsa gerek Çaykara İlçemizde Geleneksel El Sanatları nerede ise yok olma noktasında.

Bundan 60-70 sene öncesinde İlçemizin her Mahallesinde belki de her evinde gerçekleştirilen dokumalar günümüzde ise ne yazık ki tarih sayfasındaki yerini almaktan öteye gitmiyor./resimler/2018-9/27/1100563354833.jpgKazağından tutun da gömleğine, İç Çamaşırına,çorabına kadar her ihtiyacını kendi evinde kendi elleri ile dokuyan insanlarımız birer birer yok oluyorlar aramızdan.Ve de artık Hazır Tüketici bir toplum haline geldik.

Elbiselerimiz,kıyafetlerimiz hazır giysi Dükkanlarını süslüyor zaten. Ne gerek var ki Üretim yapmaya…Bastır parayı canının istediğini giy.

Ayşe Tuncer…80 Yaşında Ayşe Teyzemiz…İlçemiz Taşören(Zeleka) Mahallesinde İkamet ediyor Ayşe Teyzemiz…Ve 80 Yaşına rağmen hala çok dinç…Ömrü boyunca hep Forodigo ile iç içe yaşamış ve de gençlik yıllarından bu yana Forodigo´yu bir yaşam şekli haline getirmiş Ayşe Teyzemiz…

/resimler/2018-9/27/1101556481080.jpgÇaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Sevgili Numan Tuncer´in Annesi Ayşe Tuncer…Geçtiğimiz gün Oğlu Numan Tuncer ile birlikte Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından İlçemiz Öğretmen Evinin İkinci katında açılan Forodigo Kursunu Ziyaret etmeye geldi Ayşe Teyzemiz.

Tatlı sohbeti ve anıları ile bizleri 60-70 sene öncesine taşıdı Sevgili Ayşe Tuncer Teyzemiz…Çaykara Gündem Ailesi olarak bizler sorduk Sevgili Ayşe Teyze Büyük bir samimiyet ile cevap verdi sorularımıza…

ÇAYKARA GÜNDEM-Sağlığınız iyi görünüyor.Maşallah…

AYŞE TUNCER-Teşekkkür ediyorum. 80 Yaşındayım.Bazı rahatsızlıklarım var. Biraz Yürümekte güçlük çekiyorum. Ancak yavaş yavaş da olsa günde birkaç saat yürümeye gayret ediyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM-80 Yaşındasınız.Ve kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.Bu konuda yaşlı insanlarımıza ne tavsiye ediyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Bence bolca yürüyüş yapsınlar. Ne kadar otururlarsa vucutları o kadar hantallaşıyor sonra insanlar belli bir seviyeden sonra yatalak oluyorlar. Kendilerini sakın bırakmasınlar. Bir kaç adım bile olsa yürümeye çalışsınlar. Göreceksiniz. Belli bir süre sonra yürüme problemleri kalmayacak./resimler/2018-9/27/1102455701471.jpgÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze Biraz eskilere gidelim.Bize Forodigo ile nasıl tanıştığınızdan söz eder misiniz?

AYŞE TUNCER-Ah…Nerde o eski günler.Nerede o Eski Forodigocular…Eskiden evlerimizin hepsi birer Forodigo Atöyesi gibi idi. Başka çaremiz yoktu.Fakirlik vardı.Sonra Teknoloji de bu günkü gibi gelişmiş değildi.

Giyeceğimiz kıyafetlerimizi kendimiz yapmak zorunda idik. Bu yüzden özellikle kış mevsiminde hepimiz evlerimizde birer Forodigo uzmanı olarak günlerce çalışır ve kendi giyeceğimiz kıyafetlerimizi kendimiz yapardık.

Zaman zaman bu konuda kendini daha iyi yetiştirmiş ve geliştirmiş olan arkadaşlarımız birbirimizin evlerine ziyarete gider bilgi ve tecrübelerimizi diğer komşu kadınlarımız ile paylaşarak herkesin kendisini geliştirmesine katkıda bulunma gayreti içerisinde olurduk.

ÇAYKARA GÜNDEM-Şimdiki Forodigo  Makineleri ile geçmişi karşılaştırdığınızda arada ne gibi farklar görüyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Teknoloji çok şeyi değiştirdi tabi. Her şey teknoloji sayesinde kolaylaştı.Bizim Dönemimizde bu şekildeki modern makineler yoktu.Bu makinelerin yerine evlerimizde kendi imkanlarımız ölçüsünde kurmuş olduğumuz daha küçük ve kullanışlı makineler bulunmaktaydı.

Ama Mantık olarak baktığınız zaman aslında yaklaşık olarak aynı mantık ile hazırlandıklarını ifade edebilirim. Örneğin şu anda Forodigo Kursunda yer alan Makinelerin tamamını kullanabilirim. Çünkü bizler de yaklaşık olarak aynı mantık ile kıyafetlerimizi üretiyorduk.

ÇAYKARA GÜNDEM-Çaykara Halk Eğitim Merkezi Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara Belediyesi ile İş Birliği yaparak İlçemizde Forodigo Kültürümüzü yaşatmaya çalışıyor.Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Gelenek ve Göreneklerini yaşatmayan ve de Üretmeyen Toplumlar sürekli olarak başka toplumlara muhtaç olarak yaşamaya mecbur kalırlar. Bizler senelerce kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz karşlıladık ve de hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamımızı geçirdik.

Ben bu anlamda bir vatandaş olarak  Kültürümüzü yaşatma anlamındaki gayret ve çalışmalarından dolayı Çaykara Halk Eğitim Merkezi Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara Belediyesini tebrik etmek istiyorum. Gayretli çalışmalarını çok büyük bir takdir ile karşılıyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze son olarak geçmiş ile günümüzü karşılaştırmaya kalkarsak nasıl bir fark olduğunu söyleyebiliriz?

AYŞE TUNCER-Söylenebilecek şey çok basit aslında.Bizim zamanımızda Üreten bir toplum olarak her aile kendi ihtiyaçlarını kendisiş karşılamakta idi. Şimdiki gençleri ise anlşamakta güçlük çekiyorum. Gidiyorlar tıkıyorlar kendilerini alış veriş merkezlerine. Poşetler dolusu kıyafetler ile çıkıyorlar Alışveriş Merkezlerinden. Oysa bizler o kıyafetlerin büyük bir bölümünü kendimiz üretiyorduk.Gençlerimizin bu hazırcılık hastalığını gördükçe inanın bana yüreğim sızlıyor. Forodigoyu daha fazla özlüyorum o zaman.

ÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze…Kıymetli zamanını bizlere ayırdığın için çok teşekkür ediyoruz. Çaykara Halkı adına sana sağlıklı uzun bir yaşam diliyoruz.

AYŞE TUNCER-Teşekkür ederim Evladım.Ben de Sizlere Teşekkür ediyorum

Röportaj: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nerede Eski Forodigocular
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu Gün 23 Nisan
Bu Gün 23 Nisan
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Bu Gün 23 Nisan" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Çaykara´da Siyer-i Nebi  Heyecanı Başladı
Çaykara´da Siyer-i Nebi Heyecanı Başladı
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından her sene geleneksel olarak düzenlenen Ortaokullar Arası Siyer-i Nebi Yarışması İlçe Sınavı 20 Nisan 2019 Cumartesi günü Çaykara İlçemizde bulunan tüm okullarımızda gerçekleştirildi.
Yazarlar Derneğinden Çaykaralı Yazarlara Plaket
Yazarlar Derneğinden Çaykaralı Yazarlara Plaket
Çaykara için yazdıkları kitaplarla gündeme gelen yazarlar İbrahim Tuncer ile Muhammet Mustafa Tuncer, Trabzon Yazarlar Derneği tarafından plaketle ödüllendirildi.
Trabzon Tanıtım Günleri Ankara´da Devam Ediyor
Trabzon Tanıtım Günleri Ankara´da Devam Ediyor
Ankara´daki Atatürk Kültür Merkezi´nde (AKM) ‘Trabzon Günleri´ adı altında organize edilen tanıtım günleri, coşkulu şekilde gerçekleştirilen programla ziyarete açıldı.
Uzungöl´de Bir Başka Gece
Uzungöl´de Bir Başka Gece
Karadeniz Turizminin en önemli merkezlerinden Uzungöl´de Çam Motel tarafından 6 Nisan 2019 Cumartesi akşamı 2019 Yılı Turizm Sezonu Açılışına Özel muhteşem bir etkinlik gerçekleştiriliyor.
Zeki Bilge Z Kütüphaneye Kavuştu
Zeki Bilge Z Kütüphaneye Kavuştu
İlçemiz Zeki Bilge Eğitim Kurumları Tarafından Hazırlanan Z Kütüphane Öğrencilerimizin Hizmetine sunuldu
Çaykara´da Kütüphaneler Haftası Kutlandı
Çaykara´da Kütüphaneler Haftası Kutlandı
Kütüphaneler Haftası Çaykara İlçemizde Kutlanıyor
Kerim Aydın´ın Yeni Albümü Müzik Severlerle Buluştu!
Kerim Aydın´ın Yeni Albümü Müzik Severlerle Buluştu!
Ülkemizin en önemli Kaval sanatçılarından Kerim Aydın, TİRVANA´ adını verdiği albümü ile müzik sevenleriyle buluştu.
Cengiz Selimoğlu´nun Yeni Klipi Çıktı (VİDEO)
Cengiz Selimoğlu´nun Yeni Klipi Çıktı (VİDEO)
Karadeniz müziğinin duayenlerinden hemşerimiz Cengiz Selimoğlu ikinci albümünde bulunan ‘Horon-1´ Türküsüne klip çekti.
O Çirim-O Çiris-O Çirsat
O Çirim-O Çiris-O Çirsat
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “O ÇİRİM-O ÇİRİS-O ÇİRSAT” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Siyer Heyecanı Başlıyor
Siyer Heyecanı Başlıyor
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından her sene Geleneksel olarak Ülke Genelinde gerçekleştirilen Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması için heyecan başladı.
Çaykara´da Tiyatro Coşkusu
Çaykara´da Tiyatro Coşkusu
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sanat Tiyatrosu tarafından hazırlanan “”Sağlıklı Birey,Sağlıklı Toplum” Konulu Tiyatro oyunu Çaykara Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda sahneye konuldu.
Çaykara´da Kurtuluş Coşkusu
Çaykara´da Kurtuluş Coşkusu
Şirin İlçemiz Çaykara´nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıl Dönümü İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli Törenler ile kutlandı.
Bursa´da Uzungöl Rüzgarı
Bursa´da Uzungöl Rüzgarı
Uzungöl Kültür ve Dayanışma Derneği Bursa Şubesi tarafından Organize edilen “Seyir Gecesi” Organizasyonu 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da Hilal Düğün Salonunda Mahşeri bir kalabalığın katılımı ile gerçekleşti.,
Offroadçılar Tarihe Yolculuk Yaptı
Offroadçılar Tarihe Yolculuk Yaptı
Uzungöl Offroad Kamp ve Karavan Derneği (UZOFF) üyesi doğaseverler, Uzungölde Kamplı,Karlı Yolda Safari Etkinliği Yaptı.
ÇAY-DER ´den Trabzon´da Dayanışma Gecesi
ÇAY-DER ´den Trabzon´da Dayanışma Gecesi
Trabzon´da bulunan Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği hemşerilerine yönelik eğlenceli dayanışma gecesi düzenliyor.
‘Atatürk´ü Doğru Anlamak´ Okuyucuyla Buluştu
‘Atatürk´ü Doğru Anlamak´ Okuyucuyla Buluştu
Çaykara Yeşilalan Mahallesinden emekli Müftü Ahmet Okutan´ın yazdığı, “ATATÜRK´Ü DOĞRU ANLAMAK“ isimli kitap okuyucuyla buluştu.
Geçmişten Günümüze İz bırakan H.Enver Turan
Geçmişten Günümüze İz bırakan H.Enver Turan
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İZ BIRAKAN H.ENVER TURAN” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
Seyir Gecesinde Buluşalım
Seyir Gecesinde Buluşalım
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Seyir Gecesinde Buluşalım" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Erken Ocaklı´ya Vefa
Erken Ocaklı´ya Vefa
Karadeniz müziğinin “Türkü Babası”nın Yaşam Öyküsü Kitaplaşıyor
Çaykara Kültürü Kitabı Çıktı
Çaykara Kültürü Kitabı Çıktı
Çaykara´nın geçmişten günümüze yaşamı konu alan “ÇAYKARA KÜLTÜRÜ” adlı kitap okuyucusuyla buluştu.
Çaykaralı Sanatçı Gökhan Tabanoğlu İlk Klibini Çekti..
Çaykaralı Sanatçı Gökhan Tabanoğlu İlk Klibini Çekti..
Çaykaralı genç sanatçı Gökhan Tabanoğlu ilk klibi olan “Bekarların Duası” ile müzikseverlerin karşısına çıktı..
Çaykara´da Dua ve Beddualar!
Çaykara´da Dua ve Beddualar!
Çaykaralı araştırmacı-Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı ”Çaykara´da Dua ve Beddualar” isimli makalesini yayınlıyoruz.
Uzungöl Seyir Gecesinde Buluşuyor
Uzungöl Seyir Gecesinde Buluşuyor
Uzungöl Seyir Gecesinde buluşuyor.Uzungöl Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi tarafından 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da Seyir Gecesi Düzenleniyor.
Kocaeli´nde Trabzon Rüzgarı Esti
Kocaeli´nde Trabzon Rüzgarı Esti
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Trabzonlular Derneği´nin ortaklaşa düzenledikleri 2´nci Trabzon Tanıtım Günleri başladı.
Trabzon UNESCO´da Temsil Ediliyor
Trabzon UNESCO´da Temsil Ediliyor
Yaşayan İnsan Hazinelerimiz UNESCO´nun Birer Temsilcisi
Dertlere Derman, Sıhhiyeci Hüseyin Amca!
Dertlere Derman, Sıhhiyeci Hüseyin Amca!
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “DERTLERE DERMEN SIHHIYECI HÜSEYİN AMCA” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi