Nerede O Eski Forodigocular!
Çaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürü Numan Tuncer´in 80 Yaşındaki Annesi Ayşe Tuncer ile Çaykara İlçemizde Son 100 Senenin Forodigo Öyküsünü Konuştuk
Tarih: 27.9.2018 10:54:03/ 2085okunma / 0yorum

Teknolojinin baş döndürücü hız ile gelişmesinden olsa gerek Çaykara İlçemizde Geleneksel El Sanatları nerede ise yok olma noktasında.

Bundan 60-70 sene öncesinde İlçemizin her Mahallesinde belki de her evinde gerçekleştirilen dokumalar günümüzde ise ne yazık ki tarih sayfasındaki yerini almaktan öteye gitmiyor./resimler/2018-9/27/1100563354833.jpgKazağından tutun da gömleğine, İç Çamaşırına,çorabına kadar her ihtiyacını kendi evinde kendi elleri ile dokuyan insanlarımız birer birer yok oluyorlar aramızdan.Ve de artık Hazır Tüketici bir toplum haline geldik.

Elbiselerimiz,kıyafetlerimiz hazır giysi Dükkanlarını süslüyor zaten. Ne gerek var ki Üretim yapmaya…Bastır parayı canının istediğini giy.

Ayşe Tuncer…80 Yaşında Ayşe Teyzemiz…İlçemiz Taşören(Zeleka) Mahallesinde İkamet ediyor Ayşe Teyzemiz…Ve 80 Yaşına rağmen hala çok dinç…Ömrü boyunca hep Forodigo ile iç içe yaşamış ve de gençlik yıllarından bu yana Forodigo´yu bir yaşam şekli haline getirmiş Ayşe Teyzemiz…

/resimler/2018-9/27/1101556481080.jpgÇaykara Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Sevgili Numan Tuncer´in Annesi Ayşe Tuncer…Geçtiğimiz gün Oğlu Numan Tuncer ile birlikte Çaykara Halk Eğitim Merkezi tarafından İlçemiz Öğretmen Evinin İkinci katında açılan Forodigo Kursunu Ziyaret etmeye geldi Ayşe Teyzemiz.

Tatlı sohbeti ve anıları ile bizleri 60-70 sene öncesine taşıdı Sevgili Ayşe Tuncer Teyzemiz…Çaykara Gündem Ailesi olarak bizler sorduk Sevgili Ayşe Teyze Büyük bir samimiyet ile cevap verdi sorularımıza…

ÇAYKARA GÜNDEM-Sağlığınız iyi görünüyor.Maşallah…

AYŞE TUNCER-Teşekkkür ediyorum. 80 Yaşındayım.Bazı rahatsızlıklarım var. Biraz Yürümekte güçlük çekiyorum. Ancak yavaş yavaş da olsa günde birkaç saat yürümeye gayret ediyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM-80 Yaşındasınız.Ve kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.Bu konuda yaşlı insanlarımıza ne tavsiye ediyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Bence bolca yürüyüş yapsınlar. Ne kadar otururlarsa vucutları o kadar hantallaşıyor sonra insanlar belli bir seviyeden sonra yatalak oluyorlar. Kendilerini sakın bırakmasınlar. Bir kaç adım bile olsa yürümeye çalışsınlar. Göreceksiniz. Belli bir süre sonra yürüme problemleri kalmayacak./resimler/2018-9/27/1102455701471.jpgÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze Biraz eskilere gidelim.Bize Forodigo ile nasıl tanıştığınızdan söz eder misiniz?

AYŞE TUNCER-Ah…Nerde o eski günler.Nerede o Eski Forodigocular…Eskiden evlerimizin hepsi birer Forodigo Atöyesi gibi idi. Başka çaremiz yoktu.Fakirlik vardı.Sonra Teknoloji de bu günkü gibi gelişmiş değildi.

Giyeceğimiz kıyafetlerimizi kendimiz yapmak zorunda idik. Bu yüzden özellikle kış mevsiminde hepimiz evlerimizde birer Forodigo uzmanı olarak günlerce çalışır ve kendi giyeceğimiz kıyafetlerimizi kendimiz yapardık.

Zaman zaman bu konuda kendini daha iyi yetiştirmiş ve geliştirmiş olan arkadaşlarımız birbirimizin evlerine ziyarete gider bilgi ve tecrübelerimizi diğer komşu kadınlarımız ile paylaşarak herkesin kendisini geliştirmesine katkıda bulunma gayreti içerisinde olurduk.

ÇAYKARA GÜNDEM-Şimdiki Forodigo  Makineleri ile geçmişi karşılaştırdığınızda arada ne gibi farklar görüyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Teknoloji çok şeyi değiştirdi tabi. Her şey teknoloji sayesinde kolaylaştı.Bizim Dönemimizde bu şekildeki modern makineler yoktu.Bu makinelerin yerine evlerimizde kendi imkanlarımız ölçüsünde kurmuş olduğumuz daha küçük ve kullanışlı makineler bulunmaktaydı.

Ama Mantık olarak baktığınız zaman aslında yaklaşık olarak aynı mantık ile hazırlandıklarını ifade edebilirim. Örneğin şu anda Forodigo Kursunda yer alan Makinelerin tamamını kullanabilirim. Çünkü bizler de yaklaşık olarak aynı mantık ile kıyafetlerimizi üretiyorduk.

ÇAYKARA GÜNDEM-Çaykara Halk Eğitim Merkezi Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara Belediyesi ile İş Birliği yaparak İlçemizde Forodigo Kültürümüzü yaşatmaya çalışıyor.Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

AYŞE TUNCER-Gelenek ve Göreneklerini yaşatmayan ve de Üretmeyen Toplumlar sürekli olarak başka toplumlara muhtaç olarak yaşamaya mecbur kalırlar. Bizler senelerce kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz karşlıladık ve de hiç kimseye muhtaç olmadan yaşamımızı geçirdik.

Ben bu anlamda bir vatandaş olarak  Kültürümüzü yaşatma anlamındaki gayret ve çalışmalarından dolayı Çaykara Halk Eğitim Merkezi Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara Belediyesini tebrik etmek istiyorum. Gayretli çalışmalarını çok büyük bir takdir ile karşılıyorum.

ÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze son olarak geçmiş ile günümüzü karşılaştırmaya kalkarsak nasıl bir fark olduğunu söyleyebiliriz?

AYŞE TUNCER-Söylenebilecek şey çok basit aslında.Bizim zamanımızda Üreten bir toplum olarak her aile kendi ihtiyaçlarını kendisiş karşılamakta idi. Şimdiki gençleri ise anlşamakta güçlük çekiyorum. Gidiyorlar tıkıyorlar kendilerini alış veriş merkezlerine. Poşetler dolusu kıyafetler ile çıkıyorlar Alışveriş Merkezlerinden. Oysa bizler o kıyafetlerin büyük bir bölümünü kendimiz üretiyorduk.Gençlerimizin bu hazırcılık hastalığını gördükçe inanın bana yüreğim sızlıyor. Forodigoyu daha fazla özlüyorum o zaman.

ÇAYKARA GÜNDEM-Ayşe Teyze…Kıymetli zamanını bizlere ayırdığın için çok teşekkür ediyoruz. Çaykara Halkı adına sana sağlıklı uzun bir yaşam diliyoruz.

AYŞE TUNCER-Teşekkür ederim Evladım.Ben de Sizlere Teşekkür ediyorum

Röportaj: Hilmi Kanık/Çaykara Gündem Gazetesi

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nerede Eski Forodigocular
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykaralı Sanatçı Gökhan Tabanoğlu İlk Klibini Çekti..
Çaykaralı Sanatçı Gökhan Tabanoğlu İlk Klibini Çekti..
Çaykaralı genç sanatçı Gökhan Tabanoğlu ilk klibi olan “Bekarların Duası” ile müzikseverlerin karşısına çıktı..
Çaykara´da Dua ve Beddualar!
Çaykara´da Dua ve Beddualar!
Çaykaralı araştırmacı-Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı ”Çaykara´da Dua ve Beddualar” isimli makalesini yayınlıyoruz.
Uzungöl Seyir Gecesinde Buluşuyor
Uzungöl Seyir Gecesinde Buluşuyor
Uzungöl Seyir Gecesinde buluşuyor.Uzungöl Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi tarafından 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da Seyir Gecesi Düzenleniyor.
Kocaeli´nde Trabzon Rüzgarı Esti
Kocaeli´nde Trabzon Rüzgarı Esti
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Trabzonlular Derneği´nin ortaklaşa düzenledikleri 2´nci Trabzon Tanıtım Günleri başladı.
Trabzon UNESCO´da Temsil Ediliyor
Trabzon UNESCO´da Temsil Ediliyor
Yaşayan İnsan Hazinelerimiz UNESCO´nun Birer Temsilcisi
Dertlere Derman, Sıhhiyeci Hüseyin Amca!
Dertlere Derman, Sıhhiyeci Hüseyin Amca!
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “DERTLERE DERMEN SIHHIYECI HÜSEYİN AMCA” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
Uzungöl Bursa Derneğinden Seyir Gecesi
Uzungöl Bursa Derneğinden Seyir Gecesi
Uzungöl Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi tarafından 23 Şubat 2019 Cumartesi Akşamı Bursa´da “Seyir Gecesi” düzenleniyor.
Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve "Yaşar AGA"
Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve "Yaşar AGA"
Hemşehrimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı ve hüzün veren bir yaşam öyküsü olan, “Bir Devrin Yaşanmışlıkları ve Yaşar AGA” adlı makalesini sizlerle paylaşıyoruz.
İstanbul´da Dernekpazarı Rüzgârı!
İstanbul´da Dernekpazarı Rüzgârı!
Akköse ve Ulucami Mahalleleri İstanbul´da Zenolular Derneği kurdu.
Çaykara´da Ölçülü ve Uyaklı Deyişler
Çaykara´da Ölçülü ve Uyaklı Deyişler
Hemşerimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA ÖLÇÜLÜ VE UYAKLI DEYİŞLER ” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Çaykaralı Mustafa Arslan´ın Yaptığı Resimler Hayran Bıraktı
Çaykaralı Mustafa Arslan´ın Yaptığı Resimler Hayran Bıraktı
Çaykaralı Ressam Mustafa Arslan´ın ´Fırçamın Ucundan Doğa Hikâyeleri´ konulu resim sergisi Trabzon´da törenle açıldı.
Çaykara´da Galandar Geleneği
Çaykara´da Galandar Geleneği
Çaykara İlçemizde Galandar Geleneği işle İlgili Güzel Bir Yazımızı Sizlerle Paylaşıyoruz
Tarihin Süzgecinden Uzungöl 1
Tarihin Süzgecinden Uzungöl 1
Bu gün fotoğraflar eşliğinde Uzungöl´de sizleri tarihi bir yolculuğa çıkarmak istedik.Uzungöl´ün unutulmuş değerlerini sizlere anımsatmak istedik
Mustafa Arslan´ın Resim Sergisi
Mustafa Arslan´ın Resim Sergisi
Trabzon´da serbest meslek sahibi, inşaat sektörü çalışanı Çaykaralı Mustafa Arslan´ın sanat tutkusu resme dönüştü. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Galeri salonunda ilk kişisel sergisi sanat severlerle buluşuyor.
Paçan Camiinde Mushaflar Niçin Toplatılmıştı
Paçan Camiinde Mushaflar Niçin Toplatılmıştı
Hemşehrimiz, Eğitimci-Araştırmacı-Yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “PAÇAN CAMİİNDE MUSHAFLAR NİÇİN TOPLATILMIŞTI” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü
Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü
Trabzon Büyükşehir Belediyesi iç denetçisi hemşehrimiz Osman Abanoz´un kaleme aldığı “ Demirkapı Mahallesindeki Mezarlığın Hüzünlü öyküsü” adlı makalesini paylaşıyoruz
Çaykara´da Karamanoğlu Türklerinden Kalıt Kalanlar
Çaykara´da Karamanoğlu Türklerinden Kalıt Kalanlar
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA KARAMANOĞLU TÜRKLERİNDEN KALIT KALANLAR” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Bir Yaprak..!
Bir Yaprak..!
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BİR YAPRAK "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Çaykara ve Ötesinden Portreler Kitabı Çıktı
Çaykara ve Ötesinden Portreler Kitabı Çıktı
Çaykara´nın yetiştirdiği birçok önemli şahsiyetlerin hayat hikâyelerinin konu olduğu “ÇAYKARA VE ÖTESİNDEN PORTRELER” adlı kitap okuyucusuyla buluştu.
Çaykara Adına Yazılan Kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde
Çaykara Adına Yazılan Kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde
Çaykaralı hemşehrimiz İbrahim Tuncer öncülüğünde bölgemiz adına yazılan ve piyasaya çıkan kitaplar Dünyanın en Saygın Kütüphanesinde yerini aldı
Çaykarada Kıpçak (Kuman) Türklerinden Kalıt kalanlar
Çaykarada Kıpçak (Kuman) Türklerinden Kalıt kalanlar
Hemşehrimiz Eğitimci-Araştırmacı Yazar Yılmaz Keskin´in kaleme aldığı “ÇAYKARA´DA KIPÇAK(KUMAN) TÜRKLERİNDEN KALIT KALANLAR” adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-2
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-2
Çaykaralı Hemşehrimiz araştırmacı Yazar Fehmi Aygün´ün kaleme aldığı "RUMLAR-2”adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-1
Fehmi Aygün Yazdı: RUMLAR-1
Çaykaralı Hemşehrimiz araştırmacı Yazar Fehmi Aygün´ün kaleme aldığı "RUMLAR-1”adlı araştırma yazısını paylaşıyoruz.
Çaykaralı Prof.Dr. Necmi Kurt´un Büyük Başarısı
Çaykaralı Prof.Dr. Necmi Kurt´un Büyük Başarısı
Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları Akademisi (TAKADEMİ) hemşehrimiz Prof.Dr.Necmi Kurt başkanlığında 2019 Ocak ayında resmi olarak kuruluyor.
“Hem de Çaykaralı” Sözü ve Mikro Milliyetçilik
“Hem de Çaykaralı” Sözü ve Mikro Milliyetçilik
Eğitimci Araştırmacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN “HEM DE ÇAYKARALI” SÖZÜ VE MİKRO MİLLİYETÇİLİK” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
Okuma Yarışmasında Dereceye Girdiler
Okuma Yarışmasında Dereceye Girdiler
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Kitap Okuma Yarışmasının sonuçları açıklandı. Çaykara´dan 3 öğrenci dereceye girerek ödüllendirildi.
Çaykara´ya İki Gümüş Bir De Bronz Madalya
Çaykara´ya İki Gümüş Bir De Bronz Madalya
Akademik anlamda elde ettiği başarıları Sosyal ,Kültürel ve Sportif alanlarda da taçlandırarak Trabzon İlimizde Eğitimde zirvede yer alan Çaykara İlçemizde bir başarı Destanı daha İlçemiz Zeki Bilge İlkokulu tarafından yazıldı.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi