İlginizi ÇekebilirAnahtar Kelimeler: Uzungöl Nostaljik Dramatik Dünya

Nostaljik Uzungöl, Dramatik Dünya

Turizmci Murat Akyüz’ün kaleme aldığı “NOSTALJİK UZUNGÖL,  DRAMATİK DÜNYA” yazıyı siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

 Uzungöl tarihinin en sessiz en sakin günlerini yaşıyor…

Turizm gelmeden önce burada yaşayan insanların ayakta kalabilmek için yaşam mücadelesi veriyordu.

Tarlası olan tarlayı beller, çayırlara gübre taşıma, temizleme yıkılan yerleri tamir etme (duvar, çit v.b)

Ormana gitme odun yapma, taşıma, kesme, kırma ve daha birçok işlerle uğraşma,

O yıllarda çalışma vardı,

Korona virüs nedeniyle yaşanılan bu kaosun tarihinde uzungöl’ün yaşamadığı bir tembelliğin ve başıboşluğun hâkim olduğu günler yaşıyor. Uzungöl şu ana kadar hastalıktan etkilenen olmadığını pozitif bir vakanın olmadığı ve inşallah bundan sonra vakanın olmadığı bir yer olması arzumuzdur.

Maalesef Türkiye ve dünya ciddi bir dram ve travma yaşıyor. Globalleşen dünyada yaşanan bu trajedinin tüm kesimleri ve özellikle turizme ciddi darbeler vurduğu ve bu darbeler neticesinde bölgemizin ve ülkemizin ciddi yaralar aldığı ve bu yaraların özellikle kredilerle borçlananların üzerine aşılması zor yükler bırakacaktır. Bizler uzungölüller olarak bölgenin gelişmesinde önemli katkılarımız olmuştur. Yapmış olduğumuz bu katkıları yıllarca eleştiren yadsıyanların umulur ki kafalarını önüne alır biraz tefekkür etme nezaketinde bulunurlar. Elde ettiğimiz tüm kazanımları bölgemizin gelişmesine katkı sunması için hep yatırıma kaymıştır.

İkibinli yılların başında ülkece yaşadığımız develüasyonlar zamanında bir milyon dolar için lüksenburgtan para dilenen ülkeydik. Aradan yirmi yıl geçmedi uzungöl’ün bölgeye sunduğu katma değer ve pompaladığı para milyar dolara yanaştığını ekonomistler söylüyor. Turizm ile iştigal eden herkesin yapmış oldukları istatistik bilgilerle doğruluyor. ..

Ülkemizin ve dünyamızın hiçbir yerinde bölgesine ve ülkesine bu kadar katma değer üreten bir yerin kendi bölgesinin insanları tarafından yerleşik halkı yerden yere vurulan ve her türlü hakaretlere maruz bırakıldığı görülmemiştir.

Solaklı vadisinin insanı elittir. Ülke yönetiminden, kalkınmasından her alanda katkı sunan bizden birileri bulunur. Osmanlıdan günümüze ilim adamlarından, müderrislerden, devlet adamlarından, iş adamlarından her alanda katkı sunmuşuz. Katkı sunan ve bizleri başarı ile temsil eden herkesi alkışlar ve baş tacı ederiz.

Bizler fakirliğin ne olduğunu, yokluğun ne olduğunu en iyi bilen toplumuz. Bizler küçük şeylerle idare etmeyi hayatımızı idame ettirebilmeyi iyi bilen bir toplumuz.  Her şartta her ortamda ayakta durabilmeyi ve mutlu olabilmeyi bilen bir toplumuz.

Bölgemizin her yerinde gelir getiren azda olsa akarları vardı. uzungöl’ün ise evinde pek verimi olmayan çorak küçük bir bahçesi ve ahırında üç beş ineği ile ayakta durmaya çalıştığımızda kimsenin kazancında gözümüz olmazdı. Vatanımıza ve milletimize olan sadakatımızdan ödün vermezdik.

Uzungölle alaklı yapılan her haberin altında yaşadığımız her sıkıntıya alkış tutan yakın çevremizin insanları görmek yaşadığımız sıkıntılardan daha çok bize üzüntü verir. Çünkü bizler kimsenin malını ellerinden almadık, kimsenden borç alıp zengin olmadık .bizlerin devletimizden en ufak katkı almadan ,devlet bankalarından ve bedenen yapmış olduğumuz gayretin bir tecellisi olarak bir şeyler elde ettik. Kısacası Allah lütfetti bizler katkı sunduk.

Buna alkış tutanlara şunu arz etmek istiyorum. Yanlış bir şey yaparsak Allah bizlere cezamızı keser sizlere gerek olmaz.  Allahtan gelene eyvallah diyecek kadarda sağlam inançlıyız. Haksız yere bizleri eleştiren hakaret edenlere hakkımızı helal etmiyoruz.

Gayet net izah etmek istiyorum. Ben her zaman izah ettim. İzah etmeye ve birilerine rağmen kafalarına sokma istediğim şey “BEN ÇAYKARALIYIM VE ÇAYKARLI OLMAKTANDA GURUR DUYUYORUM”  tabiî ki bizleri seven, gurur duyan gönül ilişkilerimiz olan çaykaranın esnafları, doğruyu yanlışı idrak edebilen vefalı güzel insanlarını saygıyla selamlıyorum. Tabi ki tüm Solaklı vadisinin insanlarını selamlıyorum.

Bu sıkıntılı dönemde evlerinde tecrit olan güzel insanlarımızla beraber bizleri yüce rabbim bu salgından korusun. En kısa zamanda yine yeniden gönüllerimizi yenidünyada ruhumuzu gönlümüzü, kötü duygu ve düşüncelerden arındırmış, yeni ve insanlığa müspet dokunuşlar samimi dostluk ve davranışlarla birlikte olmayı nasip etsin.

TÜM İNSANLIĞA SAYGI SEVGİ VE HÜRMETLERİMLE KORONA SALGINININ TERBİYE ETTİĞİ YENİ BİR TOPLUM  VE YENİ BİR ANLAYIŞLA BULUŞMA DİLEĞİYLE…………