Öğrencilere Siber Güvenlik Semineri
Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Öğrencilerine yönelik SİBER Güvenli İnternet Kullanımı Semineri verildi.
Tarih: 19.2.2020 11:33:56

18  Şubat 2020 Salı Günü Çaykara Halk Eğitim Merkezi Salonunda verilen Seminer Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü Suçlularla Mücadele Genel Müdürlüğünde görevli  gelen Polis Memuru İlhan Tozluyurt tarafından verildi. Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Çamurali de Seminere katılarak Öğrencilere Güvenli İnternet Kullanımı ile ilgili tavsiyelerde bulundu. 

ÜLKEMİZDE 60 MİLYON İNSAN İNTERNET KULLANIYOR

Yapılan araştırmalar neticesinde Ülkemizde 60 Milyona yakın insanın günlük hayatında İnterneti kullandığı tespit edilmiştir. Bu İnsanlardan yaklaşık 35 Milyonu Facebook kullanırken yaklaşık 35 Milyonu ise İnstagram kullanmaktadır. 

SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNE DİKKAT EDİN

İnsanların Sosyal Paylaşım sitelerinde genel anlamda başkalarının hayatını takip ettikleri tespit edilmiştir. Ancak şu göz ardı ediliyor. Bizler başkalarının hayatını takip ederken başkaları da bizim hayatımızı takip ediyor. Oysa Medeni birer insan olarak hiç kimsenin bir başkasının hayatını takip etme hakkı bulunmamaktadır./resimler/2020-2/19/1141537665513.jpgİNSTAGRAM´DA DÜNYA ÜÇÜNCÜYÜZ

Ülke olarak İnstagram kullanmada Dünya Üçüncüsüyüz. Bu durum bizim gurur duymamız gereken bir konu değildir: Tam aksine insan olarak ne kadar Sosyal Ortamlara bağımlı hale geldiğimizin en güzel kanıtıdır. 

AİLENİZE NE KADAR ZAMAN HARCIYORSUNUZ?

İnternete harcadığınız zamanın yüzde kaçını anne ya da babanıza harcıyorsunuz. İnternette günlük 3-4 saat civarında zaman harcamamıza rağmen Anne ve babamıza, kardeşlerimize ya da akrabalarımıza ne kadar zaman ayırıyoruz. Günlük 15 dakikayı bulmaz. Bu durum ise Aile kavramının yok olmasına ve büyük bir Kültürel yıkıma sebep olmaktadır.

İNTERNETİN FAYDALI İŞLER İÇİN KULLLANMALIYIZ

İnternetin faydalı yönleri de var. Zararlı yönleri de. İnsan olarak bizlere düşen en önemli görev İnternetin faydalı yönlerini almalı zararlı yönlerini ise almamalıyız. Örneğin Ödevlerimiz için İnternette araştırma yapmak internetin faydalı olan yönlerindendir.

Ancak her gün saatlerce Sosyal Paylaşım sitelerinde başkalarının hayatını takip etmek hem İnsan Haklarına aykırıdır hem de bizlere boşuna zaman kaybettirmektedir. Şunu iyice düşünmenizi isteriz. İnternet bizlere ne kazandırıyor ne kaybettiriyor. İnternetin bizlere gerçek anlamda bir şeyler kattığına inanıyorsak internet bizim için zararlı değildir demektir. Ancak İnternet bizlere hiçbir şey kazandırmıyor ise bu durumda zaman israfı ve davranışlarımızı olumsuz yönde etkilemesini bir kere daha gözden geçirmemiz gerekir.

KLAVYE DELİKANLILIĞI

İnternette karımıza çıkan en önemli kavramlardan bir tanesi Klavye Delikanlılığı. Her konuda bilgisayar başında atıp tutan insanların Sosyal Hayatlarını araştırın. Bu tür insanların lokantaya gittiklerinde bir bardak su dahi isteyemeyecek durumda aciz insanlar olduklarını göreceksiniz. Bu itibar ile İnternette Sosyal Paylaşım sitelerinde Klavye Delikanlısı olup atıp tutmaktan vaz geçmemiz gerektiği gibi bu tür insanları da muhatap kabul etmemek ve de değer vermemek gerekmektedir.

/resimler/2020-2/19/1142348916338.jpgİNTERNETTEN İNDİRDİKLERİNİZİ MUTLAKA VİRÜS TARAMASINDAN GEÇİRİN

İnternetten indirdiklerinizi mutlaka Virüs taramasında geçirin. Aksi takdirde Virüs diğer dosyalarınıza da bulaşacak ve başınıza sıkıntı alacaksınız.

PAYLAŞIMLARINIZ İLERİDE SİZE SIKINTI YARATABİLİR

İnternette paylaşacağınız her şey ileride hem Eğitim Hayatınızda hem de İş hayatınızda olumsuz sonuçlar ile karşınıza çıkabilir. Bu konuya çok önem vermemiz gerekiyor. Örneğin bu gün yapılan Güvenlik soruşturmasına bakalım. Gelecekte yapılacak olan Güvenlik soruşturmalarında Sosyal Paylaşım Sistemlerindeki paylaşımlarınız da dikkate alınacak. Dikkate alınmadan paylaşılan olumsuz bir görüntü ya da yazı ileride işe girme aşamasında çok büyük bir engel olarak karşınıza çıkabilir.

İNTERNETTEKİ ARKADAŞLARINIZIN KAÇ TANESİNİ ANNE BABANIZ İLE TANIŞTIRABİLİRSİNİZ?

İnternetteki arkadaşlarınızı seçerken çok dikkatli ve seçici davranmak durumundasınız. Bu konudaki ölçü şudur. Kendi kendinize şu soruyu sorun.

İnternette eklediğiniz arkadaşlarınızı aileniz ile tanıştırabilir misiniz? Aileniz ile tanıştırabileceğiniz arkadaşlarınızı arkadaş olarak ekleyebilirsiniz.

Ancak ben bunu ailem ile tanıştıramam dediğiniz profiller sizin için sıkıntılı profillerdir ve de bu profilleri asla ve asla arkadaş olarak eklemeyin bu profiller size zarar verir.

EN BÜYÜK TEHLİKE BANA BİR ŞEY OLMAZ

İnternet kullanımında en büyük tehlike “Bana bir şey olmaz” tehlikesidir. Klavye ya da cep telefonu başında kendimize olan aşırı güven ile paylaştığımız her şey ileride her anlamda bizim karşımıza çıkabilir ve bu durum bize çok büyük sıkıntılar yaratabilir.

Bunun için asla ve asla kendimize aşırı derecede güvenmemeli ve her paylaşımımızı mutlaka dikkatli bir şekilde düşünerek paylaşmalıyız.

ANNE BABANIZ SİZİN ÖZEL HAYATINIZI SİZDEN DAHA FAZLA DÜŞÜNÜYOR

Genç olarak içinde bulunduğumuz psikolojik durumdan dolayı paylaşımlarımızı anne ve babalarımızdan gizlemeye çalışıyoruz. Oysa unuttuğumuz çok önemli bir şey var. Anne ve babalarımız özel hayatımızı bizlerden çok daha fazla düşünmektedirler. Genç olarak bizlerin düşünemediğimiz birçok şeyi anne ve babamız bizlerden çok daha iyi düşünebilmektedir. Bu itibar ile paylaşımlarımızdan anne ve babamızın haberdar olması ileride bizlerin başına gelebilecek çok büyük bir tehlikeyi de önlemeleri anlamasına gelmektedir.

TOPLU TAŞIMA YERLERİNDE WİFİ´YE BAĞLANMAYIN

Otobüs Terminalleri, Hava Alanları gibi toplu taşıma alanlarının bulunduğu yerlerde kesinlikle buraların WİFİ´lerine bağlanmayın. Virüs bulaşma ihtimali son derece yüksektir. /resimler/2020-2/19/1143031260758.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Öğrencilere Siber Güvenlik Semineri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara´da Mezbaha Binasının Temeli Atıldı
Çaykara´da Mezbaha Binasının Temeli Atıldı
Çaykara Belediyesi tarafından İlçemizde yapılacak olan İki Mezbaha´dan birincisinin temeli Belediye Başkanı Hanefi Tok tarafından atıldı.
Çaykara ve Of Boğazında Yolun Hikayesi
Çaykara ve Of Boğazında Yolun Hikayesi
Çaykaralı hemşehrimiz, Eğitimci, araştırmacı- yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “ÇAYKARA VE OF BOĞAZIN´NDA YOLUN HİKÂYESİ” adlı araştırma yazısını siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara´da iki otomobil çarpıştı
Çaykara´da iki otomobil çarpıştı
Çaykara-Dernekpazarı yolunda iki otomobil kafa kafaya çarpıştı.
Çaykara Kendi Maskesini Üretiyor!
Çaykara Kendi Maskesini Üretiyor!
Tüm Dünyayı Etkisi altına alan Korona Virüsü(Covit 19) ile mücadele kapsamında Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortak olarak üretilen Maskeler Sağlık çalışanlarının hizmetine sunuldu
Çaykara´da Vefa Destek Grubu Göz Kamaştırıyor
Çaykara´da Vefa Destek Grubu Göz Kamaştırıyor
Çaykara Kaymakamı Salih Çiğdem´in öncülüğünde oluşturulan Vefa Destek Grubu Çaykara İlçesinin tüm Mahallelerini kapı kapı gezerek 65 Yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçları için seferber oluyor.
Çaykara´da Korona Sessizliği
Çaykara´da Korona Sessizliği
Tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizi de etkisi altına alan Yeni Korona Virüs salgını(Covit 19) Çaykara ilçesinde günlük hayatı etkiledi.
Çaykara´da Korona Virüs Önlemi
Çaykara´da Korona Virüs Önlemi
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İlaçlama ekipleri tarafından Çaykara İlçesinde bulunan Kamu Kurum ve kuruluşları ile vatandaşların sıklıkla uğradıkları mekanlarda ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları gerçekleştiriliyor.
Şekersu Yaylasında Kar Motoru Heyecanı!
Şekersu Yaylasında Kar Motoru Heyecanı!
Çaykara Şekersu yaylasında gerçekleştirilen Kar Motoru etkinliğinde Muhteşem doğa görüntüsü göz kamaştırdı.
Çaykara´dan Mehmetçik´e 20 Bin Moral Mektubu
Çaykara´dan Mehmetçik´e 20 Bin Moral Mektubu
Çaykara´da bulunan Milli Birlik ve Kardeşlik Derneği tarafından “Sevgi Eli” Projesi tarafından Bahar Kalkanı Harekâtı kapsamında Afrin´de bulunan Mehmetçiklerimize moral desteği sağlamak üzere 20 bin Mektup yazıldı.
Çaykara´da Şehitler Anıldı
Çaykara´da Şehitler Anıldı
Ülkemizin ve Vatanımızın Bölünmez bütünlüğü uğruna Şehit Olan Kahraman Vatan Evlatlarımız Çaykara İlçesinde gerçekleştirilen çeşitli törenler ile anılıyor.
TOKİ Çaykara 1. Etap İhale Tarihi Belli Oldu
TOKİ Çaykara 1. Etap İhale Tarihi Belli Oldu
TOKİ tarafından Çaykara´da yapılacak olan Kentsel dönüşüm 1.Etap inşaatı ihaleye çıkıyor.
Uzungöl´ün Neşesi Yoğun Bakımda
Uzungöl´ün Neşesi Yoğun Bakımda
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Şakacı kişiliği ile her ortamın neşe kaynağı Yaşar Kır geçirmiş olduğu beyin kanaması nedeniyle Kaşüstü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisinde tedavi altına alındı.
Uzungöl´de 28 yaşındaki genç evinde ölü bulundu
Uzungöl´de 28 yaşındaki genç evinde ölü bulundu
Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden Uzungöl´de 28 yaşındaki genç evinde ölü bulundu.
Çaykaralı Uzman Çavuş Göksu Çakmak İdlib´de Yaralandı.
Çaykaralı Uzman Çavuş Göksu Çakmak İdlib´de Yaralandı.
Çaykara köseli mahallesinden Şaban Çakmak´ın oğlu Uzman Çavuş Göksu Çakmak Suriye´nin İdlib kentinde rejim unsurlarının hava saldırısında yaralandı.
Doğduğum Yer Çaykara
Doğduğum Yer Çaykara
Çaykara İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşu ile ilgili kaleme aldığı´ DOĞDUĞUM YER ÇAYKARA´ adlı şiiri paylaşıyoruz..
Çaykaralı Sanatçıların Resim sergisi büyük ilgi görüyor
Çaykaralı Sanatçıların Resim sergisi büyük ilgi görüyor
Çaykara´lı 17 Resim Sanatçısı tarafından 11 ayrı dalda Çaykara´lı Hemşerilerimizin beğenisine sunulan Karma Resim Sergisi ziyaretçi akınına uğruyor.
Çaykaralı Sanatçılar Resimlerini Sergilediler
Çaykaralı Sanatçılar Resimlerini Sergilediler
Çaykara´lı 17 Resim Sanatçısı tarafından Fatma Bilge Anaokulu Salonunda Karma Resim Sergisi açıldı.
Çaykara´da 102.Yıl Coşkusu
Çaykara´da 102.Yıl Coşkusu
Çaykara İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü Çaykara İlçesinde düzenlenen çeşitli törenler ile kutlandı
Çaykara ve Bizim Kurtuluş Bayramlarımız!
Çaykara ve Bizim Kurtuluş Bayramlarımız!
Hemşehrimiz, Eczacı Necdet Durgun ´un kaleminden “BİZİM KURTULUŞ BAYRAMLARIMIZ” adlı makaleyi yayınlıyoruz.
Karaçam Yolu Tek Şeritten Ulaşıma açıldı
Karaçam Yolu Tek Şeritten Ulaşıma açıldı
Çaykara Karaçam yolu kısmi olarak ulaşıma açıldı. Yolun tamamen ulaşıma açılması için Karayolları ekipleri çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.
Rus İşgali ve Çaykara´nın Kurtuluşu
Rus İşgali ve Çaykara´nın Kurtuluşu
Emekli öğretmen, araştırmacı yazar Mehmet Şahin´in kaleme aldığı ‘RUS İŞGALİ VE ÇAYKARA´NIN KURTULUŞU´ adlı makaleyi yayınlıyoruz.
Çaykara Karaçam Yolu Heyelan Nedeniyle Ulaşıma Kapandı
Çaykara Karaçam Yolu Heyelan Nedeniyle Ulaşıma Kapandı
Çaykara Karaçam yolunda meydana gelen heyelan sonucu ulaşıma kapandı.
Çaykara´nın Kurtuluşu Çeşitli etkinliklerle Kutlanacak
Çaykara´nın Kurtuluşu Çeşitli etkinliklerle Kutlanacak
Çaykara´nın düşman İşgalinden kurtuluşunun 102. Yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Çaykara´da Sahil Güvenlik Semineri Yapıldı
Çaykara´da Sahil Güvenlik Semineri Yapıldı
Trabzon Sahil Güvenlik Personeli tarafından Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerine yönelik Sahil Güvenliğin çalışma alanları ile ilgili bir Seminer düzenlendi.
Çaykara´da Kan Bağışına Büyük İlgi
Çaykara´da Kan Bağışına Büyük İlgi
Kızılay Kan Merkezi tarafından Çaykara´da gerçekleştirilen kan bağışı kampanyası kapsamında 60 ünite kan bağışı aldı.
Çaykara´da Öğrenciler Doğa Yürüyüşünde
Çaykara´da Öğrenciler Doğa Yürüyüşünde
Çaykara Ataköy Cevdet Sunay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Kar üstünde doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.
Kar, Çaykara´da Hayatı Olumsuz Etkiliyor
Kar, Çaykara´da Hayatı Olumsuz Etkiliyor
Son günlerde bölgemizde etkisini sürdüren soğuk ve elverişsiz hava şartları Çaykara İlçesinde hayatı olumsuz etkiledi.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi