İlginizi Çekebilir  • Pazartesi 40 ° / 23 ° Güneşli
  • Salı 40 ° / 23 ° Güneşli
  • Çarşamba 40 ° / 22 ° Güneşli

Cevdet Sunay MTAL Rehber Öğretmeni Rabia Ekici Trabzon Oryantring Şampiyonu

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Trabzon İl Genelinde gerçekleştirilen Oryantring Yarışmalarında Bayanlar Kategorisinde İlçemiz Ataköy MTAL Rehber Öğretmenlerinden Rabia EKİCİ Trabzon İl Şampiyonu oldu.

ATAKÖY MTAL REHBER ÖĞRETMENİ RABİA EKİCİ TRABZON ORYANTRİNG ŞAMPİYONU

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Trabzon İl Genelinde gerçekleştirilen Oryantring Yarışmalarında Bayanlar Kategorisinde İlçemiz Ataköy MTAL Rehber Öğretmenlerinden Rabia EKİCİ Trabzon İl Şampiyonu oldu. 

Trabzon İl Genelinde 23 Bayan Öğretmenin katılımı ile gerçekleştirilen Oryantring Şampiyonasında Öğretmenimiz Rabia EKİCİ Turnuvanın Şampiyonluk ipini göğüslemeyi başardı. 

Öğretmenimiz Rabia EKİCİ 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen Tören ile Şampiyonluk Kupası ve Ödüllerine sahip oldu. 

Ormanlık bir alanda ya da şehir içindeki bir bölgede, önceden yerleştirilmiş hedefleri harita yardımıyla en kısa sürede bulmanın hedeflendiği oryantiring oyunu, son yıllarda Türkiye´de de yaygınlaşmaya başladı. Pek çok ülkeye yayılmış bir kitle sporu olan oryantiring, İsveç´te on binlerce sporcuyu bir araya getirmektedir. 

Oryantiring, harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir./resimler/2019-11/25/1452507540910.jpgTrabzon İl Genelinde 23 Bayan Öğretmenin katılımı ile gerçekleştirilen Oryantring Şampiyonasında Öğretmenimiz Rabia EKİCİ Turnuvanın Şampiyonluk ipini göğüslemeyi başardı.

Öğretmenimiz Rabia EKİCİ 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlenen Tören ile Şampiyonluk Kupası ve Ödüllerine sahip oldu.

ORYANTRİNGİ TANIYALIM

Ormanlık bir alanda ya da şehir içindeki bir bölgede, önceden yerleştirilmiş hedefleri harita yardımıyla en kısa sürede bulmanın hedeflendiği oryantiring oyunu, son yıllarda Türkiye´de de yaygınlaşmaya başladı. Pek çok ülkeye yayılmış bir kitle sporu olan oryantiring, İsveç´te on binlerce sporcuyu bir araya getirmektedir. Peki, oryantiring nasıl oynanır?

Oryantiring, harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir./resimler/2019-11/25/1453101447610.jpg ORYANTİRİNG TARİHİ

Oryantiring kelimesi, İngilizce orienteering kelimesi aracılığıyla, İsveççe orientering kelimesinden dilimize geçmiştir. İlk resmi faaliyet 1918´de İsveç´te Albay Ernst Killander tarafından yapıldı. O tarihten sonra ilgi hızla arttı ve ülkedeki en yaygın sporlardan biri halini aldı. Uluslararası Oryantiring Federasyonu 1961 yılında kuruldu. Oryantiring günümüzde pek çok ülkeye yayılmış bir kitle sporudur. İsveç´teki O-ringen faaliyeti her yıl on binlerce sporcuyu bir araya getirmektedir.

ORYANTİRİNG NASIL OYNANIR?
Oryantiringde sporcular kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar. Kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar. Bazı yarışmalarda zımba ve kontrol kartı yerine elektronik bir sistem de kullanılmaktadır. İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır. Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle diskalifiye edilir. Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.