İlginizi ÇekebilirVedat Batu
22.10.2021 11:44:15
Ahmet Gursoy hocamizi, en son 2018 yilinin Eylul ayinda Necdet Durgun'un eczanesinde gormus ve sohbet etmistik. Necdet Bey, genellikle her Cuma gunu eczaneye ugradigini soylemisti bana. Yasina karsin oldukca dinc gordum kendilerini. Caykara'yi ve Koy Enstitulerini de konusmustuk. Besikduzu Koy Enstitusu sinavini kazandiktan sonra rahmetli babamin (Mahmut Cemal Batu) kendilerini kutladigini ve okuma konusunda tesvik ettigini soylemisti bana. Hocamizin anisi onunde saygiyle egiliyor ve kendilerine rahmet diliyorum. Vedat Batu (Chicago, ABD)

Öğretmenlerin öğretmeni Ahmet Nurettin Gürsoy vefat etti

Çaykara Maraşlı mahallesinden, Türkiye Cumhuriyetinin ilk öğretmeni Ahmet Nurettin Gürsoy (98) hayatını kaybetti.

İlçemiz Maraşlı mahallesinden olan tarihi çınarımız Ahmet Nurettin Gürsoy, 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan bir ay önce dünyaya geldi. Cumhuriyet kurulduğu zaman, Türkiye'nin nüfusu yaklaşık 13 milyon kişiydi. Nüfusun yüzde 84'ü köylerde yaşamaktaydı. 40 bin köyün 38 bininde hiçbir okul bulunmuyordu. Nüfusun sadece yüzde 10'u okuryazardı. Köy enstitüsü, Türkiye'de ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere 17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile açıldı. Öğrencilerin hayatın her alanında yetiştirilmesi için Türkçe, fizik, matematik, tarih ve yurttaşlık bilgisi dersleri yanında, ziraat dersleri ve pratik çalışmalar yapılıyor, aynı zamanda sanat alanında da öğrencilere beceri kazandırılıyordu. Pratik eğitimle öğrenciler bu konularda gereken kapsamlı bilgileri edinerek, öğretmen olarak mezun oluyordu. Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden, öğretmenlerin öğretmeni, Ahmet Nurettin Gürsoy hocamız İlkokul yılları ile 1940 yılında başladığı Trabzon Beşikdüzü Köy Enstitüsü anılarını anlatırken, “öğrencileriyle bilinçli, sıcak ilişkiler kurabilen öğretmenler topluma faydalı olanlardır. Sağlıklı her yetişkin için öğretmen zorunluluktur. Görüldüğü gibi sorumluluk, dönüyor dolaşıyor, öğretmenlere dayanıyor” demişti.

Hayatını eğitime adamış gerek müfettişlik dönemleri, gerek öğretmenlik ve idarecilik yıllarında geçen yarım asırlık görev süresince öğrencilerin kalbinde bıraktığı izler, gerekse öğretmenler ile samimi ve sıcak ilişkiler kurarak herkesin gönlüne taht kurmuş bir kişilik Ahmet Nurettin Gürsoy. 1486 yılına ait tahrir defterlerinde yazıldığı gibi Çaykara’ya 3 kilometre uzaklıkta 4 köyden biri olan eski ismi (Nefsi Paçan) Maraşlı Köyünde 1923 yılı Eylül ayında doğdu. 98 yaşında olmasına rağmen hala kitap okumaya devam eden Gürsoy’un anlattıkları gençlerimizin gelecekleri için bir ışık olacağını düşünüyoruz.

Cenazesi 21.10.2021 Perşembe günü Maraşlı mahallesinde saat 16:00’da kılınacak namazın ardından aynı yerdeki aile kabristanlığına defnedilecektir.

Çaykara Gündem Gazetesi olarak, öğretmenlerin öğretmeni Ahmet Nurettin Gürsoy’a Allah’tan rahmet, geride kalan ailesine başsağlığı diliyoruz.

NOT: Trabzon’dan araç saat 14:00’da Fatih Parkı önünden kalkacaktır.

İrtibat:

Dr. Mehmet Akif Gürsoy (oğlu): 0533 554 44 11