Prof. Dr. İbrahim Özen ve Vefa Töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu İç Denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı “Prof. Dr. İbrahim Özen ve vefa töreni” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Tarih: 12.3.2020 21:00:50

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu İç Denetçisi Osman Abanoz´un kaleme aldığı “Prof. Dr. İbrahim Özen ve vefa töreni” adlı makaleyi paylaşıyoruz.

Karadeniz Teknik Üniversitesi eski Rektörü ve uzun süre Farabi Hastanesi Tıp Fakültesi Başhekimliği ve Tıp Fakültesi Dekanlığı yapmış olan Prof. Dr. İbrahim Özen Bey için düzenlenen akademik veda (Emeklilik) törenine davetli olarak katıldık. Uzun süredir görmediğimiz ve şahit olmadığımız bir töreni görünce hem takdir ettim, hem de imrendim doğrusu. Tıp fakültesi ve KTÜ camiasının böyle bir muhteşem töreni düzenlediğini görünce VEFA´nın İstanbul´da bir semtin adı olmadığını görmüş olduk. /resimler/2020-3/12/2106203307850.jpgTrabzon´da yaşayan iş dünyasından en üst yöneticilerine kadar ve her kesimden insanın katılması güzel bir kadirşinaslık örneği oldu. Mahkemeden CELP gönderseniz bile bir kısmı mazeret gösterir gelmezdi. Törene o kadar saygın ve seçkin insan katılmazdı diye düşünüyorum. Törende ve KTÜ sahil tesislerindeki yemekte eskimez Rektör İbrahim Özen Bey ile ilgili yapılan konuşmalardan İbrahim hocanın önemli bir iz bırakmış olduğunu, "Hoş bir seda" bırakarak emekli olma başarısını gösterdiğine şahit olduk. Bir Atasözümüzde "Tarlada izi olmayanın, Harmanda söyleyecek sözü olmaz" derler. İbrahim hocamıza yapılan bu törende gördük ki hocanın emekleri harmanda manevi hasat olarak kendisine geri dönmüştür. Mevlana ´nin dediği gibi "Kula vefası olmayanın, Hakk´a vefası olmaz. /resimler/2020-3/12/2106400217562.jpgSayın Rektörümüz Başhekim yardımcısı, Başhekim ve Dekan olduğu 1994-2004 yılları arasında bende Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı idim. O dönemde birçok insan sosyal güvenlik sağlık bakımından sıkıntılar yaşıyordu. Özellikle Rize de Tıp Fakültesi olmadığı gibi hastane imkânları da kısıtlı idi. Rize ve civarından çok sayıda hasta Farabi hastanesine gelmek zorunda kalırdı. O günkü şartlarda hem Acil hem de yatan hasta servisleri yeterli değildi. Gelen hastaların bir kısmı bizim aracılığımızla İbrahim Hoca ya ulaşır ve o günkü zor şartlarda verilen hizmetle İbrahim hocanın Hastaların daha çok "RUHLARINI TEDAVİ eden hizmet anlayışı ile onları dikkate alarak ve küçük dokunuşlar yaparak hastaneden memnun ayrıldıklarına onlarca kez şahit olmuşumdur. 

/resimler/2020-3/12/2215334824199.jpgO garip, gureba o an yardım bekleyen insanların DUALARINI aldığını, "sözde değil özde" yardımcı olduğunu, özveri ve fedakâr bir anlayışla insanları ve hastaları memnun etmeye çalışmıştır. "Senin derdinden bana ne? Demeyip, hasta yoğunluğunu ve talepleri külfet değil de NİMET gibi kabul edip, herkese eşit bir hizmet vermeye gayret ettiğine çok kez müşahede ettik. Ruhen ve siyaseten bir kaç parçaya bölünmüş olan insanları asgari müşterekte ve ortak bir paydada birleştirmedeki gayretlerinin örneklerini gördük. Kendisinin de törende ifade ettiği gibi bazı insanların beklentilerine karşılık veremediği talepler olmuştur elbette. Hiç kimse kusursuz değildir. Sadece Peygamberler yaratanın koruma altında oldukları için kusursuzdurlar./resimler/2020-3/12/2107007238827.jpgProf. Dr. İbrahim Özen hocamızla 1998-2000 yılları arasında Sayın Mehmet Ali Yılmaz döneminde Trabzonspor Yönetim Kurulunda birlikte görev yaptık. Ayrıca Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tıp Fakültesi Vakfında Yönetim Kurulu üyeliğim dolayısı ile birlikteliğimiz devam etmektedir.

Eskimez Rektörümüzün kendisinde gözlemlediğim iki haslet ve özellik vardır. Kendisine ulaşan talebi anında gerekli yerlere telefonla ulaşarak çözmeye çalışır. Sorunu ötelemeden ve ertelemeden karşı tarafı da yormadan halletmeye çalışır. İkinci özelliği ise, herhangi birinden yaptığı talebe olumlu cevap alamazsa bile kızmaz, ona gönül koymadan teşekkür eder, canın sağ olsun. Şimdiye kadar verdiklerine veya yaptıklarına sayarız diyerek o kapıyı hiç bir zaman kapatmaz. Ona da teşekkür ederek bir sonraki olabilecek talebiyle ilgili kredisini rezerv tutar. "Marifet iltifata tabidir "anlayışı ile hareket eder. İnsanların bunalımlı zamanlarında "HAL “den anlar, dostları için bir takım riskleri de alarak o talebi gerçekleştirmeye çalışır. Sayın Rektörümüz için derler ki; DOĞUM YERİ ANKARA. ESKİ ADI ANGORA. BAŞIN DÜŞÜNCE DARA. PROF. İBRAHİM ÖZENİ ARA. Veda törenin düzenlenmesinde emeği geçen çok yakından tanıdığım ve takdir ettiğim başta Prof. Dr. Selahattin Köse Bey, Prof. Necati Tüysüz bey olmak üzere, Prof. Dr Erdem Duman bey, Prof. Dr. Mustafa İmamoğlu bey ve Prof. Dr. Hülya Ulusoy hanımı tebrik ederim. Onlara da bu yakışırdı zaten. Şahsen görünce imrendiğim cenazelerden rahmetli Dr. Kemal Dursun Bey ve geçen hafta şehit olan Uzman Çavuş Kadir Tuncer´in cenazeleri olmuştur. O muhteşem kalabalığı görünce insan öyle bir cenaze merasimi olmasını ister. Rektörümüzün veda törenini de görünce Allah sağlık ve ömür verirse 3-4 yıl sonra emekli olmayı düşünen biri olarak böyle bir emeklilik töreninin her çalışan gibi bende arzu ederim. Sayın Rektörümüzün emeklilik döneminde Trabzon´da kalma tercihi bizleri memnun etmiştir. Torunu Ali Dönmez ve diğer 2 kız kız torunları, eşi hanımefendi, kızları, damadı, Ankara´daki ablası ve kız kardeşi ve tüm ÖZEN Ailesi ile sağlıklı güzel günler geçirmesini temenni ediyor, özel dokunuşlarını gönlümde kalacak şekilde unutmayacağımı, yaptığı fevkalade hizmetler için tüm Trabzonlular ve hemşehrilerimiz adına teşekkür ederim. En iyi dileklerimle..
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Prof İbrahim Özen Vefa Töreni
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara Tur Seferlerini Durdurdu
Çaykara Tur Seferlerini Durdurdu
Tüm Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs Salgını (Covit 19) sebebi ile Çaykara Tur Seferlerini geçici olarak durdurma kararı aldı.
Başkan Zorluoğlu´ndan ‘Ortak akıl´ Toplantısı
Başkan Zorluoğlu´ndan ‘Ortak akıl´ Toplantısı
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle video konferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi
31 il araç giriş çıkışına kapatıldı, 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı geldi
31 il araç giriş çıkışına kapatıldı, 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı geldi
Büyükşehirlere giriş ve çıkışlar yasaklandı. 20 Yaş altında olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi
Şekersu Muhtarından Örnek Davranış
Şekersu Muhtarından Örnek Davranış
Şekersu Muhtarı Mehmet Aygün vatandaşın faturasını yatırmak üzere ikamet ettiği Of´tan Uzungöl´e çıktı ve vatandaştan aldığı faturayı yatırarak vatandaşın mağduriyetini giderdi.
Destek Yardımları Evlere Dağıtılacak
Destek Yardımları Evlere Dağıtılacak
Koronavirüs (Covit 19) ile mücadele kapsamında vatandaşların evlerinden çıkmamaları için nakdi yardımlar evlere getirilecek.
Trabzon´da Koronavirüsten Ölenlerin Sayısı Artıyor
Trabzon´da Koronavirüsten Ölenlerin Sayısı Artıyor
Trabzon´da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 9´a yükseldi.
Uzungöl´ün Altyapısı için Ödenek Ayrıldı
Uzungöl´ün Altyapısı için Ödenek Ayrıldı
Bölgemizin en önemli turizm merkezi Uzungöl´ün altyapısında kullanılması için 10 milyon liralık ödenek sağlanacak.
Koronavirüsten Ölen Sağlık Çalışanları ‘Şehit´ Sayılmalıdır
Koronavirüsten Ölen Sağlık Çalışanları ‘Şehit´ Sayılmalıdır
Manevi İlkeli ve Liyakatli Sağlık ve sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (MİL-SAĞLIK-SEN) Genel Başkanı Şenol Gemici, “Koronavirüs salgınıyla mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının “Şehit” sayılmalıdır,” dedi.
Trabzon´da Koronavirüs vaka sayısı
Trabzon´da Koronavirüs vaka sayısı
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs ile ilgili bu akşam basın açıklaması yaptı.
Pazar yerleri için yeni tedbirler
Pazar yerleri için yeni tedbirler
İçişleri Bakanlığı pazar yerlerinde alınacak tedbirler için valiliklere yeni yazı gönderdi. Buna göre, giriş çıkışlar aynı yerden yapılmayacak.
Trabzon´da Dezenfekte Çalışmaları Devam Ediyor
Trabzon´da Dezenfekte Çalışmaları Devam Ediyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, koronavirüsle mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.
Of Yolunda Korona Virüs Denetimi
Of Yolunda Korona Virüs Denetimi
Tüm Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs (Covit 19) ile mücadele devam ederken Bölgemizde de yoğun önlemler alınıyor.
Başkan Zorluoğlu Koronavirüsle Mücadele Sürecini Değerlendirdi
Başkan Zorluoğlu Koronavirüsle Mücadele Sürecini Değerlendirdi
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak koronavirüsle mücadele noktasında şehir genelinde yürüttükleri çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Yusuf Yazıcı´dan Anlamlı Ziyaret
Yusuf Yazıcı´dan Anlamlı Ziyaret
2019-2020 Cemil Usta Sezonu öncesinde Trabzon Spor´dan Rekor bir ücret ile Fransa´nin Lille takımına transfer olan Çaykara´lı hemşerimiz Yusuf Yazıcı örnek bir davranışın altına imza atarak Ulusal basında isminden bir kere daha söz ettirmeyi başardı.
Ulaştırma Bakanı Görevden alındı!
Ulaştırma Bakanı Görevden alındı!
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan görevden alındı! Yerine başka Trabzonlu atandı.
Büyükşehir Trafik Işıklarıyla ‘EVDE KAL´ Çağrısı Yapıyor
Büyükşehir Trafik Işıklarıyla ‘EVDE KAL´ Çağrısı Yapıyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşlara trafik sinyalizasyon sistemiyle ‘Evde Kal´ ve ‘Hayde Eve´ çağrısı yapılıyor.
Siz ´evde kalın´ Büyükşehir Kapınıza Gelsin
Siz ´evde kalın´ Büyükşehir Kapınıza Gelsin
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüse karşı en riskli grup olan 65 yaş ve üzerine getirilen sokağa çıkma yasağı sonrası mobil ekip oluşturdu
Dolmuşların Rengini Trabzonlular Seçiyor
Dolmuşların Rengini Trabzonlular Seçiyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, dolmuş modernizasyonu sürecinin tamamlanmasının ardından dolmuşların renk tercihini Trabzonlulara bıraktı.
Büyükşehir´de Koronavirüs Mesaisi Hız Kesmiyor
Büyükşehir´de Koronavirüs Mesaisi Hız Kesmiyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, koronavirüsle mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.
Zeki Bilge Ortaokulundan Çanakkale Türküsü
Zeki Bilge Ortaokulundan Çanakkale Türküsü
Çaykara Zeki Bilge Ortaokulu öğrencileri tarafından seslendirilen Çanakkale Türküsü dinleyenleri büyüledi
Çanakkale Şehitleri Çaykara´da Anıldı
Çanakkale Şehitleri Çaykara´da Anıldı
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü sebebi ile Çaykara İlçesinde Çelenk Sunma Töreni gerçekleştirildi.
Taşkıran Yöresel Yemeklere Sahip Çıkıyor
Taşkıran Yöresel Yemeklere Sahip Çıkıyor
Taşkıran Eğitim Kurumları öğrencileri tarafından Halk Kültürü dersi kapsamında Çaykara İlçesinde unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimiz ile ilgili etkinlik gerçekleştirildi.
Çaykara´da İstiklal Marşı ve Akif Coşkusu
Çaykara´da İstiklal Marşı ve Akif Coşkusu
İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 99. Yıl Dönümü ve İstiklal Marşı Yazarımız Mehmet Akif Ersoy Çaykara´da anıldı.
Trabzonlu şehidin kimliği belli oldu!
Trabzonlu şehidin kimliği belli oldu!
Türk Silahlı Kuvvetleri´nin Suriye İdlib kentinde gerçekleştirdiği Kalkan Opersayonu´nda Trabzon Pelitli nüfusuna kayıtlı Piyade Uzman Çavuş Kadir Tuncer şehit oldu.
Hasene Derneğinden Öğrencilere Gıda Yardımı
Hasene Derneğinden Öğrencilere Gıda Yardımı
Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Çaykara Belediyesi Öğrenci Yurdunda kalan Kız Öğrencilere gıda yardım Paketi dağıtıldı.
42 yıllık öğretmen Ömer Çamur Emekli Oldu
42 yıllık öğretmen Ömer Çamur Emekli Oldu
Çaykara Soğanlı Mahallesinden 42 yıllık öğretmen Ömer Lütfü Çamur emekli oldu.
Çaykara Anadolu Lisesinden Huzurevi´ne ziyaret
Çaykara Anadolu Lisesinden Huzurevi´ne ziyaret
Çaykara Anadolu Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri tarafından Trabzon Valiliği Trabzon Köşk Huzur Evi ziyareti gerçekleştirildi.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi