Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Tarih: 19.11.2018 13:05:29/ 2513okunma / 1yorum

İnsan olarak yaşadığımız toplumda etrafımızdaki insanlara bakmak gereğini çok az duyarız genel olarak.Çoğunlukla durumu bizden daha iyi olanları görmeye çalışır ve de onlar gibi olabilme özentisi süsler hayallerimizi.

Ahmet´in iki arabası var, benim neden üç arabam yok. Mustafa 50 bin liralık araba biniyor.Benim yüz bin liralık,iki yüz bin liralık arabaya binmem lazım./resimler/2018-11/19/1444344703244.jpgKomşumun 20 odalı oteli var. Benim neden 30-40 odalı otelim yok. Arkadaşım Trabzon´dan daire satın aldı.Benim de almam lazım.

Bu istek sırası uzadıkça uzar gider bu şekilde.Hep önümüze bakmaya çalıırız. Hep bizim üstümüzdeki insanlara erişmeye çalışırız. Ama bir türlü elimizdeki ile yetinmeyi ya da bizden daha çetin durumda olan insanları nedense ya görmezden geliriz ya da görmek işimize gelmez./resimler/2018-11/19/1445020328759.jpgDünyada en kıymetli olan şey sağlığımız olduğu halde çok azımız sağlığımız ile ilgili memnuniyetimizi ifade ederiz.

Öyle diyor Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman

Halk içinde muteber bir nesne yok Devlet gibi

Olmaya Devlet Cihanda bir nefes sihhat gibi

Biz sağlığımızın kıymetini ne zaman biliyoruz biliyor musunuz Sevgili Dostlar.Ya çok yakınımızı kaybettiğimiz zaman. Ya bir genç ölümü olduğu zaman. Ya da hasbel kader yolumuz hastaneye düştü mü? Oradaki ortamı görür ve mırıldanırız kendi kendimize

Dünyada sağlıktan daha kıymetli bir şey yoktur deyiveririz.

Deriz demesine de….Dediğimiz orda kalır.Sonra döneriz hayatın koşuşturmasına.Onun şusu var benim niye yok demeye başlarız yine

17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ

Mesela dün 17 Kasım Dünya Prematüre Günüydü Sevgili Dostlar…Peki hangimizin bu günden haberi var?

Ben kendimden pay biçeyim. Benim de haberim yoktu 17 Kasım Dünya Prematüre Gününden. Dün Taşkıran Eğitim Kurumları Müdürümüz Sevgili İdris Hacımahmutoğlu aradı beni.

Hocam dedi. Bu gün Dünya Prematüre Günü.Benim Bacanağımın Kızı Biricik Ravza´mız da Prematüre olarak Dünyaya geldi. Ben onun sesi,gözü,kulağı olmak istiyorum.Ve Ravza için Ravza´nın Beden Dili ile yazılmış bir metni Çaykara Gündem Dostlarımız ile paylaşıp hem farkındalık yaratmak istiyorum hem de Toplumumuzun bu konudaki duyarlılığını artırmayı düşünüyorum.

İDRİS MÜDÜRÜMÜZ ANLATIYOR

Prematüre Kızımız Ravza Dilek Kesici´nin doğumundan itibaren neler yaşadığını elbette ki hepimiz çok merak ediyoruz.İşte Taşkıran Eğitim Kurumları Müdürümüz Sevgili İdris Hacımahmutoğlu kendi hazırlamış olduğu metin ile Ravza Kızımızın hislerine tercüman olmaya çalışmış.

Bizlere de İdris Müdürümüzün hazırlamış olduğuı o güzel metni sizlerle paylaşmak kalmış…

GELİN ŞİMDİ RAVZA´YI DİNLEYELİM

Ben Ravza Dilek Kesici…Hani derler ya…”Hayata bir adım geriden başlamak diye…Ben Ravza Dilek Kesici olarak belki de hayata 10 adım geriden başladım.Hikayemi siz Kıymetli büyüklerim ile paylaşmak istiyorum.

Benim Hikayem Doktorların anneme “Bir daha çocuğun olamaz” dedikleri gün başladı.Allahın takdiri ya…Ben Dünyaya gelecektim./resimler/2018-11/19/1445320641852.jpgAnnemin karnında daha altı buçuk ayımı yeni tamamlamıştım ki annem hastalandı.Bu sebeple ameliyat ile anne karnından alınarak Dünyaya geldim.

Doğduğumda 590  gramlık bir ağırlığa sahiptim.Ve de benim yaşayacağıma hiç kimse ihtimal vermiyordu.Belki de doğduğum Hastanenin en küçük doğan ve de şu anda yaşamda olan en küçük bebeği olma özelliğine sahibim.

3-4 Ay kadar bir süre Krovoz´de kaldım…Anne sütü hiç içmedim ya da iç organlarımın yeteri kadar gelişememesi nedeni ile Annemin Sütü ile tanışamadım.

Doğum anında beynim oksijensiz kalmış…Kim bilir Doktor Amcalar belki de sadece Annemi sağ olarak kurtarabilmek için Annemi ameliyat yapmışlardı.Benim sağ olarak Dünyaya gelebileceğimi belki doktorlar bile tahmin etmemişti ya da ihtimal vermemişlerdi.

Dedim ya hayata on adım geriden başladım diye…Çiğnemeyi,yutmayı vb bir çok şeyi çok geç öğrendim.Ancak ne yazık ki yürüyemedim.

Kemiklerimde,ayak kaslarımda,el kaslarımdave tendonlarımda çok önemli sıkıntılarım var.Konuşuyorum ve etrafımdaki her şeyi anlayabiliyorum.Bu nedenle hiçbir zaman upuzun uzanamadım.3-3.5 yaşlarında emekleyebildim ancak.

Emeklemek dediğim tavşan gibi zıplaya biliyordum ancak.Olsun en azından evin içerisinde dolaşabiliyordum.Bu durum belki bazıları için hiçbir şey.Ama inanın benim için çok ama çok büyük bir şey…

Hayatım boyunca hiçbir zaman koşamadım.Çok istediğim halde ömrüm boyunca hiçbir zaman arkadaşlarım ile koşup oynayamadım.Sadece imrenen gözler ile onları uzaklardan seyretmek ile yetinmek durumunda kaldım.

Onlar gibi eğlenemedim sorunsuzca.Yardım almadan hiç bir şeyi, yapamadım içimden geldiği gibi. Ama bir yönden çok şanslıyım.Çevremde bulunanlar,ailem ve yakınlarım…Hepsi ama hepsi. Hepsi beni çok ama çok sevdi.Onların yoğun sevgisi ve ilgisi Benim en büyük yaşam kaynağım oldu.

/resimler/2018-11/19/1446239861820.jpgBana ellerinden gelen her yardımı veya hemen her istediğimi, yaptılar.Bu konuda anneme çok şey borçlu olduğumu düşünüyorum.Hastalığım süresince annem benim her şeyim oldu.

Ayda birkaç kere hastalanırım ben…Ateşler içinde yanarım…İğne olur,serum takılır ve de ilaç kullanırım.Zaten doğumumdan bu yana bana yapılan iğneler,alınan kanlar ve takılan serumlar nedeniyle derimin çeşitli yerlerinde ağır tahrişler meydana geldi.

Çok uzun süreden beri fizik tedavi gördüm.Doktorlar bana değişik hareketler yaptırıyorlar.Kaslarımı,eklemlerimi ve de kemiklerimi zorluyorlar.

Bazen kaslarıma elektrik veriyorlar.Bazen beni değişik cihazlara bağlıyorlar.Bu zorlamalardan dolayı vücudumun değişik yerlerinde morluklar meydana geliyor.

Sizler Yetişkinler olarak çektiğim acıları asla anlayamazsınız…

Emeklemeye çalışırken ya da bir şeyi almaya çalışırken sık sık düşüyorum ya da bir yerlerimi sürekli çarpıyorum.Ben bu hayatı adeta ağrılarla ve acılarla yaşamak zorundayım.

Şimdi ise Kas Gevşetme ve Tendon Uzatma Ameliyatı olacağım.Ondan sonra da Kalça Çıkığı ameliyatı olacağım.Yani Sevgili Büyüklerim…Önümde yine zorlu bir süreç var.4-5 ay daha yine ağrılar ve acılar içerisinde yaşamak yatak tedavisi görmek durumundayım.

İnşallah bu süreci kolay atlatır ve kısa bir zaman dilimi içerisinde yürümeyi başarabilirim.Ben insanları ve çocukları çok seviyorum ve de bu kadar eziyete sizler gibi olabilmek ve de sizlerin arasına katılabilmek  için katlanıyorum.

Tüm bunları sizlere niçin mi anlattım?Ben Ravza Dilek Kesici, olarak tek değilim…Benim gibi yaşama tutunmaya çalışan bir çok çocuk var.Yetişkinler olarak Lütfen bizi görün…Bizimle biraz daha ilgilenin...

Şunu da sakın unutmayın Kıymeti Büyüklerim…Herkes engelli doğmayabilir ama hayatın karşınıza ne çıkaracağı da hiç belli olmaz.Herkes engelli olabilir…

DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ

 Prematüre bebeklerin beslenmesi ve bakımı konusunda insanları bilgilendirmek amacıyla 17 Kasım Dünya Prematüre Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye´de yıllık doğum oranlarının yüksek olması nedeniyle prematürelik çok ciddi bir boyutta. Sayılara bakıldığında Türkiye prematüreleri Almanya ile Fransa prematürelerinin yıllık toplaına eşit. Avrupa Birliğin´ndeki diğerküçük  ülkelerde doğan toplam prematürelerin sayısı kadar. Ülkemizde yılda 150.000 bebek erken doğuyor; bunların da 50.000 kadarı çok çok küçük yani 1.000 gramın altında. 17 Kasım işte bu bebeklerin yaşam savaşlarının konu edildiği bir gün: DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ.

PREMATÜRE DOĞUM NEDİR?
Doğumda tam tersi senaryolar da oluyor mu? Evet! Prematürenin doğumu. anne karnındaki gelişim sürecini bebeğe veya anneye bağlı nedenlerle tamamlayamayan miniciklerin dünyaya gelişi... doğduklarında çok küçükler, çoğu bir kilo bile değil. akciğerleri o kadar küçük ki çok özel solunun makineleriyle bizim alıdğımız bir nefesin yüzde biri kadar havayla solutuluyorlar. Dolaşım sistemleri o kadar zayıf ki tansiyonları bile alınamıyor. Bağışıklık düzenleri o kadar gelişmemiş ki yetişkinlerin hastalnamayacağı mikropları kolaylıkla kapıveriyorlar. Beyin damarları o kadar hassas ki beyin kanaması geçirebiliyorlar.

www.caykaragundem.com

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ravza Anlamak
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İdris HACIMAHMUTOĞLU
19.11.2018 16:10:44
Eline sağlık çok süper olmuş. Ne mutlu anlayarak ve yorumlayarak okuyana. İlginize çok teşekkürler.
Çaykaralı Fındıkoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanlığına Seçildi
Çaykaralı Fındıkoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanlığına Seçildi
31 Mart 2019 yerel seçimleri Sonucu İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesi Fevzi Çakmak Mahallesi muhtarlığına seçilen Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu Muhtarlar Derneği Başkanlığına seçildi.
Başkan Zorluoğlu, Minik Talha´ya 23 Nisan Jesti
Başkan Zorluoğlu, Minik Talha´ya 23 Nisan Jesti
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla makamını Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Talha Emir Bahadır´a devretti.
Mesut Mine´sine Kavuştu
Mesut Mine´sine Kavuştu
Mesut Öztürk ile Mine Kol Trabzon´da Gerçekleştirilen Muhteşem Bir Düğün Töreni İle Evlendiler
Başkan Zorluoğlu´nun Kandil Mesajı
Başkan Zorluoğlu´nun Kandil Mesajı
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Mübarek üç aylar içinde yer alan, Ramazan´ın müjdecisi bu anlamlı gecenin, başta ülkemiz olmak üzere, tüm İslam dünyasının beratına, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Mevlâ´dan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.
Kandiliniz Mübarek Olsun
Kandiliniz Mübarek Olsun
´Üç aylar´ın ikincisi olan şaban ayının 15´inci gecesine denk gelen Berat Kandili Berat Kandili hem Ülkemizde hem de Tüm İslam Aleminde bu akşam İdrak edilecek.
Uzungöl´de Yeni Dönem Başladı
Uzungöl´de Yeni Dönem Başladı
Uzungöl´de yeni dönem başladı.2004 Yılından bu yana 3 Dönem üst üste Uzungöl Muhtarlığı görevini yürüten Mustafa Tahan Görevini Yeni seçilen Muhtar Mehmet Öztürk´e devretti.
Öğrenciler Tiyatro İle Buluştu!
Öğrenciler Tiyatro İle Buluştu!
Çaykara Zeki Bilge İlkokulu tarafından her sene Geleneksel olarak gerçekleştirilen “Okuyorum Oynuyorum” Projesi kapsamında İlçemizde bulunan İlkokul Öğrencilerine Yönelik Tiyatro Organizasyonu gerçekleştirildi.
Gurbette Seçilen Çaykaralı Muhtarlarımız
Gurbette Seçilen Çaykaralı Muhtarlarımız
31 Mart 2019 Pazar günü yapıla yerel seçimlerde Ülkemizin değişik yerlerinde seçilen Çaykaralı Muhtarlarımızı yayınlıyoruz.
Başkan Âşık, Mazbatasını Alarak Göreve Başladı
Başkan Âşık, Mazbatasını Alarak Göreve Başladı
Dernekpazarı Belediye Başkanlığına seçilen Dr.Mehmet Âşık mazbatasını alarak görevine başladı.
Başkan Zorluoğlu´na İlk Ziyaret Vali Ustaoğlu´ndan
Başkan Zorluoğlu´na İlk Ziyaret Vali Ustaoğlu´ndan
Trabzon Büyükşehir Belediyesindeki görevine başlayan başkan Murat Zorluoğlu´nun ilk ziyaretçisi, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu oldu.
Çaykara´da Muhtarlar Mazbatalarını Aldı
Çaykara´da Muhtarlar Mazbatalarını Aldı
31 Mart 2019 Tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından Mahalle Muhtarlıklarını kazanan 32 Muhtar Çaykara İlçesinde gerçekleştirilen Tören ile Mazbatalarına kavuştu
Başkan Zorluoğlu, Görevine Başladı
Başkan Zorluoğlu, Görevine Başladı
Trabzon Bühir Başkanlığına seçilen Murat Zorluoğlu Mazbatasını alarak görevine başladı
Ali İle Zehra İlk Adımı Attı
Ali İle Zehra İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en çok sevilen Genç Turizmcilerinden Ali Zeyrek İlçemiz Köknar Mahallesinden Zehra Dursun ile nişanlandı
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti yeni başkanı Ersen Küçük oldu!
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti yeni başkanı Ersen Küçük oldu!
Trabzon´da Gazeteciler cemiyeti olağan genel kurul Toplantısı yapıldı. Başkanlığa Ersen Küçük seçildi.
Aygün Her Şey Şekersu İçin
Aygün Her Şey Şekersu İçin
31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Şekersu Mahallesi Muhtarlığına SEçilen Mehmet Aygün Projelerini Gazetemiz İle Paylaştı
Bağcılar Yenigün Mahalle Muhtarı Çiftçi, Yeniden Aday
Bağcılar Yenigün Mahalle Muhtarı Çiftçi, Yeniden Aday
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde İstanbul Bağcılar Yenigün Mahalle Muhtarı Bünyamin Çiftçi yeniden aday olduğunu açıkladı.
İstanbul´dan Çaykara´ya Gelin Geliyor!
İstanbul´dan Çaykara´ya Gelin Geliyor!
Taşören Mahallesinden Şakir Şenoğlu ile İstanbul´dan Şengül Keskin Dünya evine giriyor.
Trabzon´da 3 Mahallede Çaykaralı Muhtar Adayı
Trabzon´da 3 Mahallede Çaykaralı Muhtar Adayı
Trabzon´da, Ortahisar, Bahçecik ve Pelitli Mahallelerine Çaykaralı Muhtar adayı çıktı.
Teşekkürler Mustafa Tahan
Teşekkürler Mustafa Tahan
31 Mart 2019 Tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Aday Olmama kararı alan Uzungöl Yeni Mahalle Muhtarı Mustafa Tahan Çaykara İlçemizde bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşlarını ziyaret ederek Kurumlarımızın Destek ve Katkılarından dolayı teşekkür etti
İŞKUR´dan Bilgilendirme Semineri
İŞKUR´dan Bilgilendirme Semineri
İŞKUR Sürmene hizmet merkezi ile Çaykara Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından organize edilen SGK ile İŞKUR teşvikleriyle ilgili işverenlere yönelik bilgilendirme toplantısı Çaykara´da yapıldı.
Çaykara Şehitlerini Kucakladı
Çaykara Şehitlerini Kucakladı
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü 104. Yıl Etkinlikleri Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli Organizasyonlar ile devam ediyor.
Çaykara Çanakkale Şehitlerimizi Andı
Çaykara Çanakkale Şehitlerimizi Andı
Millet olarak tarihteki kahramanlık destanımızın en önemlilerinden bir tanesi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Çaykara´da Farklı Bir Mekan "Patzi Restaurant"
Çaykara´da Farklı Bir Mekan "Patzi Restaurant"
Çaykara´lı İş Adamı İrfan Bayraktar tarafından açılan “Patzi Restaurant” 15 Mart 2019 tarihi itibarı ile Çaykara´lı Hemşerilerimize hizmet vermeye başladı
Çaykara Şehitlerini Mezarları Başında Anacak
Çaykara Şehitlerini Mezarları Başında Anacak
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısı ile Çaykara İlçesinde bulunan Okullarımızda 18 Mart ile ilgili hazırlıklar devam ediyor.
Çaykara Akif´i Andı
Çaykara Akif´i Andı
İstiklal Marşımızın kabul edilişi ve İstiklal Marşı Yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen bir program ile anıldı.
Hayırlı Kandiller Çaykara
Hayırlı Kandiller Çaykara
Bu Akşam Tüm İslam Alemi Regaip Kandilini İdrak Etmenin Mutluluğunu Yaşıyor
Salih Çuman, Yenişehir mahalle Muhtar Adayı
Salih Çuman, Yenişehir mahalle Muhtar Adayı
Çaykaralı hemşehrimiz Salih Çuman, Kocaeli Yenişehir mahalle Muhtar adayı oldu.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi