Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Tarih: 19.11.2018 13:05:29/ 2409okunma / 1yorum

İnsan olarak yaşadığımız toplumda etrafımızdaki insanlara bakmak gereğini çok az duyarız genel olarak.Çoğunlukla durumu bizden daha iyi olanları görmeye çalışır ve de onlar gibi olabilme özentisi süsler hayallerimizi.

Ahmet´in iki arabası var, benim neden üç arabam yok. Mustafa 50 bin liralık araba biniyor.Benim yüz bin liralık,iki yüz bin liralık arabaya binmem lazım./resimler/2018-11/19/1444344703244.jpgKomşumun 20 odalı oteli var. Benim neden 30-40 odalı otelim yok. Arkadaşım Trabzon´dan daire satın aldı.Benim de almam lazım.

Bu istek sırası uzadıkça uzar gider bu şekilde.Hep önümüze bakmaya çalıırız. Hep bizim üstümüzdeki insanlara erişmeye çalışırız. Ama bir türlü elimizdeki ile yetinmeyi ya da bizden daha çetin durumda olan insanları nedense ya görmezden geliriz ya da görmek işimize gelmez./resimler/2018-11/19/1445020328759.jpgDünyada en kıymetli olan şey sağlığımız olduğu halde çok azımız sağlığımız ile ilgili memnuniyetimizi ifade ederiz.

Öyle diyor Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman

Halk içinde muteber bir nesne yok Devlet gibi

Olmaya Devlet Cihanda bir nefes sihhat gibi

Biz sağlığımızın kıymetini ne zaman biliyoruz biliyor musunuz Sevgili Dostlar.Ya çok yakınımızı kaybettiğimiz zaman. Ya bir genç ölümü olduğu zaman. Ya da hasbel kader yolumuz hastaneye düştü mü? Oradaki ortamı görür ve mırıldanırız kendi kendimize

Dünyada sağlıktan daha kıymetli bir şey yoktur deyiveririz.

Deriz demesine de….Dediğimiz orda kalır.Sonra döneriz hayatın koşuşturmasına.Onun şusu var benim niye yok demeye başlarız yine

17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ

Mesela dün 17 Kasım Dünya Prematüre Günüydü Sevgili Dostlar…Peki hangimizin bu günden haberi var?

Ben kendimden pay biçeyim. Benim de haberim yoktu 17 Kasım Dünya Prematüre Gününden. Dün Taşkıran Eğitim Kurumları Müdürümüz Sevgili İdris Hacımahmutoğlu aradı beni.

Hocam dedi. Bu gün Dünya Prematüre Günü.Benim Bacanağımın Kızı Biricik Ravza´mız da Prematüre olarak Dünyaya geldi. Ben onun sesi,gözü,kulağı olmak istiyorum.Ve Ravza için Ravza´nın Beden Dili ile yazılmış bir metni Çaykara Gündem Dostlarımız ile paylaşıp hem farkındalık yaratmak istiyorum hem de Toplumumuzun bu konudaki duyarlılığını artırmayı düşünüyorum.

İDRİS MÜDÜRÜMÜZ ANLATIYOR

Prematüre Kızımız Ravza Dilek Kesici´nin doğumundan itibaren neler yaşadığını elbette ki hepimiz çok merak ediyoruz.İşte Taşkıran Eğitim Kurumları Müdürümüz Sevgili İdris Hacımahmutoğlu kendi hazırlamış olduğu metin ile Ravza Kızımızın hislerine tercüman olmaya çalışmış.

Bizlere de İdris Müdürümüzün hazırlamış olduğuı o güzel metni sizlerle paylaşmak kalmış…

GELİN ŞİMDİ RAVZA´YI DİNLEYELİM

Ben Ravza Dilek Kesici…Hani derler ya…”Hayata bir adım geriden başlamak diye…Ben Ravza Dilek Kesici olarak belki de hayata 10 adım geriden başladım.Hikayemi siz Kıymetli büyüklerim ile paylaşmak istiyorum.

Benim Hikayem Doktorların anneme “Bir daha çocuğun olamaz” dedikleri gün başladı.Allahın takdiri ya…Ben Dünyaya gelecektim./resimler/2018-11/19/1445320641852.jpgAnnemin karnında daha altı buçuk ayımı yeni tamamlamıştım ki annem hastalandı.Bu sebeple ameliyat ile anne karnından alınarak Dünyaya geldim.

Doğduğumda 590  gramlık bir ağırlığa sahiptim.Ve de benim yaşayacağıma hiç kimse ihtimal vermiyordu.Belki de doğduğum Hastanenin en küçük doğan ve de şu anda yaşamda olan en küçük bebeği olma özelliğine sahibim.

3-4 Ay kadar bir süre Krovoz´de kaldım…Anne sütü hiç içmedim ya da iç organlarımın yeteri kadar gelişememesi nedeni ile Annemin Sütü ile tanışamadım.

Doğum anında beynim oksijensiz kalmış…Kim bilir Doktor Amcalar belki de sadece Annemi sağ olarak kurtarabilmek için Annemi ameliyat yapmışlardı.Benim sağ olarak Dünyaya gelebileceğimi belki doktorlar bile tahmin etmemişti ya da ihtimal vermemişlerdi.

Dedim ya hayata on adım geriden başladım diye…Çiğnemeyi,yutmayı vb bir çok şeyi çok geç öğrendim.Ancak ne yazık ki yürüyemedim.

Kemiklerimde,ayak kaslarımda,el kaslarımdave tendonlarımda çok önemli sıkıntılarım var.Konuşuyorum ve etrafımdaki her şeyi anlayabiliyorum.Bu nedenle hiçbir zaman upuzun uzanamadım.3-3.5 yaşlarında emekleyebildim ancak.

Emeklemek dediğim tavşan gibi zıplaya biliyordum ancak.Olsun en azından evin içerisinde dolaşabiliyordum.Bu durum belki bazıları için hiçbir şey.Ama inanın benim için çok ama çok büyük bir şey…

Hayatım boyunca hiçbir zaman koşamadım.Çok istediğim halde ömrüm boyunca hiçbir zaman arkadaşlarım ile koşup oynayamadım.Sadece imrenen gözler ile onları uzaklardan seyretmek ile yetinmek durumunda kaldım.

Onlar gibi eğlenemedim sorunsuzca.Yardım almadan hiç bir şeyi, yapamadım içimden geldiği gibi. Ama bir yönden çok şanslıyım.Çevremde bulunanlar,ailem ve yakınlarım…Hepsi ama hepsi. Hepsi beni çok ama çok sevdi.Onların yoğun sevgisi ve ilgisi Benim en büyük yaşam kaynağım oldu.

/resimler/2018-11/19/1446239861820.jpgBana ellerinden gelen her yardımı veya hemen her istediğimi, yaptılar.Bu konuda anneme çok şey borçlu olduğumu düşünüyorum.Hastalığım süresince annem benim her şeyim oldu.

Ayda birkaç kere hastalanırım ben…Ateşler içinde yanarım…İğne olur,serum takılır ve de ilaç kullanırım.Zaten doğumumdan bu yana bana yapılan iğneler,alınan kanlar ve takılan serumlar nedeniyle derimin çeşitli yerlerinde ağır tahrişler meydana geldi.

Çok uzun süreden beri fizik tedavi gördüm.Doktorlar bana değişik hareketler yaptırıyorlar.Kaslarımı,eklemlerimi ve de kemiklerimi zorluyorlar.

Bazen kaslarıma elektrik veriyorlar.Bazen beni değişik cihazlara bağlıyorlar.Bu zorlamalardan dolayı vücudumun değişik yerlerinde morluklar meydana geliyor.

Sizler Yetişkinler olarak çektiğim acıları asla anlayamazsınız…

Emeklemeye çalışırken ya da bir şeyi almaya çalışırken sık sık düşüyorum ya da bir yerlerimi sürekli çarpıyorum.Ben bu hayatı adeta ağrılarla ve acılarla yaşamak zorundayım.

Şimdi ise Kas Gevşetme ve Tendon Uzatma Ameliyatı olacağım.Ondan sonra da Kalça Çıkığı ameliyatı olacağım.Yani Sevgili Büyüklerim…Önümde yine zorlu bir süreç var.4-5 ay daha yine ağrılar ve acılar içerisinde yaşamak yatak tedavisi görmek durumundayım.

İnşallah bu süreci kolay atlatır ve kısa bir zaman dilimi içerisinde yürümeyi başarabilirim.Ben insanları ve çocukları çok seviyorum ve de bu kadar eziyete sizler gibi olabilmek ve de sizlerin arasına katılabilmek  için katlanıyorum.

Tüm bunları sizlere niçin mi anlattım?Ben Ravza Dilek Kesici, olarak tek değilim…Benim gibi yaşama tutunmaya çalışan bir çok çocuk var.Yetişkinler olarak Lütfen bizi görün…Bizimle biraz daha ilgilenin...

Şunu da sakın unutmayın Kıymeti Büyüklerim…Herkes engelli doğmayabilir ama hayatın karşınıza ne çıkaracağı da hiç belli olmaz.Herkes engelli olabilir…

DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ

 Prematüre bebeklerin beslenmesi ve bakımı konusunda insanları bilgilendirmek amacıyla 17 Kasım Dünya Prematüre Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye´de yıllık doğum oranlarının yüksek olması nedeniyle prematürelik çok ciddi bir boyutta. Sayılara bakıldığında Türkiye prematüreleri Almanya ile Fransa prematürelerinin yıllık toplaına eşit. Avrupa Birliğin´ndeki diğerküçük  ülkelerde doğan toplam prematürelerin sayısı kadar. Ülkemizde yılda 150.000 bebek erken doğuyor; bunların da 50.000 kadarı çok çok küçük yani 1.000 gramın altında. 17 Kasım işte bu bebeklerin yaşam savaşlarının konu edildiği bir gün: DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ.

PREMATÜRE DOĞUM NEDİR?
Doğumda tam tersi senaryolar da oluyor mu? Evet! Prematürenin doğumu. anne karnındaki gelişim sürecini bebeğe veya anneye bağlı nedenlerle tamamlayamayan miniciklerin dünyaya gelişi... doğduklarında çok küçükler, çoğu bir kilo bile değil. akciğerleri o kadar küçük ki çok özel solunun makineleriyle bizim alıdğımız bir nefesin yüzde biri kadar havayla solutuluyorlar. Dolaşım sistemleri o kadar zayıf ki tansiyonları bile alınamıyor. Bağışıklık düzenleri o kadar gelişmemiş ki yetişkinlerin hastalnamayacağı mikropları kolaylıkla kapıveriyorlar. Beyin damarları o kadar hassas ki beyin kanaması geçirebiliyorlar.

www.caykaragundem.com

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ravza Anlamak
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İdris HACIMAHMUTOĞLU
19.11.2018 16:10:44
Eline sağlık çok süper olmuş. Ne mutlu anlayarak ve yorumlayarak okuyana. İlginize çok teşekkürler.
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çaykaralı hemşerilerimizin sahibi olduğu ülkemizin en büyük Köknar Kâğıt Karton Sanayi Fabrikasını ziyaret etti.
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi, 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak oda üyesi meslektaşları onuruna yemek düzenledi.
EBS Uzungöl´de Buluştu
EBS Uzungöl´de Buluştu
Kısa Adı EBS olan Eğitimciler Birliği Sendikası Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Çalıştayı Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´de gerçekleştirildi.
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
.Çaykara İlçemizin İlçe Merkezine en uzak olan Mahallelerinden Şekersu Mahallesinde İsmail(Nuri) Kayaoğlu Muhtar Adayı olduğunu açıkladı.
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
İstanbul Gazıosmanpaşa-Fevzi Çakmak Mahallesinde Muhtar olan Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu yeniden aday olduğunu açıkladı.
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Türkiye´de kendi alanında 10 hastaneden biri olarak Çaykara´nın bir mahallesinde hizmet veren “Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi” yaptığı çalışmalarla bölgemizin gururu oldu.
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul´daki ana davasından dosyası ayrılan tutuksuz sanığı olan dönemin 3. Kolordu Komutanı hemşehrimiz Erdal Öztürk, üzerine atılı suçları işlemediği gerekçesiyle beraat etti
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi artık gerçeğe dönüşüyor.
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi