Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Tarih: 19.11.2018 13:05:29/ 2249okunma / 1yorum

İnsan olarak yaşadığımız toplumda etrafımızdaki insanlara bakmak gereğini çok az duyarız genel olarak.Çoğunlukla durumu bizden daha iyi olanları görmeye çalışır ve de onlar gibi olabilme özentisi süsler hayallerimizi.

Ahmet´in iki arabası var, benim neden üç arabam yok. Mustafa 50 bin liralık araba biniyor.Benim yüz bin liralık,iki yüz bin liralık arabaya binmem lazım./resimler/2018-11/19/1444344703244.jpgKomşumun 20 odalı oteli var. Benim neden 30-40 odalı otelim yok. Arkadaşım Trabzon´dan daire satın aldı.Benim de almam lazım.

Bu istek sırası uzadıkça uzar gider bu şekilde.Hep önümüze bakmaya çalıırız. Hep bizim üstümüzdeki insanlara erişmeye çalışırız. Ama bir türlü elimizdeki ile yetinmeyi ya da bizden daha çetin durumda olan insanları nedense ya görmezden geliriz ya da görmek işimize gelmez./resimler/2018-11/19/1445020328759.jpgDünyada en kıymetli olan şey sağlığımız olduğu halde çok azımız sağlığımız ile ilgili memnuniyetimizi ifade ederiz.

Öyle diyor Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman

Halk içinde muteber bir nesne yok Devlet gibi

Olmaya Devlet Cihanda bir nefes sihhat gibi

Biz sağlığımızın kıymetini ne zaman biliyoruz biliyor musunuz Sevgili Dostlar.Ya çok yakınımızı kaybettiğimiz zaman. Ya bir genç ölümü olduğu zaman. Ya da hasbel kader yolumuz hastaneye düştü mü? Oradaki ortamı görür ve mırıldanırız kendi kendimize

Dünyada sağlıktan daha kıymetli bir şey yoktur deyiveririz.

Deriz demesine de….Dediğimiz orda kalır.Sonra döneriz hayatın koşuşturmasına.Onun şusu var benim niye yok demeye başlarız yine

17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ

Mesela dün 17 Kasım Dünya Prematüre Günüydü Sevgili Dostlar…Peki hangimizin bu günden haberi var?

Ben kendimden pay biçeyim. Benim de haberim yoktu 17 Kasım Dünya Prematüre Gününden. Dün Taşkıran Eğitim Kurumları Müdürümüz Sevgili İdris Hacımahmutoğlu aradı beni.

Hocam dedi. Bu gün Dünya Prematüre Günü.Benim Bacanağımın Kızı Biricik Ravza´mız da Prematüre olarak Dünyaya geldi. Ben onun sesi,gözü,kulağı olmak istiyorum.Ve Ravza için Ravza´nın Beden Dili ile yazılmış bir metni Çaykara Gündem Dostlarımız ile paylaşıp hem farkındalık yaratmak istiyorum hem de Toplumumuzun bu konudaki duyarlılığını artırmayı düşünüyorum.

İDRİS MÜDÜRÜMÜZ ANLATIYOR

Prematüre Kızımız Ravza Dilek Kesici´nin doğumundan itibaren neler yaşadığını elbette ki hepimiz çok merak ediyoruz.İşte Taşkıran Eğitim Kurumları Müdürümüz Sevgili İdris Hacımahmutoğlu kendi hazırlamış olduğu metin ile Ravza Kızımızın hislerine tercüman olmaya çalışmış.

Bizlere de İdris Müdürümüzün hazırlamış olduğuı o güzel metni sizlerle paylaşmak kalmış…

GELİN ŞİMDİ RAVZA´YI DİNLEYELİM

Ben Ravza Dilek Kesici…Hani derler ya…”Hayata bir adım geriden başlamak diye…Ben Ravza Dilek Kesici olarak belki de hayata 10 adım geriden başladım.Hikayemi siz Kıymetli büyüklerim ile paylaşmak istiyorum.

Benim Hikayem Doktorların anneme “Bir daha çocuğun olamaz” dedikleri gün başladı.Allahın takdiri ya…Ben Dünyaya gelecektim./resimler/2018-11/19/1445320641852.jpgAnnemin karnında daha altı buçuk ayımı yeni tamamlamıştım ki annem hastalandı.Bu sebeple ameliyat ile anne karnından alınarak Dünyaya geldim.

Doğduğumda 590  gramlık bir ağırlığa sahiptim.Ve de benim yaşayacağıma hiç kimse ihtimal vermiyordu.Belki de doğduğum Hastanenin en küçük doğan ve de şu anda yaşamda olan en küçük bebeği olma özelliğine sahibim.

3-4 Ay kadar bir süre Krovoz´de kaldım…Anne sütü hiç içmedim ya da iç organlarımın yeteri kadar gelişememesi nedeni ile Annemin Sütü ile tanışamadım.

Doğum anında beynim oksijensiz kalmış…Kim bilir Doktor Amcalar belki de sadece Annemi sağ olarak kurtarabilmek için Annemi ameliyat yapmışlardı.Benim sağ olarak Dünyaya gelebileceğimi belki doktorlar bile tahmin etmemişti ya da ihtimal vermemişlerdi.

Dedim ya hayata on adım geriden başladım diye…Çiğnemeyi,yutmayı vb bir çok şeyi çok geç öğrendim.Ancak ne yazık ki yürüyemedim.

Kemiklerimde,ayak kaslarımda,el kaslarımdave tendonlarımda çok önemli sıkıntılarım var.Konuşuyorum ve etrafımdaki her şeyi anlayabiliyorum.Bu nedenle hiçbir zaman upuzun uzanamadım.3-3.5 yaşlarında emekleyebildim ancak.

Emeklemek dediğim tavşan gibi zıplaya biliyordum ancak.Olsun en azından evin içerisinde dolaşabiliyordum.Bu durum belki bazıları için hiçbir şey.Ama inanın benim için çok ama çok büyük bir şey…

Hayatım boyunca hiçbir zaman koşamadım.Çok istediğim halde ömrüm boyunca hiçbir zaman arkadaşlarım ile koşup oynayamadım.Sadece imrenen gözler ile onları uzaklardan seyretmek ile yetinmek durumunda kaldım.

Onlar gibi eğlenemedim sorunsuzca.Yardım almadan hiç bir şeyi, yapamadım içimden geldiği gibi. Ama bir yönden çok şanslıyım.Çevremde bulunanlar,ailem ve yakınlarım…Hepsi ama hepsi. Hepsi beni çok ama çok sevdi.Onların yoğun sevgisi ve ilgisi Benim en büyük yaşam kaynağım oldu.

/resimler/2018-11/19/1446239861820.jpgBana ellerinden gelen her yardımı veya hemen her istediğimi, yaptılar.Bu konuda anneme çok şey borçlu olduğumu düşünüyorum.Hastalığım süresince annem benim her şeyim oldu.

Ayda birkaç kere hastalanırım ben…Ateşler içinde yanarım…İğne olur,serum takılır ve de ilaç kullanırım.Zaten doğumumdan bu yana bana yapılan iğneler,alınan kanlar ve takılan serumlar nedeniyle derimin çeşitli yerlerinde ağır tahrişler meydana geldi.

Çok uzun süreden beri fizik tedavi gördüm.Doktorlar bana değişik hareketler yaptırıyorlar.Kaslarımı,eklemlerimi ve de kemiklerimi zorluyorlar.

Bazen kaslarıma elektrik veriyorlar.Bazen beni değişik cihazlara bağlıyorlar.Bu zorlamalardan dolayı vücudumun değişik yerlerinde morluklar meydana geliyor.

Sizler Yetişkinler olarak çektiğim acıları asla anlayamazsınız…

Emeklemeye çalışırken ya da bir şeyi almaya çalışırken sık sık düşüyorum ya da bir yerlerimi sürekli çarpıyorum.Ben bu hayatı adeta ağrılarla ve acılarla yaşamak zorundayım.

Şimdi ise Kas Gevşetme ve Tendon Uzatma Ameliyatı olacağım.Ondan sonra da Kalça Çıkığı ameliyatı olacağım.Yani Sevgili Büyüklerim…Önümde yine zorlu bir süreç var.4-5 ay daha yine ağrılar ve acılar içerisinde yaşamak yatak tedavisi görmek durumundayım.

İnşallah bu süreci kolay atlatır ve kısa bir zaman dilimi içerisinde yürümeyi başarabilirim.Ben insanları ve çocukları çok seviyorum ve de bu kadar eziyete sizler gibi olabilmek ve de sizlerin arasına katılabilmek  için katlanıyorum.

Tüm bunları sizlere niçin mi anlattım?Ben Ravza Dilek Kesici, olarak tek değilim…Benim gibi yaşama tutunmaya çalışan bir çok çocuk var.Yetişkinler olarak Lütfen bizi görün…Bizimle biraz daha ilgilenin...

Şunu da sakın unutmayın Kıymeti Büyüklerim…Herkes engelli doğmayabilir ama hayatın karşınıza ne çıkaracağı da hiç belli olmaz.Herkes engelli olabilir…

DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ

 Prematüre bebeklerin beslenmesi ve bakımı konusunda insanları bilgilendirmek amacıyla 17 Kasım Dünya Prematüre Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye´de yıllık doğum oranlarının yüksek olması nedeniyle prematürelik çok ciddi bir boyutta. Sayılara bakıldığında Türkiye prematüreleri Almanya ile Fransa prematürelerinin yıllık toplaına eşit. Avrupa Birliğin´ndeki diğerküçük  ülkelerde doğan toplam prematürelerin sayısı kadar. Ülkemizde yılda 150.000 bebek erken doğuyor; bunların da 50.000 kadarı çok çok küçük yani 1.000 gramın altında. 17 Kasım işte bu bebeklerin yaşam savaşlarının konu edildiği bir gün: DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ.

PREMATÜRE DOĞUM NEDİR?
Doğumda tam tersi senaryolar da oluyor mu? Evet! Prematürenin doğumu. anne karnındaki gelişim sürecini bebeğe veya anneye bağlı nedenlerle tamamlayamayan miniciklerin dünyaya gelişi... doğduklarında çok küçükler, çoğu bir kilo bile değil. akciğerleri o kadar küçük ki çok özel solunun makineleriyle bizim alıdğımız bir nefesin yüzde biri kadar havayla solutuluyorlar. Dolaşım sistemleri o kadar zayıf ki tansiyonları bile alınamıyor. Bağışıklık düzenleri o kadar gelişmemiş ki yetişkinlerin hastalnamayacağı mikropları kolaylıkla kapıveriyorlar. Beyin damarları o kadar hassas ki beyin kanaması geçirebiliyorlar.

www.caykaragundem.com

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ravza Anlamak
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İdris HACIMAHMUTOĞLU
19.11.2018 16:10:44
Eline sağlık çok süper olmuş. Ne mutlu anlayarak ve yorumlayarak okuyana. İlginize çok teşekkürler.
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çaykaralı hemşehrimiz Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu asli üyeliğine seçildi.
Muhteşem Nikâh töreni
Muhteşem Nikâh töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Denetçisi Osman Abanoz´un kızı Hümeyra Abanoz ile Doktor Enver Turan Zorlu Grand otel de düzenlenen dillere destan nikâh töreni ile mutluluğa yelken açtılar.
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Çaykara İlçemizde ilk dağıtımı gerçekleştirilen Hereford ve Aggus Irkı Büyükbaş Hayvanlar Yöremize tamamen uyum sağladı.
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu iç Denetçisi Osman Abanoz´un Mimar kızı Hümeyra Abanoz, hayatını Dr.Enver Turan ile birleştiriyor.
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Çaykara İlçemizde Yüksek yerlerdeki bazı Mahallelerimizde sezonun ilk karı bu sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlarken İlçe Merkezinde ise yağmur devam ediyor.
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı"BİR SONBAHAR RÜZGÂRI ESER DURUR BAŞIMDA"adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Trabzon Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinin sorunlarının ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´ün en sevilen Turizmcilerinden Mustafa Karagöz´ün Oğlu Ertuğrul ile Yine Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Yusuf Uçan´ın Dünyalar Güzeli kızları Mine Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile hayatlarını birleştirdiler.
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´ün için Şair M.Nihat Malkoç´un yazdığı “MUHAMMET FATİH SAFİTÜRK´E AĞIT” şiirini Şehit edilişinin 2. sene-i devriyesinde paylaşıyoruz
AVM´de Yangın Paniği!
AVM´de Yangın Paniği!
Çaykaralı işadamlarının sahibi olduğu Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bulunan Bercadia AVM´de yangın çıktı.
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Uzungöl Filak Mahallesinden Mine Uçan ile Uzungöl Hocalı Mahallesinden Ertuğrul Karagöz 10 Kasım 2018 Cumartesi Akşamı Uzungöl´de gerçekleştirilecek olan düğün töreni, ile dünya evine giriyorlar.
Uzungöl mü Şerah mı_
Uzungöl mü Şerah mı_
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl mü Şerah mı?" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Ataköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Çaykara Dr. M. İlhan Durgun İlçe Hastanesi personelleri tarafından Uzungöl ve Çaykara Merkez´de stant kurarak farkındalık oluşturmaya çalıştılar.
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
Öğretmen Hilmi Kanık´ın 6 Kasım ve Çetin Bir Yazı İsimli Yaszısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl Elmalı Mahallesinden Fatih Mutlu ile Köseli, Mahallesinden Hacer Yazıcı 4 Kasım 2018 Pazar Günü Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan Mahşeri kalabalığın katılımı ile gerçekleştirilen düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe “EVET” dediler.
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Trabzon Çaykara- Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğinde Prof. Dr. Orhan Durgun öncülüğünde kültür faaliyetlerine devam ediyor.
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Cumhuriyetle yaşıt, Çaykaralı hemşerimiz eğitim duayeni Ahmet Nurettin Gürsoy Hoca´yı ziyaret etti.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
10 °C
Perşembe
8 °C
Cuma
8 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi