Rus İşgali ve Çaykara´nın Kurtuluşu
Emekli öğretmen, araştırmacı yazar Mehmet Şahin´in kaleme aldığı ‘RUS İŞGALİ VE ÇAYKARA´NIN KURTULUŞU´ adlı makaleyi yayınlıyoruz.
Tarih: 23.2.2020 21:18:31

Emekli öğretmen, araştırmacı yazar Mehmet Şahin´in kaleme aldığı ‘RUS İŞGALİ VE ÇAYKARA´NIN KURTULUŞU ´ adlı makaleyi yayınlıyoruz. 

(18 Nisan 1916-27 Şubat 1918)

Milletlerin ve devletlerin tarihlerinde işgal, savaş, deprem ve diğer doğal afetler gibi o milleti ve devleti derinden etkileyen unutulmayacak çok sıkıntılı dönemler vardır. 

Özellikle var olma ve yok olma yani beka mücadelesinin söz konusu olduğu kritik dönemler hiç unutulmaz. Trabzon ve Çaykara tarihi için de Rus işgali böyle sıkıntılı, acılarla dolu bir dönemdir. 

Dönem I. Dünya savaşı dönemidir (1914-1918). Savaşan devletlerden İngiltere, Fransa, Rusya, Japonya, Sırbistan bir grup ki bunlara İtilaf devletleri dendi. Almanya, Avusturya-Macaristan ise ikinci gruptu. Almanya, Osmanlı Devleti´nin yanında olmasını istiyordu. Osmanlı Devlet yönetiminde de Alman muhibbi  İttihat ve Terakki fırkası vardı. Enver Paşa Harbiye Nazırı, Talat Paşa Dahiliye Nazırı, Sait Halim Paşa Sadrazamdı. Osmanlı Devleti,  Trablusgarp Savaşı (1911-1912) ve Balkan Savaşları (1912-1913) ile yorgun ve güçsüz duruma düşmüştü. Almanların ekonomik ve askeri vaatleri ile Osmanlı Devleti,  Almanların yanında yer aldı.  Almanya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı´dan oluşan bu ikinci gruba da İttifak devletleri dendi.

Osmanlı Devleti Almanların yanında yer almasına rağmen tarafsız kalmaya çalışıyordu ancak Almanlar,  Osmanlı Devleti´nin fiilen savaşa katılmasını ve doğuda Rusları oyalamasını istiyordu. Nitekim öyle oldu. İki Alman savaş Gemisine (Goben ve Breslaw ) Osmanlı gemisi süsü verilerek (Yavuz ve Midilli)  boğazlardan geçirilir. Sivastopol ve Odesa  bombalanır. Böylece  Osmanlı Devleti Rusya´ya saldırmış sayıldığından I. Dünya Savaşı´na girmiş olur. (27 Ekim 1914) Büyüklerimizden dinlediğimiz seferberlik, acıklı muhaceret (göç) ve vahşi kıyım hikayeleri, iç burkan aile dramları işte bu tarihte başlar.

Rus Ordusu 2 Kasım 1914´te doğudan taarruza geçer. Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz  bölgesi için 1918 yılına kadar devam edecek kapkara günler başlamıştır artık.  Kars, Iğdır, Ardahan, Artvin, Rize, Trabzon, Bayburt, Erzurum, Gümüşhane, Ağrı, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Hakkâri, Muş, ve Van vilayetleri Rus – Ermeni kuvvetleri tarafından temelli yerleşmek niyetiyle teker teker işgal edilir. İşgal edilen yerlerde eşi görülmemiş kıyımlar, katliamlar, yağmalar (Şimdi Suriye´de Esed rejimi ile beraber yaptıkları gibi)  yapılır.

Trabzon ilimiz ve ilçeleri de bu işgallerden payını alır. Çok büyük kıyımlar, acılar, sefaletler, açlıklar, göçler, toplu ölümlere sebep olan hastalıklar yaşanır. Ama Allah´a şükürler olsun ki kalıcı niyetlerle gelen Ruslar emellerine ulaşamaz. Her alanda Destansı mücadeleler verilir. İlçemiz Çaykara´nın Sultan Murat yaylasında ordumuzun Ruslara karşı verdiği şanlı mücadeledeki 71 şehidimiz ve diğer şehitlerimiz her yıl Çaykara´nın kurtuluş günü olan 27 Şubat´ta rahmet ve minnetle anılır.

1917 yılında Rusya´da patlak veren Bolşevik-Komünist devrim sebebi ile ve  Osmanlı ordusunun kahramanca mücadelesi sayesinde işgal edilen yerler 1918 yılı sonuna kadar teker teker tekrar geri alınmıştır.

İşte her yıl şehirlerimizde, ilçelerimizde kutlanan “KURTULUŞ” günleri; o hazin sıkıntılı günlerde atalarımızın, dedelerimizin çektikleri sıkıntıları ve vatan uğruna feda ettikleri canları hatırlamak ve sonunda ulaştıkları zaferi terennüm etmek içindir. Ancak icra edilen “KURTULUŞ” kutlamalarının bir farkındalık, bir milli ruh ve coşku oluşturmaktan uzak olduğu; protokol konuşmaları, bir iki şiir, bir iki konuşma, sanatçı konserleri ve folklor gösterileri ile böyle bir sonuca ulaşılamayacağı da ortadadır.   

Bir başka husus da maalesef bu hazin dönemden 104 yıl geçmiş olmasına rağmen bu konu ile ilgili elimizde yeteri kadar ne ilmî ne edebî ne de sanatsal eserin bulunmamasıdır. Konu ile ilgili ses getiren ne bir filmimiz, ne bir tiyatro eserimiz ne de üniversitelerimizin birkaç tez çalışması dışında bilimsel çalışmamız vardır. Böyle bir atmosferde de tarih şuuruna sahip bir gençliğin yetişmesi de beklenemez. Bu gün “Zulüm 1453´te başladı” diyen bir nesil yetişmişse düşünmek ve çareler aramak lazım. Yazık…

Bu aziz toprakları bize vatan kılan şühedamızı rahmet ve minnetle anıyoruz.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İşgali Çaykara Kurtuluşu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara´da Mezbaha Binasının Temeli Atıldı
Çaykara´da Mezbaha Binasının Temeli Atıldı
Çaykara Belediyesi tarafından İlçemizde yapılacak olan İki Mezbaha´dan birincisinin temeli Belediye Başkanı Hanefi Tok tarafından atıldı.
Çaykara ve Of Boğazında Yolun Hikayesi
Çaykara ve Of Boğazında Yolun Hikayesi
Çaykaralı hemşehrimiz, Eğitimci, araştırmacı- yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “ÇAYKARA VE OF BOĞAZIN´NDA YOLUN HİKÂYESİ” adlı araştırma yazısını siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara´da iki otomobil çarpıştı
Çaykara´da iki otomobil çarpıştı
Çaykara-Dernekpazarı yolunda iki otomobil kafa kafaya çarpıştı.
Çaykara Kendi Maskesini Üretiyor!
Çaykara Kendi Maskesini Üretiyor!
Tüm Dünyayı Etkisi altına alan Korona Virüsü(Covit 19) ile mücadele kapsamında Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortak olarak üretilen Maskeler Sağlık çalışanlarının hizmetine sunuldu
Çaykara´da Vefa Destek Grubu Göz Kamaştırıyor
Çaykara´da Vefa Destek Grubu Göz Kamaştırıyor
Çaykara Kaymakamı Salih Çiğdem´in öncülüğünde oluşturulan Vefa Destek Grubu Çaykara İlçesinin tüm Mahallelerini kapı kapı gezerek 65 Yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçları için seferber oluyor.
Çaykara´da Korona Sessizliği
Çaykara´da Korona Sessizliği
Tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizi de etkisi altına alan Yeni Korona Virüs salgını(Covit 19) Çaykara ilçesinde günlük hayatı etkiledi.
Çaykara´da Korona Virüs Önlemi
Çaykara´da Korona Virüs Önlemi
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İlaçlama ekipleri tarafından Çaykara İlçesinde bulunan Kamu Kurum ve kuruluşları ile vatandaşların sıklıkla uğradıkları mekanlarda ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları gerçekleştiriliyor.
Şekersu Yaylasında Kar Motoru Heyecanı!
Şekersu Yaylasında Kar Motoru Heyecanı!
Çaykara Şekersu yaylasında gerçekleştirilen Kar Motoru etkinliğinde Muhteşem doğa görüntüsü göz kamaştırdı.
Çaykara´dan Mehmetçik´e 20 Bin Moral Mektubu
Çaykara´dan Mehmetçik´e 20 Bin Moral Mektubu
Çaykara´da bulunan Milli Birlik ve Kardeşlik Derneği tarafından “Sevgi Eli” Projesi tarafından Bahar Kalkanı Harekâtı kapsamında Afrin´de bulunan Mehmetçiklerimize moral desteği sağlamak üzere 20 bin Mektup yazıldı.
Çaykara´da Şehitler Anıldı
Çaykara´da Şehitler Anıldı
Ülkemizin ve Vatanımızın Bölünmez bütünlüğü uğruna Şehit Olan Kahraman Vatan Evlatlarımız Çaykara İlçesinde gerçekleştirilen çeşitli törenler ile anılıyor.
TOKİ Çaykara 1. Etap İhale Tarihi Belli Oldu
TOKİ Çaykara 1. Etap İhale Tarihi Belli Oldu
TOKİ tarafından Çaykara´da yapılacak olan Kentsel dönüşüm 1.Etap inşaatı ihaleye çıkıyor.
Uzungöl´ün Neşesi Yoğun Bakımda
Uzungöl´ün Neşesi Yoğun Bakımda
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Şakacı kişiliği ile her ortamın neşe kaynağı Yaşar Kır geçirmiş olduğu beyin kanaması nedeniyle Kaşüstü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisinde tedavi altına alındı.
Uzungöl´de 28 yaşındaki genç evinde ölü bulundu
Uzungöl´de 28 yaşındaki genç evinde ölü bulundu
Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden Uzungöl´de 28 yaşındaki genç evinde ölü bulundu.
Çaykaralı Uzman Çavuş Göksu Çakmak İdlib´de Yaralandı.
Çaykaralı Uzman Çavuş Göksu Çakmak İdlib´de Yaralandı.
Çaykara köseli mahallesinden Şaban Çakmak´ın oğlu Uzman Çavuş Göksu Çakmak Suriye´nin İdlib kentinde rejim unsurlarının hava saldırısında yaralandı.
Doğduğum Yer Çaykara
Doğduğum Yer Çaykara
Çaykara İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşu ile ilgili kaleme aldığı´ DOĞDUĞUM YER ÇAYKARA´ adlı şiiri paylaşıyoruz..
Çaykaralı Sanatçıların Resim sergisi büyük ilgi görüyor
Çaykaralı Sanatçıların Resim sergisi büyük ilgi görüyor
Çaykara´lı 17 Resim Sanatçısı tarafından 11 ayrı dalda Çaykara´lı Hemşerilerimizin beğenisine sunulan Karma Resim Sergisi ziyaretçi akınına uğruyor.
Çaykaralı Sanatçılar Resimlerini Sergilediler
Çaykaralı Sanatçılar Resimlerini Sergilediler
Çaykara´lı 17 Resim Sanatçısı tarafından Fatma Bilge Anaokulu Salonunda Karma Resim Sergisi açıldı.
Çaykara´da 102.Yıl Coşkusu
Çaykara´da 102.Yıl Coşkusu
Çaykara İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü Çaykara İlçesinde düzenlenen çeşitli törenler ile kutlandı
Çaykara ve Bizim Kurtuluş Bayramlarımız!
Çaykara ve Bizim Kurtuluş Bayramlarımız!
Hemşehrimiz, Eczacı Necdet Durgun ´un kaleminden “BİZİM KURTULUŞ BAYRAMLARIMIZ” adlı makaleyi yayınlıyoruz.
Karaçam Yolu Tek Şeritten Ulaşıma açıldı
Karaçam Yolu Tek Şeritten Ulaşıma açıldı
Çaykara Karaçam yolu kısmi olarak ulaşıma açıldı. Yolun tamamen ulaşıma açılması için Karayolları ekipleri çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.
Çaykara Karaçam Yolu Heyelan Nedeniyle Ulaşıma Kapandı
Çaykara Karaçam Yolu Heyelan Nedeniyle Ulaşıma Kapandı
Çaykara Karaçam yolunda meydana gelen heyelan sonucu ulaşıma kapandı.
Çaykara´nın Kurtuluşu Çeşitli etkinliklerle Kutlanacak
Çaykara´nın Kurtuluşu Çeşitli etkinliklerle Kutlanacak
Çaykara´nın düşman İşgalinden kurtuluşunun 102. Yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Çaykara´da Sahil Güvenlik Semineri Yapıldı
Çaykara´da Sahil Güvenlik Semineri Yapıldı
Trabzon Sahil Güvenlik Personeli tarafından Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerine yönelik Sahil Güvenliğin çalışma alanları ile ilgili bir Seminer düzenlendi.
Öğrencilere Siber Güvenlik Semineri
Öğrencilere Siber Güvenlik Semineri
Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Öğrencilerine yönelik SİBER Güvenli İnternet Kullanımı Semineri verildi.
Çaykara´da Kan Bağışına Büyük İlgi
Çaykara´da Kan Bağışına Büyük İlgi
Kızılay Kan Merkezi tarafından Çaykara´da gerçekleştirilen kan bağışı kampanyası kapsamında 60 ünite kan bağışı aldı.
Çaykara´da Öğrenciler Doğa Yürüyüşünde
Çaykara´da Öğrenciler Doğa Yürüyüşünde
Çaykara Ataköy Cevdet Sunay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Kar üstünde doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.
Kar, Çaykara´da Hayatı Olumsuz Etkiliyor
Kar, Çaykara´da Hayatı Olumsuz Etkiliyor
Son günlerde bölgemizde etkisini sürdüren soğuk ve elverişsiz hava şartları Çaykara İlçesinde hayatı olumsuz etkiledi.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi