Şairler Şöleni Büyüledi
Artvin 08 Turizm Kültür ve kalkınma Derneği´nin hazırladığı, Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Şavşat Belediyesi´nin desteğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen ve büyük beğeni toplayan 2´nci “7 İklim 7 Bölge Şiir Şöleni “etkinliği yapıldı.
Tarih: 28.5.2017 17:39:19/ 2339okunma / 0yorum

Artvin 08 Turizm Kültür ve kalkınma Derneği´nin hazırladığı, Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Şavşat Belediyesi´nin desteğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen ve büyük beğeni toplayan 2´nci “7 İklim 7 Bölge Şiir Şöleni “etkinliği yapıldı. Şölende Trabzon Çaykara´dan Şair Mehmet Ziya Dinç Katılarak beğeni topladı. /resimler/2017-5/28/1749163841158.jpgArtvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde gerçekleşen şiir şöleni bu yıl Türkiye ve Azerbaycan´dan katılan şairlerle uluslararası boyuta kavuştu. Şiir etkinliğine Artvin Valiliği Hukuk müşaviri Serdar Karal, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci ile Azerbaycan ve ülkemizin 24 ilinden gelen şairlerle birlikte çok sayıda şiir sever katıldı.

/resimler/2017-5/28/1750206811165.jpgŞAİRLER KAFKASÖR YAYLASINDA

Azerbaycan ve ülkemizin değişik yerlerinden gelen şairlere ilk günde, Boğa güreşlerinin de yapıldığı doğa harikası, yeşilliği ile ün yapmış Kafkasör yaylası gezdirildi. Kafkasör Yaylası, Artvin şehir merkezinin 10 kilometre güneybatısında yer alıyor. Ormanlarla çevrili yaylanın yüksekliği 1250 metre. Ender bulunan bitki türlerine sahip yayla, her yıl Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali´ne ev sahipliği yapıyor. Büyüleyici güzelliği ile şairlerin hayran kaldığı yaylada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ebubekir Şahin ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe´nin katıldığı akşam yemeği verildi. Yemekte şairler, yöresel şiveleriyle okudukları şiirlerle büyük beğeni toplladı./resimler/2017-5/28/1750568218168.jpgBİZİM GÖREVİMİZ GÖNÜLLERİ İMAR ETMEKTİR

Şairler onuruna verilen akşam yemeğine katılarak bir konuşma yapan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,” bizim görevimiz sadece cadde ve sokakların imarı değil, bir başka görevimiz de gönülleri imar etmektir. Hoyrat kaynağımız gönüllü taşıyıcılar olan sizlere hizmet etmekten onur duyarız. Sizlerle gurur duyuyoruz, sizler sanat dolu yüreğinizle duyguları incecik ipeksi gönüllerimize işliyor beyinlerimize giriyorsunuz, gönülleri imar ediyorsunuz,” dedi./resimler/2017-5/28/1751265874957.jpgŞİİR ŞÖLENİNİ ULUSLARARASI BOYUT KAZANDIRDIK

Sunuculuğunu TRT Program yapımcısı Zeynep Köşker ile Artvinli yöresel sanatçı Oktay Köse´nin yaptığı program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra tertip komitesi adına açış konuşması yapan Artvin 08 Kültür Turizm Kalkınma Derneği Başkanı ve Halk Şairi Gülden Taş, derneğin 2015 yılında kurduklarını hatırlatarak kısa süre içerisinde Azerbaycan ve Türkiye´nin dört bir yanından şairlerin katılımıyla Şiir şölenini uluslararası bir boyut kazandırdık, dedi.  

Taş; “Dernekler için 3 yıl, çok uzun bir süre değildir. Derneklerin kendini toplumun her kesimine kabul ettirmesi, çeşitli misyonlar üstlenmesi, yıllar sürecek bir durumdur. İşte biz bu kadar kısa bir süre içinde Azerbaycan ve Türkiye´nin dört bir yanından şairlerin katıldığı Şiir Şöleni etkinliğini 2. kez edebiyat ve kültür adına yaparak, bu coşkuyu sizlerle paylaşmanın onurunu yaşıyoruz. Organize ettiğimiz bu geceye desteklerini esirgemeyen başta Valimiz Sayın Ömer Doğanay ve Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocatepe´ye şükranlarımızı sunuyorum. Katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığına, Artvin Valiliğine, Artvin Belediyesine, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne, İl Özel İdaresine, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, Şavşat Belediyesine ve diğer emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ”dedi./resimler/2017-5/28/1752337595021.jpgŞAİRLER SAHNEDE

Ülkemizden ve Kardeş ülke Azerbaycan´dan katılan her şairin özgeçmişi slayt gösterimi ile sahne alan, Trabzon Mehmet Ziya Dinç, Azerbaycan Mehmet İsmail, Yozgat Ahmet Sargın, Adana Münevver Düver, İzmir Mesut Turgay Kılıçoğlu, Ankara Vedat Fidanboy, Kayseri Şehmuz Çiçek, İstanbul Ali Osman Arslan, Aslan Baykara, Mehmet Çiçek, Diyarbakır İhsan İpek Cankurt, Denizli Arzu Kabukçu, Muş Hakan Işık, Elazığ Özer Altay, İzmir Nermin Akkan, Sakarya Ayhan Akgöül, Sivas Duran Tamer, Konya Deniz Garipcan, Tokat Sündüs Akça, Antalya Yunus Yaşar, Kastamonu Niyazi Yılmaz, Kırşehir İbrahim Düğer, Artvin Kemal Avcı, Gülden Taş, okudukları birbirinden güzel şiirlerle dinleyenlerden büyük alkış aldılar. Yaklaşık 2 saat süren ve şairlerin her konuyu işleyip okudukları şiirlerle salonu dolduranlar duygu dolu anlar yaşadılar. Program sonunda şölene katılan şairlere katılım belgesi ve plaket taktım edildi./resimler/2017-5/28/1754576035445.jpgŞAİRLER ŞAVŞAT KALESİNDE 

Artvin Belediyesi tarafından Artvin´in turizm alanında tanıtılması için bölgeye gelen şairlere bölgenin tüm güzellikleri göstermek için tahsis edilen otobüsle Şavşat´a bir gezi düzenlendi. Dağların arasında, hırçın vadileri delip geçen tüneller arasından geçerek yol boyunca Çoruh Nehrine kurulan barajın oluşturduğu doğal güzelliğin yanında yeşilin göz kamaştırdığı Artvin –Ardahan Karayolu güzergâhında iki derenin birleştiği vadinin içerisinde Şavşat merkezine 4 kilometre uzakta bulunan ve 10´nuncu yüzyılda inşa edilen Şavşat kalesi şairlerin ilk ziyaret yeri oldu. 

/resimler/2017-5/28/1755286973409.jpgŞAİRLERİ ŞAVŞAT´TA GÖRMEKTEN MUTLU OLDUK

İkinci durak yeri bölgenin tanıtımına katkı sağlayan Şavşat evinde. Dümdüz ve yemyeşil otlarla, renga renk çiçeklerle kaplı, şırıl şırıl akan suları, muhteşem bir manzara oluşturan Artvin evleriyle tüm güzellikleri barındıran Şavşat vadisi şairleri adeta büyüledi. Manzaraya şairler hayran kaldı. Kaybolmakta olan Şavşat Evleri´ni gelecek nesillere aktarmak amacıyla tamamen ahşaptan inşa edilen bu mekânda şairleri Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ve İmam hatip lisesi müdürü İsmail Sancar karşılayarak, yöresel yemekler ikram etti. Mini bir şiir programıyla Şavşat Evini renklendiren şairler yörenin muhteşem manzarasına hayran kaldılar. Bu muhteşem kereleri fotoğraflayarak anılaştırdılar. Yemekte kısa bir konuşma yapan Şavşat Belediye Başkanı Öztürk: “Şairlerimizin geçen yıl ilçemizde gerçekleştirdiği şiir dinletisi Şavşatlılar tarafından çok beğenilmişti. Gönül isterdi ki bu yılda aynısını gerçekleştirelim ancak bu sene kısmet olmadı. Bugün şairlerimizi Şavşat´ta görmekten mutlu olduk.” dedi. Dernek başkanı Gülden Taş,” burada yaptığı konuşmada, İki yıldır bizleri Şavşat Belediyesi olarak yalnız bırakmayan maddi, manevi yanımızda olan Şavşat Belediye Başkanımız Sayın Sinan Öztürk´e sanata, edebiyata ve bizlere göstermiş olduğu ilgi alakadan dolayı gelen misafirler, dernek adına ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum, ”dedi./resimler/2017-5/28/1753592596652.jpgŞAVŞAT KARAGÖL BÜYÜLEDİ

Şairler Şavşat´ın doğa harikası köylerinden geçerek son durakları saklı cennet olan Karagöl´e geçtiler. İtalya´daki Cittaslow 2015 Genel Kurulu´nda "Sakin Şehir" unvanı alan Karagöl, etrafı ladin, kayın ve gürgen ağaçları ile kaplı. Turistler tarafından Artvin´in en çok rağbet gören yeri diyebiliriz. Doğu Karadeniz´in muhteşem doğasında, çok zengin bitki örtüsüne ve yaban hayata ev sahipliği yapan, göz alıcı ve etkileyici bir göl. Tamamen doğayla iç içe yeşil ve sarı renk tonlarıyla şairlere adeta görsel bir şölen sundu. Misafirler gördükleri manzara karşısında adeta büyülendiler. Kara Göl´ün muhteşem manzarası karşısında duygularını dile getiren şairler, “Bugüne kadar çok yere gittik, çok güzel yerler gördük. Ama Şavşat Karagöl gibisini ilk defa bugün yakından gördük. Bize göre dünyanın en güzel yerlerinden biri burası. Artvin yöresi saklı cenneti andırıyor. 3 gün boyunca gördüğümüz Artvin´in ve yaylaların güzelliğine doyamıyoruz. Bölge turizme ve tanıtıma açılmalı. Bu denli muhteşem cennet misali özgün şehrin tanıtıma ihtiyacının olduğu da bir gerçek. Biz Artvin´e ve Artvin yaylalarına, vadilerine yemyeşil doğasına hayran kaldık. Bölge mutlaka gezilmeli; görülmeye değer, ”dediler.

Haber: Çaykara Gündem Gazetesi 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şairler Şöleni Büyüledi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Anadolu Basını Trabzon´da Buluşuyor
Anadolu Basını Trabzon´da Buluşuyor
Anadolu Basın Yayın Birliği Trabzon Şubesi ve Karadeniz Bölge Başkanlığı tarafından düzenlenecek olan Türkiye Başkanlar Kurulu toplantısı ve ödül töreni ile ilgili hazırlıklar tamamlandı.
Uzungöl Platformu´ndan Bakana Ziyaret
Uzungöl Platformu´ndan Bakana Ziyaret
Uzungöl Platformu İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu´yu Ankara´da Ziyaret ederek hem gerçekleştirilen yatırımlar için Destek ve Katkılarından dolayı Sayın Bakanımıza teşekkür ettiler hem de Uzungöl´ün Mevcut Durumunu değerlendirerek yeni Projeler hakkında fikir alış verişinde bulundular.
Maçka Boğaçhan Yaylası Şenlendi
Maçka Boğaçhan Yaylası Şenlendi
Dede Korkut 5´inci Boğaçhan Kültür ve Sanat Festivali Maçka ilçesine bağlı Boğaçhan Yaylası´nda binlerce kişinin katılımıyla büyük coşku içinde gerçekleştirildi.
Trabzon Kitap Fuarı 20 Nisan Cuma günü açılıyor
Trabzon Kitap Fuarı 20 Nisan Cuma günü açılıyor
Trabzon 20-29 Nisan tarihleri arasında önemli bir kültürel etkinliğe daha ev sahipliği yapacak.
Solaklı Deresine Düşen Karaca Kurtarıldı
Solaklı Deresine Düşen Karaca Kurtarıldı
Solaklı Deresinde mahsur kalan karaca kurtarılarak doğal yaşam alanına bırakıldı
Anadolu Basınında Yeni Dönem
Anadolu Basınında Yeni Dönem
Anadolu Basın Yayın Birliği Trabzon Şubesi olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Gazetemiz Genel Yayın yönetmeni Kemal Çuman yönetim kurulu üyeliğine seçilerek Başkan Vekilliği görevini üstlendi.
Çaykaralı İşadamı Basınla Bir Araya Geldi
Çaykaralı İşadamı Basınla Bir Araya Geldi
Çaykaralı İşadamı Ali Kemal Aydın İzmit Gebze´de bölge basınıyla bir araya geldi.
Vali Yavuz: “Kaçak Yapılaşmayla Mücadelemiz Sürüyor”
Vali Yavuz: “Kaçak Yapılaşmayla Mücadelemiz Sürüyor”
Trabzon Valisi Yücel Yavuz başkanlığında mülki amirler, emniyet ve jandarma yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, kıyı ve yaylalardaki kaçak yapılar ele alındı. Vali Yavuz, kıyı ve yaylalarda kaçak yapılaşmaya kesinlikle izin verilmeyeceğini ifade etti.
Çaykara Of Yolunda Kaza
Çaykara Of Yolunda Kaza
Dernek Of Kara yolunda Meydana Gelen Kazada Özel Araç Takla Atarken Sürücü Kazayı Yara Almadan Atlattı
Maçka´da Çatışma: 2 Şehit
Maçka´da Çatışma: 2 Şehit
Maçka´da PKK´lı teröristlerle çatışma: 1 başçavuş ile 16 yaşındaki sivil bir genç şehit oldu.
Şehit Ahmet Çamur Mezarı Başında Anılacak
Şehit Ahmet Çamur Mezarı Başında Anılacak
Şehit özel Harekât Komiseri Ahmet Çamur, şehadetinin 2. Yıl dönümünde mezarı başında anılacak.
Of´ta Çay Kamyonu Devrildi: 1 Kişi Öldü
Of´ta Çay Kamyonu Devrildi: 1 Kişi Öldü
Of ilçesinde Çay Taşıyan Kamyonun Devrilmesi Sonucu 1 Kişi Hayatını Kaybetti, 3 Kişi Yaralandı.
Büyükşehir Belediyesi ücretsiz cenaze hizmeti Veriyor
Büyükşehir Belediyesi ücretsiz cenaze hizmeti Veriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, cenaze hizmetlerini tamamen ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.
Trafik Terörü Durdurulamıyor!
Trafik Terörü Durdurulamıyor!
Türkiye´de Altı ayda 190 binden fazla kaza meydana gelirken, bin 500 kişi hayatını kaybetti
Of´ta Viyadükte Ceset Bulundu!
Of´ta Viyadükte Ceset Bulundu!
Of´ta sabah saatlerinde Trabzon Sahil yolu Çaykara Viyadüğü yeşil alanı içerisinde bir kişi ölü olarak bulundu.
Murat Yazıcı Son Yolculuğuna Uğurlandı
Murat Yazıcı Son Yolculuğuna Uğurlandı
Çaykaralı eğitimci Murat Yazıcı Adapazarı´nda düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.
Maçka´da Askere Tuzak!
Maçka´da Askere Tuzak!
Maçka´da teröristlerin yerleştirdiği el yapımı patlayıcı patladı. 2 asker yaralandı
Teknikerler İftarda Buluştu
Teknikerler İftarda Buluştu
Teknikerler Birliği Trabzon Şubesi üyelerine yönelik iftar programı düzenledi.
Su borcunuzu Taksitlendirin
Su borcunuzu Taksitlendirin
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7020 Sayılı Kanun kapsamında Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğüne su ve atıksu borcu olan abonelere, borçlarını yapılandırma imkanı getirildi.
Son İftar Sofrası Dernekpazarı´nda Kuruldu
Son İftar Sofrası Dernekpazarı´nda Kuruldu
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Son İftar yemeğini Dernekpazarı´nda verdi
Yaz Okulu Başvuruları Başladı
Yaz Okulu Başvuruları Başladı
Trabzon Büyükşehir Belediyesi´nin bu yıl ikincisini düzenleyeceği yaz okuluna başvurular başladı.
Çaykaralı İşadamı Gazetecilerle İftarda Buluştu
Çaykaralı İşadamı Gazetecilerle İftarda Buluştu
Çaykaralı İşadamı Ali Kemal Aydın Gebze´de Gazetecilerle iftar yemeğinde buluştu
Trabzon´da Ramazan etkinlikleri Başlıyor
Trabzon´da Ramazan etkinlikleri Başlıyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak yapılan Ramazan Etkinlikleri Bugün Başlıyor.
TİSKİ 2017 Çaykara Yatırımları Açıklandı
TİSKİ 2017 Çaykara Yatırımları Açıklandı
TİSKİ 2017 Yatırım programında Çaykara ilçesi Çambaşı Mahallesi İçme Suyu ve Kanalizasyon Tesisi İnşaatı ve Çamlıbel Mahallesi İçme Suyu Tesisi İnşaatı programa alındı.
Taşhan Pazarında Heyelan
Taşhan Pazarında Heyelan
Taşhan Pazarına 500 Metre Mesafede Meydana Gelen Heyelan Sonucu Yolda Tek Şerit Ulaşıma Kapandı.
Çaykaraya İtfaiye Merkezi
Çaykaraya İtfaiye Merkezi
Büyükşehir Belediyesi, ilçeleri itfaiye müfrezeleri ile donatacak
Şehit Ateşi Maçka´ya Düştü
Şehit Ateşi Maçka´ya Düştü
Dicle Üniversitesi kampüs alanında zırhlı polis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamada şehit düşen polislerden Maçka Nüfusuna kayıtlı Miraç Özcan olduğu öğrenildi
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
-1 °C
Cuma
-1 °C
Cumartesi
-1 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi