Şekersu Yaylasında Kar Motoru Heyecanı!
Çaykara Şekersu yaylasında gerçekleştirilen Kar Motoru etkinliğinde Muhteşem doğa görüntüsü göz kamaştırdı.
Tarih: 9.3.2020 19:13:22

Karadeniz ve ülke turizminin en önemli Merkezlerinden Uzungöl´ün Şekersu Yaylasında Uzungöl´lü Gençler tarafından gerçekleştirilen Kar Motoru etkinliği hem muhteşem doğa görüntüsü hem de zengin etkinlik kaynakları ile tabiri caiz ise adeta göz kamaştırdı./resimler/2020-3/9/1915152373947.jpgYaz Mevsiminde muhteşem doğal güzelliği ile insanları büyüleyen ve de sezon boyunca on binlerce turistin ziyaret ettiği Uzungöl´ün Şekersu Yaylası kış mevsiminde de Muhteşem kar manzarası ve kayak parkuru ile görenleri kendisine hayran bırakmaya devam ediyor./resimler/2020-3/9/1915346905597.jpgUzungöl´lü Gençler Şekersu Mahallesi eski muhtarı Mehmet Aygün, Gürkan Aygün, Orhan İnce, Vokan Alibeyoğlu, Zeki Aygün ve Yılmaz Hüseyinpaşaoğlu kış mevsimi boyunca her fırsat bulduklarında Şekersu Yaylasına çıkarak hem Kar Motoru keyfi yaşıyor hem de bölgede saklı olan turizm potansiyelini tüm dünyaya tanıtmaya çalışıyorlar./resimler/2020-3/9/1915491280909.jpgTabanoz, Büyük Yayla, Şekersu Köyü ve Veli Yaylalarında oluşan Şekersu Yaylasında Kış Mevsiminde 4 yayla adeta birleşmiş ve tek yayla konumuna gelmiş durumda

Yaz Mevsiminde bu yaylaların birbirlerine ulaşımı 15-20 dakika sürerken kışın kuş uçuşu kar motoru ile 5 dakikada Veli Yaylasından Tabanoz yaylasına ulaşmak mümkün./resimler/2020-3/9/1916045499949.jpgDÜNYANIN EN UZUN KAYAK PİSTİ

Google´ye şu soruyu sorun.

Dünyanın en uzun kayak pisti neresidir?

Alacağınız cevap aynen şu:

Dünyanın en uzun kayak pisti UNESCO dünya mirası listesine giren Cortina Kayak merkezidir. İtalya´da bulunan kayak merkezi 120 kilometrelik pisti ile dünyanın en uzun kayak pisti olma üstünlüğüne sahiptir. Alplerin Dolomitler bölgesinde kurulan pistte dolomitler kraliçesi kış olimpiyatları düzenlenmektedir.

Oysa biz şimdi sizlere 7 KM Uzunluğunda bir kayak pistinden söz edeceğiz.

Karakaya´dan söz edeceğiz sizlere. Ya da bilinen ismi ile Kırklar Dağı… Kırklar Tepesi ya da Ziyaret Tepesi olarak da biliniyor.

Deniz seviyesinden 3250 Yükseklikte Karakaya… Bölgemizin en yüksek Yerlerinden bir tanesi.

Karakaya´dan Kayak yapmaya başlıyorsunuz. Ödününüzde yaklaşık 7 KM´lik bir Kayak Parkuru var.

Muhteşem Doğal güzellikler eşliğinde Büyük Yayla ve Şekersu Köyünü geçtikten sonra Şekersu Yaylasının alt kısmında yer alan Ğulodo Mevkiinde Değirmenlerin bulunduğu bölgede parkuru tamamlamış oluyorsunuz.

Bu muhteşem parkur hem doğal güzelliği hem de muhteşem altyapısı ise adeta göz kamaştırıyor.

/resimler/2020-3/9/1916250969112.jpgSadece Uzun Parkur yok Şekersu Yaylasında. Kısa parkurlar da var. İşte size birkaç parkur.

1-Corğorim üstü-Corğorim Dere Yatağı Yaklaşık 1.5 Km

2-Corğorim Üstü-Büyük Yayla-Yaklaşık 2 Km

3-Veli Yaylası-Şekersu Köyü-Yaklaşık 1.5 KM

4-Veli Yaylası-Büyük Yayla-Yaklaşık 3 Km

5-Büyük Yayla-Şekersu Yaylası-Yaklaşık 2.5 Km

6-Corğorim Üstü Tabanoz-Yaklaşık 5 Km

7-Büyük Yayla-Tabanoz Yaklaşık 3 Km

8-Mezarat Şekersu Köyü-Yaylası-Yaklaşık 800 Metre

9-Veli Yaylası Tabanoz-Yaklaşık 6 Km

10-Büyük Yayla Ğulodo-Yaklaşık 4 Km

Bu şekilde onlarca Parkur var Şekersu Yaylasında. Tercih sizin

Neler mi yapabilirsiniz? İşte size tercihler…

1-İsterseniz karda muhteşem bir doğa yürüyüşü yapın. Karların içerisinde bata çıka muhteşem Doğa güzelliği eşliğinde karlar içinde gönlünüzce yuvarlanın isterseniz.

2-İsterseniz yukarıda yazdığım parkur uzunluğuna göre kayak yapmayı deneyin. Kayak için hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Sadece karın üstüne kendinizi bırakın hepsi o kadar.

Birden kendinizi yüzlerce metre aşağıda bulursunuz.

Öyle kaza yapma ihtimaliniz de yok. Sadece karın içine batar tekrar çıkarsınız en kötü ihtimalle.

3-İsterseniz Uzungöl´lü Gençlerimizin yaptığını yapın. Kar Motoru ile Şekersu Yaylasında tadına doyum olmayan muhteşem bir Doğa gezintisine çıkın. Uzungöl´ün tüm yaylalarını sadece bir saat içinde dolaşın./resimler/2020-3/9/1916539094726.jpgŞEKERSU KIŞ MEVSİMİNDE DOĞA CENNETİ

Sizlere bir şey önererek başlayacağım bu günkü yazımıza. Artık günlük hayatımızın en önemli parçası olan Google´ye Şekersu Yaylası yazın bakalım karşınıza ne çıkacak?

Yüzlerce fotoğraf var Şekersu Yaylası ile ilgili. Ama hepsi de karsız Şekersu Yaylası Fotoğrafları. Neden mi? Çünkü Şekersu Yaylasına kışın kimse gitmiyor ki. Şekersu Yaylasını kış mevsiminde kimse tanımıyor ki.

Oysa her iki mevsimi de çok farlı çok özel Şekersu Yaylasının. Yazı ne kadar güzel ise kış mevsimi ondan çok daha güzel.Sadece tek bir farkı var kış mevsiminin yaz mevsimine göre.Yazın insanların dolup taştıkları Şekersu Yaylası kış mevsiminde ise kimsesiz ve yalnız kendi halinde bırakılmış.Keşfedilmeyi bekliyor./resimler/2020-3/9/1917205814042.jpgDÜNYANIN TESCİLLİ EN BÜYÜK KAYAK MERKEZİ

Yıl 2013…Dönemin Belediye Başkanı Abdullah Aygün´ün en büyük hayallerinden bir tanesi Karester ve Şekersu Yaylalarını kış turizmine kazandırmak. O hayal bu gün de devam ediyor.

Yurt dışından Dünyanın en önemli kayak Uzmanları Belediye Başkanı Aygün tarafından Uzungöl´e davet ediliyor. Ve de onların yanına Uzungöl´lü gençler katılıyor Uzungöl´den. Başta Gürkan Aygün, Merhum Ali İrfan Çakır, Turizmci Şair Mehmet İnan ve diğerleri.

Ve de Yurt Dışlından gelen Uzman Kayakçılar…

1-Adrien Coirieri

2-Romain Grojean

3-Jeremy Provost

4-Frederich Laglera

5-Kevın Guri

Birlikte Karester ve Şekersu Yaylalarına çıkıyorlar. Muhteşem doğa yurt dışından gelen misafirleri adeta kendinden geçiriyor.

Günlerce Karester ve Şekersu Yaylalarında konaklıyor Misafirlerimiz. Ve de her boyutu ile mercek altına alıyorlar Karester Yaylasını.

Verdikleri karar hepimize Turizm Dersi verme niteliğindedir. Merak edenler için tuttukları Rapor Uzungöl Belediyesinde mevcuttur.

Rapor aynen şöyle.Karın 6 ay boyunca yerde kaldığı yerden hiç kalkmadığı Karester Yaylası ve de onu takip eden Şekersu Yaylası Kayak Turizmi Altyapısı bakımından Dünyanın en zengin altyapısına sahip. Eğer sahip çıkabilirsek, eğer alt yapı ile ilgili çalışmaları gerçekleştirebilirsek bizler Hem Karester Yaylasını Hem de Şekersu Yaylasını Dünyanın en önemli Turizm Merkezlerinden bir tanesi haline getirebiliriz.

Yazın Çim Kayağı.Kışın Normal kayak…Mevla bizlere muhteşem bir güzellik nasip etmiş.Bize düşen ise o güzelliği işleyip hayata geçirmek ve de insanların hizmetine sunmak…/resimler/2020-3/9/1917368158011.jpgUZUNGÖLLÜ GENÇLER HER GÜN KARESTER YAYLASINDA

Başta Gürkan Aygün, Mehmet İnan ve Murat Özen olmak üzere Uzungöl gençleri her gün Karester ve Şekersu Yaylalarında. Her akşam çaylarını Karester´de Şekersu Yaylasında içiyorlar dersek sanırız abartmamış oluruz.

Muhteşem tabiat eşliğinde gönüllerince  kayak yapıyor gençlerimiz. Ve de aslında kafası birazcık çalışan bizim gibi Uzungöl´e hamallık yapan insanlara aslında şu mesajı vermeye çalışıyorlar./resimler/2020-3/9/1917533314568.jpgPEKİ NELER YAPILABİLİR?

Önce Teleferik. Karester Yaylasının ve Şekersu Yaylasının Kış Turizmine kazandırılabilmesi için öncelikle Uzungöl Merkez´den Karester Yaylasına bir teleferik sisteminin kurulması Daha sonra ise Karester Yaylasından Şekersu Yaylasına geçiş sağlayacak teknik bir altyapının hazırlanması gerekiyor. gerekiyor.Hem Ülkemizde hem de dünyanın çeşitli yerlerinde bu tür teleferik projelerinin ve de uygulamalarının yüzlercesi mevcut. Yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda yaklaşık 4 dakika 13 saniye gibi kısa bir sürede Uzungöl Merkezden Karester Yaylasına Teleferik Sistemi ile çok kolay bir şekilde ulaşılabileceği çok net bir şekilse görülüyor./resimler/2020-3/9/1918090189849.jpgALTYAPI

Hem Karester Yaylasında hem de Şekersu Yaylasında Altyapı ile ilgili çalışmalar yapılmalı ve tamamlanmalı.

Altyapı çalışmalarının da tamamlanmasının ardından ise Dünyanın en Büyük Kayak Merkezi olmaya aday olan Karester ve Şekersu Yaylalarını Turizm severlerin beğenisine sunmuş olacağız.

Ve de Karester ve Şekersu Yaylalarının o muhteşem yaz ve kış güzelliğini Turizm Dostları ile paylaşmış olacağız o zaman…

Başta Sorduğumuz soruya sonda cevap vererek bitirelim yazımızı. Karester Yaylasını Kış Turizmine kazandırabilirsek eğer…İşte o zaman Goggle Amcaya Karester Yaylası ya da Şekersu Yaylası diye sorduğunuzda Goggle Amca önünüze Karester Yaylasının ve Şekersu Yaylasının hem Yaz hem de Kış Fotoğraflarını koyacak.Ve de hangisinin daha güzel olduğuna sizler karar vereceksiniz.…

NOT: Fotoğraflar yöremizin turizm alanında bilinmeyen yer ve yörelerini tanıtım anlamındaki gayretli çalışmalarından dolayı Sevgili Gürkan Aygün´e Teşekkür Ederiz.

Haber yorum: Hilmi Kanık 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şekersu Yaylasında Motoru Heyecanı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara Girişinde Sağlık ve Trafik Güvenliği Uygulaması
Çaykara Girişinde Sağlık ve Trafik Güvenliği Uygulaması
Tüm Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs (Covit 19) Salgınına önlem almak amacı ile Çaykara İlçe Merkezi girişinde Trafik ve Sağlık Kontrol Noktası oluşturuldu.
Çaykara´da Vatandaştan Sağlık Çalışanlarına Baklava
Çaykara´da Vatandaştan Sağlık Çalışanlarına Baklava
Tüm Dünyayı ve Ülkemizi etkisi altına alan Korona Virüs Salgını(Covit 19) ile mücadele tüm hızı ile devam ederken Çaykara İlçesinde vatandaş tarafından Sağlık çalışanlarına Baklava ikramı gerçekleştirildi.
Uzungöl Tarihin En Sessiz Günlerini Yaşıyor
Uzungöl Tarihin En Sessiz Günlerini Yaşıyor
Tüm Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs Salgını(Covit 19) Karadeniz ve Ülke Turizminin en önemli merkezlerinden Uzungöl´ün sessizliğe bürünmesine sebep oldu.
Çaykara´da Mezbaha Binasının Temeli Atıldı
Çaykara´da Mezbaha Binasının Temeli Atıldı
Çaykara Belediyesi tarafından İlçemizde yapılacak olan İki Mezbaha´dan birincisinin temeli Belediye Başkanı Hanefi Tok tarafından atıldı.
Çaykara ve Of Boğazında Yolun Hikayesi
Çaykara ve Of Boğazında Yolun Hikayesi
Çaykaralı hemşehrimiz, Eğitimci, araştırmacı- yazar Ahmet Mutluoğlu´nun kaleme aldığı “ÇAYKARA VE OF BOĞAZIN´NDA YOLUN HİKÂYESİ” adlı araştırma yazısını siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara´da iki otomobil çarpıştı
Çaykara´da iki otomobil çarpıştı
Çaykara-Dernekpazarı yolunda iki otomobil kafa kafaya çarpıştı.
Çaykara Kendi Maskesini Üretiyor!
Çaykara Kendi Maskesini Üretiyor!
Tüm Dünyayı Etkisi altına alan Korona Virüsü(Covit 19) ile mücadele kapsamında Çaykara Kaymakamlığı ve Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortak olarak üretilen Maskeler Sağlık çalışanlarının hizmetine sunuldu
Çaykara´da Vefa Destek Grubu Göz Kamaştırıyor
Çaykara´da Vefa Destek Grubu Göz Kamaştırıyor
Çaykara Kaymakamı Salih Çiğdem´in öncülüğünde oluşturulan Vefa Destek Grubu Çaykara İlçesinin tüm Mahallelerini kapı kapı gezerek 65 Yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçları için seferber oluyor.
Çaykara´da Korona Sessizliği
Çaykara´da Korona Sessizliği
Tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizi de etkisi altına alan Yeni Korona Virüs salgını(Covit 19) Çaykara ilçesinde günlük hayatı etkiledi.
Çaykara´da Korona Virüs Önlemi
Çaykara´da Korona Virüs Önlemi
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İlaçlama ekipleri tarafından Çaykara İlçesinde bulunan Kamu Kurum ve kuruluşları ile vatandaşların sıklıkla uğradıkları mekanlarda ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları gerçekleştiriliyor.
Çaykara´dan Mehmetçik´e 20 Bin Moral Mektubu
Çaykara´dan Mehmetçik´e 20 Bin Moral Mektubu
Çaykara´da bulunan Milli Birlik ve Kardeşlik Derneği tarafından “Sevgi Eli” Projesi tarafından Bahar Kalkanı Harekâtı kapsamında Afrin´de bulunan Mehmetçiklerimize moral desteği sağlamak üzere 20 bin Mektup yazıldı.
Çaykara´da Şehitler Anıldı
Çaykara´da Şehitler Anıldı
Ülkemizin ve Vatanımızın Bölünmez bütünlüğü uğruna Şehit Olan Kahraman Vatan Evlatlarımız Çaykara İlçesinde gerçekleştirilen çeşitli törenler ile anılıyor.
TOKİ Çaykara 1. Etap İhale Tarihi Belli Oldu
TOKİ Çaykara 1. Etap İhale Tarihi Belli Oldu
TOKİ tarafından Çaykara´da yapılacak olan Kentsel dönüşüm 1.Etap inşaatı ihaleye çıkıyor.
Uzungöl´ün Neşesi Yoğun Bakımda
Uzungöl´ün Neşesi Yoğun Bakımda
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Şakacı kişiliği ile her ortamın neşe kaynağı Yaşar Kır geçirmiş olduğu beyin kanaması nedeniyle Kaşüstü Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisinde tedavi altına alındı.
Uzungöl´de 28 yaşındaki genç evinde ölü bulundu
Uzungöl´de 28 yaşındaki genç evinde ölü bulundu
Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden Uzungöl´de 28 yaşındaki genç evinde ölü bulundu.
Çaykaralı Uzman Çavuş Göksu Çakmak İdlib´de Yaralandı.
Çaykaralı Uzman Çavuş Göksu Çakmak İdlib´de Yaralandı.
Çaykara köseli mahallesinden Şaban Çakmak´ın oğlu Uzman Çavuş Göksu Çakmak Suriye´nin İdlib kentinde rejim unsurlarının hava saldırısında yaralandı.
Doğduğum Yer Çaykara
Doğduğum Yer Çaykara
Çaykara İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşu ile ilgili kaleme aldığı´ DOĞDUĞUM YER ÇAYKARA´ adlı şiiri paylaşıyoruz..
Çaykaralı Sanatçıların Resim sergisi büyük ilgi görüyor
Çaykaralı Sanatçıların Resim sergisi büyük ilgi görüyor
Çaykara´lı 17 Resim Sanatçısı tarafından 11 ayrı dalda Çaykara´lı Hemşerilerimizin beğenisine sunulan Karma Resim Sergisi ziyaretçi akınına uğruyor.
Çaykaralı Sanatçılar Resimlerini Sergilediler
Çaykaralı Sanatçılar Resimlerini Sergilediler
Çaykara´lı 17 Resim Sanatçısı tarafından Fatma Bilge Anaokulu Salonunda Karma Resim Sergisi açıldı.
Çaykara´da 102.Yıl Coşkusu
Çaykara´da 102.Yıl Coşkusu
Çaykara İlçesinin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 102. Yıl Dönümü Çaykara İlçesinde düzenlenen çeşitli törenler ile kutlandı
Çaykara ve Bizim Kurtuluş Bayramlarımız!
Çaykara ve Bizim Kurtuluş Bayramlarımız!
Hemşehrimiz, Eczacı Necdet Durgun ´un kaleminden “BİZİM KURTULUŞ BAYRAMLARIMIZ” adlı makaleyi yayınlıyoruz.
Karaçam Yolu Tek Şeritten Ulaşıma açıldı
Karaçam Yolu Tek Şeritten Ulaşıma açıldı
Çaykara Karaçam yolu kısmi olarak ulaşıma açıldı. Yolun tamamen ulaşıma açılması için Karayolları ekipleri çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.
Rus İşgali ve Çaykara´nın Kurtuluşu
Rus İşgali ve Çaykara´nın Kurtuluşu
Emekli öğretmen, araştırmacı yazar Mehmet Şahin´in kaleme aldığı ‘RUS İŞGALİ VE ÇAYKARA´NIN KURTULUŞU´ adlı makaleyi yayınlıyoruz.
Çaykara Karaçam Yolu Heyelan Nedeniyle Ulaşıma Kapandı
Çaykara Karaçam Yolu Heyelan Nedeniyle Ulaşıma Kapandı
Çaykara Karaçam yolunda meydana gelen heyelan sonucu ulaşıma kapandı.
Çaykara´nın Kurtuluşu Çeşitli etkinliklerle Kutlanacak
Çaykara´nın Kurtuluşu Çeşitli etkinliklerle Kutlanacak
Çaykara´nın düşman İşgalinden kurtuluşunun 102. Yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Çaykara´da Sahil Güvenlik Semineri Yapıldı
Çaykara´da Sahil Güvenlik Semineri Yapıldı
Trabzon Sahil Güvenlik Personeli tarafından Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencilerine yönelik Sahil Güvenliğin çalışma alanları ile ilgili bir Seminer düzenlendi.
Öğrencilere Siber Güvenlik Semineri
Öğrencilere Siber Güvenlik Semineri
Çaykara Şehit Ahmet Çamur Anadolu İmam Hatip Öğrencilerine yönelik SİBER Güvenli İnternet Kullanımı Semineri verildi.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi