Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
Tarih: 24.11.2018 09:43:42/ 2571okunma / 0yorum

Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz. 

İçişleri bakanlığımızın “Kardeş Şehirler Projesi” çerçevesinde Trabzon Ortahisar belediyemizle Siirt belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü; Siirt Valisi Sayın Ali Fuat Atik beyefendinin himayelerinde gerçekleştirilen Siirt hamsi festivalindeydik. Doğu ve Güneydoğu Anadolu´nun yüksek dağlarından, Mezopotamya´nın geniş ovalarından geçerek Siirt´e vardık. Üç gün boyunca Siirt´i gezdik./resimler/2018-11/24/0949253294708.jpgÜnlü Marifetname´nin yazarı İbrahim Hakkı Hazretlerinin ve hocası İsmail Fakirullah´ın yaşadığı, bir çok medresenin bulunduğu ve alimin yetiştiği Tillo´yu gezdik. Botan nehrinin tepelerinde Siirtlilerle kemençe ve davul zurna eşliğinde birlikte halaylar çektik, horanlar oynadık. Siirt özel harekât tabur Komutanlığı´nı ziyaret ettik. Kahraman Mehmetçiklerimizle komutanlarıyla kucaklaştık. Taburda şehitlerimiz için Yasin-i Şerif okundu. Yasin´i şerifi dinledik ve şehitlerimizin ruhuna gönderdik. Siirt´in camilerinde birlikte Allah´a ibadet ettik. Siirt´in güzel insanları ile gönül insanlarıyla tanıştık./resimler/2018-11/24/0950007357913.jpgSiirt sokaklarında dolaşarak vatandaşları “Hamsi Festivali´mize davet ettik. Tüm bu faaliyetleri yaparken Siirt Valisi değerli devlet adamı Ali Faik Atik beyefendi, Siirt´in güzel, çalışkan ve sevilen belediye başkanı Ceyhun Dilşad Taşkın, proje koordinatörü gönül insanı, gazeteci Sayın Ahmet Külekçi Beyefendi ekipleriyle birlikte bizimle beraber oldu. Siirtlilerin “büryan”ını , “bumbar”ını; Siirt´in fıstığını, Botan balığını yedik, balını ve Siirt Narını tattık. Siirt´in kahvelerinde gençlerle birlikte çay içtik. Yaşlıları ile hasbihal ettik. Gecenin geç saatlerinde Siirt sokaklarında dolaştık./resimler/2018-11/24/0950333295937.jpgHAMSİ ŞÖLENİ

21 Kasım Çarşamba günü saat 16:00´da başlayan “Hamsi Şöleni” görülmeye değerdi. Muhteşemdi. On binlerce Siirtli, Siirt´in 15 Temmuz Demokrasi Meydanı´nı hıncahınç doldurmuştu. Sokaklar dolup taşmıştı. Meydanı ve sahneyi ay yıldızlı al bayraklarımızın süslediği ortamda bayrağın gölgesinde konuşmalar yapıldı, halaylar çekildi horonlar oynandı. Tonlarca hamsi bir anda tüketildi. Konuşmalar çok etkileyiciydi. Kamu Denetçisi Şeref Malkoç´un, Siirt Belediye Başkanı Ceyhun Dilşat Taşkın Beyefendi´nin, Trabzon Ortahisar Belediye Başkanımız Sayın Avukat Ahmet Metin Genç´in ve Siirt Valisi Değerli hemşerimiz Sayın Ali Fuat Atik´in konuşmaları çok güzel ve etkileyiciydi. Gönülleri birleştirmişti konuşmalar. Tabii Siirt kıyafetleriyle etkileyici bir güzelliğe bürünen ve programın sunuculuğunu çok güzel ve etkileyici bir şekilde yapan Trabzon gazeteciler cemiyeti yönetim kurulu üyesi Canan Kalaycı´nın sunumu “Hamsi Şöleni ”ne apayrı bir renk kattı. Sanatçı Sinan Yılmaz´ın gece geç saatlerine kadar devam eden konseri bütün Siirtlileri ayağa kaldırdı. Sinan Yılmaz türkülerini söylerken binlerce Siirtli gencin kızlı erkekli hemen hemen tamamının ona eşlik ettiğini gördük. Sanatın ve sanatçının inanılmaz birleştiriciliğini gördük. 

Ayağının tozuyla Batman Valiliği´ne yeni başlayan Çaykaralı hemşerimiz eski Arsin Kaymakamı Sayın Hulusi Şahin ve Çaykara Müftümüz Sayın Abdurrahman Koç´un kardeşi yine Çaykaralı hemşerimiz Kahramanmaraş Nurhak Kaymakamı Sayın Cihat Koç da “Hamsi Şölenine” katılanlar arasındaydı./resimler/2018-11/24/0950585952695.jpgÖRNEK BİR ŞÖLEN OLDU

Siirt´te gerçekleştirilen bu şölenin bütün Türkiye´ye örnek teşkil edeceğine ve çok büyük etkiler uyandıracağına inanıyorum. Gönülleri birleştiren, önyargıları ortadan kaldıran, devlet millet bütünlüğünü sağlayan muhteşem bir üç gün yaşadık. Bölge de artık terörün bitmesi ile bu tip sosyal, kültürel ve ekonomik etkinliklerin yürütülmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Ve bu şölenin bunun en güzel örneklerinden biri olduğunu görüyorum. Burada ortaya konulan sevgi, birlik ve kardeşlik ortamının bir kartopu gibi büyüyeceğine ve tüm yurdumuzu saracağına inanıyorum. Nitekim şöleni nasıl buldunuz diye sorduğum Siirtli bir öğretmen olan Hazal hoca hanımın bana verdiği cevap bunun en açık deliliydi: “Harikaydı, çok gurur vericiydi, örnek bir festival oldu hocam. Siirt halkı için unutulmayacaklar arasına girdi. Her zaman bekliyor olacağız siz güzel insanları hocam.” 

SİİRT´TE TAM BİR HUZUR VE GÜVEN ORTAMI HÂKİM

Üç günlük Siirt seyahatimizde Siirt insanının; vatanına, devletine, milletine, bayrağına bağlı olduğunu yakinen müşahede etme imkânı bulduk. Siirt´in son derece güvenli, emniyet ve huzur içerisinde olduğunu gördük. Kafamızda bin bir soruyla tereddüt içerisinde gittiğimiz Siirt´ten tam bir huzur ve güven içerisinde ayrıldık. 

SİİRT VALİSİNİN MUHTEŞEM LİDERLİĞİ

Siirt Valimiz, Trabzonlu hemşerimiz Trabzonspor sevdalısı Ali Fuat Atik Beyefendinin İnsan sevgisiyle dolu olduğunu, gönülleri birleştirdiğini, muazzam bir takım çalışması yürüttüğünü, büyük bir liderlik ortaya koyduğunu, Siirt halkının onu çok sevdiğini yakinen müşahede ettik. 

BÜTÜN MİLLETİMİZE SİİRT´İ ZİYARET ETMESİNİ ÖNERİRİM

Şimdi ise Siirtli dostlarımızın Trabzon´a geleceği günü, onlarla tekrar kucaklaşmayı bekliyor; içimize büyük bir hasret düştüğünü fark ediyoruz. Bütün dostlarımıza, bütün Trabzonlulara, bütün milletimize güven ve huzur içerisinde Siirt´e gitmelerini; Siirt´in güzel insanlarıyla tanışmalarını, güzel yemeklerini yemelerini ve büyük kültür ve medeniyetler şehri olan Siirt´i gezmelerini öneririm.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Selam Olsun Siirt Güzel İnsanına
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykaralı Fındıkoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanlığına Seçildi
Çaykaralı Fındıkoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanlığına Seçildi
31 Mart 2019 yerel seçimleri Sonucu İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesi Fevzi Çakmak Mahallesi muhtarlığına seçilen Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu Muhtarlar Derneği Başkanlığına seçildi.
Başkan Zorluoğlu, Minik Talha´ya 23 Nisan Jesti
Başkan Zorluoğlu, Minik Talha´ya 23 Nisan Jesti
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla makamını Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Talha Emir Bahadır´a devretti.
Mesut Mine´sine Kavuştu
Mesut Mine´sine Kavuştu
Mesut Öztürk ile Mine Kol Trabzon´da Gerçekleştirilen Muhteşem Bir Düğün Töreni İle Evlendiler
Başkan Zorluoğlu´nun Kandil Mesajı
Başkan Zorluoğlu´nun Kandil Mesajı
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Mübarek üç aylar içinde yer alan, Ramazan´ın müjdecisi bu anlamlı gecenin, başta ülkemiz olmak üzere, tüm İslam dünyasının beratına, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Mevlâ´dan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.
Kandiliniz Mübarek Olsun
Kandiliniz Mübarek Olsun
´Üç aylar´ın ikincisi olan şaban ayının 15´inci gecesine denk gelen Berat Kandili Berat Kandili hem Ülkemizde hem de Tüm İslam Aleminde bu akşam İdrak edilecek.
Uzungöl´de Yeni Dönem Başladı
Uzungöl´de Yeni Dönem Başladı
Uzungöl´de yeni dönem başladı.2004 Yılından bu yana 3 Dönem üst üste Uzungöl Muhtarlığı görevini yürüten Mustafa Tahan Görevini Yeni seçilen Muhtar Mehmet Öztürk´e devretti.
Öğrenciler Tiyatro İle Buluştu!
Öğrenciler Tiyatro İle Buluştu!
Çaykara Zeki Bilge İlkokulu tarafından her sene Geleneksel olarak gerçekleştirilen “Okuyorum Oynuyorum” Projesi kapsamında İlçemizde bulunan İlkokul Öğrencilerine Yönelik Tiyatro Organizasyonu gerçekleştirildi.
Gurbette Seçilen Çaykaralı Muhtarlarımız
Gurbette Seçilen Çaykaralı Muhtarlarımız
31 Mart 2019 Pazar günü yapıla yerel seçimlerde Ülkemizin değişik yerlerinde seçilen Çaykaralı Muhtarlarımızı yayınlıyoruz.
Başkan Âşık, Mazbatasını Alarak Göreve Başladı
Başkan Âşık, Mazbatasını Alarak Göreve Başladı
Dernekpazarı Belediye Başkanlığına seçilen Dr.Mehmet Âşık mazbatasını alarak görevine başladı.
Başkan Zorluoğlu´na İlk Ziyaret Vali Ustaoğlu´ndan
Başkan Zorluoğlu´na İlk Ziyaret Vali Ustaoğlu´ndan
Trabzon Büyükşehir Belediyesindeki görevine başlayan başkan Murat Zorluoğlu´nun ilk ziyaretçisi, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu oldu.
Çaykara´da Muhtarlar Mazbatalarını Aldı
Çaykara´da Muhtarlar Mazbatalarını Aldı
31 Mart 2019 Tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından Mahalle Muhtarlıklarını kazanan 32 Muhtar Çaykara İlçesinde gerçekleştirilen Tören ile Mazbatalarına kavuştu
Başkan Zorluoğlu, Görevine Başladı
Başkan Zorluoğlu, Görevine Başladı
Trabzon Bühir Başkanlığına seçilen Murat Zorluoğlu Mazbatasını alarak görevine başladı
Ali İle Zehra İlk Adımı Attı
Ali İle Zehra İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en çok sevilen Genç Turizmcilerinden Ali Zeyrek İlçemiz Köknar Mahallesinden Zehra Dursun ile nişanlandı
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti yeni başkanı Ersen Küçük oldu!
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti yeni başkanı Ersen Küçük oldu!
Trabzon´da Gazeteciler cemiyeti olağan genel kurul Toplantısı yapıldı. Başkanlığa Ersen Küçük seçildi.
Aygün Her Şey Şekersu İçin
Aygün Her Şey Şekersu İçin
31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Şekersu Mahallesi Muhtarlığına SEçilen Mehmet Aygün Projelerini Gazetemiz İle Paylaştı
Bağcılar Yenigün Mahalle Muhtarı Çiftçi, Yeniden Aday
Bağcılar Yenigün Mahalle Muhtarı Çiftçi, Yeniden Aday
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde İstanbul Bağcılar Yenigün Mahalle Muhtarı Bünyamin Çiftçi yeniden aday olduğunu açıkladı.
İstanbul´dan Çaykara´ya Gelin Geliyor!
İstanbul´dan Çaykara´ya Gelin Geliyor!
Taşören Mahallesinden Şakir Şenoğlu ile İstanbul´dan Şengül Keskin Dünya evine giriyor.
Trabzon´da 3 Mahallede Çaykaralı Muhtar Adayı
Trabzon´da 3 Mahallede Çaykaralı Muhtar Adayı
Trabzon´da, Ortahisar, Bahçecik ve Pelitli Mahallelerine Çaykaralı Muhtar adayı çıktı.
Teşekkürler Mustafa Tahan
Teşekkürler Mustafa Tahan
31 Mart 2019 Tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Aday Olmama kararı alan Uzungöl Yeni Mahalle Muhtarı Mustafa Tahan Çaykara İlçemizde bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşlarını ziyaret ederek Kurumlarımızın Destek ve Katkılarından dolayı teşekkür etti
İŞKUR´dan Bilgilendirme Semineri
İŞKUR´dan Bilgilendirme Semineri
İŞKUR Sürmene hizmet merkezi ile Çaykara Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından organize edilen SGK ile İŞKUR teşvikleriyle ilgili işverenlere yönelik bilgilendirme toplantısı Çaykara´da yapıldı.
Çaykara Şehitlerini Kucakladı
Çaykara Şehitlerini Kucakladı
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü 104. Yıl Etkinlikleri Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli Organizasyonlar ile devam ediyor.
Çaykara Çanakkale Şehitlerimizi Andı
Çaykara Çanakkale Şehitlerimizi Andı
Millet olarak tarihteki kahramanlık destanımızın en önemlilerinden bir tanesi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü Çaykara İlçemizde gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler ile kutlandı.
Çaykara´da Farklı Bir Mekan "Patzi Restaurant"
Çaykara´da Farklı Bir Mekan "Patzi Restaurant"
Çaykara´lı İş Adamı İrfan Bayraktar tarafından açılan “Patzi Restaurant” 15 Mart 2019 tarihi itibarı ile Çaykara´lı Hemşerilerimize hizmet vermeye başladı
Çaykara Şehitlerini Mezarları Başında Anacak
Çaykara Şehitlerini Mezarları Başında Anacak
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısı ile Çaykara İlçesinde bulunan Okullarımızda 18 Mart ile ilgili hazırlıklar devam ediyor.
Çaykara Akif´i Andı
Çaykara Akif´i Andı
İstiklal Marşımızın kabul edilişi ve İstiklal Marşı Yazarı Milli Şair Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Çaykara Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen bir program ile anıldı.
Hayırlı Kandiller Çaykara
Hayırlı Kandiller Çaykara
Bu Akşam Tüm İslam Alemi Regaip Kandilini İdrak Etmenin Mutluluğunu Yaşıyor
Salih Çuman, Yenişehir mahalle Muhtar Adayı
Salih Çuman, Yenişehir mahalle Muhtar Adayı
Çaykaralı hemşehrimiz Salih Çuman, Kocaeli Yenişehir mahalle Muhtar adayı oldu.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi