Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
Tarih: 24.11.2018 09:43:42/ 2372okunma / 0yorum

Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz. 

İçişleri bakanlığımızın “Kardeş Şehirler Projesi” çerçevesinde Trabzon Ortahisar belediyemizle Siirt belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü; Siirt Valisi Sayın Ali Fuat Atik beyefendinin himayelerinde gerçekleştirilen Siirt hamsi festivalindeydik. Doğu ve Güneydoğu Anadolu´nun yüksek dağlarından, Mezopotamya´nın geniş ovalarından geçerek Siirt´e vardık. Üç gün boyunca Siirt´i gezdik./resimler/2018-11/24/0949253294708.jpgÜnlü Marifetname´nin yazarı İbrahim Hakkı Hazretlerinin ve hocası İsmail Fakirullah´ın yaşadığı, bir çok medresenin bulunduğu ve alimin yetiştiği Tillo´yu gezdik. Botan nehrinin tepelerinde Siirtlilerle kemençe ve davul zurna eşliğinde birlikte halaylar çektik, horanlar oynadık. Siirt özel harekât tabur Komutanlığı´nı ziyaret ettik. Kahraman Mehmetçiklerimizle komutanlarıyla kucaklaştık. Taburda şehitlerimiz için Yasin-i Şerif okundu. Yasin´i şerifi dinledik ve şehitlerimizin ruhuna gönderdik. Siirt´in camilerinde birlikte Allah´a ibadet ettik. Siirt´in güzel insanları ile gönül insanlarıyla tanıştık./resimler/2018-11/24/0950007357913.jpgSiirt sokaklarında dolaşarak vatandaşları “Hamsi Festivali´mize davet ettik. Tüm bu faaliyetleri yaparken Siirt Valisi değerli devlet adamı Ali Faik Atik beyefendi, Siirt´in güzel, çalışkan ve sevilen belediye başkanı Ceyhun Dilşad Taşkın, proje koordinatörü gönül insanı, gazeteci Sayın Ahmet Külekçi Beyefendi ekipleriyle birlikte bizimle beraber oldu. Siirtlilerin “büryan”ını , “bumbar”ını; Siirt´in fıstığını, Botan balığını yedik, balını ve Siirt Narını tattık. Siirt´in kahvelerinde gençlerle birlikte çay içtik. Yaşlıları ile hasbihal ettik. Gecenin geç saatlerinde Siirt sokaklarında dolaştık./resimler/2018-11/24/0950333295937.jpgHAMSİ ŞÖLENİ

21 Kasım Çarşamba günü saat 16:00´da başlayan “Hamsi Şöleni” görülmeye değerdi. Muhteşemdi. On binlerce Siirtli, Siirt´in 15 Temmuz Demokrasi Meydanı´nı hıncahınç doldurmuştu. Sokaklar dolup taşmıştı. Meydanı ve sahneyi ay yıldızlı al bayraklarımızın süslediği ortamda bayrağın gölgesinde konuşmalar yapıldı, halaylar çekildi horonlar oynandı. Tonlarca hamsi bir anda tüketildi. Konuşmalar çok etkileyiciydi. Kamu Denetçisi Şeref Malkoç´un, Siirt Belediye Başkanı Ceyhun Dilşat Taşkın Beyefendi´nin, Trabzon Ortahisar Belediye Başkanımız Sayın Avukat Ahmet Metin Genç´in ve Siirt Valisi Değerli hemşerimiz Sayın Ali Fuat Atik´in konuşmaları çok güzel ve etkileyiciydi. Gönülleri birleştirmişti konuşmalar. Tabii Siirt kıyafetleriyle etkileyici bir güzelliğe bürünen ve programın sunuculuğunu çok güzel ve etkileyici bir şekilde yapan Trabzon gazeteciler cemiyeti yönetim kurulu üyesi Canan Kalaycı´nın sunumu “Hamsi Şöleni ”ne apayrı bir renk kattı. Sanatçı Sinan Yılmaz´ın gece geç saatlerine kadar devam eden konseri bütün Siirtlileri ayağa kaldırdı. Sinan Yılmaz türkülerini söylerken binlerce Siirtli gencin kızlı erkekli hemen hemen tamamının ona eşlik ettiğini gördük. Sanatın ve sanatçının inanılmaz birleştiriciliğini gördük. 

Ayağının tozuyla Batman Valiliği´ne yeni başlayan Çaykaralı hemşerimiz eski Arsin Kaymakamı Sayın Hulusi Şahin ve Çaykara Müftümüz Sayın Abdurrahman Koç´un kardeşi yine Çaykaralı hemşerimiz Kahramanmaraş Nurhak Kaymakamı Sayın Cihat Koç da “Hamsi Şölenine” katılanlar arasındaydı./resimler/2018-11/24/0950585952695.jpgÖRNEK BİR ŞÖLEN OLDU

Siirt´te gerçekleştirilen bu şölenin bütün Türkiye´ye örnek teşkil edeceğine ve çok büyük etkiler uyandıracağına inanıyorum. Gönülleri birleştiren, önyargıları ortadan kaldıran, devlet millet bütünlüğünü sağlayan muhteşem bir üç gün yaşadık. Bölge de artık terörün bitmesi ile bu tip sosyal, kültürel ve ekonomik etkinliklerin yürütülmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Ve bu şölenin bunun en güzel örneklerinden biri olduğunu görüyorum. Burada ortaya konulan sevgi, birlik ve kardeşlik ortamının bir kartopu gibi büyüyeceğine ve tüm yurdumuzu saracağına inanıyorum. Nitekim şöleni nasıl buldunuz diye sorduğum Siirtli bir öğretmen olan Hazal hoca hanımın bana verdiği cevap bunun en açık deliliydi: “Harikaydı, çok gurur vericiydi, örnek bir festival oldu hocam. Siirt halkı için unutulmayacaklar arasına girdi. Her zaman bekliyor olacağız siz güzel insanları hocam.” 

SİİRT´TE TAM BİR HUZUR VE GÜVEN ORTAMI HÂKİM

Üç günlük Siirt seyahatimizde Siirt insanının; vatanına, devletine, milletine, bayrağına bağlı olduğunu yakinen müşahede etme imkânı bulduk. Siirt´in son derece güvenli, emniyet ve huzur içerisinde olduğunu gördük. Kafamızda bin bir soruyla tereddüt içerisinde gittiğimiz Siirt´ten tam bir huzur ve güven içerisinde ayrıldık. 

SİİRT VALİSİNİN MUHTEŞEM LİDERLİĞİ

Siirt Valimiz, Trabzonlu hemşerimiz Trabzonspor sevdalısı Ali Fuat Atik Beyefendinin İnsan sevgisiyle dolu olduğunu, gönülleri birleştirdiğini, muazzam bir takım çalışması yürüttüğünü, büyük bir liderlik ortaya koyduğunu, Siirt halkının onu çok sevdiğini yakinen müşahede ettik. 

BÜTÜN MİLLETİMİZE SİİRT´İ ZİYARET ETMESİNİ ÖNERİRİM

Şimdi ise Siirtli dostlarımızın Trabzon´a geleceği günü, onlarla tekrar kucaklaşmayı bekliyor; içimize büyük bir hasret düştüğünü fark ediyoruz. Bütün dostlarımıza, bütün Trabzonlulara, bütün milletimize güven ve huzur içerisinde Siirt´e gitmelerini; Siirt´in güzel insanlarıyla tanışmalarını, güzel yemeklerini yemelerini ve büyük kültür ve medeniyetler şehri olan Siirt´i gezmelerini öneririm.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Selam Olsun Siirt Güzel İnsanına
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çaykaralı hemşehrimiz Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu asli üyeliğine seçildi.
Ravza´yı Anlamak
Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Muhteşem Nikâh töreni
Muhteşem Nikâh töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Denetçisi Osman Abanoz´un kızı Hümeyra Abanoz ile Doktor Enver Turan Zorlu Grand otel de düzenlenen dillere destan nikâh töreni ile mutluluğa yelken açtılar.
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Çaykara İlçemizde ilk dağıtımı gerçekleştirilen Hereford ve Aggus Irkı Büyükbaş Hayvanlar Yöremize tamamen uyum sağladı.
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu iç Denetçisi Osman Abanoz´un Mimar kızı Hümeyra Abanoz, hayatını Dr.Enver Turan ile birleştiriyor.
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Çaykara İlçemizde Yüksek yerlerdeki bazı Mahallelerimizde sezonun ilk karı bu sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlarken İlçe Merkezinde ise yağmur devam ediyor.
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Bir Sonbahar Rüzgarı Eser Durur Başımda
Gazetemiz Köşe Yazarlarından Zeynep Yildirim´ın yazdığı"BİR SONBAHAR RÜZGÂRI ESER DURUR BAŞIMDA"adlı şiirini değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Çaykara ve Dernekpazarı´nın Sorunları Masaya Yatırıldı
Trabzon Çaykara-Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerinin sorunlarının ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´de Ertuğrul Mine´sine Kavuştu
Uzungöl´ün en sevilen Turizmcilerinden Mustafa Karagöz´ün Oğlu Ertuğrul ile Yine Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Yusuf Uçan´ın Dünyalar Güzeli kızları Mine Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan muhteşem bir düğün töreni ile hayatlarını birleştirdiler.
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´e Ağıt
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk´ün için Şair M.Nihat Malkoç´un yazdığı “MUHAMMET FATİH SAFİTÜRK´E AĞIT” şiirini Şehit edilişinin 2. sene-i devriyesinde paylaşıyoruz
AVM´de Yangın Paniği!
AVM´de Yangın Paniği!
Çaykaralı işadamlarının sahibi olduğu Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bulunan Bercadia AVM´de yangın çıktı.
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Mine ve Ertuğrul Evleniyor
Uzungöl Filak Mahallesinden Mine Uçan ile Uzungöl Hocalı Mahallesinden Ertuğrul Karagöz 10 Kasım 2018 Cumartesi Akşamı Uzungöl´de gerçekleştirilecek olan düğün töreni, ile dünya evine giriyorlar.
Uzungöl mü Şerah mı_
Uzungöl mü Şerah mı_
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Uzungöl mü Şerah mı?" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
Organ Bağışı Haftasında Bağış Çağrısı!
3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Ataköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Çaykara Dr. M. İlhan Durgun İlçe Hastanesi personelleri tarafından Uzungöl ve Çaykara Merkez´de stant kurarak farkındalık oluşturmaya çalıştılar.
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
6 Kasım Ve Çetin Bir Yazı
Öğretmen Hilmi Kanık´ın 6 Kasım ve Çetin Bir Yazı İsimli Yaszısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl´de Fatih Hacer´ine Kavuştu
Uzungöl Elmalı Mahallesinden Fatih Mutlu ile Köseli, Mahallesinden Hacer Yazıcı 4 Kasım 2018 Pazar Günü Uzungöl Sezgin Otel´de gerçekleştirilen dillere destan Mahşeri kalabalığın katılımı ile gerçekleştirilen düğün töreni ile bir ömür boyu birlikteliğe “EVET” dediler.
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Kültürümüzü Yaşatıyorlar!
Trabzon Çaykara- Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğinde Prof. Dr. Orhan Durgun öncülüğünde kültür faaliyetlerine devam ediyor.
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Cumhuriyetle Yaşıt Emekli Öğretmene Başkan Genç´ten Anlamlı Ziyaret
Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Cumhuriyetle yaşıt, Çaykaralı hemşerimiz eğitim duayeni Ahmet Nurettin Gürsoy Hoca´yı ziyaret etti.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
10 °C
Perşembe
8 °C
Cuma
8 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi