Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
Tarih: 24.11.2018 09:43:42/ 2489okunma / 0yorum

Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz. 

İçişleri bakanlığımızın “Kardeş Şehirler Projesi” çerçevesinde Trabzon Ortahisar belediyemizle Siirt belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü; Siirt Valisi Sayın Ali Fuat Atik beyefendinin himayelerinde gerçekleştirilen Siirt hamsi festivalindeydik. Doğu ve Güneydoğu Anadolu´nun yüksek dağlarından, Mezopotamya´nın geniş ovalarından geçerek Siirt´e vardık. Üç gün boyunca Siirt´i gezdik./resimler/2018-11/24/0949253294708.jpgÜnlü Marifetname´nin yazarı İbrahim Hakkı Hazretlerinin ve hocası İsmail Fakirullah´ın yaşadığı, bir çok medresenin bulunduğu ve alimin yetiştiği Tillo´yu gezdik. Botan nehrinin tepelerinde Siirtlilerle kemençe ve davul zurna eşliğinde birlikte halaylar çektik, horanlar oynadık. Siirt özel harekât tabur Komutanlığı´nı ziyaret ettik. Kahraman Mehmetçiklerimizle komutanlarıyla kucaklaştık. Taburda şehitlerimiz için Yasin-i Şerif okundu. Yasin´i şerifi dinledik ve şehitlerimizin ruhuna gönderdik. Siirt´in camilerinde birlikte Allah´a ibadet ettik. Siirt´in güzel insanları ile gönül insanlarıyla tanıştık./resimler/2018-11/24/0950007357913.jpgSiirt sokaklarında dolaşarak vatandaşları “Hamsi Festivali´mize davet ettik. Tüm bu faaliyetleri yaparken Siirt Valisi değerli devlet adamı Ali Faik Atik beyefendi, Siirt´in güzel, çalışkan ve sevilen belediye başkanı Ceyhun Dilşad Taşkın, proje koordinatörü gönül insanı, gazeteci Sayın Ahmet Külekçi Beyefendi ekipleriyle birlikte bizimle beraber oldu. Siirtlilerin “büryan”ını , “bumbar”ını; Siirt´in fıstığını, Botan balığını yedik, balını ve Siirt Narını tattık. Siirt´in kahvelerinde gençlerle birlikte çay içtik. Yaşlıları ile hasbihal ettik. Gecenin geç saatlerinde Siirt sokaklarında dolaştık./resimler/2018-11/24/0950333295937.jpgHAMSİ ŞÖLENİ

21 Kasım Çarşamba günü saat 16:00´da başlayan “Hamsi Şöleni” görülmeye değerdi. Muhteşemdi. On binlerce Siirtli, Siirt´in 15 Temmuz Demokrasi Meydanı´nı hıncahınç doldurmuştu. Sokaklar dolup taşmıştı. Meydanı ve sahneyi ay yıldızlı al bayraklarımızın süslediği ortamda bayrağın gölgesinde konuşmalar yapıldı, halaylar çekildi horonlar oynandı. Tonlarca hamsi bir anda tüketildi. Konuşmalar çok etkileyiciydi. Kamu Denetçisi Şeref Malkoç´un, Siirt Belediye Başkanı Ceyhun Dilşat Taşkın Beyefendi´nin, Trabzon Ortahisar Belediye Başkanımız Sayın Avukat Ahmet Metin Genç´in ve Siirt Valisi Değerli hemşerimiz Sayın Ali Fuat Atik´in konuşmaları çok güzel ve etkileyiciydi. Gönülleri birleştirmişti konuşmalar. Tabii Siirt kıyafetleriyle etkileyici bir güzelliğe bürünen ve programın sunuculuğunu çok güzel ve etkileyici bir şekilde yapan Trabzon gazeteciler cemiyeti yönetim kurulu üyesi Canan Kalaycı´nın sunumu “Hamsi Şöleni ”ne apayrı bir renk kattı. Sanatçı Sinan Yılmaz´ın gece geç saatlerine kadar devam eden konseri bütün Siirtlileri ayağa kaldırdı. Sinan Yılmaz türkülerini söylerken binlerce Siirtli gencin kızlı erkekli hemen hemen tamamının ona eşlik ettiğini gördük. Sanatın ve sanatçının inanılmaz birleştiriciliğini gördük. 

Ayağının tozuyla Batman Valiliği´ne yeni başlayan Çaykaralı hemşerimiz eski Arsin Kaymakamı Sayın Hulusi Şahin ve Çaykara Müftümüz Sayın Abdurrahman Koç´un kardeşi yine Çaykaralı hemşerimiz Kahramanmaraş Nurhak Kaymakamı Sayın Cihat Koç da “Hamsi Şölenine” katılanlar arasındaydı./resimler/2018-11/24/0950585952695.jpgÖRNEK BİR ŞÖLEN OLDU

Siirt´te gerçekleştirilen bu şölenin bütün Türkiye´ye örnek teşkil edeceğine ve çok büyük etkiler uyandıracağına inanıyorum. Gönülleri birleştiren, önyargıları ortadan kaldıran, devlet millet bütünlüğünü sağlayan muhteşem bir üç gün yaşadık. Bölge de artık terörün bitmesi ile bu tip sosyal, kültürel ve ekonomik etkinliklerin yürütülmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Ve bu şölenin bunun en güzel örneklerinden biri olduğunu görüyorum. Burada ortaya konulan sevgi, birlik ve kardeşlik ortamının bir kartopu gibi büyüyeceğine ve tüm yurdumuzu saracağına inanıyorum. Nitekim şöleni nasıl buldunuz diye sorduğum Siirtli bir öğretmen olan Hazal hoca hanımın bana verdiği cevap bunun en açık deliliydi: “Harikaydı, çok gurur vericiydi, örnek bir festival oldu hocam. Siirt halkı için unutulmayacaklar arasına girdi. Her zaman bekliyor olacağız siz güzel insanları hocam.” 

SİİRT´TE TAM BİR HUZUR VE GÜVEN ORTAMI HÂKİM

Üç günlük Siirt seyahatimizde Siirt insanının; vatanına, devletine, milletine, bayrağına bağlı olduğunu yakinen müşahede etme imkânı bulduk. Siirt´in son derece güvenli, emniyet ve huzur içerisinde olduğunu gördük. Kafamızda bin bir soruyla tereddüt içerisinde gittiğimiz Siirt´ten tam bir huzur ve güven içerisinde ayrıldık. 

SİİRT VALİSİNİN MUHTEŞEM LİDERLİĞİ

Siirt Valimiz, Trabzonlu hemşerimiz Trabzonspor sevdalısı Ali Fuat Atik Beyefendinin İnsan sevgisiyle dolu olduğunu, gönülleri birleştirdiğini, muazzam bir takım çalışması yürüttüğünü, büyük bir liderlik ortaya koyduğunu, Siirt halkının onu çok sevdiğini yakinen müşahede ettik. 

BÜTÜN MİLLETİMİZE SİİRT´İ ZİYARET ETMESİNİ ÖNERİRİM

Şimdi ise Siirtli dostlarımızın Trabzon´a geleceği günü, onlarla tekrar kucaklaşmayı bekliyor; içimize büyük bir hasret düştüğünü fark ediyoruz. Bütün dostlarımıza, bütün Trabzonlulara, bütün milletimize güven ve huzur içerisinde Siirt´e gitmelerini; Siirt´in güzel insanlarıyla tanışmalarını, güzel yemeklerini yemelerini ve büyük kültür ve medeniyetler şehri olan Siirt´i gezmelerini öneririm.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Selam Olsun Siirt Güzel İnsanına
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Yıldırım, Köknar Kâğıt Fabrikasını Ziyaret Etti
Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Çaykaralı hemşerilerimizin sahibi olduğu ülkemizin en büyük Köknar Kâğıt Karton Sanayi Fabrikasını ziyaret etti.
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman Mühendisleri Odasından Meslektaşlarına Destek Toplantısı
Orman mühendisleri Odası Doğu Karadeniz Şubesi, 2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olacak oda üyesi meslektaşları onuruna yemek düzenledi.
EBS Uzungöl´de Buluştu
EBS Uzungöl´de Buluştu
Kısa Adı EBS olan Eğitimciler Birliği Sendikası Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Çalıştayı Karadeniz Turizminin göz bebeği Uzungöl´de gerçekleştirildi.
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
Kayaoğlu Şekersu Muhtar Adayı
.Çaykara İlçemizin İlçe Merkezine en uzak olan Mahallelerinden Şekersu Mahallesinde İsmail(Nuri) Kayaoğlu Muhtar Adayı olduğunu açıkladı.
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
Nihat Fındıkoğlu Muhtarlığa Tekrar Adayım!
İstanbul Gazıosmanpaşa-Fevzi Çakmak Mahallesinde Muhtar olan Çaykaralı hemşehrimiz Nihat Fındıkoğlu yeniden aday olduğunu açıkladı.
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bölgemizin Gururu Oldu
Türkiye´de kendi alanında 10 hastaneden biri olarak Çaykara´nın bir mahallesinde hizmet veren “Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi” yaptığı çalışmalarla bölgemizin gururu oldu.
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
Eski 3. Kolordu Komutanı Erdal Öztürk beraat etti
15 Temmuz darbe girişiminin İstanbul´daki ana davasından dosyası ayrılan tutuksuz sanığı olan dönemin 3. Kolordu Komutanı hemşehrimiz Erdal Öztürk, üzerine atılı suçları işlemediği gerekçesiyle beraat etti
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi artık gerçeğe dönüşüyor.
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çaykaralı hemşehrimiz Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu asli üyeliğine seçildi.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi