Şizofreni Tedavisi Olan Bir Hastalıktır!
Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde görev yapan Uzman Doktor Ali Erdoğan, 11 Nisan Dünya Şizofreni Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada,” Şizofreni tedavisi olan bir hastalıktır,” dedi.
Tarih: 10.4.2018 20:35:09/ 2304okunma / 0yorum

Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Bölge Hastanesinde görev yapan Uzman Doktor Ali Erdoğan, 11 Nisan Dünya Şizofreni Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada,” Ülkemizde 600.000 – 800.000 arası şizofreni hastası olduğu, tedavisi olan bir hastalıktır. Ancak kronik bir hastalık olduğu için düzenli ve devamlı ilaç kullanımı çok önemlidir. Alevlenme dönemlerinde zaman zaman hasta yatışı gerekmektedir,” dedi. 

ŞİZOFRENİ NEDİR?

Şizofreni kronik bir beyin hastalığıdır. Dönem dönem hastalıkta alevlenmeler ve yatışmalar olabilir. Şizofreni beynin bazı bölgelerindeki hormonların seviyelerindeki değişiklikler sebebiyle oluşmaktadır. 

NE SIKLIKLA GÖRÜLÜR?

Şizofreni her 100 kişiden  1´inde görülür. Ülkemizde 600.000 – 800.000 arası şizofreni hastası olduğu tahmin edilmektedir. 

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şizofreni, alevlenme dönemlerinde kişide gerçeği değerlendirme yetisi bozulur. Gerçeği değerlendirme yeteneğinde bozulma demek kişinin kendi düşünceleri ile dış gerçekliği ayırmada güçlük çekmesi demektir. Kişide düşünce ve algı bozulur. Çevresindeki insanların kendisine kötülük yapacağı, insanların kendisine düşmanlık yaptığı, birilerinin onu takip ettiği, insanların kendisi hakkında konuştuğu gibi gerçekte olmayan ama kişinin ikna edilemediği sanrı diye isimlendirdiğimiz düşünceler olur. Bu hatalı düşünceler sebebiyle kişide çevresine karşı aşırı öfke olur. Kişide halüsinasyon olarak isimlendirdiğimiz, ortamda gerçekte, bir ses yada görüntü yokken ses duyma ve görüntü görme olur. Bazı haftalarda ise negatif belirtiler dediğimiz içe kapanma, iştahsızlık, toplumdan uzaklaşmak, işe gitmeme, sosyal ilişki kurmaktan kaçınma gibi şikâyetler olur. 

HANGİ YAŞLARDA BAŞLAR?

Şizofreni genellikle 15 – 40 yaş arası dönemde başlar.

Sadece Yakın Akrabalarında mı Olur?

Şizofreninin genetik geçişi vardır. Ancak hiçbir akrabasında şizofreni olmayan kişilerde şizofreni hastalığına yakalanabilir. 

ŞİZOFRENİ HASTALARI TEHLİKELİ Mİ?

Tedavisini düzenli alan şizofreni hastalarının suç işleme oranı genel toplumdan bile düşüktür. Düzenli tedavi alan birçok hastamız toplum içerisinde işlevselliğini devam ettirmektedir. Çevreye zarar verme durumu düzenli tedavi almayan madde kullanımı olan bazı hastalarda olabilmektedir. 

TANI NASIL KONUR?

Tanı doktor muayenesi, aile İle görüşme, psikolojik testler değerlendirilmesi sonucu koyulur. /resimler/2018-4/10/2057091524009.jpgTETAVİSİ VAR MIDIR?

Şizofreni tedavisi olan bir hastalıktır. Ancak kronik bir hastalık olduğu için düzenli ve devamlı ilaç kullanımı çok önemlidir. Alevlenme dönemlerinde zaman zaman hasta yatışı gerekebilmektedir. Bizim için en büyük sorun hastanın tedavisini düzenleyip taburcu ettikten sonra ilaçlarını kullanmaması. Psikiyatrik rahatsızlıklar uzun süreli bazen ömür boyu düzenli ilaç kullanmayı gerektirir. Hastalar ve hasta yakınları hastanın düzeldiğini düşünüp ilaç tedavisini kesiyor ve hasta bir süre sonra kötüleşmeye başlıyor. Tekrar bize başvurduklarında hastanın toparlanma süreci uzayabiliyor ve hasta sürekli yatışlarla toplumdan iyice uzaklaşıyor. Bu kısır döngü haline dönüşünce hasta ve hasta yakınında tükenmişlik sendromu oluşmasına neden oluyor. Doktorun önerdiği tedavinin aksatılmadan uygulanması ve doktora danışılmadan ilaç dozlarının kesilmemesi çok önemli.  

HASTALARIMIZA YÖNELİK TEDAVİ YAKLAŞIMLARIMIZ 

1)Ayaktan hastalarınıza yönelik tedavi yaklaşımlarımız. 

Ayaktan poliklinik tedavisi için gelen hastalarda ilaç tedavisinin yanında, çift terapileri, cinsel sorunlara yönelik terapiler, EMDR yani Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve  Yeniden İşlemleme terapisi, Bilişsel davranışçı terapi gibi terapi yöntemleri ile destekleyici tedavi yapıyoruz. 

2)Yatan hastalarınıza yönelik tedavi yaklaşımlarımız.

Dahili branşlarda, laboratuvar sonuçları röntgen MR ultrason sonucu gibi pek çok tahlile bakarak hastalığa karar verebilirken, psikiyatride hastanın gözlemlenmesi, kişisel öyküsü ve klinik görüşmeler sonucunda teşhis konulmaktadır. Bu sebepten bizim için hasta en önemli kaynaktır. Her bir hasta ile düzenli olarak tüm sağlık ekibi ile birlikte görüşme odasında  görüşüyoruz. Hasta gözlemlerimiz hastanın klinik seyri ve kişisel öyküsünü değerlendirip farmakolojik yani ilaç tedavisini planlıyorum. Bunun dışında hastanın sosyalleşmesi ve topluma kazandırılmasına yönelik destek tedavilerimiz de mevcut. 

3)Destek tedavilerimiz

Bireysel psikoterapi yapıyoruz. Hastanın ihtiyacı doğrultusunda psikoloğumuz tarafından düzenli görüşmeler yapılıyor. 

GÜNAYDIN TOPLANTILARI YAPIYORUZ

Günaydın toplantısında o servisteki hastalar bir arada toplanıyor, tüm hastalar kendilerini tanıtıyor ve bir önceki toplantıda belirledikleri konu hakkında konuşuyorlar. Burada ki asıl amaç; hastaların birbirleriyle kaynaşması hastaların toplum içinde kendini ifade etmelerinin sağlamasıdır. 

UĞRAŞI TERAPİSİ YAPIYORUZ 

Halk Eğitim Merkezi tarafından gönderilen iki usta öğreticimiz mevcut. Bu öğreticilerimiz açtıkları kurslar sayesinde hastalara resim, el işi, ebru, ahşap boyama, takı yapımı gibi çeşitli uğraşıları öğretiyorlar. Hastaların yaptıkları bu ürünler yılsonunda düzenlenen bir sergi ile halka sunup satışı yapılıyor. Ürünlerin satışından elde edilen para ve bakanlık tarafından gönderilen ödenek ile hastalara tekrar malzeme alıyoruz. 

TATLI ÇARŞAMBA ETKİNLİĞİ YAPIYORUZ

Her hafta Çarşamba günleri hastalarımızla müzik eşliğinde kısır, sigara böreği vb ikramlarla birlikte eğlence düzenliyoruz.  Bunların yanında belirli zamanlarda da hastalara müzik yayını yapıyoruz. Berber ve kuaför hizmeti veriyoruz. Hastalarımız gün içerisinde hastane bahçesinde dolaşabiliyor. Bahçede bulunan spor aletleriyle spor yapabiliyor. Kantinden ihtiyaçlarını giderebiliyor. 

Haber:Çaykara Gündem Gazetesi 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şizofreni Tedavisi Olan Hastalıktır
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çaykara´da Evde Sağlık Hizmetleri İstasyonu Açıldı
Çaykara´da Evde Sağlık Hizmetleri İstasyonu Açıldı
Çaykara ‘da Of Devlet Hastanesi bünyesinde Evde Sağlık Hizmetleri istasyonu açıldı.
Türkay Gümüş´ün Aday Adaylığı Trabzon´da Heyecan Yarattı
Türkay Gümüş´ün Aday Adaylığı Trabzon´da Heyecan Yarattı
Çaykaralı işadamı Türkay Gümüş´ün Trabzon Büyükşehir Belediye başkanlığına aday adayı olması kamuoyunda büyük heyecan yarattı.
Meme Kanseri Seni Bulmadan, Sen Onu Fark Et!
Meme Kanseri Seni Bulmadan, Sen Onu Fark Et!
Of Devlet Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Şaban Uysal, ”Meme kanseri ülkemizde ve tüm dünyada kadınlarda, en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür.8 kadından biri meme kanseri riski altındadır,” dedi.
Gençlerde Ruhsal Hastalıklara Dikkat!
Gençlerde Ruhsal Hastalıklara Dikkat!
Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesi Uzman Doktorlarından Ali Erdoğan,” Ruh sağlığı bozuklukları her yaş ve cinsiyetteki insanı etkileyebilmekte olup özellikle genç yaş grubunda çok sık rastlanmaktadır, ”dedi
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakımda
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakımda
Çaykara´lı Genç Yoğun Bakım´da.Aslen Çaykara´lı olan ve İstanbul´da yaşayan Emre Cihan geçirdiği motorsiklet kazası sonrasında yoğun bakıma alındı.
Ataköy Çaykara´nın Nabzını Tutttu
Ataköy Çaykara´nın Nabzını Tutttu
Ataköy Cevdet Sunay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Çaykara İlçe Merkezinde Gerçekleştirdikleri Örnek bir Etkinlik ile Çaykara İlçemizin Nabzını Tuttular.
Ahmet Hocaoğlu Yoğun Bakımda
Ahmet Hocaoğlu Yoğun Bakımda
İstanbul Bahcelievler Trabzonlular Derneği onursal Başkanı Çaykaralı Ahmet Hocaoğlu kalp krizi sonucu yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.
Çok Acele Kan Aranıyor
Çok Acele Kan Aranıyor
Ahi Evran Kalp Damar ve Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Tedavi Görmekte Olan Dursun Yazıcı İçin Çok Acele 0 Grubu RH (+) Kana İhtiyaç duyulmaktadır
Şırnak İl Sağlık Müdürlüğüne Çaykaralı Doktor Atandı
Şırnak İl Sağlık Müdürlüğüne Çaykaralı Doktor Atandı
Yaklaşık 2 aydan bu yana Şırnak Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı görevini sürdüren Çaykaralı Uzman Dr. Nedim Uzun, İl Sağlık Müdürü olarak atandı.
Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Hayattır
Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Hayattır
3-9 Kasım Organ bağışı haftası dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Op.Dr.Şaban Uysal, “Unutmayalım ki Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basınımıza ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir,” dedi.
14 Mart Tıp Bayramı Of Devlet Hastanesinde Kutlandı
14 Mart Tıp Bayramı Of Devlet Hastanesinde Kutlandı
Trabzon Of ilçesinde 14 Mart Tıp Bayramı düzenlenen çeşitli etkinlikle kutlandı.
Bu Sağlık Hizmetini Kaçırmayın
Bu Sağlık Hizmetini Kaçırmayın
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca “Pembe Prenses” adlı Mobil Tır kanser tarama aracı Çaykaraya gelecek.
Çaykara´da Velilere Diyabet Farkındalık Eğitimi
Çaykara´da Velilere Diyabet Farkındalık Eğitimi
Zeki Bilge İlkokulu Tarafından Hazırlanan Okul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama Ve Bilgilendirme Projesi Kapsamında Velilere Yönelik Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi.
Bölge Halkı Bizi Tercih Ediyor
Bölge Halkı Bizi Tercih Ediyor
Of İlçesi Devlet Hastanesi Başhekimi Şaban Uysal, başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiriyor.
Ataköy Hastanesine Doktor Ataması
Ataköy Hastanesine Doktor Ataması
Ataköy Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesine uzman hekim ataması yapıldı.
Of- Devlet Hastanesinde Yeni Uygulama!
Of- Devlet Hastanesinde Yeni Uygulama!
Of Devlet Hastanesinde Mart ayında başlayan mesai harici poliklinik uygulaması vatandaşları sevindirdi.
Of Devlet Hastanesinde Tıp Bayramı Kutlandı
Of Devlet Hastanesinde Tıp Bayramı Kutlandı
14 Mart Tıp Bayramı Of devlet hastanesinde tüm sağlık çalışanlarının katılımıyla kutlandı.
Hastanın Karnından 2 Kilogramlık Kitle Çıktı
Hastanın Karnından 2 Kilogramlık Kitle Çıktı
Trabzon´un Of İlçe Devlet Hastanesi´nde gerçekleştirilen ameliyatla kadın hastanın karnından yaklaşık 2 kilogramağırlığında kitle çıkartıldı.
Trabzon 112 Çağrı Merkezi´ne Gelen Yaklaşık 20 Çağrıdan Sadece Biri Gerçek
Trabzon 112 Çağrı Merkezi´ne Gelen Yaklaşık 20 Çağrıdan Sadece Biri Gerçek
Trabzon´da hizmet veren 52 ambulans 2015 yılında 2 milyon 166 bin 978 kilometre yol kat ederek 61 bin 658 hastayı sağlık merkezlerine ulaştırdı.
AIDS Hastalığının Olmadığı Bir Dünya
AIDS Hastalığının Olmadığı Bir Dünya
1 Aralık Dünya AIDS günü olması dolayısıyla Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü bi basın açıklaması yayınladın.
Dr.Köksal Hamzaoğlu´dan, Akciğer Kanseri Uyarısı!
Dr.Köksal Hamzaoğlu´dan, Akciğer Kanseri Uyarısı!
Halk Sağlığı Trabzon İl Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu Akciğer Kanseriyle ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Gazetecilerden Başhekime Ziyaret
Gazetecilerden Başhekime Ziyaret
Anadolu Basın Yayın Birliği Trabzon şubesi yönetimi “Fizyotem Tıp Merkezi” mesul Müdürü Uzman Dr.M.Kürşat Topal´ı makamında ziyaret etti
Of´ta Yoğun Bakım Ünitesi Törenle Açıldı!
Of´ta Yoğun Bakım Ünitesi Törenle Açıldı!
Of- Devlet hastanesi Acil Servis ve Yoğun Bakım ünitesi törenle açıldı.
Hastaneye Çaykaralı Müdür
Hastaneye Çaykaralı Müdür
Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine Çaykaralı Müdür Atanmıştır
Eski Muhtar Mikdat Şahin´den İyi Haber Var!
Eski Muhtar Mikdat Şahin´den İyi Haber Var!
Önceki gün kullandığı Kamyonla uçuruma yuvarlanarak ağır yaralanan Mikdat Şahin´den iyi haber var.
Doktor Cinayeti Protesto Edildi
Doktor Cinayeti Protesto Edildi
Samsun`daki Doktor Cinayeti (KTÜ) Tıp Fakültesinde Okuyan Öğrenciler tarafından Protesto edildi
87 Yaşında Hayata Yeniden Tutundu
87 Yaşında Hayata Yeniden Tutundu
Çaykara Şahinkaya Mahallesinden, `ameliyat edilemez` denilen 87 yaşındaki Mehmet Kamaoğlu Of devlet hastanesinde gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi