Sokak Hayvanları
Gazetemiz Yayın Kurulu Üyesi ve Yazarı Mustafa Mutlu Sokak Hayvanlarını Korumak İçin Yazdı
Tarih: 25.10.2018 13:47:14/ 1626okunma / 0yorum

Yaşam; canlıların doğada hayatlarını devam ettirmek olarak kabul edilir. Nerede yaşadıkları, nasıl yaşadıkları ve hayatlarını nasıl devam ettirdikleri konusuna da yaşam biçimi denir.

Doğadaki canlı hayatı; İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler olarak üç ana gurupta ele alındığında doğanın sanıldığı gibi sadece insanlara ait olmadığını rahatça görebilmekteyiz. Hayvanlar da kendi aralarında ikiye ayrılır; yaban ve evcil. Yaban hayvanı insandan uzak, doğada kendi yaşam koşullarını benimsemiş ve doğa dengesi bakımından yaradan tarafından kendisine verilen görevini tamamlamak üzere yaşamını sürdürme çabasını gösterir. Kâinatta hiçbir varlık sebepsiz bulunmadığı tartışılamayacak kadar bir hakikat olduğu genel geçer olan kuraldır./resimler/2018-10/25/1352020147550.jpgDünya yaşam biçimlerini insanlar kendi düşünce ve ihtiyaçlarına göre etkilemiş ve bazı değişiklikleri bizzat kendisi yapmıştır. Odun ihtiyacı için ormanların yok olması, ekip-dikmek için doğanın olağan yapısında değişiklikler yaparak kendi arzu ve istekleri doğrultusunda doğaya yön vermiştir. Yaban hayatı doğal olarak olumsuz etkilemiştir, yaban hayvanları yaşam biçimlerini zorlamış ve bazı durumlarda imkânsızlıklar ortaya koya bilmiştir. İç içe giren insan-yaban hayatı birbirini tehdit eder bir duruma gelmiştir. Bu korku altında birbirini yok etmek kaçınılmaz bir durum olmuştur. İnsan için; kurt, domuz, ayı, tilki, çakal ve birçok yırtıcı kuş türü tehdit ve zarar veren olduğundan etkisiz hale getirilmesi gereken zararlılar olarak görülmektedir. Yabanlar açısından ise ya kendini korumak için insanın kendisine yada beslenmek için insanların besledikleri hayvanlara zarar verebilir durumu bir gerçektir.

Asıl konumuz; insanlığın evcilleştirdiği hayvanlar, insanlık doğada kendisine yakın gördüğü ve fayda sağlayacağını düşündüğü yaban hayvanlarından bazılarını evcilleştirmiş ve birlikte yaşama imkânı oluşturmuştur. At gibi hayvanların gücünden,inek,manda türü hayvanların etinden-sütünden; koyun-keçi türü hayvanların da etinden, sütünden ve yününden faydalanmak üzere evcilleştirmiştir. Köpek, kedi ve bazı kuşları da insan evcilleştirmiştir. Ancak insan evcilleştirdiği hayvanlardan menfaat sağlamadığı veya kendisinin artık menfaat beklemediği durumlarda hayvana zarar verir noktaya gelebilmektedir. Bu bazen eziyet, bazen de öldürmek olabilmektedir. Bazen de evcil olan hayvanların ahlak bozması veya türüne münhasır özelliklerinden dolayı insana zarar verebildiğini görebilmekteyiz. Evcilleştirilmiş ve terk edilmiş hayvanların vahşi doğa da yaşama kabiliyetlerini kaybettikleri için sokakta yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalmaktadır. Buda insan için tehdit ve tehlike olabildiği gerçeği ile insanı karşı karşıya getirdiğini görüyoruz. Karşılıklı tehdit ve korku sonucu; sokak hayvanları ile insan arasında var olan dostluk ilişkisi düşmanlığa dönüştüğünü görüyoruz. İnsanlık dışı vahşete dönüşebilen insan tepkisi asla kabul edilemez bir durumdur. Aynı şekilde sokak hayvanlarının da insana zarar vermesi ciddi bir tehdit ve hatta tehlikedir./resimler/2018-10/25/1353397961989.jpgSon zamanlarda artan sokak hayvanları işkencesi vicdanların sızlamasına, tepkileri de beraberinde ortaya konmasına yol açtığı bir gerçek. Bunun doğal sonucu olarak da devlet kanun marifeti ile bu durumda tedbir almak üzere bazı çalışmalar içerisindedir. Ancak bu çalışmaları yaparken, kanun çıkarırken anlık tepkilerin etkisinde kalarak eksik ve yanlış bir iş yapmaması gerekir. Yaban Yaşam Düzenini baştan sona düzenleyen, hayvan haklarını insan hakları ile beraber eşit düşünüp kesin bir sonuç verecek kapsamlı bir düzenleme yapması gerekir. Sokak hayvanlarına insanlık dışı fiillerde bulunanlara kesinlikle ceza verilmelidir. Ancak bu hayvanları sokağa atan insanların da aynı cezaya muhatap olmaları sağlanmalıdır. Evcil hayvan besleyen kişilerin devletin yetkili mercilerince yerine getirmesi gereken kriterleri istenmeli ve evcil hayvan beslemenin mutlaka bir izne bağlı olması sağlanmalıdır. Evcil hayvanların istenmediği durumda ise ne yapılacağı da kesin kurallarla belirlenmelidir, keyfiyet ortadan kaldırılmalıdır. Sokak hayvanlarının barınmalarını, beslenmelerini ve sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla yetkili ve sorumlu kurumlar kesin tanımlanmalı ve bu görevi yerine getirmeleri için altyapısı oluşturulmalıdır.

Kâinatın yaratıcısı, mükemmel bir nizam yaratmıştır, doğa dediğimiz nimet herkese yeter, doğal nizamın kurallarını uygularsak hiçbir sorun kalmayacaktır.  
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sokak Hayvanları
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar
Çaykaralı Prof.Dr. Vehbi Yavuz´un kaleme aldığı “Devlet Yönetimindeki Bariz Yanlışlar” adlı makaleyi paylaşıyoruz.
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Fatih İle Sümeyye İlk Adımı Attı
Uzungöl´ün en sevilen isimlerinden Emekli Öğretmen Abdullah Danış´ın Polis Memuru olan Oğlu Fatih ile Uzungöl Esnaflarından Dursun Genel´in Üniversite Mezunu Dünyalar güzeli kızları Sümeyye Uzungöl´de gerçekleştirilen dillere destan bir tören ile nişanlandılar
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu Dekanlığa Atandı
Çaykaralı hemşehrimiz Prof.Dr. İrfan Yazıcıoğlu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına atandı.
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´de Mehmet Keleş Muhtar Adayı
Uzungöl´ün Genç İş Adamlarından Mehmet Keleş Sosyal paylaşım sitesinde gerçekleştirdiği bir açıklama ile Uzungöl Muhtarlığı için Aday olduğunu açıkladı.
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman Muhtar Adaylığını Açıkladı
Cemal Ağırman, yaptığı basın açıklamasında Çaykara-Taşkıran Mahallesi´nden muhtar adayı olduğunu açıkladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Bilecik Valisi Hemşehrimiz Bilal Şentürk, Görevine Başladı.
Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 26 Aralıkta Bilecik Valiliğine atanan Çaykaralı Bilal Şentürk göreve başladı.
Övünmek Hakkımız..
Övünmek Hakkımız..
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ÖVÜNMEK HAKKIMIZ " adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Ne Çok Şeyi Öğretti Geçen Yıllar.!
Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Çuman´ın kaleme aldığı “NE ÇOK ŞEYİ ÖĞRETTİ GEÇEN YILLAR” adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
2018 Ve Uzungöl
2018 Ve Uzungöl
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Kaleme Aldığı 2018 ve Uzungöl Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Uzungöl´de Teleferik Başlıyor
Karadeniz Turizminin en önemli Merkezlerinden bir tanesi olan Uzungöl Teleferiğe kavuşuyor.Senelerdir Uzungöl Sevdalılarının büyük bir özlem ile bekledikleri Teleferik Projesi artık gerçeğe dönüşüyor.
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Basınımız Sera Gölü´nü Keşfetti" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Nurhayat Arhavi´ye Sesleniyor
Bölgemizin Yetiştirdiği en önemli değerlerden ve de Bilim İnsanlarımızdan Nurhayat Zaim bu günlerde farklı bir heyecan ve koşuşturmanın içinde.
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
Uzungöl´de Dursun Karaca Muhtar Adayı
1972 Yılında Uzungöl´de Dünyaya gelen Dursun Karaca 2001 Yılından bu yana önce Uzungöl Belediyesinde daha sonra ise Çaykara Belediyesinde Teknik Personel olarak görev yapıyor.
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Bu Şehre Yaşamaya Geldim
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" BU ŞEHRE YAŞAMAYA GELDİM "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Zorluoğlu Uğurlu Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" ZORLUOĞLU UĞURLU GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Kendi Gelmeden Rüzgarı Geldi
Taka Gazetesi Genel Müdürü ve Gazetemizin yazarlarından Çaykaralı hemşehrimiz Zihni Ağırman´ın kaleme aldığı" KENDİ GELMEDEN RÜZGÂRI GELDİ "adlı makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.
Kimi Sevdiysek Gitti
Kimi Sevdiysek Gitti
Öğretmen Hilmi Kanık´ın Çaykara´dan ADAM Yetişir İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Asırlık Yaşayan Efsane öğretmene Büyük Vefa Örneği
Çaykaralı Asırlık Çınar Ahmet Nurettin Gürsoy Öğretmene Büyük Vefa Örneği
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Selam Olsun Siirt´in Güzel İnsanına!
Eğitimci Araştımacı-Yazar Mehmet Mutluoğlu´nun bir gezinin ardından kaleme aldığı “SELAM OLSUN SİİRT´İN GÜZEL İNSANLARINA” başlıklı yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz.
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
RE/MAX Meydan Trabzon´da Açıldı
Türk gayrimenkul sektöründe önemli bir yer teşkil eden RE/MAX Meydan Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Trabzon´da açıldı. Ekip arasında Uzungöl Turizmini yaşatma derneği Başkanı, Turizmci Mustafa Akyüz´de bulunuyor.
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Prof. Dr. Öksüz,Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Asli Üyeliğine Seçildi
Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Çaykaralı hemşehrimiz Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu asli üyeliğine seçildi.
Ravza´yı Anlamak
Ravza´yı Anlamak
Öğretmen Hilmi Kanık´ın "Ravza´yı Anlamak" İsimli Yazısını Sizlerle Paylaşıyoruz.
Muhteşem Nikâh töreni
Muhteşem Nikâh töreni
Trabzon Büyükşehir Belediyesi İç Denetçisi Osman Abanoz´un kızı Hümeyra Abanoz ile Doktor Enver Turan Zorlu Grand otel de düzenlenen dillere destan nikâh töreni ile mutluluğa yelken açtılar.
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
İbrahim Tuncer´den CHP´li Aygün´e Tepki
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün´ün Trabzon şehrini hedef alan açıklamalarına Araştırmacı-Yazar İbrahim Tuncer tepki gösterdi.
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Genç Çiftçi Hibe Projesi Meyvelerini Veriyor
Çaykara İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 Yılında Çaykara İlçemizde ilk dağıtımı gerçekleştirilen Hereford ve Aggus Irkı Büyükbaş Hayvanlar Yöremize tamamen uyum sağladı.
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Osman Abanoz Kızını Evlendiriyor
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kamu iç Denetçisi Osman Abanoz´un Mimar kızı Hümeyra Abanoz, hayatını Dr.Enver Turan ile birleştiriyor.
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Karaçam ve Uzungöl Karlandı
Çaykara İlçemizde Yüksek yerlerdeki bazı Mahallelerimizde sezonun ilk karı bu sabah saatlerinden itibaren yağmaya başlarken İlçe Merkezinde ise yağmur devam ediyor.
SAYFA EDİTÖRÜ

Bugün
-1 °C
Cuma
-1 °C
Cumartesi
-1 °C
Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi