İlginizi Çekebilir  • Perşembe 6 ° / 2 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 8 ° / 1 ° Güneşli
  • Cumartesi 11 ° / 6 ° Parçalı bulutlu

Su Kaynakları Mühendisliği Kitabı Dokuzuncu Baskıya ulaştı

Hemşehrimiz Prof. Dr. Necati Ağıralioğlu ile İstanbul Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyelerinden Prof.Dr.Cevat Erkek tarafından kaleme alınan ‘SU KAYNAKLARI MÜHENDİSLİĞİ’ adlı kitap dokuzuncu baskısı ile okurlarıyla buluştu.

Gazetemiz yazarlarından Antalya Bilim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Hemşehrimiz Prof. Dr. Necati Ağıralioğlu ile İstanbul Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyelerinden Prof.Dr.Cevat Erkek tarafından kaleme alınan ‘SU KAYNAKLARI MÜHENDİSLİĞİ’ adlı bilimsel kitap dokuzuncu baskısı ile kitaplardaki raflarda yerini alarak okurlarıyla buluştu.

SU KAYNAKLARI MÜHENDİSLİĞİ KİTABIN İÇERİĞİ

Su kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülke olan Türkiye'de, bu kaynakların geliştirilmesini hedef alan pek az sayıda Türkçe kitap yazılmıştır. Üstelik yazılmış olan kitapların çoğu, su kaynaklarını geliştirme amaçlarının sadece bir kısmını kapsamaktadır. Bu konuda Türkçedeki yayın eksikliğini gidermek için bu eser hazırlanmıştır. Esas olarak mühendislik öğrenimi yapan öğrenciler için yazılan bu kitabın uygulamada çalışan mühendislere de faydalı olması ümit edilmektedir. Üniversitelerimizin inşaat mühendisliği lisans öğretiminde "Su Kaynakları" (Su Yapıları) dersinden başka, konu ile ilgili "Hidroloji" ve "Su Temini ve Çevre Sağlığı" zorunlu ders olarak okutulduğu için, kitapta bu konulara girilmemiştir. Ayrıca İ.T.Ü. de lisans kademesinde "Sulama-Kurutma", "Barajlar" ve "Hidroelektrik Tesisler" gibi seçime bağlı dersler açıldığından bu konulara ayrılan bölümler kısa tutulmuştur. Denizle ilgili su kaynakları ise kapsam dışı bırakılmıştır. İlk üç bölümde, sonraki bölümlere ışık tutmak üzere, su kaynaklarını geliştirme ilkeleri, akarsu morfolojisi, akarsularda katı madde hareketi konuları ele alınmıştır. Kitabın son bölümü su kaynaklarının ekonomik analizine ayrılmıştır.