Sultanmurat Şehitleri Anıldı
Her Sene 23 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Sultanmurat Şehitleri Anma Programı 23 Haziran 2018 Cumartesi Günü Sultanmurat Yaylasında gerçekleştirildi.
Tarih: 25.6.2018 14:51:59/ 4612okunma / 0yorum

SULTANMURAT ŞEHİTLERİ ANILDI

Her Sene 23 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Sultanmurat Şehitleri Anma Programı 23 Haziran 2018 Cumartesi Günü Sultanmurat Yaylasında gerçekleştirildi.

Geleneksel  Sultanmurat  Şehitlerini Anma Programına Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı,Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok,Çaykara Müftüsü Abdurrahman Koç,Ak Parti Çaykara İlçe Başkanı Muhammet Selçuk,MHP Çaykara İlçe Başkanı Savaş Kösüz ile kalabalık bir Halk topluluğu katıldı.

/resimler/2018-6/25/1458364610928.jpg

Anma Etkinlikleri kapsamında Sultanmurat Şehitliği Ziyareti gerçekleştirildi.Daha sonra ise Sultanmurat Şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kur´an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Daha Sonra Çaykara Müftüsü Abdurrahman Koç tarafından Şehitlerimiz için Dua yapıldı.

IV. Murat´ın, o zamanlar İran´a bağlı olan Erivan´a yaptığı sefer sırasında ordusu ile burada konaklamış ve bir cuma namazını burada kılmıştır. Sultan Murat Yaylası da ismini bu olaydan dolayı IV. Murat´tan almakta. Sultanın namaz kıldığı yer halen korunmakta.

/resimler/2018-6/25/1459018673950.jpg

Sultan Murat yaylasının acı bir hatırası da 1916 yılından kalma. I. Dünya Savaşı sırasında bölgeyi işgale kalkışan Ruslarla yapılan çarpışmalarda 1 subay ve 70 er-erbaş olmak üzere 71 askerimiz burada şehit düşmüş ve Şehitler Tepesi denilen yere defnedilmiştir.

Her yıl 23 Haziran´da Sultanmurat Şehitlerini anma günü düzenlenmekte ve şehitlerimiz yadedilmekte. Yaylaya gelmişken şehitliği ziyaret etmeyi unutmayın. Şehitler tepesi yayla merkezine 1,5 km mesafede.

SULTAN MURAT ŞEHİTLERİ

1.dünya savaşı sırasında Rus Ordusunun Dogu Anadoluyu işgal etme girişimi çerçevesinde deniz gücünün kuvvetli olmasının da etkisiyle Karadeniz sahillerine çıkartma yapan Rus Orduları Çoruh vadisinden İspir´in batısına kadar ilerlemiş olan kara ordularına destek sağlamak amacıyla iç bölgelere doğru bir hareket başlattı

Baltacı deresini geçip sürmene istikametine doğru ilerleyen Ruslar,Solaklı Deresine ulaştıklarında iki taburlarını Çaykara istikametine sevk ettiler ve Çaykara´yı işgal ettiler.Rusların bu hareketini önlemek isteyen Bayburt´taki Türk karargahı tarafından bölgedeki stratejik mevki olan soğanlı geçidini kontrol etmek için bölgeye milis kuvvetleri gönderildi.Ancak Rus Ordusunun şiddetli saldırıları karşısında burada tutunamamışlardı .Bunun üzerine Bayburt´taki Türk karargahı tarafından Soğanlı´daki milis kuvvetlerini desteklemek amacıyla 29 martta Limonsuyu hanlarına bir jandarma müfrezesi gönderildi.

/resimler/2018-6/25/1459253674334.jpg

20 nisan da ileri harekata başlayan Rus Ordusu,Limonsuyu Mevkii´nde mevzilenmiş bulunan Türk milisleri tarafından geri püskürtüldü.

Uzungöl vadisinden Demirkapı´ya ilerleyerek Ballıköy deki birlikleriyle buluşmak isteyen takviye edilmiş Rus kuvvetleri 3 mayıs tarihinde Türk birliklerince düzenlenen taarruz sonucuna yeniden geri püskürtüldüler. Mevcut güçleriyle bölgede üstünlük kuramayacaklarını anlayan Rus ordusu,Değirmen derede bulunan 2 tümenini bölgeye sevk etti.Bu kuvvetlerin bölgeye ulaşmasıyla 20,25 mayısta 2. kez taarruzda bulunan Ruslar,Türk milisleri tarafından geri püskürtülmüşse de sayı ve silahça çok üstün olan düşman kuvvetleri 30 mayısta düzenledikleri yeni bir saldırıda bölgeyi ele geçirdiler.

/resimler/2018-6/25/1459494612426.jpg

Madur ve Polut tepelerinden Bayburt bölgesine bir taarruz planlayarak Türk kuvvetlerini arkadan sarmayı düşünen Rus ordusunun karşısında; Çarşıbaşı-Karadağ hattında sahil müfrezemiz, Harus dağlarının kuzeyinde 18.Tümen, limonsuyu Hanları-Soğanlı ve Haldizen bölgesinde jandarma ile takviye edilmiş milis kuvvetlerimiz mevcuttu.

Nihayet gerekli hazırlıklardan sonra 8 Haziranda Sultan Murat ve Limonsuyu´na doğru taarruza gecen Rus ordusu, Türkler tarafından geri püskürtüldü.

3. Bölge komutanı Fevzi paşa Gümüşhane´de bulunan 3 ordu komutanı Vehip Paşa ile birlikte bir plan yaparak düzenlenecek bir karşı harekâtla Rusları bulundukları bölgeden atmak istiyorlardı. Çarşıbaşından Haldizene kadar olan savunma hattında Türklerin 14.000,Rusların ise 25.000 kişilik kuvveti mevcuttu.

 Genel harekattan önce yapılan kısmı taarruzlarla 5 obanın kuzeyinden taarruz eden Türk kuvvetleri buradaki Rus birliklerine ağır zayiat verdirerek 17 Haziran da Karadere´ye ulaşarak Polut-Madur bölgesine taarruz edecek birliklerimizin yan emniyetini sağlamıştı.15 haziranda Demirkapıdaki Rus birliklerine saldıran Türk birlikleri, bu bölgeyi de ele geçirdikten sonra Soğanlı geçidi ile Gakart sırtlarına ilerleyerek 92 şehit vermekle birlikte Ruslara ağır zayiat verdirerek bölgeyi ele geçirdiler.

Bu sırada Sürmene Of istikametindeki harekatı yönetecek olan Fevzi Paşa, karargahını Akkoyun yaylasına 3 ordu komutanı Vehip Paşa da karargahını Aydıntepe´ye naklederek genel taarruz için hazırlıklara başladı. Nitekim 21-22 Haziranda Fevzi Paşa taarruz emrini verdi. Sultanmurat istikametinde yapılan baskınlarda Türk kuvvetleri önemli sayıda şehit verdiler ancak Rus ordusunun çok sayıda asker zayiatı oldu ve 1.000 den fazla askeri de esir alındı. 23 haziranda da sürdürülen taarruzlardan da çok sayıda Rus askeri öldürüldü ve Polut dağının kuzey sırtları ele geçirildi.

Çatışmalar sona erdikten sonra bölgeye gelen Çaykaralılar, Rusların terk ettikleri mevzilerdeki silah ve cephaneyi topladılar.23 Haziran 1916 günü şehitler tepesi civarında şehit düşmüş askerlerimiz tepenin güneyine bakan zirvesine defneden askerlerimize yardımcı olmuşlardır burada cereyan eden şiddetli muharebede şehit düşen 4.Alay 4.Tabur Komutanı Yüzbaşı Seyfettin Bey 4.alay4 tabur 3 bölükten başgedikli Sururi ve 70 er toplu olarak defnedilmiştir.

Sultanmurat şehitler tepesindeki Şehitlik Cevdet sunay´ın Genel Kurmay Başkanı olmasından sonra 1963 yılında Milli Savunma Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir.

İlk defa 1963 yılında 3 ordu komutanı orgeneral Refik Tulga´nın iştirakiyle askeri tören düzenlenmeye başlanmış ve 23 Temmuz 1966 tarihinde 3 ordu tarafından şehitliğe 1 abide dikilmiştir.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sultanmurat Şehitleri Anıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Tarihin Süzgeçinden Uzungöl 2
Tarihin Süzgeçinden Uzungöl 2
Uzungöl ile ilgili Nostaljik Resim Yolculuğumuz devam ediyor
Çaykara´da Teknoloji Seferberliği Prıojesi
Çaykara´da Teknoloji Seferberliği Prıojesi
Türk Telekom Çaykara´lı Kadınlar ile buluştu.Türk Telekom tarafından Ülkemizin her köşesinde Teknoloji Seferberliği Projesi kapsamında gerçekleştirilen Teknolojide farkındalık oluşturmanın hedeflendiği etkinlik Çaykara İlçemizde gerçekleştirildi.
Çaykara Seçimini Yaptı
Çaykara Seçimini Yaptı
24 Haziran Pazar Günü Tüm Ülkemizde olduğu gibi Çaykara İlçemizde de Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 22. Dönem Milletvekilliği Seçimi gerçekleştirildi.
Eğridere Ve Zeno Spor Çeyrek Finalde
Eğridere Ve Zeno Spor Çeyrek Finalde
Çaykara Kaymakamlık Kupası Futbol Turnuvası bütün heyecanı ile devam ediyor.Dün akşam oynanan Dördüncü Hafta Müsabakalarının ardından Mavi Grupta Eğridere Spor,Kırmızı Grupta ise Zeno Sğor Çeyrek Final Biletini almayı başaran takımlar oldular.
Kadın Deri Ceket
Kadın Deri Ceket
Kaliteli ve doğru seçilmiş deri ceketler, bayanların gece veya gündüz kombinlerini kusursuz tamamlayan dış giyim ürünleridir.
Özel Yurtlar
Özel Yurtlar
Özel yurt seçenekleri İstanbul´da bir hayli fazla.
Mama Sandalyeleri
Mama Sandalyeleri
Anne babalar için özellikle hareketli bebeklere yemek yedirmek her zaman ciddi bir sorun olduğu için mama sandalyesi kullanmak kimi zaman hayati bir önem taşıyabilmektedir.
Kamera Sistemleri
Kamera Sistemleri
Hırsızlık olaylarını azaltmada kamera sistemleri önemli bir rol oynar.
Güvenilir Alışveriş Siteleri
Güvenilir Alışveriş Siteleri
İnternet alışverişinin yaygın bir hale gelmesi ile birlikte güvenilir alışveriş siteleri daha önemli bir hale gelir.
İzmit´te Sakine Anne Ağlattı
İzmit´te Sakine Anne Ağlattı
İzmit´te Merhum Hacı Muhammet Eroğlu´nun Eşi Sakine Eroğlu Hakkın Rahmetine Kavuştu
Branda Baskı
Branda Baskı
Vinil malzemesi üzerine yapılan dijital uygulama branda baskı adını alır. Dış alanlarda kaliteli reklam oluşturmak için tercih edilir.
En Ucuz Telefon
En Ucuz Telefon
Piyasaya sunulan telefon modellerinde özellikle en ucuz telefon seçeneğini ulaşmak istediğiniz durumlarda sistem üzerinden yapacağınız işlemler ile daha fazla modele karşılaştırma imkanı elde edebilirsiniz.
Kot Etek Modelleri
Kot Etek Modelleri
Kadınlar kot etek modellerisayesinde, etek tutkularını spor alanına da taşıma olanağını elde eder.
Bayan Mont
Bayan Mont
Farklı modellerdeki bayan mont sayesinde şıklığı elden bırakmadan soğuk havalar karşısında etkili bir koruma sağlayabilirsiniz.
67 Yaşında Gönüllü Askere Gitmek İstiyor
67 Yaşında Gönüllü Askere Gitmek İstiyor
Emekli Öğretmen Vahap Özen 67 Yaşında Gönüllü Askere Gitmek İçin Çaykara Kaymakamlığına Dilekçe Verdi.
Alan Tarama Cihazında Olması Gereken Özellikleri Biliyor Musunuz?
Alan Tarama Cihazında Olması Gereken Özellikleri Biliyor Musunuz?
Define gömülerini, yer altındaki tünel girişlerini bulabilen, değerli madenleri türüne göre tespit edebilen ve toprak yapısını analiz edebilen alan tarama cihazları, hobi amaçlı ya da profesyonel amaçlı işlerde kullanılabiliyor.
Kol Saati Modelleri
Kol Saati Modelleri
Dünyanın en kaliteli ve en ünlü markaları kol saati modelleri Konyalı Saat güvencesi ile alıcılarını karşılıyor.
Fırsat
Fırsat
En uygun fiyat seçenekleri üzerinden alışveriş yapmak isteyenler siteler sayesinde fırsat ürünlerini kolayca yakalayabilirler.
Bebek Mama
Bebek Mama
Bebek mama çeşitleri sitemizde her zaman sizler için en uygun fiyata satılmaktadır.
Kaliteli ve Sıra Dışı Bayan T-Shirt Modelleri
Kaliteli ve Sıra Dışı Bayan T-Shirt Modelleri
Bayan tişört modellerinde farklılık ve kalite mi arıyorsunuz?
Belediye Lojmanı Yıkım İçin İhaleye Çıkarılıyor
Belediye Lojmanı Yıkım İçin İhaleye Çıkarılıyor
Çaykara Merkezde bulunan 22 Dairelik Çaykara Belediye Lojmanı Yıkım İçin İhaleye çıkarılıyor
Asus Zenfone
Asus Zenfone
Dünya markası olan Asus´un en kaliteli Asus Zenfone modelleri sizler için sitemizde sizleri beklemektedir.
Bioderma
Bioderma
Farklı cilt tiplerine göre tercih edilebilecek birbirinden farklı ürün seçenekleri için Bioderma tercih edebileceğiniz markalar arasında yer almaktadır.
Mont
Mont
Yeni sezon için hazırlanmış olan mont seçenekleri ihtiyaç duyduğunuz her durumda daha fazla seçeneğe ulaşmanızı sağlamaktadır.
Çocuk Giyim Markaları
Çocuk Giyim Markaları
Çocuk giyimi için tercih edeceğiniz markalar oldukça önemlidir. Bu nedenle de sitemiz en iyi çocuk giyim markalarıkonusunda size yardımcı olur.
Köknar Ortaokulundan Örnek Bir Etkinlik
Köknar Ortaokulundan Örnek Bir Etkinlik
24 Kasım Öğretmenler Günü Dolayısı İle Köknar Ortaokulu Öğretmen ve Öğrencileri Emekli Okul Müdürü Merhum İhsan Tatlı´nın Mezarını Ziyaret Ettiler.
General Mobile Tablet
General Mobile Tablet
General Mobile Tablet Cep telefonlarından çok daha fazlasını sunan General Mobile tablet ile pek çok şeye ulaşacaksınız.
SAYFA EDİTÖRÜ

Trabzon için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:51 07:37 12:34 14:54 17:13 18:46
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

 

/resimler/2015-5/15/1603147087579.jpg
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi